BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. bociale Berichten. Stadsnieuws. C gewacht Goor een stoet van een mijl lang met een muziekkorps. Hij legde onder het gejuich van de menigte een afstand van 8 K.M. af naar de socië teit nabij zijn woning in Brooklyn, waar hem een noenmaal werd aangeboden. Pepry en CooK. De correspondent te New-York van Be „Daily Mail" verzekert, dat hoewel Cook zijn bewering, de Noordpool te hebben bereikt, nog niet met nadere bijzonderheden heeft gestaafd, zijn aan hang in de Vereenigde Staten met den dag enorm toeneemt, hetgeen in hoofd zaak is toe te schrijven aan de aan ballen van Pearv op Cook. Hoe meer Peary Cook aanvalt, zoo weel te meer stijgt de populariteit van Cook. Het is, zooals j.l. Zondag te New- York door een predikant van den kan sel verkondigd werd; „Peary heeft door, zijn zelfzuchtig en afgunstig optreden tegen Cook de welgezindheid en de be wondering van millioenen Amerikanen berloren." De Fransche kerkveryolgers. In de „Liberte" van Parijs uit een Protestantsch professor vijn verontwaar diging en zijn afkeuring over de pla gerijen waaraan de Katholieke missio narissen in Madagascar van regeermgs- wege zijn blootgesteld. Daar in de Fransche kolonie luidt het parool der regeering om het Chris tendom onder eiken mogelijken vorm te bemoeilijken. De regeering stuurt berispingen aan de missionarissen, wier preeken haar niet bevallen, zij onder werpt de aanvragen tot het bouwen van kerken aan allerlei hatelijke en kleingeestige onderzoekingen en voor waarden. Zelfs de Protestanten, die anders toch door de sectarische regeeringslieden op Madagascar begunstigd worden, hebben klachten tegen het bestuur van het Fransche eiland ingediend, zonder ech ter eenig resultaat te bereiken. De leuke studenten! Te Parijs zal een nieuw clubgebouw voor de studenten verrijzen, maar daar aan wordt slechts van tijd tot tijd ge werkt, want nauwelijks zijn de werk lieden eenige dagen bezig, of er ont staat één of ander conflict met de aan nemers .en het werk staat weer stil. Het bestuur van den Algemeenen Studen tenhom! heeft herhaaldelijk bij de aan nemers geprotesteerd tegen deze voort durende vertraging, zonder dat het ech ter mocht baten, zoodat de studenten eindelijk besloten, zelf de handen uit de mouw te steken en te doen wat ei genlijk „des timmermans" is. Het gebouw, dat drie verdiepingen hoog zal worden, is reeds zoover ge reed, dat er een dak op gezet zou kun-« nen worden, als de| derde verdieping maar geheel afgewerkt was. De tim merlieden echter staken en de balken worden dus niet gelegd. Nu zijn do studenten zelf aan het werk gegaan. Maandagmiddag te 2 uur waren onge veer 12 Muzenzonen bezig de balken te leggen. Sommigen hadden een werk kiel aangetrokken, anderen hadden hun gewone pakje aan, maar vroolijk en opgew ekt deden zij hunnen arbeid. Binnen drie dagen hopen zij hun laak afgewerkt te hebben en dan kun nen de metselaars, die toevallig op het oogenblik niet staken, den arbeid voortzetten. De rumoerige Servische kroonprins. Prins George van Servië heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij het geheel 'en al onwaar noemt, dat hij zijn rechten op den troon weder wil' doen gelden. Hij zal zich naar het buitenland begeven, echter niet naar Rusland, maar hoogstwaarschijnlijk naar Afrika, en dan over Azië naar Ame rika. De Servische ministerraad heeft besloten,, de schulden van prins Ge orge te betalen en hem een jaarlijks apanage van 100.000 francs toe te ken nen. Als dit laatste waar is, dan zal het misschien tot het besluit #des prin sen veel bijgedragen hebben', 't Zal een opluchting wezen. Den dans niet ontsprongen. Eenige jaren geleden werd een zekere Francisci, te Oneglia, directeur van een aldaar verschijnende courant, veroordeeld tot zes jaren gevangenis straf, wegens schromelijken taster, door hem in zijn blad uitgebracht tegen een Italiaansch priester, den eerw. Don Rai- monis. Toen echter zijn logies op staatskosten een aanvang zou nemen, bleek het, dat de vogel gevlogen was, n.l. over de grenzen, en dat hij een veilig onderkomen had gezocht in het microscopische staatje, de republiek San Marino, het stadje in het hart van een der provinciën van noordelijk Ita lië. Een verzoek om uitlevering, door de Italiaansche regeering, werd hoog hartig geweigerd door den president van genoemde mogendheid. Zonder van dit geval een casus belli te maken, hield men in Italië een oogje in het zeil. De beruchte profes sor, die zich nu reeds twee jaren had meten te onttrekken aan den arm der justitie, was blijkbaar zeer stoutmoedig geworden, en waagde zich zelfs onlangs in een auto midden in Bologna, ver trouwend dat men hem niet meer zou herkennen. Maar het vermetele avontuur liep treurig voor hem af, want nog dien zelfden avond zat de heer Francisci veilig achter slot en grendel in een Ita liaansche gevangenis, waar zelfs de pre sident der Republiek San Marino met zijn legertje van 150 soldaatjes, hem! niet uit kan helpen. De man heeft nu ruimschoots den tijd om het belaste ren van priesters te verleeren, zegt «ie „Msb", waaraan wij dit ontleenen. Orkaan to New-Orleans. Een zware orkaan heeft over New- Orleans gewoed. De snelheid van den wind bereikte meer dan 180 kilometers in het uur. De wateren van de'baai fa* Rofgne, vfefBen m hel ianfl ge dreven. De baan van Be Louisville Nashville Railway werd overstroomd over een afstand van vier mijlen. Er is voor een millioen dollars schade, en verschillende personen zijn omgeko- De Diocesane Katholiekendag. Wij herinneren eraan, dat op 27 September a. s. te 'sGravenhage de' derde Diocesane Katholiekendag zal plaats hebben. Men verzoekt onB, er de aandacht op te vestigen, dat ook dames op de verschillende vergaderingen hoogst welkom zijn. Er schijnt in dat opzicht een misverstand te beerechen, alsof alleen heeren toegang hebben. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, den heer F. van der Steen, '8 Gravenhage, Fran§ ns ValentijnBtraat 203. Prinses Juliana. Naar wij vernemen heeft Prinses Juliana haar tweede tandje gekregen, zonder eenigen hinder. De kleine Prinses, die ook in dit opzicht een zeer voorspoedig kind blijkt te zijn (Zij is pas ruim 4t/a maand oud), blijft zeer welvarende. Hofberichten. Zaterdagavond nadat H. M. de Ko ningin de standaard aan het nieuw gevormd eerste regiment huzaren zal hebben uitgereikt, zal Prins Hendrik aanzitten aan een corpsdiner der offi cieren iu de sociëteit „Amicitia" te Amersfoort. De verkiezin* van jhr. mr Ruya de Beerenbrouck. De „N. R. Ct." ontving een afschrift van een adres aan de Tweede Kamer van de heeren J. Thoma en E Caselli te Valkenburg (L waarin zij verkla- ren, dat bij de veikieung op 11 Juni jl. voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Gulpen, zoodanige onregelmatigheden hebben plaats gehad dat, indien deze onregelmatigheden blijken juist te zijn, de verkiezing behoort te worden ver nietigd. Bierverkiezing De liberale (bier)-verkiezing te Roer mond. De jongste raadsverkiezing te Roer mond was in het voordeel der libe ralen, die eene overwinning behaalden op de katholieken. De practijken der liberalen, om de zegen te behalen, werden voor en na de verkiezing voldoende gesignaleerd. De politie schijnt zich thans met deze bier-overwinning der anti-clerica- len te bemoeien. Einde vorige week immers werden een 13-tal getuigen gehoord door den Rechter commissaris te Roermond, be last met het onderzoek van strafzaken, in verband met de raadsverkiezingen aldaar in Juli j.l. Wat zegt „Limburgs Belang" hier van De Gemeenteraadsverkiezing in Amsterdam II. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den AmsterdamscheD Raad in district II werden uitgebracht 2578 stemmen, volstrekte meerderheid 1290 stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. W. Sleef (S. D. A. P.) 1535 en J. W. Smit (Katb.) 1043 stemmen, zoodat gekozen is de heer J. W. Sleef. Weer een socialistische zetel meer in de Hoofdstad. Waar moet het heen Onze taal op de Brusselsche tentoonstelling. H"t „Algemeen Nederlandsch Ver bond" zal op de Wereldtentoonstelling te Brussel boeken, kaarten en dag- c laden tentoonstellen, waaruit zal blijken, welke plaats onze Nederland- sche taal in de wereld inneemt. Een andere stand wordt bestemd voor de uitstalling van wetenschappelijk* wer ken in het Nederlandsch uitgegeven. De moord te Onna. In den mor gen na de inhechtenisneming van Lute, kwam, naar het „Nwsbl. v. Fr." ver telt, diens broer uit Nijeveen aan da marechaussees-kazerne te Steenwijk met het verzoek, of hij zijn broer nog ééns mocht zien vóór deze werd over gebracht naar Heerenveen. *t Werd toegestaan. De broer uit Nijeveen, die het spaar bankboekje met f60 reeds dien nacht gekregen had, met smokkende stem: „Broer..., broer... hoe is 't jong? En... hoe... komp ?et nou... hiit... joe fiets?" „Die mag ie wel holden." „De 'eeren ebben et 'eurd! Nouj broer, dan... 'oop ik moar... dat 'k... oe... nooit wéér zie!" Zoo is het afscheid geweest van die beide broeders. Zondagmorgen, nadat hij geval was, vroeg Lute, of zijn schoonmoeder wer kelijk dood was. Toen men hem daar op bevestigend antwoordde, gaf hij on verholen zijn blijdschap te kennen. Poging tot moord. Bij de mare chaussee te 's-Hertogenbosch werd Maandagnamiddag j.l. bericht ontvangen uit Asten, dat in den voormiddag van dien dag aldaar door A. D. op v. K. poging tot moord is gepleegd met een met scherp geladen revolver. De ver dachte is aangehouden. Een man vermist met 2000. Sinds gisteren wordt vermist een bediende van de firma Van Gend Loos te Amsterdam, die een wissel van om streeks f 2000 had te incasseeren bij een der bankinstellingen aldaar, en se dert niet is teruggekeerd. Het nut van den politiehond. In de omstreken van Gouda miste een lanGbouwer een aantal schapen. Toen een door hem ingesteld onderzoek geen resultaat had* werd de brigade-com mandant van de rijksveldwacht in den arm genomen. Deze liet een politie hond komen, welke zonder aarzelen naar het dorp Zevenhuizen liep en daar tegen een muur bleef staan blaffen, waarin de schapen gevonden werden. Natuurlijk waren de daders nu spoe dig ontdekt. .Wat een deugnieten! De Hilver- sumsche politie heeft twee knapen van 17 en 15 jaar gearresteerd, die ver scheidene diefstallen hadden gepleegd ten nadeele van winkeliers en den buit in een gat in den grond verborgen had den. Daar hielden zij ook verblijf. Doordat de kuil instortte, werd een en ander ontdekt. Zulke jonge bedriegsters! Bij een winkelier aan de Oranjeboomstraat te Feyenoord kwamen gisteren twee meis jes van 13 15 jaar. Zij kochten voor 9 centen en gaven in betaling twee ruggelings aan elkaar geplakte brief jes van „De Tijdgeest". De winkelier zag het voor een bank biljet van f10 aan en gaf f9.91 terug. Toen de meisjes verdwenen waren, be merkte hij dat hij bedrogen was. Met f1385 er vandoor. Een kan toorbediende van het filiaal der firma Julius Pintsch, te Utrecht, is plotseling verdwenen, in het bezit van geld, de firma toebehoorende. Het jongemensch, oud 21 jaar, gehuwd en vader van 1 kind, kreeg van zijn patroon de op dracht, op een mandaat van de Staats spoor ten kantore van de heeren Vlaer en Kol, een som te innen van pl.m. f 1385 en daarvan f 1300 te stor ten bij de firma Biijdenstein in de Trans. Hij heeft het geld wel gehaald bi/Kol, maar is niet geiien op het kan toor in de trans, zoodat het vermoeden voor de hand ligt ,dat G. met de f1385 er van door is gegaan. Een geruchtmakende advertentie. Hoogst onaangenaam verrast waren de zer dagen de slagers te Sneek, bij het lezen van ecne advertentie in een der plaatselijke bladen, luidende: „Wegens daling der veeprijzen wordt, te begin nen met Zaterdag 18 Sept., het vleesch met 10 cent per kilo verlaagd. De ge zamenlijke slagers". Maar de gezamenlijke slagers wisten van deze advertentie niets af en hadden daaraan part noch deel. Informatiën naar den inzender(s) van het onware bericht bij den uitgever van het blad brachten hen niet veel verder. De advertentie was, als zooveel an dere, in de bus gevonden en omdat ze voorzien was van de handteekening van een slager van naam, geplaatst. Deze slager wist echter ook niets van de zaak af en begrepen werd nu, dat men op bcdriegelijke wijze door een grap penmakers) was beetgenomen. Spoe dig werden daarom biljetten gedrukt, namens een 16-tal slagers, vermelden-*! de: „dat de advertentie van verlaging der vleeschprijzen niet door hen is ge plaatst." Naar men verneemt tracht de poli tie den inzender(s) dezer geruchtma kende advertentie op te sporen. Een ontploffing in een meelfabriek. Aan de rijstpell erij „De Hollandia", te Wormerveer, had gisteren een ern stig ongeluk plaats. In den meelkelder, waar de uiterst fijne meelstof steeds een soort van gas schijnt te ontwikkèlen, wilden de beide fabrieksarbeiders J. Dekker en G. Knijnsberg de oorzaak van een verstop ping opsporen. In plaats van een daar toe ingerichte lantaarn te gebruiken, staken zij een kaars aan. Het gevolg was een ontploffing, waardoor de bei de genoemde arbeiders zeer ernstige brandwonden aan hoofd en handen be kwamen. Vooral Dekker was er slecht aan toe. Deze moest per brancard naar het gemeentelijk ziekenhuis worden overgebracht. De ander kon na ver bonden te zijn, per rijtuig naar zijn wo ning vervoerd worden. Voor de fabriek zelf had de ontploffing geen ernstige gevolgen. Een honderdjarige. Met veel op gewektheid is gisteren te Oosterhout het 100-jarig geboortefeest gevierd van den oudsten inwoner dier gemeente, den heer Gijsbertus van Ham, ver pleegde in het St. Jozefsgesticht al daar. Van een ladder gevallen en dood. Te Utrecht is een schilder van een han gende ladder gevallen en kort daarna overleden. Hersonrnggomergvliesontsteking. Uit Laren wordt aan fle „Zutph. Ct." gemeld: Volgens prof. Spronck, wien van het aan verlamming lijdende pa tiëntje alhier eenig ruggem erg vocht ter onderzoek was toegezonden, is door het vinden van memingococcen geble ken, dat men met de besmettelijke her- senruggemergvliesontsteking te doen heeft. De staking: der Am sterdam sche grondwerkers. De heiers, die aan het werk zijn bij den bouw van de R. K. kerk aan den Admiraal de Ruyterweg bij Sloterdijk hebben gisterenmorgen zeiven de voor hun werk benoodigde palen uit Am sterdam naar Sloterdijk vervoerd Tot aan de gtens der gemeente werden zij door de Amsterdamsche politie bege leid en aan de grens werd deze taak overgenomen door Rijks en gemeente politie van Sloterdijk. De palen, zes vlotten, zouden door vlotters uit de Houthaven en van nabij Zeeburg naar Sloterdijk worden ge bracht. De vlotters lieten de vlotten eebter in de Haarlemmervaart bij de gasfabriek liggen, toen zij van de stakende grondwerkers vernamen.dat de palen bestemd waren voor het werk aan den Admiraal de Ruyterweg. Daar op werden de vlotten door de heiers zeiven verder vervoerd. Behalve de steenzetters, hebben nu ook de palenrijders het werk gestaakt. SCHOTEN. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: A. G. van der Linden en M. Tibboel. 1 H. L. Kooijmans en 'G. J. C. Duits. Geboren: d. v. W. M. Remkes v. Hamersvèld. Z. v. C. Raasveld Kuijk. z. w- M. II. W. J. Soepnel— Weetink. HEEMSKEBK Koninginnedag-. Alhier is aan de ingezetenen de volgende cir culaire verspreid„Feestcommissie Koninginnedag"". Beschermheerde HoogEdelGeb. Heer Jlir. Mr H. Ge vers. Eere-voorzlitterde EdelAcht- bare Heer A. Seret. Velen uwer zal het nog wel heugen, hoe het volks feest van verleden jaa,r voor oud en jong, klein en geroot een dag ge weest is van vroolijke stemming en blijde opgewektheid en hoe allen daaraan deelnamen. De Commissie wenscht ook dit jaar zoo'n dag en twijfelt niet aan uwe medewerking en steun. Bij voldoenden steun ztal er op het einde van September of ,in 't begin van October een feest zijn, bestaande in ringrijden, fietswed- strijden, volksspelen voor jongens van 13—20 jaar, kinderwedstrijden en gymnastiek-uitvoeringen, opge luisterd met muziek, terwijl er ge legenheid zal zijn om te dansen. Het Dagelijkseh bestuur en Gemeente raad hebben hunne instemming met dit plan betuigd. Beleefd verzoekt de Commissie u voor dit doel een geldelijke bijdrage, waartoe het in- teekenbiljet hieronder kan worden ingevuld, dat binnen vier dagen wordt teruggehaald door leiden der commissie, die tevens het bedrag z,ui len innen. Na afloop wordt even als het vorig jaar rekening en Ver antwoording der gelden voor ieder ter inzage gelegd. Namens het be stuur: Schipper w.n. voorzitter en Mok, secretaris. UITGEEST. De Raadsh er stemming. Bij de gisteren gehouden herstemming voor één lid Van den gemeenteraad werden uitgebracht op den heer iWi Groen Azi. (r.-k126 en op den heer L. Zonneveld (r.-k153 stemmen, zoodat laatstgenoemde is gekozen. Z A11D VOO UT. Waterleiding, Door 135 inwoners en badgasten dezer gemeente is aan den Raad een rékwest ingezonden, waarbij wordt aangedrongen het daarheen te leiden, dat onze gemeente zoo spoe dig mogelijk in het bezit komt van een goede waterleiding. Bij het rekwest is overgelegd een analyse, dd. 16 Juli 1909, van den scheikundige N. van der Sleen, te Haarlem, waaruit blijkt, dat in het drinkwater van een huis, liggende aan een der nieuwe straten, organismen der coligroep (darmbacteriën) werden gevonden. Eervol ontslag. Door Z.Exc. den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Noord-Holland, is aan den heer H. G. Scholten, eervol ontslag verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter der gemeente, bij beschikking van 16 Sep tember j.l., Ie afd. no. pp/11223. Schietoefeningen. Op Vrijdag 24 en zoo noodig op Zaterdag 25 dezer, zul len op het fort te IJmuiden schiet oefeningen gehouden worden, zoodat 't strand gedurende dien tijd in de rich ting naar IJmuiden onveilig zal zijn. HEEMSTEDE. Water van Amsterdam. Iu de ontwerp overeenkomst betreffende waterlevering door Amsterdam aan onze gemeente lezen wij Amsterdam levert per etmaal aan Heemstede ten hoogste 1200 kub. M. water. Die levering heeft plaats aan het pompstation te Leijduin. Heemstede zal dus voor zijne reke ning moeten aanleggen een transport- buis van Leiduin naar eentebouwan hoogreservoir, een pompstation, en de distributiebuizen door de gemeente met daarbij behoorende werken. Deze werken zullen wegens de uit gestrektheid der gemeente een vrij groot kapitaal vorderen, waarvan de rente en aflossing met de kosten van onderhoud en Administratie enz. zuilen moeten gevonden worden uit de opbrengst van het water door de gemeente Heemstede aan de ingezete nen geleverd. Het spreekt vanzelf, dat de waterprijs, vooral in den beginne daarvan veel hooger zal zijn, dan die welke Heemstede aan Amsterdam be taalt en die in overeenkomst op 6 cent per kub. M. is gesteld. Vermoedelijk zal die prijs plm. 40 cent per kub. M. moetan bedragen, en in de eerste jaren zal de gemeente dan waarschijnlijk toch nog verlies lijden, een verlies, dat echter gemotiveerd is door het groote belang van zuiver drinkwater. HILLEGOM. Het Kruisverbonjd. Het Kruisverbond „St. Bernardus" voor Hillegom en O., zal een vergadering houden op Dinsdag 28 dezer, des avonds te 8 uur precies, in de zaal Van den heer Sistermans. Als punten van behandeling komen voor op de agenda: 1. Opening. No tulen. 2. Installatie nieuwe leden. 3. Verkiezing afgevaardigde naar de Alg. Vergadering. 4. Behandeling beschrij vingsbrief voor de Algem. Vergadering. t>. Behandeling gewijzigde statuten van den Dioc. Bond. 6. Behandeling voo stel van den heer v. d. Weijden, be treffende tooneeluitvo eringen. 7. Be-, handeling voorstel van den heer Krom hout, betreffende 3e categorie. 8. Rond vraag. Sluiting. Het gondott feest van Hoeder Badbouda. Maandag 20 dezer werd de overste der Zusterscholen, op haar gouden feest eene aardige verrassing bereid. Eenige oud-pensionarissen hadden zich veree- nigd en waren dien dag naar hier op gegaan. Een dier dames wenschte Moeder Radbouda in keurige en har telijke woorden geluk, en herdacht in dankbare herinnering, het goede in de jaren hunner jeugd dédr geleerd. Een zeldzaam prachtig cadeau werd over handigd, bestaande in een schilderij, voorstellende den gekruisten Heiland, met Maria en Johannes ter zijde in bronzen beelden en in breede eiken houten lijst gevat, en een mand bloe men,- tevens de lijst, vermeldende Jde namen van de schenksters. Zichtbaar aangedaan bedankte de overste voorde schoone wenschen en het rijke ge schenk. Het oud pensionaat werd nog eens bezichtigd en in de rijk versierde kapel gekomen/zongen zusters en oud- pensionairen eenige geestelijke liede yen, die door een der dames op 't or gel begeleid werden. Na enkele uurtjes van gezellig bijeenzijn, en gul onthaald te zijn geweest, keerde een ieder recht voldaan huiswaarts. De Blo-embollenbeurs alhier werd Donderdag bezocht door 110 personen. Personalia. Mej. Snieder is benoemd tot tijde lijk onderwijzeres te Zijdewind bij Alk maar. i 't Examen politie-diploma metaan- teekening is te Utrecht behaald door de heeren E. Metzelaar en C. Zonne veld, beiden van hier. Den 3den November a.s. hoopt de heer P. Koppen den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als vuurwer ker in dienst trad aan de Centralei Werkplaats der H. S. M. Heden, Woensdag, herdenkt de heer J. Boonders, werkzaam in de ten- derafdeeling der C. W., van de H. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij' de Maatschappij in dienst trad. B. K. Gemeente-Werklieden. Maandagavond vergaderde vereeni- ging van bovengenoemde werklieden in bet Bondsgehouw „St. Bavo." In zijn openingswoord herinnerde de Voorzitter, de beer J. A. van Seg- gelen, aan de jaarvergadering der lan delijke organisatie van R. K. Gemeen te-Werklieden te EiodhoveD, op welke jaarvergadering is gesticht :„de Ned. R. K. Gemeente-Werklieden-Bond." Het verslag dezer jaarvergadering kon door omstandigheden nog niet worden uitgebracht. Het b.stuur deelde vervolgens mede, dat van den burgemeester ontvangen was de békende vragenlijst van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en handel inzake beperking Zondags- arbeid. De vragen waren door het bestuur in vereeniging met dat van de Chr. Bond van Gemeente Werklieden be antwoord en op tijd ingezonden. Door den velen Zondagsarbeid bij de Ge meente, was dez°n antwoordenreeka betrekkelijk lang geworden. Besproken werd nu het opnieuw in gediende concept Werklieden Regle ment. De indruk was „dankbaar, maar niet voldaan". Bijzondere bespreking lokte uit het Scheidsgerecht. De Ver gadering was van meening om, waar de commissie geen scheidsgerecht voorstelt, uogmaais op instelling van zoo'n lichaam aan te dringen. Mede werking zou per adres verzocht wor denerkenning der organisatie ook in persoonlij- e gevallen en tevens, dat in overeenstemming met den voorge stelden werktijd (60 uur per weck over een vol kalenderjaar) de arbeids duur per dag niet hooger mocht zijn dan eif uur. Maatschappij voor Tuinbouw een Plantkunde. Deze week vergaderde de afd. Haar lem der Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde, onder voorzitterschap van den heer J. de Breuk,, die de heeren Ph. Deys en A. P. Hendrikse, leden der afd., feliciteerde, die op de tuinbouwtentoonstelling te Zeist resp. met een lsten prijs met lof der jury en een lsten prijs bekroond zijn. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering op 30 Sept. te Utrecht, werden gekozen de heeren De Breuk en Bolderdijk, plaatsvervanger de heer M. Sterk. Op die vergadering zal voor gesteld worden, om in plaats van een weekblad een maandblad op te richten. De afd. zal dit voorstel steunen. Dan is er een voorstel om de contri butie voor gewone leden te brengen op fl.50, voor ondergeschikten en candi- daatleden op f 1, terwijl donateurs f 15 zullen moeten storten. Ook daartegen heeft de afd. geen bezwaar. Een der afd. zal voorstdien, om een proeftuin aan te leggen. De afd. zat voorstellen na te gaan in hoeverre zulks finantiëel mogelijk is. Het hoofdbestuur zal voorstellen, dat de maatschappij in 't vervolg prijsvra gen zal instellen op tuinbouwkundig gebied. Wanneer er antwoorden inko men of belangrijke mededeelingen, die bekroningen verdienen, zal zulks ge schieden. De afd. Haarlem keurt dit goed. De afd. Nijmegen stelt voor, alleen nieuwe en zeldzame planten te keuren. De afd. Haarlem vindt, dat daardoor de aardigheid van de keuringen af zal gaan, aangezien er slechts heel wei nig nieuwe planten gekweekt worden en zal voorstellen wel degelijke mooie exemplaren van reeds bestaande soor ten ter keuring toe te laten, evenals thans het geval is. Op de algemeene vergadering zal voorts aan de orde kómen het kiezen van twee leden voor het hoofdbe stuur. De afd. Haarlem sprak den wensch uit, dat de afd. door een harer leden in het hoofdbestuur vertegenwoordigd zou zijn en wild* den heer De Breuk canffidaat stellen. Deze bedankte, Bock vestigde er de aandacht op, dat d* aïd. Arnhem den heer J. H. Wentholt, thans te Zeist woonachtig, doch lid van de afd. Haarlem, candidaat "gesteld heeft. Spr. stelt voor, dezen candidaat te steunen. Alzoo werd besloten en verder de verkiezing van jhr. mr. A. G. J. Meb vil van Carnbee, te Rijsenberg te steu nen. Voor de onderlinge tentoonstelling waren ingekomen een begonia bowringiana, een door den heer J. J. van Cruyningen nieuw ingevoerde bladbegonia, die een certi ficaat le klasse verwierf; drie plan ten van Nicotiana Calossea fol. var. en eenige orchideeën, genaamd Demdro- bium Cassiope, dendrobium findleya- num, Coelogyne fuiiginosa en Oncidium incurvum, van H. Nieuwenhuizen, tuin baas bij den heer M. Gallenkamp, wer den bekroond met een certificaat 2ekl. Aan den heer P. Deys werd voor een verzameling bloemen van dubbele knol begonia's een certificaat le kl. toege kend. Een verzameling van 12 van dp nieuwste Cactus dahlia's van den heer E. H. Krelage, bleef buiten mededin ging en verwierf een eervolle vermel ding. Bij de rondvraag vestigde de heer C. H. Geevers er de aandacht op, dat de luinbouwwintercursus van de afd. Haarlem den lsten October een aan vang neemt. Daarna werd de vergadering geslo ten. Alg. Ncjderl. Werkliedenverbond. In de ledenvergadering der afd. Haar lem van het Aig. Ned. Wlerkliedenver- bond is in de plaats van den heer H. van Brederode Jr., die als 2en voor zitter bedankt had, als zoodanig geko zen de heer J. F. van Emmerik. Bekroningen fotografie. De jury voor de Int. Fotografie-Ten toonstelling „Dresden 1909" heeft in de afd. III (beroepsfotografie) toege kend een diploma voor Zilv. Medaille, aan P .Clausing Jr., en B. Zweers, beiden alhier. „Adam In ballingschap." De Schouwburgzaal gisteravonfi was vol. 'n Heuglijk teeken ditmaal, nu Vondel's „aller treurspelen treur spel" de zondeval der eerste men- eciheu, als een welsprekende vasten- p red i cat ie ons kwam ontroeren. kW/ie 'zegt er nog, dat er geen dra matiek ligt in Jooist van den Von dels heerlijk werk? Al is 't geen dramatisch gebeuren, het drama tische, vol actie en leven, van deze lange dialogen treft u onweerstaan baar, wanneer de verken wtorden ge zegd met zooveel mooie uitdrukking" en diepte van expressief vermogen, zooals de artiesten van Royaards' „Tooneel" dat gisteravond deden Ik heb vroeger al van „Adam in Ballingschap" gesproken, en zoo z wij ge ik ditmaal van het heerlijke werk-zelf, van de ontroerend-sehoo- ne reyen, van het decoratief dat zoo pakt. en de prachtige kleurschakee- ring van kleederen, die zioo harmo nisch zich. aanpast aan personen eU gebeurtenissen. Maar niet zwijgen kan ik van he% heerlijk genot, dat deze voorstelling wederom gaf door de prachtige dic tie., door de meer dan vroeger harmonieusp rol bedeel ing, door zoo spannende momenten vaJn hoog» tragiek. De Adamsfiguur méér nog dan toen Royaards-zelf die speelde gaf Couwenbergh in volkomen over eenstemming weer met de lichtend' blanke Eva-verschijning van mevr. Royaards. En hij zeide z'n verzen zoo meesterlijk, met dat liehteljjk- Vlaamsche accent dat m.i. zoo war men toon gaf aan sommige expres sies, dat hij me méér roerde da» Royaards destijds. Vooral na Üen zondeval, bij den onzalig-droeven twist, als man en vrouw elkander hun val verwijten, en daarna weer, als de Wanhoopskreet weergalmt: „d'Alziende rechter., genaeckt"..* en dan bij dat hoogtragische wegvlucthr ten uit den tuin des levens als Von del in den rijkdom van zlijn beeld spraak zelfs dezen wanhopige» vluchteling nog doet zieggen „Hier heeft de zomer uit: de win ter klamptme aan boort in die laatste scènes vooral gai deze kunstenaar prachtige woord kunst en even mooie standen en ge baren. R.oyaards-ztelf (althans aan 0» krachtige, fiorsche stem en Wet breed» meesterlijk gebaar meenen wij hen» te herkennen, ofschoon het program ma ook voor een ander acteur dn plaats openliet) gaf Lucifer. Prach tig, vooral in het helsche juichen na den val, in den trots van dn zege op God, die hij meent behaald tn hebben, in het satanische van zijn plannen voor de toekomst: „Zoo stijge ick na mijn val, of een en hooger trap! Mevrouw Royaards als Eva subliem! Alleen zou ik het zegge1® van haar verzen wat minder zan gerig wenschen. Dat geldt voorM voor den beurtzang in het eerste bedrijf, waar de duidelijkheid leef onder de al te gerekte voordracht Van de helsche geesten was voor al Const, van Kerckhoven als Belm zij het ook dat de „marqué" 'rI,j mer inslaand succes heeft h**3 goed. Z'n verleidingsscène was m01' terlijk! En hóe harmonieus-passen^ aan z'n persoon ook, niet waar, co6tuum dat, als van helsche vla% men geelrood-beweeglijk, om z'n l" tintelde! Van de aerts-engelen noem ik al Gabriel (Kok) die z'n verzen mooi, zoo ontroerend -du idelij k, h oog-voornaam zeide 9 C I F

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2