BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. sociale Berichten. Uit den Omtrek. De Diocesane Katholiekendag. Wij herinneren eraan, dat op 27 September a. s. te 's-Gravenhage de derde Diocesane Katholiekendag zal plaats hebben. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer F. van der Steen, 's-Graven hage, Francois Valentijn- straat 203. De Tweede Kamer. De heer Lieftinck begeeft zich Maan dag 4 aur ten paleize het Loo ter be- ëediging als Kamerlid door H. M. de Koningin, ten einde in de gelegenheid te zijn ais tijdelij k voorzitter der Tweede Kamer Dinsdag a.s. de léden der Ka mer te beëedigen, daartoe door EL M. de Koningin gemachtigd. De Tweede Kamer is dien dag bij eengeroepen 's middags drie ure. Aan de orde is alsdan de benoeming der commissiën voor het onderzoek der geloofsbrieven. Da majeor Colijn. Ook bij de familie van den heer H. Colijn, adviseur voor de Buiten bezittingen is een telegram ingekomen, meldende dat het nieuwe Kamerlid na de schipbreuk gered en „volkomen gezond" is. (Vad.) Da Bisschop in de Minahassa. De „Javapost" deelt mee, dat Z. D- H. de Bisschop van Batavia weer in de Minahassa geweest is en dat er weer ni8ts is gebeurd. Wat zegt de ex-assistent-resident Jelgersma hiervan en deprotestantsche zendelingen, die in hun verbeelding de Minanassa in vuur en vlam zagen staan, zoodra een Bisschop er den voet zette? („Res.bode") De Rijksmiddelen. De in de „Staatscourant" gepubli ceerde staat der middelen voor Aug. en de eerste acht maanden van het jaar wijst wederom eene geleidelijke vermeerdering van de opbrengst van die middelen aan, die als maatstaf van de aigemeene ontwikkeling van handel en verkeer kunnen dienen. Het totaal van de opbrengst in Aug. is met f804,000 toegenomen v'èrgelekeu bij Aug. van.het voorgaande jaar. Onza waterwerken door Amerikanen baziohtigd. Dinsdag zijn in het Amstel-Hotel te Amsterdam afgestapt een dertien tal Amerikanen, leden van de National Waterways Commission van de Ver. Staten. Onder hen bevinden zich ver schillende Senaatsleden. In hun gezelschap bevinden zich verder eenige professoren van verschil lende universiteiten, alsook een tweetal ingenieurs. Den zeventienden Augustus jl. zetten de heeren te Bremen voet aan wal en begonneu van daar uit hun reis door Europa, ten doel hebbend verschillende bekende waterwerken in oogenechouw te nemen en te z en, in hoeverre de methode, die bij den aanleg daarvan werd toegepast, ook in Amerika ge bruikt zou kunnen worden. De heeren Huidekooper, Ameri- kaansca vice-consul, en A. B. Marin- kelie. ingenieur van den Waterstaat, toonden het gezelschap de haven en de buitenkanalen. Gisterenavond ver trok de commissie naar Rotterdam, waarna Brussel, Parijs en Londen nog een beurt krijgen. Over net geheel genomen was de commissie zeer voldaan over alles wat ze in de oude wereld op het gebied van waterwerken hadden aanschouwd. Ons land, met zijn vele dijken en kanalen, viel bijzonder in hun smaak. Juist omdat de havens in Amerika van nature zoo'n bijzondeT gunstige ligging bezitten die van New-York wordt onder de beste ter werteld gere kend bewonderde de commissie het vernuft onzer ingenieurs. De bestolen officietr. De oppas ser, die verdacht wordt inbraak te heb ben gepleegd bij den inwonend en offi cier in de kazerne "Oranje-Nassau, te Amsterdam is nog steeds afwezig. Hij is vermoedelijk gedeserteerd naar Duitsehland alwaar hij langen tijd 'heeft gewerkt. Op welken datum hij zich van het korps heeft verwijderd is on bekend, daar men blijkbaar bij het ver trek der troepen hem uit het oog heeit verloren. Op geen der appèls is hij als ontbrekend gemeld. Inbraak te Rotterdam. Gisternacht werd ingebroken in het vernispakhuis der firma J. C. van Wijk Co., Oppert 103 te Rotterdam. De dieven waren binnengekomen aan de achterzijde door een* brandgang. Op het kantoor werd een zestal lessenaars opengebroken en daaruit een bedrag van ongeveer f 5 ontvreemd. Ook is ingebroken te Oud-Delftsha ven. Toen gistermorgen de baas der firma Beyer Co. in bouwmaterialen, ge vestigd in de v. d. Halststraat op fret bureau kwam vond hij de groote poort deur geopend. Het bleek dat dieven aan de achter zijde waren binnengekomen op het kan toor, alle lessenaars hadden openge broken en eenig geld ontvreemd. De brandkast hadden zij tevergeefs gefor ceerd. Door aan de binnenzijde de poortdeur te openen hadden zij het terrein weer verlaten. Wat een domme kerel! Te Delft huurde een borstelmaker uit Amster dam een kamer, zeggende een betrek king als boekhouder te hebben gekre gen. De man genoot flink en ver dween eensklaps, medenemende eenige kleedingstukken van een student en zit veren lepels van zijn hospita. Te Am sterdam is hq aangehouden en het ont vreemde werd te Rotterdam' in beslag genomen. Nu nog Kaas wat er aan boord. Te Wormerveer arriveerde het klipperschip „Louise", komende met een lading lijn zaad van Antwerpen en bestemd voor de oliefabriek „De Liefde". Aan boord was een tank, bevattende ongeveer 700 L. Maaswater, dat door de politie onmiddellijk met chloorkalk is ontsmet en vervangen door duinwater. De po litie was door den havenmeester te Zaandam op den komst van het schip voorbereid. Een arrestant er van door.! Gister middag was op het hoofdbureau aan het Haagscheveer te Rotterdam een ar restant gefotografeerd. Bij het verlaten van het bureau ontsnapte hij aan zijn geleiders. Een wilde jacht volgde. Op de Raambrug schoot een rechercheur hem in het been. Daarna werd hij met een politiewagen naar het huis van bewaring overgebracht. Een gevangene ontvlucht. Woens dagavond tusschen 7 uur en halfacht is te Heerenveen uit de gevangenis ontvlucht de 35-jarige Pieter Prins uit Zwaagwesteinde. Deze zat preventief ge vangen zou gisteren (Donderdag) gevon nist worden wggens verduistering van een rijwiel, waarvoor 8 maanden ge vangenisstraf tegen hem gerequireerd was. P. is met de ligging van Heeren veen en omstreken goed bekend. Hoe hij ontvlucht is? Hij moet over den ring muur geklommen zijn men zei dat hij plaatslooper was toen de bewaar der bezig was aan de andere gevan genen koffie toe te dienen. Buiten den ringmuur is een gracht, grenzende aan den tuin van het hotel Jorisseu. Di rect na de vermissing werd de politie gewaarschuwd, die met lantarens de directe omgeving der gevangenis af zocht. In een bootje werd de gracht rondgevaren; echter er werd geen spoor gevonden, waaruit bleek dat de ont-i viuchte door de gracht gezwommen was en 'tegen den wal opgeklauterd. Toen werd het onderzoek verder voortgezet, doch zonder resultaat. Half Heerenveen was op de been. P. is een bekende van de justitie, ook al van vroeger. Nader wordt vernomen, dat Prins een trap tegen den muur geplaatst heeft om te ontkomen. Zijn cel grens de aan de kamer van den hulpbe waarder. De bewaarder had verlof. Als plaatslooper had hij eerst de andere gevangenen nog brood en koffie gja bracht. Toen daarna de hulpbewaarder in zijn kamer was, heeft hij door de keuken de vlucht genomen. Gistermor gen zijn versche sporen ontdekt, dat hij door de gracht gezwommen is. Een week geleden-had Prins aan een mede gevangene medegedeeld, te willen ont vluchten om naar Duitsehland te gaan, waar hij al vroeger was geweest. Prins wordt ook nog verdacht van verduistering van rijwielen te Gronin gen. De rechtbank opende tegen hem reeds instructie. De man is gehuwd en vader van 4 kinderen. Nog weer kinderverlamming. Te Zutphen doen zich vijf gevallen voor van zoogenaamde kinderverlamming, waarvan een met do-odelijken afloop. In Warnsveld en Eefde samen vier gevallen, waarvan een sterfgeval. Een bron ontdekt. Uit America (gemeente Horst, Limburg) meldt men aan de „Limb. Koerier": Zaterdagmiddag j.l. werd op een diep te van ruim 600 meter een heete zout waterbron aangeboord. Deze bron levert naar schatting per minuut ruim 600 liter zeer warm en zeer helder zout water. Een hoogst actueele stelling. Onze juristen beginnen zich te bemoeien met de vraag, wie eigenaar is van de lucht- ruimte. Stellig met het oog op de lucht scheepvaart, waarvan men verwacht „luchtscheepvaartlijnen", zal aan de universiteit te Groningen door den lieer J. Folpmers bij zijn promotie lot doc tor in de rechtswetenschap de stelling verdedigd worden: ,.De Staat heeft over de luchtruimte boven zijn gebied lot in de onbeperkte uitgestrektheid veile souvereiniteitsrechten." Messensnijdem. Te Wassenaar kre gen twee jongens twist, welke zöo hoog liep, dat de een den ander met een mes een diepe snéde toebracht. Goed afgeloopjen. Maandagmorgen is het rijtuig, waarin H. M. de Konin-| gin en een hofdame gezeten waren, aan een groot gevaar ontsnapt. Ter hoogte van het gedeelte Amers- foortsche weg, waar deze gelijk loopt met de Koninginnelaan, was een draad van de telefoon geknapt en hing tus schen de takken naar beneden over den weg. De koetsier van H. M. had dit niet bemerkt, tot hem plotseling de hoed van het hoofd werd geslagen. 'Gelukkig had het rijtuig slechts een geringe vaart en passeerde men juist daar waar de draad'het hoogst hing. Was dit niet het geval geweest: een ernstig ongeluk' met koetsier of paarden zou zeker hiet zijn uitgebleven. Een. schip gezonken. T e Harder wijk is gisterennacht op een afstand van een paar uur van de kust gezonken het tjalkschip Emanuel", eigenaar de schipper H. Kamperman, komende van Waddingsveen met bestemming naar Al melo. Het schip was beladen met riool buizen. Aan boord waren behalve de schipper en zijn knecht, zijn vrouw met 5 kinderen, waarvan het jongste negen dagen. Toen het schip zonk, na men allen plaats in het bootje, tot dat tegen 5 uur 's.morgens de Harder wijker visscher Geerling Petersen hen oppikte en op zijn schuit naar Harder-, wijk bracht. Onder de locomotief. Gislernamid dag is de heer J. van Vliet, vcehan delaar te Goidsehalkoord, bij het over steken van den overweg onder de ge meente Mijnsheerenland, door eene lo comotief der Rotterdamsche Tramweg maatschappij aangereden. De toestand van den man is hopeloos. Het paard werd gedood. Een zware brand te Maastricht. Woensdagavond woedde te Maastricht een zware brand in den timmerwinkel van M. en in de brandstoffenloods van V., gelegen aan den Heerenweg op de grens der gemeente Maastricht. De stal lingen en loodsen brandden geheel uit. De paarden werden gered. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Pakliuisbrand te Amsterdam. Om kwart voor drie uur gisterenmiddag brak een zware brand uit in het tahaks- pakhuis Borneo, der firma Haanebeek Co., Prinseneiland 23. Op de 2de verdieping begon de opgeslagen tabak te smeulen door onbekende oorzaak. De brand, welke zich aanvankelijk niet ern stig liet aanzien, nam echter weldra groote afmetingen abn, zoodat in enke le oogenblikken het gansche Prinsen eiland in rook stond. De brandweer rukte dan ook met vol materiaal uit. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats, alles was op beurspolis verzekerd. Uit een stadsnieuwtje: „De familie Verster kwam gisterenavond terug van een reis in haar woning".... Voyage autour de ma chambre. Een vrije vrouw aan 't woord: „Overal wordt de man voorgetrokken, zelfs bij het huwelijk 1 Z ij krijgen vrou wen, wij maar mannen! (Hbld.) TWEEDE KAMER Geen behandeling van het voorstel van Kol. Het één- daagsche kamerlid voor Ede. De Tweede Kamer, op verzoek v,an de socialisten gisteren nog eens voor het laatst bijeengekomen (de volgen de week komt de nieuwe Kamer D heeft gisteren geweigerd het Mijn- wetje-van Kol in behandeling te ne men. De heer Schaper verdedigde dat met een beroep op het landsbelang, maar de heeren Lioihman en van de Velde wezen er op, dat het ontwerp veel te uitgebreid en te zwaarwich tig is, en dat er veel te !veel en te groote amendementen op zijn inge diend, om het zoo even in het voor bijgaan maar af te doen. Daarenboven a.chtten beide spre kers de Kamer in hare tegenwoor dige samenstelling niet meer be voegd om zóó geforceerd een zoo gewichtige beslissing- te nemen. De heer Roodihuyzien vond het zelfs een revisionistisch en ondemo cratisch gedoe! De heeren Troelstra en Schaper poogden het voorstel nog te verde digen, maar te vergeefs: met 40 te gen 31 stemmen weigerde de Kamer de behandeling. Vóór deze discussie was het nieu we, eendaagsche Kamerlid voor Ede, de kleermaker van Manen, die door een ongepaste grap van een paar kennissen bij enkele capdidaat- stelling voor deze aftredende Ka mer tot Kamerlid werd gekozen, be- eedigd. De Haagsche „N. Ct." vertelt bier van Na onderzoek van zijn geloofsbrie ven en nadat de heer Plate daar omtrent rapport had uitgebracht, werd 't Kamerlid Van Manen bin nengeleid. Bescheiden, bij gebrek aa,n een imposante figuur, naderde hij, ietwat onvast ter befen in deze vreem de omgeving, waar aller blikken zich op hem vestigden. Toch bedaard en uiterlijk kalm 'n gewóón menseh, donker bruin haar - 't kan ook zwart zijn wat kalend al, een bruin snorretje, spits neusje e.r bo ven, magere gelaatstrekken. En hij droeg een pandjesjas. Type dus van een klein burgermannetje en als hij zélf geen kleermaker was geweest en zijn costuum dus niet zóó „gegoten' zou hebben gezeten, had je hem on middellijk voor een provinciaal ge houden. De belangstelling" was groot, de Kamerleden stonden dicht opeen ter weerszijden van het hek, waarbinnen stenografen en de heeren van 't ana lytisch verslag zitten. In de open ruimte voor den groenen tafel van den voorzitter kwam 't nieuwe Ka merlid, hoorde daar de eedsformu lieren aan, legde de eed af. Uit was de installatieplechtigheid. G écn ge- lukwenschen, dan alléén van den heer Brummelkamp, di,e hem later de hand kwam drukken, toen 't kleer- makertje zat op zijn verlaten plaats aan de uiterste rechterzijde, één rij van achteren. Slechts even kwam hij daar van daan om de presentielijst te teeke nen, daarna stil zittend, luisterend óf berekenend wat die toch wel pe nibele uren hem nu eigenlijk zullen opbrengen. Eén keer heeft de heer van Man m zijn mond opengedaan om wat te zeggen, dat was bij de stemming over het mijnwetje Van Kol. .Vóór zei hij.. Zaterdag kan hij nu nog de slui tingszitting bijwonen en dan is hij oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De staking der Amsterdamsche grondwerkers. 'Aan den Admiraal de Ruytcrweg, nabij Sloterdijk, wordt- door de Haag sphe aannemers Nollen en Heimerink een Kath. kerk gebouwd voor de Parochie van den H. Francisous van Assisie. Reeds kort na het proelameereh van de staking te Amsterdam legden de grondwerkers hier den arbeid neer. Dit. werk werd toen vepdeg verricht door den onderaannemer van het grondwerk, Th- Miannaart, uit Amsterdam, en diens zioon. .On geveer veertien dagen geleden be gon men hier te heien, hetgeen ge schiedde door twee ploegen Van den heiersbaas Barends uit Haarlem. Ook gistermorgen wilde men weer a,an den arbeid gaan, de vuren van één der beide machines waren reeds aangemaakt, toen plotseling uit de richting van Amsterdam een troep van wel een paar honderd grond- wierkers. kwam aanzetten. Zij gingen het werk op .doofden het vuur der machine en verdreven den onderaan nemer Mannaart en zijn zoon, die met grondwerk bezig "vVaren. Den beiers, die juist, uit Haarlem in aan tocht waren, wlerd de toegang tot het werk belet. De gemeentepolitie van Sloten w:as op> dat oogpink lik te zwak vertegenwoordigd om hande lend te kunnen optreden- Om herhalingen te voorkomen, wa ren gisteren in Sloterdijk uitgebrei de maatregelen genomen. Een vier tal rijksveldwachters surveilleerde in den omtrek van het werk qhefr veldwachter Verplanke wa.s met drie agenten van de Slotensehe politie aanwezig en op verzoek van den bur gemeester van Sloten, jhr. Van Such- telen van de Haare, was uit Amster dam een detachement huzaren, be staande uit een wachtmeester en negen man, komen aanrukken- Eefi ritmeester en een le luitenant der huzaren kwamen in den loop, van den morgen den toestand opnemen. Door deze militaire en politie-maat- regelen leek het wel, alsof het vreed zame Sloterdijk in staat van beleg verkeerde Er deed zich gisterenmorgen ech ter niets bijzonders voor. De, stakers verschenen niet, doch ook de beiers, die gewoonlijk per tram uit Haar lem komen, bleven weg, blijkbaar bevreesd voor herhalingen. Eén der g emeen te-veldwachters van Sloten begaf zich gisterenmorgen naar Haarlem om den heiersbaas mede te deelen dat de noodige voorzorgs maatregelen genomen waren. Te 12 uur gisterenmiddag waren de beiers evenwel nog niet verschenen. De sleepers (werklieden die de hei palen uit het water moeten halen) waren gisterenmorgen wel aanwe zig, doch weigerden te werken, toen zij vernamen, dat de beiers er niet waren. Mochten de heieris niet verschijnen, dan waren de aannemers van plan hun eigen volk uit de,n Haag te laten komen. Tegen half een kwam van de Am sterdamsche politie telephoniscih .be richt, dat er een troep stakers in aantocht was. Onmiddellijk begaven een achttal huzaren en vier rijks veldwachters zich naar de grens der gemeente, doch de stakers versche nen niet. In den namiddag' kwam. de districts-commandant der rijks- veldwacht, de heer Van Buseek, zich. van den toestand op de hoogte stel len. Gisterenmorgen, het tijdstip dat de grondwerkerspatrooos hadden bepaald, dat op de nieuwe voorwaarden de arbeid kon worden hervat, zijn de stakende grondwerkers niet aan bet werk gegaan. De leden van „St, Leo- nardus", de Katholieke grondwerkers organisatie, die de bemiddelingsvoor waarden had aanvaard, zijn uit vrees ook niet aan den arbeid gegaan. Bij de meeste werken wordt door de polite toezicht gehoudende be- stuurderen van „St. Leonardus" worden door de leden der groote grondwer- kersvereeniging „Helpt Elkander" „gepost". Bij de firma Sellmeyer en Fetter is bet werk hervat. Van de zijde der metselaarsvereeni- ging D. V. V. en de grondwerkersver- eeniging „Helpt Elkander", deelde men nog mede, dat bet Comité, be staande uit Roomsch Katholieke, Anti revolutionnaire en Christelijk histori sche ingezetenen, dat de partijen tot elkander trachten te brengen, zich nog niet tct deze organisatie heelt gewend. Een Nat. Bond van R. K. Propagan daclubs. Wij vernemen dat de Algemeene Roomscbe KatholiekePropagandaclub Leo XIII te Rotterdam het initiatief heeft genomen tot oprichting van een Nationalen Bond van R. K. soliale propagandaciubs in Nederland. De kwestie aan de „Simplex." In ons blad werd dezer dagen ge publiceerd de motie aangenomen in de vergadering van 7 September gehou den door de besturen der vereer-igin- gen St.. Elov en Rohoboth betreflende de Macoine-, Rijwiel- en Automobie lenfabriek „Simplex" te Amsterdam. Tot rechte waardeering van de motie en toelichting verzoekt de Directie der bedoelde fabriek ons de volgende uit eenzetting te willen opnemen: „De kwestie waar het om gaat is, dat vele werklieden (niet alle) door inventarisatie, reparatie, enz. eenige dagen onvrijwillig verzuim hebben ge leden. Voor de hand ligt dit verzuim in te balen door b.v. een goed uur langer per dag te werken. Bezwaren te^en te lang werk kunnen hier niet geideD, want bij onz-n normalen werk- uag van gemiddeld 83/4 uur, bereikt men dan nog no aar bet wettelijk ideaal van 10 uren. Op een tweede manier is 'de moeilijkheid te onder van ven door een gedeelte van het overgeld weg te leggen en mei verzuim un te betalen, zooals aan andere fabrieken geschiedt. „De eerste weg is vroeger herhaal delijk gevolgd; de tweede oplossing is destijds voorgesteld, maar beide zijn mislukt door gebrek aan samen werking, „De besturen van St. Eloy en Roho both komen nu met den ejsch het f halve loon zonder meer uit te betalen met het argument: dat, hoewel de totaalsom groot de som per werkman, per week, gering is. Daar de fabriek nu de groote totaalsom zoude moeten betalen, is dit argument eerder een afschrik voor het gevraagde en een pleidooi voor de beide oplossingen hierboven omschreven. „Maar dit terzijde, ook zonder ar gumenten is het begrijpelijk, dat men liever het loon zonder meer ontvangt, dan het te moeten overleggen of in halen. Maar niet gerechtvaardigd is het, dat genoemde besturen bij wei gering van wat men liever heeft, sterk afkeurende rnoiies opstellen en publi ceeren: niet juist is het te schrij ven dat: „het personeel van de „Sim plex" die motie uitspreekt," want slechts 20 tot 30 pCt. was op bedoelde ech ve^adering aanwezig. Maar vooral is onjuist de laatste alinea van de motie zoo te redigeereu, dat het publiek den indruk krijgt, dat de werkloonen normaal f 10.hoogstens fll.per week bedragen. Genoemde besturen weien, dat deze voorstelling onjuist is, dat integendeel aan onze fabriek door vaklieden of lieden met bedrevenheid in huQ speciaal werk hooge loonen worden bereikt en wel bij den kori sten werkdag, die in fabrieken gevon den wordt. B. v. van de gewone werklieden boven de 21 jaar behaalden 19 pCt. een gemiddeld werkloon van f 14.70—f 17.30. 14 pCt. een gemiddeld werkloon van f 17.80—f 18.80 3 pCt. een gemiddeld werkloon van f 22.— f 24.— „Waarom dan cE,ie verkeerde voor stelling gepubliceerd, waarom verzwe gen de mogelijke eenvoudige oplossing van de bestaande moeielijkheid? „Wij zullen het antwoord moeten zoeken langs de kronkelpaden der propagandatactiek." aCHOTER. Gemeenteraadsvergadering. In de gisteravond gehouden Raads vergadering werden de nieuwe leden Cobelens en de Braai beëedigd en met een hartelijk woord van den Voorzit ter geinstalleerd. De Voorzitter deelde mede, dat een adres is ingekomen der afd. Haarlem van den Ned. Bond van Onderwijzers, waarin zij verzoekt den duur der periodieke verhoogingen te verkorten. B. en W. stellen voor 't adres bij de begrooting te behandelen. Aange nomen. Door P. Box werd een schadever goeding gevraagd van f 5,00, daar hij niet tijdig kennis heeft gekregen van een vergunning tot bewoonbaarverkla- riDg. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken. B. en W. zullen evenwel zorgen, diat die bewoonbaarverklarin gen niet later worden afgegeven. Aldus werd besloten. Geklaagd werd over den toestand van de Schalkburgerkade. De vaart wordt er de vergaderbak van 't vuil uit het heeleSc'noter kwartier. Adressanten willen uitbaggering of demping. B. en \V. stellen voor zooveel mogelijk aan het verzoek te voldoen door uitbaggering, die geschieden zal in 't voorjaar 1910 Aldus werd besloten. Op 't adres van ouders, verzoekende een bijdrage in de kosten van 't on derwijs, dat leerlingen uit deze ge meente op de Burgeravondschool te Haarlem genieten, hebben B. en W. thans gepraeadviseerd. B. en W. stellen voor, voor elk kind te vergoeden zijnde f4 per kind. In 't geheel zijn er 16 leerlingen. De heer de Graaff wenschte de vergoeding op 16 gebracht te zien. De heer Hooij wenschte den bij slag niet voor ieder hetzelfde te doen zijn. Spr. stelde voor die met inkom sten beneden f600 vrij te laten, van f600—f700 f8, van f800—f 1000 f4, boven f 1000 alles te laten betalen. Zijn voorstel verdedigend, zeide de beer Hooij, dat de overheid sieunen moet, waar de particulier te kort schiet. 't Voorstel Hooij werd evenwel niet voldoende gesteund. Hierop werd 't voorstel de Graaff aangenomen. B. en W. boden vervolgens aan de gem. rekening 1908 en de gem. be grooting 1910. Tot lid der Gas-Commieeie (vaca ture Vink) werd benoemd de heer Tb. G. C. Hooij, tot leden van 't Burger lijk Armbestuur de heeren H. H. Wolf en A. Nieman. In de Commissie, die de rekening en de begrooting zal nazien, werden benoemd a voor de rekening de hee ren Hooij en de Graaff. b. voor de begrootiDg de heeren Cobelens en de Braai. Toen aan de orde kwam de behan deling der verordening van ambtena ren en werkliedenreglement, verzocht de heer de Braai verdaging, daar de nieuwe lehen nog zoo'n goede studie van 't reglement niet hebben kunnen maken. De Voorzitter wilde dit verzoek gaarne steanen en de Raad vereenigde er zien mede. Bij de rondvraag vroeg de heer Co belens enkele inlichtingen omtrent de aangelegde straten, die door de Ge meente zijn overgenomen. De vergadering werd hierna ge sleten. OVER VEER. R. K. Volksbond Gisteravond vergaderde de afideeling' O verveen en van den 11. K Volksbond in café Schoonzicht. Om half negen opende de voorzitter voor een tame lijk bezette zaal de vergadering' met gebed. Hierna voorlezing yan eeni ge ingekomen, stukken. Punt 4 was de verificatie der boe ken en rekeningen van dep. penning meester. He Beide leiden hiervoor aangewezen verklaarden alles in or de te hebben bevonden» Als vijfde punt stond op de agen da het antwoord van den viceryooE- zitter aan den heer de Vries op diens vraag waarom eenige heeren, leden van de Bar b araycroc n iging, vrijgesteld waren van hunne ver plichtingen, terwijl artikel 4 allen verplicht. Na eenige discussie wordt ten slotte besloten alles bij 'het- oude te laten, terwijl de heer de Vries, die zich niet kan vereenigen met het reglement zich ook als lid te rugtrekt van de Barbararvereeni- g'ing. Den, rederijkers werd medegedeeld dat ide repetities na de volgende week aanvangen. Hierna deelt- de voorzitter mede, dat er bij genoeg zame deelname eene tentoonstelling zal worden gehouden in de onder- afdeeling St- Isidorus. M,et de be lofte zelf naar best vermogen in te zullen zenden spoort de voorzit ter de- laden .aan zijn voorbeeld te volgen. De vice-voorzitter hield hierna een kleine voorlezing. Punt 6 wlas de gratis verloting van eenige prijzen die den heeren. Ceders, v. d. .Veldt en Corsten ten deel vielen. Bij de rondvraag vroeg de heer Swijen of er noig eenige leden waren die zich wenechten aan te sluiten hij, de Liefdebeurs. Het gevolg was dat het ledenaantal met 4 vermeerderd werd. Na een korte aansporing om bij vergaderingen en generale commu niën het insigne te dragen wend deze vergadering door den voorzitter ge sloten. SANTPOORT. Nog goed afgeloopen. Don derdagavond omstreeks 6 uur, ge raakte J. de R. ter drukkerij van G. tusschen den electrischen motor. Het liep nog goed af, doordat zijn kiee- deren, welke door de machine ge grepen werden, tot op zijn lichaam afscheurden. Na van dm schrik be komen te zijn, kon hij weder zijne werkzaamheden verrichten. BEVERWIJK. Onbestelbaar. Aan het post kantoor alhier staan onderstaande adressen geannonceerd van brieven die onbestelbaar zijn: Jonker, Alkmaar. A. Terhal, Am sterdam. Muteaers, Beverwijk. Winter, Buitenpost. G. J. Houdrnan, Weesp. Mej. Erna Schenk, Amsterdam. J. A. Dekker, Neuhausen. HEEMSKERK Straatverlichting, Onze ge- meenteverlichting is weer verrijkt met een gasoline-gloeilichtlantaarn van de firma F. W. Seebolt, specialiteit in verlichting te IJselmonde en is thans in het bezit van twee zulke lampen. Het licht, dat deze lantaarns op vrij grooten afstand verspreiden is zacht, helder en voldoet uitstekend aan de eischen die gesteld kunnen worden aan het licht voor straatverlichting. Het is te hopen, dat metteitijd in onze gemeente alle „gloeiende spijkers" verdwijnen en veranderen in gasoline- gloeilichtiantaarns. HILLEGOM. Personalia. De heer H. Heys, onderwijzer aan de School met den Bijbel alhier, is als onderwijzer met verplichte hoofdakte benoemd te Lun- tereD (Gelderland). Sollicitanten. Het aantal sollicitanten voor de vacante betrekking van on derwijzer aan de O. L. School be draagt 20. Beursbericht. De bloembollenbeurs in café „Flora", werd gisteren door 115 personen bezocht. De Tulpenprijzen blijven ongekend1 laag, en werden o.a. „La Reine" ver kocht voor 75 cent per 100. Ballontocht. Donderdag zweefde boi- ven onze gemeente een ballon. Het bleek te zijn de ballon „Rotterdam" van de Nederlandsche Luchlvaartveree- niging. Te 11.42 te Utrecht opgeste gen, daalde zij te 1.32 in het Haasj veld ie midden der duinen onder de gemeente N-oordwijk. De heer v. d. Steur, kapitein der genie, was ballonl- oommandant. Bij deze gelegenheid werd door genoemde vereeniging het eerste diploma van balloncommandant toege kend aan den heer Waterschoot van der Gracht. Medereizigers waren Voorts nog de heeren Six en Bakker. De ballon xmet schuit werd door den landbouwer A. de Wit naar het station Hillegom vervoerd. Onder een grooten toeloop van men- schen had de nederdaling van het ge vaarte, dat in een inhoud van 1200 |M® heeft, plaats. SASSERHEIM. Het politiediploma met aanteekeningen is toegekend aan C. Posthuma van hier. HA ARLEMM ERMEER. De Badhoeve geveild. 25 jaar geleden stierf te Haarlemmermeer de heer mr. J. P. Amersfoort, eigenaar van de alom bekende en wijd ver maarde „Badhoeve" aldaar, groot 200 HA, na zijn dood ging het landgoed bij publieke veiling in andere handen over voor nog geen f 200.000. Thans weder geveild kon het de niet onaan zienlijke som van f 345,000 in opbod opbrengen. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. van Evk en H. C. Schaap. J. hl- van de Pol en E. M. Houtkooper. Getrouwd: J. Vis en A. J. V- Eykhoff. Geboren: z. van M. Janssen Nijssen. d. van W. van MeelKort hals. z. van F. BloeminkLager* wev.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2