ESPERANTO. Uit den Omtrek. Vragenbus. Leger en Vloot, Marktnieuws. Ingezonden Mededeeling. Zij bezat de maar de gezondheid ontbrak haar. Wetenswaardig Allerlei. UitSotingen. Nagekomen Kerkberichten, CASTRICUM. VOGELENZANG- HAARLEMMERMEER. (aa^ de Lijnden.) Waterstanden. lijk hooger zijn dan in andere Ge meenten; 3e. het stroomverbruik, eveneens ver geleken met andere Gemeenten, hier zeer gering genoemd moet worden, door verlaging van den stroomprijs het stroomverbruik te doen toenemen en daardoor tot betere uitkomsten van het bedrijf te geraken. Dezelfde opmerking geldt in nog meerdere mate voor Volgnummer 2 van de Begrooting der Afd. Electriciteit. In de Memorie van Toelichting voor 1909 werd een stroomverkruik aange nomen van 225.000 KWU 5 f O.O61/2 per KWU terwijl voor 1910 slechts gerekend wordt op een stroomverbruik van 173.500 KWU, doch tegen den hoo- geren prijs van 8 ct. per KWU. Herwordt dus in de berekening op eene aanzienlijke vermindering van stroomverbruik gerekend, terwijl de prijs aanmerkelijk hooger wordt ge raamd. Waar het hier bovendien geldt het gebruik van stroom gedurende de uren waarop de Eleetrisehe Centrale niet zwaar belast is en men dus voor zeer lagen prijs stroom zou kunnen leveren en in andere Gemeenten ook levert, zou men juist door lage tarieven het stroomverbruik moeten aanmoedigen om de met zoo groote kosten tot stand gebrachte inrichting hoogere baten te doen afwerpen. In verband met de bovenstaande op merkingen wordt ook nog gewezen op het door de Kamer van Koophandel hier ter stede ingezonden adres. Het trok ten slotte de opmerkzaam heid dat waar voor 1910 slechts op eene stijging van het stroomverbruik met 2 pet. boven 1909 wordt geraamd, de post huïsaansluitingen op hetzelfde bedrag wordt geraamd als voor 1909, toen men eene stijging van 15 pet. meende te kunnen verwachten. Wat de Commissie van B ij- stand in het beheer der gemeentefinanciën van de be grooting zegt. Ook de Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën brengt een, natuurlijk niet anders dan zuiver financiëel verslag uit over de hegxooting. In dit veirslag, opgemaakt door den rapporteur Mr. J. N. J. E. Thijssen, lezen we in hoofdzaak het volgende: Opgemerkt wordt, dat, ofschoon de post „Directe belasting naar het inko men" eene vermindering aanwijst bij hetvorige jaar, men niet te optimistisch gestemd moet zijn wat betreft de toe-! komst, omdat tot deze varmindering in de eerste plaats heeft bijgedragen het aanzienlijk batig saldo van het vo rige dienstjaar ad f 90.953.81. i/g. De opmerking moet worden be schouwd als eene vingerwijzing tot het blijven betrachten van de zuinigheid, wat te meer njoodig zal zijn met het oog op het voorstel om tot de oprich ting van een fonds voor eigen-pensioe nen der ambtenaren te besluiten. De Commissie meent voorts dat de door B. en W. voorgestelde wijze om de lasten van de eigen-pensioenen der ambtenaren, door de gemeente te doen dragen alle aanbeveling verdjient. XXII. De tweede algemeene vergadering had op Dinsdag plaats. Deze is voor al van veel gewicht geweest, niet al leen naar aanleiding van de genomen besluiten, maar ook door de vele dis cussies, welke deze voorafgingen. Mjet -t Esperanto onbekende perso nen hebben herhaaldelijk beweerd ep beweren nog! dat 't niet moge- lijk kan zijn in deze „kunstmatige" taal w.elsprekend te wezen. Een in 'n studeerkamer gevormde taal kèn nu eenmaal niet buigzaam, niet vloeiend w.ezen, pn als gevolg daarvan zal 'n gloedvolle rede in Esperanto of 'n an dere kunstmatige taal tot de onmoge lijkheden blijven behooren. Ms men zóó redeneert, blijkt het reeds .voldoende, dat men onbekend is mjet de taal Esperanto, en de Es- perantobeweging. Hofe zouden deze albediliers en cri tici hebben, staan te kijken, als zij bovenstaande vergadering hadden kun nen bijwonen! Tijdens de 5 achter ons liggende Esperanto wereldcongressen zijn er maar weinige vergaderingen ge feest, waar zóó glashelder bewezen w\prd, dat het Esperanto een taal is, wplke ivoor geen enkele nationale taal behoeft onder te doen, ja, ze zelfs overtreft. D.e heer Gabriel Ghanet, algemeen siecretaris der „Centra Espexantista Qfi- oejo" leidde de besprekingen in. Hij begon met te zeggen, dat er van ver schillende zijden voorstellen waren in gekomen, beoogende, op de «Rn of an- dlere wijze te geraken' lot een offi cieel e vertegenwoordiging en organi satie der Esperantisten. Om aan de verlangens tegemoet te komen had het „Contra Qfieejo Espe rantista" een plan uitgewerkt, volgens hetwelke de nationale Esperantisten Bonden gedelegeerden zouden verkie zen naar verhouding van 't aantal hun ner leden; deze vertegenwoordigers zouden zorg dragen voor de finanti eele ondersteuning van de Academie en het Taaicomité, en daarenboven 't recht hebben in naam der georgani seerde Esperantisten-wereld te spre ken, wanneer zulks noodig zou zijn, voornamelijk bij verschillende pogin gen bij regeeringen. Met tal van voor beelden toonde spreker de noodzake lijkheid van zoodanige administratieve vertegenwoordiging aan en omschreef haar karakter. Hierna kwamen een twintigtal deba ters los, welke met kracht en klem, sotms uiterst gloedvol, het voor en te gen der zaak bepleitten. Het was een waar genot te luisteren naar een der gelijk taalkundig steekspel, wa ami ede al gauw een paar uur heengingen. In de laatste algemeene vergadering werd het voorstel, aldus gewijzigd, aan genomen: Het vijfde Esperanto-Congres drukt den wensoh uit, dat de verschil lende nationale Bonden voor de pro paganda van het Esperanto, door even redige stemming, een groep van inter nationale raadgevers daarstellen, wiens taak het zal zijn te zorgen voor de financieele middelen van onze offi- cieele instellingen (het Taaleomité en het Congrescomité). Een zeer groote attractie van het Barseloneesch Congres was wel de plechtige prijsuitdeeling aan hen, welke met goed gevolg aan de „Floraj Lu- doj" hadden deelgenomen. Met de „Floraj Ludoj" (Bloemen Spe len) wordt in Spanje een jaarlijksch te houden litteratuur wedstrijd aan geduid,. welks overwinnaar het recht heeft een dame te benoemen, welke op dien dag Koningin zal zijn. Met veel plechtigheid wordt deze dan geleid naar een troon, uit veelkleurige heerlijke bloemen bestaande, waarna zij dan de prijzen aan de overwinnaars uitdeelt. Het regelings-comité van het 5de Es- perantoeongres had nu ook zoo'n lit teratuur wedstrijd georganiseerd, waar aan een 50-tal belangrijke prijzen ver bonden waren (o.a. van den Koning en de Koningin van Spanje van verschillen de ministers, van den Aartsbisschop van Barcelona, van den gemeenteraad van Barcelona, van de provincie Barcelona en tal van anderen.) Uitsluitend o r i- g in eele opstellen, novellen, gedich ten, comedies tukjes konden ingezonden worden; de handeling mocht gaan over de meest verschillende onderwerpen God, godsdienst, vaderland, liefde, trouw, enz. Dat deze wedstrijd van zeer veel belang voor 't Esperanto is, zal wel geen betoog behoeven. En 't is een heerlijk teeken van 't wanne leven, waarin onze taal zich verheu gen mag, dat niet minder dan 273 manuscripten ingezonden werden! Som mige waren kleine boekdeelen! De eerste premie werd behaald door Mej. Marie Hanckel (Duitschland) wel ke als gevolg daarvan tot Koningin benoemd werd. De tweede premie werd toegekend aan den heer Esmond Pri- vat (Zwitserland). Het doet ons ge noegen te kunnen melden, dat in een der concoursen een eerste prijs be haald werd door den heer H. J. Bult huis, den bekenden Haagschen Espe rantist. Ook' de opvoering van het tooneelstuk „Ministero de Doloro" maakte een krachtigen indruk op „la Esperantis- tistaro", en riep een daverend applaus te voorschijn. Den spelers werden ver schillende .bloemstukken geschonken. Een eigenaardige aanblik bood ook het nationale bal, waaraan werd deel genomen door de Esperantisten in hun bijzondere nationale kteederdrachten. Een talrijke menigte uit Barcelona was hierbij tegenwoordig, voornamelijk zij, die een der 40 Esperantooursussen ge volgd hadden. ESPERANTANO. SANTPOORT. Nog geen postkantoorl De regeering heeft de vestiging van een postkantoor alhier voorlooptg uitge steld tot 1911. IJMUIDEN. Personalia. Voor het examen apothekersbediende is te Rotterdam geslaagd mej. G. J. Planteidt, alhier. De Visscherij school. In eene algemeene vergadering van de Ver- eenigiDg Visscherijschool alhier werd besloten in het leerplan ook een vak telegraphie op te nemen, en wel het z.g. Sounderstelsel, dat is het opnemen der telegraphische Morse-teekenen op het gehoor. HEEMSTEDE. Brandweer. Door B. en W. zijn benoemd aan brandspuit no. 2: Tot 2e luitenant de heer S. P. Adriaanse, tot sergeant-majoor de heer J. M. J. Braam tot sergeant aan de voorslan- gen de heer J. Beelen, tot sergeant aan den aanbrenger de heer P. J. van Empelen en tot sergeant aan de pers pomp de heer J. J. van der Weiden. Burger 1. Stand. Geboren: d. van Ph. BeersBeemsterboer d. van E. M. L. Sigal v. Zelewski van J. M. r. d. VeldenPrins d. van S. Neelissen— Stuijt z. van Q. van HoutenRotteveel z. van J. ToledoKlooster. Ondertrouwd: P.T.Kortekaas en M. A. C. Uvenhoven. Getrouwd: J. Koeima en J. W. van den Walle. Overleden: A. ten Hagenvan Andel 77 j. BENNEBROEK. Raadsvergadering op Maan dagavond 18 October om 8 uur. Punten van behandeling: le. Aanvrage eervol ontslag van Secretaris-OntvaDger en Ambtenaar v. d. Burg. Stand. 2. Aanbieding begrooting 1910. 3. Request van den gemachtigde van bet R. K. Par. Kerkbestuur tot minnelijke regeling van het tusscben de Gemeente en genoemd Kerkbestuur ^erezen geschil. IJkwetsovertreding. Door den gem.-veldwachter is proces verbaal opgemaakt tegen de koopvrouw N. B. wegens het aanwezig hebben vaD een afgekeurd gewicht op hare fruitkar. Bedoeld gewicht is in beslag genomen. IiISSB. Burger 1. Stand. Geboren: d. van J. KopsTrouwen d. van J. P. BerbeeSteinman z. van A. van Fraavan Klaveren. HAARLEMMERMEER. De Holi. Mij. van Landbouw. Tot bestuursleden van de afd. Haar lemmermeer van de Holl. Maatpij van Landbouw zijn herkozen de heeren T. Folmer, P. Verkuyl en J. Kooy. Door de vergadering werd besloten tot coöperatieven aankoop van kunst meststoffen. Een rare sinjeur. Een schipper, door de ringvaart varende bij de Kaag, bracht heel wat schrik onder de be woners aan den dijk. Hij schoot van af zijn schuit gedurig met een revol ver. Of hij een doel had voor zijn ODgepast schietvermaak, kon men door de duisternis niet waarnemen. Burger 1. Stand. Geboren: z. van L. TroostEveleens z. van T. OffermanSlijkoord. CASTRICUM. Raadsvergadering. In de jongste raadsvergadering was alleen afwezig J. de heer Hoogestein. Na opening werden de notulen voorgelezen en zonder verandering goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van de H. IJ. S. M. waarin deze verklaart aan de Commissie tot oprichting eener Stoomtram verbinding EgmondCas- tricum, bij vroegere bespreking gééne toezegging te hebben gedaan tot het exploiteeren van deze eventueel op te richten stoomtram de Maatschappij was daarenboven sindsdien in haar vermoeden gesterkt, dat zulk een tram geen bestaan zou kunnen hebben. In verband hiermede wordt daarop door den Raad besloten de gevraagde subsidie aan genoemde Commissie niet' te geven. Ingekomen was nog een concessie aanvrage van de heeren Bakker en Lefèbre te Den Helder voor de op richting van een steenkolengasfabriek te Castricum. De Voorzitter stelt voor genoemde heeren een voorloopige concessie te geven tot Januari a.s., en alsdan tot definitieve concessie op nadere voor waarden over te gaan. Een der ledeD geelt kennis van een besluit, genomen in een bijeenkomst van ingezeterien om bij den Raad aan te dringen op gemeente-exploitatie; hij noemt de voorwaarden van deze concessie-aan vragers Bakker en Lefèbre zeer on- voordeelig en schadelijk voor cie ge meente, in tegenstelling met de con cessie aanvrage van de heer van Leeu wen, terwijl de prijs van 10 en 11 cent per M3 gas, een ongekend hooge prijs is in den tegenwoordigen tijd. Dit raadslid geeft dus in overweging een onderzoek te doen plaats hebben naar de mogelijkheid van bestaan eener gemeentegasfabriek alhier, daar men toch bij concessieverleening voor een zeer langen tijd afstand doet van een eventueel groote bron vafi inkom sten voor de gemeentefinanciën. De overige leden achtten dit evenwel voor de gemeente te groot bezwaar en besloten het voorstel van den voor zitter aan le nemen. Door de voorzitter werd nog mede gedeeld dat de begrooting voor 1980 veertien dagen ter visie had gelegen en thanB vastgesteld kon worden, waartoe men overgiDg, evenals tot vaststelling van de verordening op de heffing van kosten van graven op de Algem. begraafplaats. Nadat door eenige leden gewezen was op den toestand van sommige wegen en verbetering daarvan was toegezegd, ging de Raad over in ge heime zitting ter behandeling van eenige reclames tegen den Hoofdelijken Omslag. ALKMAAR. Burgerl. Stand. Geboren: 15 Oct. d. van G. KeijsperMoes z. van C. H. ImpinkSchouten. Ondertrouwd: Klaas Schoen en G. Kroger C. Hart en M. M. Segaar. Overleden: 14 Oct B. Veeres, oud 81 jaar 15 Oct. J. J. Tesselaar, oud 70 jaar C. Baan, oud 83 jaar. NOORDWIJKERHOUT. Afzanding met een gasmo tor. Sedert ruim ll/2 jaar is men bezig om de zandgronden vaD de firma Guldemond af te zanden en het ge schikt te maken voor de bloembol lenteelt. Tot December 1908 ging alles vrij vrij geregeld. Het zand werd in scïui ten geladen en van hier vervoerd naar Gouda. Toen echter in Gouda geen zand meer geplaatst kon worden en men daarvoor geen andere afvoerka nalen wist, was men gedwongen het werk te staken. Dat was te bejamme ren, te meer daar er zeer veie inge zetenen dezer gemeente aan werkzaam waren en de winter voor de deur stond. Sinds vorig jaar December stond het werk stil. At' en toe werden wel eenige schuiten zand gehaald, doch wat baatte dit voor zulk eene groote hoeveelheid moest verwerkt worden I Thans heeft de firma Guldemond en Zn. er een zuigmotor aan 't werk en deze maakt flinke vorderingen. Langzaam aan gaat zij vooruit en voortdurend ziet men groote klompen zand zich van de massa afscheiden, welk zand door eene buis gezogen wordt, naar een gedeelte der sloot, waar het blijft liggen, ter wijl het water er vrijelijk wegstroomt. Voor hem, die een zuigmotor nog nooit aan het werk heeft gezien, is het werkelijk de moeite^ waard eens een kijkje te komen nemen. Wij hopen, dat de tijd niet ver meer af is, dat waar eerst niets dan woeste geestgron den lagen, zich lachende bloemvelden zullen vertoonen. Het Retraitehuis. Met de voor bereidende werkzaamheden voor den bouw van het Retraitehuis is reeds een aanvang genomen. Het terrein waarop men zal bouwen is uitgezet en hier en daar ziet men enkele ge timmerten opgeslagen, bestemd voor de directie en timmerlieden. Ook de bouwmaterialen worden in groote hoe veelheden aaugevoerd. Het werd mij vergund de teekening te zien. en deze maakte een zeer goede indruk op mij. In 't voorgebouw, hetwelk ruim 26 cm. breed is, bevinden zich de vesti bule, spreekkamer benevens 22 kamers voor de retraitanten. Daar achter ligt de hillard-, recreatie en eetzaal, la 't middengebouw komen 2 kamers voor (le Eerw. Paters en 38 kamers voor de retraitanten, te zamea 60 kamers. Op de slaapzaal der E*rw, Zusters zijn 11 slaapkamers en daarnaast is de logeerkamer gelegen. Het gebouw wordt 56 M. diep. Ik meen, dat wan neer het gebouw esnmaal ger ed is, het een sieraad van Noord wij kerhout zal zijnl Leelijk hekomen. Zekere Klaas van M. uit Noordwijk, die het de in gezetenen zeer lastig maakte om drink geld, beproefde zijn geluk ook eens bij een v. d. B. alhier woonachtig. Hij ontving echter zulk een geducht pak ransel, dat hem de lust tot „nog eens probeeren" wel vergaan zal zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrika Catharina Maria, d. v. S. J. Broekhof en C. Molenaar, Petronella, d. v. W. Scheepmaker en E. Wesse- link, Gerardus Johannes, z. v. Th. de Boer en C. v. d. Lely. Ziet eens, bloedlooze, bleekzuchtige jonge meisjes, wat de Pink Pillen hebben gedaan voor ben die, nog slechts enkele dagen geleden, waren als gij. Gisteren nog bleek en verval len, roemt men ze heden om hunne blakende gezondheid Gelooft gij dat de Pink Pillen niet ir. staat zijn hetzelfde voor u te doen? Bedenk dat zij goed zijn voor aile gestellen en dat de Pink Pillen die gij koopt gelijk zijn aan die welke zoo goed en zoo spoedig Mej. Christiaans te Cuyk ge nezen hebben, die ons het volgende schrijft: „Het verheugt mij zeer u mee te deeien hoe gunstig de Pink Pillen voor mijn gezondheid zijn geweest. Jk heb aan erge bloedarmoede geleden, ik had geene krachten meer, was verschrikkelijk bleek en het scheen alsof ik geen bloed meer in mijne aderen had. Twee jaren geleden was mijn gezondheid gaan verminderen, en al dien tijd heooen degeneesmid delen mij niet kunnen baten; ik was tot wanhoop gekomen door de gedachte dat ik nooit zou genezen. Ik heb toen de behandeling met de Pink PilleD willen volgen, die, zooals ik wist, wonderbaarlijke genezingen hadden tot stand gebracht; ik hoopte dat zij zich voor mij even werkdadig zouden toonen als zij dit voor aDdere jonge meisjes waren geweest. De Pink Pillen hebben mij in |der daad genezen en goed genezen, en ik bad waarlijk niet gedacht dat zij mij zoo gemakkelijk en zoo spoedig zouden kunnen genezen- Twee jaren zijn verloopen sedert ik dooi de Pink Pillen genezen ben, en het beste bewijs van de uitmuntend heid der behandeling is dat ik sedert dien tijd geen enkelen dag geiedeD heb." Lezers, zoo gij bloedarmen kent, die bleeke uitgeputte ongelukkigen, die de tering in het vooruitzicht hebben, toont hen dan dit getuigschrift opdat zij, door de Pink Pillen te gebruiken een eind kunnen maken aan hun lang martelaarschap. De Pink Pillen zijn onovertroften tegen bloedarmoede, bleekzucht, alge meene zwakte, maagpijnen, scheele hoofdpijnen, zenuwpijnen, zenuwuit putting. Pimjs f 1.75 de doos, f 9.per 6 dooaen. Verkrijgbaar bij Sna.bilié, hoofd- depöth ouder voor Nederland, 7, Groote iMarkt te Rotterdam; voor Haarlem en Omstreken bij de firma's J. J. Göppinger Groote Houtstraat 147 en bij Plaatzhr van der Huil Jansstraat 28. En verder bij verscihillende Apo thekers en drogisten- De Promotie. De reeds lang in voorbereiding zijnde bevorderineeD. onder de hooge en verdere fiioiersraDgen van het leger zal binnen eenige dagen afkomen. Vraag. Bestaan er ook boeken, waarin de Ruïne van Brederode wordt beschreven Antw. Afzonderlijke boekjes hier over bestaan gelooven we, niet. Wel kunt u in de meeste beschrijvingen van Kennemerland een en anderover de Ruïne vinden, met name in den „Gids voor Haarlem", bewerkt door J. Craandijk. V r. Mijn dochter is in betrekking in de provinc'e. Zij heeft 14 dagen verlof gevraagd en komt nu ziek thuis. De dokter zegt echter dat ze terstim 3 maanden naar haar betrekking terug mag. Moet haar patroon nu salaris doorbetalen en onkosten voor dokter, recepten en versterkende middelen? Antw. Dat is niet zóó te verant woorden. De patroon moet, als de ziekte niet door den dienst is ontstaan, zeker mede helpen, en is volgens de wet verplicht gedurende 6 weken de ge neeskundige hulp te verstrekken. Even wel zijn daarbij verschillende bepa lingen enz. 't Meest practische is, dat ge a met den patroon daarover ver staat. V r. Een mijner bloedverwanten heeft in Augustus j.l geloot, doch verzuimd lichaamsgebreken als vrij stelling op te geven. Kan hij du even goed voor de keuring komen? Antw. Zeker. Hij moet den keu renden geneesheer dan zeggen wat hij mankeert en hem meedeelen, dat hij verzuimd heeft dit gebrek op te geven bij de loting. Per luchtschip naar de Noordpool. Uit Christiania wordt een en ander gemeld over de voordracht, aldaar door prof. Hergesell gehouden voor deNoor- sche Luchtvaartvereeniging, over de voorgenomen Zeppelinsche Pooi-expe- ditie per luchtschip. Prof. Hergesell ver klaarde, dat een dergelijke Pool-expe- ditie pas mogelijk zou wezen, indien per luchtschip afstanden van 2500 K.M. zouden kunnen worden afgelegd, en het luchtschip dus een ictie-gebied met een straal van 2500 K.M. zou beheer- schen, en drie a vier dagen achtereen in de lucht zou blijven. Het plan bestaat om in 1912 naar Spitsbergen te vertrekken, waar de Kruisbaai (aan de Wiestkust) als cen traal Station van uitgang zal worden ge kozen D,e expedi tie zal twee lucht schepen gebruiken ,dic met elkaar in verbinding zullen «staan door middel van draadlooze telegrafie. Den eersten zomer zullen twee luchtvaarten wor den ondernomen. Tot zoover een Reuter-telegram. In een onderhoud met een dagblad man verklaarde prof. Hergesell nog, dat de expeditie een uitsluitend weten schappelijk karakter zou dragen en dat zij in geen enkel opzicht bedoeld was als een concurrentie met Amundsens voorgenomen Pool-expeditie met de „Fram". Scheren. Platte steentjes langs het water wer pen, zoo, dat zij dit even aanrakend, telkens .verder springen, is een oud, alom bekend jongensvermaak. Merkwaardig is de groote verschei denheid van namen voor dit spel. In ons land heet het: scheren, kei len, keiideren, teilderen, slisteren, schuifelen, sierelen, slipstappen, kiskas sen, plisjeplasje gooien, botteren, steen tje-zeilen. Friesche jongens noemen het: skül- derje, skülebüle, skQdelje of platsje- saeije. Er zullen ongetwijfeld nog wel meer gewestelijke namen voor zijn. In verschillende streken van Duitsch land is het onder de volgende namen bekend: biaze, plattlen, Wasserbible mache,. .Wassersüple machen, Suppe werfen, .Wasser lesen, schiffern, schlif- fern, Frosch machen, den Groszvater anwerfen, Ki, Kal wei uneLöckle Heu (koeien, kalfjes en een beetje hooi), Vater und Mutter schlagen, kiissen und erlösen, Butterschnitten schmieren. In Engeland heet het: to make ducks and drakes. In oud-Grieksche geschriften wordt van het spel meermalen melding ge maakt. De Grieken noemden het: Epo- strakismos. DONDERDAG, half 9 voor Joannes Sdhooxl. VRIJDAG, half 9 voor overledene ou ders en familie. ZATERDAG, half 9 voor de overle dene familie Bus. Na den middag van 4—8 uur gele genheid om te biechten. Deze week na de H. Mis het Rozenhoedje en de Catechismus naar gewoonte. LOTEN VAN BRUSSEL (Zeehaven) fr. 100 van 1897. Trekking 8 Oct. Betaalbaar 2 Jan. Seriën 1278 5851 8480 9708 12550 15482 1777 6406 8922 10755 13397 17436 2228 7165 9480 11408 14957 Berie 7165 no. 16 fr. 5000 serie 9480 no 4 fr. 1000; serie 9708 no. 12 jr. 500; serie 1271 no. 22 en serie 2228 no. 20 elk fr. 250. De volgende Nos. elk fr.125 Serie 1777 nos. 10 en 25 serie 2228 no. 21, serie 5851 nos. 5 en 23, serie 8922 nos. 9, 16 en 23, seri» 9480 no*. 22 en 23, serie 9708 no. 22, serie 14957 no. 25, serie 17436 nos. 4, 9 en 14. Alle overige nos. in bovenstaande serieën vervat elk met fr 100. LOTEN VAN ANTWERPEN, a fr. 100 van 1903. Trekking 9 Oct. Betaalbaar 1 Mei. Serieën 1003 2763 5438 5871 6403 19321 20142 25836 27448 27763 33053 33566 33996 35038 36294 -36299 36508 37940 Serie 33566 no. 71 fr. 20,000; serie 36299 no. 15 fr. 1000; serie 5438 no. 22 Ir. 500; serie 1003 nos. 19 en 20 eik fr. 250. De volgende nos. elk fr. 200 Serie 1003 nos. 8, 11 en 12, serie 5428 nos. 5 en 6, serie 6403 no. 24, serie 19321 co. 20. serie 20145 nos. 1 en 18, serie 27763 no. 7, serie 33053 no. 14 en 24, serie 33996 ro. 3, serie 36294 nos. 4 en 20 serie 36299 no, 20. De volgende Nos. elk fr. 150: Serie 1003 nos. 4 en 15, serie 2763 nos. 11 en 13, serie 5438 no. 20, serie 5871 no. 11, serie 6404 no. 16 en 18, 88rie 19321 no. 24, serie 25836 nos. 2, 6 en 7, serie 27448, no. 10, serie 27763 n». lingerie 44566 nos. 16 en 20, serie 33996 nos. 2 en 8, serie 35038 nos. 1 en 20. Alle overige Nos. in bovenstaande serieën vervat elK met fr, 110. ZONDAG, 7 uur Eerw. Zuster Hie- ronymus en overl. ouders; half 9 Pa rochie, 10 uur zekere intentie. MAANDAG half 8 v. d. Hooghs Er ven, 8 uur Jacobus Kuijs. DINSDAG, half 8 Johan Koopman, 8 uur de WelEd. Ges.tr. heer Nic. Bruinsana. WOENSDAG, half 8 Jacob Bakker en overl. familie, 8 uur Cornells Twisk en Wilhelm ij ritje Kuijs. DONDERDAG, half 8 Willem Mei her en Jansje Schermer, 8 uur Cor nel is Castricum. VRIJDAG, half 8 Guurtje Brakenhof en Anna Louter. 8 uur Jacobus Zonne- veld. ZATERDAG, half 8 Antonius Lüte en overl. familie, 8 uur gezongen H. Mis met Veni Creator, wegens den verjaar dag van den kapelaan A. Konijn. In de week na de H. Mis van half 8 Rozenhoedje met voorgeschreven ge beden, behalve Woensdag- en Zaterdag avond, dan te half 7 Lof ter eere van Maria. De gebeden worden verzocht voor Jaeobus de Zeeuw, Joannes Brakenhof, die met de laia.tste Hj Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Mej. Eugenie Busse, geb. Bertrand, en Comelis v. d. Velden, die in den Heer zijn overleden. ZONDAG, ten half acht de Vroeg mis, ten 10 uur de Hoogmis, ten half 2 Catechismus, ten half 3 maandelijk- sdie oefening ter eere van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand met Rozenhoedje. Maandag en volgende dagen da H.H. Missen ten half 8 en 8 uur. Gedurende ide week: daaelftka na de 2e H. Mis Roaeidioedj'a WOENSDAG en ZATERDAG, Cate chismus. j i Kerk v. d. H. Franciacus van Sales. ZONDAG, 7 uur Vroegmis, 9 uur Ca techismus, 10 uur Hoogmis, 3 uur Lof met Rozenhoedje. MAANDAG, half 9 voor overledene familie Van Leeuwen. DINSDAG, half 9 gaz. H. Mis ter eere van den H. Antonius, voor den welstand onder het vee en de vruchten d gt fcLo WOENSDAG, half 9 voor Adrianus Ruigrok. HOOFDDORP. Veemarkt. Aange voerd op 14 October: 72 koeien, f82 if 207.50. 6 vaarzen f 60f 78. 16 gras- kalveren f 25—f 35. Handel matig. Graanpiarkt. Witte tarwe f6—f9.25 per 80 K.G. Haver f4.75f5 per 100 K.G. Rogge f5f5.50 per 75 K.G. Che- val. Gerst f 5f 5.50 per 70 K.G. Win- tergerst f4.80f5.25 per 65 K.G. Paar den.boon en f7.15f7.30 per 80 K.G. Duivenboonen f8.50f9 per 85 K.G. Karwijzaad f 15.25—f 15.75 incluisief. f 15. Ruwe Spiritus f 9. ALKMAAR, 15 Oct. Kaas. Aangev. 400 stapels, wegende 200.000 K.G. Kleine f29.50, commissie f30; Middel bare f 30.50. Handel vlug. EDAM, 14 Oct. 1909. Aangevoerd 62 stuks, per 5 H.G. 75 ct. Eieren per 100 stuks f 6f 6.25. HOORN, 14 Oct. Kaas. Aangevoerd waren 232 stapels, weg. 78.099 K.G. Prijs kleine f 29.50, commissie f 29.50, middelbare f 29, Fabriekskaas f 28. TEXEL, 14 Oct. Wol vee. In vier da gen tijds werden hier weer 1215 st. wolvee verhandeld'. De prijs der lam meren was f7f8.50, van schapen f 13 f 14.50 en van rammen f 20—f 25 per stuk. Er werden tot heden dit jaar reeds 43366 lammeren en 8970 schapen naar elders uitgevoerd. LEIDEN, 15 Oct. Ter markt wer den, heden aangevoerd: Stieren 57 st. f97f207. Kalf- en melkkoeien 160 st. f158f310. Varekoeien 112 st.,f82 —f227. Vette ossen en koeien 331 st. f 179f 283. Graskalveren 467 st. f 28 f 74. Kalveren (vette) 45 st. f 56— f 102. idem (magere) 21 st. f 6—112. Schapen (vette) 1313 st. f 13f20. idem» (weide) 721 st. f9f 15. Varkens (ma gere) 316 st. f 15—f41. idem (biggen) 664 st. f6.50—f 13. Veulens 4 st. f90 f120. Bokken of geiten 11 stuks 18f9. Vette ossen en koeien 6474 ct. Vet te kalveren 75—90 et. Vette schapen 5462 ct. Magere varkens 4244 ct. per K.G. Ter markt aangevoerd 1637 runderen, 66 kalveren, 2034 schapen, 316 var kens, 664 biggen, 11 bokken of geiten, 4 veulens. Ter wekelijkscihe kaasmarkt aangev. 123 partijen, besteed werd voor Goud- sóhe kaas van f 27f 33.50. Leidsche kaas de 150 K.G. f54f81. Aan de Stadswaag gewogen 120 par tijen, 5008 st., weg. 34684 K.G. SCHIEDAM, 15 Oct. Moutwijn f 14, Jenever f 18, Commissie f 14. Stemm. vast. Spoeling f 1.60, Graan Spiritus Gfl 7.25f 17.50. Melasse Spiritus f 14.75 Vrijdag 15 Oct. (vm. 8 u.) Plaats**. in 24 uur hoog. laujr. Ametkbuam KsmiiaMater. Lobith 11.82 0.— 011 8u 0.41 MAP. Nijmegen 9.42 0 0 07 12 0.47 Arnhem 9.42 0 0.05 Stadwater. Vreeswijk 2.S0 0 0- 8u 0.09 MAP Kampen 0.18 0 08 0 Amntehvakr. Grave 7 10 0 0 06 ZvMi.e'e water AndrMaae S.41 0 0.14 8u 0 61MASP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6