Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek, Stadsnieuws. GRIEKENLAND. RUSLAND. De Noordpool. Nieuwijes in drie regels. akT.td.HI) De Cholera en hare bestrijding. jo t SMoorenlan'd, en de kwafre noot is er door de Spanjaarden blijkbaar oog piet heelemaal gekraakt! Koning George. In de -Engelsche bladen vindni we wéér berichten, uit betrouwbare bron zooals het heet, dat koning George ▼an Griekenland 'binnenkort afstand zal doen. Hij zou volgens die bladen, reeds aan koning 'Eduard hebben meege deeld, lat bij onder alle omstan digheden den troon zal verlaten. In de diplomatieke kringen van Griekenland ziet men de uitvoering van 'e konings besluit nmt groote zorg tegemoet, daar men alleen den koning instaat acht, om rust en orde te handhaven. [Daarom hoopt men nog, dat men er in slagen zal om den kening van plan te doen ver anderen. Toch schijnt die hoop weinig te beleven, wijl honing George vast van plan is, nu de kroonprins en Ie prinsen Chris tophoru# en George uit den dienst ontslagen zijn, het land voor goed te verlaten. Alstel van de Caaren-reis. De Czaar zou met zijn gemalin in October naar Konstantinopel en naar Rome gaan. Dat weet men. Maarhet schijnt dat de reis is afgewimpeld. De (Jzaar heeft er ontzettend op tegen naar Italië te gaaD, wegens het lawaai dat de socialisten in Italië tegen hem maken. Deze dreigen met werk staking, volksvergaderingen enz, en al lang zijn ze bezig het volk op te zwee pen tegen den „tyran". 't Istebegrij pen dat de Czaar niet veel zin heeft, om naar dat volk over te komen, waar de man toch reeds zoo ontzet tend van voorzorgsmaatregelen omge ven iel En wat Konstantinopel betreft, ook daar moet de Czaar niet heel veel voor voelen. Zoodat nu zoo goed als zeker is, dat die reizen niet zullen doorgaan. Het beet dat de Czarina ongesteld is. Maar dit lijkt een diplomatiek voorwendsel. In Italië zuilen de lawaaimakende socialisten intusshen hei nieuws van bet wegblijven des Czaien met veel vreugde vernemen 1 Belangstelling voor het jongste nieuws. Particuliere telegrammen uit Berlijn verteilen, dat de belangstelling voor de Noordpool, die in de laatste dagen reeds zoo groot was, nu door Peary's telegram nog sterk gestegen is. De Duitsehe bladen, die ongeveer alle gene gen zijn, Cook vertrouwen te schenken, achten het een dramatische samenloop van omstandigheden, dat thans ook Peary de pool moest vinden. De Duitsehe correspondenten te Ko penhagen melden, dat het telegrafisch bericht van Peary's ontdekking binnen gebracht werd onder een maaltijd, dien koning Frederik Cook én den vreem den journalisten aanbood. Het verwekte daar een onbeschrijfelijke opschudding. Allen stonden op en liepen door elkaar. Met de feeststemming was het uit en ieder wilde Cook's oordeel hooren. Cook wilde natuurlijk nadere berichten afwachten, maar achtte Peary's slagen niet onwaarschijnlijk. Het zou hem ver heugen, als ook de tweede na hem een Amerikaan was, en hij hoopte dat deze het geloof aan de eigen mededeelingen zou versterken. De berichten uit Amerika spreken dók al van groote opwinding. Terwijl Cook's bericht de menigte kalm liet en veel wantrouwen ont moette, gelooft men den daar te lande zeer populairen Peary zonder voorbe houd. Het telegram kwam op een na- tionaien feestdag en werd in de schouw burgen van de planken bekend ge maakt. De geestdrift steeg zoo hoog, «lat de straten een aanblik boden als bij •en groote overwinning in een verki®- zing. Men verwacht, dat er een harts tochtelijke strijd zal ontstaan over de vraag der prioriteit. Het groote publiek zal daarbij, vol gens de Amerikaansche berichtgevers, •p do hand van Peary zijn, zooals we gisteren, wel al meenden dat gebeuren I Dr. Cook gewerd. imtusschen wordt te Kopenhogen Dr. Cook steeds meer geëerd. Curatoren van de universiteit hebben op voordracht van de faculteit van wis- en natuur kunde, besloten hem het doctoraat ho- aoris causa in de wis- en natuurkunde toe te kennen. Woensdag zal de plech tige promotie plaats hebben. Een der leden van de wis- en natuur kundige faculteit dr. Stromgres, profes sor in de sterrenkunde aan de universi teit te Kopenhagen, heeft aan een me dewerker van Ritzau's bureau medege deeld, dat het bij hem na een onder houd, dat hij met dr. Cook had gehad, vaststond, dal-Cook de Pool had bereikt •f althans zeer dicht in de nabijheid daarvan was geweest. Berichten in de bladen, waarin op astronomische gronden de ontdekking in twijfel was getrokken, berustten vol gens deze geleerde, og misverstanden. Evgelsehe stemrechtvroawen. Drie leden van de Women's Social and Political Club, hielden Zondag de wacht bij een kerk, waar zij minister Asquith hadden zien binnengaan. Toen hij uit de kerk was gekomen en het kerkhof dvergesloken om de poort uit te gaan, grepen de vrouwen hem aan. kwam tet eva worsteling, wearbij AcquitJh den hoed verloor, maar hij' wist zich los te rukken, en de deur werd de drie vrouwen voor den neust dicht gegooid. 's Middags was Asquith met minister Gladstone op een goltveld. De drie vrou-, wen wachtten hem op bij het clubge-. bouw. Toen hij de trap afkwam spron gen zij te voorschijn. Een greep hem bij den arm. Asquith rukte zich los en liep weer de trap op; een andera vrouw vloog hem na en greep hem hij de nkraag! Minister Gladstone kwam er bij, en de twee ministers moesten met de drie vrouwspersonen vechten. Er werd geslagen. Ten slotte kwamen er anderen opdagen, die de vrouwen in bedwang hielden, terwijl de ministers in een auto wegreden. 's Avonds roeiden de drie vrouwen, naar Asquith's kasteel. Een klom er op den muur en zag door het raam de familie aan tafel zitten. Zij stak haar hoofd naar binnen en riep: „Meneer. Asquith, we zullen u treiteren tot u da vrouwen het kiesrecht geeft." En met een steen wierp zij een ruit in. Toen maakten de drie vrouwen dat zij wegkwamen! Dames Amerikaansche manieren! Te Clarkesviile in den Amerikaan- sehen staat Missisippi, schoot Zondag een man met name Nathan McDaniell een politieagent dood en vluchtte. Maan dag stroomde de mannelijke bevolking van de plaats samen en besloot den schuldige te straffen. Die was echter verdwenen, maar zij kregen zijn broer Hiram te pakken. Die zei, dat hij er niets mee te maken had en niet wist waar zijn broer zich bevond. „Doet er niet toe, hij is van de familie!" riep er een, en daar stemden de anderen in koor mee in. Den ongelukkigen Hiram werd een strop om den nek gelegd en een oogenblik later hing hij aan een boom. Een aardig trekje van generaal Botha. Generaal Botha was deze week te Pa rijs, op weg naar Nederland waar hij zooals onder Binnenland staat te le zen gisteren is aangekomen. Onmiddellijk na zijn aankomst te Pa rijs begaf hij zich naar de nationale schapenfokkerij te Rambouiilet, om daar ramme naan te koopen voor zijn boer derij in Transvaal. De directeur liet hem een prachtige kudde zien en noo- digde hem uit eenige rammen uit te kiezen. Met den vinger wees Botha er enkele aan, zeggende: „Dien wil ik en dien en dien." „Neen," zeide toen de directeur la chend, „dat gaat niet. Die moet ik juist houden, het zijn de allerbeste." En Botha, die er genoegen in had, dat hij zoo juist gezien had, wendde zich tot zijn metgezellen met de woorden: ,,Gij ziet, dat ik er nog verstand van heb." „Ja," zoo vervolgde hij een oogen blik later, „ik ben geen generaal, ik ben geen minister, ik ben een goede boer en het boerenbedrijf interesseert mij het meest." Hij werd het ten slotte toch eens met den directeur der schapenfokkerij en kocht een aantal rammen, die bin- kort naar zijn boerderij in Transvaal zullen worden gezonden. Nog zoo gek niet! Op een vergadering door postbeamb ten uit de provincie en de hoofdstad te Parijs gehouden, is besloten het syn dicale bestuur te verzoeken, krachtige propaganda te voeren, om te geraken tot afschaffing der Nieuwjaarsdouceurs en als vergoeding daarvoor verhooging der trafctementen. Een kwartje fooi minder, en vijftig gulden tractement méérd» ruil is nog zoo kwaad niet! De bekende Fransche luchtschipper Lefèbvre is te Juvisy met zijn biplaan neergestort en dadelijk gestorven. Te Turksche minister van openB. werken, Norodoenjian, heeft gedwon gen ontslag genomen. Weer een aardbeving in Italië, in de buurt van Siena. Schade, doch geen dooden of gewonden. De boycot van Grieksche handels waren, in het Turksche rijk is nu defi nitief geëindigd. Groote manoeuvres? De berichten omtrent het al of piet, doorgaan 'van de groote manoeu vres dit jaar weerspreken elkaar en maken den toestand voor de nauw daarbij betrokkenen moeilijk en on aangenaam. kWïj hebben gemeend zekerheid te kunnen krijgen door rechtstreek* inlichting te vragen aan den Chef van den Generaled Staf, doch ontvingen ook van Luit.-Gore- raal Tbiange ten antwoord: „mij nog niet# stelligs bekend." De zetel voor Br«ukel«n. Bij het bestuur der liberale kie#- vereeniging „Vrijheid en orde" te Breukelen is bericht ingekomen van den neer E. L. S. E. baron van Tuyll van tSerooskerken, dat aij de caniiidatuux voor de Tweede Ka mer, in Ihet district Breukelen, vaca ture 1913, 'aanvaardt. De Centrale R. K. Kiesvereeni- ging in het kiesdistrict Breukelen, gistermiddag te Utrecht vergaderd, stelde in ide vacature-J. H. de Waal Maiefijt, tot candulaat voor de Twee de Kamer jhr. mr. J. B. L. G. C de Wijkerslcoth ide [Weerde*tevn, lid van GeJep. (Staten der proyj- Dtrepht, te Utrecht. Publieke belangstelling. De belangstelling van de zijds van bet puoliek ia de gisteren gehouden Raadszitting te Amsterdam was, met het oog op de wethcudersbenoemirg zóo groot, dat twee politie-agenten de toegestroomde nieuwsgierigen van het Prinsenhof moesten verwijderen. Tot de tribune werden slechts een beperkt aantal gegadigden toegelaten, totdat de banken geheel bezet waren. Oeneraal Botha in ons land. De generaal Botha, vergezeld van zijn secretaris mr. Bok en eenige an dere heeren kwamen gisterenavond uit Parijs in den Haag en namen hun intrek in hotel De Twee Steden. In de restaurant van dit hotel ver- eenigde hij aan zijn tafel, behalve zijn secretarie mr. Bok, de heeren dr. Lryds en dr. Engelenburg. Het bezoek van minister Botha houdt verband met zijn voornemen om in Friesland, vee aan te koopen ten behoeve van de fokstations ia Zuid Afrika. Tot dit doe oegaf hij zich heden ochtend te u. 16 min. naar Leeuwar den, alw t hij tot Donderdag denkt te blij v Vermoedelijk vertrekt generaal Bo tha, na Donderdag te 's Gravenhage te zijn teruggekeerd, Vrijdag naar Londen. Het was nog onzeker of hij na zijn verblijf aldaar, nog naar Den Haag zal terugkeeren. De plannen daaromtrent zijn nog onzeker. Een waarschuwing! Vanwege het departement van Ju stitie wordt bekend gemaakt, dat de genen, in het bijzonder vrouwen, in wier voornemen het mocht liggeD Mormoon te worden of die reeds Mor moon geworden zij n, hetzij zij al dan niet voornemens zijn zich in Amerika te gaan vestigen, desgewenscht o Trent de secte der Mormonen inlichtingen kuDnen bekomen van den directeur van het Rijksbureau ter bestrijding van den handel in vrouwen en meif-j-s te Amsterdam, hoofdcommissariaat van politie,aldaar. (St. Ct.) De burgemeester van Rotterdam bericht, dat er zich geen nieuwe ge vallen van cholera hebben voorgedaan. In de barakken bevinden zich thans 16 patiëntende toestand van éen is minder goed, van 2 bevredigend, van de overige goed. De personen in ob servatie zijn allen gezond. Te Vlaardingen blijft de toestand van den choleraiïjder bevredigend. De leden van het gezin van den lijder die allen in observatie gesteld zijn maken het goed. Door den burge meester is op uitgebreide schaal bij de ingezetenen op het nemen van voorbehoedmaatregelen aangedrongen, terwijl exemplaren van die uitnoodi- ging op alle werkplaatsen zijn uitge reikt. Een nieuw geval. Te Dordrecht deed zich een ge val van vermoedelijke cholera voor met doodelijken afloop. De patiënt, een bootwerker, wonende aan de Hel lingen, werd eergisteravond half elf naar de barak gebracht en was een uur daarna overleden. Geen cholera is 't geval te Dor drecht. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond, dat de overleden boot werker niet aan cholera asiatica overleden is; ook het tweede geval is geen cholera. Te Amsterdam had gisteren middag het voortgezet onderzoek naar den aard van de ziekte waaraan de petroleumventer v. K. eergisteren in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam is overleden, nog geen resultaat opge leverd. Volgens een mededeeling van den Gemeentelijken Gezondheidstoestand echter kan met steeds grooter worden de zekerheid worden gezegd, dat die ziekte n i e t is geweest cholera asiatica. Te Wageningen is de man die verwacht wordt te lijden aan cholera, herstellend#. Te Hagestein (Z -H.) heeft zich gisteravond een vermoedelijk geval van cholera voorgedaan bij eene vrouw van een landbouwer. Geen cholera op de Cheyen n e. Men meldt aan de N. R. Ct dat de geneeskundige ambtenaar te Fa! mouth verklaard heeft, dat er geen cholera aan boord van de „Cheyenne" is. De boot vervolgt waarschijnlijk heden haar reis naar Amerika. Te L i 11zou volgens de „Soir" de zoon van een schipner, van Dor drecht gekomen, overleden zijn en de gezondheidscommissie der Schelde geconstateerd hebben, dat dit overlijden een gevolg was van cholera. Oök eeD ander kind van den schipper zou aan getast zijn. Te Middelburg heeft zich gis teren vermoedelijk een tweede geval van cholera asiatica voorgedaan en wel bij de in het Bastion woonachtige vrouw van den in het gasthuis ver pleegden V. W, den knecht op de Rotterdamsche stoomboot. Maatregelen in Duitschland. De Reichsanzeiger bevat het besluit, dat, nu er cholera te Rotterdam ge constateerd is, alle van Rotterdam naar Duitsehe havens komende sche pen en hunne opvarenden, alvorens tot het vrije verkeer te worden toe gelaten, tot nader order geneeskundig onderzocht moeten worden. Onveilig. In het heideveld bij West- dorp, gem. Bo-rger, werd Maandag W. Kuiper aangevallen door een onbeken de, die geld van hem eischte en met e#iï r»Tdi'sijde. R. gaf dan aan rander een duw, zoodat deze achter over viel, daarbij den revolver afschie tende, waarbij een kogel dwars door de hand van K. ging. De drievoudige moord. Van de da ders is nog geen spoor gevonden. Een strooper, Brouwer, uit Zuidwolde, die had verklaard dat hij uit Zwolle kwam, terwijl men wist, dat hij in Zuidwol de was geweest, is aangehouden; of schoon men geene verdenking tegen hem heeft. Wel waren zijn kleederen bebloed, doeh hij is handelaar in wild. Een man, die gisteren door de boeren achtervolgd werd, is zekere V>, tegen wien geen verdenking bestaat, doch die gewoon gehoord was. De bevolking meent in allen, die ver hoord worden, den dader te zien. Nader wordt gemeld: Thans zijn de vermoedelijke daders van den afschuwelijken driedubbden moord te Koekangerveld gevat. Maandagavond werd zekere P. B. te Veeningen, gem. Zuidwolde, door 3 po litiemannen ingerekend en in de Wijk in voorloopig arrest gebracht, terwijl Dinsdagmorgen zekere F. in het Eoh- terbosch werd aangehouden, nadat hij, bij nadering der politiemannen op de vlucht gaande, werd aangeschoten. Eerstgenoemde persoon is betrekkelijk jong, in 't voorjaar pas gehuwd en staat bekend als een groot strooper. F. is een man van middelharen leef tijd en 't hoofd van een groot gezin. Hij en de vermoorde dreven dikwijls voor gezamenlijke rekening schapen- handel. Men deelt voorts nog het volgende mede. De verdachte P. B. is daghuur der en woont te Zuidwolde. Hij was den dag te voren bij zijn ouders., die drie kwartier van hem af te Koekange wonen, aan huis geweest. E. F. had afspraak met den vermoor de gemaakt 's nachts naar Emmen te gaan. Hij is thuis gekomen en heeft zijn vrouw gezegd, dat hij bij Bakker (den vermoorde) geen gehoor kon krijgen en dat hij nu alleen naar Em men ging; hij is sedert niet weer thuis geweest, maar heelt zich vermoedelijk opgehouden in liet Echterbosch. Het is bekend, dat de beide verdach ten B. en F. elkaar wel kenden; B. heeft vroeger ook te Koekange ge woond. Maandagmorgen is door de politie op het terrein der misdaad een spaansch- rietenstokje gevonden, waar vooraan 'n leertje was bevestigd en daaraan een zweepje. De steel was mét bloed be vlekt. Het gevondene was niet het ei gendom van den verslagen e. De doodslag te Gouda. Gisteren middag is de dader van de in den nacht van Zondag op Maandag te Gouda gepleegde mishandeling met doodelijken afloop op den 29-jarigen slagersknecht H. C. Zomerdijk uit Driebergen, de 23- jarige» A. Th. Bezem, varensgezel, wo nende ten huize zijner ouders in de Kuiperstraat, zwaar geboeid naar het Huis van Bewaring te Rotterdam over gebracht. De beide andere aangehoudenen, die Zondagavond in Bezem's gezelschap hadden doorgebracht, en bij de vecht partij tegenwoordig waren, zijn na ver hoor op vrije voeten gesteld. Bezem, die, na den doodelijken steek te hebben toegebracht, waarbij hij Zo- ïfierdijk zijn groot schippersmes tot aan het heft in den hals stootte, zich om zijn slachtoffer in 't nfinst niet had bekommerd, wist bij zijn arrestatie niet eens dat zijn daad diens dood ten ge volge had gehad, en gedroeg zich bui tengewoon brutaal en onverschillig. Het feit, dat het drama zich niet tus- schen hem en zijn slachtoffer alleen heeft afgespeeld, doch kameraden daar bij tegenwoordig waren geweest, dwong hem wel, zijn misdaad te bekennen. Overigens siond Bezem bij de politie reeds Lang zeer ongunstig bekend en is hij reeds eenmaal met de justite in aanraking geweest. Ook bij de confrontatie met het lijk van den verslagene, nam B.ezem een zeer koele en onverschillige houding aan en toen men hem liet zien wat hij gedaan had, maakte hij alleen de kou de, cynische opmerking: „Zoo, ik wist niet, dat 't zóó goed was aangekomen." Een poging tot doodslag. Een man, die Maandagavond een beambte van de „Metropool" te 's-Gravenhage een mes steek in den linkerarm toegebracht, is gisteren, als verdacht van poging tot doodslag, ter beschikking van de jus titie gesteld en in het Huis van Be-, waring opgesloten. Hij had eenigen tijd geleden enkele dagen in de „Metropool" gelogeerd, doch wegens zijn gedrag was hem door de direede het verder verblijf in die inrichting ontzegd. Maandagmiddag heeft hij zich tegen twee. logeergasten uitgelaten, dat hij plan had in de „Metropool" iemand dood te steken, doch daar hij onder den invloed van' sterken drank ver keerde, hielden de beide mannen zijn zijn uitlatingen voor dronkemanspraat. 's Avonds is hij twist komen zoeken, en toen men hem tot kalmte aanmaan de, dreigde hij met een mes, waarmee hij ten slotte den chef een diepe snede in den linkerbovenarm stak, zoodat de slagader werd doorgesneden. Politie agenten bonden den slagader af, waar na dr. Dietz een voorloopig verband legde en order gaf den verwonde naar het gemeenteziekenhuis over te bren gen. Hij werd daarheen per auto ver voerd, doch kon het ziekenhuis nog denzelfden avond weder verlaten. De dader verkeerde bij zijn arrestatie in kennelijken slaat van dronkenschap. Nog goed afgeloopen. Te Enschedé wilde de heer M. een purgeerpoeder gebruiken, doch nam bij ongeluk een asthmapoeder, welke in hetzelfde kastje lag. Deze laatste wordt verbrand en de rook ervan opgesnoven als middel tegen bedoelde ziekte; zij bevat zwaar vergiftige bestanddeelen. Na 't gebruik werd M. «enigszins onwel, maar dacht dat dit na den maal tijd wel beteren zou. De toestand werd •venwel daarna erjar. Krampen kwa men en 't gezicht werd minder. Een ontboden geneesheer constateerde ver giftiging en 't geval werd duidelijk. De maag van den in levensgevaar verkee- rende werd uitgepompt en 't is gelukt hem te behouden; hij moet echter eenige dagen te bed blijven. -Overreden? Aan het politiebureau Huygenspark te 's-Gravenhage, is Maan dagmiddag ongeveer 5 uur door een man op een handkar een Bl-jarige vrquw gebracht, die hij had gevonden op den Rijswijksehen weg in bewuste- loozen toestand, hevig bloedende uit een wond aan het hoofd, welke naar hij meende het gevolg was van een over rijding De vrouw is een paar uur later in het Ziekenhuis overleden. De politie stelt een onderzoek in. Onder een handwagen. Gisteren avond geraakte te Vlaardingen de 89-ja- rige J. de Raaf, aan de Westhaven- kade, onder een meit steenkolen gela den handwagen. Naar het ziekenhuis vervoerd, is hij nog dienzelfden avond overleden. Lucifers in brievenbussen. Een agent van politie te 's-Gravenhage be trapte gisteren op heeterdaad een 16- jarigen jongen, die bezig was in eenige perceelen aan de Jan Blankenstraat en den Stationsweg, brandende lucifers in brievenbussen te werpen. Proces-ver- baal is tegen hem opgemaakt. Een brandstichter. Te Winschoten is gevankelijk binnengebracht H. N., van Nieuwe Pekela, verdacht van brandstichting te Z.uidwending. Bijna door gas gestikt. Gisteren ochtend bemerkten de buren van Aer- gelo op de Vischpoortenplas te Zwolle, dat do woning gesloten bleef. Pogin gen om hen te wekken, mislukten. Ook de deur kon niet worden opengemaakt. Ten slotte ging een familielid door het zolderraam binnen en ontdekte een ster ke gaslucht. De ramen werden openge schoven en men vond vader en zoon beiden bewusteloos op het bed, terwijl een gaskraantje openstond. De onmid dellijk geroepen geneesheeren konden echter de levensgeesten weder opwek ken. September-overweging. .Je kunt al goed aan de korte dagen zien, Üat je niet lang meer zien kan." „Ja, dat zie je 's avonds duide lijk." ZAHDVOOET. Gemeenteraad. In de gister avond gehouden raadsvergadering werden de nieuwe raadsleden gtïn- stalleerd. De GemeeDterekening werd den raad aangeboden en zal ter lezing bij de leden worden rondgezonden. De reke ning van bet Burgerlijk Armbestuur bedrieg in ontvangsten f 1412,995en in uitgaven f1507,455 en sloot alzoo met een nadeeiig saldo van f94,46, de be grooting bedroeg aan inkomsten en uitgaven f 1777,50. Besloten werd aan genoemd bestuur over 1910 een sub sidie te verieeuen ad fllüO. TotWeth werd herbenoemd de heer F. Zwaan Voor de raad overging tot de be noeming van een gemeenteopzichter werd op voorstel van den heer slag veld een geheime zitting verzocht;Da heropening der vergadering werden op den heer Scholten 4 stemmen uit gebracht, 6 waren iD blanco, zoodat de heer S. toch benoemd was. B. en W. hadden voorgesteld hem voor één jaar te benoemen. Aangekomen vreemdelingen. Mevr. Huff, Amsterdam, 2 p., H Luns, Rotterdam, 2 p, Mei. Zwaarde maker, Hilversum, 1 p., allen Hotel Groot Badhuis. P. W. Furst, Aerden- huut, a p., Pension Paula. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: 8 Sept. H. L. Roest en. A. G. v. d. Eijkhof. J. P. Kops en C. E. Westerhoven. C. IJuijg en. M. J. Droog. F. J. Oerlemans en M. Meijers. J. J. Bergman, en H, P. v. Honschooten. P. L. Fris en A. C. M. Kol. P. Kuiper en E. Bledderwijk. Getrouwd: 8 Sept. K. P. Roe mers en G. Nijstad. S. Dingsdag en S. v. Amerongen. Ti eb o ren: "4 Sept. z. van B. Meij ervan Waveren. 7 Sept. fd. van M. H. C. VemiekerSmelter, z. van M. M. KlumperSmink. z. van 'A. Prevost Dirks. Overleden: 6 Sept. I. C. M. v. d. Houven van Oordt, 46 j., Jordensstraat. 7 Sept. J. Maiefijt, 58 j. Antoniestraat. Personalia. Tot onderwijzeres aan de St. Barbara school Eikenweg 11 te Amsterdam, is benoemd mej. C. Bleeker, alhier. Mej. M. B. Roozen, le assistente aan het Zanderinstiiuut alhier, is be noemd tot leerares in de gymnastiek aan de school voor M. U. L. O, der, dames Schaafsma te Beverwijk. Met ingang van heden is de heer J. H. Zijp, alhier, eervol ontslagen als plaatsvervanger van den districts-vee- arts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen. De heer Eug. H. Rap, kapelmees ter van 't 10e Regiment Infanterie, zal 4 October a.s. zijn dertigjarig jubileum vieren. Do Haarlerm-che Halsen. Het „Vaiderland" hit Graven hage deelt mede dat de Haags die heer O. F. L. ide [Wild, thans het door de commissie van toezicht op het Schilderijen-Museum gevraagde rapport uitgebracht iheeft. Het zeer tuitvoerige stuk behelst een* gedocumenteerd vers.ag van de langdurige studie, '(die de heer Lte Wild van ide Halsen gemaakt heeft. j Éen aantal photo's zijn bijgevoegd, waarcp met (witte lijnen zijn aange geven de verschillende vernislagen en andere Opgelegde stoffen. Die deskundige [heeft ziclli niet be paald tot het onderzoeken der nieu were vernislagen, Idoch ook nage gaan, welken invloed de in vroeger eeuwen opgebrachte stoffen hebben uitgeoefend op iden tegenwoopdigen toestand der schilderijen. JDoze in- viced moet, (volgens den heer D|e Wild, niet onbelangrijk zijn. "Voorts geeft hh aan, welke maat regelen men jzl i. moet nemen om de schilderijen tveer in goeden toe stand te brengen. Een wedstrijd, in solozang m ons Biongebouw. De Directie van het Brongebouw, is en (blijft actief! Steeds is ze ep op uit, om wat nieuws te zoeken, en we moeten (zeggenhare plannen zijn vaak zeer gelukkig. Zoio nu weer. Wij vernemen A-I- dat in de maan den October, [November en December door de Directie een wedstrijd in solozang, wordt georganiseerd, voor Sopranen, Alten, Tenoren, Baritons en Bassen, en waarvoor worden uit geloofd Gouden, (Verguld Zilveren en Zilveren (Medailles, beneyens Di ploma. i Menig jeugdig Zangeres of zanger is niet dn de gelegenheid, zich in het publiek 'te laten hooren, zoo over woog de Directie terecht. Welnu, de ze Wedstrijd biedt hiervoor eene bes te gelegenheid, en wel doordat de excecutanten zullen 'zingea voor een kunstminnend pubDek; [doordat de Jury zal bestaan uit goed bekend staande Musici; ien dooidat verslag gevers van toonaangevende Muziek bladen zullen 'worden uitgenoodigd. De voorwaarden (om tot dezen wed- strijd te worden toegelaten, zijn op aanvraag verkrijgbaar bij de Direc tie van [het „Brongebouw". Wij wenscih eniaan het Brongebouw in alle (opzichten een goed succes met dezen 'aardigen wedstrijd it.-K. Middenstandsvereeniging „St. Joseph". De R.-K. Middenstandsvereeniging te dezer stede vergadert Maandag 13 de zer, 's avonds te half negen, in St. Bavo. Bij de ingekomen stukken is o.m. een schrijven en vragenlijst van den Minister van Landbouw, Handel en Nij verheid in zake Zondagsarbeid. De heer Jac. Holt heeft als bestuurslid bedankt: in deze vacature wordt eveneens in deize vergadering voorzien. Plechtig ten grave gedragen. Een zeldzame begrafenis heeft van morgen plaats gehad. De politieagent O., dezer dagen overleden, werd n.l. door zijn kameraden ter laatste rust plaats uitgedragen. Van de woning aan de Nieuwe Kruisstraat ging het i* plechtigen stoet voorbij het politiebu reau in de Smedestraat, waar een oo genblik werd halt gehouden, en vandaar naar de Katholieke begraafplaats aan den Schoterweg. Een vijf en iwintig-tai agenten volgden als slippendragers en achter den lijkwagen. Gelukkig equ onjuist bericht! Wij vernemen met genoegen, dat wij gisterenverkeerd waren ingelicht, toen wij berichtten, dat de burgemees ter van Schoten vergunning zou heb ben gegeven tot het houden van een optocht met muziek ten gunste van al gemeen kiesrecht op Zondag 19 dezer. De burgemeester van Schoten heeft dit verzoek, evenals de burgemeester van Haarlem, geweigerd. Centrale Baad van B 'roep. (On ge va 11e nyer zeke ring.) In ide feisteren te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o.m. de uitspraak plaats in ide volgende zaak Hooger beroep van G. Van H. te Hilversum, tegen de uitspraak van den Raad Van Beroep alhier, -Waar bij hij n iet-entvankelijk is verklaard! in zijn beroep tegen de beslissing van ide Rijksverzekeringsbank, hou dende toekenning- (mei ingang van 24 Augustus (1908 eener voorloopig? rente van f032 per weekdag ter za ke van ieen ongeval hem te Apel doorn overkomen. jEischer had z;ieh iet den |R;aad van Beroep te Haarlem in plaats 'van tot dien te Zutphen gewend, en (niet voldaan aan de uit nood iging om liit verzuim te her stellen De'Centrale Raad bevestigd? de uitspraak. Jac. van Kempen. (Naar wij (vernemen is onzie bekend© tenorzanger Jac. van Kempen op reis naar iBchemen, waar hij door de Vorstin Coloredo be O poen a, nabij Praag, uitgenoodigd is op een groot feest te komen zingen. Met eenige andere artisten van naam zal hij gedurende eenige (dagen de gast zijn op het vorstelijk slot aldaar en vel# vorstelijke personen (onder zijn ge il oor tellen. „St.-E." In de kazcrnesloot. De gemeente Schoten had voor den dienst van d« vuilniskarren een jong paard gekocht, dat vanmorgen werd afgeleverd. Het dier werd voor een kar gespannen en voldeed al zeer goed totdat op een gegeven oogenblik.... de tram aankwam- Dèt is men in de Meer niet gewoon, en het paard zette dan ook zij11 ooren in den nek en.... sprong par does de kazernesloot in. 't Werd ec spoedig uitgehaald, weer ingespannen, en.... het deed van middag alweer dienst ais de beste. Aan de tram zal 't met tertijd óók wel wennen! Dat komt er yan. Gisterenmiddag klom weer eens een jongen op den achtersten wagen van den stoomtram HaarlemAlkmaar. Toen hij geen kans zag, zich behoorlijk af te laten glij den, liet hij zich tussehen de rails val len, met het gevolg dat hij zijn voet gevoelig bezeerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2