BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. sociale Berichten. Uit den Omtrek. Stadsnieuws. drkgers laat men zich avond aan avon.9 bij de neus nemen! San-Francisco-dag, Gisterenmiddag zou, zoodra de klok twaalf had geslagen, het raderwerk van de nijverheid over het geheele gebied van de Vereenigde Staten een oogen- blik stil staan, bij wijze van natio nale hulde aan den wakkeren geest van de bevolking van San Francisco, die hare stad drie en een half jaar na de groote verwoesting, opnieuw heeft opgebouwd. Er is meer dan oOO millioen gulden ten koste gelegd aan den wederopbouw, sedert de groote aardbeving in April 1906, naar schat ting een schade van 12o0 millioen gul den aanrichtte. Gisteren was het den San Francisco-dag. Om twaalf uur zou den de treinen op hun reis door het land stil staan, zouden stoomschepen midden in de Stille Zee hun machi nes stil zetten, terwijl de reizigers hun glas ophieven en zouden millioenen schoolkinderen in gejuich uitbarsten. Vroeg in den ochtend zou Don Gasper de Portalo, die in 1769 de baai van Ses Francisco ontdekte, aan het hoofd van een prachtigen militairen optocht naar de nieuwe stad trekken en de sleutels van de poorten uit de handen van den burgemeester in ontvangst nemen. Daarop zouden herauten rondgaan, om de bevolking tot feestviering op te wek ken. De oorlogsschepen zouden saluut schoten lossen en de kerkklokken lui den. Morgen is er een groote optocht met 200 levende beelden, die de bedrijven van het Westen zullen vertoonen. Za terdag een historische optocht met voor stellingen uit den Indiaansehen en den Spaansohen tijd, den tijd van de ont dekking van de goudvelden en van den eersten spoorweg. De Chineezen zullen in den stoet loopen met een draak', ter lengte van 300 voet, die vuur en zwa veldamp zal spuwen. Een cycloon iu Engolscli-Indië. Een cycloon heeft de stad Goalanda en andere plaatsen in Oost-Bengalen verwoest. Een groot aantal rivier- stoombooten, met een reusachtig groot aantal inboorlingen, die er de beman ningen van vormen, zijn gezonken. Ook wordt gevreesd, dat Europeanen bij den ramp zijn omgekomen. Het is onmogelijk, bijzonderheden te vernemen, daar alle telegrafische ver bindingen zijn vernield. Twee zware goederentreinen zijn bij Calcutta ont spoord, waarbij een Engelsch conduc teur werd gedood. Bommen in Portugal. In de buurt van de kerk van Sint Lorin ontplofte gisteren weer een hed- sehe machine. De vensters der kerk en van de omliggende huizen werden vernield. Onze Koningin op reis Onze lezers, aldus meldt de „prov. 'a H. Ct.", zullen zich herinneren, dat wij al eens iets omtrent reisplannen van H. M. de Koninein hebben me degedeeld, doch dat die berichten later weer tegengesproken werden. ThanB duiken er wederom geruchten op en naar wij in een der Londensche bladen lezen, zou eeu hooge oöicieele autoriteit te Londen uit Den Haag bericht hebben ontvangen, dat ver wacht mag wbrden, dat de Koningin van Nederland met den Prins-Gemaal in het aanstaande voorjaar eene reeks van bezoeken zal brengen aan de buitenlandsche hoven, o.a. ook het Engelsche. De Hertogin van Albany zou zich bij haar jongste verblijf in ons land voor deze zaak geïnteresseerd hebben en men mag het als zeker beschou wen, zegt het blad, dat de hoofden van de Europeescbe Staten blijde zouden zijn de gelegeheid te hebben om Koningin Wilbelmina en baren Gemaal geluk te wenscben met de geboorte van eene erfgename van den Nederlandschen troon. De opvoeding van Prinses Juliana. Jonkvrouw L. P. van de Poll is be noemd tot dame du palais honoraire, meer bepaald belast met de opvoeding van prinses Juliana. De Gouverneur-Generaal Idenburg. De reis van den gouverneur-generaal Idenburg naar Indië is om gezond heidsredenen eenige dagen uitgesteld. Mr. Th. L. M. H. Borret. Zaterdag werd mr. Tb. L. M. H. Borret, lid van den Raad van State, plotseling overvallen door een bloed uitstorting iD de borst, welke zicb zoo dreigend liet aanzien, dat den lijder aanstonds de laatste H.H. Sacramen ten werden toegediend. De toestand is echter sinds heel wat verbeterd zoo dat de dokter gisterenmorgen alle ge vaar geweken achtte. Ben schoon voorbeeld. In de Gereformeerde kerken van Den Haag werd Zondag in openbaar gebed des Heeien zegen afgesmeekt over den gouverneur-generaal Iden burg, die eerstdaags zich op weg be geeft. om zijn gewichtige taak te aan vaarden. Deze voorbede werd op verzoek van den beer Idenburg zelf gedaan. „Nsd." Ben protest-motie. In de Maandagavond gehouden ver gadering der R. K. Propagaüdaclub, te Amsterdam bijeen ter viering van haar zesde jaarfeest, is een motie aan genomen naar aanleiding van bet in werpen van ruiten in de bureau's van de „Tijd" door deelnemers aan de pro- Ferrer-meeting op Zondag jl. De Propagandaclub, overtuigd dat de laffe aanval niet het gebouw gold, maar de beginselen door de „Tijd" verdedigd, sprak haar strenge afkeu ring uit over een dergelijk vandalisme. „Pro Ferrer" en „contra Kuyper". Onder dit opschrift- legem,' try in de a.-r. „Kottei-dammer In. alle landen worden social iisti- sehe en anarchistische agitaties be raamd naar aanleiding- van het dood vonnis aan den Spaansehen anarchist Ferrer voltrokken, Ook de liberale en vxïjizlijnnig-d'elnjo- cratiseihe pers doet mee. Zonder dat men weet, of niet zeer terecht deize Spaanse!ie propagandist der revolutionaire theorie wegelus misdrijf is ter dood gebracht. •En als vooral de roomsche pers daarop wijst, dan roept het vrij zin- nig'-deraocratisohe „Land en Volk" uit „Ondanks aiwat over deze zaak is geschreven, schijnt nog niet dui delijk genoeg te zijn uitgesproken, dat de verontwaardiging algemeen is juist om de wijzie waarop deze zaak is behandeld. De verwaarloozing van eiken vorm van proces, het schuwen van alle openbaarheid doet maar al te zeer vreezen, dat mien de gelegen heid heeft aangegrepen om den ver kondiger van beginselen, dien men gevaarlijk achtte, onschadelijk te ma ken izolnder dat bleek van eenig oor zakelijk verband met, van eenige strafrechterlijke verantwoordelijk heid van den opstand en het verlies van mehschemlevens." Zie nu toch het verschil, wanneer zulk een vrijzinnig blad moet oordea len over eejn geval in Spanje en een geval hier te lande. Geldt het Ferrer, dan staat het aansto|nds vast, dat de „clericale" re geering ,in Spanje wel .ongelijk zal hebben Maar geldt het Dr. Kuyper, dan is natuurlijk het ongelijk aan den kant vak Dr. Kuyper! Omtrent de Spaanschè regeering schrijft „Land en Volk": „dat men de gelegenheid heeft aangegrepen om den verkondiger van begins dien,, die men gevaarlijk a,chttsi onschadelijk te maken." Hetzlelfde zouden w:ij in zake da campagne tegen Dr. Kuyper betref fende do deooratiekwestie aan keer vele vrijzinnigen en alle socialist rn kunnen toevpegten„dat men 1de ge legenheid heeft aangegrepen om den verkondiger van beginselen dien men gevaarlijk achtte onschadelijk te ma ken." Ferrer staat links eh daarom stbreeuwt toen aahstonds in grooten getale: pro Ferrer. En Dr. Kuyper staats rechts, ejn daarom schreeuwt men aahstonds in koer: contra Kuypetr. Tijd van kalmte, nadenken en ern stig onpartij lig oordeteleh gunt men zich niet. „"Neutraal". Ziehier een uitknipsel uit een Pa- rijsche correspondentie van de „neu trale" (I) Telegraaf: „Dat het pro-Ferrer protest in Frank rijk als iu Italië, in België, in Oostenrijk en ovef ongeveer héél de wereld een beslist anti-clericaal karakter draagt, is toe te schrijven aan de houding der ultramontaansche pers, die, van Ferrer's gevangenneming af tot na zijn veroordeeling, in de meest categorische termen heeft aan gehitst tot zijn ter-dood-brenging. „Iu de Ferrer-zaak evenals in de „Affaire" heeft de Kerk een schitterende gelegenheid laten voor bijgaan zich, op zijn minst,onzijdig te houden. „Haar drijven in de Dreyfus zaak heeft, in F/ankrijk, de Scheidingswei tot gevolg gehad. De moord op Ferrer, ten rechte of ten onrechte aan haar wraakzuchtlgen invloed toegeschreven, beeft het insluimerende anti clerica- lisme weer wakker gemaakt." Wat blieft u? De heer Alexandre Cohen, uitgewezen anarchist, en nu de Parijeche bericht gever van het „neutrale" blad., zal hier eens even ziju wijsheid luchten over wat de Kerk had moeten doen En het „neutrale" blad, dat trouwens in heel het Ferrerkabaal meegeblaft heeft in bet koor der socialisten en anticlericalen, zet zijn lezers kalmpjes deze wijsheid voor. Daar zijn altijd nog Katholieken, die zicb zonder eenig protest geregeld op deze manier laten uitschelden, en zoo'n krant nog steunen op den koop toel De afscheidsreceptie van mevrouw Idenburg. De afscheidsreceptie die mevrouw Idenburg gisteren in het hotel deD „Ouden Doelen" in den Haag hield, was zeer druk bezocht. Een zeer groot aantal personen uit alle kringen der residentie had er prijs op gesteld vai bun belangstelling en sympathie te doen blijken. Geen klacht. Naar aanleiding van het bericht van het Correspondentiebnreau, dat bij de justitie geen klacht is iügediend omtrent bet door mr. Mendels gespro kene op de Zaterdagavond te Amster dam gehouden meeting, schrijft het „N. v. d. D.: Deze verzekering is vrijwel overbo dig, daar voor vervolgbaarheid van een misdrijf tegen hoofden vertegen woordigers van bevriende Staten (waarover het Wetboek van Strafrecht een afzonderlijken Titel bevat) geen klacht vereischt wordt. Zoo noodig vervolgt de justitie ambtshalve In den regel geschiedt dit als er vanwege het gezantschap geprotesteerd wordt. Voor zoover wij weten is ook bier van tot bedeD geen sprake. Een raadselachtig geval. Zondag avond meldde zich bij een agent van politie op de Voorstraat te Utrecht on geveer 23-jarige zwei-ver aan, met ver zoek om te worden opgenomen. Hij ging mede naar het bureau van politie aan de Wittevrouwenbarrière en vertel de daar zichzelf in handen der politie te willen stellen omdat hij wroeging had over een misdrijf, een jaar gele den door hem te Tilburg gepleegd. Hij weigerde evenwel pertinent te zeggen welk misdrijf dat was. Toevallig kwam er een inspecteur op het bureau, die bijna een uur met den jongen man be zig was, om hem te bewegen zich na der te verklaren, maar wat men ook deed, er kwam geen woord verder over zijn lippen. Hij was schuldig aan een misdrijf te Tilburg gepleegd en dat was voldoende. Sedert had hij zich in Duitschland opgehouden, waar hij werk had; van daar was hij te voet over den Bosch naar Utrecht gekomen. Ook gisteren werd de jongen op het hoofdbureau langdurig ondervraagd, maar opnieuw zonder eenig resultaat. Hij bleef natuurlijk in bewaring. Hij beweert hardnekkig, door wroe ging naar Holland terug te zijn geko men. Ouders zegt hij niet meer te hebben, vader, moeder, broers noch zusters, ook geen verdere familieleden. Hij staat geheel alleen op de wereld. Eon gevaarlijk heor. Men meldt uit Apeldoorn, dat een Duitscher, tij delijk werkzaam aan de gasfabriek al hier, het eersten kermisdag, met werk lieden te kwaad kreeg. Door hen ach tervolgd, loste hij een revolverschot, waarbij een 16-jarige knaap door hagel in het gezicht werd gewond. Later loste hij nog vier schoten op de marechaussees die hem achtervolg den. Sedert is de man verdwenen. 'De diefstal in de Uoomskerk. Het is der recherche gelukt, bij een opkoo- per de hand te leggen op de onlangs uit de pastorie van de Boomskerk te Amsterdam, ontvreemde zilveren pul len; ze zullen dus vrij zeker, bij te ruggave van het bedrag, wat do qpkoo- per ervoor betaald heeft, weer in han den der rechtmatige eigenaars terug- keeren, na eventueel als bewijsstuk ken gediend te hebben, zoo de dader of daders nog ontdekt mochten wor den, waaromtrent op het oogenblik ech ter nog niets bekend is. Hoe een koo ©en haas vangt. Te Texel heeft een koe een haas ge vangen. Toen de boer zijn vee ophaal de, trapte een koe een haas twee poo- ten stuk. Lampe viel nu gemakkelijk in handen van den boer. Twee Hollandsche zeelieden ver dronken. De correspondent van de ,,N. R. Ct." te St. Petersburg, schrijït van 14 October Zondagavond verdronken hier in de te Rotterdam thuisbehoorende stoom- houthaven twee schepelingen van het schip „Mizar", n.l. de Nederiandsche onderdanen J. A. Arbman en H. Rou- bos, onderscheid el ijk 22 en 20 jaren. Zij waren met nog oen derde aan wai ge weest, om een zieken kameraad in het hospitaal te bezoeken. Een of andere losse vletterman, bood hun aan naar boord te brengen. Zij stapten in de boot die Volkomen droog Was, maar een eindje van wal af begon de boot te lekken, doch dit werd, verder op ge komen, zóó hevig, dat de boot zonk. De derde, een zekere W. Blauw, wist zich zwemmende te redden op het roer van een lichter, van waar hij later door de bemanning van het Rotler- damscbe stoomschip „Alioth", werd af gehaald. De twee eerstgenoemden ech ter verdwenen in de diepte, en hunne lijken werden nog denzeiiden avond opgehaald. De .vletterman werd ook gered, maar deze is spoorloos verdwe nen, waarschijnlijk uit angst voor even- tueéle kwade gevolgen van het geval. Beide omgekomenen, een stoker en een tremmer, waren oppassende jongens, en de geredde Blauw, dien ik persooailijk ondervraagd heb, was niet weinig Ver ontwaardigd over het relaas van het ongeluk in een Russische courant, waarin de zaak zoo werd voorgesteld, alsof zij aan hot passagieren waren geweest. Door de liefderijke zorgen van ds. Pantekook werden de beide lij ken uit het stedelijk hospitaal, waar heen zij vervoerd waren, overgebracht naar de Hollandsche Kerk, vanwaar zij vandaag plechtig werden tor aarde be steld op de Hollandsche Begraafplaats. Zeelieden van verschillende hier lig gende Nederiandsche schepen, vormden den stoet achter de twee lijkwagens. Het consulaat had zijn vertegenwoordi ger gezonden. Bij de open groeve sprak ds. Pantekoek een warm woord ter na gedachtenis van de jongelingen, die ver van hel vaderland de eeuwige rust in gingen. Zijne woorden maakten op alle aanwezigen een diepen indruk. Vanwege het„Zeemans Tehuis", on der bescherming van de Keizerin-we duwe, werden op 't gemeenschappelij ke graf, waarop een paar eenvoudige houtenk ruisjes mot naam en 'datum van overlijden zijn geplant, twee meta len kransjes nedergelegd. TWEEDE KAMER. Soldijverliooging. Dc drankaorijns. Ab sinth verbod. De Tweede Kamer heeft gisteren uit voerig besproken het wetsontwerp tot invoering van een nieuwe soldijrege- liiig voor korporaals en onder-ofiicie- ren. Generaal Cool, de nieuwe Minister van Oorlog, verdedigde het ontwerp, waartegen verschillende bezwaren wa ren ingebracht, kloek en krachtig. Vol gens den Kamerverslaggever van „De Residentiebode" maakte de minister den indruk een man te zijn, die zonder om haal van fraaie woorden kort en goed zegt waar het naar zijn meening op staat, dooh daarom nog niet ongeneigd is naar billijke bezwaren te luisteren en. daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen. Aan de nieuwe regeling wilde de mi nister niet getornd zien. Daardoor zal een nieuwe, frissche geest in het leger komen; de onderof ficieren zullen door eigen kracht en ontwikkeling hunne positie kunnen ver beteren en daarin een prikkel vinden tot meerdere inspanning en getrouwe plichtsbetrachting. Vandaar dat de Mi nister het instituut der sergeants le klasse, meedde te moeten handhaven; terwijl ook met de hoogere soldij voor de administratie-onderofficieren niet be doeld wordt, dat deze categorie uit be tere krachten zou bestaan dan de in structie-onderofficieren; deze regeling is alleen getroffen om den onderofficier ook daardoor gelegenheid te geven zelf zijn positie te verbeteren. De grieven van de verschillende ter sprake gebrachte categorieën van on der-officieren tegen de regeling, zal de Minister overwegen ea* zqpveel mogelijk er aan tegemoet komen. Het wetsontwerp, waarhij f4t2.700 wordt toegestaan voor de verhooging der soldijen, werd zonder stemming aangenomen. Eenzelfde lot viel ten deel aan het wetsontwerp, waarbij verbod en wordt absinth in te voeren, te vervoeren, te vervaardigen, te verkoopen, af te leve ren, of ten verkoop of ter a He vering voorhanden te hebben. Niemand voerde over dit onderwerp het woofd. Men was derhalve ge lukkig! algemeen overtuigd van de noodzakelijkheid, aan den absinth den toegang in ons land te verbieden. Wat de drankaocijns betreft, de heer Paiijn stelde voor, de ontwerpen daar voor te behandelen bij de Staatsbogroo- ting. De Kamer zal over dit voorstel heden stemmen. Een interessante proef aan de Haagsehe sroeidsbeurs. Er wordt wel eens vain werkge verszijde tegen de Arbeidsbeurs aan gevoerd, dat gesclhikta arbeids krachten zich beter Ja,ten uitkiezen uit een aantal, dat zich tegelijker tijd komt aanbieden, dan uit de wei nigen, die de Arbeidsbeurs dan werk gever toezendt. Om hieraan tege moet te komen, beeft de Haagsche Arbeidsbeurs bij wijze van proef be paalde uren vastgesteld, waarop de werkgevers en arbeidetrs uit ziekere vakken wórden uitgenoodigd zlich bij voorkeur tot de beurs te Wenden en waarop zij .gelegenheid hebben rechtstreeks met elkander te onder handelen in een der wachtkamers. Een tinunermanspatroon weet nu b.v. dat hij' 's ochtends tussehein 8 en 9 uur de meeste kans heeft een knecht te vinden. Op die uren is er dus arbeidsbeurs in den eigenlijken zin des woords. Ook buitejn die uren staat de beurs natuurlijk voor di,e vakken evehais voor alle andere open. De vakken eln de daarvoor vastge stelde uren Zijjn Wachtkamer voor vaklieden. lede ren voormiddag: voor timmerlieden en metselaars 89 uur, voor ma chinisten, bankwerkers, machine bankwerkers, smedeln 1011 uur; voor behangers, stoffeerders, schil ders, lood werkers, fitters 910 voor- steenhouwers eh straatmakers 11 12 uur. Wachtkamer voor nibbvakliedelx led eren voormiddag: voor steembik- kers, grondwerkers, opperlieden 8- 9 uur; voor dakwerkers en voegers 9—10 uur. S. MT SCHOTEN. Burgerlijk© Stand- Gebo ren: id. van H- E v. NoördtOcke- loen. z'. van Ml O. A. Anüré Berghegiger. Z. van M] Cornet Krijn©. Z. van J F. v. Duiven- bodeGeels. Getrouwd: JNl. M- B (Willemse en D. Bos ma. S. A. Oosterhout «n S. Qiiak. Overleden: H. van Zonneveld, 63 jaar. HAARLEMMEBLIEDE c. a. Het Raadslid Hartgerink. Naar wij vernemen is de toestand van bet oudste Raadslid Hartgerink zeer ernstig. HA LEW EG. Personalia. Tot onderwijzer aan de Chr. School alhier is benoemd de beer J. Terp.-tre. thans in gelijke be trekking te St. Jacobi Parochie. OTERV^EN. Het lijk overgebracht. Gister- vonrndddfig te 11 uur 48 is van hier over Den Haag en verder lanes den electrischen spoorweg nasr Scheve- ningen oveigebracht het lijk van den bij de ramp nabij het Wa^enaarsche Slag omgekomen milicien Visser Het werd begeleid door een korpo'aal van de artillerie compagnie te Den Helder en zal vanuit de ouderlijke woning in de Loggerstraat te Scüeveningen worden begraven. De begrafenis heeft hedenmiddag plaats. BLOEMEND AAL. Verkoop van sterken drank. Door M. L. van Holst alhier is een verzoekschrift ingediend om vergun ning tot verzoop van sterken drank in bet klein in het perceel plaatselijk gemerkt A 196, gelegen aan den Bloe- mendaalschen weg. Burg. Stand. Geboren: z. van M. S. van der VeldtNatrop. Overleden: L. Ph. Cb. Roskott, 61 j. B. Visser, 19 j., te Scbevenin- gen. VELSEBOOKD. Personalia. De heer W. H. Hou wen, benoemd hoofd der O. L. School alhier, heeft zijne benoeming aange nomen en zal zijn functie met 1 Nov. aanvaarden. IJMUIDEN. De staking. Ten kantore van de Zeevisscherij „Doggerebank" hielden de reeders gis terenmiddag eene vergadering, waarin besloten werd opnieuw een manifest aan de stakende zeelieden uit te geven van den volgenden inhoud: Zeelieden ter trawlviescherij. Wij achten het noodig, ernstig onder uwe aandacht te breDgen, zoo ge on geneigd blijft aan het werk te gaan, dat wij reeds voor eenige dagen be sloten, na met acht uwer afgevaardig den te hebben vergaderd, op de vol gende wijze aan het grootste gedeelte uwer wenschen tegemoet te komen: le. Des Zondags wordt niet meer ter visscherij uitgevaren. 2e. Wij verklaarden ons bereid en blijven dit doen, in het vervolg het toezicht op uwe voeding op ons te nemen. 3e. Tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken, ontstaan in de uitoefening van uw bedrijf blijft ge, op de wijze zooals dit vroeger bij uwe maatschappij gebruikelijk was verzekerd. 4e. De bemanningen der stoomtraw lers zullen, in het vervolg, gedurende den winter bestaan uit schipper, stuur man, vier matrozen, le machinist, 2e machinist, stoker en een bevaren kok van f 40 's maands, gedurende den zomer uit dezelfde personen op één matroos na. Bij die reederijen, die zulks wenschen, zal ais 4e man een licht matroos van voldoenden leeftijd en bekwaamheid kunnen worden aange nomen. 5e. Het uitbetalen uwer gages zal in het vervolg geschieden door een schip per ten kantore van de betrokken reederijen, of in een daartoe nader aan te wijzen lokaal. 6e. Aan iederen schepeling, die zulks veriaDgt zal wekelijks 10 gulden van zijn verdiende loon worden uitbetaald. 7e. Behoudens in gevallen van reizen van vier dagen of minder, wordt na iedere reis minstens 24 uur vrijaf ge geven. De gages en verdere belooningen of emolumenten blijven voor iedere ree- derij als tot dusverre gehandhaald. Mannen! Wij herhalen hiermede slechts datgene wat door welwillende tusschenkomst van ds. Crautzberg op den voormiddag van Vrijdag 15 Oct. j l. aan uwe afgevaardigden werd mede gedeeld. Gij ziet, dat aan verscheidene uwer wenschen, reeds lang voordat deze betreurenswaardige beweging werd op touw gezet, was tegemoetgekomen. Gij ziet thans ook, dat waar het om de inwilliging van billijke wenschen gaat, ge op de volle medewerking van uwe patroons kunt rekenen. Toon thans van uwe zijde dat gij dit naar waarde weet te schattenga niet voort uzelf en de uwen ongelukkig te maken, de welvaart van deze plaats te bedrei gen. Ge kunt, met in deze houding te volharden, niets meer bereiken. Hervat het werk! De gezamenlijke reeders. BEVERWIJK. Deserteurs. In den nacht van Zaterdag op ZoDdag zijn door de politie alhier aagehouden een tweetal ontvluchte verpleegden uit het op voedingsgesticht te;AUimaar- Re beide jongelui haden over hun gestichts- kleeding lange jassen aangetrokken en een pet tot hoofddeksel. Zij wer den ingerekend en naar het gesticht te Alkmaar teruggevoerd. Burg. Stand. Overleden: Ch Teeling, 5 weken. HILLEGOM. Personalia. De Gemeenteraad van 's Gravenh^ge heeft tot onderwij zeres bij het L. O. benoemd mej. M. S. S. Leupen alhier. Onze Propagandaclub. De heer C. Kortekaas, secretaris van de Propagandaclub Leo XIII zal zijn vereeniging vertegenwoordigen op de vergadering van Zondag 24 dezer, op initiatief van de Propagandaclub Leo XIII te Rotterdam bijeengeroepen om over te gaan tot het oprichten van een Nationalen Bond van R. K. Sociale Prop agan dacl u b s. HEEMSKEBK. Statistiek. Het huizenregister onzer gemeente houdt 587 woningen in, waarvan er 556 zijn bewoond. Het vermoedelijk aantal inwoners onzer gemeente zal op 1 Jan. 1910 bij de 10de volkstelling circa 2900 bedragen dus vooruitgang. LIMMEN. Bloembollen cultuur. Onze afdeeling der Alg. Vereeniging zal een ledenvergadering houden op Dinsdag 26 dezer a. s., des avonds ten 7 ure, in het gewone lokaal. Punten van behandeling zijn: Ingekomen stukken, enz. Bespreking beplanting tentoonstelling. Personalia. Tot ploegbaas in de afd. zadelma kerij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. is benoemd C. Fortgens Jr., zadelmaker in die afdeeling. De heer H. P. Kruijer, directeur chef van den Kersten Particulieren Nachtveiligheidsdienst „Argus", zal als controleur overgaan bij den Part. Nacht veiligheidsdienst en Contröle, onder directie van den heer M. Pot hoven. Voor de examens vrije- en orde oefeningen vijn alhier geëxamineerd 6 mannelijke en 6 vrouwelijke candi dates Geslaagd de dames H. C. Kant en A. E. C. P. Borst te Amsterdam, C. J. Heyboer alhier, E. Veldmeijer te Hoorn, S. W. Gobel te Buiksloot on J. M. van Keulen te Alkmaar;de heeren H. A. Brinkman en G, W. van Brink al nier, H. S Lacson te Amsterdam. P. J. Vlasveld te Apel doorn en D. C. C. Verschoor te Hil versum. Gemeenteraadsvergadering. Hedenmiddag te half twee kwam de Raad onzer gemeente in openbare vees gadering bijeen. Afwezig waren da lieer en v Winkler (met kennisgeving),v. Ros- sum en 1 vacature. Bij den aanvang der zitting huldigde de Voorzitter den nestor, den heer J. J. Sneltjes, die morgen zijn zilveren jubileum ais raadslid viert. Spr. gelooft wel, dat thans bij den jubilaris vele herinneringen zullen opwellen, herin neringen aan de vele moeilijkheden, die zich in dat tijdperk hebben voorge daan, herinneringen toch ook, die hem zullen aangenaam wezen. ""Steeds heb ben de kiezers in hem vertrouwen ge steld; dat komt door de zeer consciën tieuze wijze, waarop de heer Sneltjes zijn functie heeft vervuld. Spr. brengt voorts dank aan den heer Sneltjes voor het vele, dat hij in 't belang der gemeente verricht heeft. De heer Sneltjes blijve nog lang in 't college arbeiden en wanneer hij een- maai ia'l meenen, dat de tijd gekomen is, rust te nemen, dan hoopt spr., dat nfj een welverdiende rust zaf gemeten na zijn welbesteed en verdienstelijk leven. (Applaus). De heer Sneltjes, diep getroffen sprak' een kort woord van dank. Mededeel ingen. Bij de mededeel ingen vroeg de heer Rinkema spoedige behandeling der be kende kwestie-Oostenbroek, daar veler belangen hiermede zijn gemoeid. Aan de bewoners der Fr. Halsstraat, die verzoohten de tram door hare straat te leiden zal gemeid worden, dat de Raad reeds een beslissing heeft geno men. Ter inzage voor de raadsleden is gelegd een schrijven der Yluseum-Com- mi.ssie,. betreffende de restauratie der schilderijen van Frans Hals. De Commissaris van Politie heelt be richt, dat de toestand in de Gr. Hout straat niet is veranderd, dat de onge regeldheden, die er voorvallen niet strafbaar zijn, dat versterking der po litie in de Gr. Houtstraat niet noodig viordt geacht en dat aan 't oordeel der Rechtsgel eerde-Commissie zal worden onderworpen of de Politieverordening zoodanig kan gewijzigd worden, dat door de politie krasser opgetreden zal kunnen worden. Eervol ontslag werd verleend aan: Dr. H. Brongersma, directeur der H. B. S., tegen. 1 Februari 1910 of eer der. J. G. Midhielse, hoofdopzichter voor de Bouwpolitie dezer gemeente, tegen 1 Januari 1910. J. de Koek, Hoofd der Openb. Sch. voor gewoon L. O. no. 3, tegen 1 April 1910. Aan de heeren Brongersma, Michiel- se en Koek zal een dankbetuiging ge zonden worden voor bewezen diensten. (Applaus). H. Teerink, onderwijzer aan ecu der vervolgklassen van de schooi voor M. U. L. O. no. 1, tegen 16 December a.s. Mej. J. A. la Bastide, onderwijzeres aan de 2e M. U. L. O., tegen 1 Januari 1910. Het r ij tuig voor niet- besmettelijke zieken. B. en ,Wr. vragen f 270 voor da her stelling van ?t rijtuig tot vervoer van niet-besmettelijke ziekten. Wordt goedgekeurd. Verbouw derAmbachtssehooi. 't Bestuur der Ambachtsschool vraagt een gemeentelijke bijdrage van f 1000 in de kosten van verbouwing en inrichting van een lokaal voor theoretisch onder wijs. B. en W. adviseeren 't bedrag toe te staan. Wordt goedgekeurd. Een gratificatie. B. en W. stellen voor aan den heer J. W. van den Bogaardt, onderwijzer aan de school voor L. O. no. 11, voor het verrichten van administratieve werkzaamheden gedurende de afwezig heid van ?t Hoofd der School, een gra tificatie toe le kennen van. f50.— Wordt goedgekeurd. Een te wijzigen verordening. Doordat één der hulpboden ter Set- cretarie, ten gevolge van 't Raadsbe sluit van 18 Augustus, aanvankelijk zou dalen benéden 't bedrag, waarop hif volgens de thans vervallen verordening aanspraak heeft, stellen B. en W. thans voor een wijziging in de verordening, regelende den rang, 't getat en de be zoldiging der ambtenaren en beambten ter gemeente-secretarie, aan te brengen om aan dit bezwaar tegemoet te komen. Wordt goedgekeurd. Eenverordening voorhof water 1 eidingsp ersoneeb Ter vaststelling bieden B. en W. den Raad een nieuwe concept-verordening aan, regelende de franstelling van amb tenaren bij de gemeentelijke duinwater leiding en hun jaarwedden. Aankoop van een perceel. Voor f 2400 adviseeren B. en W. den Raad aan te koopen 't perceel aan de Leidsehes traat no. 27, hoek JanNieu- wenhuijzenstraat. Dit perceel zal dan gesloopt worden, waardoor de laatst genoemde straat zal kunnen verbreed worden. De Raad ging over dit punt in be stoten zitting. (De vergadering duurt voort.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6