BINNEN LA N P, Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Uit den Omtrek. echter hidden; hem stevig vast en dron gen hem naar de deur. Daar gekomen trok hij schuimbekkend van woede plotseling een revolver en schoot hij viermaal, gelukkig echter zonder ie mand te raken. Daarna ging hij op de vlucht. Hij werd echter achterhaald en naar het politiebureau gebracht. In het voorloopig verhoor verklaarde hij, na eerst een lofrede op Ferrer te hebben gehouden, dat hij had willen getuige nis afleggen van zijn meeningen, maar dat hij niemand had willen treffen en daarom alleen op de deur had gemikt. Alle vier kogels waren dan ook in de deur gedrongen. De woeste betooger is ter beschikking van de justitie ge steld. Een sluwe oplichtster. j,De Winkelier" deelt het volgende mede, dat tevens als waarschuwing kan gelden: „Te Berlijn heeft een slimme jonge dame een nieuwe manier toegepast om de winkeliers op te lichten. Zij was elegant gekleed, en zag er aardig uit. Een banketbakkerswinkel b inn en loo pend e, waar de telephoon in of vlak bij den, winkel hing, vroeg zij vriende lijk of zij even mocht teiephoneeren. Dit werd haar natuurlijk toegestaan en nadat zij aansluiting had verkregen, voerde zij op luiden toon een gesprek met een tante, wier naam zij genoemd had en die den winkelier goed bekend was. Zij vroeg tante, of deze even do meid wilde sturen met wat geld, omdat zij haar portemonnaie vergeten had. Tante scheen te antwoorden, dat de winkelier het maar moest opschrijven op de rekening. Nichtje moest even wel nog ergens anders heen, waar zij geld noodiig had. Tante wist daar raad op; althans nicht riep luid: „Aan mijn- heervragen of hij tien mark wil geven? Vindt u dat niet gek? Mijnheer kent mij niet," enz. De winkelier had naar- de voor hem hoorbare helft van het gesprek geluis terd en toen de jonge dame, met een aardig blosje van verlegenheid, hem de zaak voordroeg, kon hij het niet over zijn hart krijgen, haar in de verlegen heid te laten. Het eind van de historie was, dat zij een mooTe, doos fijne bon bons kocht, en nog tien Mark ter leen kreeg, alles op rekening van tante. Eenige dagen later merkte de win kelier dat hij bedrogen was. Op het telephooimummer had hij niet gelet. Nog eenige banketbakkers en andere winkeliers werd en op dezelfde wijze ge fopt, totdat het juffertje eindelijk in de val liep en ingerekend werd." Een waaghals. Latham heeft te Blackpool een eeni- gen vliegtocht volbracht. Hij vloog n.l. 12 minuten bij een wind blazend met een snelheid van 12 15 meter per seconde, of 12 K.M. per uur. Bij het eerste vertrek heeft een rukwind het toestel op zijde geworpen en den tin-' kervleugel onklaar gemaakt. Kort daarop wendde hij een nieuwe poging aan en verhief zich toen tot een hoogte van 60 meter in de wolken, die laag boven den grond voorbijvlogen. Na op eenigen afstand boven de gasfabriek' ieen wending te hebben gemaakt, is hij met den wind van achteren teruggekeerd, om vervolgens een tweeden dergeiijken tocht af te leggen. Bij de daling werd hij door een groote menigte toeschou wers geestdriftig begroet, terwijl de aan wezige vliegmenschen, met Leblanc aan het hoofd, hem in triomf droegen. Nederlandsche Middenstanders te Parijs. Op "het Middenstandscongres te Parijs, zal dr. J. Nouwens uit Heeswijk, 17 November spreken over de midden standsorganisatie in Nederland en pro fessor Mr. Jos. Jitta 18 November over de credietorganisatie van den midden stand. Een Marokkaansche gezant verdronken. Uit Deutra wordt gemeld, dat Add Asalan Dendie, een lid van 't Marok kaansche gezantschap, tijdens een storm, over boord is geslagen en ver dronken. Hij droeg 20.000 duro's, de insigne's van den sultan en de stuk ken. van 't gezantschap bij zich. S. M. Een nieuw teekenend staaltje, hoe de Duitscher zijn Kaiser „eert", uit.... vrees voor vervolging wegens maje steitschennis, grober Unfug of andere UPolizei-bepalingen, wordt' verteld: Wanneer de Berilijners tegenwoordig builen de deur op straat, of op andere plaatsen, waar ze beluisterd kunnen worden, het over den Keizer hebben, en. daarbij niet enkel vleiende vvborden over hem zeggen, dan spreken zij niet van den keizer, van Wilhelm of „Er" maar van Siegfried Meyer, een bekend tooneelman. De eerste tetters van zijn naam duiden dan genoeg aan over wien men het heeft S(eine M(ajestat). Op den Balkan. Koning Ferdinand van Bulgarije heeft een uitstapje gemaakt op Servisch grondgebied, waar hij werd verwelkomd door den kroonprins van Servië. Te midden van een talrijke menigte om helsde de koning den prins en van verschillende zijden weerklonk de kreet: „Leve de Balkanbond". "De passiespelen in Oberammergan. Het volgende jaar zullen te Oberam- mergau de beroemde passiespelen, die zooals men weet, eens in de tien jaren gespeeld worden, weer worden opge voerd. Hofberichten. Z. K. H. de Prins wordt Zaterdag op het Loo terug verwacht. De Kuyper-zaak. De schrijver der Brieven uit de Hofstad in de „Arnfc. Ct." kan als zeker meedeelen, dat men in politieke kringen verwacht, dat dr. Kuyperbij de begrootingsdebatten in de Tweede Kamer het woord zal voeren om zich inzake de lintjes-kwestie te rechtvaar digen. De Landbouw-enquete. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zou het verslag van de landbouw-enquète betreffende den toestand der landar beiders en wat daarmee samenhangt welk verslag reeds wekenlang ter verzending gereed lag doch om niet bekende redenen werd teruggehouden dezer dagen verschijnen. Gelijk bekend is, is deze enquête gehouden onder leiding van den heer Lovink. De Staatscommissie voor de Werkloosheid. De staatscommissie voor het werk loozenvraagstuk heeft benoemd tot haren ondervoorzitter het lid J. Th de Visser, lid van de Tweede Kamer. Zij heeft zich in 7 subcommissiën verdeeld aan welke adjunct-secretaris sen tot bijstand zullen worden toege voegd. Tevens is een werkprogram vastgesteld. Esperanto. Met 1 Januari zal worden uitgege ven een maandblad genaamd „Neder- landa Katholiko", dat gratis zal worden toegezonden aan de leden van „Ne derlands Katholiko." De herstemming voor den Gemeen teraad in Amsterdam. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van den Gemeen teraad in district IV, (vac. De Vries van Buuren) te Amsterdam werden uitgebracht 2464 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Jac. Polak (Lib.) 1897 en J. v. d. Tempel (S.D.A.P.) 1067 stemmen. Zoodat ge kozen is de heerJacobus Polak. De Tariefsherziening. Wijziging der tarief- en douane- wetten wordt schrijft de „Tel." in de handelswereld dringend nood zakelijk geacht en een wijziging dan in dien zin, dat omtrent de heffing zekerheid wordt verkregen. Die zekerheid bestaat thans aller minst. Artikelen, door den eenen mi nister geacht, wordende voor heffing in aanmerking te komen, worden door diens ambtsopvolger vrij of niet zoo zwaar belastbaar verklaard, zoodat het feit niet te weerspreken is, dat niet zelden de heffing van ingevoerde goederen en het percentage van het recht afhangt van de politieke wisse ling in de landsregeering. Treffende staaltjes zouden daarvan zijn te geven. Ingevoerde goederen b. v., twee jaren tevoren belastbaar verklaard, werden een paar jaren d&krna, zonder dat de wetgever iets in onze tariefwet had veranderd, van invoerrecht ontheven. De groóte fout in onze verouderde tarief- en douanewetgeving is deze, dat in hoogste ressort de waker bij 's lands schatkist, de minister van Fi nanciën de beslissing heeft en alzoo rechter wordt in eigen zaak. Dit kardinale bezwaar te ondervan gen, moet (mede het doel zijn der door minister Kolkman aan te brengen tariefswijzigingen. 't Zou n.l. in de bedoeling liggen, een college in het leven te roepen, aan welks samenstelling de organen van handel en nijverheid, Kamers van Koophandel enz., deel zouden hebben. Dat college zou over verschillen be treffende de toepassing der tarieven beslissen. Met de instelling van een dusdanig instituut zou worden bereikt, dat de heffing der invoerrechten geheel zou blijven buiten de wisselingen in de politiek en daardoor meerdere waar borg worden gegeven tegen bevoor rechting eenerzijds, benadeeling ander zijds, die, ofschoon niet bedoeld, toch thans van de bestaande onzekerheid bij de heffing het gevolg zijn. De Haagsohe duel zaak. Thans heeft ook baron Van de Capellen, kolonel-commandant van het 3e regiment huzaren, zich aange meld aan de strafgevangenis te Hcbe- veningen, tot het ondergaan van de vijf dagen gevangenisstraf, hem door de Haagsche rechtbank, ter zake van deelneming aan een duel, opgelegd. Een postwissel gestolen. Te Am sterdam is Zaterdag de brievenbus van een huis aan de Heereiigracht openge broken en daaruit een postwissel, groot ruim f 100 (ontvreemd, welk 'bedrag door bet -stellen van een valsche liandtee- kening aan het hoofdpostkantoor is in ontvangst genomen. Omtrent dezen brutalen diefstal wordt het volgende vermeld: De pio.stwis.sel is gestolen uit de brie venbus van do firma Boo-t en Co., houthandelaren,, Heerengracht 125. Te ongeveer half negen merkte een be diende van de firma Boot en Co., die de brievenbus wilde ledigen ,dat deze opengebroken was en dat een stuk hout, van die bus afkomstig, top de deur mat lag. In de bus bevond zich o.a. een briefkaart met de mededeeling een postwissel ten bedrage van ruim f 119 uit Den Haag aan het adres der firma afgezonden was. De postwissel zelf was niet te vinden, doch dit be hoefde op zichzelf nog geen achter docht te wekken, daar het wel meer gebeurt, dat een bericht van de ver zending van een postwissel eeider be steld wordt dan de wissel zelf. De dief, die vermoedelijk tusschen. acht uur en half negen Zaterdagmorgen zijn slag geslagen heeft, is met den wissel re gelrecht naar het hoofdpostkantoor ge- ioopen, dat juist geopend was, heeft den wissel van een valsche handteeke- n.ing voorzien en het bedrag geïnd. Dat de diefstal tusschen acht uui en half negen moet gepleegd zijn, vait hieruit op te maken, dat de wissel met de eerste bestelling, omstreeks acht uur, bezorgd wos. .Wellicht heeft de dief gezien, dat het stuk in de bus (ge stoken. werd. De vrouw van den concierge van het kantoorgebouw had te acht uur toen de straatdeur geopend werd, doch nog geen der kantoren .„bevolkt" was de deurmat schoongemaakt, maar er geen stuk hout op vinden liggen. Uit deze omstandigheid zou ten overvloede het tijdstip van den diefstal kunnen worden opgemaakt. Blijkens de „moet" in het hout is de bus vermoe delijk met een beitel opengebroken. De post-ambtenaar, die den wissel uitbetaalde, kon een vaag signalement van den dief ppgeven. De man was ongeveer dertig jaar oud en als heer, in 't grijs, gekleed. Op de vraag van den ambtenaar of hij gemachtigd was „per order firma Boot" te teekenen, had de man, toestemmend geantwoord. Daarop had (de ambtenaar geen bezwaar gemaakt het bedrag uit te betalen,. De handteekening der firma, welke bij het postkantoor bekend was, was boven dien vrij goed nagebootst. De politie werd van (de zaak in kennis gesteld en deze constateerde, dat ver moedelijk ook getracht is de, andere brievenbussen in het kantoorgebouw met een beitel te openen. De bedien den der verschillende kantoren in het gebouw op de Heerengracht, werden met den, postambtenaar geconfronteerd, doch zonder resultaat. Eenige jaren geleden werd in het zelfde gebouw ten, nadeel e van een an dere firma eveneens diefstal uit een brievenbus gepleegd. Trouwens dergelijke diefstallen zijn Sin den laatsten tijd meer voorgekomen; de dief schijnt er speciaal op te letten of in, openstaande kantoorgebouwen 'door bestellers postwissels of kennis gevingen van aangeteekende stukken in de bus gestoken, worden. Een brutale diefstal. Gisterennacht is te Utrecht .een brutale diefstal ge pleegd in het station van de Ilolland- sche Spoor aan de Biltstraat. Met een handkar heeft men de brandkast naar den Ezeldijk vervoerd en daar geopend. Vijfhonderd gulden is er uit ontvreemd. Van de daders geen spoor. Waanzin. Men meldt uit Hoorn, dat in een vlaag van waanzin gisteren mej. Van Z., uit het raam der boven verdieping van haar woning aan de Nieuwe Veemarkt is gesprongen. Haar toestand i.s zeer ernstig. Men vreest voor haar leven. Gaat moeilijk meer. Men Schrijft aan,, de „N. R. Ct.": Een der deur waarders bij een der kantongerechten in de provincie Groningen, had dezer dagen iemand te dagvaarden, die.... reeds in 1905 overleden was! Een. tragisch einde. Zaterdag viel een 41-jarige slagersknecht te Nijme gen, bij het uitwijken voor kinderen van de fiets. Gisteren is hij; aan de gevolgen van dien val overleden. Een tweede cholerageval. Te Jaars veld heeft zich thans een tweede ge val van cholera asiatica voorgedaan en wel (bij een jongen van 11 jaar. De toestand der lijder is goed. Kinderverlamming. Te Wognum doen zich drie gevallen van kinderver lamming voor in niet hevigen graad. Kinderverlamming. Ook te Hoog woud (N.-H.) doet zich bij een vijfjarig kind een geval van kinderverlamming voor. Brand te IJsselmonde. Zaterdag nacht werd te IJsselmonde de bouw manswoning „Smitshoeve", welke be woond was door den landbouwer B. v. Dijk, een prooi der vlammen. De ge- heele inboedel en ongeveer 80 kippen kwamen in de vlammen om. Verzeke ring dekt de schade. Voorts verbrand de een partij hooi, ongeveer 25 voer, van D. A. van Dijk, wdke partij niet verzekerd was. De oorzaak is onbe kend. -—Het onw aer. Gisterennacht is de bliksem geslagen in het woonhuis van den burgemeester van Krommenie, den heer P. Lammerschaag. Geen brand of •persoonlijke ongelukken, doch wel veel materieeüe schade werd veroorzaakt. De bliksem in een Schip geslagen. Tijdens het hevige onweder dat Vrij dag boven het eiland Wieringen woed- fde, is de bliksem ingeslagen in een schip. De bliksem raakte het eerst de top van de mast, wdke geheet ver splinterd werd, trok daarna langs het. stag, door de kachelpijp naar het voor onder, vervolgens door de kooi (bedste de) en baande zich ten laatste een weg door den boeg (steven) van het schip, naar buiten. Als bijzonderheid dient vermeld, diait de eigenaar van het schip, N. B., wellke in de kooi (bedstede), waar de bliksem doorgetrokken was, sliep, geheel ongedeeld bleef en met den schrik vrij kwam. Ook werden er nog twee koeien van den landman A. K- in de weide dood geslagen. Door den bliksem gedood. Tijdens het hevige onweder dat gisterennamid dag boven Oegstgeest woedde, werd in de Morsebeilpolder aldaar, de 53-jarige werkman Niéolaas Warmerdam door den bliksem getroffen. Hij wilde zieh naar een schuurtje begeven, waar reeds de andere werk lieden schuilden, doch wend op korten afstand van het gebouwtje terneerge slagen en was onmiddellijk een lijk. De klompen tnakersstaking geèiDdigd. Na een dertien weken langen strijd is het conflict in het klompenmakers- bedrijf te Best, geëindigd en zijn par tijen door onderhandeling tot over eenstemming gekomen. Gisteren heb ben alJe arbeiders den arbeid hervat. SPAABNWOUDE. Een godsdienstenrsus. In den a.s. win ter zal onze kapelaan ,de WelEerw. heer Jacques van der Marek, in het café van den heer Wi. de Wol te Spaarndam, een godsdienstcursus orga- niseeren voor mannelijke personen van minstens 16-jarigen leeftijd. De lessen zullen gegeven worden op eiken eersten Dinsdag van de maand. Naar wij ver nemen,zuil en de voornaamste kwesties betreffende onzen godsdienst behandeld worden. Als nu maar een talrijk audi torium komt profiteeren van hetgeen daar te leeren valt, dan zat Z.Eerw. zich voor zijn moeite ruimschoots be loond achten. Door den bliksem getroffen. Bij het onweder, dat in den afgeloopen nacht alhier woedde, is in den Waarderpol- der een pink van den veehouder G. v. Loon, door den bliksem getroffen. Van meerdere ongelukken vernamen wij tot heden gelukkig niets. VELSEN. „Duin- en Kruidberg". De bouwmeester van het kasteel „Duin- en Kruidberg", de architect Nieukerken, heeft te 's-Gravenhage een voordracht gehouden over dit bouw werk, waaran wij het volgende ontiee- nen: De heer Van Nieukerken tiet in zijn beschrijving van hot fraaie kasteel, dat hij Voor de familie Cremer heeft mogen bouwen, het licht vallen op zeer gun stige omstandigheden, die hem het wel slagen hadden vergemakkelijkt en den arbeid (veraangenaamd. In den heer Cremer ien diens echtgenoote had hij principalen gehad van breede opvat ting en Jijnen smaak. Ook was hij zeer gelukkig geweest met zijn mede werkers; di|e hij in de eerste plaats gevonden had in zijn beide zoons, in zijn bekwamen teekenaar J. A. van As- donk en zijn opzichter J. Mulder Hz. Maar ook mocht hij roemen in de voor treffelijke wijze waarop de beoefenaars van verschillende ambachten en takken van kunstnijverheid, timmerlieden, schrijnwerkers, schilders, beeldhouwers zich van hun opdracht gekweten had den en die wederom het bewijs hadden geleverd dat de Nederlandsche "kunst vlijt op een hoog standpunt staat en de mededinging met voortbrengselen uit het buitenland met glans kan doorstaan. En er is hier in het nieuwe buiten verblijf der familie Cremer heel wat fraais hijeen aan werken van kunst vlijt. De wanden der Arti-zaal ge tuigden er van. Zij hingen vol teeke- ningen en portefeuilles daarmee gevuld stonden nog ter inzage gereed. De hal van het kasteel is zeer eigen aardig versierd, met basreliëfs in steen gehouwen door den Amstèrdamschen kunstenaar Hack, voorstellende taferee- len uit de wereldreis door de familie Cremer onlangs ondernomen, o.m. eeni ge episodes van haar bezoek aan de Ba- tak-landen. Daar zijn ook afbeeldingen en voorstellingen, die op het intieme leven dei- famiilie betrekking hebben en eenige geschilderde tafereel en uit de H. Schrift: Jezus rustig sluimerende op het door storm bewogen oppervlak (der zee, en de gelijkenis der talenten. Hoewel spreker geen klagen had over den tijd hem voor den bouw gegeven, moest hem toch van 't hart, dat een der kwalen van onzen tijd is de zenuwach tige spoed, waarmee alles wordt ver richt, ook de woningen moeten wor den gebouwd en voltooid. Zie het werk' onzer voorouders. Als in hun wonin gen, ja, soms in één en hetzelfde ver trek, verschillende stijlen zijn te ont dekken, wijst dit op kalme, rugtige af werking van de eene periode op de an dere. Men nam er toen zijn tijd van en de degelijkheid won er bij. Veel meer dan alle lapmiddelen van onzen tegenwoordigen weekelijken tijd ter be strijding der werkloosheid, zouden vak onderwijs, meer aanmoediging van het beoefenen van ambachten en een ver standiger arbeidsverdeeling tegen het euvel baten. Na er nog op gewezen te hebben dat hij er vooral naar gestreefd had in ver deeling en inrichting van het gebouw daaraan een Intiem, gezéllig woonka- rakter te geven, eindigde de heer v. Nieukerken zijn boeiende causerie. IJMTTIDEN. De visschershaven. Het jaarverslag omtrent het beheer van de Visschershaven alhier over 1908, door den directeur uitgebracht aan den Minister van Waterstaat, is thans in druk verschenen. Wij ontleenen daaraan het vokende: De slechte uitkcmst°n met de tee- viescherij in het algemeen behaald, en het faillissemt nt van verschillende tot ééne reederij oehoorende visscherij- maatschappijen, waarvan in het vorig jaarverslag melding werd gemaakt, hebben ook dit jaar weder verdere uitbreiding van de vloot in den weg gestaan. Waren het jaar te voren de uitkom Bten met de haringvieBcherij van uit deze havens verkregen, noch van dien aard dat de reeders aan hun vloot uitbreiding konden geven, thans waren ook bij dezen tak van visscherij de uitkomsten door de meeste reeders verkregen van dien aard, dat voor dit jaar weinig kans op uitbreiding be staat. IntuB8chen blijkt wel, dat de uit oefening van het visscherij-bedrijf hier oeconomischer dan in vele, waarschijn lijk zelfs de meeste, zoo niet alle an dere visscherij havens kon geschieden. Was in het buitenland de toestand der trawlreederijen in sommige havens zelfs zoodanig, dat van een crisis ia het bedrijf gesproken moest worden, hier was daarvan nog geen sprake. Het bovenvermelde faillissement is hiermede niet in tegenspraak, aange zien bleek dat de oorzaak daarvan niet gezoebt moet worden in de ongunstige uitkomsten van het bedrijf, maar in de t.ngezonde financieele basis, waarop de maatschappijen waren gegrond Voor handel en industrie hier ter plaatse was het intusschen van groot belang, dat een alhier nieuw opge richte, kapitaalkrachtige maatschappij, bijna alle schepen dezer failliete ree derij heeft overgenomen, en dat ook de overige schepen in handen van hier gevestigde of nieuw opgerichte reede rijen zijn overgegaan, zoodat de in deze haven thuisbehoorende vloot geen ver mindering heeft ondergaan. Nu er kans bestaat dat de uitkomsten met dit deel der vloot, ook bij dezelfde vangst en opbrengst als vroeger, gun stiger zullen wezen, en, na de slechte vangsten in de laatste jaren bij de steeds sterk wisselende uitkomsten van de visscherij, ook de mogelijkheid van betere vangsten bestaat, zijn de voor uitzichten voor de verdere ontwikke ling van de industrie, weder gunstiger, te meer, nu coor de geleidelijke vol tooiing van de outilleering van de haven, de uitoefening van het bedrijf nog oeconomischer zal kannen ge schieden. Ook het havenbedrijf zelf heeft in- tusechen mede den invloed van de minder gunstige uitkomsten van het visscherij bedrijf niet kunnen ontgaan, daar de inkomsten, voor een deel af hankelijk zijn van de opbrengst der aangevoerde vangsten. Wel was het verlies beduidend lager, maar zoo men de verhooging van inkomsten, uit hoofde van de verhooging der retributie voor den verkoop van de visch, buiten beschouwing laat, wordt het verschil onbeteekeDend. Intusschen mogen de exploitatie uitkomsten met het havenbedrijf be haald, toch nog gnnstig genoemd worden, waar de geregelde daling van het verliessaldo sinds 1905, ondanks de ongunstige omstandigheden in het afgeloopen jaar, niet is opgehouden daarbij de stijging van inkomsten uit de retributieverhooging buiten be schouwing latende ten einde de resul taten der verschillende jaren onderling vergelijkbaar te maken zoodat dit nu sinds genoemd jaar met bijna f 10,000 is gedaald, oLdanks de stijging van den rente- en afschrijvingslast in dat tijdvak met f 8714. Evenals het vorige jaar, maar in afwijking van hetgeen vroeger viel op te merken, was het verkeer der zeil- vioot weder grooter. Het aantal der binnengekomen log gers verminderde echter weder belang rijk en daar deze schepen een inhoud hebben, die ruim het tienvoudige be draagt van dien van de kustvisschèrs- vaartuigen, woog de vermeerdering in tonneninhoud, door het meerdere ver keer van deze laatste schepen, niet op tegen de vermindering ten gevolge van het geringe verkeer der loggers, zoodat de totale inhoud der zeil vloot ten slotte nog lager was dan in het jaar tevoren. Het aantal der binnengekomen stoomtrawlers is met 61 toegenomen. Daar het aantal vreemde stoomtraw lers 1 minder bedroeg, is dat der Ne derlandsche met 62 vermeerderd. Het aantal kotters nam met 67 toe. Deze toename is echter niet het gevolg van uitbreiding der vloot hier ter plaatse, daar deze, evenals het vorig jaar, slechts uit één schip bestond, maar voornamelijk veroorzaakt door het meerdere bezoek van Engelsche kotters. Het kleinere aantal binnengekomen bommen zal wei hoofdzakelijk het ge volg zijn van het verval dezer vloot. De vermeerdering van het aantal kustvisschers 5393 tegen 4763 in 1907 was gedeeltelijk het gevolg van het in meerdere mate op de Noord zee visschen dezer vloot, ten gevolge van de slechte ansjovisvangst, gedeelte lijk van het in mindere mate binnen- loopen te Scheveningen. De stoom beug vloot was dit jaar, in verband met de betere uitkomsten door de beugvisscherij. in de laatste jaren behaald, weder grooter dan in 1907, daar meer schepen, na afloop der ha- ringvisscherij, ter versch vaart werden uitgerust. In het geheel kwamen 41 stoombeu- gers meer, daarentegen 49 zeilbeugers (sloepen) minder binnen dan in 1907. Het aantal der binnengekomen stoomloggers was aanmerkelijk kleiner dan in 1907, nl. 75 tegen 119, en wel uitsluitend ten gevolge van een minder druk bezoek in de maanden October en November van Engelsche en Scbot- sche schepen met versche haring. Het verkeer der loggers was daaren tegen drukker. Ook dat der bommen was iets grooter, in hoofdzaak is dit het gevolg van toevallige omstandig heden als weer en wind. Intusschen ia het bezoek van deze schepen, voor zoover zij niet hier thuisbebooren, voor de haven als be- drijfsbaven van weinig gewicht. In verband met het algemeen uit gebreider verkeer is het aantal der binnengekomen vrachtvaartuigen we der aanmerkelijk grooter. Ook de visch vervoerende vaartuigen droegen tot deze vermeerdering bij. Het aantal binnengekomen kolen schepen was 59 grooter dan in 1907. Absoluut en relatief was het ver bruik van Engelsche kolen door de stoomvisscherijvloot te IJmuiden dit jaar weder belangrijk lager dan het vorige jaar. Het bezoek van vreemde visscherij schepen was weder hooger dan in 1907, hun aantal bedroeg nl. totaal 361 schepen tegen 299 in laatstgenoemd jaar. De totale opbrengst der verkochte visch bedroeg in 1908 f 4.433.283 tegen f4.754196 in 1907. Ondanks de toename in het verkeer der Nederlandsche stoomtrawlvloot was de opbrengst van haar aanvoer beduidend lager. De asnvoer van de Engelsche stoom trawlers daarentegen, wier verkeer dit jaar niet onbelangrijk is toegenomen, toonde een vermeerdering in de op brengst, welke naar verhouding veel grooter was dan de toename in het verkeer. De aanvoer van de meeste zeiltrawl- vaartuigen, zoowel Nederlandsche als Engelsche, steeg of daalde in over eenstemming met hun resp. vermeer derd en verminderd verkeer. Ondanks hun grooter verkeer, was de opbrengst der stoombeugers, hoofd zakelijk ten gevolge van de slechte vangst-resultaten, eenigszins lager dan in 1907. De opbrengst van de Nederlandsche drijfnetvisschersvaartuigen was lager, niet zoozeer ten gevolge van minderen aanvoer, maar door de belangrijk lagere prijzen der pekelharing in het afge loopen jaar. Het aantal vaartuigen, waarvan de vangst hier niet publiek verkocht werd, was in afwijking van vorige jaren, ditmaal grooter. Deze toename is het gevolg van het in mindere mate in afslag brengen van de aangevoerde haring. Het aantal als bijlegger of zonder visch binnengekomen schepen was weder iets grooter dan in vorige jaren. Deze toename valt hoofdzakelijk bij de stoomtrawlers en bij de loggers op te merken. Het vervoer van versche visch per spoor van IJmniden bedroeg 27,407,890 K.G. tegen 27.262.805 KG. in 1907; het totaal vervoer van visch per spoor 27.804.110 K.G. tegsn 29.343.995 KG. in 1907. De toestand van den vischhandel scheen in het afgeloopen jaar even gUDStig als in 1907. Het aantal handelaren, dat geregeld hier versche visch en gedeeltelijk daarbij ook haring en zoutevisch kocht, was op 31 December jl. 147, tegen 139 op 31 December 1907. Onder de 8 handelaren, die zich hier nieuw vestigden, waren 3 groot handelaren. De handel op Duitschland scheen over het algemeen minder gunstige resultaten opgeleverd te hebben dan het vorige jaar. De kooplieden blijven klagen over zekere practijken, welke door verschil lende Duitsche handelaren worden toegepast, waardoor meermalen ver liezen ontstaan, zoodat de resultaten dikwijls minder gunstig zijn dan anders het geval zou wezen. De handel op België en het binnen land bleek weder gunstige resultaten op te leveren. Over het algemeen viel onder de handelaren in dezen tak van handel weder flinke vooruitgang op te merken. De staking in 't trawler be drijf. Gistermiddag vergaderden de stakers in grooten getale in Café Tivoli te Velseroord. Eenparig werd besloten dat de stakets zich niet zullen aanbieden als stoker of matroos op de koopvaardij vaart. Evenmin zuilen zij aan de visschershaven te Umuiden diensten gaan verrichten als losser van stoomtrawlers of anderzins. Met algemeene stemmen werd besloten de staking vol te houden. Opnieuw zal bij den minister van waterstaat aangevraagd worden de Rijksvischhal voor eene groote meeting te mogen gebruiken. Scheepvaartbeweging. In de week van 17 tot en met 23 October kwamen alhier binnen 52 stoomsche pen inhoudende 221.533 kb M. en 2 zeilschepen inhoudende 720 kub. M., te zamen 54 schepen inhoudende 222,253 kub. M. In datzelfde tijdvak vertrokken 48 stoomschepen inhou dende 197,358 kub. M. en 3 zeilschepen inhoudende 2971 kub M., te zamen 51 schepen inhoudende 200,329 kub. M. Aangespoeld. Alhier is het lijk van den sergeant Smits, een der slachtoffers van de ontploffing bij Katwijk, aangespoeld. BE VERWIJK Lezing van Mgr. Koninga. Omveer e|n regen hebben, de Room scbe Volks bonders va;n Reverwajik Zondag1 getrotseerd, om te ga-an luis teren naar de rede, die Mgr. Kc>- nings van Amsterdam Kou houden om half acht in „De Zon". De (zaai was goed gevuld. Aanwezig w:as ook de' Adviseur der Afdeeling, de Zeer- Deken A. iJVaame. De Voorzitter, de heer J. Steen- voorde, nam het woord om, na het gebed, de leden e|n ide belangstel lenden welkom te heeten, zette het doel uiteen, vaar voor deze verga dering was uitgescihreveingehoor ta geven tn.l. aan de stem die had ge klonken op den laatsten Katholie kendag' te 's Hage, én te komen tot een 'patrolnaat voor de leden van den V olksbond. Daarna gaf hij het woord aan Mgr. Ko|nings. Mgr. stelde vast, dat ide Kerk ten allen tijde zieh veel heeft laten ge legen liggen, aan de vorming van de jeugd, z!ij toch zal eenmaal de mannen vormen. Zoo ook zal ons nageslacht zijn, zooals wij hét hebbed gevormd. Vele omstandigheden zijn er, die ons de ooggn hebben geopend, voor de gebreken, die aan de tegen woordige opvoeding der jeugd vast kleven. M;°00 0°k het onderwijs der; kleineren goed wezen, dat der groo- teren laat veel te we|n,sdben over. De „leerjongens" der oude gillden' vindt mem in onzen tijd niet meer. Bovendien, de groote strijd 'in bet bewaren vain 't geloof, maakt het noodig', dat mén in (die leer van |len godsdienst grolndig onderwezen zij. Twee zlaken moet mje;n kennen: zijn vak en zijln godsdienst. Daarom is de gewone leertijd va|n het school gaan m iet meer voldoende. Velen g;aan bij gebrek aan kennis verloren voor hum vak en ook voor de Kerk, die zij gaan bestrijden, om dat zij Haar niet beter kénnen. Onze

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2