Depót van Wijnen Maison Antonio Agnilar 0. LMSEWELO. Rederlandsche Levensverzekering- en Lijfrentebank. Van Waveren's Bieren De Ijaarkmsc&e Begrafeni$-$ocieteit. jougelui, die gaan Trouwer N. Dieben Zn., Prima gegarandeerd zuivere Natuurboter vanaf 11.40 p. I j> Hoogst fijne Roomboter. a f 1.50 p. Kg. De Nederlandsehe Credietbank, VOOR DE LANGE AVONDEN ANECD0TEN en NOVELLENMAGAZIJN Kinderhuisvest 27-27A. P. A. MARIOUW, Kerknieuws. Letteren en Kunst. Wetenswaardig Allerlei, Advertenties. P. LUBBERS, te UTRECHT WILLY SCHORNAGEL, Marcel naturel. G. MEERMAN, Tel. 23. Nieuwe Gracht 11, Ha?>r'em. Tel. 23. Effecten - Wissels Ccmpons- Nieuwe Haarl. Courant, Kinderhuisvest 29-33 „Gebrouwen van Oerstemowt an Hop Z0WOEH Conserveermiddelen" Vragenbus. VAN ELDERS. HUIS- EN DECORATIESCHILDER. Confiseur - Plein 5. TELEFOON 832. Bieren, Broniuater en Limonades Siropen. L. J. v. d. HORST. VRAAGT STALEN OP ZICHT! Betefliaiideij Lisse» Telefoon.64* Een fiiasic vees4 10 cents. Adverteert in de Nieuwe Haarl. Courant. Rechtszaken. Waterstanden. Opgericht in 1847. Ingeschreven kapitaal op het grootboek der N.W.S. f208,000,- Alvorens u Meubelen gaat kooaen, gaat dan eerst eeüs de kwaliteiten prijzen vernemen in het vanouds be kend adres van Ja SGB9MP, MEUBELMAKER, van Marumstraai55 waar alle* eigengemaakt en krin;p- vrij werk is. verstrekt op gemakkelijke voorwaarden gelden ter leen aan landbouwers en nering doenden. den Heer L. VALLENTGQED TIMMER- en METSELWERK Paul Krugerkade 33 - Haarlem- Telefoon 885 - Zoetestraat 4-6. IJSHAiDEL. W. J. V. Dril, GAFE „FLORA". HïIIegom. Goedkoopste adres voor aüe voorkomende Schilder en Behangwerk. NASSAUSTRAAT l3rood. Verhuurtf Safe-Loketten van verschillende afmetingen in haai gepantserde en hrandvpije kluis. Huurprijs van f 2.tot 1 50. Interessante en vermakelijke lectuur, geschikt om in gezelschappen of clubjes te lezen i in verschillende jaargangen. Zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar ten kantore van de s Alleen a contant. KANTOORNIEUWE GROENMARKT 6. Geld verkrijgbaar (472 rente) met en zonder borgen, ter wijl de aangevraagde som zonder eenige korting wordt verstrekt. ÜEEM KBSTEWi VOORUIT. voldoen aan de hoogst gestelde eïschea- TELEFOON (86. DEPOTHOUDER. is het antwoord. „Weet je wel dat dit een gevaarlijk werk ia? Die ko ralen zijn ziek, erg ook. Daar kan men de ergste riekten, zelfs de pest van krijgen De vrouw schrikt hevig en legt de „zieke koralen" een eind verder neder. Zij is er bang voor gewonden. Wat moet zij er mee beginnen? De koopman zegt, dat zij ze in het kanaal moet gooien; en als zij dat zelf niet durft doen, dan wil hij het wel voor haar doen. Ten overvloede geeft hij haar nog een onnoozel rin getje als vergoeding. De koopman neemt nu de koralen op en maakt bij het kanaal een be weging alsof hij iets er in werpt, maar in werkelijkheid komen zij in zijn zak terecht. De vrouw was zeer blijde dat zij van „dat gevaarlijke goedje" af was, en vond het erg lief van den koop man, die zoo goed was geweest dat gevaarlijke werk voor haar te willen verrichten. En wat gelukkig dat zusje die koralen nu niet om den hals kreeg „O sancta simplicitas 11" zal de koop man gedacht hebben, ten minste wan neer bij zich te buiten ging aan La- tijnsche citaten. Mgr. Giesen. Over den Nederlandschen mi-sie- bisschop Mgr. Giesen van Noord-SSjan- toeng, die als redenaar is opgetreden op den Duitschen Katholiekendag, schrijft de „Schles Volksztg." o.a. het volgende „De bisschop is een eerbied afdwin gende verschijning, en in de volle kracht zijner jaren. Hij is van geboorte een Nederlander, hij werd te Amster dam geboren. Reeds vroegtijdig trad hij in de orde van den H. Franciscus, en nauwelijks priester gewijd, koos hij d« missie in China als zijn arbeidsveld. Zestien lange jaren is hij daar reeds werkzaam in de missie van Ncord-Sjantoeng. Wij herinneren ons nog levendig den boksers-opstand, die bijna de geheele wereld in be roering gezet heeft en die zoovelen missionarissen den palm der martelaren heeft geschonken. Pater Giesen stond midden in dien strijd. Hij organiseerde de Cnineesche Christenen, om de ruwe heidensche rooverbenden in bedwang te houden. Geen wonder, dat bij door de aanvoerders der Boksers met een bijzonderen haat achtervolgd werd. Op zekeren dag, toen pater Giesen, als Chineesch iandman vermomd, zicb naar zijn Christenen begaf, om dezen aan te moedigen, viel hij in de handen der Boksers. De roovers vielen met sabelhouwen op hem aan en met twee zware wonden stortte pater Giesen ter aarde. Om nu aan een vermoording te ontkomen, nam hy zijn toevlucht tot een list. Hij deed alsof hij werkelijk dood was en Uit redde hem. De roo vers trokken af in de meening, dat hij dood was. Nog heden kan men op het hoofd van den bisschop de litteekens zien van de Chineesche sabelhouwen. Toen Noord Sjantoeng een bisschop kreeg, kon niemand anders bisschop woraen dan de wakkere pater Giesen, die zooveel gedaan heeft voor zijn Christenen. En zoo voert hij nu sinds zeven jaar den bisschopsstaf met krachtige en kloeke hand. Duizenden heeft hij reeds tot het licht van het ware geloof gevoerd mogen vele andere duizenden door hem hetzelfde geluk deelachtig worden 1" schuldeischers, die mij opgaf een be drag nog aan hem schuldig te zijn, waarover hij a.s. week zoude dispo- neeren. Hoe moet ik in deze handelen ea heb ik nog rechten? A.: Uw vraag is erg onduidelijk, wijl wij niet weten onder welke om standigheden uw faillissement opge- g(h)even is. Daar evenwel uw curator uw boeken nog beeft, doet u het best, de zaak met hem te gaan bespreken. Vraag. Welken weg moet men in slaan om volontaix-officier bij de Cavalerie te worden? Antwoord. Vermoedelijk bedoelt u welken weg men moet inslaan om als volontair in dienst te treden ten einde door het volgen van een cur sus officier hij de Cavallerie te wor den. Die cursus is echter in 1883 opge heven, zoadat tegenwoordig de op leiding tot beroepsofficier bij de Ca valerie alleen aan de Kon. Mil. Aca demie geschiedt, al of niet vooraf gegaan door een verblijf aan de Ca dettenschool. Nederlandsehe gegevens uit bet V aticaansch Archief. Dr. Brom, directeur van het Ned. Historisch Instituut te Rome, gaat gestadig voort met ziju onderzoekingen èn met de publicatie daarvan. Thans reeds, nauwelijks een jaar na het eerste deel, is het tweede gedeelte in het licht gezonden van de Archivalia, belangrijk voor de geschiedenis van Nederland, dat in de Kleine Serie van 's Rijks Geschiedkundige Pubiicatiën is verschenen. Dit tweede deel sluit zich onmid dellijk aan bij het voorafgaande. Ook hierin zijn uitsluitend Vaticaansche archivalia behandeld. Achtereenvol gens worden regesten gegeven van stujfeken, geput uit de verschillende onderdeelen van dat reusenarchief. Het spreekt wel vanzelf, dat daarmede deze schatten ten bate der Nederland sehe geschiedenis niet zijn uitgeput. Dat zou eeu arbeid van jaren eischen en ligt ook minder op oen weg van het Nederlandsch Historisch Instituut, waarvan Dr. Brom de werkzame en tactvolle directeur is. Wat hij geeft is anders. Hij beschrijft verschillende onderdeelen van het Vaticaansch ar chief in hun geschiedenis, aard en strekking, stelt in het licht, welke soort van stukken men daarin voor de Nederlandsehe geschiedenis kan verwachten en geeft eindelijk als voorbeelden de regesten van een zeer groot aantal stukken, door hem hetzij systematisch, hetzij door een gelukkig toeval opgespoord. In dit deel wordt de behandeling van het Vaticaansch archief ten einde gebracht. Achtereenvolgens heeft dr Brom nu onderzocht het archief der Datarie, het Consistoriaal arcüief, dat der Staatssecretarie, eindelijk eenige losse verzamelingen. Vr.Ik ben in 19U5 lailliet gegaan en dit is na verloop van tijd opgege ven. Mijne boekeu berusten nog bij mijn curator. Nu ontving ik dezer dagen een schrijven van een mijner Iets over vlieg-toestellen en lucht schepen. In een der jongste afleveringen van „deKatholiek" werd onder den titel „In nooger sferen" van M. T. een zeer actueel artikel opgenomen over bovengenoemd onderwerp. Het loont de moeite den inhoud van deze technische beschrijving in het kort saam te vatten. Werd de luchtscheepvaart nog voor korten tijd beschouwd als een waag halzerig spel, thans zal wel iedereen het practisch nut erkennen, dat deze gevaarlijke sport in de toekomst kan afwerpen. Want ai is op het oogen- blik de lucht nog niet zoover veroverd, dat men ze zonder gevaar kan bereizen, toch koestert iedereen de innige over tuiging, dat de bestaande bezwaren eerlang zullen worden overwonnen, zij 't dan ook ten koste van veel menschenlevens en van veel geld. Het zal misschien niet onbelangrijk zijn hier even de voornaamste soorten van vliegtoestellen te bespreken. Men onderscheidt twee groepen n.l. I. Toestellen zwaarder dan de lucht; II. Toestellen lichter dan de lucht. Beide groepen zullen we wat nader gaan beschouwen. I. Toestellen zwaarder dan de lucht (Aviatiek). De meest gebruikelijke vliegmachine de aëroplaan, berust op hetzelfde beginsel als de bekende Amerikaansche Kastjes vliegers, welk speeltuig uit licht latwerk is samen gesteld in den vorm van een recht hoekig parallelopipedum, waarvan de opstaande zijden zijn beplakt met lianen of papier. De toesteilen kunnen zwevende blijven omdat steeds een der zijvlakken de lucht verdicht en de tegendruk dan de noodige draag kracht bezorgt. De Fransche kapitein Ferber ver vaardigde een toestel bestaande uit twee evenwijdige zweefvlakken onder ling door stangen verbonden loodrecht op de zweefvlakken. Hij plaatste zich in liggende houding midden op het onderste zweetvlak, en liet door zijne manschappen het toestel optillen, en in een bepaalde richting wegduwen. Al voortzwevende kwam de kapitein een eind verder neer. Zijn doel was op deze wijze „vliegen" te leeren. Begrijpelijkerwijze was 't zeer moeilijk aldus net evenwicht te bewaren. Toch gelukte dit hem na lange oefening vrijwel, en hij bracht een horizontaal stuur aan, dat bem in staat stelde langer zwevende te blijven. Wat de staart is voor den vogel was dit stuur voor zijn toestel. Later bracht hij ook een verticaal stuur aan, waardoor hij zijne machine een zij waartsche richting kon geven. Dit verticaal stuur is sinds laog vervangen door een luchtschroef, die door een motor wordt bewogen. De aëroplaan is dus wel het een voudigste vliegtoestel. Naarmate men twee of drie zweefvlakken boven elkan der aanorengt spreekt men van dub beldekkers of driedekkers. Monoplanen hebben slechts een enkel zweefvlak. Het horizontaal roer dient om te stijgen of te dalen. Door het snel op en neer te bewegen stijgt de lucht- scüipper, door den stand te veranderen daalt hij. Het schuitje, waarin hij zich bevindt is of als een geheel met het onderste zweefvlak verbonden of om het hinderlijke van hevige windstooten te vermijden, door middel vanveeren eraan bevestigd. Veel minder dan de aëroplanen worden tot nog toe de heiicoptères gebruikt, die geen zweefvlakken heb ben en waarbij stijgen en dalen door de luchtschroeven geschiedt. Het ge ringste defect aan den motor kan dus de verschrikkelijkste gevolgen hebben. De orthoptères, die eigenlijke vlieg machines, waarmede men de vogel vlucht wilde nabootsen, worden niet meer gebruikt. Jammer, dat de proef nemingen met deze toestellen het leven hebben gekost aan den voor de aviatiek zoo verdienstelijken Otto Liliënthal. Het practisch nut, dat de aërpplanen tot heden afwierpen is voorzeker min der dan dat der bestuurbare ballons. De voornaamste reden biervan is, dat er van den aviateur een te lange oefening wordt verei*cht. Intusschen worden deze toestellen voortdurend verbeterd en de onverdroten arbeid van het Fransche leger en van den Amerikaan Wright zal de aëroplanen eerlang voor verschillende doeleinden de plaats van de bestuurbare ballons doen innemen. Immers de ballons hebben veel te lijden van sterken wind, die aan de aëroplaan volstrekt geen schade doet, en bij 't defect wor- Uen van den motor verliest de ballon alle sruur de aëroplaan echter niet. II. Toestellen iicoter dan de luobt (Aërostiek). De wet van Archimedes, die leert, dat een in vlce'stof gedom peld lichaam zooveel aan gewicht verliest als het gewicht van de ver plaatste vloeistof bedraagt, geldt ook voor gassen. Dus als een ballon ge vuld wordt met gas, dat lichter is dan lucht, zal hij zoolang stijgen tot hij komt in een luchtlaag welker soorte lijk gewicht gelijk is aan dat van den ballon. Tegenwoordig heeft men drie soorten van ballons; den vrijen ballon; den ballon captif of kabelballon den bestuurbaren of motorballon. De vrije ballon is algemeen be kend. De richting ervan kan door den schipper slechts in zooverre worden gewijzigd, dat hij kan stijgen of dalen door uitwerpen van ballast of door uitlaten van gas. Daar hier de wind de eenige drijfkracht is, is bet van belang bij een klein volume een groot oppervlak te hebben. Daarom gebruikt men den bol die bij een gegeven volume een maximaal oppervlak heeft. De vrije ballon is vooral voor sterre- kundige en meteorologische waarne mingen van groot nut. Ook onbemande ballons z.g. ballons sondes, met zelf- registreerende instrumenten toegerust zijn voor de meteorologen van onschat bare waarde. De ballon captif wordt door een kabel vastgehouüenren wordt gebruikt voor verspiedersdiensten en weten schappelijke doeleinden. Voor dezen ballon is de bolvorm niet geschikt, wijl een ballon van dien vorm niet slechts zal heen en weer slingeren maar ook bij sterken wind voort durend zal draaien om zijn lengte-as. Behalve het gevaar van lucütziek te worden, is 't voor den waarnemer onmogelijk zoo waarnemingen te doen. Ook de peervorm is om dezelfde reden ongeschiKt. Von Bigsfeld en von Parseval hebben 8en practischen kabelballon vervaar digd, den z.g. draken- of vliegerballon die bij een normale windsnelheid (ongeveer 325 dagen per jaar) te ge bruiken is. Hij beeft den vorm van een cylinder boven en onder door halve bollen afgedekt. Bij 't zweven wordt deze cylinder schuin gehouden door dien de z.g. stuurzak steeds vol doende lucht vangt om 't benedeneinde omlaag te houden. Aan weerszijden van dezen balion zijn zeilen, bij wijze van vleugels aangebracht, welke even als de „staart" uit kleine ballonnetjes bestaande, dienen om de stabiliteit te verboogen. De ballon captif wordt ook gebruikt voor meteorlogische waarnemingen evenals de vrije ballon. Het vraagstuk van den bestuurba ren ballon is eerder door de techniek dan door de wetenschap opgelost. Reeds lang had de wetenschap uitge maakt dat 't mogelijk zou zijn de lucht te beheerschen evenals 't water. Bij voldoende snelheid der wentelende schroefbladen zal een luchtschip even goed bestuurbaar zijn ais een schroef- boot. Het was echter steeds de vraag hoe de schoeven en vooral de motoren licht genoeg te maken, opdat de ballon niet te zwaar zou zijn om nog een gewenschte hoogte te bereiken. De tecnniek is erin geslaagd motoren te vervaardigen, die voor iedere P.K. nog geen 2 K.G. wegen, de z.g. lichte mo toren. Vroeger zou men op andere midde len om den ballon bestuurbaar te maken, door een zeil en een roer aan te brengen als bij een schip, doch men vergat, dat een schip door zijo bewe ging m het water een andere snel heid bezit dan de wind, ballon, roer en zeil daarentegen alle dezelfde snel heid hebben ais de wind. De wind kon dus geen kraebt uitoefenen op den baiion, die hem een anderen weg deed doorioopen, dan die door de windrichting werd aangewezen, terwijl een boot een voortgaande beweging kan krijgen door den stroom en een zijdeüngsche door den wind. Wil men dus den ballon bestuurbaar maken dan moet men hem eerst een eigen snelheid geven. Esn vernuftig middel om de snelheid van den ballon te vertragen is het gebruik van sleepka bels, die tevens dienen tot ballast die bij daling vanzelf vermindert en die van zelf grooter wordt als de balion stijgt. Bij moderne motorballons wordt de eigen beweging verkregen door snel ronddraaiende schroefbladen, waarbij de weerstand der lucht van dezelfde beteekenis is als de weerstand van 't water bij de schroefboot. Om ook bij tegenwind te kunnen varen moet de eigen snelheid natuurlijk grooter zijn dan die van den wind. Deze snelheid hangt af van het arbeidsvermogen der motoren. In 1907 bracht de „Lebaudy" het tot 11, de verloren „Patrie tot 13, de „Zeppelin" tot 15 M. per seconde. De meest economische vorm voor de motorballons zal natuurlijk een zoodanige zijn, die het minst van den weerstand der lucht te lijden heeft. Vandaar dat men de voorkeur geeft aan den sigaarvorm. Nog dient vermeld het gebruik van ballonets bij het half-stijve en slappe systeem; deze ballonets beBtaan uit vakken zoowel vóór als achter in den ballon aangebracht, en met lucht ge vuld. Daar deze lucht veel zwaarder is dan het gas waarmede de ballon is gevuld, kan »en de kop van den ballon naar willekeur opwaarts of omlaag richten, door lucht in de bal- lonets te pompen of daaruit te laten ontsnappen, en zoodoende kan men zonder gasverlies of zonder uitwerpen van ballast stijgen of dalen. Verder heeft men tot verhooging der stabiliteit roeren aangebracht en stabilïteitsvlakken. Deze laatste krij gen, ali ze boven elkaar worden aan gebracht de gedaante van een aëro plaan, zoodat de motorballons eigen lyk een vereeniging zijn van ballon en vliegmachine. De mutorbsllon zal vooral dienen voor krijgsoperaties, zoolang hij nog niet gevaarloos genoeg is om als publiek of particulier ver voermiddel te worden gebruikt. Voor verspiedersdiensten, voor zooverre deze in stilte moeten geschieden schijnt hij ongeschikt te wezen wegens het lawaai, dat schroeven en motoren maken. Maar zijn vreeselijke macht zal zich toonen, als de granaten en kartetsen met onfeilbare trefkans wor den geslingerd op stedan en dorpen, doodend wat sterfelijk, verzengend wat brandbaar, vergruizelend alles wat breekbaar is. Melk als voedsel. Ziehier iets uit een beschouwing over voeding en voedingsteraphie van dr. J. de Groot in het „Med, Week blad", waarover we zelf geen oor deel vellen, maar dat de doctoren mogen lezen: Kinderen, die „versterking" noodig hebben, iaat men graag melk en eieren gebruiken. In theorie pleit er inderdaad iets voor, het groeiend kind deze voedingsmiddelen toe te dienen, omdat melk en eierdooier naar ver houding meer kalk bevatten dan alle andere voedingsmiddelen. Er is danf ook niets tegen om een kind een ei te laten eten en het voor drank melk te geven: het heeft daar meer aan dan aan water of limonade. Maar men moet zich wel wachten, een kind te veel melk te geven. Er is wellicht geen voedingsmiddel, waarvan zooveel misbruik wordt ge maakt als van melk, een misbruik, dat door verscheidene artsen wordt in de hand gewerkt. Maar al te vaak wordt van medische zijde de raad gegeven maar „flink melk te drinken U/2 2 liter per dag wordt als een matig melkgebruik beschouwd; ik heb meer dan één patiënt onder be handeling gekregen, die op raad van zijn dokter 3 3, 4, zelfs 5 liters melk per dag dronk. Menigmaal wordt mij gevraagd, of ik vóór melk-drinken ben. Ik antwoord daarop: in sommige bepaalde gevallen kan het gebruik van melk tijdelijk noodig en nuttig zijn, maar als voe ding voor een volwassen mensch is het gebruik van melk beslist af te keuren. Melk is het voedsel voor zui gelingen en voor kalveren, maar niet voor menschen Ontsmetting van Boeken. Zeer zorgvuldige onderzoekingen heb ben aangetoond, dat vochtige heete lucht en formaldehyde beide voor de ontsmet ting van boeken gebruikt kunnen wor den. Het laatste heeft op dichte boeken echter geen invloed, wel als het boek open staat. Het zekerst blijft het bloot stellen aan vochtige heete lucht gedu rende voldoenden tijd. Bij 10 procent vochtigheid kan men in lucht van 80 gr. in 32 uur een heel pak boeken zeker ontsmetten. Bij een vochtigheidsgraad van 40 heeft men er slechts 24 uur voor noodig, en de boeken lijden er niet van. Failliet verklaard: 30 Aug. E. Waterman, kleermaker ïe Amsterdam. W. P. Baert, te Amsterdam. 1 Sept. N. Heymansohn, winkelier in mode-artikelen te Amsterdam. P. van Woerkom, handelaar in wijn, bier, enz., gew. hebbende te Rot terdam. J. van de Ree, molenaar en koop man te Temeuzen. lSept. A. C. Otten en C. E. B. van der Barren, echtelieden, wonende te Woerden, doch verblijf houdende te Utrecht. J. C. B. Thiel, reiziger, te R'dam. E. M. Aspeslagh, pensionhouder te Laren (N.-H.). P. S. van der Staal, kassier en eommissionnair in effecten te Gouda. 2 Sept. J. Pol, winkelier in kruide nierswaren en gedistilleerd te Sloten (N.-H.). J. J. van den Berg, tuinier ïe Apeldoorn. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillis sement-C. P. C. van Staal, te 'Roer mond. Opgeheven de faillissementen van D. Frank, koopman in papier en boek handelaar te Gouda en van de nalaten schap van L. Leusen, overleden te Gou da. Amsterdam, 8 Sept. Olienoteering per 100 K G. Raapolie. 8 Sept. 6 Sept. Vliegend f 288/* 284/< f 28% 28VS In de stad Septn 273/4 Oei Dec. 27'% 277/8 Lijnolie. Vliegend 26 25% 26 25-? 4 In de stad Oct. 25% 25V2 251/a 251/4 Sept. /Dec.. - Oct./Dec.n 24'/8 25 24% Jan./April.24% 241/4 24%24 Woensdag 8 Sept. (vm. f PlAATSB». hoogte N.A.P. in 24 uur hoog. l*sg. Amst«k:oa5s Kunaakmtvr. Lobith 10.881 0 «.03 8u 0.86 MAP. Nijmegen 8.081 a— 0 08 12 0.84 Arnhem 8.25 0.— 0 04 Stadruattr. Vree» wijk 1.44 «09 0 8u 0.36 MAP Kampen 0.40 0.14 0.- A maUhxaUr. Grove 5 48 0.08 Zuid.gf.ewaier AndrM&as 1.98 0.03 0.— 8u0,18 MAP Neemt leden aan in den leeftijd van drie tot veertig jaar. De contributie, naar tien klassen, wisselt af van IV2 tot 9 cents per week. De uitkeering bij overlijden bedraagt naar gelang der klassen van f 33, tot f 154,en na 25 jaren lidmaat schap van f 35,tot f 162, Vrijstelling van contributie voor degenen, die 36 jaren lid zijn geweest. Kosteloos: inschrijving en regle menten. Aanmelding bij de boden: P. D. V AN DEN BERG, Parklaan 68 en H. VAN DER LAAN, Lepelstraat 5. Firma A. H. KATER. Specialiteit in Penseeischrij- ven en het aanbrengen van GOUD ACHTER GLAS. Werkplaats ZOETESTRAAT 3. Woonplaats: HACESTRAAT 18. Vertegenwoordigd door Gemt.-Ontvanger te Halfweg GEDIPLOM. COIFFEUSE. - LEEGHWATERSTRAAT 19 - bij den Koninginneweg Speciale inrichting voor DAMES-HOOFDWASSCHING. Werkt met ondulaties* p. j. m kessel HET BESTE ADRES VOOR IS BIJ tevens beëedigd Makelaar in alie vakken. IN VAN te 's GRAVENHAGE. Gevestigd bij Kantooruren van 9—4 en van 6-8, Zaterdag alleen van 9—4.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6