BALSCHOENEN Schoen- eR Laarzenmagazijn. -: J. B. MöLLER :- 1y{< 'ti BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Uit den Omtrek. Staten-Generaal. Stadsnieuws. ZIJLSTRAAT 53. Tel. 709. RUIME KEUZE voor Danscursus van af f3.50. Gewisselde stukken. fSWtf Besfön» r» yWBcfiiTfefiflR hoofdstuk Bs Poot wordt Bawtfkf. Haar we staan er nu dan vóórt Eon pastoor van lOSjarenl Naar de „Figaro" weet te verhalen, heeft het dorp Raches in het bisdom ■Kamerijk een pastoor van méér dan 103 jaren, den hoogeerw. kanunnik Ga- denne. Deze werd n.l. geboren op 10 April 1806 en bestuurt sinds 23 Ja nuari 1846 dezelfde zooeven genoem de parochie. Bestuurt, zeggen we, want evenmin als de onlangs te Nan- terre overleden geestelijke, pastoor De- laumosne, die den leeftijd bereikte van 97 jaren, denkt de eerw. heer Gadenne eraan, zijn ambt neer te leggen. Toen een paar jaar geleden de aartspriester van Douai hem er eens aan kwam herinneren, dat hij den ouderdomsgrens reeds verre overschreden had en hem het voorstel kwam doen om een wel verdiende rust te gaan nemen, vroeg de eerw. heer Gadenne een bedenktijd tot den volgenden dag. En op dien volgen den dag kwam de 100-jarige van zijn parochie Raches te Douai aangewan deld zeven kilometer gaans! om den aartspriester mede te deelen, dat hij meende voor hem gedane voor stel voorloopig te moeten bedanken. De meer dan „eeuwige" pastoor geniet dan ook, volgens de „Figaro", een be wonderenswaardige, uitstekende ge zondheid, verricht eiken dag zijn pas- toreele functiën, doet zijn wandeling, ziet nog vrij scherp en is opgewekt en levendig van geest in de conversa tie met al zijn bezoekers. Het klinkt bijna ongelooflijk, doch het blad ver haalt alles in vollen ernst naar aanlei ding van het feit, dat de hierboven- genoemde 97-jarige priester onlangs overleed. De Jong-Turken. Te Saloniki is het Jong-Turksche eongres bijeengekomen, om er in alle stilte en met inachtneming van de grootste geheimhouding en voorzorgen te beraadslagen. Men zal telkens van vergaderplaats veranderen en de bewaking van de vergaderingen aan geheime agenten op dragen! Wel geheimzinnig! Anti-clesricalisme in Spanje. Weer een allerergerlijkst staaltje van anti-clericalen geest is te Castro in Spanje voorgevallen, ter gelegenheid van een processie, waarvoor de alcade al per anoniem schrijven was gewaar schuwd, doch welke hij desniettegen staande liet doorgaan. Op het oogenblik, dat een groote volksmenigte de kerk binnentrad, deed een troep gewapende jonge mannen onverhoeds een aanval. In de geweldi ge verwarring, die hiervan het gevolg was, werd de pastoor door elf mes steken afgemaakt. Bovendien werd nog een persoon ge dood, en vielen er zes-en-vijftig zwaar gekwetsten! De leeringen van den beruchten Fer rer worden op deze wijze in de' prac- tijk toegepast! De Diocesane Katholiekendag. Wij herinneren eraan, dat op 27 September a. s. te 's Gra*enhage de derde Diocesane Katholiekendag zal plaats hebben. Mod verzoekt ons, er de aandacht op te veetigeD, dat ook dames op de verschillende vergaderingen hoogst welkom zijn. Er schijnt in dat opzicht een misverstand te heercchen, alsof alleen beeien toegang hebben. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij den Secretaris vau het Uitvoerend Comilé, deD heer F. van der Steen, 's Graven'hage, Francis Valentijnstraai 203. De Hertogin van Albany. De Hertogin van Albany arriveerde gisteravond 8 uur halte boestdijk en werd aldaar door de Koningin-Moeder afgehaald. Mr. Loeff en het Voorzitterschap der Tweede Kamer. De „Noordbr deelt mee, dat onge twijfeld de geheele rechterzijde der Tweede Kamer den eminenten mr. J. A. Loeff, oud-miniBter van Justitie en tweede ondervoorzitter der vorige Kamer No. 1 op de voordracht voor het voorzitterschap zou hebben opge geven, ware het niet, dat het aanbod, daartoe hem van zeer invloedrijke zijde gedaan, door hem moeBt worden af gewezen, omdat niet alleen zijn vele andere bezigheden maar vooral zijn gezondheidstoestand hem beletten dat ambt te allen tijde te kannen waar nemen. Do drievoudige moord te Koe bange. Door de maréchaussees werd bij de eerste huiszoeking bij Klaas, den zoon van den vermoorde Bakker, in een der laden van het kabinet een notitiebqekje gevonden van den vader. In dit boekje stond genoteerd de ver koop van schapen, alsmede de nand- teekening van den vermoorde Jan Win ter. Eenige bladzijden waren uit het boekje gescheurd. Over der herkomst kon Klaas geen voldoende inlichtingen verschaffen. Bij het lijk van den schaapherder werd 'een moer gevonden waaraan bloed en haren zaten. Nu is door de politie op een laag zoldertje ten huize van Klaas, een as van een wagen gevonden, waaraan deze moer past. Brutaio inbraak te Botterdam. Ten huize van de dames Hoos, bewonende het benedenhuis van pand no. 15 aan den Goudschesingel te Rotterdam, is Donderdagavond ingebroken. Een van de dames is uitstedig, de andere bracht Wion ovond pon hozoolr hif p«n hovrion- d« familie im Sa stad en «ntftekta tje inbraak, toen zij thuis kwam. Met een valschen sleutel binnen ge komen, hebben de daders alle vertrek ken doorzocht en overhoop gehaald. Een groot aantal gouden en zilveren lijfsieraden, tafelzilver enz., een en an der een waarde van ongeveer f 400 ver tegenwoordigende, zijn gestolen. De commissaris van politie, de heer L. J. C. Vuyk, die dadelijk ter plaatse een onderzoek instelde, liet gisteren nacht arresteeren 2 broeders uit de Dirksmitstraat en een bewoner van de Warmoezierstraat. Deze lieden waren opgemerkt in de nabijheid van de wo- nirjg van de dames Hoos, waar zij zich op verdachte wijze ophielden. In hun bezit zijn een aantal sleutels ge vonden, waaronder er zijn, die op het slot van de huisdeur en van in het huis zich bevindende kasten passen. Huiszoekingen die in hun woningen plaats hadden, hebben geen resultaat gehad. Van het gestolene is nog geen spoor ontdekt. Een onaangename verrassing. Een inwoner uit Vlissingen, die met de boot een reisje maakte van Zaandam naar Amsterdam, en aan bocurd gebruik maakte van de toiletgelegenheid, legde een oogenblik een pakje effecten, dat hij kort te voren als aandeel in een erfenis had ontvangen, naast zich neer, zonder ar later bij het verlaten er om tedenken het weer bij zich te steken. Eerst toen de boot in Amsterdam was aangekomen en hij reeds aan wal was, herinnerde hij zich het pakje te heb ben laten liggen. Toen hij evenwel terug ging om zpn eigendom te zoeken, bleken de effecten reeds verdwenen. Een stoomschip gezonken. Men meldt uit Nieuwediep, dat van den stoomschoener „Zeehond" aldaar een draadloos bericht is ontvangen, dat door hem een Scheveningsche visscher is gepraaid, die berichtte, dat ter hoogte van Doggersbank, een stoom schip is gezonken. Er waren 2 sloe pen in de nabijheid, die op den spiegel den naam droegen van „City of Sun derland". Nadere bijzonderheden ont breken. Een huis ingestort. Gisteravond 6 uur stortte een in aanbouw zijnd huis van vier verdiepingen in de druk ste winkelstraat te Breda plotseling in een. Er waren 13 werklui in het ge bouw, zes bleven ongedeerd, maar vijf werden gewond er onder uitgehaald, terwijl een reeds was overleden. Militairen en politie verleenden de eerste hulp. De slachtoffers werden onmiddellijk naar het militaire hospi taal gebracht. De laatste werkman werd levend uit den kelder gehaald doch had een been gebroken. Nader is gebleken dat twee werk lieden gedood zijn. Verdronken. Te Dalen (Dr.) is Donderdagavond een tweejarig dochter tje van den landbouwer J. A., terwijl men druk aan het hooien was, in een sloot gevallen en verdronken. SCHOTB2I. D» K. S. A Wij wijien met nadruk op de groote vergadering, die a. s. Donderdagavond belegd is in de zaal van dep Ned. R K. Volksbond in de Kerklaan. Op de hem eigen heldere wijze zal de ZeerEerw. Rector van den Berg daar uiteenzetten, wat de K. S. A. wil, wat haar doel is, an wat ze doet En in onzen tijd van sociale be langstelling en soeiale werken is dat een onderwerp voor allen 1 Hetberoepdervergunning- houders. In de maand November zal in de Raad van State behandeld worden het beroep van de vergunning houder» alhier, in verband met de ophanden zijnde splitsing. Burg. Stand.Ondertrouwd: A. Cassée en A. Takken. Overleden: G. J. Pennart, 3 j Wel op de Rakkers raden. Een -wetsontwerp is ingediend tot instelling van Bakkersraden. De minister van Landbouw, Nij verheid en Handel geeft in de Me morie van Toelichting slechts aan- teekeningen hij enkele artikelen. Na hetgeen in de toelichting betreffende het "wetsontwerp tot beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen omtrent de instel ling van Bakkersraden werd opge merkt, heeft hij gemeend zich van algemeene beschouwingen over dit wetsontwerp te mogen onthouden. Aan de artikelen van het ontwerp ontleenen wij het volgende: In elke provincie of in elk ge deelte eener provincie, bij algemee- nen maatregel van bestuur aange wezen, is een Bakkersraad, waarvan de standplaats mede bij algemeenen maatregel van bestuur wordt be paald. De Bakkersraad bestaat uita. een voorzitter en een plaatsvervangend voorzitter en b. een even aantal an dere leden en een gelijk aantal plaatsvervangende leden. Het aantal der leden, wordt voor eiken raad bij kon. besluit vastge steld. Die leden worden evenals hun plaatsvervangers voor de eene helft uit de patroons, voor de andere helft uit de arbeiders benoemd. Aan een Bakkersraad kan bij kon. fbesluit een secretaris worden toe gevoegd, zoo noodig met bezoldi ging- De voorzitter en de plaatsvervan gende voorzitter van den Bakkers raad worden bij kon. besluit aan gewezen uit de ambtenaren der ar beidsinspectie. De leden-patroons en de leden-ar beiders van den Bakkersraad als mede hun plaatsvervangers worden benoemd door Gedeputeerde Staten. De Bakkersraden dienen van ad vies aan de hoofden der departe menten van algemeen bestuur en de besturen van provinciëe cn gemeen ten, ten aanzien van alle onderwer pen, welke de belangen raken van den arbeid in het broodbakkersbe drijf, en verleenen hun medewerking ten behoeve van het toezicht op de naleving van wettelijke voorschrif ten, dien arbeid betreffende. De vergaderingen worden met ge sloten deuren gehouden. De Bakkersraad kan omtrent het in een vergadering verhandede aan allen, die daarbij tegenwoordig wa ren, geheimhouding opleggen. Deze wordt in acht genomen, totdat de "Pol7-IroT»GT»aQ^ Loot nTvhpt+. BLOEMENDAAL. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: B. Schneiders en N. Poot. P. J. de Moei en E. M. Haagen. VELSEN. Iö „Bloemoord" vergaderde de Verëeniging tot steun bij ziekte en ongelukken „Eendracht maakt Macht" De vergadering wend geleid door den secretaris, den heer E. Tuin, daar de heer G. Kleuyer ais voor zitter had bedankt. De heer Kleuyer doet in een inge zonden schrijven uitkomen, dat de tegenwerking yan vele leden in 't particuliere leven hem mede tot be danken had genoopt Het verslag van den penningmees ter over bet 1ste halfjaar van 1909, gaf in ontvangst f 697.85 en uitga ven f 647.34, zoodat er een saldoi was van f 50.51, dat gevoegd bij bet nog ón kas zijnde bedrag gaf f 1150.58. De betrekkelijke commis sie rapporteerde alles in orde be vonden te hebben. Wat aangaat de vaststelling van uitkeering bij besmettelijke ziekte, werd medegedeeld, dat een overeen komst was gesloten met de maat schappij „De Philantroop", tegen een uitkeering ,van f10 per week en per lid, tot hoogstens 4 weken. Hiervoor betaalt de Vereeniging 35 cent per lid en per jaar; mocht ech ter in een jaar geen uitkeering ge schieden, dan bekomt de Vereeniging de halve contributie terug. Het be stuur wilde dat echter bij onver hoopt besmettelijk ziektegeval, het desbetreffend lid gedurende dien tijd geen uitkeering van de Vereeniging zou bekomen. Dit lokte een zeer breedvoerige discussie uit, waarbij de heer Kleu ver deed uitkomen dat de Veree niging met haar onderafdeelingen Santpoort en Velseroo-rd, met het ne men van besluiten, niet den goeden weg kan bewandelen en reorgani satie noodig is. Het bestuursvoorstel werd echter aangenomen met 60 te gen 3 stemmen. In Santpoort waren 38 stemmen en op Velseroord 28 stemmen vóór uitgebracht, zoodat dit voorstel met 116 tegen 3 stem men werd aangenomen. Aan de verkiezing van den voor zitter ging een warme discussie voor af, daar verschillende stemmen op gingen, dat ook de onderafdeelin gen in dezen moesten medestemmen daar hier echter [reglementair niets aan viel te doen, werd vervol gens tot voorzitter gekozen de heer .Willems, die alvorens zijn benoe ming aan te nemen, hulde bracht aan de groote werkkracht van den afgetreden voorzitter, den heer Kleuver en hoopte dat ten allen tijde de partijstrijd uit de vereeniging zal geweerd worden. Ons politiewezen. In deD Gemeenteraad was meermalen de wensch uitgesproken lot het instellen van een commissariaat van politie, vooral met 't Oog op de afdeeline IJmuiden. Dit vond echter steeds verzet van den Burgemeester, die meende dat bestaande tor stand dar-rvoor geeu aarle d r g gsf. B ij kens de memorie van toeiienting vour de gemeentebegrooting van 1910 blijit ook thans dit standpunt gehandhaafd, en zeggen B. en W. dat denoodzake lijk beid der aanstelling van een po!i- tie-commissaris zich nog Diet heeft doen gevoelen. Wel zullen zij den Raad voorstellen voor de plattelands gedeelten een chef veldwachter aan te stellen. IJMUIDEN. De inbeslagneming van de Zwee dacha noot. In den Haag .heeft gisteren de commandant van de Zweedsche on- derzeesche frboot Hvalen, vergezeld van den heer Dardel, attaché hij het gezantschap van Zweden alhier, tijden» a f we 7. i ch e id van den OCZajlt optredende als «aigylaetïgö^ aart het ministerie van buitenlandscihei zaken beklag er over gedaan, dat de advokaat mr. Tideman en een deur waarder gisteren te Umuiden we derrechtelijk het oorlogsschip heb ben betreden. Uit naam van den minister van buitenlandsche zaken werd aan de heeren voorloopig leedwezen betuigd over de door genoemde Nederlanders gepleegde handeling, in afwachting van het onderzoek, dat naar het voorval gal worden ingesteld. BEVERWIJK. Personalia. Benoemd is tot on- derwijseres aan de R. K. Par. school te Oude-ToDge (Z. H.) mej. S. M. de Corte, alhier. HEEMSTEDE. Het Witte Kruis. Woensdag avond zal in „De dorstige Kuil" een vergadering worden gehouden van de afdeeling Heemstede der Noord-Hol- landsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Op de agenda staat o.a.: Benoeming van een Commissie van drie leden tot het nazien vaa de rekening van den penningmeester. Beraadslaging over de agenda van de algemeene verga dering, te houden te Amsterdam. BENNEBBOEK. Ons hulptelegraaf- en tele phoonkantoer. Op 29 Sept. zal alhier een hulptelegraaf- en hulpte- lephoonkantoor voor het algemeen verkeer worden opengesteld, welks diensturen xijn op werkd. 8 tot 1, 2 tot 3.30, 6 tot 7.30 en op Zon- en feestdagen, 8 tot 9 v.m. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: G. L. Elfericg en M. Brou wer, J. van der Kaaij en A. de Groot. Getrouwd: F. J. Koop en M. Heemskerk. LISSE De Broekweg. Naar wij uit zeer vertrouwbare bron vernemen, bestaan er ernstige plannen het bestrate ge deelte van den Broekweg door te trekken, zoover als het thans iB be bouwd. De veiling van het H. B G. Op de gisteren gehouden droge bloembol- lenveiliug vanwege het H. B. G. was zeer weinig animo. Hoewel er veel en beste soorten tulpen waren ingebracht ging de handel traag en slecht. Voor D. T. Murillo werd zoo ongeveer f 40 en voor E. v. T. La reine f 12 k f 13 per H. A. besteed. Veel is er dan ook onverkocht ge bleven. Het Kr nis ver bon d. Na een drie- maandelijksche rust hield het Kruis verbond „St. Jan de Dooper" gisteren avond weder een huishoudelijke ver gadering, welke slecht bezocht was. Na het gebed door den Geestelijken Adviseur opende de voorzitter de ver gadering er met klem op aandringende dat wij ons steeds drankweermannen moeten toonen, zoowel door het zicht baar dragen van het insigne als door het bezoeken der vergaderingen. Aan de orde was bespreking Sta tuten en Reglement van den Dioce- sanen Bond. Als rappporteur trad op de voorzitter, die de Statuten en de daarop voorgestelde wijzigingen voor las. Na breedvoerige bespreking werd de houding door de afd. „Lisse" voor de afgevaardigden behoudens eenige kleine spelingen, vastgesteld. Deze kwestie had circa anderhalf uur in beslag genomeD, waarom de voorzitter voorstelde de overige punten aan te houden en dan spoedig eene verga dering uit te schrijven. De vergadering keurde dit goed. Na eenige besprekingen omtrent de actie met de a. s. kermis te voeren, werd de vergadering op do gebruike lijke wijze gesloten. HALFWEG. Een belangrij ke dief stal, Door de politie werd hier dezer da gen een uitgebreid onderzoek inge steld naar aanleiding van de op 24 Augustus 1.1. te Amsterdam, ten na- deele van den beer J. L. Z, Oude Kerkplein, ontvreemde geldswaar dige stukken. De daders Ivan dezlen diefstal, 5 jongelieden van 1822 jarigen leef tijd, zijn inmiddels gevat en naai' het Huis van Bewaring te Amster dam overgebracht. Al het ontvreemde bevond zich in een ijzeren geldkistje, hetwelk is medegenomen en voorloopig door de daders werd onderzocht buiten de stad in „de Slatuinen". [Waarschijn lijk hebben ze toen alleen er uitge nomen het inliggende losse geld., Vervolgens is het edele vijftal naar Halfweg gegaan (3 per electriscbe tram en 2 te voet) en even buiten het dorp, aan de Trekvaart hebben ze den inhoud van het kistje aan een grondig onderzoek onderworpen. Stukken, waarmede ze niets kon den beginnen, o.a. f1200 aan ef fecten van de Utrechtsche Hypo theekbank, huurcontracten, geboor te-akten enz., zijn door hen eenvou dig verscheurd en in het water ge worpen, volgens hunne bewering. Nu verzocht de AmsterdamscKa Politie, te Halfweg ter plaatse nauwkeurig na te sporen of cr nog overblijfselen van de bedoelde stuk ken waren te vinden, welk onderzoek door den gemeente-veldwachter Lo- keTse met behulp van een bootje en met aanwijzing van een der daders, werd ingesteld, doch tot heden zon der resulta at. De bestolene verklaarde dat zich ook nog in het kistje moesten be vinden 2 groote gele gelakte enve loppen, ieder inhoudende 3 bankbil jetten van f 100, doch de daders be weren, dat zij er geen bankpapier in hebben gevonden. De daders zijn geknipt doordat een er van, Bekeren Ti. J. J, H. 3P had getracht te Amsterdam een gou den horloge te verkoopen, hetwelk ook tot de vermiste voorwerpen be hoorde en door een en ander er ver dacht ..uitzag, werd de Politie ver wittigd, hetwelk tot de ontdekking leidde. Nog kan worden medegedeeld dat de huurder van het grasgewas van de bermen der straatweg, aan de vaart, eenigen tijd geleden ter hoog te waan de jongens den buit moeten hebben uitgezocht, hij het grasmaai- en een hoeveelheid in elkaar gefrom melde papieren heeft gevonden, wel ke hij echter in het water heeft ge worpen zonder ze in te zien, alleen wist hij nog, dat het geen couranten waren. Hoogstwaarschijnlijk zijn dit wel van de Ivermiste stukken ge weest. HOOFDDORP. Gasverlichting. De parochie kerk van St. Joannes den Dooper alhier is van gasverlichting voorzien en wel benzinegas. Gisterenavond bij da opening van het 40 urengebed brandde het voor het eerst. Iedereen riep erover, dat het een groote verbetering is voor de kerk. Ook de pastorie zal van gas voor zien worden. Een Beengebroken. Mevr.V. die gedurende eenige weken bezig is fietsrijden te leeren, en door haar gevorderden leeftijd een driewieler heeft aangeschaft, bad Donderdag avond het ongeluk van de fiets te vallen sn haar been te breken. Hengstenkeuring. Vrijdag heeft alhier de jaarlijksche keuring van dekhengsten plaats gehad. Personalia. Te Utrecht verwierf het politiedi- ploma de heer H. van der Schaaf van hier en 't diploma met aanteekeniDg de heer K. Pluister eveneens van hier. Een scheidsgerecht voog gein cent o-werklied en. De heeren v. d. Kamp, De Braai, Rinkema en Breda Kleijnenberg, heb ben aan den Raad voorgesteld, en het ontwerp-Werkliedenreglement in Art. 30 en volgende artikelen te lezen in plaats „do Commissie van advies": het scheidsgerecht. En voorts Art. 34 zoodanig te wij zigen, dat aan liet scheidsgerecht al thans een gedeeltelijk beslissende stem wordt gegeven, en zooverre dat het over de al of niet strafbaarheid beslis sen zat, en bovendien bij strafbaar heid de maximum-straf zal vaststel len. Hiermede meenen de voorstellers het wettelijk bezwaar, door den heer Thijs- sen in zijn nota ontwikkeld, te on dervangen. De practische bezwaren van den> heer Thijssen. worden door dei voorstellers niet gedeeld. Opvoeding van halfverweesde kinderen, enz. Wij ontvingen het jaarverslag over 1908 van de Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde kinderen in het huisgezin. Behalve het algemeen ver slag bevat het boekje nog eenige me- dedeelingen over de afd. Haarlem, die in het eerste lévensjaar 12 leden-be schermers, 102 leden, en 33 begunsti gers telde. Aan het einde van het jaar had de afdeeling twee kinderen onder haar toe zicht, een te IJmuiden en een "te Heem stede. Met moed en opgewektheid gaat de afdeeling haar arbeid tegemoet. De Nat. bloemententoonstelling in 1910. [Wij' vervolgen heden de lijst der geschonken Eereprijzen of Medailles voo-r bovengenoemde tentoonstelling. Vijftig gulden door den heer Mr. Joh. Enschede, alhier. Gouden Medailles door het Hoofd bestuur vau de Nederlandsehe Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde, Mevrouw Douairière Mr. D. Viseer van HaZerswoude te Bloe- mendaal, twee stuks, den Heer Mr. N G.. Cnoop Koopmans, te Haarlem, de Heeren jR. van der Schoot en Zoon te Hillegom. Zilveren vergulde Médailles door den Heer Mr. P. Tjeenk Willink, te Haarlem, den Hear P. B. J, Ferf, Lid van Gedeputeerde Staten, te Haarlem, den Heer Mr. A. A Land, te Haarlem, de N. V. Papier- en Carton-Industrie, voorheen Meijer en Couvée, te Amsterdam, Mejuffrouw Jacoba Groen e wegen, te Haarlem. Zilveren Medailles toor den Heer [Wi D. Haitsma Muiier, te Haarlem, de Afdeeling Heemskerk der Alge meene Vereeniging voor Bloembol lencultuur, door den heer Mir. A, S. Miedema, Directeur der Haarlem- scbe Hypotheekbank, te Haarlem, de N. V. Papier- en Carton-Industrie, voorheen Meijer en Couvée, te Am sterdam. Bronzen Médailles, de Heeren E. Voet Jr. en [Wl J Voet, te Haarlem, twee stuks, de N. V. Papier- en Carton-Industrie, voorheen Meijer en Couvée, te Amsterdam. Het 20-jarig jubileum van onzen R. K. Volksbond. A.s. Maandag, den 27en dezer, zal de afdeeling Haarlem van den Ned. Rl K. Volksbond 20 jaren bestaan Dit Jubileum zal op luisterrijke wijze Maandagavond in een feestver- gadering herdacht worden, waarop behalve de leden met hunne dames, de Geestelijke en Wereldlijke auto riteiten der stad zijn geïnviteerd. Verwacht wordt, dat ook 't Oon- terafdeelingen van hun belangstel ling door afvaardiging van ee» a# meer leden zullen doen blijken. Op deze feestvergadering zal d# zangvereeniging der Afdeeling on der directie van den heer N. JEL Andriessen medewerken, terwijl aJft feestredenaar zal optreden de heeft Albert van der Kallen, hoofdredac teur van het Dagblad van Nooxdbra- bant, te Breda. Kerkelijk zal 't Jubileum 3 Octo ber herdacht worden met een H. Mie en Generale TL Communie in d§ Kleverparkkerk. Daarna gemeen schappelijk ontbijt in het St. Bftvd- gebouw. De groote prachtige Zaal van 't Bondsgebouw zal Maandagavond! door _dö goede zorgen van den heer Harré, die op dit gebied zijn sporen alreeds verdiend heeft, prachtig vtejv sierd worden met groen en bloemeh» Heeft de afdeeling in April naar buiten schitterend feest gevierd inpjk haar welgeslaagde reclame-tentoon stelling, het meer intieme feest op Maandagavond belooft ook zeer schitterend te [zullen worden. Geen vertooningm in het Bronge- bouw. Drie bewoners van hetFrederikspark alhier zetten een beweging op touw om den Raad te verzoeken voortaan te verbieden vertooningen in het Brongebouw, als oplaten van een luchtballon en Oud-Haarlem. Zijstel len zich voor in rechten te doen uit maken, dat dergelijke uitvoeringen daar niet mogen plaats hebben. (8. E.) Damclub Haarlem". In Café Neuf is een vergadering gehouden van bovangenoemde Dam club, onder voorzitterschap van den heer E. StrietmafL Naar de jaarvergadering van den Nat. Dam bond, op Zondag 3 Oct. te Den Haag te houden, werd als afge vaardigde gekozen de heer W. B. J„ Pippijn. Verder werd afgevaardigde naar de Damvereeniging „Constant",, te Rotterdam, tot bijwoning van de feestelijkheden, te geven ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, de heer C. F. Visser. Besloten werd nog om binnenkort een simultaan-seance te houden en pogingen in 't werk te stellen om hier voor de heeren De Haas of Batterfeld, van Amsterdam, als simultaan-speler» te krijgen. Een Tuinbouwschool voor d» bloembollenstreek. Op de Staatsbegrooting voor 1910 zij» onder Hoofdstuk X (Landbouw) gel dt» uitgetrokken voor eene Rijkstuin- bouwwinterschool ten behoeve van de bloembollenstreek. Het „Weekbl. Bloembollencultuur® zegt hieromtrent: „Het lijdt wel geen twijfel, na den aandrang die hij üe jongste begrootingsdiscussiën uit de Ka mer op den Minister is uitgeoefend dat de Kamer dezen post zal aanne men, zoodat in 1910 in ieder geval de eerste steen van onze tuinbouw school zal kunnen worden gelegd en vermoedelijk zelfs het gebouw nog in den loop van het jaar in gebruik zal kunnen worden genomen." De cursus in de Kathedraal. Voor deze week zijn voor den cur sus in de Kathedrale kerk van Sint Bavo twee uiterst belangwekkende on derwerpen aan de orde. Dinsdagavond zal kapelaan Willen- borg behandelen: „Het bovennatuurlij ke in de leer van de H. Kerk". Donderdagavond is het onderwerp»: „De onfeilbaarheid". Weldadigheid naar Vermogen. De finantiëele commissie dezer vereeniging heeft 1100 circulaires in onze stad rond gezonden, met dringend verzoek lid of donateur der hoogst nuttige instelling te worden. In den braede wordt in deze circulaire 't doel der ver eeniging uiteengezet, haar standpunt en een uitvoerige opsomming van het vele goede, dat de vereeniging in de ruim 20 jaren, dat zij nu bestaat, voor de armen gedaan heeft. Een deserteur te pakkan. 21 Septem ber 1.1. was te IJmuiden uit zijn garni zoen gedeserteerd zekere B. J. S., mi licien der pantserfortartillerie aldaar. Gisteren bevond hij zich hier op ons station en wilde juist met den trein vertrekken, toen de politie em bfl den kraag vatte. Een erg aangename gewaarwording was het zeker niet. Thans is hij ter beschikking der mi litaire autoriteit gesteld. Do kwestie bij de O. iW- Inzake het hangende geschil tussehen den geschors ten wagenmaker G. en den assistent-op zichter D., aan de werkplaats der H. IJ. S. M., zal thans a.s. Dinsdag hef scheidsgerecht zitting hebben in een der kantoorlokalen van de werkplaats. Een 18-tal getuigen zullen alsdan ge hoord worden. Da tram in botsing m'et oen wagen. Donderdagmiddag had op den hoek van de Riviervischmarkt en de Jansstraat een ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed afliep. Een wagen met paard be spannen, kwam in botsing met een elec- trische tram, de opzittende ersonen, de voerman en de heer B-, vielen van den wagen. Het paard bezeerde zijn achterpooten, terwijl de boom van den wagen brak. Door het krachtig remmen van den wagenvoerder voorkwam hij grooter ongelukken, doch het nam niet weg» dat beide personen naar 't politiebu reau gingen om procesverbaal te la ten opmaken, daar zij beweerden, dat de wagenvoerder niet gebeld had. Boden. In het douchebadhuis aan he' Leidsche Plein zijn in de afgeloope» week genomen 987 baden, en in dat aan den Koudanhorn 503.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2