DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. i. inn—» 30Q sa—..» inn™-" - De Diocesane Katholiekendag. KimgÉephuiavast 28««3§-83f Haarlems Kort verslag Tweede Kamer. BUSTENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten In den strijd des levens. MAAND* 13 SEPT. ISO». 34ste Jaargang No, 6989 bureaux van Redactie en Administratie liitereomnauiiiiai Teiefoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. S ENGELAND. GRIEKENLAND. AMERIKA. FEUILLETON. I MEUWE HMRLEMSGflE COURBOT ABONNEMEIiTSPRMSi Per 8 maanden voor Haarlem 1,86 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd {kom der gemeente) 1.36 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 rlijke nummerr 0,08 J»RJJS DER ADVERTEfc. EN: Van 1—6 regels60 .ent (contant 50 oent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (A cntant). Allo betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, eïjn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor 1 y Uiiii hand of voet. éénoog. I &8 U éen daim. scbiktheid tot werken. GULDEK bij overlijden. 300 verlies van één wijsvinger. GULDEN bt verlies van éen anderen vinger. Oe uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht II. Van de bestellingen op 't Kort Verslag zijn nog een tiental onuitge voerd gebleven, aangezien de abonne mentskosten ons niet werden overge maakt. Voor degenen, die nog deze week een postwissel zenden zal een nabestelling worden gedaan. Voor opgave van naam zonder toezending van f0,50 wordt geen abonnement besteld. DE ADMINISTRATIE. De Diocesane Katholiekendagen, zooals wij die sinds enkele jaren in het bisdom van Haarlem kennen »n hebben medegemaakt, beoogen in hoofdzaak tweeërlei. Vooreerst zijn ze sprekende mani festaties van Katholiciteit, naar huiten door de menigte der deelne mers, naar binnen door het elkan der weervinden van allen die maar «enigszins medewerken aan de Ka tholieke zaak, door het sterk gevoe len van den hand die ons allen bindt, door opfrissehing van gedachten en den verwijding van gezichtskring welke noodzakelijk gevolg zijn van de wrijving der gedachten in debat oi particulier gesprek. En daarnaast ziijn de Katholieken dagen, al van den eerste af, als machtige tafbooinen geweest in een bepaalde richting, aangegeven door het onderwerp dat er werd behan deld. De invloed van een Katholieken dag is zóó groot, dat men aan de uitspraken daar gegeven, aan de con clusies, daar genomen, het gewicht toekent den norm te zijn voor alle verdere actie op het bijzonder ge bied dat die conclusies beheersehen. Als we even wijzen op de Katho lieke MIddenstandsvereeniging. als we even maar herinneren in welke richting .de Katholieke volkslectuur aich uitbreidt en wordt ontwikkeld, dan is al dadelijk voor ieder duide lijk dat de Katholiekendagen de lijn hebben aangegeven langs welke ge- Werkt wordt. Op 27 September a. e. ral te 's-Gravenhage de derde Diocesane Katholiekendag worden gehouden, die wederom van uiterst groot ge wicht belooft te zijn voor de ont wikkeling der Katholieke actie in den vervolge. De opleiding der jeugd, meer bi- sonderiijk na het verlai n der La gere School, is het onderwerp der conclusies die op 27 September Bul len worden behandeld. Het zegenrijke werk der bijzon dere school, waardoor bij het kind den zoo hoog noodigen. ja, onmis- baren grondslag wordt gelegd voor een Katholiek leven, moet worden voortgezet ook na het verlaten dier school, - dat leert reeds een een voudige beschouwing van den toe stand waarin de meeste knapen (voor jongens immers is die behoefte het grootst) geraken in den genoem den levenstijd. Dan hruischt óp het jonge bloed, dan breekt de gevaarlijkste periode des levens aan, en dan is ook het meest noodig een Zachte doch sterke hand, die den knaap houdt binnen de grenzen die hij niet overschrij den kan zonder overgroot nadeel voor het geheele leven, die ook be teugelt wat losbreekt, die op den akker het onkruid wiedt dat juist dan zoo welig begint te tieren en voor de nog teêre plantjes het aller gevaarlijkst is! Reeds op verschillende plaatsen is men, met meer of met minder succes, werkzaam in dezen geest. Vakscholen en teekencursussen ge ven reeds een opleiding naar tech nische bekwaamheid, zoo noodig in den levensstrijd, vierbonden tevens aan de voorbereiding tot het chris telijke vereen Ig ingsleven*: patrona ten hier en' daar doen veel goed, en de jongensbonden van allerlei slag, meest onder leiding of toe zicht der Eerwaarde geestelijkheid, zijn eveneens opgericht om werk zaam te zijn in de aangegeven rich ting. Doch eenheid ontbreekt, en de vaste lijn naar welke die patronaten moeten werken, is nog niet op prac- tisehe wijze voor allen aangegeven. Ook het Vakonderwijis .verschilt te zeer van inrichting en van doel, en wordt door te velerlei vereenigin- gen en kringetjes totnogtoe gesteund en ingericht, dan dat men spreken kan van eenheid van actie. En voor de meer intellectueele knapen, die niet of niet uitsluitend den levenskring van het handwerk in gaan, ontbreekt helaas nog bijna alles op bet gebied van 't Katho liek Middelbaar onderwijs: de Hoo- gere Burgerscholen met hun neutrale inrichting, en den koo dikwijls ver- derfelijken omgang met knapen van allerlei aard en godsdienstloosheiid, zijn voor verreweg de meesten het noodzakelijke kwaad dat ze moeten doormaken, willen zij het doel be reiken, waarop zij en hun ouders hopen. Voor Katholiek Middelbaar On derwijs is nog ontzaglijk veej te doen .Ziedaar dan tevens aangegeven de drie onderwerpen die op den Haag se,hen Katholiekendag va,n 25 dezer in behandeling zullen komende Pa tronaten, het vakonderwijs, het Mid delbaar onderwijs. Inleiders van beproefde autoriteit op elk gebied zullen de conclusies (die wij reeds vroeger in deze Cou rant hebben gepubliceerd) verdedi gen en bespreken. En na de drie afdeelingsverga|de- ringen wordt, als vroeger, een groote algemeen© vergadering gehouden, waarin de ZeerEerw. Heer Rector Hageraats de groote rede 'zal hou den en waar Monseigneur onze Bis schop het slotwoord uitspreekt. Het isi een deel van de opgelegde taak der Katholieke Pers, hare le zers aan te sporen, de Katholieken dagen bij te wonen, M'jj doen dat evenwel ditmaal niet uit conventie, en omdat het zoo hoort, maar met de meest warme overtuiging, dat te 's-Gravtenhags op 27 dezer ontzaglijk veel te leeren zal zijn voor de Rpomseta actie. •«Wat daar gesproken en berede neerd zal worden, is voor zeer velen onder onze Katholieken een nieuwe stof: en de enkelen die in deze rich ting .reeds werkzaam zijn. zullen .er nog te méér belang in stellen. En vooral te Haarlem ztelf en in onze geheele streek is voor het werk der patronaten, en der vakop leiding, nog heel veel te doen Het 'ia daarom, dat we verwach ten eene groote deelneming van Haarlemsche sociale werkers, van vereen,gingsmanneB, pfcoi onderwjjs- autoriteiten, van de vrienden van het kind eal van een goede vak opleiding, aan den Haagsehen Ka tholiekendag En niet alleen aan de onderwerpen die er behandeld zlullen worden, zijn we het verplicht, uit Haarlem en pmgeving in groote getale op te gaan naar 's-Gravenhagehet moet voor ons ook een eenetaak ziijn, onzen Bisschop als trouwe lijfwacht te vergezellen naar den Katholieken dag (Resebery's rede tegen bet kabinet. Lord Rosebery, die in Engeland de man is van de vlottende middenstof, heeft zich tegen het kabinet verklaard, zooals we Zaterdag meldden. Zijn geweldige filippica, die enorm veel indruk gemakt heeft, dient hier wat uitvoeriger te worden vermeld. Rosebery tastte de begrootiDg op verschillende punten aan. In de eerste plaats, zeide bij, doet zij geweld aan het beginsel, dat een begrooting slechts zooveel geld moet htffsn als er noodig is. Deze begrooting is er op berekend nu of in volgende jaren een overschot te geven. Men zegt, er moet geld ïijn voor de vloot, maar de regeering heeft erkend dat de nieuwe grondlasten de kosten van geen aanmerkelijk deel van ook slechts één Draednought zouden dekken (in het eerste jaar niet). Met de ewchen van de vloot kan men dus die revolutionnaire grondlasten niet goedpraten. Van het verhoogde vergunnings- wou Rosebery niet veel zeggen. Hij had er niet genoeg verstand van; alleen maakte hij de opmerkiDg. dat het voor Schotland onbillijk is. Rose bery herhaalde, dat de begrooting een omwenteling is; ten g.ede often kwade, dat liet hij in 't midden, maar een omwenteling en daar bad de regeering van de kiezers geen opdracht toe. Een bewijs, dat deze regeering de zekerheid van 's lands financiën aan tast zag Rosebery in de koers der Consols. Die hadden nooit zoo laag gestaan als nu. Aanvaardt men eeDS het beginsel, dat onverdiende waardevermeerdering belast mag worden, dan zal straks, na het land, alle eigendom aan de beurt komen. De grondeigenaars gaan een droeve toekomst tegemoet. Zij zullen een kommervol bestaan leiden. En niet alleen de groote grondeigenaars zullen leiden, Qok b. v. de vele coöpe ratieve vereenigingen, de ziekenfondsen enz., die een groot deel van hun ka pitaal in land hebben belegd. De last van de successierechten wordt onduldbaar. De verzwakking vaa het kapitaal zal de werkeloosheid vergrooten. Deze begrooting is geen liberalisme, dat niet zonder vrijheid kan bestaan. Hoe zou Gladstone over deze begrootiDg hebben gedacht Hij zou haar stellig hebben veroordeeld De regeering moest liever den on dernemingsgeest wel aanmoedigen, en 'sl$ads financiën hervormen in den geest van een particuliere zaak. Op praktischen grondslag moest de staat huishouding worden ingericht! Ten slotte nog deze verklaring van Roseberyhij had d« overtuiging ge kregen, dat de regeeriDg bepaald wenscht dat bet Hoogerhuis de be grooting zal verwerpen. En nogde regeeriDg voert Enge land naar het socialisme. Hel militair© Bohrikhowwul. De officieren zijn zeer opgewonden tengevolge van de hartelijke ontvangst aan den Kroonprins te Patras en te Corfoe bereid. De bond van officieren eischt dat de Kroonprins gedurende de parle- mentszittingen in <het buitenland zal blijven. De regeering ondersteunt dezen eisch en schijnt daarvan een kabinets kwestie te maken. Theotokis heeft verschillende brieven met bedreigingen gekregen. Vrijdag heeft de te Athene pasop gerichte politieke vereeniging een op roeping aan het volk verspreid, met de uitnoodiging tegen elk verzet tegen het hervormingswerk beslist op te treden. De dynastie heeft krachtig de hand gereikt aan de corruptie en de Kroonprins is den strijd tegen het vaderland en bet leger officieel be gonnen. In de oproeping wordt geen geloof gehecht aan het gerucht van tusschen- komst uit het buitenland. Behalve een Engelsche vlootafdeeling blijven ook de Russische en Oosten- rijksche oorlogsschepen te Piraeus en Phaleron. De Noordpool Amerikaans»!) Het staatsdepartement te Washing- toa ontving de volgende mededeeling van Peary: „De Amerikaansche vlag heeech ik den 6en April aan de Noordpool. Voordien nam ik, in naam van den president der Vereenigde Staten, van de gansche streek bezit. Ik vertrouw, dat de Vereenigde Staten dit bezit zullen weten te bandhaven. Het Marine-departement ontving eveneens van Peaiy het volgende telegram„Hierbij geef ik eerbiediglijk kennis van mijn terugkeer. Heesch de nationale vlag aan de Noordpool den 6en April." De Noordpool. Peary's verhaal. In drie wereldkranten „Times", „New York Times*1 en „Matin" wordt tegelijk het verhaal van Pearj's noord pooltocht gepubliceerd. Hef tot nog toe verschenene is nog niet tot aan het bereiken der Pool toe, doch het scheelt niet veel. Wij citeeren er hier enkele stukken uit, betrekking hebbende op het laat ste deel der reis, van 83 gr. breedte tot aan de Pool. Peary verhaalt: Terwijl de mannen hun sleden laad den, dacht ik na en veranderde mijn programma. Ik besloot 5 tochten van 15 mijlen te maken, die den vijfden April vóór 12 uur in den namiddagl moesten zijn geëindigd, om ons in staat te stellen dadelijk na onze aankomst aan het kamp een "breedteopneming te doen. Zoo tengevolge van een of an dere omstandigheid onze tocht niet op deze wijze kon worden uitgevoerd, had ik twee middelen bedacht, om hierin te voorzien. Het eerste was om van onzen laat- sten tocht een geforceerde marsch te maken, waarbij men niet anders zou ophouden, dan om thee te gebruiken, en de honden te laten uitrusten, zon der echter te slapen. Het tweede mid del was aan het einde van den vijf den tocht een geforceerde marsch te doen met een lichte slede, met een dubbel stel honden bespannen en ver gezeld van slechts twee leden van de expeditie, terwijl de anderen in het kamp zouden blijven. Een der moei lijkheden, waarmede wij steeds moes ten rekening houden, was de nabijheid van open water, waarover wij dikwijls niet konden trekken. Ook zqu een storm gedurende 24 uren al mijn plannen door de war kunnen sturen en ons leven ernstig in gevaa» kun nen brengen. Na eenige uren van die pen slaap, vond ik even na midder nacht op 1 April een b'egaanbaren weg en ik nam de leiding van den tocht. Het was mooi weer, er was weinig wind en de weg was goed en gelijk, de beste, dien wij nog hadden gdvolgd. Wel waren er hier en daar groote ijsbergen, maar het was voor ons thans slechts spel er omheen te gaan of zelfs, zoo noodig, eroveE te trek ken. Een marsch van ongeveer tien uren met een flinken gang, waarbij wij 25 mijlen aflegden, bracht ons over dc 88e br. gr. Terwijl wij bezig waren hut ten van sneeuw op te richten voor ons kamp, vormde zich een lange spleet naar het oosten en zuid-oosten, eenige mijlen verder. Wij sliepen eenige uren en begaven ons toen weer op weg. De zon had toen voor ons een hori zontale loop. Wij waren bevrijd van alle lastige bagage en konden daar door zulke lange tochten doen als wij verkozen, alleen moesten we minder, lang dan gewoonlijk slapen. Het weer was mooi en wij gingen bijna onder, dezelfde voorwaarden als den vorigen dag. Nog tien uren, nog twintig mijlen en wij waren halfweg van den breedte cirkel van 89 gr. De beweging van hel ijs was vrij sterk, maai men zag di» bijna niet. Dicht bij het einde van onzen tocht kwamen wij bij een half open gedeelte dat kraakte onder onze sleden en ten slotte scheurde toen da laatste slede e« over was. In het gezicht van de 89 gr. cirkel was de temp.: 40 gr. Een valsche prins. De „NeueFreie Pr es se* verneemt hel volgende fraaie verhaal uit Salonikk Men is te Saloniki dezer dagen op ongelooflijke manier de dupe gewees* van een oplichter, die op de brutaalst» manier alle hooge autoriteiten bij den neus heeft gehad. Bij het herstel de« grondwet was aan de vroeger streng bewaakte Keizerlijke prinsen de volle vrijheid gegeven en het wekte daarom te Saloniki geen verbazing, dat een prins Sjehab Eddin, neef van den troonopvolger Joesoef Izzeddin, in een hotel afstapte. De „prins* zeide eeni ge dagen te willen doorbrengen in d« residentie van het jong-Turksche cen trale comité, waaraan de Osmaansch* prinsen hun vrijheid te danken hadden. Er heerschte zelfs groote vreugde bij de jong-Turken, wier leiders zich haast ten om den prins hun opwachting te maken in het Splendid-hotel. Het voor beeld der jong-Turken werd gevolgd door den gouverneur, de burgerlijk» en militaire overheden, de oonsuls en de notabelen ter plaatse. Er werden feestmaaltijden aangericht, waarbij da prins twintig 6 dertig voorname gasten aan tafel had. Kooplieden en juwe liers maakten hun opwachting in het hotel, om hun waren den prins ie koop te bieden. En toen de prins eindelijk verklaarde naar Weenen te moeten ver trekken om daar zijn „studiën" voort te zetten, liet de directie der Ooster- sche spoorwegmaatschappij een salon wagen ter beschikking van dan hoo- gen gast stellen. Er waren echter on- 24) „Ziet ge wel, ge werdt al rooi «n weet niet wat ge moet antwoor den", riep de gravin half boos en half tevreden, dat 2e tam blijkbaar hervallen had. „Ik aciu zeker antwoorden, gravin, *ls ik wist wat u wenscht te ver nemen." „Nu, dat is kxih duidelijk genoeg: tfaarem verwaarloost ge het land goed Emmerkamp, dat ik je verpacht heb?" „Dlat dce ik heelemaal niet, gra- >in." „Kom, kom, geen omwegen. Ik tfeet dat je op tijd ploegt en zaait, biest en maait en den oogst laai binnenhalen. Maar dat is tnclh inlet Hies, wat je oorspronkelijk met het goed van plan was, en waarmee je '.'adelijk had mceten beginnen, als L voor je zelf eenig voordeel uit fhümerkamp had willen trekken» "viaarem heb je de rooiingen en drai- taeringen niet ondernomen, die het koed zoo aard noodig heeft? Ik be- daar hoegenaamd niets van.'1 i ..Dit jaar had ik daarmee willen "ëginnen." „Zoo? Nu, dat zullen we afwach ten. Maar als dat nu wel kan, waar om heeft dat dan vroeger niet ge kund Aan de middelen daartoe ont breekt het u toch niet. Ge hebt rui me inkomsten en zdjt volstrekt niet verkwistend." Qrtwim zweeg. De gravin keek hem scherp aan en riep uit: „Zeg eens, ik hoop niet dat je schulden had toen je mijn zaken in handen nam „Ik had er geen en ik 'tab er nog geen, gravin", was het op kalman toon gegeven antwoord. „Spreekt ge de waarheid „Daar kunt u op rekenen", klonk hat kortaf. „Ja, ik moet ook wel", bekende de gravin„je stem klinkt eerlijk en je gezicht ziet er allerminst als dat van een leugenaar uit. Maar waar laat je dan toch je geld, man „Ik heb het nuttig gebruikt, gra vin." „Ja, maar waarvoor?" „Om een plicht te vervullen, Meer mag ik u niet zeggen, want deze zaak betreft een derde. [Wilt u dus niet verder aandringen „Tot volkomen oprechtheid kan ik je natuurlijk niet dwingen. Ook tab ik eigenlijk met uw eigen zaken niete te maken, zoolang ge de mijne zoo stipt behartigt. Maar op één vraag eisch ik een openhartig ant woord heqffc Alexander soms iets ,te' maken met je financieel© aange legenheden „Neen, in de verste verte niet" „Zoo, dat is dan een troost Maar u, jongmensch, waarschuw ik heel ernstig. Het kan je onmogelijk voor deel doen, je met zulke geheimzin nige zaken in te laten, zooals gij dat schijnt te doen en dat terwijl er voortdurend groote sommen door je handen gaan." „Ik heb u meen ik niet de minste aanleiding tot (Wantrouwen gege ven", bruiste Ortwin op. Wanneer u somS „Blijf kalm en ga hier rustig zit ten. Ik wantrouw je volstrekt niet, mijn jongen. In tegendeel, ik ben van je rechtschapenheid volkomen over tuigd. Maar ik wou je er alleen op merkzaam op maken, hoe weinig raadzaam het voor iemand van uw. leeftijd en in uw positie is, z|ich met allerlei geheimen in te laten... Maar we Zullen dat laten rusten. Ik tab nog een andere gewichtige San- gelegenheid met je te bespreken. JJm je met Alexander's particuliere za ken bekend „In het minst niet, gravin." „Dat Wil zeggen dat hij je er nooit over gesproken heeft. Maar heb je van andere zijde er niets; van ver gomen „Ik heb wel hier en daar zoo eens een woord opgevangen, maar zulke geruchten zijn gewoonlijk zoo weinig .betrouwbaai' en zoo overdre ven, dat ik er niet gaarne mijn oor deel over iemand op bouwen zou „Tegenover vreemden tab je_ na tuurlijk groot gelijk, wanneer je je op dat standpunt plaatst; tegenover mij echter is dat tocjh wat anders Ik vraag immers niet uit boosaar dige nieuwsgierigheid, maar uit ern stige bezorgdheid M „Maar 'zon het dan niet beter zijn? wanneer u zich tot graaf Haalburg wendde Hij als Alexander's vader en huisgenoot moet toch beter inge wijd zijn in zijn particuliere zaken dan ijk, die maar zoo zelden en da,n nog telkens voor heel korten tijd hier kom. En gé weet, dat Alexan der mij nooit zijn bijzonder vertrou wen geschonken heeft." „Alsof de jongelui niet hun vader het laatst van allen in het vertrou wen namenEn alsof men in uw bij zijn niet veel vrijer over Alexander zou spreken dan in tegenwoordig heid van graaf Haalburg! Maar waarschijnlijk wilt ge niet in de rol van aanklager optreden. Ik vraag dat ook geenszins van u: want ik ben niet van plan Alexander verwij ten te doen of hem te straffen. Bij al mijn zoeken en navorschen heb ik geen andere drijfveer dan moe derlijke zorg voor zijn welzijn. Zeg me dus openhartig, wat ge omtrent hem gehoord hebt. Zooveel oordeel zult ge mij toch wel toekennen, dat ik uit de geruchten, die u ter oore gekomen zijn, het ware van tat val sche onderscheiden kan. Overigens zal noch Alexander noch iemand anders ooit het geringste vernemen van hetgeen gij mij in vertrouwen meedeelt." Toen de gravin zoozeer aandrong, achtte Ortwin zich niet langer ge rechtigd, te verzwijgen wat hij wist Hij deelde haar dus uitvoerig mede, wat hij van de levenswijze en de uitgaven zijns halfbroeders verno men had De oude dame luisterde opmerk zaam toe en viel, geheel tegen haar gewoonte^ hem geen enkele maal Ln de rede; alleen slaakte ze van tijd tot tijd een diepen zuchts Toen Ortwiin eindelijk alles ver teld had, ook datgene wat hij wist van Alexander's voortdurende be zoeken aan barones von der Lend- horst, bleef ze nog eenige oogen- blikken in diep gepeins verzonken zitten en sprak toen: „Ja, ja, tat gaat zooals ik vreesde. Die gevaar lijke coquette heeft lipm in haar netten verstrikt. Zoo'n onnoozele hals Op honderd passen afsta,nds kan men haar al aanzien, dat ze een avonturierster is van de ergste soort. Maai- dat is juist tat ergste. Miami oer zoo'n schepsel tat op een van de „heeren der Schepping" ver zien heeft, die zich met zooveel trots mannen durven noemen, dan is de stakkerd reddeloos verloren.'1 Ze zweeg en keek bezorgd voor zioli uit. Opeens echter Zag ap Ort- win scherp aan en riep toornig: „Maar aan wien hebben we dit alles nu eigenlijk anders te danken dan aan u, jongmensch! jWiant u is die aartseoquette toch hierheen nageloo- pen." Ortwin vloog op en antwoordde nauwelijks minder heftig: spreekt daar een bewering uit gra vin, die u onmogelijk kunt volhou den, en die alleen rust op de toeval lige omstandigheid, dat ik barones von der Lendhorst gedurende mijn verblijf op Beikirchen tab leeren, kennen." „En op de minder toevallige om standigheid, dat ge om harentwil niet met freule Otiroline von Hesz- born hebt willen trouwen", bromde de gravin. „U schijnt daaromtrent verkeerd ingelicht te zijn? gravin", sprak Ort win. „Ik tab een huwelijk met freule von Heszborn heelemaal niet afge wezen: zij was het die te verstaan gaf, dat ze mij niet tot echtgenoot wenscht©." „Een vreemd jongmensch ben je toch. die zich er haast op beroemt een blauwtje geloopen te hebben. Ik begin het zoo langzamerhand met je moeder eens te worden, dat de Desendorf's zonderling dwaze en grillige lui zijn. Maar je zaken op Beikirchen zouden mij niets aan gaan, wanneer je als gevolg van de ze die Melanie niet hierheen gesleept h*di'* (Wiondt vemyjlgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1