Kafh. üfloeder J. SCHIPPER, Gr. Houtstr. 26. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. Niéuw'jes in drie regels. De Cholera en hare bestrijding. BLOEMENDAAL. BENNEBBOEK. HANDBOEK DER Onderrichtingen en gebeden doer F. A.W. AH0UT, Pastoor te Assendelft, f 1,40, f 1,60, f2,25, f2,75, f4 f5,— f5,50. Gemeentezaken. •ledetocht ondernemen.' van Annoo- tok naar Uppernavik. Op die reis kon tij zelf verongelukken, maar ook konden daarbij zijn aanteeke- ningen en instrumenten verlo.rea gaan. Die laatste kans mocht Cook niet wagen. Hij was dus verplicht, de aanteekeningen en instrumenten uit handen te geven. Hij verzocht den heer Mlhit-lney, ze op de veilig ste manier, d.i. per schip, naar de yereenigde Staten te brendgen. De Noorsche Poolreiziger Amund sen (de man van de Noordweste lijke C oorvaart) acht bovenstaande verklaring niet enkel volmaakt aan nemelijk, maar ook overtuigend. Maarer is een maar. Deze heer AVhitney schijnt al een heel zonderlingen dunk te hebben van den ernst en de be teekenis der hem opgedragen taak. Hij heeft een ge deelte van de thuisreis afgelegd met Peary, aan boord van de Roosevelt Maar hij heeft dat schip onderweg verlaten, om naar het in een te New-York ontvangen telegram heet in Noord-Groenland „nog wat op de berenjacht te gaan." Van aan hem toevertrouwde documenten en instrumenten wordt in dat tele gram niet gerept. Het is dus wel een vreemde geschiedenis met dien mijnheer jVVhitney. Overigens kan niet worden ont kend, dat zoowel in Kopenhagen als in de Vereenigde Staten, de fel per soonlijke aanval van Peary op zijn mededinger Cook door velen be schouwd wordt als een uiting van onwelgemanierdheid van Peary, die men zelfs dien erkend-verdienstelij ken Pool-reiziger moet euvel duiden, Maar de vrienden van Cook in de Vereenigde Staten blijven het ant woord niet schuldig. Zij spreken en schrijven er reeds over „Peary te ontmaskeren als den reusachtigsten bedrieger, dien de Vereenigde Sta ten nog ooit hebben voortgebracht." .Ook is er al sprake van, dat Peary door den ander in rechten zal wor den aangesproken naar aanleiding van zijn telegrammen over Cook. Blijken de beschuldigingen van Peary tegen Cook ongegrond, dan zou laatstgenoemde zich door den rechter een reusachtige schadever goeding kunnen doen toewijzen. Moord in massa. Een statistiek van het aantal slacht- offers, die bij de bloedhaden van Ada- na en Aleppo gevallen zijn, gekt een denkbeeld van de uitbreiding, welke de Armeensche gruwelen hebben aange nomen. 18.839 Armeniërs zijn ver moord, voorts nog 1.250 Grieken, 850 Syriërs en 422 Chaldeeërs, zoodat het totaal aantal slachtoffers 21.361 be draagt. Bovendien zijn nog duizenden, meest vrouwen en kinderen, door hon ger en armoede omgekomen. Op 't Russische platteland. De overvallen op treinen en postbu- reaux in Rusland gaan nog steeds hun geregeiden gang. Zoo is eergisteren in de buurt van Samara, in Zuid-Rus land, weer eens een brutale aanval ge pleegd op een postbureau aan het sta tion Miass waarbij tussehen de roevers en de bewakers van het station een formeel gevecht plaats had. De ban dieten waren gemaskerd, en met revol vers en bommen gewapend. Drie po- litie-beambten en een bewaker werden gedood, tien man zwaar gewond. De roovers stalen 30.000 roebel, sneden de telegraafdraden door en ontkwamen op een locomotief, die zij, halfweg tus sehen Miass en het volgende station, zonder machinist of staker weer te rug lieten rijden. Onweders en hagelslag. In de Spaansche provincie \alencia heeft een ontzettend on weder met hagel slag alle rijstaanplantingen vernield en aanzienlijke schade veroorzaakt. Een aantal mensehen werden door dear blik sem getroffen. Russische toestanden. In Tsernigow (Rusland) hebben gis teren een aantal zich in de gevangenis in voorloopige hechtenis bevindende personen twee bewakers overvallen; een wurgden zij en namen hem zijn wapens en den sleutel der cellen af. Voorts staken zij matrassen in brand en begonnen de gevangenen uit de cel len te bevrijden. De militaire macht had echter spoedig de orde hersteld, waarbij twee gevangenen gedood, twee zwaar en acht licht gewond werden. Het geteisterde Mexico. Alweer nieuwe berichten over schrik kelijke waterrampen in Mexico. Een nieuwe en even verschrikkelijke over- strooming heeft in Jamiltepee, district Oaxaca, suikerplantages en fabrieken ▼ernietd; honderden stuks vee zijn ge dood, en een groot aantal boerenar beiders is omgekomen! Lord Roseberry heeft zich le Glas- eow openlijk tegen de regeeringspolitiek verklaard. Dat is socialisme, riep hij uit. Keizer Wilhelm is weder van zijn reis naar de Oostenrijksche manoeuvres te Karlsruhe teruggekeerd. „Generaal" Booth, de leider van het Leger des Heils, wordt met alge- heele blindheid bedreigd. Prinses Juliana. De Brusselsche „Petit Bleu" laat zich seinen, dat de Koningin de Staten- Generaal niet zal koroen openen wegens ongesteldheid van Prinses Juliana. Dat is gelukkig onjuist, zooals aan het „Vad" bij informatie ter bevoegder plaatse bleek. ij zijn gemachtigd het bericht tegen te spreken als volkomen ongegrond en geheel uit de lucht ge grepen, zegt het blad. Ken defile^ voor H. M. de Koningin-Moeder. De troepen van het 5e regiment uit Amersfoort, defileerden gisteren te half elf, ondercommando van kolonel Hoek, voor de Koningin-Moeder, die op het bordes van het paleis stond. De hoofd officieren maakten hun opwachting bij Hare Majesteit na afloop van het défilé. De Prins. Z. K. H. Prins Hendrik zal van 13 tot 16 dezer in de residentie verblijven met het oog op de samenkomsten van het Internationaal Veeartsenij kundig Congres. Het Kon. Paleis Het Loo. Was al reeds eerder bepaald, dat het Koninklijk Paleis Het Loo een verbouwing zou ondergaan, thans zijn, naar de „Nederl." meldt, de plannen daarvoor ontworpen. Behalve de zij vleugel, waar thans de paardenstallen zijD, zal ook de oostvleugel verbouwd worden. De tooneelzaal wordt naar den westvleugel overgebracht, terwijl de plaats der keuken door apartemen- ten wordt ingenomen. De woning van den concierge komt meer in do na bijheid van het Paleis. De ruimte, voor deze veranderingen noodig, wordt ge vonden aan de achterzijde van het Paleis. Wanneer dit alles in gereedheid gebracht is, zal in het Paleis over meer ruimte kunnen beschikt worden en zal in een driDgende behoefte aan meer logeerkamers zijn voorzien. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. van 9 dezer is be noemd tot lid van den Centralen Raad van Beroep (ongevallenverzekering) te Utrecht, mr. Ch. M. A. Bijleveld, doctor in de Staatswetenschap, thaDB referendaris, chef der afdeeling „Ar beid", aan het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's Gravenhage. Bij Kon. besl. van 9 dezer is benoemd, met ingang van 1 October, tot president der arrondissementsrechtbank te Winschoten, mr. D. J. Romkes, thans rechter in gemeld college. Bij Kon. besl. van 9 dezer zijn be noemd, met ingang van 1 October, bij de arrondissements rechtbank te Assen tot president, mr. C. Tetrode, thans vice president van gemeld college, en tot vice president, mr. E. Pelinck, rechter in gemeld college. Bij Kon. besl. van 9 dezer is be noemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. P. de Josselin de Jong, thans substituut- officier van Justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Rotterdam. De extra-Kamerzitting. „Het Volk" verneemt, dat de Ka tholieke Kamerclub heeft besloten, de op verzoek van tien leden uitge schreven vergadering der Tweede Kamer, ter behandeling alsnog van Vaa Kol's mijnwetje in bijzijn van den voorsteller zeiven, Dist bij te wonen. Kamerleden-grondwerkers. Naar wij vernemen, hebben in verband met de mededeelingen inzake de knoeie rijen aan de werken der zeeweringen te Kallantsoog de Kamerleden Duys en Heisdingen gisteren persoonlijk dit onderzoek ter plaatse ingesteld. Onze berichtgever voegt hieraan toe, dat het Kamerlid Duys persoonlijk stuk ken bazaltsteen, welke achter.de duinen in het weiland verstopt lagen, zou hebben uitgegraven. Hij zal deswege door de vakvereeniging ter verant woording worden geroepen wegens het verleenen van „onderkruipersdiensten." („Tijd.") Ken ministerieel bezoek. Naar aanleiding van het voorstel lot overbrenging van het koloniaal etabli- sement van Amsterdam naar Utrecht, heeft de Minister van Koloniën, ver gezeld van twee ambtenaren van zijn departement gistermorgen deze inrich ting bezocht. Te Rotterdam. De burgemeester bericht, dat geen nieuwe choleragevallen voorkwamen en niemand aan cholera is overleden. Uit de barakken zijn vier personen ontslagen. De toestand van de vijf overigen is zeer goed. Te Dirksland deed zich een vermoedelijk geval van cholera voor bij schipper van den Berg. Uit Antwerpen wordt vernomen dat daar met ingang van heden, als voor zorgsmaatregel tegen cholera, aan de schippers gratis drinkwater wordt ver strekt, zoodat zij niet meer het water der rivier behoeven te drinken. Poging tot moord. Gisterenmiddag is te Monster in een herberg op de Haven een poging tot moord gepleegd door M. V. op zijn vader D. V., te Ter Heijde. D. V., die door 2 revolverschoten verwond werd en op de straat was neergevallen, werd door omstanders spoedig opgenomen en ter verbinding naar den dokter gebracht. M. V., die weder in de herberg was gegaan, waaruit allen waren gevlucht, werd terstond aldaar gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage overgebracht. De moord te Koekange. Brouwer is wegens den driedubbelen moord te Koe kange weder in hechtenis genomen en gisterenmorgen zwaar geboeid naar As sen gevoerd. 'Na verhoor is hij weder op vrije voe ten gesteld. Later ,Ls in verbant! met 'den moord, fe Wijk gearresteerd zekere Van Achteren, die gevankelijk naar Assen is overgebracht. Een. dagje uit. Het „Rott. Nbld." vertelt: Toen de electrische trein Den Haag —Rotterdam eergisterenavond op het punt stond het Haagje te verlaten, werd plotseling een der vrouwelijke passa giers in een 3e-klasse waggon onwel. De inhoud van haar maag werd gra- cieuselijk over nabijzittenden en over de banken uitgestort, tot niet geringe ontsteltenis van de overige passagiers. Het werd een s,auve-qui-peut naar an dere wagens, want de mensehen dachten niet anders, of de gevreesde cholera asiatica had met het juffie haar in trede gedaan in den waggon. Tijd om den wagen af te haken was er niet meer; daarom werd naar het station Hofplein in Rotterdam geseind, dat on middellijk de noodige maatregelen moesten genomen worden. Het gaf begrijpelijkerwijze een heele consternatie bij aankomst van den „be smetten" wagen en alle hens kwam op dek om aan het desinfecteeren te gaan. Maar spoedig kwam da oplossing. De vrouwelijke passagier 'bleek een kell- nerin te zijn, in dienst v,an den café houder v. M., aan den Schiedamschen dijk. Zij was een dagje uit geweest naar hat Haagje, had meer Voorburgjes e.d. gebruikt dan ze redelijkerwijs kon ver dragen en het gevolg laat zich gissen. Maar, beter zoo dan anders! Van een slang, die een koe gemol ken heeft. Een koe van de wed. A. J. van Rozen, te Appelscha, had den ge- heelen zomer een wondje aan een der tepels. Meermalen werd een middel aangewend om het te doen genezen, maar het was en bleef een wondje. De koeien liepen daags in de weide, 's nachts werden.^e op stal gebracht, tot ze dezen nazomer nacht en dag in het land bleven. Wat geschiedde nu Een paar dagen nadat de beesten de stal voor goed hadden verlaten, vond men een dikke slang in den stal. Het wondje aan den tepel der koe genas spoedig toen de koe in het land liep. Men vermoedt dat de slang de koe geregeld gemolken heeft. Doodgevallen. In de Engelsche Steeg te Amsterdam is gisterenmorgen een driejarig kind uit een derde ver dieping gevallen; 't werd met gespleten schedel dood opgenomen. Spelende in een sloot en verdron ken. Het dochtertje van den klompen maker Hennekes te Apeldoorn, 17 maanden oud, is spelende in een. sloot geraakt en verdronken. Hevige brand te Leiden. Gisteren morgen vroeg heeft er een hevige bin nenbrand gewoed, in de grutterij van de firma Burgersdijk aan de Haarlemmerstraat te Leiden. Door het spoedig in werking stellen van de aangerukte brandspuiten en de slang van de duinwaterleiding, mocht men er in slagen den brand tot de grutterij, gelegen achter den winkel, te beperken. De aangebrachte schade wordt door ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak kan niets met zekerheid worden gemeld. Wat is „Shampooing"? Dit is een Chineesch woord en de oorspronkelij ke bewerking is ook van Chineeschen huize. „Shampoo" is in het Chince.ich de bevelende vorm van het werkwoord „kneden De eerste Europeanen, die zich in het midden van de vorige eeuw, in China aan een shampoo-kuur toever trouwden, beviel de hoofdmassage zóó goed, dat zij èn bewerking l:i naam ver-Europeeschten. 3CHOTEN. Burger 1. Stand. Geboren: d. v. E. van RaaijWildschut. Overleden: A. Mulder, 25 jaren. M W. Rombout, echtg. van J. v. Andel, 49 jaren. HAARLEMMERLIEDE IN SPAAR» W OUDE Tot voorzitter der „Volksjaar feestvereeniging", alhier, is in plaats van den heer J. Molenaar, die bedankt heeft, benoemd de heer Nic. Vriese- koop. Burger 1. Stand. Geboren: d. v. J. Dekker en J. C. Mooiman. Gehuwd: J. van der Wiel en M. Kassing. Overleden: Cornelia Lieshout, 46 jaren te (Castricum). Jansje Duin, weduwe C. Wempe, 77 jaren. HALFWEG. Uitbreiding vandentele- phoondienst. Naar we vernemen zullen zoodra het nieuwe Postgebouw in gebruik wordt genomen, op werk dagen en Zondagen de diensturen voor de telephoon worden uitgebreid. Alsdan zal de telephoondienst als volgt worden geregeld: werkdagen 81; 23.30; 6730. Zon- en feest dagen van 89; 12. Aldus zal de openstelling eiken dag een uur langer zijn. Burger 1. Stand. Overleden: J. Keeken, 5 m. SANTPOORT. Oud-minister Cremer. Zatr- dag vertrekt de oud minister Cremer, vergezeld door zijne echtgenoote, naar Amerika, als vertegenwoordiger van de Regeering bij de aanstaande Hud- son-feesten aldaar. VBLSBN. Ernstig gewond. Aan de papier fabriek „De Eendracht" is de werk man M„ door het breken van een riem, waardoor hij een leuning tegen zich bekwam, zoo ernstig getroffen, dat zijn toestand bedenkelijk is. Nog een nafeest je. Donderdag avond heeft de „Vereeniging Konin ginnedag" alhier zekei „waar voor haar geld" gehad, toen de Haarlem- sche Bioscope-Maatschap}' een extra voorstelling gaf aan den Kanaaldijk, omdat op Koninginnedag bet gepres teerde niet kon voldoen. Nu, dat zal van dezen avond zeker niet gezegd kunnen worden, en velen zullen ze ker acte genomen hebben, dat het adres van de bioscope op de Groote Markt te Haarlem is, om ter zijner tijd ook daar kennis met haar wer ken te maken, dat dezen avond een waar genot aan een zeer talrijke massa gaf. Ook dezen avond verleende het Harmoniegezelschap „De Eendracht" zijn immer op prijs gestelde mede werking. IJMUIDEN. Vlootoefeningen. De pantser schepen „Piet Hein" en „Evertsen", de onderzeeboot 1 en twee groepen torpedobooten zullen van 15 tot 28 September in de Noordzee, tussehen Nieuwediep en hier, gecombineerde oefeningen houden. UITGEEST. R a a d s v e r k i e z i n g. Bij de gisteren alhier gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad werden uitgebracht op de heeren M. Groen Az. 95, N. Zonjee Fz. 83 en L. Zon neveld 125 stemmen, zoodat herstem ming moet plaats nebben tussehen de heeren Groen en Zonneveld, beiden Katholiek. ZANDVOORT. Benoemd. Met ingang van 1 September is tot tijdelijk onderwij zeres aan school B alhier aangesteld mej, J. Enschedé te Haarlem. Ob r< Nat Gehe elonthou- dersvereeniging. In eene door de Christelijk Nationale Geheel-ont houd ersvereeniging alhier gehouden vergadering werden twee nieuwe le den aangenomen en gaven zich yier op om lid te worden. Tot 5de be stuurslid werd gekozen de heer J. M. van Brummelen. Besloten werd eene zang vereeniging op te richten. Voor huisbezoek en gescthriftsver- spreiding werden commissies be noemd De beantwoording der vra gen omtrent de alcohol werden we gen» bet late uur niet beantwoord en uitgesteld tot de volgende ver gadering. Zwervers. Gisteren zijn aange houden twee minderjarige jongens J. K. en J. Ai L. B. die alhier rond zwierven. Zij zijn door den Inspecr teur van Politie naar hunne woon plaats Enschede terug gebracht. HEEMSTEDE. Diefstal. Ten nadeele van J. Kui per alhier zijn uit een schuur vier zakken met heerenboonen ontvreemd. Muziekuitvoering. Zondag 12 September a. s. des namiddags van 3 tot 5 uur zal door de Muziekvereni ging „Eensgezindheid" alhier, een mu ziekuitvoering worden gegeven aan den Koediefstol. „Berkenrode", De Staatscourant van heden brengt de tijding, dat bij Kon. besluit van 28 Juli jl. de woningvereeniging „Berkenrode" alhier is toegelaten als vereeniging, uitslui tend in het belang der volkshuisvesting werkzaam. Burger 1. Stand. Odertrouwd: J. P. van der Horst en V.M. Bakker. Getrouwd: A. P. Serné en F. Bos. Geboren: T, Jansenvan Heinin gen, d„ j. A. MiokelsMonsma, z„ J. PrinsSiegeri8t, d., A. M. Nelis van Bruggen, d. Overleden: T. de Boer, 65 j. Verloting. Door B- on Mi is vergunning verleend aan het Depar tement Bennebroek, Maatschappij tot Nut van 't Algemeen (afdeeling werkverschaffing) tot het houden van eene verloting van gemaakte goederen, VOGELENZANG. Verschrikkelijk ongeluk. In de groote bollenschuur van de General Bulb Company alhier was de werkman A. van der SVdel gister avond bezig aan de lift. Plotseling werd deze onklaar, de man verloor het evenwicht en stortte naar bene den, vanaf de vierde verdieping. Met een zeer zware hoofdverwonding (schedelbreuk) werd de ongelukkige opgenomen en naar de Mari.astieh- ting vervoerd, nadat hij eerst met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden was voorzien. Hij is daar niet meer hij kennis ge weest en gisteravond half elf over leden. De ongelukkige was vader van 12 kinderende eenige zloon die tot de kostwinning van het huisgezin bijdroeg, is juist eenigen tijd geleden gehuwd. HILLEGOM. Het droge weer der laatste dagen komt den aardappelrooiers goed van pas. Allerwegen ziet men den oogst binnen halen; ook het planten van bloembollen is weer in vollen gang: verscheidene hoeken zijn reeds beplant. Bloembollenbeurs. De bloem - bollenbeurs in bet café „Flora" was gisteren door 144 personen bezocht, aanmerkelijk minder dan de vorige week. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. P. Bemelman en H. v. d. Weijden. Geboren: z. v. W. van der Beek Hageraan. d. v. M. Hoogkamer van Veen. Overleden: A. H, Tengnagel, 66 jaar. LISSE. De eerste droge veiling. Van wege het H. B. G. heeft de eerste veiling van droge bloembollen plaats gehad onder directie van de heeren H. Bader en A. de Mooy Jr. Zooveel inzendingen als wij hier gewoon zijn waren er Uitmaal niet, trouwens, wij hadden zulks wel ge dacht, men was nog bevreesd voor onverkoopbaar. Een goede partij mu- rillo werd verkocht voor f 49 per H.L. en leverbaar fl,80 per 100 stuks. Veel tulpen waren er echter niet ingezonden. Publiek was er voldoende, doch voor het meerendeei nieuwsgie rigen. Op de tweede veiling verwachten wij meer goede partijen tulpen dan nu Burgerlijke Stand. Geboren- Alida Maria, d. v. J. Reeuwijk en C, van der Poel, Johannes Wilhelmus z. v. Th. Rutgrink en A. Verhoeven' Overleden: Adriana Verhoog' echtg. v. J. Zondewijk 56 j. SASSENHEIM. Toevallig. In het gezin van A. van Breda, hebben twee broers, van verschillende lichtingen, beide num mer 23 getrokken. Ze waren beide vrij. NOORDWIJK. Vuurwerk aan zee. Het vuur werk, dat op Koninginnedag vanwege het stormachtige weer achterwege moest blijven, is eergisteravond te Noordwijk aan )nee voor 't badhotel „Konijnenburg" afgestoken. Per bul letin en aanplakbiljetten nog tijdig bekend gemaakt, trok dit vuurwerk een groot aantal mensehen. Op het strand was het zwart van het volk. Het was geen uitgebreid vuurwerk, doch er werden fraaie stukjes afge stoken. Het weer was, den tijd des jaars in aanmerking genomen, heel goed, al begint men 's avonds de koude al aardig te merken NOORDWIJKERHOUT. Burgerlijke Stand. Geboren: Johannes, z. van C. van Maris en M. Schrama, Martinus Johannes, z. van L. P. Heemskerk en T. Duivenvoor den. VOORHOUT. De Nagelbrug nadert haar vol tooiing. Na het leggen der ijzeren binten is men met het betoDneeren van het brugdek cp het gemetselde grondvlak gereed gekomen, terwijl men nu aan het vlakken van den oprit bezig is. B AARLEMMERMEER. Diefstallen. Bij v. d. B. aan den Sloterweg heeft men des nachts inbraak en diefstal gepleegd. Uit een broek werd een portemonnaie ontvreemd met ongeveer 35 gulden. Blijkbaar is (zijD) de dief (dieven) in zijn (hun) arbeid gestoord, daar verder niets ver mist wordt, hoewel nog eenig geld aanwezig was. Herhaaldelijk hebben in den laat- sten tijd diefstallen plaats aan den Spieringerweg, Vijfhuizen en omge ving. Men vermoedt hier te doen te hebben met een dievenbende, die ge noemde streek als operatie-veld heeft uitgekozen. Personalia. Door den gemeente veldwachter J. Meyer is met ingang van 1 October eervol ontslag aange vraagd uit zijne betrekking, die bij een twintigtal jaren heeft bekleed. Naar wij vernemen zal hij naar Amerika emigreeren. Burgerl. Stand. Geboren:2d van C. K. BuurmanLammerts. Personalia. Mej. W. E. Huiskes van Haar lem staat No. 2 op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school No. 19 te Apeldoorn. Met ingang van 1 Sept. is me juffrouw J. Enschede alhier aangesteld tot tijdelijk onderwijzeres aan school B. te Zandvoort. Woensdag a.s. zal de heer R. Slot, werkzaam in de afdeeling wa genmakerij aan de Centrale Werk plaats der H. IJ. S. M„ den dag her denken, waarop hij voor 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. Den 16den a.s. is het 25 jaren geleden, dat S. P. B. Kales en F. Stiphout in betrekking kwamen bij den Haarlemschen schouwburg. Ieder bezoeker kent beide nette, bescheiden en behulpzame mannen, bij elke voor stelling op hun post ieder welwillend te woord staande. Naar wij vernemen is de heer Mr. J. N. J. E. Thijssen alhier, be Doemd tot bestuurslid van de Centrale R. K. Militairen-Vereeniging in het Diocees Haarlem. Naar wij vernemen is door den heer W. Reinders, Rusthoek te Bloe- mendaal, met ingang van 1 October a.s. eervol ontslag aangevraagd als ambtenaar bij de El. Spoorweg Maat schappij. Het Kruisverbord zal op Maandag 13 dezer, des avonds ten half 9 uren, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, een vergadering houden. Ais punten van behandeling staan op de agenda: Jl. Installatie nieuwe leden. 2. Mededeelingen van het Be stuur. 3. Spreker: De Eerw. P tfr Caminada. 4. Verkiezing B-siuu'Mi 5. Verslag van de Propaganda Cum- missie. Museum van Kunstnijverheid. De tentoonstelling der afbeeldingen, betrekking hebbende op de Duitscbe beeldhouwkunst, in de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid, zal morgen, Zondag voor het laatstte bezichtigen zijn. Morgen is de toegang kosteloos. Het Gemeenteverslag over 1908. IIL Militie en Landweer. In 1908 was de houder van no. 342 de laatste diie voor inlijving werd opge roepen, doeh door afkeuring en achter blijven zou in 1909 nog wel no. 418 dienen moeten ('t jaar daarvoor no. 423). Dit kan als maatstaf gelden voor de genen, die nu een nummer getrokkew hebben, dat twijfelachtig is! Zooals de krant meldt, krijgen w« morgen hier in de stad inkwartiering. Ook in 1908 is dat geweest, maar het bepaalde zich alleen tot 3 officieren, die 12 dagen werden ingekwartierd. Bij de landweer 1908 gingen. 94 man over. De weerbaarheidsvereenigingon bloei en goed, blijkt ten slotte uit dit gedeelte van het verslag. Onderwijs. Op de openbare scholen gingen in 1908 in het geheel genomen 3781 jon gens en 2893 meisjes, waarvan 1086 kosteloos onderwijs genoten. In 1907 was dat getal 3940, 3041 en 1126, zoo- dat het aantal kinderen op de open bare school achteruit gaat. De bijzondere lagere scholen (van! allerlei soort: 18 in getal) werden be zocht door 2059 jongens en 2666 meis jes, waarvan 1273 kosteloos. Deze ge tallen waren respect, in 19072093, 2628 en 1229 zoodat het getal hieu vrijwel hetzelfde is gebleven. De Katholieke bijzondere scholen al léén werden in 1908 bezocht door 1173. jongens, 1867 meisjes, waarvan 560 kin deren kosteloos onderwijs genoten. Wat hier te Haarlem derhalve aa». ons Katholiek bijzonder onderwijs nog te kort komt, wordt voor een deël reeds door deze cijfers overtuigend aange toond Ontslag eu benoeming. De heer A. van der Voort verzoekt wegens lichamelijke ongeschiktheid ein de September eervol ontslag als learaar in de aardrijkskunde aan de II. B. S., de heer G. S. Valk wegens benoeming elders op 1 December a.s. eervol ont slag als onderwijzer aan de le Bur gerschool. B. en W. bevelen aan voor een va cature als onderwijzer(es) aan de Bur- )tengewone school voor L. O.1. A. H. D. Wapster, onderwijzer aan school 10, en 2. Mej. S. Houtkooper, onder wijzeres aan school 5. Ean uitvinding. De heer iWL A. J. van de Kamp alhier heeft ©en uitvinding- gedaan, die naar hij zich voorstelt een groote toekomst heeft en veel onheilen kan voorkomen. Reed» lang was ons daaromtrent) het een en ander bekend, doch óp verzoek bewaarden wij het stilzwij gen erover. Nu echter in allerlei couranten be richten en mededeelingen over deze uitvinding en de plannen van dein! heer van de Kamp opduiken, hebben wij geen reden meer om te zwijger»; De uitvinding van den heer van de Kamp heeft ten doel, de onge lukken ontstaan door gasuitstroo- ming, vooral des nachts, zloo vaak voorkomend, te keeren. Hoe dikwijls lezen we niet, dat in een hotel of particulier huis de gaskraan niet goed wordt- gesloten, een lek ont staat in de leiding, de stop vart de kraan geraakt, enz:, en dat dari des morgens de in die kamer aanwe zigen als lijk of ten minste half- gestikt terugvindt? De heer van de Kamp, door deze courantenberichten aan 't peinzd® gebracht, heeft een middel uitge vonden, dat ziulke ongevallen voor komen moet. Zijn inrichting bestaat, na de jong ste daaraan aangebrachte verbete ringen, uit- een toestelletje dat ik iedere kamer wordt aangebracht, e® welke alle w'orden verbonden me» een ander toestel dat zich bevindt bij den gasmeter. Bij dit laatste toe stel is ook een electrische alarmsch®^ Stroomt er nu gas uit in de een of andere kamer, dan gaat, wanneer de lucht daar tot op een zeker volu men met gas is vermengd, automa tisch de alarmschei over. Daarenbo ven sluit het toestel ook vanzelf de groote toevcerkraan der gasleiding' af, zoodat verdere uitstrooming va® gas niet meer mogelijk is. De heer van de Kamp heeft ver schillende proefnemingen in en hut ten zijn huis genomen, en daarbh ook de welwillende hulp- gehad de heeren Blokhuis en Blom, reslh adjunct-directeur en directeur d®1 gasfabriek alhier, die als partic®' lier den uitvinder hebben verklaard' dat zijn vinding ongetwijfeld levens vatbaarheid bezit. In verschillend0 landen heeft de heer van de Kanffi reeds patent genomen op zijn uitvin; ding, met nog andere patenten is hy bezig en steun van verschillende z'J* de is hem reeds aangeboden. Pogin gen worden gedaan om een ma'1", schappij te vormen, die de patente overneemt, de constructie der t°°. stellen in het groot ter hand neci® en deze aan de wereldmarkt breng' De nieuwe Sa nred.t.us vat. Gisteren meldden wij dat het h® aan de Saenredamstraat is wegge nomen en dus de n.euwe straat, dl I de Vels-erstraat en het KleverpJi verbindt met het Sch o ter k w a it geopend is. LWjj vernemen, in aa

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2