Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. bociale Berichten. Uit den Omtrek. MAROKKO. DE NOORDPOOL. De opmar&ch is begonnen, en naar fte minister van financiën te Madrid officieel heeft medegedeeld, gaan de Spaansehe troepen vooruit om nu den grooten en naar zij hopen laat- fcten slag tegen de Mooren te slaan. De Marokkaansehe regeering .be gint zich intussohen ook te roeren. Zij heeft aan het diplomatieke corps een protest doen toekomen tegen de handelingen der Spanjaarden, waar in de tusschenkomst der mogendhe den verzocht wordt, om de onschend baarheid van het Marokkaansehe grondgebied te waarborgen, en het bloedvergieten te stuiten.a Nu, de mogendheden zullen dit protest wel aan hun laars lappen: 'tis de gewone manier van doen van de Marokkanen, als ae in het nauw «litten Intusschen zijn sommige Spanjaar den nu zóó geestdriftig, dat ze maar dadelijk tegen Fez willen oprukken en Moelai Hafid ook voor andere dingen die hij op zij rekening heeft, maar eens duchtig willen afstraffen. De Spaansehe regeering echter zal tjich nog wel terdege bedenken, voor dat zij zich aan zulk eeu avontuur jvaa.gt. De moeilijkheid om een leger op Zulk een onderneming behoorlijk te approviandeeren, zal zij wel niet licht tillen! Zij zal niet vergeten zijn, dat een hal ven eeuw geleden een Spaansch leger van Ceuta naar Tetuan optrok. Het had een gunstig gelegen, steeds toegankelijke haven tot basis en niet temin heerschte er spoedig gebrek. Helilla echter is blootgesteld aan atormen, die nog onlangs zes weken lang den toegang tot de haven be letten, zoodat er zelfs gebrek kwam aan klipzout en het leger zich met Zeezout moest behelpen. Intusschen moet gezegd, dat het een zegen wezen zou, als de een of andere natie aan het wanbestuur en fle tyrannie van dezen Moorsohen geweldenaar een einde maakte? Men vergelijke hierbij, wat we hieronder nog over Marokko-zielf meedeelen. Moelai Hafid's wraak. Mogen we de Fransehe bladen ge- looven, dan is Moelai Hafid's wreeie wraak op den itoghi nog leelijker geweest dan eerst werd gemeld. Hij heeft namelijk Boe Hamara niet doen fusileeren, neen, op be vel van den woesten sultan is de pretendent voor de wilde dieren ge worpen, en toen de eens zoo gevrees de troonpretendent bedekt was met vreeselij ke wonden, en onmachtig daar neerlag, zou Moelai Hafid hem met eigen hand den doodsteek toe gebracht hebben. Deze geruchten zijn door inboor lingen meegedeeld, moeten derhalve eerst nauwkeurig worden onderzocht alvorens de sultan van dergelijke wreedheid kan beschuldigd worden. Eigenlijk is tot- nu toe nog geen enkel officieel bericht den dood van Boe Hamara komen bevestigenmis schien is de sultan nog woedend en acht hij 't onnoodig de mogendhe den, die hem eens geducht de les hebben gelezen, officieel kennis te geven van het voltrokken vonnis. De Fransehe bladen zijn er niet best over te spreken. Zij betreuren het, dat men den kalmen Abdoel Azis ter wille van dezen woesteling heeft prijs gegeven. Teleurstelling en nog eens teleurstelling! Moelai Hafid heeft de mogendhe den bij den neus gehad, toen ze in sehoone woorden beloofde, dat hij op Europeesche manier zou regeeren, Zoo klagen de bladen met onver- hloemde bitterheid. In de Engelsche pers is nog niets van bovengenoemd gruwelijk vonnis bekend. Integendeel: de Londenscbe bladen vertellen hoe de roghi, in tegenwoordigheid van den sultan uit zijn kooi gesleept werd en zonder eenigen vorm is doodgeschoten. Bij Boe Hamara was geen zweem van angst of vrees te bespeuren; zijn gelaat stond even stroef als al tijd, zijn oogen gloeiden van woede en zijn mond stiet smaad en hoon naar den tegenstander, die hem nu volkomen in zijn macht had. De beschrijving is mooi: doch ze ker moet genoemd worden, dat er geen betrouwbare berichten nog over gekomen zijn, zoodat we ook op re kening van de correspondenten-fan tasie een en ander mogen plaatsen! Het verhaal Tan Dr. Cook. Het reisverhaal van Dr. Cook in de „New-York Herald" wordt voortgezet. Van de eigenlijke reis hooren we nog niet: het verhaal is nog steeds aan de voorbereiding in het dorp Annootok (bij Kaap Inglefield aan de Oostkust van Smithsond) van de eigenlijke sleden- expeditie naar het Noorden. Wel aardig is de beschrijving van 'de woning, waarin Cook en zijn metgezel Francke te Annootok den Poolwinter 1907'08 doorbrachten. Het huis was geheel gebouwd van regelmatig opeen gestapelde vierkante blikken met inge maakte levensmiddelen. Daaroverheen kwam een plaggen-dak, en de „muren" werden met karton en nog wat gedicht. Het gebouwtje voldeed uitstekend en had het voordeel, dat het voldoende warm was te krijgen en toch aan den eisch van ventilatie voldeed. Dien ganschen winter bleef de geheele Eskimo-bevolking van Annootok (alle Eskimo's van Etah waren ook daarheen gebracht) en van de naburige neder zettingen voor Cook aan het werk om Bezen van kleeren, leeftocht, brandstof (traan) enz. te voorzien. Vooral de jacht op groote zeedieren (walvisch en nar- I wal) leverde veel op. Het relaas van Cook lezende, valt het wel te begrijpen, hoe woedend Peary moet geweest zijn, toen hij ken- nis kreeg van het feit, dat de Eskimo's i van Smithsond aan een mededinger juist al de diensten bewezen en de hulpvaardigheden betoonden, waarop Peary ten eigen behoeve had gerekend. Want Peary beschouwt deze luidjes aan de Smithsond zoo'n beetje als zijn speciale lijfeigenen. Natuurlijk hebben de Eskimo's van hun kant volkomen gelijk, dat zij ook voor Cook of wien ook willen werken, zoodra men hen goed daarvoor betaalt. Een Engolsch oorlogsschip aoek. Men maakt zich op 't oogenblik ern stig ongerust over het lot van 't oorlogs schip „Clio", dat 11 September van Hongkong naar Shanghai is vertrokken 1 en sinds dien niets van zich heeft laten hooren. Men vreest dat het schip in den verschrikkelijk en storm van eenige dagen her met man en muis is ver jgaan. De „Clio behoort tot het Engelsche i eskader in de Chineesche wateren. Wanordelijkheden te Lyon. Niettegenstaande de meeste Spaan sehe bladen, reeds geprotesteerd hebben tegen de beschuldigingen als zouden de gevangenen van Montjuich slecht en wreed behandeld worden, hielden het i de roode heeren van Lyon voor nood zakelijk om gisteren in 't openbaar te protesteeren tegen de houding van de Spaansehe regeering, in 't bijzonder te gen de „kerkering" van den vrijdenker revolutionair Ferrer. Voor het Spaansehe consulaat begon nen de medelijdende heeren een ge vecht tegen de politie. De vechtersba zen kwamen er slecht af. Hun protest dat zij voor 't consulaat wilden uit- schreeuwenj viel in de „goot" en een twintigtal „roode broeders" konden in 't arrestantenlokaal verder protesteeren, als ze tenminste lust hadden. De Vesuvius. Uit Napels meldt men, "dat de Vesu vius in volle werking is. Uit den kra ter stijgen dikke rookwolken op en men hoort een licht gerommel. Toeristen, die den krater tot op 10 M. genaderd wa-f ren, zijn door een aschregen verdreven. Een mooie erfenis. Mevrouw de weduwe Harriman heeft aan haar vrienden medegedeeld, dat de nalatenschap van haar man ongeveer 67.000.000 doltar heeft bedrogen. In New-York ieidt men uit deze mededee- ling af dat de spoorwegmagnaat bij zijn leven ettelijke millioenen heeft weg gegeven aan zijn vijf kinderen. Dat scheelt dan den New-Yorkschen staat niet onbelangrijk in de te innen succes sierechten. Een lijkdienst in volle zee. De Engelsche kruiser „Vindictive" heeft Zaterdag een lijkdienst gehouden voor de twaalf mannen, die in de Engel sche onderzeeboot „C. 11" op den bo dem der Noordzee liggen. Bij de plek, waar de „C. 11" ligt, las de gezagvoer der van den kruiser in bijzijn der be manning de litanie der dooden voor, terwijl de vlag halfstok woei. Daarop schoot een afdeeling matrozen drie sal vo's over het watergraf. Een signaal werd geblazen, de vlag ging weer in top en de kruiser stoomde weg. Hoe de kieisrechfvrouwein werken. De Engelsche suffragettes volharden in haar hongersysteem. Zij blijven in de gevangenis alle voedsel weigeren. We der zijn drie dames in vrijheid gesteld die vier dagen lang niets gebruikten, en zoo uiterst zwak waren, dat de ge-i neesheeren aandrongen op haar invrij- heidsstelling. De suffragettes te Chicago voeren den veldtocht anders! De „Po litica! Equality Union" te Chicago, voor namelijk bestaande uit dames van 18 tot 25 jaar, heeft tot haar devies ge kozen: „Geen stemrecht, geen echtge noot". Maar dan drieduizend jonge da mes hebben geteekend om geen anderen ren echtgenoot te nemen, dan den man, die een krachtig voorstander is van vrouwenkiesrecht. De tijd zal leeren wie meer succes hebben, de vrouwen van de oude of die van de nieuwe wmereld. Een schip in brand. Een Lloydstelegram meldt, dat het Engelsche stoomschip „Harlow", te Ma nilla uit Newport komend, rapporteer de op 27 Augustus, 180 mijlen van Dur ban, een brandend schip gezien te heb ben, waarvan de naam met kon worden nagegaan. Het schip is daarna door een ontploffing vernield. Men veronderstelt, dat 't de „Wara- tah" is, die met de lading verbrandde. De „Waratah" is een groote Engel sche mailboot met honderden passa giers, die al een maand zoek is. Een nieuwe tocht van den „Zeppelin III". De „Zeppelin III", steeg gisteren om streeks één uur te Dusseldorf op, om naar Essen te gaan, waar het luchtschip landde te drie uur 45 minuten, onder het gebulder der Kruppsche kanonnen, het gelui der klokken en het gejubel der aanwezige menschenmassa. Gisterenavond vertrok het luchtschip weer, en landde even 6 uur vlot te Dus seldorf. De Diocesane Katholiekendag. Wij herinneren eraan, dat op 27 September a s. te 'e Gra enhage de derde Diocesane Katholiekendag zal plaats hebben. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer F. van der Steen, 's Gravenhage,Francis Valentijnstraai 203. De Koningin-Moeder te Rotterdam. Het in de vorige maand door H. M. de Koningin-Moeder aangekondig de doch later afgelaste bezoek aan Rotterdam zal deze week worden ge bracht op een nader vast te stellen dag, die verband houdt met de aan wezig'neid van het stoomschip „Rot terdam" der Holland Amerika-lijn,dat H. M. weascht te bezichtigen. V aandeluitreiking. Z.Ex. de Minister van Oorlog zal a.s Zaterdag tegenwoordig zijn bij da vaandeluitreiking door H. M. de Ko ningin te Miilingen. Wie heeft nog muntbiljetten? De Minister van Financiën brengt onder de aandacht van het publiek: dat, tot 1 October 1909 alsnog de gelegenheid bestaat om muntbiljetten in te wisselen; dat die inwisseling zal kunnen ge schieden bij de betaalmeesterskantoren en bij de kantoren der Nederlandsche Bank (behalve bij de correspondent schappen 2de en 3de klasse); dat van 1 October 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waardeloos zullen zijn. Een ieder wordt derhalve met na druk aanbevolen na te gaan of nog muntbiljetten in zijn bezit zijn en, zoo ja, die biljetten on verwijld op een der bovenbedoelde kantoren ter inwisse ling aan te bieden. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de biljetten van 50 gulden en van 10 gulden waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor de sinds 1 Octo ber 1904 uitgegeven blauwe bankbil jetten van 10 gulden). De wethoudersbenceming te Amsterdam. De heeren mr. H. P. Marchant en prof. dr. D. van Embden hebben in een gisteravond gehouden vergadering van de Vrijzinnig-democratische Ver- eeniging de keuze van den heer mr. S. de Vries Czn. tot wethouder afge keurd en het in 't bijzonder aan de liberalen verweten, dat zij uit afkeer van de vrijzinnig-democraten de ker kelijke partijen hebben gesteund. Amsterdam's bevolking. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 Sept. 1909 565,851 zielen (270,438 mannen en 295,413 vrouwen). De cholera in Indië. Men seint aan „De N. Ct." uit Ba tavia, dat de cholera aldaar epidemisch heerscht; de toestand is echter geluk kig niet ernstig. De moord te Onitóv. In vervolg oip het gisteren in 't kort vermelde 'be richt, melden wij thans nader: Zondagmorgen kreeg de Justitie ta Heerenveen draadbericht, dat Zaterdag avond te Onna een moord gepleegd was. Men sprak van twee moorden, een man en een vrouw. Vlak bij de grens tusschen Overijsel en Drente ligt een landwegje naar het westen, waar de woning van Jan Ha ring ligt. *t Is een eenvoudige arbeiderswoning, zooals ze daar bijna alle zijn, zonder voordeur, met riet gedekt, terwijl de ingang aan de zijde ligt, achter de ka mer door het achterhuis. Jan Haring en zijn vrouw hebben eene dochter, dia nu 18 jaren oud is. Deze dochter huw de verleden jaar met den 31-jarigen L. v. d. Vegt ,die vlak in de buurt bij zijne moeder inwoonde, v. d. Vegt stond niet best bekend; hij maakte meerma len kennis met de Justitie en week ook al eens naar Duitschland uit, om zich aan een vonnis te onttrekken. Na het huwelijk met de 17-jarige dochter van Haring (deze en zijne vrouw waren met dit huwelijk toen wel ingenomen, want v. d. Vegt had wat geld) kocht deze een huisje vlak in de buurt zijner schoonouders. De jonge vrouw werd moeder, het huwelijk was evenwel niet gelukkig en sinds eenigen tijd leefde men geschei den. Volgens den een verliet v. d. Vegt zijne vrouw, volgens anderen liep zij van hem weg. Hoe dit zij, v. d. Vegt woonde weer bij zijne moeder in, zijne jonge vrouw bij hare ouders. Dagelijks passeerde y. d. Vegt de wo ning zijner schoonouders, hij kwam dan van zijn werk en vroeg dan wel eens zijn kind te zien, wat hem steeds door de schoonouders geweigerd werd. Hij hield van dit kind, want aan buren vroeg hij verscheidene malen, hoe 't met het kind ging. Hij voegde er dan aan toe, dat het vooral zijn schoonmoe der was die hem niet in de gelegenheid wilde stellen zijn eigen kind eens ta zien, waarop hij toch recht had. Trou wens, de vrouw van Haring was niet een van de goelijkste, zoo werd medege deeld. Zaterdagavond ongeveer kwart vóór negen werd hij Haring aan de glazen geklopt; men vroeg om open te doen. Al dadelijk hoorde men dat helt v. d. Vegt was; men weigerde open ta doen. Toen bleef v. d. Vegt kloppen, waar op de bewoners naar buiten gingen; eerst Haring, .toen de beide vrouwen, Van der Vegt vroeg het kind te zien, wat hem geweigerd werd. Toen stak hij met het mes eerst naar Haring, die zich omkeerende, een steek in den rug kreeg, gelukkig niet van ernstigen aard. Toen keerde v. d. Vegt zich tot zijne schoonmoeder en onder 't op heffen van *t mes, uitroepende: „Nu zal zij er ook een hebben", sloeg hij haar 't lemmet in de borst. De steek was diep doorgedrongen, want een kwartier later overleed de vrouw. Na den eersten steek (alles gebeurde in een minimum van tijd) liep Haring in alle haast naar de buren, die op- on geveer 100 meter afstand woonden, aan een bouwkamp. Vóór H. daar was, had v. d. Vegt hem ingehaald, aange pakt en riep hij uit: „Nu zal ja er nog een hebben." Zoo ver kwam het gelukkig niet, bu ren kwamen toeloopen en Haring werd ontzet. Van der Vegt ging nu vluchten, dwars door de akkers en lage landen in de richting van Giethoorn. Zoo spoedig mogelijk werd de burgemeester met *t gebeurde in kennis gesteld, evenzoo de rijksveldwachter en marechaussee te Steenwijk. Alles werd in den donkeren nacht afgezocht om den dader op te sporen, s Morgens te 6 uur werd hij te Zuid veen gearresteerd; geheel nat en be- modderd. Hij was toen op weg naar Steenwijk. Dadelijk werd hij naar de kazerne der marechaussee overgebracht door den commandant verhoord, aan wien hij bekende. Hij werd daarop in die kazerne in voorloopige bewaring gesteld. Zondagmiddag kwam de Justitie uit Heerenveen een onderzoek ter plaatse instellen. De vermiste effecten. Bij verschil lende bankinstellingen zijn thans alle effecten van den diefstal te Vlaardin- gen, op een aantal ter waarde van f 20.000 na, opgespoord. Deze f20.000 zijn reeds gerealiseerd. Van deun dader nog geen spoor. De drievoudige moord te Kotekan- go. De beide gebroeders Bakker uit het Koekangerveld zijn gisteren met den trein van tien uur uit Hoogeveen naar Assen overgebracht. Tevens is een 'be langrijke getuige naar Assen gebracht door den rijksveldwachter Kracht uit Koekange, n.I. de naaste buurman 'van den vermoorde Bakker, een zekere Ver- nim. Deze beweert de misdaad gezien te hebben. Uit vrees voor de daders heeft hij gezwegen. Een moordpoging. Maandagvoor middag is te Asten door A. D. een po ging tot moord gepleegd op v. R. biet een revolver. De verdachte is aange houden. Door stroopers aangevallen. De on bezoldigd rijksveldwachter jachtopziener J. Lombregs, is in den nacht van Zon dag op Maandag aan den Heikant te Til burg, bij het aanhouden van wildstroo- pers door dezen aangevallen en ernstig mishandeld door messteken. De daders, een drietal beruchte stroopers, zijn be kend. Een brutale diefstal. Een brutale diefstal is gepleegd ten huize van J. Bij- ker te Kooten (Fr). De man zelf was voor verdienste elders en slechts zijne huis houdster met haar U-jarige dochter wa ren in huis. Door het intrappen van de achterdeur had men zich toegang weten te verschaffen. De deuren der bedstee werden gesloten gehouden, zoo dat het onmogelijk was hulp te roepen. Naar men zegt, werd er een som van elf gulden, een zilveren oorijzer, een gouden slot, eenige ponden spek en eenige levensmiddelen, zooals brood, kaas en boter ontvreemd. Na het ver trek van de dieven werden de buren en de politie gehaald, doch de vogels waren gevlogen, begunstigd door het duistere weer. Wissjelwachtexs fruitdieven. Te Maastricht, waar, naar de „L. K." meldt, den laatsten tijd herhaaldelijk spoor wegdiefstallen werden gepleegd, zijn 'de wiss el wachters M. en E. gearresteerd, naar aanleiding van diefstal van fruit en van vazen uit spoorwagens. Hel wiel over 't hoofd. Iemand die per wagen zich naar de paarden markt te Utrecht begaf, kwam op den Utrechtschen straatweg te Amersfoort, doordat hij een toeval kreeg, van den bok te vallen. Het wiel van den wagen ging over zijn hoofd. De man was on middellijk dood. -j- Goed afgeloopen. Tegen 5 uur Zon dagmiddag werd op en in den omtrek van het Gevers Deynootplein te Scheve- ningen een hevige knal gehoord. Bij onderzoek bleek, dat de bodem uit een luchtkoker, dienende voor het aanzet ten van één der machines in de Sche- veningsche Electrische Centrale ge sprongen was, waardoor de koker naar de hoiogte werd geslingerd. Eenige schade aan ruiten en ven sters werd aangebracht. Persoonlijke ongelukken waren niet te betreuren. - Hoeder en kind. Onder Nuenen bij Eindhoven, gleed een kinderwagen met kind, door da helling van den oever, in de rivier de Dommel. De moeder, die in de nabijheid waschgood in de ri vier spoelde, sprong het kind na. Spoe dig daagden eenige arbeiders op, die beiden konden redden. De moeder her stelde spoedig, doch het kind verkeert in levensgevaar. Te water geraakt en verdronken. De landbouwer G. Rikkink, te Noord- Deurningen, werd levenloos in een sloot niet ver van zijn woning gevonden. Uit gegaan om het vee naar de weide te brengen, schijnt hij door een ongeluk in 't water te zijn geraakt. Verdronken. Te Waal (Zeel.) is Zondag een kind van twee jaar spelende te water geraakt en verdronken. Uit het Weekblad voor Oldenzaal. Bij den ondergeteekende staat vanaf heden voor de bewoners van Oldenzaal ten gebruike gereed een lijkwagen, met al hetgeen daarbij behoort. 'n Lugubere grap. Half drie, in den nacht van Zaterdag op Zondag, re- quireerde de politie de hulp der brand weer voor ),'n g eval van ophanging", dat door voorbijgangers in de Stadsriet- landen te A'dam was waargenomen. 't Lijk hing hoog aan een kraan, werd medegedeeld. Dus, meende de politie, zou de brandweer hier met haar ma teriaal en onversaagde klimmers goede diensten kunnen bewijzen. De man moest er van hooren zeggen al van half één gehangen hebben, dus zou-ie wel dood zijn, repliceerde de brand weer, die gedachtig aan haar taak er niet veel voor voelde materiaal en mannen voor deze expeditie af te staan. Maar je kon niet weten: „De man is mogelijk nog niet dood," zong de po litie. En zoo trok een brandweer-brigade uit de kazerne aan de Achtergracht in den stikdonkeren nacht er op uit, om in de Rietlanden, door knechten van Hermandad vergezeld, naar den levens moede te zoek te gaan. En waarachtig, heel achter in de Rietlanden op het ui terste hoekje waar geen land meer achter is, bengelde hoog aan een kraan het ontzielde(?) lichaam van een man. „Zeker 4n bootwerker," meende men, op 't werkpad afgaande. „Nou, die is allang koud!" meende een ander, en een rilling liep den menschen bij dat lu gubere tooneeltje door de leden. Maar, je kon niet weten. En nu werd de hooge ijzeren kraan vlug per ladder beklommen door een brandweer man, die zijn trouw gereed hield om na de afsnijding het lijk te laten zak ken. Alles wacht in de ijzige stilte van den nacht op dezen uithoek. Kruipende over den arm der kraan, bereikt onze brandweerman de plaats der ophanging. Hij maakt zijn touw gereed, om dit om het lichaam te slaan, houdt zijn mes gereed, om dit om het lichaam te slaan, houdt zijn mes bij de hand, pakt den opgehangene aan. Dan klinkt 't plotse ling met een half nijdigen, half lachen den kreet: ,,'n Pop!!" Tableiau! De heiers staking Een tweetal heiers hebben ons op* merkzaara gemaakt op eene onjuist heid in een beriebt, dat wij Zaterdag j.l. plaatsten Daarin werd gemeld, dat drie van een vijftal heiers aan het werk wareD gegaan, en de twee ove rigen moesten heengaan, omdat er voor hen geen werk was. Die twee heiers nu zijn naar ze ons noededeelen, niet heengegaan omdat er geen werk was, maar omdat zij niet aan het werk wilde gaan, volgens de besluiten hunner organisatie. Waarvan acte. „De Hanze". De 8ste vergadering van den Centra- len Raad van den Bond van R.-K. Ver- eenigingen van den „Handéldrijvenden en Industriëelein Middenstand" in het Bisdom Haarlem, wordt gehouden op Dinsdag 19 October a.s., in het gebouw van de Sociëteit der R.-K. Leesvereerii- ging te Delft, Voldersgracht. Op de dagorde komt o.m. voor: Half 11. Officiëele ontvangst van de afgevaardigden aan het Station door 1de Ontvangst-Commissie der Delftsche af deeling; 11 uur. Gezamenlijke bezichtiging der bezienswaardigheden van Delft; 12 uur. Gemeenschappelijke koffieta fel; 1 uur. Centrale vergadering; 6 uur. Officieel diner. De agenda der Centrale vergadering vermeldt o.m.: Welkomstrede, door den Voorzitter der afdeeling Delft; Ope ning door den Alg. Voorzitter, Behan deling ontwerp-statuten credietbank. Sluiting. Do Limburgsche R. K. Volksbond. Zondag vergaderde de Centrale Raad van den Limb. R. K. Volksbond. Te 12 uur opende de Bondsvoorzitter, de heer A. H Vliegen, de vergadering met den Cbristelijken groet en heette alle afgevaardigden welkom. Tot leden van het Centraal Bestuur werden herkozen de heer A. Vliegen, voorzitter, H Pieters, penningmeester, en L. Evers, Roermond. In de plaats van de heeren H. Schuts, Venlo en L. Viiegen, Bochohz, die niet meer in aanmerking wenschten te komen, werden gekozen de heeren Janssen, Venlo en Hermans, Vaals. Allen namen hanne benoeming aan. De sluizen der welsprekendheid werden wijd opengezet, bij de behan deling van een der voornaamste pun ten der dagordede uitgifte van een orgaan, dat „De Volksbode" zal ver vangen. Dit nieuwe orgaan zal in grooter formaat verschijnen en het orgaan worden van de Dioc. Werk liedenbonden in het Aartsbisdom Utrecht, en de diocesen Breda, Roer mond en den Bosch. (Het bisdom Haarlem, dat ,,De Volksbanier" uit geeft, zal de uitgifte van dit orgaan niet staken De abonnementsprijs van het blad zal dezelfde kunnen blijven, doch de porto onkosten dienen gedragen te worden door de afdeelingen. De aal moezenier voor den arbeid, kapelaan S >ureD, adv. van den Bond, lichtte dit punt breedvoerig toe en gaf de gewenschte inlichtingen. In beginsel werd besloten het op te richten orgaaD door den Limburgschen Volksbond te doen erkennen als zijn orgaan,terwijl de wenschelijkheid werd beoogd, dat het orgaan verplichtend werd gesteld voor de leden. Enkele I imb. af ieeüngen besloten reeds, bet orgaan verplichtend voor haar leden t« stellen. Tot redacteur van het bisd-un Roermond werd aan gewezen, de heer H. Hermans, thans redacteur van „De Volksbode". Hij nam de benoemng aan. Nadat de voorzitter de aftredende bestuursleden had bedankt, voor alles, wat zij in het belang van den Bond hadden gedaan, sloot hij ten 5U2 uur de vergadering met den Christelijken roet. BLOEMENDAAL. De welbekende villa van den heer G. J. Bunge, aan den Van Lennepweg alhier, nadert haar vol tooiing, en zal binnen een paar maan den door de familie in gebruik wor den genomen. Open terrein achter nieu we gebouwen. In Juli 1.1. heeft de Raad eene aanvulling der woningver- ordening aangenomen, bedoelend aan den Raad de bevoegdheid te geven, afwijking toe te staan van de nog al geleerde en niet erg geschikte bepaling, omtrent de hoeveelheid ruimte bij nieuwe woningen onbebouwd te laten. Gedeputeerde Staten, die deze wijzi ging moesten goedkeuren, verzochten B. en W. den Raad die aanvulling weer te doen vervallen, hoogstens ze te laten bestaan voor hoekperceelen. Hierin echter heeft de Raad in een zijner laatste zittingen op voorstel van den heer Tideman besloten niet te treden. Thans hebben, naar gemeld wordt, Ged. Staten een besluit genomen tot verdaging van de beslissing, omtrent de goedkeuring der door den Raad gewilde wijziging. Schietwedstrijd. Van wege „Bloemendaal-Commando", afdeeling van Volksweerbaarheid, zal Zondag a. s. de jaarlijkscheschietwedstrijd wor den gehouden. Burg. Stand. Getrouwd: N. W. van Bilderbeek en G. Hoogewerf. W. de Ruiter en H. Vos. Overleden: E. Piët, 60 j. HAARLEMMERLIED E c. a. Burger 1. Stand. Geboren: d. v. H. Goosens en G. Apekrom. d. v. P. Scbuijt en A. S. Kali. z. v. M. Martin usse en G. W. Zewold. Gehuwd: B. Komen en J. van Lieshout. J. H. Zijp en H. R. Cos. J. Huiberts en M. J. F. Kramers. Ondertrouwd: J. Zondervan en L. Westerman. VELSEüf. Burgerlijk© Stanct.^ Gebo ren: zi. van E. SijbeismaVan Loon, z. van H. K van de Zand© Vink. z. van A Cornel is sen Ter Voort. d. van H. Ginsberg Nolten. zL van S. Krijger—De Korte. d. van G. M. Dijkman Heeremans. d. van G O. Maasland —Zegel. - 2 d. van M Blok—Glas. z. van P. MinnebooMeesters z. van S. B KistemakerVan, de Wint. zi van A UitendaaJda Ruiter. z. van J, Th. Was se 1 Boom. z. van A S. Handgraaf Handgraaf. z- van G, Oorthuis Van Son. Ondertrouwd: H. J. Haver en C. van Aalst. Getrouwd.: Wi- Wi- van Looy en. G .M. Kneppetrs J. Meesters en G. S. Oudejans N. Krauk en T. H, Mi Koelemey. E. Polder vaart en G. E. Kluft Overleden: H. Rhodus, 80 j aar;: O, Redeker 17 mnd IJMUIDEN. V i e s c h e r ij b e w e g i n g. In de maand Augustus van dit ja,ar zijn aan den R,ijksafslag aangekomen 304 steamtrawlers met een besomming van f238.179, tegen 290 steamtraw lers met f 247.860 besomming in Augustus 1908. Het vorig jaar dus 10 steamtrawlers minder en f9681 geldbesommnig meer. Over de afgeloopen acht maanden kwamen aan den Rijksafslag 2285 steamtrawlers met f2.168.310 be somming, tegen 2205 steamtrawlers met f 2.046.295 geldbesomming in de eerste acht maanden van 1908. In de afgeloopen acht maanden van dit jaar dus 80 steamtrawlers meer met een hoogere besomming1 van f 199.361. HEEMSKERK Brand. Zondagavond brak in het Spoellaantje bij S. KI., een binnenbrand uit, die door de vroegtijdige ontdekking en de toegesnelde personen in zijn loop gestuit werd. Slechts enkele voorwerpen verbrandden. BEN NEBROEK. Een arend gevangen. Door den jacht opziener A. Kokkelkoren, is in de dui nen een arend gevangen. Het is een prachtexemplaar. HILLEGOM. Geen kleinigheid! Door een ploeg planters, werkzaam bij de heeren M. v. Waveren en Zonen, bloemisten, alhier, werd op één dag niet minder dan 60 bedden dikke bollen geplant! Burg. Stand. Ondertrouwd: E. Spreeuw en A Turk. D. G. van Hoijtema en L. G Kleijn. Getrouwd: P. C. Cinjee en H- Siuijmer. Geboren: z. v. C. Nieuwenhui- zèn—Bekkers. d. v. M. A. Burger— Jansen. z. v. J. W. StübbeBak ker. z. v. M. Maasvan der Lans. d. v. M. E, Ste'ijn—Otten. d. v. A. Versteegtda Reus. z. v. R- Veerman—Slaa. Overleden: C. M. de Rooij, 4 m. W. A. Lensen, 42 j. LISSE. Kruisverbond „S t. Jan de D o o p e r." Het bestuur van het Kruisverbond „St. Jan de Dooper' heeft iegen Vrijdag, 24 dezer 's avonds te 8 ure eene huishoudelijke vergade ring uitgeschreven. De ageada vermeldt' l Bespreking Statuten en Regiem®" Diocesane Bond. 2. Verkiezing vaardigde voor de eerstvolgende A1' gemeene vergadering. 3. Eventueel® voorstellen. 4 Bespreking oprichtife jongensbond. 5 LeziDg van het li" y v. d. Voort. 6. Rondvraag en sluitiog- Gehuwd: J. I. Stelma met S. va» Ginhoven. Burgerl. Stand. Geboren: d. va Th. de Vos en M. M. Meijer, z. va» A. v. Duijn en M. Blok. z. van Hilders en M. ,A. v. Zwietering. Overleden: G. de Wilde, o 1 SASSEN HEIM. Burgerlijke Stand. Gehore0 L. v. Steeusei—Barendrecht, 2 d.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2