DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ÜCi»3fif$p|!üisw®fif 29«98-33» Haarlem Van alles wat! BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. VRIJDAO 24 SEPT. 1909. 34ste Jaargang No. 6999 Bureaux van Redactie en Administratie intercommuinaeS Teisfoonniimmsr 8426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Hulp aan schipbreukelingen. BELGIE. ENGELAND. De Noordpool-ontdekking. NIEUWE KAfiRLEMSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS) Por 8 maasden voor Haarlemf 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers, 0,08 PINJS DER ADVERTEN. EN: Van 16 regels66 ©ent (eentant 56 Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (A contant). Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolls zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor •ssr 400—" 300 ==;- 151== 160 hï 60 3: 15 GULDEN bil verlies van éen anderee vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht II. XLII. Bij dit opschrift denkt da lezer van zelf aan onzen wakkeren Prins Hen drik. En dan: aan de ramp van de „Berlin" voor den Hoek van Holland I Daar is over die ramp van de „Ber lin" indertijd al zoo ontzaglijk veel geschreven, dat ik er hier niet verder over spreken zal. Maar als het stormt en de regen kletst tegen muren en gevels, en je hoort den wind gieren en flappen, en het zwerk is grauw donker van woest-voortijlende wolk gevaarten, dan denk ik altijd nog aan dien morgen, toen ik aan den Hoek van Holland aankwam, waar in die geïmproviseerde doodenbal de aan gespoelde lijken somber naast elkaar lagen, maar vreeeelijker nog daarbuiten aan de punt van de pier, haast onzichtbaar onder de loeiende stormvlagen die het wild-schuimende water deden opspatten tegen den ijzeren lantaarn en het brokstuk van,het uit- eenges'agen schip, daar hingen toen zes, acht ongelubkigen nog (hoeveel wist niemand I) op het wrak Eerst den volgenden morgen werden er vijf, ten slotte overgebleven, onder de oogen van den Prins, gered aan land gebracht. Dien morgen aan den Hoek zal ik nooit vergeten 1 Toen ik de wakkere redders der zee aan het werk had gezien, toen heb ik tevens grooten eerbied opgevat voor hun opofferingsgezindheid, voor hun heldenmoed, voor hun onversaagdheid. Maar tevens het wer i me uit de de verslagen van de redding, die de volgende dagen verschenen, volkomen duidelijk bleek er op onze kust plaatsen nog méér noodig te zijn dan onversaagde, kloeke redders En dat is: een daartoe ingericht gebouw, waar verkleumde, aan alles gebrek hebbende, zieke schipbreuke lingen kunnen worden opgenomen, een afzonderlijke, speciale verplegingsin- ricbting, waar hun liefderijk de noo- dige verzorging kan worden gegeven. Zeker, bij de ramp der „Berlin" heeft de naastenliefde zich schitterend doen kennen, het heeft den schip breu kelingen van dezen Engelschen mailstoomer aan niets ontbroken. Geen woorden van lof zullen ten volle de kiachtdadige en zelfopofferende liefde vertellen kunnen, die aan den Hoek in die dagen is betoond. Maar men stelle zich een scheepsramp voor bij nacht. Heeft men dan ook dadelijk alles bij" de hand: reddingsmiddelen, verblijf voor de geredden, geneesmid delen, dokter, verpleegsters, operatie- materiëel Neen, een vaste verplegingsinrich- ting in onze groote zeehavens, dat is het wat onontbeerlijk bet werk der kloeke redders moet aanvullen I De volijverige, sympathieke secre taris der gemeente Velsen, (1e heer K. J. Wycoldy Daniels, heeft dit reeds lang begrepen. En te IJ muiden, onze groote zee haven van Amsterdam, heeft hij een inrichting van dezen aard weten te stichten, die geheel voldoet aan de behoeften, welke ik hier schetste. Wanneer er voortaan ooit op het strand om en nabij IJmuiden, wat God verhoede een sche psramp mocht plaats hebben, en de kloeke reddingsbrigade „Prins Hendrik", on der leiding van den arts van der Horst, zou dan van de reddingsboot de slacht offers dier ramp hebben gehaald, dan staat daar door de zorgen en het rus teloos streven van den heer Wijnoldy Daniëls het gebouwtje van het „Witte Kruis" gereed, om aan die arme ge redden alles te geven, wat mensckeiijke hulp zal vermogen! Ik zeide het reedsde heer Wynoidy Daniëls is de schepper en stichter van dit gebouw. Ia Januari van het vorige jaar schreef de volijverige secretaris van Velsen een brochure, die een eersten stap was naar de stichting van dit zegenrijke gebouw, ter hulp aan schipbreukelingen opgericht. Men waardeerde ten volle en alge meen het streven van den heer Wy noldi Daniëls, en het geheels bestuur van de afd. Velsen van 't „Witte Kruis" werkte met hem samen, om tot een resultaat te komen. Belang stelling voor het werk was er genoeg, en de medewerking van autoriteiten en particulieren werd den energieken voorsteller van het plan ruimschoots gegeven. De staat stelde terrein beschikbaar, gaf subsidie en allerlei faciliteiten, de gemeente Velsen droeg ook bij en velen schonken hunne giften, onze Majesteiten en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins vóórop! Ja, Z. K. H. zèif, die van het brengen van krachtdadige hulp aan alle stich tingen tot redding van ongelukkigen een deel van zijn levenstaak maakt, heeft in persoon den eersten steen willen leggen op 19 September van het vorig jaar van het gebouw dat nu een sieraad is van IJmuiden en dat bij een onverhoopte scheepsramp onlzaglijk-groote diensten zal bewijzenl En toen, een paar weken geledeD, de inrichting was voltooid en het gebouw, door veler samenwerking tot groote voldoening van den wakkeren stichter was tot stand gekomen, toen was Z. K. H. de Prins weer gaarne bereid, zelf het gebouw te openen 1 Onze krant heeft van die openings plechtigheid uitvoerig verslag gegeven, en onze lezers zullen van een en ander ongetwijfeld met belangstelling heb ben kennis genomen. Nu staat het gebouw déar, op de duinen van IJmuiden, als een voor post en een lazaret tevens, altijd ge reed om op het eerste sein hulp te bieden. Om mijnerzijds wat bij te dragen tot de instandhouding van en den steun voor deze prachtige inrichting, die zooveel voortdurenden steun, zedelijk en materiëel beide, noodig heeft, daarvoor dienen deze regelen. De bij zonderheden putte ik uit een in vier talen geschreven boekje, dat de wak kere heer Wijnoldy Daniëls dadelijk na de opening overal rondzond, om de belangstelling voor zijn nuttig werk levendig te houden. Moge den energieken menschlieven- den stichter van dit gebouw als vol doening worden geschonken, dat zijn werk voor de arme schipbreukelingen voortdurende waardeering, in den vorm van stoffelijken steun, ondervindt. Het eerekruis van ridder siert zijn borst: maar zeker zal hem nog méér vreugde doen dan die Koninklijke erkentenis van verdienste dealgemeene en hartelijke steun van het publiek, waaronder zoo hoop ik van velen mijner lezers 1 F. Het Katholieke Congres te Pffechelen. Te Mechelen wordt op dit oogen- blik een groot Katholiek Congres gehouden, waar de Katholiciteit uit het heele land bijeen is. Wij ontleenen aan de lange versla gen, die het „Handelsblad van Ant werpen geeft over de opening van het coDgres het volgende De eerste dag van het congres wordt door een prachtig weer begunstig. Op de Sint-Romboutstoren en aan de gevels van talrijke woningen wappert de nationale vlag. Al de treinen brengen honderden congresleden uit alle deelen van het land en ook uit Frankrijk, Holland en Duitschland aan. Een ontelbare menigte verdringt zich in St.-Romboutskerk om de tal rijke en kostbare relikwiekassen te bewonderen die daar berusten. Deze staan onder de bewaking van ver schillende politieagenten, onder bevel van Verstraeten, politeofficier. Kort vóór 9 uur was de St.-Rom boutskerk reeds volledig bezet. De midden kerk was voorbehouden aan de Congressisten, die ten getale van 2000 zijn. Te 9 uur deed Zijne Eminentie zijne intrede in de kerk, gevolgd door al de bisschoppen van België; Mgr. de Wachter, hulpbisschop Mgr. Legraive en de gemijterde abten der verschil- 1 nde klo stanorden. 1 Heel het metropolitane kapittel sloot den indruk wek kenden stoet. Mgr. Stillemans officieerde in zijn hoedanigheid van deken van het Bel gisch Episcopaat en droeg het H Misoffer op met assistentie van de kanunniken Van Gaster, Laenen en Miertz. De prelaat nam plaats op een troon aan de zijde van het Epistel, Zijne Eminentie op een anderen troon aan den kant van het Evangelie. De Mis werd voorgezongen door de zangers van de Schola Cantorum van het groot seminarie, die beantwoord werden door de duizenden aanwezigen in de kerk, wat een grootschen ia- druk maakte. Tueschen de notabiliteiten in de kerk de heeren ministers Helleputte an baron Descamps; Woeste, Staats- ministej, de voorzitters van Senaat en Kamer; de Katholieke volksvertegen woordigers en senateur van het ar rondissement Mechelen en de meeste van arrondissement Antwerpen M.M. Carton de Wiart, Raemdonck, De Coster, De Brocqueville, Huyshauwer, Pirmez, enz. Kortom, een 5Ö-tal leden van Kamer en Senaat. Varder talrijke notabiliteiten van alle standen en uit alle provinciën des land. Dalfour"» rode. Balfour's rede, dis we gisteren me dedeelden, heeft grooten indruk ge maakt! En het valt wel niet meer te be twijfelen, of het Hoogerhuis zal een uitspraak der kiezers uitlokken,, door de begrooting te verwierpen. Natuurlijk trachten de liberale bladen de beteekenis van Balfour's rede te verkleinen. De „Daily News" schrijft o.a.: „Over het groote onderwerp, waar over zijn vrienden en tegenstanders hem uitdaagden zijn positie eindelijk volkomen bloot te leggen, zeide Bal four geen woofd. Chamberlain idraaL- de tenminste niet heen om de nood zakelijkheid van een protectionis tisch programma. Zijn duidelijke uit daging is ons welkom. Ook wij ho pen dat de Lords tot den strijd zul len dwingen. Ook wij: hebben ver trouwen." De „Daily Chronicle" noemt de rede „veel geschreeuw en weinig wol." Het blad vindt, dat Balfour algemeenheden verkondigde, die nie mand overtuigden. Hij bepleitte een nieuw fiscaal stelsel zonder te ver klaren, waarin dat zial bestaan. Te gelijkertijd waarschuwde Balfour zijn mede-tariefhervormeirs, dat hun tariefherziening eigenlijk weinig zal uitrichten, want Engelands vroege re bloei Was het gevolg Van zijn heerschappij op industrieel gebied* en die kan nooit terugkeeren. De „Morning Leader" zegt, dat de beteekenis van wat B.alfour zeide gering was en nog geringer werd, vergeleken met de beteekenis, van wat hij niet zeide. De unionistische bladen zijn daar entegen 'zeer tevreden met de rede voering, waarin Ihiji volgens deze pers beslist heeft doen uitkomen, dat het Hoogerhuis de begrooting moet ver werpen om een verkiezing uit te lok ken. Ook Chamberlain, die de rede door middel van een electrofoon op zijn, landgoed Highbury volgde was zeer ingenomen ermee. Hij meende dat er nu geen kwes tie meer van kon zijn, dat het Hoo gerhuis de begrooting niet zou ver werpen. De verwerping is bet eenige mid del, om het beroep op het volk, waarop Balfour zinspeelde, te ver krijgen. Da „Tiiues" ten slotte meent, dat wanneer het volk de zaak \yaarover het gaat begrijpt, het jzial verkiezen in de gelegenheid te worden gesteld over zijn eigen toekomst te be slissen. SPANJE. De toestand in Barcelona. Spanje is rustig, heet het overal, maar Barcelona: „zucht onder den druk van de militaire overheeir- sching." Aldus bazuinen |nu de liberale bladen, die den anarchist Ferrer in bescherming nemen, geregeld dag aan dag uit. A propos van Eerreir, het Eran- sche „Groot-Oosten" heeft een motie aangenomen om hem, „te verlossen uit de klauwen der Spaansche re* actie"! Boem! Maar wanneer men dan eens we ten wil, hoe het komt dat Spanje in Barcelona een groote militaire macht- moet houden, dan leze men even wat de onpartijdige, doch ftiet- „Ulerioale", enrregponftenli Set» jStew- York Herald" schrijft. „Ware de militaire bezetting er niet, zoo schrijft deze correspondent, het bloed zou in stroom en door de straten vloeien! De anarchistische propaganda, ge durende langen tijd reeds gevoerd door senor Ferrer en zijn mede-on derwijzers in de „escuela modema" en de met deze in verbinding staan de scholen, onder de bescherming, die de Spaanse he grondwet verleent aan „de vrije uiting van de gedachte"* heeft de vruchten gedragen, die de vijanden van de georganiseerde maatschappij ervan hoopten! In geen enkel land ter wereld is zoo stelselmatig gewerkt voor de ver spreiding jder anarchistische denk* beelden en aan de propaganda voor de sociale revolutie ais in Spanje en speciaal in {Ie Katajaansohe pro vincies. Do „escuelas laieas", van wélke een groot aantal thans zijn opge heven, waren met enkele gunstige uitzonderingen broeinesten vah anarchie, in welke behalve in cL© verfoeilijke lqeigt.IiiBlglËh Wan 8e mo derne apostelen der school, ook prao- tisch onderwijs werd gegeven in het maken van bommen en het. behande len van .ontplofbare stoffen, ten ein de de leerlingen Voor te bereiden, voor den „dag jder finale vrijma king!" Duizenden bij duizenden heb ben de-ze cursussen gevolgd. De groo te populariteit der leeraren en het zeer aanzienlijk aantal jonge leer lingen, die, zooals gebleken is, aan den laatsten opstand hebben deel genomen, zijn het beste bewijs voor het succes van de propaganda:. Maar het ergste en dat maakt den binnenlandsciien -toesta)nd van' Spanje zoo ernstig is dat de ra dicale elementen van alle ^georga niseerde staatkundige partijen zich meer of minder openlijk bij de anar chisten hebben aangesloten." Alleen uit haat tegen het „cleri- cale" element, tegen de Kerk. En door dezen haat óók gedre ven, sympatiseenen onze liberalen met Ferrer en consorten! 'tls treurig! Cook gehuldigd. De New-Yorksche stedelijke verte genwoordiging heeft aan Cook, op voor stel van Frank Dowling, het eere-bur- gerschap van de stad verleend! Om te kunnen beseffen, wat deze huldiging van Cook beteekent, dient men te weten, dat dezelfde eer tof dusver nog slechts te beurt is gevallen aan drie anderen, en dat waren La fayette,Charles Dickens en prins Hein- rich van Pruisen!.... Een oorkonde, houdende het besluit der New-Yorksche vertegenwoordiging, zal aan Cook worden ter hand gesteld. In dat besluit wordt Cook erkend als de eerste, die ooit de Pool heeft be reikt en als de grootste ontdekkings reiziger van de twintigste eeuw. Geen der leden van de New-Yorksche verte genwoordiging verhief zijn stem tegen de toekenning van het eereburgerschap. Cook heeft medegedeeld, dat hij zijn bewijzen zal overleggen over een maand of twee. Bovendien zou hij dan bereid zijn, zijn data over te leggen aan den Opnemingsdianst van de Vereenigde Staten, of welk ander wetenschappelijk instituut of lichaam ook. Maar Cook wilde zijn wetenschappelijke resultaten niet overleggen, vóór hij ze volledig zou hebben uitgewerkt en geordend! De orkaan in Mexico. „The Sun" meldt, dat bij een orkaan, die gedurende de laatste dagen de kust der Mexicaansche golf luisterde, drie honderd menschen zijn omgekomen. De aangerichte schade wordt op tien mil- lioen dollar geschat. In Louisiasa drong de vloedgolf twee mijlen ver 't land in. Oók een doel Een der dwaaste zaken in dezen „verlichten", modernen tijd is wel het duel, waarbij door een paar gaten in de lucht of een lichte schram marinen eer gered en hersteld wordt. Een niet onaardig specimen van deze enting van een verouderd ridderlijk begrip, dat indertijd eerbiedwaardig was, op den nieuwen tijd, is te Napels vertoond, waar een in de openbar® wereld zeer Bekend persoon niet minder Ban 40 revolverschoten wisselde met een woe- keraar, zonder resultaat! Dal wil zeg gen: zonder dat de beide vijanden el- kéas geraakt hadden- alle vier getui gen daarentegen waren gewond, een van hen zelfs zoo ernstig, dat hij den zelfden avond nog overleed. Zwaar weer in Frankrijk'* Zuiden. Vreeselijk is het weer van de laatste Bogen* na da aardschokken die er hab- benjplaats gehad* in Zuid- en West- Frankrijk. Storm en hagelslag, zijn op de aardschokken gevolgd. Zoo zijn te Martignes hagelkorrels gevallen, die 300 gr. wogen* de oogst in de tuinen werd geheel vernield en de wijnstok zwaar beschadigd. In de stad werden in vele winkels de glazen gebroken door den wind. De treinendienst werd verstoord, verscheidene treinen derail leerden. Te Avignon is de bliksem in geslagen in den klokketoren van de kerk Saint-Pierre, een historisch mo nument. Te Montpellier acht men den wijnoogst geheel verloren! Uit Mon- tagnac wordt gemeld dat de Hérault buiten haar oevers is getreden en alle lage gronden heeft overstroomd. Het verkeer tusschen .verscheidene dorpen in het arrondissement Lodève is ver stoord. Ook uit fle omgeving van Nimes, Lyon en andere plaatsen, komen be richten van stortregens en ernstige on- weders, waardoor ongelukken plaats hadden. Tal van personen zijn gedood, vijf vrouwen verdronken ergens door een overstrooming De rampen volgen elkander tegen woordig op met onrustbarende snel heid! Een goede maatregel. Naar verluidt, is de Fransche regee ring van plan, wegens ergerlijke too- neelen die bij de jongste terechtstel ling te Valence zijn voorgekomen, bij het parlement een wetsontwerp in te dienen, strekkende om voortaan de ter dood veroordeelden alleen op de bin nenplaatsen van gevangenissen te ont hoofden. Eindelijk! Men weet dat Clemenceau, die tegen de doodstraf was, expresse- lijk de terechtstellingen in het publiek deed plaats hebben, om zoo door er gerlijke tooneelen en wat erbij komt, redenen te vergaren, bij de Kamer toch op afschaffing aan te dringen. Roosevelt over zijn Afrika-reis. De „Daily-Telegraph" publiceert Roo sevelt's eerste artikel over zijn reis door Afrika. De ex-president vertelt daarin o.a., hoe hij aan boord van het stoomschip Duitschers en Engelschen heeaft leeren kennen, die een uitsteken den indruk op hem maakten, en in Oost-Afrika een groot werk verrichten. Als men de Duitschers met hun kracht en energie aan 't werk ziet, dan is het gemakkelijk te begrijpen dat Duitsch- Oost-Afrika zoo snel in bloei is toe genomen. Ook daarom zou het zeer wenschelijk zijn, zoo redeneert Roose velt,dat de Duitsch-Engelsche betrek kingen voortdurend beter en hechter worden. De Diocesane Katholiekendag. Wij herinneren eraan, dat op 27 September a. s. te 's Gra^enbage de derde Diocesane Katholiekendag zal plaats hebben. Men verzoekt ods, er de aandacht op te vestigen, dat ook dames op de verschillende vergaderingen hoogst welkom zijn. Er schijnt in dat opzicht een misverstand te beenchen, alsof alleen heeien toegang hebben. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris van het Uitvoerend Comité, deD beer F. van der Steen, 's Gravenhage, Francois Valentijnstraai 203. Hofberichten. H. M. de Koningin Moeder is voor nemens Woensdag 29 dezer voor enkele dagen naar Het Loo te gaan. Het reisbiljet van Minister Heemskerk zoek. De doorloopende vrijkaart le klasse op de lijnen der Staatsspoor ten name van Z. Exc. Mr. Th. Heemskerk, Mi nister van Binnenlandsche Zaken, is verloren geraakt. Op de aanhouding daarvan wordt door de directie der S. S. eece premie van 10 gulden ge steld. Eén A. B. Kamerclub. De leden der Tweede Kamer, be- hoorende tot de anti-revolutionnaire partij, hebben zich vereenigd tot een Kamerclub, waarvan voorzitter is dr. A. Kuyper, tweede voorzitter mr. H. A. van de Velde, secretaris L. M. Duymaer van Twist, penningmeester jhr. M. H. W. van Asch van Wijck. Een OraDjeboek. Over eenige dagen zal, zegt „D« Ned.," een Oranjeboek aan de Tweede Kamer worden voorgelegd, waarin zooveel mogelijk is bijeengebracht een overzicht van hetgeen door het de partement van buitenlandsche zaken in het afgeioopen jaar is verricht. Geen cholera meer. Reuter seint uit BrusselHet Staats blad deeld mede dat, nu de cholera in Nederland als geweken kan worden beschouwd, de voorzorgsmaatregelen toegepast cp goederen uit dat land afkomstig, van heden at niet meer noodig worden geacht. Inbraak te Hoeven. Gisterennacht is ingebroken bij de landbouwers Hou- ters en v. Eekelen, aan de Kruis straat onder Hoeven. Bij eerstgenoem de werd uit den stal een paard mede genomen, bij den laatste een rijtuig en paardentuig. Van de daders geen spoor. Een gevaarlijk dier. Er houdt zich in de omstreken van Breda een gevaar lijk dier op; voor eenige dagen wer den drie schapen van den heer S. ta te Teteringen, doodgebeten en giste rennacht werden in den Vuchtpolder twee schapen verscheurd -gevonden. Po litie is thans het verscheurend dier aan het zoeken. Een vrees dijk? dood. Gisteren ochtend had te Holten het dienstmeisje van den heer H. J. Wansink, genaamd Geertr. KI. Horstman, op den zolder van de bakkerij eenige werkzaamheden te verrichten. Door een noodlottig toe val kwam ze in aanraking met den door stoomkracht gedreven broodkne- der, waardoor ze in minder dan geen tijd verminkt en gedood werd, zoodat toegesnelde hulp niets mocht baten. Een slachtoffer van den drank. Een werkman, die te 's-Gravenhage on der den invloed van sterken drank aan het Groenewegje te water geraakte, is in het gemeente-ziekenhuis aan de ge volgen daarvan overleden. Weer een slachtoffer. Ta Groot Dochteren bij Lochem is het tienjarig zoontjevan den landbouwer L. over leden aan ruggemerg-hersenvliesontste- king. Overleden. Te Hilversum is de landbouwer N., die Maandag onder zijn wagen kwam en ernstig gekwetst werd, aan de gevolgen overleden. De bliksem ingeslagen. Een slachtoffer. Bij een kort, doch hevig on- weder sloeg te Etten bij Terborg de bliksem in een drietal zaadbergen, staande bij de boerderij van den heer Smits. Alle drie gingen in vlammen op. Te Gendringen werd een twaalfjarig kind door den bliksem getroffen en ge dood. Nationale Tentoonstelling voor Huis vlijt. Het Bestuur der Nationale Tentoon stelling voor Huisvlijt welke, uitgaan de van den Volksbond tegen Drank misbruik, in de zomermaanden van 1910 te Den Haag zal worden gehouden onder eere-presidium van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, is thans met de voorbereidende werkzaamheden voor een groot deel gereed gekomen. Vastgesteld is het plan van de ten toonstelling, hetwelk twaalf afdeelingea te zien geeft, namelijk deze: 1. Oorsprong, geschiedenis en ontwik keling der Huisvlijtbeweging in ons land. Litteratuur, leerboeken en ge schriften; leermiddelen, werktuigen en grondstoffen ter bewerking. 2. Een moderne huisvlijtschool met openbare les, en nieuwste hulpmidde len. 3. Huisvlijt-producten uit vroegeren tijd. 4. Houtbewerking en metaalbewer king. 5. Papier-* leder- en Beenbewerking, riet-, touw- en stroovlechtwerk. 6. Nuttige en fraaie handwerken. De afdeelingen, 4, 5 e(n 6 smoelen een beeld geven van de trapsgewijze ontwikkeling

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1