J. W. LUCAS KRUISWEG 45, Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. sociale Berichten. Uit den Omtrek. Accountant, Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Lid Ned. Academie v.Acc. LeeraarM.O.Boekhouden. bericht, dat zijne iessenin Boek houden enz. en Accountancy 1 OCT. a. s. ONTVANGEN. SERVIË. GRIEKENLAND. MAROKKO. Nieuwtjes in drie regels. auILen komen, dan motf gehöopfl had,..als zij al rullen bijeenkomen 5 Dat ziet e<r dus weer niet bemoe digend. uit! Koning Peter. Er worden in den laatster* tijd vooral van het Servische hof zoo veel dingen verteld, dat wij slechts ander voorbehoud melding maken van een bericht uit Wieenen, naar luid waarvan dezer dagen koning Peter in een kring van vertrouwde vrienden heeft gezegd, dat hijgde voortdurende aanvallen van de Ser vische pers moede was an wilde af treden. Hij ïied aan een Engelschen prins in zijn plaats te kiezen. Zijn vrienden trachten hem van «fijn plan af te brengen, en spoorden hem aan, het bewind met krachti ger hand te voeren. Maar koning Peter moet gezegd hebben, dat hij het beu was! 't Ie te begrijpen! De politieke verwikkelingen. Dat koning George er genoeg van heeft en zal aftreden, wordt nog eens uitdrukkelijk bevestigd in be richten uit Athene. Men weet, dat de oud-minister Theo- tokis zich tegen de officieren ver klaard had, maar wegens den tegen stand van zijn aanhangers de leiding eij ner partij moest opgeven. Theotokis nu door dit feit op z'n teenen getrapt, heeft den boel er bij neergegooid en zal aftreden als af gevaardigde. In een onderhoud, dat een paar vrienden met hem hadden, die pro beerden hem van dit besluit ai" te brengen, verklaarde hij, dat hij toe gaf, dat eenige zijuer denkbeelden weinig .kans hadden in den tegen- woordigen toestand te worden aan genomen, maar hij kon Ze niet op geven. Hij beschouwde zijn aftreden als afgevaardigde als de aangewezen op lossing. i De afgevaardigden, die uit naam van vele vrienden spraken protes teerden, daar zijn aftreden tot ern stige verwikkelingen zon leiden. Ten slotte stemde Theotokis erin toe, de hoofdkwestie, die van het opperbevel van het leger, uit te stel len. Volgens de algemeene meening zal Theotokis nu niet in liet parlement komen en zijn vrienden in deze kwes tie vrijlaten in hun stem. 5Vat evenwel de oplossing ten slot te zijn zal is nog op geen stukken na te zeggen. Moelai Hafid's wraak. Zooals wij reeds gemeld hebben is Üe bekende Roghi Boe Hamara, die sinds eenige dagen in een kooi was opgesloten, omgebracht. Moelai Hafid. heeft den eertijds zoo gevaarlijken pretendent in den tuin van zijn paleis doen fnsileeren, even na de ontvangst der vreemde consuls, die een nota kwamen over handigen om te protesteeren tegen de folteringen, waaraan de gevangenen waren blootgesteld en te verzoeken den roghi in 't leven te laten. Daarover schijnt de heersoher van Marokko zoo Woedend te zijn gewor den dat hij uit wraak bovengenoemd vonnis liet voltrekken. Of het daarbij blijven zal weten We niet. Als we nagaan, hoe de Engelsche bladen verontwaardigd zijn over idie terechtstelling en verklaren, dat Europa, zulken hoon niet dulden mag. dan moeten we wel gaan ver onderstellen, dat Moelai Hafid nog wat te verwachten heeft! Di. Cook te New-York. Per dra -d'ooze telegrafie heeft men van het stoomschip „KingOscar II" ge seind, dat het schip met dr. Cook aan, boord hoogstwaarschijnlijk hedenmiddag te New-York zal binnenloopen. Daar wacht dr. Cook een grootsche orlvangst. De burgemeester der "'.ad zal den poolreiziger verwelkomen. De Engelsche stemrechtvrouwen. De Engelsche stemrechtvrouwen heb ben Vrijdag te Birmingham, in de nabij heid van het gebouw, waar minister Asquith zijn toespraak hield, weer eens aamedding gegeven tot heftige tooneelen. Twee harer beklommen, met bijlen ge wapend, het dak van het aangrenzende perceel, vanwaar zij een hagelbui van steenen naar omlaag wierpen. Een an der beschadigde Asquith's automobiel, verschillende anderen maakten het de politie lastig. Tevergeefs trachtte men de suffragettes van het dak te verdrij ven, door de braifdspuit op haar te richten. Tenslotte beklom de politie het dak en gelukte het na een wan hopige worsteling ze naar beneden te brengen Op den weg naar het station hadden opnieuw ongeregeldheden plaats. De suffragettes wierpen tenslot te de ruiten van Asquith's coupé met steenen in. Een socialistisch voorstel. In dc gemeenteraad van Saragassa heeft het socialistisch raadslid Baroja tevens voorzitter van het Arbeiders syndicaat een voorstel gedaan.... tot opheffing van de verplichte Zondags rust, onder voorwendsel dat de arbei ders schade lijden bij een wekelijk- schcn rustdag. Stond het bericht niet herbaalde malen en duidelijk in de Spaansche pers, men zou zijn ootgen niet gelooven. Het is den cynischen voorsteller natuurlijk niet te doen, om de arbeiders voor geldelijk nadeel te be waren; zoo cmnoozel is hij niet. Het anlicleiicalisme ligt dan ook een duim dix op een reactionair voorstel, dat den werkman nog niet een enkelen dag van lichamelijke en geestelijke rust gunt, en hem geheel van zijn huisge zin en zijn godsdienstplichten wil af trekken, terwille van een oogenblik- kelijk geldelijk voordeel. En dat, ter wijl van denzelfden kant telkens stakin gen worden geproclameerd, uit puur machtsvertoon en schrikaanjaging. Ie dereen weet, dat afgezien van hert goddelij'.e in het gebod der zondags rust niet door behoorlijke rusttijden afgewisseld, arbeid, op den duur voor individu en maatschappij, ook stoffelijk, nadeelig is. Intusschen smaken mij uit sommige voorstellen en ukasen in so cialistische gemeenteraden een voor proefje van hetgeen van een anti-gods- ditnstigen Staat te wachten is. Ongeluk in Antwerpen». Eergister-middag om lli/ï uur, heeft zich een droevig ongeval voorgedaan aan de dokken te Antwerpen. Twee stadswerklieden, H. Braeck- mans en Ernest De Ridder, waren het gedeelte van de hangars, 'dat nog met glas bedek, was, aan 't wegnemen, om dit te vervangen door gegalvaniseerde platen. Zeker oogenblik, liet Braeck- mans een plaat door de opening vallen' en mei deze te willen grijpen, verloor de man het evenwicht en stortte mee door de opening. De Ridder, zijnen gezel willende redden, verloor eveneens het evenwicht en beide werklieden vie len te gelijk naar beneden, van eene hoogte van 7 meters. Braeckmans werd opgenomen met gebroken polsen, doch veel erger was het gesteld met De Ridder die het slachtoffer is van zijne zelfopoffering. Deze werd met zware kwetsuren aan het hoofd opgenomen. Beiden zijn na verzorging in het Noor- derverbandhuis naar het Stuivenberg- gasthuis gevoerd. Het slachtoffer De Ridder, wonende Borgerhoutschestraat, was bij zijne aankomst in voormeld gasthuis stervende. Automobielongeluk van deu Duitschen Kroonprins. De Duitsche kroonprins reed Vrijdag middag per automobiel door de hoofd straat van Herzfelde. Hij kwam terug van het terrein der manoeuvres en was vergezeld van eenige officieren. De prins bestuurde zelf de auto. Vóór het rijtuig ging een kolenwagen, waaraan een jongen hing. De prins gaf een sig naal met zijn hoorn, de knaap sprong van den wagen af, maar viel en werd aangereden door de autoi, die niet tijdig kon remmen. Het kind had een sche delbreuk. De prins toonde onmiddellijk alle mogelijke belangstelling en liet 't ventje naar het ziekenhuis te Ruders- dorf brengen, terwijl zijn adjudant de ouders moest waarschuwen. In het bu reau van politie wachtte hij een uur, tot hij bericht over den knaap had en hij betuigde den vad^er persoonlijk zijn leedwezen over het gebeurde en be loofde het kind aan te nemen. Het 'schijnt dat de toestand van het kind vooruitgaande is. In dat geval wordt dus voor hem het ongeluk een gel^uk. Een vreemd ongeluk. In de rue Saint-Lazaire te Parijs is Duiten het Hotel „Terminus", in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, om trent kwart over drieën, een gewel dig gat in den grond geslagen 10 M. diep en 20 M. breed door het sprin gen van een buis, waardoor saamge- persle lucht wordt aangevoerd voor de lui htdrukklokken en hotellifts. Een autotax, die juist voorbijreed, werd om- gewoipen, maar de koetsier en een heer, die vervoerd werd, kwamen er met den schrik af. Ongeval of misdaad? Op den spoorweg Parijs—Versailles is ongeveer 800 meter van het station Cliaville, het lijk gevonden van een net gekleed man, die een diepe won- aan het voorhoofd droeg en wiens lin kerarm var den romp gescheiden was. Het bleek te zijn de Parijsche bankier Jules Specht, die zijn kantoor heeft op oe Place Boieldieu bij de Opera en dag< lijks heen en weer reisde naar z;jn villa te Chaville. Hij was geluk kig getrouwd, had twee kinderen en geen geldzorgen, zoodat er geen aanlei ding was, aan zelfmoord te denken. Zijn gouden horlogeketting ontbrak, zijn portemonnaie echter die een paar hon derd francs bevatte stak in zijn broek zak. Uit sommige kenteekenen meent de justitie op te merken dat de onge lukkige uit den trein geworpen moet zijn, en wel op een plaats, welker naam Carrefour de la femme sans tête (kruisweg van de vrouw zonder hoofd) er op duidt, dat daar ook vroeger al eens een geheimzinnige misdaad ge pleegd werd. Gesmeent olijke Ongevallen verzekering. In Beieren is men begonnen met het inrichten van gemeentelijke ongevallen verzekeringen, bedoeld als aanvulling van de Reisverzekering op dat gebied. Aanle.hng hiertoe is het volgende. De zelfstandige landbouwers, d. w. z. zij die niet in loondienst bij een landbouwend wc;! gever zijn, doch die voor eigen rekening landbouwwerkzaamheden ver richten, vallen niet onder de ziekte- vorzekeHng, terwijl ze door hun bijdra ge wel de voordeel en genieten van de Rijksongevallenverzekering. Daar deze eci, er pas na „de 13de week schade loosstelling toekent (tot en met dit tijd stip verzorgt de ziekteverzekering de ongeval-patiënten) ontvangen de bedoel de personen dus tijdens deze periode n:ets. Wijders komt in doorsnee slechts de helft der voorgekomen ongevallen voor schadeloosstelling in aanmerking, zoodat gemeenlijk grootendeels de klei ne en minder ernstige ongevallen uit raden. het aantal zelfstandig werken de landbouwers, dat, na eenig ongeval, van de Rijksverzekering geniet is dus uiteraard zeer klein. Hieraan wii men tegemoet komen door een gemeentelijke onderlinge on- geva'len verzekering, welke voor onge vallen tot den 90en dag schadeloos stelling verleent. De Beiersche regee ring vergt van gemeenten die tot een o.usdanigo verzekering besluiten, eon eerste bijdrage van 100 mk. en een rei st rvcfonds van 600 mark, uit de ge meente. jjxe middelen te bestrijden. Dr. Jaks in Thüringen heeft de grondregelen voor deze instellingen, welke zeer een voudig werken, ontworpen. Te Stettin is de eerste verzekeringskas opgericht. De Zeppelin III is zonder onge val gisteren van Frankfort naar Dussel- dorf gevaren en daar geland. De Cortes in Spanje zullen geo pend worden als de zaken in hetMoo- renland geregeld zullen zijn. Bethmann Hollweg, da Duitsche rijkskanselier, is bij keizer Frans Jo zef te We en en, op bezoek. De chef Ser Russische geheime politie is wegens provocatie in hechte nis genomen. In 't Duitsch-Russische grensdis trict Heydekring zijn twee gevallen van cholera waargenomen. In Granada is Zaterdag een aard beving voorgevallen. Geen ongelukken, doch groote paniek. De Diocesane Katholiekendag. Wij herinneren eraan, "dat op 27 September a. s. te 's Gravenhage de derde Diocesane Katholiekendag zal plaats hebben. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer F. van der Steen, ^Gravenhage, Frangois Valentijnstraa' Hofberichten. De hertogin van Albany wordt deze week ten paleize Soestdijk ver wacht. Zij zal enkele dagen de gast zijn van hare zuster, H. M. de,Konin gin-Moeder. H. M. de Koningin-Moeder, ver gezeld van jhr. van de Poll, baronnesse van Ittersum en jhr. van Tets, ver trok Zaterdagmorgen 9 uur van Soestdijk ter bijwoning van de ma Doeuvres onder Soesterberg. Generaal van Daalen. Het „Vad." zegt thans met zekerheid te kunnen mededeelen, dat de luitenant- generaal Van Daalen bestemd is om ais chef van den generalen staf in Indië te worden aangewezen. Tot dusverre, zegt dit blad, werden daartoe in den regel alteen officieren benoemd, die bij het hoofdbuieau van den generalen staf als kapitein en als hoofdofficier waren werkzaam geweest. Dit is met Van Daalen niet het geval, maar hij heeft de hoogere krijgsschool afgeloopen, en was als stafofficier jaren lang werkzaam in Atjeh. De heer^Van Kol weer naar Indië. Door den heer Van Kol is aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Enschedé medegedeeld, dat hij als lid van de commissie tot bevordering van het vezelcoDgres, dat in 1910 te Soerabaja zal worden gehouden, dat coDgres waarschijnlijk zal bezoeken. Blijkbaar ligt het in Van Kol's voornemen, het volgend jaar weer een reis naar Indië te maken. (Volk). Een brutale inbraak. Te Worth Rheden is bij den landbouwer G. T., terwijl deze met zijn gezin naar de Rhfdensche kermis was, ingebroken. De dief kwam binnen door de deur van den paardenstal, verbrak de spijlen van de paardenruif en kwam zoo in de wo ning. AI de bedden werden onderst boven gehaald; in één daarvan is onder het strooo een naaidoosje gevonden, waarin f 300 aan bankbilj etten van f 25 en f 50 aan specie. Ook de linnenkast werd opengebroken; daaruit zijn drie rijksdaalders ontvreemd. Van den dader geen spoor. De gestolen effecten. De effecten, tot een gezamenlijke waarde van onge veer f80.00, die te Amsterdam op vèrzoek der Vlaardingsche politie door de Amsterdamsche recherche werden in beslag genomen, zijn opgezonden aan den officier van justitie te Rotterdam. Verduistering van een erfenis. De justitie, uit Arnhem is te Heelsum ge weest en heeft op aanwijzing van de vrouw van M. C. M. D., die met haar man in het huis van bewaring te Arn hem is gedetineerd, verdacht van ver duistering van een erfenis van mede erfgenamen, in de woning van D. een busje met geld gevonden, verstopt op den zolder in een reet van den muur. Een mislukte oplichting. Een goud en zilversmid in de Kalverstraat te Am sterdam heeft men Zaterdagmorgen voor een groot bedrag aan gouden arm banden trachten op te lichten. Vrijdag avond vervoegde zich bij hem een jong- mensch, dat verzocht een collectie gou den armbanden in de prijzen van f 10 tot f 100 Zaterdagmorgen te zenden ten kantore van een bekende voorname fir ma pan de Heerengracht te Amsterdam. Do bediende, die zich in den winkel be vond, toen de ongeveer 25-jarige jonge man de bestelling deed, bracht Zater dagmorgen het pakje, inhoudende grtu- der, armbanden ter waarde van ruim f 1000 daar ten kantore. Het jongmensch kwam den bediende reeds met den uit roep: „O, is u daar; geeft u mij het pakje maar hier", tegemoet. Hij voeg de er bij, dat het kantoor der firma nog niet geopend was, en dat hij het pakje we' verder verzorgen zou. Geen kwaad vermoedende, gaf da be diende hel pakje over, toen op hetzelf de oogenblik een jongmensch, werk zaam op een der kantoren in het per ceel, de trap af naar beneden ging. Geluxxig wekte dit de bevreemding van den bediende, althans hij vroeg dazen, of het kantoor reeds geopend was. „Welzeker, antwoordde de aangespro kene. De bediende keerde toen op zijn schredent erug, liep den jongeman, dia zich in het bezit van het pakje bevond achUrop en verzocht het hem terug ts geven Deze, zich betrapt ziende, voldeed aan het verzoek en maakte zich uit do voeten. Ten kantore der firma was natuurlijk niets van een bestelling bekend. De oplichter heeft mean nog niet kunnen vatten. De tramlijn. AmsterdamZaan streek. Bij de gemeentebesturen der verschillende Zaansche gemeenten is de meöedeeling ontvangen, dat de Noord- Hollandsche Electrischa Tram wegmaat- schappij een overeenkomst heeft ge sloten met de Spaar- en Incassobank te Amsterdam, waarbij de eerste alles, wat die maatschappij het hare mag noemen, in zake tramaanleg door de Zaanstreek, heeft overgenomen. Van een trap gevallen. Te Wol- phaartsdijk (Zeeland), is een 74-jarige man van een trap gevallen. De ter hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Bekneld en gedood. Men meldt uit Franeker. dat daar een vrouw uit Schal- sum, door te vroeg uitstappen uit de stoomtrar.. tusschen de treeplank en het perron is bekneld geraakt en on- middellij.' gedood. Kinderverlamming. Ook te Koe wacht (Zeeuwsch-Vlaanderen), heeft zich bij een meisje van 4 jaar een ge val van kinderverlamming voorgedaan. De sluitingsplechtigheid der Kamer. Het ceremonieel, waarmede jaar- lijk» op den Zaterdag voor den der den Dinsdag in September de ver gadering der Staten-Generaal wordt gesloten, werd Zaterdagmiddag we der met bekwamen spoed afgewerkt. Belangstelling in de plechtigheid was er al zeer weinig; alleen de pu blieke tribune w.as goed bezet, doek op de gereserveerde tribune behoefde volstrekt niet om een plaats gevoch ten te worden en van de Kamer leden telden we er behalve den Voor zitter en de leden der Commissie van in- en uitgeleide, 22, waaronder 5 leden der Eerste Kamer. Het eenige/ dat nog wat kleur aan dit toon.ee! bijzette, waren de gala-cos tuums van den voorzitter, de heer Schimmelpenniack van der ten t eiworden en van de Kamer- der Commissie van in- en uitgeleide, de heeren van Velzen en van Lams- weerde, leden der Eerste Kamer, Smeenge, Dolk, van Vuuren en Van der Voort van Zijp, Van de Tweede Kamer. De oud-voorzitter der Tweede Ka mer, de heer Roëll, die ook dezen laatêten dag op zijn post was, maakte van de gelegenheid gébruik om van de griffiers en een aantal Kamer leden een hartelijk afscheid te nemen Nadat voorlezing was gedaan van het Koninklijk Besluit, waarbij de Minister van Binnenlandsehe Zaken, werd gemachtigd de zitting der Sta ten-Generaal in naam der Koningin te sluiten, werd Z. Exe Minister Heemskerk, wien het ministerieel gala en zijn talrijke ridderorden zeer goed kleeden, door de Commissie bin nengeleid. Onmiddellijk nadat hij achter ide ministerstafel was aangekomen, ging Z. Exc over tot het voorlezen van de sluitingsrêde, waarin de verrichte arbeid werd gememoreerd- Toen de Minister goDadard was tot de laatste zinsnede, stonden de in de zaal aanwtezigen op. De Commissie bracht den Minis ter, die kwam en vertrok per hof- rijtuig, voorafgegaan en gevolgd door een piket huzaren, buiten de vergaderzaal en ontving bij haar terugkeer den dank van den Voor zitter, waarmede de plechtigheid ten einde was. Op het Binnenhof was uog al eeni ge belangstelling van het publiek voor den minister,Leel.en stoet. d De staking der Amsterdamsche grondwerkers. 'Naar werd meegedeeld, heeft de grondwerkers-vereeniging Helpt El kander te Amsterdam in hare Dins dag 1.1. gehouden huishoudelijke ver gadering een motie aangenomen, waarin Zij o.a. verklaart, dat het be stuur van de afdeeling Amsterdam van den Ned. It. K Volksbond zich tegenover de stakende grondwerkers heeft schuldig gemaakt aan verraad, daar het, zonder voorkennis van Helpt Elkander, bemiddelingsvoor stellen aan de Grondwerkerspa- troonsvereeniging voorlegde. Ter weerlegging van de0j h-schuldig! rig heeft thans het bestuur van de afdee ling van den R. K. Volksbond een manifest verspreid, waarin wordt gezegd, dat St. Leonard us in een op 9 dezer met Helpt Elkander gehou den geoombine.ulde bestuursvergade ring meegedeeld heeft, dat het be stuur van de afd. Amsterdam vap den Ned. R- K Volksbond als be- middelings-comité een voorstel wenscht ete formuleeren, waardoor wellicht aan de staking een goede oplossing kon worden gegeven. Dit voorstel heeft in een verga dering van de vereeniging St. Leo- nardus een ernstig punt van bespre king uitgemaakt en ten slotte werd met algemeene stemmen besloten, voor te stellen het minimum-uurloon vas^ te stellen als volgtmet 1 Oc tober 26 cent, met 1 Februari 1910 27 qent, met 1 J,u,li 1910 28 cjentv Tevens weid aait het Bestuur van Helpt Elkander mondeling verzocht, het bemiddelingsvoorstel te doen be spreken in een gecombineerde huis houdelijke vergadering van stakende grondwerkera Beide vereenigingen zouden dan iemand aanwijzen, die de vergadering over dit voorstel Zou inlichten. Dit verzoek werd door het bestuur van Helpt Elkander van de hand gewezen. SPAARNWOTTDB. Geprofest. Naar wij vernemen, wordt a s. Dinsdag 21 Sept.;, in "het klooster „St. Elisabeth der Eerw. Zusters Fran ciscanen,. te Heijthuizen, geprofest onze vroegere dorpsgenoote, Mej. Jacoba Eli- sabcta Dijkzeul. De Fietsclub ,,Het Wiel". Zaterdag avond vergaderde het bestuur van üe fietsclub „Het .Wiel". Besloten werd om met den derden en laatsten tocht in dit seizoen de kroon op het werk te zetten. "Uitgereden zal worden op Zondag 26 September, "s morgens te 7 uur. De E Mis zal worden bijgewoond in de kerk van den H. Nicolaas op de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Daarna zaï de tocht naar het Gooi aangevangen worden. Volgens de sta tuten der club' kunnen niet-leden één- maai worden geïntroduceerd, van welk recht bij gunstig weer zeker wel een drux gebruik zal gemaakt worden. VÏLSBM. Uitbreiding van het riolennot. Verschillende eigenaren en bewoners van perceelen gelegen aan de Zuidzijde van den Rijksstraatweg van Velsen naar IJmuiden, tusschen de Roomsch-Katho- lieke kerk en de Kennemer Electrische Centrale in de afdeelihg IJmuiden; zeg gen in een adres tot den Raad, dat zij nog steeds wachtende zijn op uitbreiding van het riolennet der gemeente, waar door zou worden voorzien in een ge regelde afvoer van de faecaliën en het keukenwater van hunne perceelen; 'lat bestaande toestand dringend ver betering eischt, bovendien schadelijk is voor de eigenaren door de telkens te- rugkeeranae kosten van het ledigen der vergaarputten en ongerieflijk voor de bewoners door de lasten hieraan ver bonden; redenen waarom zij den Raad drin gend verzoeken spoedig die maatrege len te willen nemen welke hun van bovengenoemde lasten ontheffen. B. en !W» stellen den gemeenteraad voor, adressanten te berichten dat bij het leggen van de nieuwe rioleering in den Rijksstraatweg te IJmuiden met hunne wenschen rekening zal gehou den worden. IJMUIDEN. r Een woord tot opwekking-. Door den heer Th. J. Wijnoldy Da niels, den volijverigen Voorzitter-Secre taris der Witte Kruisafdeeling Velsen, Lid van het Hoofdcomité en Corre spondent van het Nederl. Roode Kruis, is in brochurevorm een woord tot op wekking geschreven over de „Voorzie ning in hulp aan schipbreukelingen te IJmuiden (gem. Velsen)." Heit geschrift in vier talen is een pleitrede voor het verheven doel en de Burgemeester van Velsen voegde er in een bijlage een krachtige aanbeveling bij om den heer Wijnoldy Daniëls in zijn pogen te steunen. Wij komen er nader op terug. ZANDVOOHT. Een damclub. Albier bestaat het plan om in café Zomerlust van den heer M. C. Snijer een damclub op te richten. Tot dat doel tal door den heer W. B. J. Pippijn uit Haarlem Dinsdag 21 September aldaar een simultaan-séance gegeven worden. Acht leden hebben zich reeds aange meld. Wildstroopers. Door de jacht opzichters G. de Veer, R. de Jong, J. P. v. d. Veldt en J. Bleijendaal is procesverbaal opgemaakt contra P. Z. te Velzen, wegens het door middel van kunstlicht (een carbitlantaarn) bemachtigen van konijnen in de dui nen (jachtvelk). Een buks, een car bitlantaarn en zeven konijnen werden in beslag genomen* De persoon die hem hierbij behulpzaam was is op de vlucht gegaan. Aangekomen vreemdelin gen. D. H. Lutkeveld, A'dam, 4 p. Scboemaker, id. 6 p. P. Kiene, id. 6 p. T. Roos id. 3 p., allen Stichting Ben- noheim. Mej. Jansenius de Vries, Warfum, 1 p. Dr. Sieveking, Hamburg, 2 p., alien pension Quisisano. Liefhebbers genoeg. Om in aanmerking te mogen komen voor het bewonen van een gemeentearbei ders woning hebben zich 38 gegadig den aangemeld. Voetbal. Gisteren werd alhier een voetbalmatch gehouden tusschen „Z. V. C." en „Nieuw Zandvoort", beide van hier. Met de rust stond de stand 1—1. Door oneenigheid van den kant van „Nieuw Zandvoort" werd buitentijds tijd gefloten, toen de stand 21 stond ten voordeele van „Z. V. C." Onze badplaats. Aanwezig op 14 Sept. 1909 1088 pers. Bijgekomen tot 17 Sept. 25 Dinsdag 21 6,02 6,22 Woensdag 22 6,44 7,09 Temperatuur van het water. Woensdag 15 Sept. 13o R. Donderdag 16 13o R. Vrijdag 17 13o. R. Burg. Stand- Ondertrouwd: J. van MeulenaarsGraaf en H. C. v. d. Kruk. Geboren: z. van E. van Duijn Bol. d. van M. KeurKerkman. z. van W. C. Paap—de Wid. Overleden: L. Paap, 21 j. SCHOTEN. Burg. Stand. Ondertrouwd: J. F, J. van Glahn en M. C. van Looy. Geboren: z. v. A. M. v. Noor wegenReijer. d. v. W. H. van GendOcktloen. HEEMSTEDE. Waterlevjering aan onze gomeentey. B. en W. van A'dam stelden den Raad voor hen te machtigen met B. en W. onzer gemeente een overeenkomst aan te gaan betreffende waterlevering aan die gemeente. HILIaEGOM. Een gouden jubileum.Heden herdenkt de Eerw. znster Radbauda, overste van het „Maria Gesticht" alhier, den dag, waarop zij vóór 50 jaar haar intreden in de Congregatie dar Zusters van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort deed.Echter£zal Woens dag eerst het feest gevierd worden. Om 8 uur zal een plechtige gezon gen H. Mis plaats hebben, waarbij de parochianen verzocht zijn zooveel mo gelijk tegenwoordig te zijn. Des n m. zal van 2 tot 4 uur gelegenheid be staan de jnbilaresse te feliciteeren. De Mariavereeniging. Naar wij uit goede bron vernemen, is het bericht als zou de „Mariavereenigicg" ontbonden zijn, onjuist. DeProp. ClubLeo XIII. Vrij dagavond om 8 uur houdt de Propa ganda Club „Leo XIII" een huishou delijke vergadering De agenda vermeldt: 1. Opening. Notulen. 2 Installatie nieuwe leden. 3. Verkoop scheurkalen ders. 4.Colportage „N. Haarl. Courant." 5. Mededeelingen Bestuur. 6. Rond vraag. 7. Sluiting. DISSE Geen samenwerking? Onze correspondent schrijft Onlangs maakten wij melding dat de bloemistwerkliedenvereeniging „St. Isidorus" voornemens is, in 't voorjaar 1910 een tentoonstelling te organi- seeren. Ter bereiking van dit doel zondt zij aan de heeren patroons een circulaire om medewerking en verzocht voor 1 September antwoordt. Thans kunnen wij mcedeelen dat niet één antwoord is k gekomen. Of „St. Isidorus" thans tcch naar eenmaal voorgenomen doel wil ten uitvoer brengen, is ons nog niet be kend. De aardappelenoogst is met het mooie weer thans in vollen gang. De oogst is over het algemeen iets minder dan het vorige jaar. De ziekte waarvoor men zich begrijpelijk bevreesd had ger maakt is echter van weinig beteekenis en de kwaliteit is goed. De eigenhei mers welke hier in ruime mate worden verbouwd worden algemeen verkocht voor f 1.75—f2 per H.L, Mel k ver vals ch ing. Eenige Hagen geleden maakten wij melding van het feit, dat procesverbaal was opgemaakt tegen jokeren Ri., melk- slijter alhier, wegens vervalsching der melk met slootwater. Het toe val wil nu echter, dat er hier nog een melkslijter is, wiens naam óók begint met R. en welke tot onzen Spijt over bovengemeld feit onaan genaamheden heeft ondervonden. Ter verduidelijking deelen wij thans me de, dat de eigenlijke meikvervalacher schrijft „O. Ren de ander „Mi, R;." Deze laatste oefent het melk- slijters bedrijf reeds 32 jaren uit en genoot steeds het volle vertrouwen, terwijl de verbaliseerde nog niet eens een vol jaar het bedrijf uitoefent» en, mocht hij soms óók het vertrou wen al reeds gewonnen hebben, dan z;al dit vertrouwen zeer zeker wel een gevoelige schok gekregen heb ben. [Werk in 't zicht. Binnen kor ten tijd komt hier wederom voor de arbeiders een mooi winterwerk in 't zicht. Op .15 October a s zal n.L worden aanbesteed het senieten van de tocht in de Rovers broekpolder en wel over de geheele lengte. "Voor belangstellenden deelen wij mede, dat de aanwijzing zal plaats hebben op 12 October a.s Keuring. Namens de afd. Oegst- geest e. O. der Holl. Maatschappij v. Landbouw zal hier een keuring van stierkalven, kuiskalven en kuispinken gehouden worden op Woensdag 13 October des v.m. te 9 uur in het hotel „De Witte Zwaan" alhier. Haarlemmermeer. Personalia. Mr. W. de Sitter, griffier bij 't Kantongerecht alhier, wordt aan- A bevolen voor kantonrechter te Alkmaar. Vertrokken 1113 pers. 496 Aanwezig op 17 Sept. 1909 617 pers. Haarlemsch Kinderhuis 5e ploeg 60 kinderen. Amsterd. VacaDtie Kolonie Koet- verloren 5e ploeg 60 kinderen. Badhuis voor Minvermogenden 120 patiënten. Hoogwater. Zondag 19 Sept. v.m. 4.57 n.m. 5,12 Maandag 20 5,28 5,44

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2