DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. -=- 4fl§~- 3BUSS 1011"^" lUIIrS? KindatrRftuisirMf 29"3l-33f Haarlem De K, S. A. en de Kath. vereenigingen. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Zaterdagavondpraatjes. ZATERDAG II SEPT. «909. 34ste Jaargang No, 6988 Bureaux van Redactie en Administratie: Inte^communaaS Telefoonnummer 1426» Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit uier bladen, ui. o. de Of ficie e I e K e r k I ij s t en het GeïllustreerdZondags- blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. ZWEDEN. SPANJE. OOSTENRIJK. GRIEKENLAND. De Noordpool. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRMSi j?cr 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzon? rlgke nummer* f 1,35 1.35 1-80 0,03 PRU8 DER ADVERTEIk. ÉN: Van 16 regels 60 eent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Alle betalende abonné» op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij H fö 0 tf9 nTTT ua ÉFÜI Ad» GULDEN bij 300 verlies van één wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht 11. Het ijs een feit van te groote be kendheid om jhet weg te moffelen, dat ondanks de geestdrift die er is in het hart van velen, en ondanks de algemeene erkenning van hare voortreffelijkheid, de Katholieke Sociale Actie toch niet zóó in het Katholieke leven is ingeburgerd en ermede samenleeft, als bij de op richting was verhoopt, dat spoedig gebeuren zou. Men leest er artikelen over, men houdt vergaderingen, de comité's doen wat ze kunnen althans vele, want óók onder de comités zijn er zelfs, dia aan sociaal werken den brui geven maar de medewer king van het hééle Roomsche pu bliek. het medeleven van heel de Roomsche maatschappij in al hare geledingen, dat heeft de K. S. A. niet. f och hier, noch elders. Misschien is er een plaats wél «an te wijzen in ons goede vader land. waar de toestand ideaal is, maar wij hoorden da,ar tot dusverre niet van. Integendeel, zoowel uit Leiden •wordt geklaagd als uit dein boezem der plaatselijke comité'®. 'tls kortom n iet z'ooals het wezen moet met de K. S. A. Dit nu is geen overdreven klagen. Geen menschenwerk zal ooit vol maakt werken, en een zoo ingewik keld raderwerk van sociaal werken als de K. S. A. is, zal natuurlijk altijd wat te weuschen overlaten, En ook de oprichters kunnen niet anders hebben verwacht. Maar daarom blijft het toch onZe plicht, het mooie werk der Koomsohe actie op .sociaal gebied zóó goed te maken als maar eenigsZins mogelijk ie. En als we wat hebben, dat onzes inziens verbeterd kan worden, dan mogen we niet nalaten onze stem te verheffen .Vandaar deze opmerkingen SVat bij de K S. A. vooral niet precies in den haak is. en -oi. de ihron van veel onverschilligheid van het publiek tegenover de K S. A. dat is de verhouding waarin de plaatselijke comité'® staan tegen over de bij haar aangesloten yenee- nigingen Di e verhouding is voor de eomité's in den regel een ietwat zonderlinge, daar de afgevaardigden der veree nigingen nooit, een bepaald mandaat hebben, dodh. zoowat als particuliere persouen verschijnenhoor end wat het bestuur van het Comité zal hebben voor te dragen. Van de zijde der vereenigingen is de verhouding meestal Vrij koel, daar de meeste Katholieke vereenigingen met hun eigen huishouding al zoo veel te doen hebben, dat ze om hst Comité der K. S. A. op gewone tij den niet denken, terwijl de notie, dat elke arbeid van eene vereeni ging, hoe dan ook, ten goede komt aan het algemeen en dus dienen kan om de sociale actie van allen te steunen, zoo goed als nergens is door gedrongen Er is geen „voeling" genoeg, tus schen de Comité's van K. S. A. en de Katholieke vereenigingen, ziedaar o.i. de hoofdoorzaak van het feit dat de geestdrift voor de K. S. A. zich niet meer algemeen en vooral meer doeltreffend uit. Men bedenke, dat wij alleen spre ken van de Comités en plaatsen die wij kennen of van welke wij: ver namen het zal ons verheugen te hoeren dat olp sommige andere plaat sen die door ons gewenschte voeling werkelijk bestaat. Intusscben, waar z:e niet bestaat, daar kan de K. S. A. niet zóó de vleugels uitslaan als gewenscht, mo gelijk, en misschien ook noodzake lijk was. En dat geeft dus een leemte in het Koomsche sociale leven, die voor eerst veroorzaakt dat we althans iefen'deel van het voordeel dat de K. S. A. kon opleveren, ongebruikt laten, en die ten tweede ver slappend werkt. (Want wie niet voor uitgaat in de sociale actie, gaat ach teruit. Stilstand is niet mogelijk. se Er zijn zeer zeker nog meer din gen, die we gaarne in de organisatie der K. S. A. zouden verbeterd, al thans veranderd ziien. Docli we bepalen ons nu tot dit onderwerp: de verhouding tusscbeu de comité's en de vereenigingen. En dan rijst de vraag: kan die verhouding .niet, wat inniger wor den, kan er niet méér „voeling" ko men tusschen beide? Ons komt het voor, dat dit lang niet onmogelijk Zou zijn. Da artoe Zou dan wij geven onze meeniDg gaarne voor heter, zoo men ons daarvan wil overtuigen de samenstelling der plaatselijke Comi té's een andere moeten zlijn. In die plaatselijke Comité's be hoorden te samen te komen, naai" on ze bescheiden meening, de voorzit ters en secretarissen van alle aan gesloten vereenigingen, met de bij zondere personen die ook nu om po sitie, werkkring, stand of verdien ste voor het lidmaatschap in aan merking komen. De voorzitters en secretarissen van vereenigingen toch zijn de mannen, van wie in de vereenigingen de actie uitgaat, althans moet uitgaan. En is dat onverhoopt ergens niet het geval, dan wordt zulk een voor zitter of secretaris spoedig vervan gen Maar het is niet genoeg, dat de voorzitters en secretarissen lid zijn van, het Comité en er hun persoon brengen, zij moeten óók daarin het werk hunner vereenigingen inbren gen. En daartoe zouden wij wen- schen, dat aan hen de plicht werd opgelegd, om de twee maanden een verslag te doen van al wat in hunne vereeniging op sociaal gebied is be sloten, (Wanneer, zooals vaak ge beurt, de Comité-vergaderingen elke maand worden gehouden, zullen in grootere steden elke maand de helft der vereenigingen de beurt hebben, de sociale besluiten (waarmede wij natuurlijk niet de zuiver-huishoude lijke bedoelen) die gevallen Zijn te ver-melden. Dit werk kan, als het schriftelijk is voorbereid, zoo kort zijn als, men zelf maar wil. Maar niet alleen moeten de veree nigingen in het Comité doen hooren wat ze doen, opdat dit Comité, en vooral het Bestuur ervan, aan de hand van genomen maatregelen in een of andere vereeniging besluiten kan voorstellen of nemen die in het belang van de geheele sociale actie zijn, óók moeten de vereenigin gen weten wat in het Comité plaats had. En daart-oe behoort in elke ver eeniging de president of secretaris in de eerste vergadering die na een Comité-bijeenkomst gehouden wordt, mededeeling te doen van hetgeen in het Comité is besproken en besloten Hier vooral kunnen verstandige op merkingen van de leden vaak nuttig effect hebben, dunkt ons, wanneer die later aan het Comitébestuur wor den overgebracht. [Wij1 ontveinzen het ons niet, dat deze voorstellen voor velen wat om slachtig-lastig zullen lijken Doch het komt ons voor dat ze in de practijk zeer zouden mede- vallen. En wij zien in deze maatregelen, die wij uit eigen ondervinding als noodzakelijk beschouwen voor de opleving der K. S. A. en een daad werkelijke medewerking van allen aan B(oomsch maatschappelijk leven, een noodzakelijkheid die misschien in sommige plaatsen zelfs niet al te lang mag worden uitgesteld, wil men niet de belangstelling voor de K. S. A. in de vereenigingen geheel verflauwd zien. Intusscben: wij wenscihen vol strekt niet geacht te worden, een afdoend geneesmiddel te hebben ge geven En evenmin, het beste te heb ben gevonden, dat de noojdige ver betering brengen kan: Maar we durven het aan, de zaak op ,deze wijze aanhangig te maken, begeerig naar de ondervinding en leer in g van anderen, die misschien op andere wijze het beoogde doel willen bereiken: méér daadwerke lijke belangstelling te kweeken in het groote en heerlijke werk der Katholieke Sociale Actie! De staking. De staking is nog niet geheel ge ëindigd. Verscheidene vakvereenigingen blij ven weigeren het besluit van hetsta- kingsbestuur inzake de hervatting van het, werk op te volgen. Een regeeringsbemiddeling is blijk baar nog niet mogelijk. Intusschen blijft alles ordelijk zelfs ondanks opheffing van het verbod van den verkoop van sterken drank en ont binding van de burgerwacht. In Barcelona en 'daaromtrent. De Spaansche regeering stoort zich, heel verstandig, niet aan het relletje dat de ma§onnieke pers heeft opgezet om haren vriend Ferrer, den anar- chistiscnen opruier te Barcelona, te redden. De uit de Dreyfuszaak befaamde „Bond voor de rechten van den mensch" is anders in Frankrijk óók al opgetreden met eischen ten behoeve van Ferrer 1 Maar de regeering gaat door, streng recht te doen aan de schuldigenover het Fransche comité zeide de Spaan sche minister van binnenlandschc za ken: „Zoo de leden van dit comité zich verbeelden, dat de laster, dien zij verspreiden tegen SpaDje, tot gevolg zou hebben, dat de schuldigen aan het bloedige oproer te Barcelona, wor den gered, vergissen zij zich, want de regeeriDg zal zich niet laten beïnvloe den door deze beweging en zal haar plicht weten te vervullen." Het is te hopen dat de Spaansche regeering werkelijk zich niet door het comité zal laten overbluffen. Een merkwaardig woord Van aarts hertog Frans Ferdinand. Men dat wil zeggen dan de anti- clericale pers heeft den Oostenrijk- schen aartshertog-troonopvolger voort durend en systematisch voorgesteld als een vijand der Hongaren en een domperig, fel-onverdraagzaam Katho liek. Welnu, de kroonprins zelf heeft zich nu voor 't eerst eens over dit alles uitgelaten en het Budapester blad, de „Pesti Hirlap" zegt te kunnen verze keren, dat de aartshertog-troonopvol ger aldus heeft gesproken: „Ik ben geen vijand der Hongaren, want het is juist mijn vaste overtui ging dat juist Hongarije de sterkste en zekerste steun is van de monarchie en van de veiligheid van dynastie en troon. De trouw van het Hongaareche volk is immers meermalen op roem volle wijze aan den dag gelegd. Het is ook belachelijk te beweren dat ik „ultramontaan" of clericaal ben. Ik ben, wat mijn persoonlijke overtuiging betreft, een oprecht en geloovig ka tholiek. Dat belet me intusschen niet, doch legt me zelfs de verplichting op ook de godsdienstige overtuiging van anderen te eerbiedigen 1 Op grond van een en ander zullen in mijn staat kunde confessioneele geschilpunten nooit een rol spelen 1 Mijn hoofddoel is de handhaving en verhooging van de kracht der Donau-monarchie. Mijn staatkundig program bevat een twee tal punten, die voor geen wijziging vatbaar zijn. Het eene is de handha ving van het leger in zijn eenheid en tegenwoordige samenstelling en een voortgaande ontwikkeling in dezelfde richting. Het andere is de stipte hand having van de gemeenschappelijke bank, daar ik overtuigd ben dat de Oostenrijksch-Hongaarsche bank een der meest waardevolle zaken in de monarchie ie." Do crisis. 't Is nog lang niet pais en vrêe in Griekenland. Integendeel 1 Alle schijn is er, dat het toch nog komen zal tot een revolutie. Want de partijen staan allerscherpst tegenover elkaar. Wat feitelijk de plannen van koning George zijn, is uit de tegenstrijdige berichten, die tot ons komen, moeilijk na te gaan. Nu eens verzekeren de bladen, dat de koning wel degelijk het plan koestert, de regeering neer te leggen, dan weer worden deze ge ruchten met klem tegengesproken. Intusschen doet het bericht, dat twee Russische kanonneerbooten in de haven van Phaleron zijn binnengeval len, en binnenkort ook de komst van een Oostenrijksch en een Engelsch es kader te verwachten is, het vermoeden rijzen, dat de toestand nog verre van goed is, en dat zelfs gewelddadige om wentelingen worden gevreesd. Dr. Cook op reis. Gisterenmiddag 4 uur is dr Cook aan boord van het stoomschip Mel- ehior vertrokken. Van tevoren was hij aan boord door het bestuur der geografische vereeniging, de directie der vereenigde stoomvaartmaat schappijen, den Amerikaansehen ge zant en vele voorname personen be groet. De menigte bracht Cook ova ties tot het schip .uit het gezicht was. De „Patriote" meldt dat Cook hedenmorgen vroeg te Vlissingen zou landen, en 7.07 naar Brussel vertrekken om daar tot vanavond te blijven Vanavond zou Oook volgens dit blad uit Antwerpen naar New-York vertrekken. Echter hebben wij ook op een! telegrafisch verzoek om inlichtingen te Vlissingen geen bevestiging van dit bericht ontvangen, zoodat het ons voorkomt dat Dr. Cook met de Mplchior onmiddellijk naar Ame rika ig gegaan. De strijd tnssche* Cook en Peary. Het Amerikaansche bureau voor de kustopmeting, 't welk een aldee- ling is van het departement van marine, heeft zich, bij monde van zijn waarnemenden chef, Perkins, bereid verklaard om mocht Cook het vragen - als arbiter op te tre den in de kwestie Pearv contra Cook. Echter zou het zeker even goed zijn meende Perkins in dien Cook al zijn berekeningen, aan- teekeningen en instrumenten ia ha- den stelde van de Kopenhaagsche mrversiteit, die uitstekend bevoegd is een deskundig onderzoek in te stellen, waarbij het zich door de Deensche, Noorsche en Zweedsche Poolreizigers nog zou kunnen doen voorlichten., Maar daarvan zal wel niets ko men, nu Cook reeds naar de Veree nigde Staten is scheepgegaan Trouwens, het is gemakkelijk ge zegd, dat Cöok zijn aanteekeningen enz. te Kopenhagen aan de geleerden van de universiteit moest geven; maar, hij heeft die aanteekeningen niet in zijn bezit. Hij stelde die te Anootok (bij Etah in Groenland) ter hand aan zekeren heer Whitney, die ze voor hem naar New-York zou brengen. Vreemd, die opdracht aan Whit ney, zal men denken. Maar er is toch wel een verklaring voor. Het was Cook te doen om uit Annootok zoo spoedig mogelijk weg te komen en contact te krijgen met de be schaafde wereld. Daartoe moest Cook een gevaarlijken, moeilijken CIV. Mooi weer, ah mosterd na den maaltijd. Bleekneusjes, en wat ze noodig hebben. Een goed werk in het zicht, en wat ze in Heemstede heb ben gedaan. Over een ver diende hulde, en zorg voor de toekomst. 'n Berekening die. niet uitkomt en waarom ook hier uitstel afstel Hè, vader, nu de vacantie uit is, wordt het mooi weer, klaagde onze oud ste jongen van de week, en ik mocht al zeggen, dat hij de eenigste niet was die klaagde, en dat ze bijvoorbeeld in Zand voort al zoowat hetzelfde zeggen, tnet dit onderscheid, dat ze niet een school die begint, maar het badseizoen dat eindigt, betreuren! Maar dat gaf hem niet veel en ik ben er zeker van dat hij op een plannetje speurt om de va- canties voortaan niet naar den tijd van het jaar, ïiiaar naar het weder in te richten. De onderwijzers mogen het zeggen of dat mogelijk zou wezen of niet, maar waarlijk, voor heel veel kinderen zou men het toch wel wil len wenschen, dat ze bij goed, warm en zonnig weertje eens wat in de buiten lucht konden komen, wanneer ze juist zulk een natiën, guren zomer- achter den rug hebben, die voor buiten spe len en naar buiten gaan geen gelegen heid opleverde! D'r loopen zoo- nog al Wat bleekneusjes en bloedlooze kinder tjes rond en al is buitenlucht nu niet het eenige en misschien evenmin het Voornaamste middel om die arme scha-' pen wat fleuriger 'te maken, daar komt een goed maal eten óók bij te pas! toch zou het er een heeleboel aan doen, wanneer ze op een warmen dag eens flink wat zeelucht konden happen. Zandvoort is toch nog altijd, voor vele huismoeders met grooten en kleinen, te ver en te duur: want buiten het kwartje voor 't spoor dat het per man kost, komt er nog heel wat kij ken als je met je huishouden eens 'n mooien Zondag een dagje naar het strand gaat, en dat kunnen de werk mansgezinnen niet ervoor uitgeven, ten zij dan eens 'n enkelen keer in het jaar! Wie dóór nog eens wat op vindt, om des Zondags kindertochten te orga- niseeren naar Zandvoort, waar ze dan voor een kleinigheid naar hartelust on der goed toezicht aan het strand in-de zon konden ravotten en, spelen, en een eenvoudig goed maal tevens kregen, ik geloof dat zoo iemand een weldoener voor velen zou zijn! Iets anders in deze richting zal nu, naar ik hoorde, spoedig tot stand komen in de stich ting van een vereeniging voor R.-K. Vacantiekolonies hier ter stede. Ik heb dat al eens in mijn Praatjes bespro ken, en nu ik verneem dat waarschijn lijk in den loop dezer week de con- stitueerende vergadering zal worden ge houden, teneinde de zaak op pooten te zetten, nu mag een woordje van warme aanbeveling dunkt mij niet ach terblijven, om allen die een uitnoodi- ging zullen ontvangen te bewegen, die constitueerende vergadering bij te wo nen. Een prachtig en daarbij ook echt- Roomsch werk wordt hier voorbereid, dat den armen kinderen lichamelijk en geestelijk tegelijk ten voordeel zal we zen! Want ook onder onze Roomsche kinderen zijn er heel w,at die zoo'n opknappertje aan den zeekant eenmaal per jaar machtig noodig hebben. De toestanden in huis zijn toch meestal zóó ongunstig, dat alleen reeds het feit dat de kinderen uit de vunzige, donkere, lage vertrekken van die ongure arbei dershuisjes (zooals er maar helaas zoo vele zijn) in een andere en hygiënischer omgeving komen, ze een boel goeddoet. Ongetwijfeld is het gebrek aan werke lijk goede arbeiderswoningen wel een der grootste oorzaken van de kinder ziekten en kindersterfte, en ik juich het ook daarom zoo hartelijk toe, dat kloeke mannen in ons naburig Heem stede aan Haarlem zulk een prachtig voorbeeld hebben gegeven en een \vo- ningvereeniging hebben gesticht die op! het terrein tusschen de Brouwersvaart en den Binnenweg een complex van woningen zal stichten, dat voor de gemeente Heemstede een ontzaglijke aanwinst zal blijken. Op uitstekende wijze heeft men zóó een verbinding ge-! bracht tusschen het westelijk en het oostelijk gedeelte der gemeente, die nu nog als twee verschillende kommen een eind van elkaar liggen. Maar wat meer is: op voortreffelijke wijs ook wordt voorzien èn in de verbetering van den uiterlijken toestand dezer gemeente, èrr in de verbetering der volkshuisvesting die er een grooten stap mee vooruit zal gaan. Ik was zoo gelukkig, de plan nen te mogen inzien die door de Am- sterdamsche architecten Cuypers en' Stuyt eïi den Haarlemschen architect Jac. Etmans, zijn opgemaakt: ze geven, werkelijk een aardig beeld van dezen nieuwen en grooten aanbouw en voor zoover ik het kon zien is ook de indee ling van de woningen zoo voortreffelijk, dat menig kleinburger met een gevoel van gerechtvaardigden afgunst (altijd in den goeden zin opgevat, hoor!) naar de werklui in Heemstede zal opzien en zal zeggenik wou dat mijn woning ook! zóó uitstekend was ingericht, zoo prac-t tisch en zoo sierlijk was, als deze nieu we huisjes van „Berkenrode"! Let eens op of mijn voorspelling niet uitkbmt? Dr. Droog, die de ziel is van dezen aanbouw, bedankte in de jongste Heem- steedsche raadsvergadering den burge meester Van Lennep voor diens krach tige medewerking, en die dank is onte genzeggelijk hoogst verdiend, maar heef Heemstede zal harerzijds, dunkt mij, Dr. Droog ook dankbaar wezen, dat hij op zoo energieke wijze en met zooi uitstekend succes, voor de gemeente deze aanwinst in alle opzichten heeft weten te verkrijgen! Zoo zorgde Dr. Droog niet alleen voor het heden in Heemstede, maar ook voor de toekomst, en het zal den ijverigen Katholieken ge neesheer geen geringe voldoening zijn,, als deze nieuwe woningbouw ook in hy giënisch opzicht zal blijken, voor Heem stede een voordeel te zijn! Voor de toekomst zorgen, dat is een eisch voor iedereen, en op alleraardigste en heel nieuwe wijze wordt dat nu vervuld door de nieuwe E. R. K. die ik dezer dagen' in dit blad vond besproken, de Katho lieke levenszekeringmaatschappij die'n kind verzekert vanaf de geboorte tot aan het graf voor uitkeeringen bij al de groote gebeurtenissen in het leven. Zoo iets hebben we tot dusverre nog niet gehad, en ik stel me voor dat lief-: hebbende ouders nu voortaan aan hun kinderen geen b'eter en geen nuttiger cadeau kunnen 'geven, dan een polis van de E. R. 'K. die voor heel het leven, bij eerste H. Communie, bij huwelijk en deszelfs heuglijke gevol gen, bij vocatie tot een hooger en hei liger leven, ja zelfs bij overlijden, in. de financieele gevolgen van een en an der voorziet! We zullen nu wel spoe dig hooren tot wien we ons hebben ta wenden in de verschillende parochies? alleen zou ik aan de nieuwe maatschap pij dezen raad willen geven, dat zij de parochiale agenten recruteere uit een ietwat hoogere klasse dan sommige an dere maatschappijen het doen. Want de goeden volstrekt niet te na gesproken, er zijn er onder de „boden" van verze kering en assurantie óók wel, die eigen lijk de maatschappij welke ze dienen niet tot reclame strekken. En ik wou maar zeggen dat bij eene maatschappij als deze, die behalve het gewone, ook nog een moreel en hooger doel heeft, de persoon van den agent óók iets heeft te beteekenen. Intusschen: op het werk der E. R'. K. mijn beste zegenwensehen: daar valt heel wat voor haar te doen! In de aanteekeningen op het gemeente verslag over 1908, die onze krant dag aan dag op onderhoudende wijze onder het stedelijk nieuws opneemt, las ik immers dat er hier ter stede nu 25.712 Katholieken zijn? Me dunkt dat is een getal van belang! Want dat zullen zoo ongeveer 3500 a 4000 huishoudens of alléénwonenden zijn. Voor onze veree nigingen, voor Katholieke zaken, is zoo'n aantal een basis van berekening, niet waar? Althans, dat zou men zeg gen, maar als men nu hoort, dit b.v. het tijdschrift der K. S. A., de bekende groene maandboekjes, die u voor 60 cents in het heele jaar kunt krijgen en waardoor men het uitstekende werk der K. S. A. persoonlijk steunt, hier ter stede niet meer dan een 160 of 170 afnemers heeft, jé, dan twijfelt men er toch werkelijk een beetje aan, of de Katholieken die het kunnen doen, hier toch wel allen zoo warm gestemd zijn voor de Roomsche zaak als men dat wel eens hoort in vergaderingen.... met het woord altijd! Maar nu is dat is waar ten opzichte van het maandschrift der K. S. A. de medewer king dan ook ai héél gering: ik schrijf dat voornamelijk toe aan onbekendheid ermee, en daarom besluit ik voor he den met een warm beroep op onze Haarlemsche Katholieken van allen slag, die zestig centen in het jaar kun nen missen (en wie kan dat nu niet) dat ze eens even bij een der adressen van propagandisten van ,,Pius X" aan- loopen die elke week in onze ,,Kerk- lijst" allen worden vermeld, en dat ze daar eens om zoo'n tijdschriftje ter inzake vragen^ of nog beter, zich da- dadelijk voor d'r zestig centen abonnee- ren. Komaan, hier is een voortreffelijk werk te doen met een kleine opoffe ring, maar doet het nü dan ook, doet het dadelijk, want anders weet ik wel hoe het gaat: uitstel is afstel! 11 SEPTEMBER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1