DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ©p^wfiwesi 21^411-33, Haarlem Kort verslag Tweede Kamer. Het Congres over de Huis-industrie. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. WOENSDAG 15 SEPT. 1909. 34ste Jaargang No. 6991 Bureaux van Redactie en Administratie EntepcommasnaaS T^lefocnnammer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. SPANJE. GRIEKENLAND. De Noordpool. De Cholera en hare bestrijding. NIEUWE HLEMSCHE COU A8ONNGMENTSPRMS1 Per 8 maanden voor HaarlemI 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummer.'. 0,08 PRIJS DER ADVERTEfc. ÊW: Van 16 regels 60 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer10 eent. Buiten Haarlem en de Agentschappen £0 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (A contant). Alle betalende ahonnée op dit blad, die in bet bezit eener verzekeringspolls zQn, z$n volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bn GULDEN bij g m |1 GULDEN bij Hifi GULDEN bij f verliee van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden verlies van éen band of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 verlies van éen duim. 60 één wijsvinger. 15 GULDEN b(j verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem, Nieuwe Gracht tl. Van de bestellingen op 't Kort Verslag zijn nog een tiental onuitge voerd gebleven, aangezien de abonne mentskosten ons niet werden overge maakt. Voor degenen, die nog deze week een postwissel zenden zal een nabestelling worden gedaan. Voor opgave van naam zonder toezending van f0,50 wordt geen abonnement besteld. DE ADMINISTRATIE. Ter aanvulling van de tentoonstel ling', die in „VeLox" te Amsterdam de buisindustrie aanschouwelijk voorstelde, werd verleden week in dezelfde lokaliteit bet aangekondig de Congres gehouden, waarvan nie mand minder dan Prof. Mgr. No lens voorzitter was, en dat de strek king had, maatregelen ter verbete- qiDg te beramen. [Wij hebben onze beperkte plaatsruimte noopte daartoe van de zeer uitvoerige debatten die op het Congres gevoerd zijn, geen ver slagen kunnen opnemenwe bepaal den ons tot de vermelding der ten slotte aangenomen conclusie en be hielden ons voor, een artikel aan dit congres te wijden teneinde een alge meen overzicht mogelijk te maken van hetgeen uit beraadslagingen en debatten is gebleken. En daarmee hebben we willen wachten tot de tentoonstelling ge sloten Was. Kon van dezie tentoonstelling met reciht beweerd worden, dat hare ten- denz door do socialisten helaas is gebruikt om propaganda, te maken voor hunne partij, iets wat vooral in den laatsten tijd op de meest open lijke wij zie plaats vond, datzelfde kan niet beweerd worden van het Qongres. Natuurlijk niet, daar was, Dr. No- lens de leider, en hij ziorgde wel voor een objectieven, toon, voor zóóverre de socialisten zélf niet begrepen, dat hij deze mannen en in dezen kring hun dikke woorden en afbrekende exitiek geen invloed ziondeu heb ben. Opmerkelijk is het, hoezteer dat door de felste en meest-opgewOnden socialisten zelfs begrepen is, zoodat zij zelfs gedwongen wiaren geheel tegen brui gewoonte opbouwend mede te werken en alle geschetter over de ellenden der huisindustrie te laten varen voor vaak verstan dige opmerkingen, hoe het best ver betering was te krijgen. Zeer terecht, dunkt ons, schrijft „De Tijd" deze objectieve houding, bij socialisten z;oo zeldzaam, toe a,an „het onverzettelijke bewustzijn, hen „door de door- en inslaande refe raten en besprekingen der niet-so- „cjalisten opgedrongen, dat met so ciaal-democratische theorieën en „grootspraak de huisindustrie en de „huisarbeider niet kan gered wo;r- „den, ja, geen stap verder komen." Intusschen, met al deze kalmte in da besprekingen, heeft het Congres over de huisindustrie toch niet veel prac.tisoh resultaat gehad- Tenzij misschien dit, dat 't heeft bewezen hoe uiteenloopend nog de meeningen zijn, hoe gering relatief genomen nog de kennis is omtrent vele toe standen en omtrent de verhouding tusschen de bestaande huis-industrie en de sociale noodzakelijkheid ervan. Evenwel, het Congresi is toch niet goh eel doelloos geweest: het heeft, Misschien tegen de verwachting van tal yan aanwezigen of belangstellen den, duidelijk aangetoond dat de so- eialistische neiging naar algeheele ephefiing: der huisindustrie, en over brenging ervan naar de fabriek, in plaats van het behoud van het thuis werken de misstanden te verbeteren, niet kan worden aanvaard. Er is zlelfs door tegenstanders van elke huisindustrie, en in deizien kring va,n mannen en vrouwen die de huis industrie principieel bijna allen af keurde, toch toegegeven, dat afschaf fing zelfs niet in alle gevallen mo gelijk is! En anderzijds is bewezen dat bij mogelijke opheffing van hygiënische en financieel© bezwaren op grond van welke de huisindustrie nu wórdt veroordeeld, de voordeden die het thuis-werken oplevert, toch dikwijls boven de gewraakte nadeden zullen g aan In zooverre heeft het Congres, dat slechts matige belangstelling trok van buiten deze beweging staande personen, toch een goed resultaat gehad, een resultaat, dat merkwaar digerwijs alweer finaal staat tegen over" de dik-opgelegde tenjdenzten, die i.n veler oog de tentoonstelling" tot een sociaal fiasco hebben gestem peld. Intusschen komt het ons, naar aan leiding' van het Congres, in alle be scheidenheid voor dat alweer een sprekend bewijs is geleverd hoe nut teloos eenerzijds, en gevaarlijk an derzijds, voor Katholieken het sa menwerken met socialisten is, wan neer althans die socialisten zoo den boventoon voeren als hier. Zeker, het Clongres mag met de Tentoonstelling niet vereenzelvigd worden, en de socialistische mede werkers waren er niet, als op de expositie, nummer één. iMaar de socialisten, z,uilen niet nalaten, uit reclame-oogpunt voor hen zeer begrijpelijk hoog op te geven van beide in één adem. En dan worden de Katholieke en niet- socialistisehe namen van hen, die op dit Congres, vooraan stonden, al zoo gau,W en zoo gaarne vastgekop peld aan denkbeelden, idie allerminst bij die namen passen. Doch voor de propaganda, vooral onder Iioomsche en geloovjge arbei ders, is dat koren op den soeialis- tjschen molen En nu is er onzjerzijds óók wel een propagandistisch voordeel in dit Congres, dat ligt in de omstandig heid die we daarboven aangaven dat de socialisten, hun agitatorische methode lieten varen en in gezel schap der Katholieke sociologen zoo opvallend „kalm" waren. Zeker, wij zeggen het „De Tijd" na, dat het contrast van die kalmte met „de gewone socialistisch© wild heid", die zich natuurlijk al dade lijk na het Congres in woord en geschrift weer liet merken, nü des te grootec is. Maar wij kunnen niet deelen het gevoelen van „D© Tijd", dat dezie overwegingen nu moeten leiden tot aanprijzing" van het meedoen aan door socialisten op touw1 gezjette ver gaderingen, congressen of andere dingen. Zoó groot is dat voordeel voor ons niet, dat het niet wegvalt tegen het voordeel dat hunnerzijds, de socialis ten door hun pers weten te behalen uit de tegenwoordigheid van Katho lieke sociologen, te midden der hun nen. i ÏWij meenen op grond van een en ander, dat de .Tentoonstelling van Huisindustrie en het Congres over die industrie beide, niet dat hebben opgeleverd wat êrvan had kunnen komen, zoo de socialisten er eens niet de eerste viool hadden gespeeld. iMaar dat neemt niet wegi, dat er uit beide voor ons een les is te trek ken, die in en buiten onze vakver- een igingen en sociale klingen ter harte moet worden genomen. Die les, is, dat de voorbereidende arbeid, die eene wetgeving in z'ake de huisindustrie moet mogelijk ma ken, ter hand moet worden genomen door alle sociale werkers, door de werklieden-vakvereenigingen waar dat pias geeft, door middenstands- en patroonavereenigingeri. Er zijn misstanden, en staatsin menging is noodig: dat is genoeg bewezen. O.ver het „hoe" uan deze beide zal nu een ernstig onderzoek en gezette studie antwoord moeten geven. En wie da.ara.a(n kan mede werken, mag zich, nu de zaak der huisindustrie op zoo duidelijke en opvallende wijze voor de balie der publieke belangstelling is gebracht, aan den plicht dat te^ doen, onttrekken Logcin taal, verdachtmaking en gebreken anderzijds. Er vaart door de anticlericale pers van overal een geheim bevel, zou men zeggen, om een campagne te beginnen tegen de Spaansche regeering. De opstand van Barcelona was dat is duidelijk nu een vooraf op gezette zaak; nu die mislukt is, moet de aanvoerder gered, moet de zaak langs anderen weg weer worden aan gevat, en geen middel is daarom te slecht, als het geldt 't Spaansche gou vernement te belasteren en verdacht te maken. Aan dit stoken en opruien tegen de katholieken doet (tusschen haakjes gezegd) ook mede de samensteller van de „Hoil. Revue", de onzen lezers bekenden heer Netscher, die wegens zijn laatste mededeelingen over SpaDje getrokken uiteen boek van een afgevallen priesterwel een vertrouw baar getuige 1 door „de Maasbode" van gisteravond wordt afgestraft op een wijze als we nog zelden in de pers 't zagen doen Intusschen, dat aan de Spanjaarden gezonde critiek niet gespaard wordt van katholieke zijde, bewijzea wel verschillende artikelen in katholieke bladen, die wel inzien waar het 'm aan ontbreekt in Spanje. De waarheid is, zoo schrijft men b, v. aan „De Tijd" dat er dikwijls een groot gebrek aan organisatie bij de Spaansche overheid bestaat. Eerstens schijnt de burgerlijke gou verneur van Barcelona, een soort van officiëele regeeringsburgemeester naast of liever boven den eigenlijken burge meester, niets vermoed te hebben van bet geen er in Juli in de stad broeiende was; zooals gewoonlijk. Tweedens werd de stad opeens van garnizoen ontbloot, om het naar Afrika te zenden. Derden» werd de reserve van het leger voor den oorlog opgeroepen, alvorens eerst het aktieve leger ge bruikt was. Vierdeng werd noodeloos getalmd met het zenden van troepen naar Me- lilla, niettegenstaande de dringende vertoogen van generaal Marinas. De eindelijk afgezonden soldaten moesten onder de ongunstigste omstandigheden, onmiddellijk na de ontscheping, aan het gevecht tegen de Mooren deelne men, zoodat het Spaansche leger aan zienlijke verliezen leed. Die stelselloosheid, dat gemis aan organisatie is een ware plaag in Spanje en geeft dikwijls aanleiding tot hope- looze verwarring. De Spaüjaard weet het wel en rekent het verschijnsel onder de „Cosas de Eapana." Waar een dozijn vastberaden Katholieken zich vereenigden, om de muitende brandstichters van Barcelona te keeren, moesten dezen hun prooi verlaten. De Jezuïten waren niet onvoorbereid. Bij hen moesten de anticlericale schooiers dan ook afdeinzen. Maar bijna al de ordelievende Bar- celoneezen waren reeds van den beginne af als met panische schrik geslagen; het garnizoen was weg, het reglement voor de oproeping der burgerwacht werd niet opgevolgd, veie politie agenten, een kleine honderd, bleven eenvoudig thuis en men hield de mu nitie-magazijnen der veteranen-batal jons op een plaats, waar ze erg ge makkelijk door het gespuis konden geplunderd worden. Een en ander maakt een roode week, als die van Juli 1.1., begrijpelijk! Kreta-kwestie belemmert nu het uit schrijven van nieuw© verkiezingen nieftniet meer." Dez© verklaring is een oorlogsver klaring .aan de officierenpartij. En wanneer die partij Theot-okis tot vijand beeft, mag zij zich. ernstig- bedreigd achten. Theotokis bad altijd de volstrek te meerderheid der Kamer achter zich, terwijl nu MavTamichaelis slechts op een zwakke minderheid van 25 man kan rekenen. Töeh kan Theotokiis zijn krachten overschat hebben. De partij der militairen heeft in den jongstan tijd hoe langer hoe meer aanhang gekregen en de vijand schap van den vToegeren premier tegenover de nieuw© macht in den staat, kon de dynastie wel eens in gevaar brengen. Theotokis zou, indien hij weer aan het bewind kwam, de Kamerontbin ding1 willen doordrijven. De koning, •die daarvoor zijn toestemining moet geven, zou in dat geval zijn toch al niet muurvast staanden troon ern stig in gevaar zien. iMen ziet het: 't gevaar voor een revolutie is geenszins zoo gering! Eqn' beschuldiging tegen Peary. In „Politiken" doet dr. Ncirman Han sen de volgende ïnededeeliing „Nu dr. Cook vertrokken is, acht ik mij nier langer tot zwijgen gebondeny doch wil ruchtbaarheid geven aan da geschiedenis van een hiuis te Annootok, dia dr. Cook te bescheiden was te open baren. Dr. Cook! bquwde een huis te Annotok, ten Noorden, van Etaji. Hij vormde de wanden van kisten, ge vuld met levensmiddelen, wapens en ammjunitie. Naar dit depot begaf hij zich in Februari 1909. Voor zijn vern trek naar de Noordpool maakte hij' voor een vriend, de zoon van den mil-, iionair Whitney het huis in ordet, dia het in den wintepr van 1908-'09 zou be-" trekken, terwijl hij jaagde op muskus-i ossen. Toen dr". Cook en zijn heide Eskimo's, uitgeput en half verhongerd, het huis bereikte, kwam! de heer Whit-i ney naar buiten om hem te verwei-, komen, doch binnen bevond zich een reusachtige Eskimo, door kapitein Peary daar achtergelaten omi wacht te hopden. Peary had den man een ge-] schreven instructie gegeven, aldus aan vangende: „Dit huis behoort aan dr. Cook, doch d.aar dr. Cook lang geleden gestorven is, kan het voor nem' niet: meer dienen. Daarom laat ik, Peary, den bootsman achter om het vertalen huis te bewaken." De bootsman, die lezen noch rchrij-' ven kon, had den ganschen winter dr. Cook's provisie verkocht voor beren huiden, en den heer- Whitney voortdu rend ruw behandeld. Dr. Cook moest zelf vragen om in zijn huis te mot. gen." Niquwie verwikkelingen. Als de teekenen niet heidriegen, dan komt Griekenland vooreerst niet uit de nesterijen en dan dreigt een groote crisis werkelijk! tWant Theotokis, wat zoowat de grootste staatsman van Griekenland blijkt te wiezien, heeft p.artij gekozen tegen de officieren! Hij noemt hun optreden volslagen revolutie, en dringt aan op Kamer ontbinding, .Tot een oorrespondent zeide hij „Wanneer ik in de Kamer kom, zal ik de eischen der officierenpar- itijji met alle kracht bestrijden. De Aanslag op een Sejrvisch minister. Do Servische minister van buiten landsche zaken, Milovanowitsj, werd gisteren, toen hij het departement ver liet, op de trap vastgehouden door een acteur, Stojkowitsj, vroeger verbonden aan den nationalen schouwburg te Bel grado, die van den minister zijn her benoeming aan dien schouwburg eisch- te. De minister verklaarde, dat dit ge-' heel buiten zijn bevoegdheid lag. Woe dend dreigde Stojkowitsj hem met de vuist, waarop de minister vluentte, steeds door den vertoornden acteur ach tervolgd; eindelijk snelde de minister een openstaand huis binnen, waar hij in onmacht v'iel. Spoedig toegeschoten geneesheeren brachten den minister weder bij, maar voorloopig zal hij wel geheele rust moeten nemen, daar hij van dan schrik een aanval van beroerte had gekregen. Rampen in Amerika. Volgens telegrammen uit La Paz, de oudste nederzetting in Caliiornië, is deze plaats door een reeks van vloed golven voor een groot deel verwoest. Een aantal huizen zijn ingestort, en stad en omstreken staan onder water. De ooigst is vernield, honderden stuks vee zijn verdronken, duizenden men- schen zijn dakioos. Voor zoover bekend is, zijn zeven tnenschen omgekomen, maar velen zijn er gewond door liet neervallend puin der ingestorte gebouwen. Ook e|en type! Een merkwaardig type is dezer dagen te Londen voor den rechter geweest, beschuldigd van verwaarloozing van zijn kinderen. De grootste luiaard ter wereld, zoo noemde aanklager hem. En hij bleek dan ,ook werkelijk een buitengewone luilak te zijn. Hij lag zoowat den gej heelen dag te bed, verklaarde zijn vrouw, en waschte zich nooit. Zij had hem meermalen uit zijn bed gejaagd, maar hij kroop er, zoodra hij de kans schoon zag, weer in. Eens bleef hij: drie maanden liggen. Werk zoeken deed hij niet, en als het hem werd aangeboden, vond hij wel een roden om het te weigeren., Dan was het te regenachtig, een ander maai moest volstrekt zijn haar ge knipt worden. Niets hielp. Toen hij' eens door zijn vrouw met een pook de deur was uitgejaagd, kwam hij door het venster weer binnen, en zocht hij zijn bed weer op1. De rechter zal nc, overwegen wat hij met dit individu moet doen. Russische toestanden. Naar de Moskousehe bladen mede- dcelen, is de toestand der Russische? troepen in Tabris (Perzië) allertreu rigst. D'e sioldatan hebben geen mut-i sen, noch broeken meer. Ze zijn nog slechts gehuld in lompen. De schuld hier van ligt bij de intendance, die niet an ders dan minderwaardig goed verstrekt heeft. Téf groot vermaak der Perzen, marcheeren de soldaten in wollen nachthemden met het geweer over den schouder. Onder het officierskorps heerscht groote verontwaardiging over de ellendige intendance, die zelfs in het buitenland Rusland zijn prestige doet verliezen. Er valt anders niet veel meer aan prestige te verliezen voor het leger! Dollars qn pfrinsessokroon. Hleden zal te Dingwall in Schotland het huwelijk plaats hébhen van prins Miguel de Braganza mét een Ameri- kaansche, miss Aniita Stewart. De prins heeft afstand gedaan van alle rechten op den troon en keizer Frans Jozef heeft de. bruid) van den prins den titel van Oostenrijksche prinses verleend. Hét huwelijk zal worden gevierd met veel praal, naar hét heet volgens den. wensch van den prins. Vermoedelijk zal de dochter uit de Nieuwe Wereld- ook niet vreemd zijn aan het verlan gen, dat haar verbintenis met een prins van den bloede, het ideaal van alle; Amerikaansche millionai-rsdochters, niet onopgemerkt voorbijgaat. Dat moet je gebeuren! De koopmansvrouw Ku-rtzig e Ber lijn, ging Maandag haar man begraven en liet haar dienstmeisje alleen thuis, benevens hij ongeluk', alle sleutels opf de kasten. Toen zij terug kwam waren dienstmeisje, sleutels en een aantal ju weel,en, ter, waarde van 20.000 mark verdwenen. IIa*|ri man's begrafenis. Een merkwaardige bijzonderheid is er te melden van de begrafenis var.» den grooten spoorw.egkoning Harriman. Terwijl de plechtigheid te Arden plaats had, bleven op een gegeven teeken, alle treinen op de door Harriman gecontro leerde lijnen gedurende tien minuten stilstaan. De begrootingi van Newl-Yojrk. In ons Tweede Blad van heden beW spreken wij' de stadshégrooting van Haarlem, d ie 3 millioën bedraagt. Royaal en aardig b'edrag lijkt hot, doch wat is dat tegenover de begrooting van New-York, die voor 1910 een cij fer van uitgaven aanwijst van 183.248.000 dollar, d. i. 27.000.000 dol lar meter aan de uiifgaven van het loo~ pende fiinancieele jaar, en in Neder- landsch geld zoo ongeveer 500 millioen, dat is een half milliard! Prinses Jultaua. (Wij vernemen, dal Prinses Juliana zeer voorspoedig blijft opgroeien en dat het eerste tandje is doorgeko men zonder dat de gezondheid dei- Prinses daaronder in het minst heeft geleden. De Kerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal is in openbare verg&derng bij eengeroepen tegen Dinsdag '21 Sept. a.s., des namiddags te 3 uur. De Raadsverkiezing in Amsterdam II Gisteren zijn voor het lidmaatschap van den Amsterdamschen Gemeente raad officieel candidaat gesteld de heeren J. W. SLEEF (eoc.-dem.) en J. W. SMIT (Roomech-Kath.) De stemming heeft Dinsdag 21 dezer plaats. Het Mynwetje Van Kol. De Haagsche correspondent van „De Tijd" zegt voldoenden grond te heb ben om aan te nemen, dat de meer derheid der Tweede Kamer de in-be- bandeling-neming van het Mijnwetje- Van Kol zal weigeren. De drankaccijns verhoogd. Naar wij uit goede bron vernemen zal het reede het vorige jaar inge diende wetsontwerp tot verhooging van den drankaccijns in verband met verlaging van den suikeraccijns, waar van de behandeling echter bleef uit gesteld met bet oog op de gunstige uitkomsten der verschillende belas tingen, door de Regeering blijven ge handhaafd. „Tijd." Muntbiljetten. Bij publicatie vestigt de Minister van Financiën er de aandacht op, dat de Muntbiljetten (van f 10 en f50) dus die waarop het woord „Munt biljet" voorkomt op 1 October waar deloos zijn. Ze kunnen tot dien datum ingewis seld worden bij de betaalmeesters en bij de kantoren der Ned. Bank. Op de vingers getikt. In het verslag der Rekenkamer vindt men vaak zeer interessante dingen. Groot en klein. Meer en minder be langrijk. Zoo bijv. informeerden de heeren leden der Rekenkamer naar de rede- Den, waarom te Utrecht een.... pianino was aangeschaft. Daaromtrent vermeldt het verslag „Op de bedenking, dat zonder na dere toelichting niet kon worden be oordeeld, op welken grond de kosten van een pianino ad f 499.50 ten dien ste van de klinieken voor chirurgie, gynaecologie en obstetrie bij de rijks universiteit te Utrecht ten laste van het rijk werd gebracht, ontving de Rekenxamer van den minister van binnenlandsche zaken te antwoord, dat de aanschaffing had plaats gehad ten behoeve van de recreatiekamer der pleegzusters en voor hareverpoo- ziDg beslist noodig werd geacht." Deze zaak is dus „in orde". Interessanter is echter het volgende: „Naar aanleiding van opmerkingen der Kamer betreffende het feit, dat een opzicater der landsgebouwen in het bezit bleek van een abonnements kaart op de Staatsspoorwegen, terwijl hij steeds de gewone vrachtprijzen declareeide, deelt de minister van Waterstaat mede, dat het door dien opzichter over 1907 te veel genotene ad f200 door hem werd terugbetaald en een rondschrijven over deze aan gelegenheid aan de ambtenaren van zijn departement is verzonden. Ja, ja, er zijn veie menschen, die uit de staatsruif eten, en dan vaak goed eten. Zonder dat daarop aanmerking is te maken. Staatsambtenaren moeten er nu een maal zijn. Maar op wat deze opzichter deed, was wel aanmerking te maken. Terecht heeft de Rekenkamer hem daarvoor de vingers getikt. „Rotterdammer." De Burgemeester van Amsterdam brengt ter openbare kennis, dat zich op 11 September in die gemeente een ziektegeval met doodelijken af loop heeft voorgedaan, hetwelk na der gebleken is een geval van Azi atische Cholera te zijn geweest. Sedert dien zijn geen nieuwe geval len van deze ziekte te zijner kennis gebracht. De in observatie zijnde personen; uit het gezin van Aan D,. .bevinden; zich allen wel.. Uit Hoek van Hollaed meldt men aan de N R. Ct„ dat het van Kroon stad in den Nieuwen Waterweg aan gekomen Nederlacdsche stoomschip „Vlug" io observatie ligt bij bet quarantaine-station voor nader onder hoek, omdat er een verdacht ziekte geval aan boord is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1