Pink Pillen ESPERANTO. Uit den Omtrek. Ingezonden Mededeelingen. Kerknieuws. Arrondsssements-ReGiitbank te Haarlem. VAN ELDERS Vragenbus. tnillioenec-bericht als „behoorende tot het gebied der legenden" en „ten doel hebbende de Katholieken te doen gelooven, dat de 3. Stoel van nu af aan overvloedige middelen bezit, zoodat zij zich minder behoeven beangst te maken over de ontzaglijk groote stof felijke behoeften der Kerk." Hoe dik wijls zal van anti clericale zijde dezelfde manoeuvre worden herhaald Hoe dikwijls nog zullen katholieke bladen met zulke „mooie" berichten over den Paus erin loopen (Tijd.) BINNENLAND. Weer een Jansenistische stuip trekking. Nog is de fraaie vertooning, die de Jansenistische Bisschoppen het vorig jaar te Utrecht gaven door het toe dienen van de bisschopswijding aan den afgevallen en gehuwden Engel- schen priester A. Mathew, niet verge ten, of zij maken zich op tot een nieuwe dergelijke daad. Thans zullen ze een bisschop wijden voor de secte de z g. Mariawieten in Russisch Polen. In het door de oud-Bisschoppelijke Clerezy verspreide communiqué lezen we o. m „In tegenstelling met de tot nu toe door de pers verspreide berichten, als zouden de Mariawieten een minder waardige kerkelijke secte vormen, bleek door onbetwistbare bewijzen en getuigenissen, dat de ruim 200000 Russische Polen, die zich bij deze be weging aansloten, in leer en leven voorbeeldig zijn en zoowel dientenge volge als wegens hun verzet tegen den Paus en de R. K. bisschoppen, aan lastering en ongehoorde vervol ging blootgesteld zijn. In de Russische Doema, die in Oct. a. s. bijeenkomt, zal hunne zaak als eerste punt van het programma behandeld worden en alsdan daar besloten worden hun ver zoek in te willigen en de „secte" der Mariawieten officieel als een ware Katholieke kerk (sic I) te erkennen. De datum der bisschopswijding zal W6ldra bekend worden." „Voor wie deze „ware Katholieke kerk" niet mochten kennen, zij her innerd, dat hun beweging eensdeels religieuze, deels politieke is, gesticht door „zuster" Kozlawska en den schis- matieken geestelijke Johannes Ko- walski, dien de Hollandsche Janse nisten thans tot bisschop zullen wijden. Zij houden daar ook eenige van de Katholieke Kerk afgevallen Duitschers, Tsjechen, Lithaners enz. zich bij hen aansloten hun godsdienstoefeningen in de talen der verschillende aanhan gers. De secte maakt gemeene zaak met de Poolsche revolutionnairen, wier gewelddadigheden door den H. Stoel openlijk zijn afgekeurd. De beruchte secte, ontstaan in net ziekelijk brein van een hysterische visionaire, die zich inbeeidle een tweede „Moeder Gods" te zijn, geroe pen om de Katholieke Kerk en spe ciaal de geestelijkheid te hervormen, ie zelf een mengelmoes van ds meest buitensporige en zotte dwalingen. Zij betreffen, naar „De Tijd" uiteenzet, met name de inrichting der Kerk en bet ander leven, meer speciaal het Vagevuur; maar wat deze dwaalleer zoo gevaarlijk maakt, is de dweep zucht, waarmede zij hare aanhangers bezielt en hen drijft tot allerlei buiten sporigheden. Toevallig kon de „stich teres" de hand leggen op een bekend priester, dis zich door haar schijn vrome voorstellingen liet beetnemen en zóó slaagde zij erin een aantal priesters voor de secte te winnen, die op hun beurt eenige tienduizendtallen van geloovigen tot de ketterij ver leidden. Het bovengenoemde getal (200.000) lijkt minstens zeer ruim genomen; in de pers werd van 60 000 gesproken. Een niet gering deel van net succes schijnt de ketterij te danken aan de omstandigheid, dat de Poolsche bis schoppen en priesters, op aandrang van Rome, krachtig in verzet kwamen tegen de anarchistische strooming on der de Polen. Onder den invloed van eenige heethoofden, zochten degenen, die door deze tegenwerking verbitterd werden, heil en heul bij de Maria wieten, bekend als niet geheel en al wars van anarchistische avonturen. Reeds op het Congres te 's Graven- hage in September 1907 zaten de leden der oud-bisschoppelijke Clerezy samen met Poolsche onafhaükelijken naast leden van de Russische kerk, Ameri- kaansche Episcopaten, Portugeesche Apostolischen en scheurmakers uit zoowat alle landen van Europa. Thans zal het nog tot een nauwere aanslui ting komen met de Poolsche afval ligen. Verwonderlijks is hierin eigenlijk weinig, merkt „De Tijd" op, daar de Hollandsche oud-Katholieken uit sym pathie voor de dwaling de dwaling hebben voortgeholpen en met geeste lijke rebellen samengezworen. Afval ligen worden altijd verteerd door de begeerte om afvalligen te maken, want hun verwijtend geweten wil mede plichtigen in het kwaad# Elke ver dwaalde is voor de oud-Katholieken een nieuwe buit, elk schisma voor hun armoe een welkome verrijking, al hun sympathiën zijn met renega ten. En bet merkwaardigste is daarbij, dat in den gemeenschappelijken haat tegen de Katholieke Kerk gaarne de onderlinge leerverschillen worden ver geten 1 Is er oorzaak P Het socialistisch hoofdorgaan „Het Volk" heeft eens verklaard, dat blijk baar het Haagsche vrijzinnig-demo cratische dagblad „Land en Volk" ,,'t land aan „Het Volk" heeft. Dat kan wel zijn. Althans vinden wij nu in „Land en Volk" dit leuke stukje: Voorlichting. Wat de zaak zelf betreft, moeten wij opmerken, dat in derdaad Van Kol's voorstel zeer een voudig is, en dat de Kamer, als zij wil, genoeg zelf- beheersching bezit om met allerlei ob structieve amen dementen korte metten te maken. De vorm kwestie is hier bijzaak. De vraag is, of de Nederlandsche volksvertegen woordiging de schatten van den Limburgschen grond wil behou den voor de ge meenschap, dan wel of zij ze in den schoot wil werpen van een kleine groep winzuchtige kapitalisten. Daarop zal de 17e September het antwoord bren- gen. „Het Volk", 7 September '09. Nu was de eenige vraag deze: moet de ontginning van de Limburgsche ondergrondsche schatten langer ongeregeld blij ven? Moet de re geering nog langer gebon den zij n door <en honderdjarige Fran8cbe wet? Zelfs in de kwestie van staatsexploi tatie werd niets beslist. Want de Kamer kan, over concessie-aanvra gen oordeelend, doorconcessiewei- gering zeggenwij willen staatsex ploitatie. Ze kan ook door coaces- sieverleening zeg gen wij willen particuliere ont ginning. Het wetje zou alleen ge maakt hebben, dat het met den stil stand uit was, dat er iets gebeuren ging, in de eene of in de andere richting, in welke richting bleef on beslist. „Het Volk", 18 September '09. Het is maar de vraag, of „Land en Volk" terecht of ten onrechte, ,,'t land aan „Het Volk" heeft. Wie de bovenstaande kolommetjes leest, kan er wel iets van begrijpen. (Rott.) Verstrekkende gevolgen van de Ongevallenwet. Een slagerswinkel. Een dienstmeid voor huiselijk werk, die nu en dah ook in den winkel wat schuurt eh afwascht. Valt die dienstmeid onder de Ongevallenwet? Deze vraag deed zich onlangs voor. Ja, zij valt er onder. De meid, die behalve huiselijke werkzaamheden, ook den winkel schoonhoudt, behoort op de loonlijst voor te komen en wel voor het volle loon in geld in den vorm van kost en huisvesting. Artikel 6 der wet toch schrijft voor dat het loon, hetwelk door een verzekerde bij den werkgever wordt verdiend met niet-verzekeringsplichtige werkzaam heden, toch op de loonlijsten behoort te worden verantwoord. Herhaaldelijk is er gewezen op het onbillijke van de verplichting om premie te moeten betalen over loon, dat ver diend woidt terwijl de werkman niet verzekerd is. Maar het staat nu een maal in de wet. En is dit het geval, dat men dan zijn ziel in lijdzaamheid bezitte. Want dan gaat 't er zoo spoe dig niet weer uit. XIX. Tot heden ontvingen wij nog niet de officieele verslagen van ons te Barce lona gehouden congres. In ons volgend artikelh open wij daarover een en ander mede te deelen. In de maand Augustus hebben onze Rumeensche geestverwanten hun eerste Esperanto Congres gehouden, en we mogen er dadelijk achter voegen met succes. Behalve door honderden Roe- meniërs werd het ook bijgewoond door 112 Bulgaren, 11 Serviërs en 1 Rus. De ontvangst van deze buitenlandsche geestverwanten was de gelegenheid voor 'n mooie betooging. Voorafgegaan door een muziekkorps trok men naar het station, tientallen van Rumeensche, Serviesche, Bulgaarsche en Esperanto vlaggen dragende, terwijl de muziek lustig de Esperanto marsch deed hoo- ren. Aldus werden de voornaamste streken van Bucarest doorgetrokken en zooals begrijpelijk is een flinke reclame voor 't Esperanto gemaakt. Den daarop volgenden dag had te half 11 uur 's morgens de plechtige ope ningsvoorstelling plaats, door meer dan 500 Esperantisten bijgewoond. Verschil lende redevoeringen werden gehouden, ingekomen telegrammen en brieven voogelezen en vooral de begroetings- brief van dokter Zamenhof, den uit vinder van het Esperanto, wekte een onbedaarlijk applaus De. muziek speel de het Esperanto bondslied „La Espe- ro", hetwelk door de aanwezigen met geestdrift gezongen werd. Natuurlijk werd er ook terdege voor de propaganda gezorgd. Duizenden vlie gende blaadjes werden alom verspreid, het beschaven der wereldhulptaal Es peranto ter kennis van iedereen bren gend. Dat dit congres heel wat belangstel ling voor het Esperanto te voorschijn geroepen heeft, bewijzen wel de cur sussen, welke eenige weken daarna zijn opgericht. Een is er opgericht speciaal voor leerlingen van gymnasia, een voor han delsbedienden, en een voor drukkers, in voorbereiding zijn cursussen voor letterzetters en politieagenten. Tijdens het congres is weer eens ge bleken, lat van hoogerhand reeds veel voor 't Esperanto gevoeld wordt. Zoo had de minister van Buitenlandsche Za ken bevolen, ieder ongehinderd de Roemeensche grenzen over te laten gaan op vertoon der congreskaart. Het schijnt dat dit anders zoo makkelijk niet gaat! De Minister van Oorlog stel de welwillend de zalen der Hoogere Krijgsschool ter beschikking der Con gresvergaderingen, de Spoorwegdirectie gaf een korting van 50 pCt. aan de Esperantisten. Dit alles zijn feiten, wel ke bewijzen dat het Esperanto zich gaat verheugen in de belangstelling van ieder. Men heeft nog een tweetal dagen be steed aan het bezoeken van openbare gebouwen, museums, fabrieken, buiten plaatsen en kasteelen, enz. Overal be toonde men 0e grootste welwillendheid voor de Esperantisten, vroeg men her haaldelijk inlichtingen omtrent de taal, waar leerboeken te koop waren en waar deelgenomen kon worden aanEs- perantocursussen. Kortom: dit congres is wederom een groot succes voor 't Esperanto geweest. En de resultaten zullen niet achterwege blijven! ESPERANTANO. De afschaffing van melkverkoop op Zondagavond. Er is onder de Heemste-edsebe melkverkoopers in den laatsten tijd een heilzaam streven naar Zondags rust- En zoo hebben ze dezer dagen een vergadering gehouden en reeds is te bemerken, dat de melkverkoop op Zondagavond zal worden afge schaft. Eigenlijk was er vroeger reeds over deze kwestie een vergadering gehouden en toen is een commsisie gevormd, die zich in een circulaire tot alle melkslijters in de gemeente gewend heeft en op- welke circulaire- een elftal vragen gest-e-ld waren. Deze vragen zijn in de vergade ring dezler week besproken. Het bleek, dat er voor de zaak onder de melkverkoopers een gun stige stemming heerschte en van v-eel andere zijden waren bewijzen van sympathie ontvangen. Men besloot op- 28 November 't besluit tot afschaffing in werking te doen treden. Hierna, werd in den breede- gedis cussieerd over den tijd, waarop- de verkoop als geëindigd moet worden beschouwd. De voorzitter wilde, dat de tijld zóó vroeg gesteld zou worden, dat iedereen in staat zou zijn, a,a-n zijn kerkelijke plichten te voldoen, n.l. om tien uur. Doch de heer van der Weiden ver zette 'zich tegen 't idéé. Wanneer alle melk 's morgens bezorgd moet wor den, dan kan hij de ochtendmis niet bijwonen en als Katholiek gevoelt hij zich daartoe verplicht. Zoo hadden verschillenden bij dit punt wat te zeggen, totdat de voor zitter in omvraag bracht of 10 dan wel 12 uur als eindigingstijd zou worden vastgesteld. -Men beslo-ot tot 12 uur. Men vroeg verder: Is het gewenscht of noodzakelijk, dat maatregelen worden getroffen voor het geval, dat collega,'s zich! niet houden aan het gezamenlijk genomen besluit Zoo ja, op- w-elke wijze (Medisch voorschrift en melk- voorziening aan de- bakkers natuur lijk uitgesloten). Of kunnen we on der elkander zooveel v-ertrouw-en a an kweeken, dat een besluit, als hierboven genoemd, niet noodzake lijk is? Het was natuurlijk moeielijk hier omtrent een goede regeling te- tref fen. Men besloot, dat eventueels- ge vallen door de iQoffimissie Zouden, onderzocht worden en aan de ver gadering voorgelegd. Zijn er melkverkoopers, die niet Willen meewerken, -dan zullen die opgegeven worden aan' de Oommis sie en zal deze- naar bewind van za ken handelen. Men zal hen trachten te bewegen mee- te werken door 't voorbeeld, dat anderen hen zuilen geven. De vergadering besloot op den' reeds genoemd-en datum het Z-ondag- avondloopen en het verknopen af t-e schaffen. Hier staan buiten: medisch voor schrift, het niet verkrijgbaar zijn van benoodigde- melk, de melkvoor- ziening aan bakkers en hotels. Vrijheid zal gelaten worden in de bepaling op welke dag de karn-iag zal gehouden worden. Men zal echter onderling helpen' wanneer een eventueel tekort zal moeten aangezuiverd worden -en een overschot van de hand gedaan, zon der schade- voor -den belanghebbende. In principe werd besloten op te richten een „V-ere-eniging van melk slijters in de- gemeente- Heemstede", die -dan die kwestie van „Vra.ag en Aanbod", alsmede ;a-ndere economi sche vragen zal regelen. Ten slotte werd door de vergade ring de volgende motie aangenomen „De melkverkoopers in de gemeen te Heemstede, op- den 22-en Sept., ten tweede male bijeen, met h-et do-el afschaffing te verkrijgen van melk verkoop op Zondagavond, zoowel aan huis als langs den 'weg, gehoord het .rap-port dei1: in de eer ste vergadering gekozen corn-miss in tot voorbereiding dezer zaak, n.l. dat bijna alle melkslijters op 2 na- I zich vóór de afschaffing hebben uitgesproken overwegende, a. dat zoowel godsdienstige als maatschappelijke redenen hier drin gen, b. dat in vele- 'omliggende gemeen ten de melkverkoop- sedert langer of korter tijd zonder schadelijke gevol gen noch voor den „verkoop-er, noch voor den verbruiker is ge staakt <c, dat- re-eds vel-e particulieren in deze gemeente zich gunstig over de ze bevordering! van Zondagsrust heb ben uitgelaten; d. dat -de bezwaren, uit de a,fsch%f- fing ,op- Zondagavond voortvloeien de, me-t eenigen go-eden wil aan do zijde van het publiek wel zijn te overwinnen. Besluit: amet ingang van 28 November a-s. van 's middags 12 uur af den verkoop van melk zoowel in huis als langs den weg te staken; b. de hulp en gewilligheid van het publiek in te roepen om deze- zaak te cloen slagen door des Zaterdag- avonds -en Zondagmorgens ziieh va-n voldoende- melk te- voorzien, c. te verzoeken, dat ook het pu bliek zijn invloed zal aanwenden om de- beide slijters, die zich er nog niet toe lieten vinden, tot e-ea gelijk besluit- te brengen; d. -door middel, va-n een circulaire alsmede -door -de dagbladen den in houd van dit besluit ter kennis van de ingezetenen-en t-e brengen. (Onderteek-end door al de melkslij ters). Nog werd besloten de vergadering ter oprichting .van de vereenigingi voorloop-ig op 1 Oct. a.s te bepalen. De vergadering verklaarde er zich vóór, den prijs van de melk op 9 et. te brengen. V oor de vergadering gesloten) werd, werd den heer Klijn hartelij- ken dank gebracht voor diens werk zaamheid en energie. Rechtszaken. Zij die ongeneeslijk waren verklaard, zijn door de Pink Pillen genezen. Zijn de geneesmiddelen die u aan geprezen waren, mislukt, weifel dan niet, neem van daag nog de Pink Pillen, dezen zullen u niet te leur stellen. Zij zuiveren en verrijken het bloed, geven krachten, wekken den eet lust op, versterken de maag, regelen en vergemakkelijken de spijsvertering. Zij zijn krachtdadig en dus om deze reden een goedkoop geneesmiddel. Het is het geneesmiddel dat de grootste regelmatigheid in zijne resultaten aan wijst. Over geheel de wereld hebben zij verkregen en verkrijgen zij voortdu rend snelle genezingen van zieken die voor ongeneeslijk waren verklaard, en zij hebben in heel wat gevallen een bewondering gewekt die met een wer kelijke verwondering gepaard ging. Zij genezen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, alhemeene zwakte, ze nuwzwakte. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, hoofd- depóthouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdam; voor Haarlem en Omstreken bij de firma's J J Göppinger Groote Houtstraat 147 en bij Plaatzer van der Huil Jansstraat 28. En verder bij verschillende Apo thekers en drogisten. Mgr. Luypen in de Minahsssa. Men schrijft uit Menado aan de „Java-Post" Van 11 Juli tot 3 Aug. had-den wij het voorrecht Zi. D. H- Mgr. E. S. Luypen op vormreis in ons dier baar Minahassa te zien. In dit .korte tijdsbestek werden 997 Minahassers gevormd tot wa-re soldat-en ,van Christus' Kerk. Alhoewel bijna, dagelijks Z, D. H, op .verschillende plaatsen het H. Vormsel toediende, kond-en lang niet alle gemeenten bezocht wio-r-d-en en' gebeurde het niet zelden dat de vor melingen ,van 2 a 3 uur ver geko men wiaren. .Waar ook monseigneur verscheen waren «erepoorten -en tal van smaak volle versieringen aangebracht op -ei-gen initiatief der bevolking. Het was een grandioze zegetocht van het katholiek geloof door bijna gehee-l Minahassa. En nogmaals is allerduidelijkst ge bleken, -door de meest- wtelsprek-enda teeken-en van eerbied -en voorko mendheid -der andersdenkenden, dat noch de- katholieke godsdienst in 't algemeen, noch in 't bijzonder d-ej komst van monseigneur den bis schop van Batavia in de- Minahassa, een bron kan zijn van orde- of rust verstoring, -dat spookbeeld dak slechts bestond in de verbeelding van enkelen. (Zitting van Donderdag.) Onder de verschillende zaken die Donderdagmiddag na de pauze werden behandeld waren enkele rijwieldiefstallen. In Heemstede had zekere J. P. G. in October 1908 een rijwiel, dat voor een winkel stond, gestolen, was er mee naar Amsterdam getrokken en had het daar verkocht. De officier van Justite eischte 6 maanden. Een ander, zekere H. B. tuinders- knecht in Heemskerk bad in beschon ken toestand, op zekeren nacht, een rijwiel van een bleekveld naast een café, ten nadeeie van G. V. meege nomen. Niet gestolen, zei beklaagde, ik wilde het teruggeven. Hij bad, zoo zeide hij, in beschonken toestand ge handeld, en nam alleen dat rijwiel, om spoediger thuis te komen. De eisch was 3 maanden. Een andere rijwieldief, zekere J. M„ kreeg ook 3 maanden. Hierna kwam in het bankje een inderdaad Veelbelovend heerschap. Bertus S., zoo heette deze me neer had op zekeren middag zijn tante in Hillegom een bezoek willen brengen. Hij vond tante echter niet thuis. Wel zag hij in de voorkamer tante'e portemonnaie liggen. Die stak hij in zijn zak. Intusschen zaten er toch maar twee kwartjes in. Dat viel 'm niet mee. De officier eischte 4 maanden. Baldadigheid. In een herberg te Aalsmeer had D. K. met nog enkele anderen, zekere v. d. L. gedwongen te tracteeren. V. d. L. weigerde echter een rondje te geven aan 't luidruchtige gezelschap. Daarover werd D. K. kwaad en sneed uit wraak, de voorband door van het rijwiel van v. d. L. De schade voor laatstgenoemde was f8. Tegen D. K. werd 3 maanden ge- eischt. Driftige jachtopzieners. H. d. O. en J. v. d. B„ twee jacht opzieners waren beschuldigd van in de duinen een zestal kinderen te heb ben mishandeld. Uit het verhoor der vier kinderen die als getuigen optraden, bleek ook inderdaad dat die jachtopzieners wel wat hard wa ren opgetreden, De kinderen speel den in de duinen, 't was in April 1908 en een had uit pleizier een dor struikje uit den grond gerukt ener mee in de lucht gezwaaid. Dat was voor die jachtopzieners een reden om ze te slaan en zelfs den keel van éen hunner bijna dicht te knijpen. De officier van Justitie van mee ning zijnde, dat zulk een manier van doen voor politiedienaren in geen ge val gepast was, eischte, op grond van schenden van ambtsplicht, 6 weken. De verdediger der beide beklaagden, drong, na een lang pleidooi, aan, op ontslag van rechtsvervolging. Failliet verklaard: 21 Sept. H. Reichmann, logementhou der en restaurateur, te Amersfoort. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst, de faillisse menten van A. M. d. Draak, te Schie dam, J. Kimmel, vroeger directeur van een technicum, gewoond hebbende te Groningen, en van C. J. van der Koe len, bierbottelaar te Hoorn. Opgeheven: het faillissement van J. van der Wal, te 's-Gravenhage. V r. Mijn vader was gepensioneerd militair hier te lande bij de land macht, overleden in het laatst van Juli, terwijl het pensioen 1 Juli uit betaald is geworden. Aan wie moet het pensioen nu uitbetaald worden? Want er blijtt nog 3 maanden te vorderen. Mijn vader is voor de tweede maal gehuwd geweest, heeft bij testa ment de dochter uit het eerste huwe lijk (uit het tweede huwelijk zijn zeen kinderen) als eenig erfgenaam benoemd. Moet nu het pensioen uit betaald worden aan de dochter en der moeder en van den Voogd om kaar tegen kaar echtgenoot te be- beschermen niet veel meer dan denk beeldig was. Hij was echter zoo op gewonden dat hij niet in staa-t was zijn krenkende woorden in te kou den, die hem voor altijd den baron tot vijand maakten. „Veldenz begon zijn huwelijksreis in bijna even hopeloo-zie stemming als zijn jonge vrouw. De toekomst scheen kern slechts duistere, vreug- delooze dagen te beloven a,an -de zijde eener vrouw:, die zijn hartstochtelijke liefde met koelheid, ja met afkeer beantwoordde. Maar zijn leven, zonder juist ge lukkig te zijn, was toch minder treu rig dan hij verwacht had. De jonge vrouw nam den kaar opgedragen, plicht zeer ernstig op- en zocht dien niet slechts naar de letter maar ook naar den geest te vervullen. Reeds na weinige uren had zij met vasten wil alle uiterlijke teekenen van smart over de scheiding van hare geliefde verwanten bedwongen ea van toen af was zij den zieken echt genoot een vroolijke, opmerkzame en geduldige gezellin. Zij omringde hem met onvermoeide zorg, stelde haar wenschen steeds achter bij de zijne en offerde rust en levensvreug de aan pijn welzijn. Toch kon zij hem slechts achten maar niet lief hebben, al zou een liefhebbende echt genoot© hem niet beter hebben kun nen verzorgen. Zij scheen steeds te vreden en verried nooit eenigen zelf- zuchtigen wensch of eenig ongedulde In weerwil daarvan begreep hij, dat zij niet gelukkig was en hoe gaarne hij ook zou ge-wild hebben, hij kon zicih niet inbeelden dat zij hem liefhad, dat de zachte en vrien delijke offervaardigheid -die zij; hem betoonde, uit iets -anders dan uit plichtgevoel (voortkwam. -Toch kon hij haar hierover 'zelfs in zijn ge dachten geen verwijt toevoegen, daartoe was hij niet onreehtv-aiardig genoeg. Hij erkende zelfs me-er -en meer welken dank hij haar schuldig was en langzamerhand ontstond een, gevoel van berouw bij hem over het haar aangedaan leed. Lina was ha-ar echtgenoot eerst naar Cannes gevolgd, toen na-ar Pap, toen weer naar Cannes zonder ooit eenige tegenwierp-ing tegen zijn plaa nen te maken of haar verlangen Liaar haar ouderlijk huis te verraden. Toen hare afwezigheid zich steeds meen verlengde, had hare moeder aange boden bij haar te komen. Maar Lina wist, welk een offer zulk een reis voor de aan rust en stilte gewende vrouw -zou zijn en voorzag tevens dat het bezoek zijner schoonmoeder haar echtgenoot niet welkom zouj zijn. Daarom sloeg zij dit- aanbod af. Veldenz verlangde intusschen met de rusteloosheid van ©en zieke naar voortdurende afwisseling in hun ver blijf, wijl hij van elke luchtverande- ring beterschap en zelfs genezing hoopte. Maar het baatte hem niet. Da voortgang zijner ziekte was onmis kenbaar. Zijne krachten namen meer en meer af, waardoor het verblijf in den vreemde voor de jonge vrouwi steeds moeielijker werd. Zij begroet te daarom zijn plan den zomer thuis door te brengen om in den herfst naar ,Caïro te gaan, met vreugde tranen. „Maar Lina, wat scheelt er aan vroeg de baron verbaast. „Wilt ge liever in Nizza blijven „O neen, o neen, ik ween va A vreugde: „ik ben zoo- gelukkig naar huis te kunnen ga^n." „Heb ge zoo na,ar huis verlangd?" vroeg Veldenz pijnlijk getroffen. „Kan dat wel anders Hoe lang heb ik mijn lieve moederen mij-n oom niet gezien!" „Arm kindIk vrees bijna, dat ge aan heimwee geleden hebt." „Wel een weinig. Maar nu ik weet, dat we naar huis gaan, is het voor bij." „Maar Lina", hernam haar man half verstoord, half treurig, „waar om hebt ge dat voor mij verzwegen Ben ik dan zoo'n tiran?" „Integendeel", zeide zij vriende lijk, „en daarom zlweeg ik. Ik wist-, dat ge mijn wensch dadelijk ingewil ligd zoudt hebben en ik ha-d het mij nooit vergeven, als uw verblijf in het- Zuiden om mijnentwil ware inge kort." Veldenz en zijn vrouw bereikt-en het station nabij Allnhause-n op- het zelfde uur, dat Ortwin den treirf; naar het no-orden afwachtte. Het w;as goed voor .Lina's rust, dat zij van de aanwezigheid van -den vluchten ling geen vermoeden had. Zijn aan blik kon -de trouwe- verpleegster haar taak verzwaard hebben en het prik kelbaar gemoed van de-n baron kon erdoor in -een opwin-ding zijn ge raakt, 'die bij zijn zwakte- wellicht de ernstigste gevolgen gehad zou heb ben. Nu betrok hij in kalme rust zijn schoon huis en doorleefde er, afge zien van .zijn toenemende- zwakte, aan Lina's zijde- een stillen, vreed- zamen zomer. Hij zou zelfs, ondanks zijn lichamelijk lijden, gelukkig ge weest- zijn, had hij niet steeds dui delijk ingezien tot welk -een zwaar le-ven van verdriet -en inspanning hij .bet onschuldige \ye-zen had ver oordeeld, dat (hij aan zijn somber leven geketend had. Hij bekende zich nu, dat in zijn streven naar -dat wat hij ziijn recht genoemd had, veel meer zelfzucht dan liefde was geweest, dat een min der edel© natuur dan die van zijn voortreffelijke vrouw hem het leven tot. een hel had kunnen mak-en. Hij' bekende zich vol diepe beschaming, dat hij slechts geëiseht, slechts ge nomen en ontvangen had, terwijl hij, toch beloofd en zich verbeeld ha-dl haar -door zijn liefde- gelukkig tq maken. Van toen af dacht, hij minder a.an zich zelf, maar jveel me-er er aan om haar te ontzien. Hij be-dwong zijn prikke.lbaarhei-d, ,zijn ongeduld en deed met rustige zachtmoedigheid! de laatste schreden naar zijn vro-eg- tijdigen doo-d. En Lina wend harte lijker, kreeg hem meer -en meer lief, zoodat- hij gevoelde, dat zij niet lan ger uit- louter plichtgevoel, maar uit toenemende teed-erh-eid -zich voor hem] opofferde, en -dat zijn heengaan ha,ar oprechte droefheid zou veroorzaken. Zoo- gingen de laatste weken van den zomer voorbijde herfst kwam en bracht het einde. Mevrouw, von Heszb'orn, die den zieke reeds lang vergeven had, juist omdat hij een zieke was, bracht den meesten tijd op- Allnhausen door: niet -dat (zij werkdadig© hulp- kón verschaffen, maar toch w:a,s ha-ar aan wezigheid een troost voor hare, doch ter. Zij: zat zwijgend als gewbonlijk in een zijvertrek, terwijl Lina v!oor het bed van den stervende geknialld lag, zijn rechterhand in hare beide han den houdend en smartelijk wee nen- de. „Mijn arm kind", stamelde -de kranke, „schrei niet z!od.|.|,Treur niet, dierbare Lina.. het zal spoe dig voorbij ;zijn.. en daar ge mij alles vergeven hebt. wat, ge doop mij leedt, izal ook God..,, mij ver geven.. wat ik tegen u. gezondigd 'heb..,gij edele- vrouw." „Ach, -dat God uw dierbaar l'e-venl nog lang mocht sparen.. ant woordde -de trouwe verpleegster* nauwelijks in staat ha-ar aandoening te beheer schen. „Mijn kind.. God loone u...., ad uW.. trouw en..„, geduld..., en,,., en..,." - Hijl twerd onrustig en bepiroefdq zich op te richten. Zij ondersteunde' hem en hield hem in haar airmen* Met een gelukkigen lach, die als een lichtglans in zijn oo-gen schitter de, zag,hij tot haar omhoog. Toen; 'hiji -echter we-er wilde spreken, bei- ving hem een aanval van krampi in de borst en voor op Lina's hulp geroep- haar moeder kon toesnellen, was alles voorbij. „Hij is bij God, mijn kind", fluis terde de goede vrouw, zelf we-enenjcb haar w-eenende dochter met troos tende zekerheid toe. „Da,ar zullen) wij hem eens wed-ervinden. Gij- hebt hem zijn lijden verlicht- en waart de laatste vreugde Van zijn leven; dat moet u in deze uren een troost zijn, zooals het u ook voo-r de toekomst ten zegen zal strekken." Wordt vervolgd HEEMSTEDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6