Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. ZWITSERLAND. SPANJE De Noordpool. De Cholera en hare bestrijding. Tegelijkertijd is 3e YroSgiér door de regeering ingestelde commissie, die voorstellen betreffende wettelij ke bepalingen in zate arbeidscon tracten had uit te werken, ontbon den. Het departement van justitie heeft nu de opdracht bekomen op grond van de reeds door de genoemde com missie verrichte werkzaamheden een wetsontwerp' ter zake uit te werken, dat het volgende jaar bij den Rijks dag zal worden ingediend. Wettelijke vrijheidsbeperking". Inzake het voorgestelde verbod van nachtarbeid zijn er ten onzent nog, die die beperking van de vrij heid een aanmatiging van de over heid vinden. Intusschen in het buitenland Zijn nog wel sterkere staaltjes te vin den. 5£at zegt men Q.a. van het vol gende In de nieuw© wet op de rusttijden in het kanton Bazel(stad), welke bij volksstemming met 6700 tegen 2771 stemmen is goedgekeurd, is de vol gende regeling opgenomen. Krachtens die wet is de algemeeöe „win keisluiting pp rustdagen voort aan verplicht- gesteld, alle bureau- irbeid voor geëmployeerden verbo den verder is volledige Zondagsrust -verzekerd aan de kappers, mogen bakkersgezellen geen arbeid verrich ten in den nacht van Zaterdag .op Zondag na twaalf uur 's avonds en mag .er op de rustdagen met brood niet later gevent worden dan tot 9 uur 'smorgens! Pg-t is nog wat qtnders I)e oorlog in, het Moorenland. De Spanjaarden hoopen in Marok ko maar troepen opvoortdurend gaan er meer heen, en de Rif-men- schen beginnen het blijkbaar be nauwd te krijgen. De Rif-stam der Guelaya heeft al besloten, twee afgevaardigden naar Moeial Haf id te zenden, om hem te vragen, hun van artillerie en munitie te voorzien. Kan aan hun verzoek niet worden voldaan, den vragen zij zijn tusschenkomst om van de Spanjaarden staking der [vijandelijkheden te verkrijgen. De Rif-stammen schijnen dus in te zien, dat zij op den duur den strijd niet tegen de Spanjaarden kunnen .volhouden De kaïds uit de streek Waar de Spanjaarden nu opereeren, en die weigerden, zich aan de Spanjaarden te onderwerpen, zijn alle op de vlucht gegaan.de gansdhe Sjeranit- stani heeft zich thans onderworpen. Uit Melilla werd Zaterdag ge pield, dat waarschijnlijk eerstdaags in de buurt van deze stad een be slissend vecht geleverd zal wor den, wijl de hoofdmacht van de Moorsehe legermacht zich. hier nog steeds bevindt. De Marokkaansche hoofden heb ben volgens een telegram aan de „Matin" besloten, hun strijdmacht in drie afdeelingen te splitsen, waar van elk een deel van het bedreigde grondgebied moet verdedigen. Zal dit dan de beslissende slag worden, die generaal Marina zoo zorgvuldig voorbereidt Pearv's verhaal Vervolg en slot. Ziehier heft slot van Peary's verhaal over zijn Noordpooltocht. Het is wat levendiger dan het stuk dat we al me dedeelden, maar van veel belang is het toch niet. Heft vorig verhaal bracht Peary met zijn vijf metgezellen (een neger en vier Eskimo's) voorbij den breedtegraad 88Vs- Wij laten nu de voortzetting en het slot volgen: Het plan van het uitvoeren van uit-' gestrekte geforceerde marschen gedu rende nog enkele dagen, kon geheel in duigen worden gestort indien Peary nog weer open kanalen zou ontmoeten, of een felle storm mocht opsteken. Na een paar uur ta hebben geslapen, ging Peary den 4en April weer op sveg. Hij beklpm een door persing ont- stanen ijsrug en zag om zich heen. Heft was een mooie dag; het ijs was effen en bestiond ujit oude stevige velden, die een gemakkelijker begaanbaar pad aanboden, dan de expeditie tot zoover nog vond. De persingsruggen, hoewel tyoog, konden gemakkelijker worden overwonnen. De ontwikkelde snelheid wisselde af van 10 tot 25 mijl per uur. Aan het eind van den dagmarsch staken zij een kanaal van 90 meiter breed over, bedekt door nieuwgevormd Ijs, dat bioog onder de zwaarte van hun sleden. Zij waren nu in het gezicht van den 89en graad. Er werd even een kort slaapje gepakt en toen ging het weer verder; de 89e graad werd ge passeerd en de marsch van dien dag was ongeveer een herhaling van het geen de vorige had gebracht, wat weer en snelheid betreft. In de Laatste uren' gingen zij over jong ijs, dat een ka-i naai bedekte, 't welk de richting Noord- Zuid was. De Weg was zoo gunstig, dat de honden er galoppeerden en dat er soms 25 mijl per uur kon worden gehaald. Het geheel herinnerde Peary aan zijne ervaringen^ op de sledetoch- ten over het inland-ijs, dat Groenland overdekt. Maar de wind was bijtend koud; zelfs de Eskimo's klaagden. Dit maal werd iets langer geslapen en üan vooruit maar weer; groota scheuren, waarvoor Peary zoo gevreesd had, de den zich gelukkig niet voor; het ver trouwen van den leider van den tocht wies. Peary spreekt dan van mist; men zegt ook dat hij een plaatsbepaling haH geflaan, Hie eea breedte vaa 80 gr. 25 min. gaf. De mist gaf de omgeving een doodsch voorkomen; maar de be gaanbaarheid van het ijs bleef uitste kend. Ook werkte de stijging der tem peratuur tot 15 gr. er toe mee, dat de stroefheid der ijsopp.ervlakte ver minderde; de honden eindeltijk toonden zich vol moed en treklust. In twaalf uur waren er reeds 40 mijlen afgelegd en nog steeds was er geen spoor te bekennen van open kanalen in het ijs. Peary had nu zijn 5 voorge nomen geforceerde marschen afgelegd. Hij had nog juist den tijd voor een snelle zonshoogte-observatie, dank zij een kortstondige helderheid, gevolg van het even breken van den woïkensiuier. De observatie gaf 89 gr. 57 min. Peary schreef in zijn dagboek: „Ein delijk dan toch aan de Pool. De prijs van drie eeuwen zpekens, mijn streven en doelwit gedurende twintig jaren, is dan ten slotte in mijn bezit.. Ik kan het niet raaliseeren. Alles schijnt zoo eenvoudig, zoo alledaagsch. Het is juist, zooals Bartlett zei, toen', hij terugging, en wij spraken over onze aanwezigheid in deze tot dusver ontoe gankelijke streken, waarin vóór ons geen mensch was doorgedrongen: „het is net als eiken dag". Natuurlijk had ik allerlei sensaties, die het mij absoluut onmogelijk maakten, den slaap te vat ten." Efl dan vertelt Peary, verder, dat de dertig uur, die aan de Pool werden doorgebracht, gebruikt werden voor het doen van waarnemingen. Ook ging Peary nog 10 mijlen verder, en nog een 8 mijl naar rechts, om overal Arae, rikaansche vlaggen te planten, foto's te nemen en berichten neer te leggen. Dan werd in alle richtingen de hori zont verkend mat den verrekijker, ter wijl bovendien gezocht werd naar een gunstige plek om een looding te ver richten. Vier uren na aankomst van de rezigers klaarde de lucht op, en van dit oogenhlik tot het vertrek in den avond van den 7en, bleef de lucht hel der. De laagste temperatuur aan do Pool waargenomen was 33 gr., de hoogste —12 gr. De overwinning was dan door Peary en de zijnen behaald; maai nu moes het land worden gehaald voordat de zomer het ijs aan de kust had losge-' maakt. Vijf mijl van de Plooi, werd een looding uitgevoerd; maar op 1500 vadem was nog geen grond gehaald. Op den terugtocht werden de afstan den, die op de Laatste vijf dagmarscheré der heenreis waren afgelegd, volbracht in drie dagen. De veine hield op de gansche thuisreis aan. En zonder dat één noodlottig on geval te betreuren viel, bereikte men' slechts 16 dagen later de kust bij Kaapi Columbia. „Toen dan ook de laatste slede aan land was," schrijft Peary in zijn reisverhaal „dacht ik dat mijn Eskimo's waren gek geworden. Zij gil den, schreeuwden en dansten tot zij niet meer kónden en Ootah (een hun ner) ging zitten en zeide in het Eski- moosch: „De duivel slaapt of hij is aan 't kijven met zijn vrouw, anders waren wij zeker niet zoo makkelijk te ruggekomen." Het relaas van Peary in de „Times" besluit met een warme hulde, door hem gebracht aan zijn tochtgenooten en ondergeschikten, voor de schitteren de diensteu, hem bewezen en de trouw, door hen betoond. G-qe® gunstige indruk. Peary, die geweldig fulmineert tegen Cook, verliest den gunstigen indruk, dien hij in het eerst maakte. Vooreerst vindt men zijn schelden op Cook erg min. Dan vindt men zijn verhaal volstrekt niet bijzonder. En ten derde blijkt het, dat hij zul ke enorme afstanden aflegde per dag, dat er al zijn, die dat een volslagen onmogelijkheid vinden en die dus Peary al evenmin vertrouwen als Cook.... Men weet dat een van de dingen die te gen Cook werden aangevoerd, juist het afleggen van die groote afstanden per dag wasl De kerkvervolging in Frankrijk. In de „Figaro" protesteert een in zender tegen het schandelijke feit Üat onder het tegenwoordige regime der scheiding van Kerk en Staat moge lijk is, dat zooals hij dezer dagen, in de kathedraal te Reims beleefde, een elegant gekleede vrouw en een man, de laatste met den hoed op het hoofd, luid pratende door da kerk lie pen en den koster, die hen beleefd herinnerde aan het karakter der plaats waar zij zich bevonden, hrutaal af snauwden mèt de bewering dat sinds de afkondiging der Scheidingswet de kerken publieke plaatsen zijn, waar men kan zeggen en doen wat men wil. En die deze brutale woorden sprak was.... de dame! Het ware goed, merkt He inzender op, dat men wist, dat het recht van kerk - bewaking of kerk-politie toekomt aan den pastoor of aan diens gemachtigden en dat deze de bezoekers, die zich niet behoorlijk gedragen, uit de ker ken kunnen laten verwijderen. De ^Figaro", de verontwaardiging van den inzender deelende, vertrouwt op de „rechtschapenheid" en de ver draagzaamheid" van Briand, die zulke dingen, waardoor de vrijheid van godsdienst wordt aangetast, zal weten te te verhinderen! Och, och, hoe nadef! Is dal niet juist wat Briand ca. ten slotte willen t Een BuesisclvDuitscli incident. Volgens eien bericht van het „B. T.* moet zich in de stad Kharbin in Mand-' sjoerije een incident tusschen Rusland en Duitschland hebben voorgedaan, dat zooial nlel van onmiddellijke ernstige gevolgen toch van politiek belang is door de eigenaardige positie, die Rus land in Mandsjoerije inneemt. Door de Russische gemeente-autori teiten tv fcharbin word n.l. van «He I inwoners Belasting geheven. Nu 'had den echter, evenals de Chineesehe kolo nie, enkele Duitsche handelaars gewei gerd die belasting op te brengen. Rus-1 Land, zeiden ze, had alleen recht be lasting te heffen van de Russisch» onderdanen. De politie te Kharbin legde toen bet- slag op verschillende goederen van die kooplieden en liet zelfs een bekend Duitsch handelshuis sluiten en de kan toren verzegelen. Maar de Duitsche gezant heeft nu de zegels weer laten verbreken, met de verklaring, dat hij te Kharbin geen andere autoriteiten erkent dan de Ghi-' neesche. Verder waarschuwde hij de politie, dat hij een troep Duitsche so-1- daten voor het gebouw zou doen opstel len, wanneer de heropening van de gebouwen geweigerd zou worden. Een nieuwe Zuidpool-expótlitie. Kapitein Sco-tt, die de leider is ge weest van de Engelsche Zuidpool-expe- ditie met de „Discovery" (1900'04), zal in Juli a.s. een nieuwe Zuidpool expeditie ondernemen. Een hoofddoel der expeditie zal naast de bereiking dar Zuidpool zijn4 het Edward VII- land te explorearen. De kosten der expeditie zullen naar schatting 40,000 pond bedragen; en Schott heeft een oproeping gericht om steun tot zijn landgenooten. De meeste Engelsche dagbladen steunen de oproe ping met warmte. Per Zeppelin naar de Pool. Onder voorzitterschap van prins Hein- rich heeft zich een commissie gevormd, welke zal optreden als comité van ac tie voor de Duitsche Poolexpedities per luchtschip. In die commissies hebben naast prins Heinrich nog zitting graaf Zeppelin, professor Hergesell, geheim raad Lewald, en de geh. handelsraad Fried lander Fuld. Het plan voor de onderneming is reeds in hoofdtrekken vastgesteld. Het doel van de expedities per luchtschip zal zijn, de wetenschappelijke explo ratie van nog onbekende gedeelten van de Poolzee, en de verbetering van de luchtschepen om die geschikt te maken ten dienste van wetenschappelijke na sporingen. Hofberichten. Woensdag zal Z. K. H. de Prins ter jacht gaan op de goederen Raaphorst, Ter Horst en Eikenhorst. De Prins zal zich 29 September voor eenigen tijd naar Mecklenburg begeven. Adjudant jhr. Van Sucbtelen zal Z K. H. vergezellen. De verkiezing SmitSleef te Amsterdam. De Katholieke Kiesvereeniging in II te Amsterdam heeft gisteravond besloten, den heer J. W. Smit, wederom candidaat te stellen tegenover den socialist Sleef. De opening der Staten-Generaal. De oproepingsbrief voor de Ver- eenigde Vergadering der Staten-Gene raal op Dinsdag 21 September ver meldt 123li uur als tijdstip van ope- ning. De Manoeuvres. H. M. de Koningin heeft graaf Du Monceau adjudant van H. M., opge dragen Hoogstdezelve bij de a.s. ma- noevres te vertegenwoordigen. Toegevoegd is baron Van Voorst tot Voorst, ordonnans officier van H. M. de Koninein. Deze officieren zullen respectievelijk bij de 4e en 5e divisie de oefeningen volgen. Op Amsterdamsch voorbeeld. Naar „Het Vad." verneemt, is een belasting op de publieke vermakelijk heden bij B. en W. van's-Gravenhage in vergevorderde voorbereiding. De mailbooten van de „Zeeland." De twee nog in aanbouw zijnde mailbooten voor de maatschappij „Zeeland", de „Oranje-Nassau" en „Mecklenburg", zullen niet aan de werf te Glasgow, doch hier worden afgewerkt, althaDS voor zoover betreft, meubileering en stoffeering van salons, hutten, enz. Da Tentoonstelling voor Huisindustrie. Het bureau van de Ned. Tentoon- stelliug van Huisindustrie zal bij monde van den heer N. G. Brouwer Jr. hedenavond te 10 uur de tentoon stelling sluiten. De heer Brouwer zal de sluitings rede uitspreken, terwijl bet zich laat aanzien, dat allen die in nauw verband met de tentoonstelling staan, heden avond tegenwoordig zullen zijn. De plaatselijke belastingen. Naar de „N. Ct." verneemt, hebben de chefs van de afdeeliüg Financiën ter secretarie van de groote gemeenten in ons land zich in commissie ver- eenigd ter bespreking van het bij de TweedeKamer aanhangige wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Gemeentewet, beoogende uitbreiding te geven aan de grenzen van het be lastinggebied der gemeenten. Het ligt in de bedoeling der commissie, na de uitkomsten harer besprekingen, een rapport op te stellen en dit bij de Tweede Kamer in te dienen. De commissie die reeds een paar malen vergaderd heeft, hoopt Dog in den loop ven dit jaar met baar arbeid gereed te zijn. Voor de gemeente 's-Gravenhage heeft de heer mr. dr. D. Talma, chef van de afdeeling Financiën ter ge meentesecretarie, in de commissie zitting. Vacantiekaarten, Door de federaties der vijf dioce sane R K. werklieden-vereenigingen van Nederland zal aan den minister van Waterstaat een adres gezonden worden, waarin Verzocht wordt te voor komen, dat de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen uitvoering zal geven aan haar voornemen, om de goedkoope reisgelegenheden (vacantia kaarten) voor de maanden Juli—Sep tember in te trekken. Het "Veeartsenijkundig congres. Nadat eergisterenavond de toen reeds in Den Haag en te Seheve- ningen aangekomen gedelegeerden op bet 9e Intern. Veeartsenijkundig Congres namens bet Uitvoerend Co mité in het Kurhaus ontvangen wa ren, had gisternamiddag ten 2 ure de plechtige opening van het con gres plaats in zaal I van het Kur haus, door Z. K Hl den Prins der Nederlanden, 'Beschermheer van het congres. Een 25-tal staten waren vertegen woordigd op dat congres, onde rwel- ke eenige Zuid-Amerikaansche Re publieken. Dr. kW. C! Schiminel, hoogleeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, hield een kort openings woord in het Eransch, waarin hij in de eerste plaats 'Z*. K. H den Prins dank zieide voor zijne tegen woordigheid, en de Régeering voor haren krachtigen steun en medewer- hing. Nadat de Koninklijke Bescherm heer den voor hem bestemden zie tel had ingenomen, hield Minister Tal- ma een rede, waaraan het volgende is ontleend: Spr. dankte den Prins, dat hij het Beschermheerschap over dit congres aanvaard had en daardoor steun nad verleend aan de zórgen, welke de Ne- derlandsohe Regeering er aan heeft gewijd. De Vétérinaire wetenschap1 vormt wel een der eerste onder de weten schappen, welke de roeping hebben, om direct op de practijk des levens toepasselijke resultaten af te wer pen. Heeft deze wetenschap in onzen tijd zich op de hoogte van haar taak weten te houden, een praetischen steun w'et-en te verleenen aan den landbouw en diensten weten te bewij zen aan de maatschap-pij, die telkens hoog-er eischen stelt? V ooi- Nederland is deko vraag een levensvraag. Spr. ging na, of de veeartsen ij - kunst, ons in dien zin den Lioodigon steun geschonken heeft en wees op de belangrijke diensten, door deze wetenschap bewezen. ÏWaar de vétérinaire wetenschap geroepen is het volkswelzijn op ver schillende wijzen te dienen, moet zij steeds op de hoogte van haar taak blijven, en dit legt der Regeering den plicht op haar te steunen. (Welnu, in de internationale con gressen bezitten wij een geëigend en afdoend middel voor uitwisseling van de resultaten van den weten- 6chappelijken arbeid en ter bevorde ring van overeenstemming van ge meen schappelijk belang. De minister, die kijn rede gedeel telijk in het Pransch, gedeeltelijk in het Engelsch bad gehouden, ver zocht daarna den Prins het congres te willen openen. Z. K. H voldeed daaraan en heet te de aanwezigen wielkom!, „Te goed wetende, ging Z. K. H voo-rt, dat voor Nederland de goede toestand van het Vee van het hoog ste belang is en dat de goed geor ganiseerde Rijksveeartsenjjkuiidige dienst evenals het onderwijs in de vétérinaire wetenschap-pen onmis baar zijn voor het welzijn van ons land, heb ik gemeend het Bescherm heerschap over dit congres met geest drift te moeten aanvaarden." Spr. hoopte dat de arbeid met het grootst mogelijke succes moge be kroond worden, zooals hij in 't Pranstb, Duitseh en Engelsch te ken nen gaf, en verklaarde het congres voor geopend. Nadat 1de heer Schimmel, op voor stel van min. Talma, tot voorzitter van het congres was benoemd, hield hij nog een rede, waarin een over zicht werd gegeven werd van de ge schiedenis en het nut der interna tionale veeartsenijkundige congres sen. Vrij van cholera! Rotterdam is al vrij van cholera verklaard. De Zweedsche regeering heeft de verklaring al afgegeven, en andere regeeringen zullen volgen. De 53 jarige van D., wonende aan den Zeeburgerdijk te Amsterdam, is Zaterdagmorgen plotseling overleden na diarrhee en zwakteverschijnselen, zoodat aan cholera gedacht moest worden. Dr. Ringeling, directeur van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst werd gewaarschuwd. Hem kwam het geval dadelijk verdacht voor en het bacteriologisch onderzoek dat in- tusscben nog voortduurt toond* reeds aan, dat wij hier zeer waar schijnlijk met een geval van cholera asiatica te doen hebben. De noodige ontsmettingsmaatregelen en voorzorgen ter voorkoming van uit breiding zijn genomen. Het gezin Va D., uit vier personen bestaande, i« Zaterdag ter observatie in bet Ruiten- gasthuis opgenomen. Tot nu toe zijn allen gezond. Wat de herkomst van dit geval be treft kon geen zekerheid gegeven wor den. De nu overledene had juist drie vrije dagen in zijn dienstbetrekking achter den rug. Hij beeft toen ver schillende watertochtjes gemaakt: 26 Aug naar Ouderkerk, 31 Aug. op de Keulsebe Vaart, 5 September naar Zaandam. Een verdacht ziektegeval. Gisterennacht werd te Dordrecht aan de politie kennis gegeven, dat een venter met ijswafeltjes, wonende Ge- vuldegracht aldaar, die tevens een winkeltje in groenten en vruchten drijft, in hevige mate aan braking en diarrbé leed, zoodat er vrees bestond dat de mar, die schijnbaar gezond naar bed was gegaan, aan cholera leed. Terstond zijn maatregelen genomen om den man naar bet Ziekenhuis over te brengen en is de woning onder be waking gesteld. Met vrij groote zeker heid kan echter worden gezegd, dat men hier niet met Aziatische cholera te doen herifc. Naar de „D. Ct.", aan welke wij dit bericht ontleenen, verneemt, werden :n bedoeld gezin zelfs de meest een voudige voorzorgsmaatregelen verwaar loosd. Do moord te Kookange. Men meldt uit Assen: Een van de belde verdach ten, K. v. A., inzake den drievoudigen moord fe Koekangerveld, is reeds we der wegens gebrek aan bewijs uit de gevangenis te Assen ontslagen. De an der, P. B., is herhaaldelijk in verhoor geweest, doch laat niets los en geeft geen antwoord op hem gestelde vragen. Niettegenstaande er zeer zware vermoe dens tegen hem gerezen zijn, heeft men geen vat op hem kunnen krijgen. Het wisselen van een bankbüijet van f200, de in beslag genomen met bloed be vlekte onderbroek en bet vertellen door hem te Staphorst van bijzonderheden van den moord, toen daarvan ter plaat se nauwelijks iets bekend was, zijn zeer sterke aanwijzingen. De zoon, de dief. Zondagavond omstreeks 9 uur ontdekte do landbou wer A. D., te Terheyden, bij Breda, dat de kast, staande in de woonkamer, was opengebroken jen dat daaruit een doosje, inhoudende f700 aan bankpa pier was verdwenen. Men verdacht van dezen diefstal onmiddellijk den zoon des huizes, 'J. D., een idioot, welke met behulp der mar.eèhaussée werd op gespoord. Nog f610 werden op h,em' bevonden; hij bekende volledig, doch wilde niet zegg.en, waar hij de rest van het geld gelaten had. Een nader onder zoek naar het verdw,enen geld wordt mgesfeid. Een brutale diefstal. Gisterennacht had te Breda een brutale diefstal plaats bij den horlogemaker K. op h,et Van Coothplein. Door uitsnijding van een ruit hebben de dfeven zich toegang ver schaft tot den winkel en aldaar 16 horloges ontvreemd. In verband met dezen diefstal zijn gisterenmorgen reeds twee berucjhte individuen, do gebr. K., aangehouden en in arrest gesteld. Twee en een halve ton vermist. Naar gemeld wordt is te Vlaardingen ten kantore van de firma H. Kikkert, een kistje effecten van zeer aanzienlijk bedrag vermist, dat in de brandkast in bewaring was gegeven door de we duwe van een der firmanten. Verleden week moet het nog aanwe zig zijn geweest. Zaterdagmiddag pl.m. 3 uur werd de vermissing geconsta teerd. De politie heeft do zaak in handen en reeds huiszoeking gedaan bij het kantoorpersoneel zonder onderscheid. Naar. verluidt moet het vermiste be drag pl.m. f250.000 bedragen. Van inbraak was niets te bespeuren. Opgepast! Den laatsten tijd werd herhaaldelijk gewaarschuwd voor zeke ren G. te Berghuizen bij Oldcnzaal, die goederen op zidht liet sturen, om die te behouden. G. is thans van daar ver trokken, vrouw en kinderen achterla tende, niemand weet waarheen. Wel licht, dat hij elders opduikt, ter her vatting zijner oplichterijen. f 800 gestolen. Uit hel kantoor van een autogarage in de Casuarie- straat te 's-Gravenhage, is een kistje, .inhoudende pl.m. f 800, gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Het valsche bankbiljet van f 25, dat bij de politie te Amsterdam gedepo neerd werd, droeg den datum van 27 October 1906 en het nummer D D V 7691. Het was vrij goed nagemaakt. Het biljet werd door de Kasvereeni- ging eerst bij de Nederlandsche Bank gebracht, waar het na onderzoek voor valsch verklaard werd en van het stem pel „valsch" werd voorzien. Daarna werd het door de Kasvereeniging bij de politie gedeponeerd. Omtrent de her komst van het biljet kon de Kasver eeniging absoluut geen inlichtingen ver strekken Die liep er leelijk in De landbou wer J. van Dordt, wonende in deBeem- ster, was in 't bezit van 34 schapen,, die in hooge mate aan schurft leden. In plaats van hiervan aangifte te doen bij den burgemeester, vreezende daardoor te veel schade te zullen lijden, ver kocht hij ze in stilte aan een Rijpe» handelaar. Ten einde ze aan 't alziend oog der politie te onttrekken, werden de dieren Vrijdagavond laat met een- paar drijvers den weg opgedreven naar De Rijp. De politie had er echter fle lucht van gekregen, nam de beesten op den- weg in beslag en ging naar "de woning van den eigenaar, die reeds in zoetel ruste was en vermoedelijk tiroomda over het wel gelukken van zijn plan. Aan de politie gaf hij op, dat zijn scha pen aan tongblaar leden. De inmiddels ontboden districts-veiearts constateerde, dat het schurft Was, hetgeen de boer na tuurlijk ook wel wist. Alle dieren zijn door den heer Hengeveld afgekeurd en in beslag genomen namens het rijk. De boer is nu niet alleen zijn bees ten kwijt, waarvan het vleesch nog ongeveer f600 waarde had doch zal nog een zware boete bovendien moeten betalen, of wel gevangenisstraf moeten ondergaan. Uit een plattelandsgemeenten-aail. In de vergadering van den gemeente raad van een Zuid-Hollandsch dorpje, wordt do voorzitter door een der leden, den heer B. geïnterpelleerd: „Er is in da gemeente straatmuziek gemaakt; ook is er een poppenkast vertoond. Dat mag niei eo men ie daar in T algemeen niet van gediend." De voorzitter zegt, dat hij ook niet voor poppenkasterij is. De heer B. vraagt, waarom dan tod» vergunning verleend is. De voorzitter zegt, dat hij dat ook niet gedaan heefl, maar de waarnemend, burgemeester, de heer v. S., bij afwe zigheid van den burgemeester. De heer v. S. heeft echter de ver-; gadering verlaten. Dat is jammer, de schuldige blijft nu buiten schot. Echter, meent de voorzitter, dat de heer v. S. te goeder trouw heeft gehandeld. Nu^ dat gelooft de raad ook' wel. Zelfs vinden vele raadsleden het zoo erg niet, dat er een poppenkast in de gemeente vertoond wordt. Sommigen, vinden het zelfs niet onaardig voor de- kinderen. De voorzitter betoont dan ook zijn welwillendheid voor den raad als hij- zegt „Is de raad soms voor een pop penkast, dan wil ik in ernstige over weging nemen, de heeren daarin tege moet te komen." Hierna wordt de vergadering gesloten. Waarover in een plattelandsgemeen teraad de gemoederen al niet warm kunnen lo-o-pen! Op 't kantje af! De chauffeur van een familie te Oldenzaal zou Zondag-i avond gasten der familie met de auto huiswaarts brengen. Toen men de over wegen over de spoorlijnen der G. O. L. S. te Oldenzaal nabij was, zag üe? chauffeur den trein naderen. De chauf feur, het gevaar ziende, remde vol gens zijn verklaring uit alle macht en, waarschuwde tevens de inzittenden, die onmiddellijk de auto- verlieten. Hij kon echter, misschien ten gevolge van het minder goed werken der rem, niet ver hinderen dat de auto met het voorste gedeelte onder den afsluitboom schoof en dezen bewoog in de richting der rails. Inmiddels was de locomotief ge naderd, die den afsluitboom afbrak, ter wijl de auto gedeeltelijk werd vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een hachelijke positie. Een gezel schap, bestaande uit vier heeren en!, één d^me, dat Donderdag een zeiltocht gemaakt had van Ter Neuzen naar Vlis- singen, keerdie 's avonds te ongeveer 8 uur in de haven van eerstgenoemde plaats terug. Door een rukwind slqeg de boot, waarvan het zeil tiegen dew m,ast geraakte, over zij, ien schepte zoo veel w^ter, dat zij kantelde. Gelukkig, dpt onder de opvarenden goede zwem mers wpren, die zichzelf en hun reis-j genooten op de kiel van de boot wis lep te brengen, waar zij geruimen tijd moesten blijven zitten. Ten slotte werd hun geroep om hulp gehoord door de bemanning van de in de haven liggende provinciale stoomboot, die door het toe werpen van de lijn de boot langs zijj trokken en het gezelschap uit zijn be narden toestaand redde. Een lijk opgehaald. Zondagmorgen vroeg is te Leiden uit de Rijnsburger-} singelgracht opgehaald het lijk' van «era vrouw, dat, naar het drenkelingenhuisje overgebracht, herkend werd als dat Tarn zekere vrouw K., wonende in do Caeci- liastraat. Aan de verwondingen btazwtehon. Vrouw W., te Delft, wier beide bee-! nen de vorige week Donderdag door de Haagsche stoomtram we reien afgere den, is Zondagmorgen in het gasthuis aldaar, aan haar verwondingen bezwe ken. Mooie echtelieden. Zondagavond heeft een vrouw in de Doelenstraat te Delft, in een twist, haar man, m,et een stuk glas een slagader in een der sla pen doorgesneden. De man werd met spoed naar het Ziekenhuis en de vrouw naar het bureau van politie gebracht^ waar zij in bewaring werd gesteld. Treurig. Een 13-jarig meisje, D. H., geraakte Zondagmiddag te D,e Ten- ge, bij Apeldoorn op den lerugkeer uit de Zondagsschool in een sloot, waar men haar op aanwijzing der kinderen vond. De levensgeesten waren echter geweken. H,et meisje, een wees, leied aan toevallen. Een kindje verbrand. Zaterdag middag viel te Maastricht een kindje, 21/2 jaar oud, in een ketel met kokenfl sodawater. Verbrand over het gansche lichaam, werd hel naar Calvariënberg overgebracht, alwaar het na eenige uren overleed. HAARLEMMEBLÏEDE EN SPAABNW OUDE. Landbouwers, op! Blijkens achterstaande advertentie treedt heden avond voor alle landbouwers en vee houders, zoowel leden als niet-leden van de Boerenbondsafdeeling, op de heer B. F. Cliteur uit Haarlem, di© de boeren zal wijzen op de zware ver plichtingen, welke op hen rusten ten gevolge van de wet op het Arbeids contract. Het is het bestuur van genoemde afdeeling herhaaldelijk gebleken, dat het meerendeel weinig of niets van die belangrijke wet weet. waarom zij het zich tot een plicht rekende, hierme© allen zonder onderscheid in kennis te brengen. Waar een zoo bevoegd vakm»® daarbij hun voorlichter zal zijn, rekent het bestuur erop, dat ook allen vao deze gelegenheid zullen profiteeren HALFWEG. Telefoon. Zoodra het nieuw© Postgebouw in gebruik wordt genome0» bestaat er voor ingezetenen, teg©° betaling van f25.gelegenheid om rechtstreeks aan het telefoonkantoor te worden aangesloten, waardoor men in het interlocals telefoonnet word opeenomen. Reeds hebben een tiental persone» zich voor aansluiting opgegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2