De Luxe Broodbakkerij Smakelijk Brood mamtttmsaxamm «zanmumssmama A. VON DER MÖHLEN Gr. Markt 25 Soiled Schoenwerk is n No. 19. van uitsluitend prima kwaliteit. Mengelwerk. Van een dor blad. AMEGAMQ. F ranken's ROOMBROOD. Kromhout Azn., Olieslagerslaaa 14; F. J. Teeven, Waldeck Pyrmontstraat 19; L. Zwaaneveld, De Clercqstraat 110; A. Voorting, Plein; C. Elligens, Geweer- straat 14. Psuroohie ST. ANTONIUS. J. Reckman, Bilderdijkstraat '9; B. W. L. Heeremans, Korte Houtstraat 8; P Reckman, Bilderdijkstraat 9; J. A. J. Thoolen, Sehoutensteeg 5; J. Roelofs, Roosveldstraat 70; G. Nielen, Zijlstraat 43. Kerk H. HART. H. S. A. v. Beek, Tetterodestraat 33; A. v. Leeuwen, Jan Steenstraat 31; W. Thijssen, Wouwermanstraat 1. Par. ST. ELISABETH en BARBARA. F. M. H. Hafkenscheidt, Schoterweg 58- H. Elzinga, Gen. Bothastraat 51; Hubers, Tugetastraat 49; F. Huneker, Grebberstraat 10; H. Mathot, Tugeta straat 55; Telkamp, Kloosterstraat 8rood; G. Telman, Gen. de la Reijstr. 60; A. Beumer, Spaansche vaartstraat 46.' Parochie ST. JOZEF. F. Duyn, Jansstraat 16; P. H. An- thonisse, KI. Heiligland 52rood; A. Vaumont, Lange Begijnestraat 3rood, w. J. Thoolen, Sehoutensteeg 5. Parochie O. L. VROUW. Th. Jansen, Spaarne 11; J- v- 51 Aart, Camphuisstraat 26; B. Huijbens, Koningsteijnstraat 1; G. Roelofs, Ba- rendsestr. 28; P. Spoor, Rozenpriëelstr. 72rood; H. Boon, Rozenpriëelstr. 23; VV Lips, Schneevoogtstraat 15rood; F. W. de Bruin, Barendsestraat 9; H. Kooij, Hagestraat 3; B- Spierings, Koning steijnstraat 17rood. Kerk ST. JOANNES I)E DOOPER P. J. Berg, Amsterdamstr. 13;Blesgraaf, A. L. Dyserinckstraat 35; H. N. A. Goossens, Potgieterstraat 27B.^ van Nimwegen, 2e Zuidpolderstraat 35; W. van Worcum, Amsterdamsche vaart 40; E. Stokman, Potgieterstraat 2. HEEMSTEDE. J. A. M. v. d. Weiden Antz. H. Bakker, Molenwerflaan. F. T. Gozeling, Raadhuisstraat. H. G. van Hout, Wilhelminaplein J. Huyg, Binnenweg. J. en P. de Wildt, „Klein Bosch en Hoven". S. en C. Booms. OVERVEEN. W. J. Jansen. C. de Vries, Dompvloedslaan 607, B SCHOTEN. F. Meijer, Santpoort (Station). B. Burger, H. v. d. Bos, W. J. v. d. Bos, H. A. Langendorf, allen te Schoten. Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. J. v. d. Berg, Santpoort (Station) J. v. d. Bronk, Santpoort (Station.) j! P. Handgraaf, Santpoort. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN WOUDE. N. Jabroer, Spaarndam. Renier Balm, Spaarnwoude. Jan de Bruin, Hsutrakpolder. N. Molenaar, Lagen Dijk. ,W. v. Warmerdam, Langen Dijk. DRIEHUIZEN. ■Burwinkel, Kapelaan te Driehuizen. P. Tervoort; G. Schoorl; L. Kroone; P. Uitendaal; L. Tervoort; P. Gozeling. Zij, die zich bij de Propagandaclub willen aansluiten, worden beleefd ver zocht zich te wenden tot den heer G. Kromhout Azn., Secretaris, Oliesla gerslaan 14, Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook bereid om abonnementen voor de -,,N. H. Ct." aan te nemen. HILLEGOM. j,R. K. Propagandaclub LEO XIII" voor verspreiding van St. K. Volkslectuur, te Hillegom en Omstreken; ten huize van de heeren Propagandisten, wier adressen hieronder volgen, zijn te allen tijde de boeken verkrijgbaar. Jac .van Leeuwen, Havenstraat; F. Ruigrok, Loosterweg III; C. ^.mteaaas. Meerstr.L. van Thol, Zilk; J. Siecher. Mariastraat; M. Ruigrok, Loosterweg Leidsche straat: J. van der Linden, III; L. Bakker, Meerstraat; G. Brou wer, Stationsweg; J- Leiten, Ringdijk. iW. van Maris, Weerestijnstraat; A. d Linden, Weerestijnstraat; J. Lommerse Rz., OosteindeJac. Pijpers, Meer- dorpstraat; A. Broekhof, Kalkovens; II Kaptijn, Zilk; K. Hekman, Ringdijk on der Hillegom. Afdeeling HAARLEM. Bondsgobo uwSmedestraat 23 (St. Bava) Zondag 31 Oct., half 8 uur 4de feestavond. Half 1 uur Tabak- en Siga renmakers. Maandag 1 Nov., half 9, Onder steuningsfonds. Dinsdag 2 Nov., half 9 uur, Al- gemeene Vergadering van de Coöpera tieve bakkerij „Arbeid Adelt". Woensdag 3 Nov., half 9 uur, Ontwikkelingsclub „St. Thomas van Aquina". Half 9 uur ^Eerbied in Gods Huis". Half 9 uur bestuursvergadering Houtbewerkersgilde „St. Jozef". Half 9 uur bestuursvergadering Communie fonds 9 uur Zangvereeuiging. Donderdag 4 Nov., half 9 uur Rederijkerskamer. V r ij d a g 5 Nov., half 9 uur Hoofdbestuur, half 8 uur Exploitatie- oommissie. Half 9 uur Grondwerkers- gilde. Zaterdag 6 Nov.,- half 9 uur zitting Spaarkas „Sint Antonius van Padua", 8 tot 9 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier) Half 9 uur spaar kas ,.St Nieolaas" (winterprovisie) Hlalf 9 zitting cm inschrijving van nieu we leden in de Coöperatieve bakkerij Arbeid Adelt." Half 9 uur Commu niefonds. Half 9 uur opening Bi bliotheek. Namens het Bestuur, Th. Br o ekh u ij z en, le Secr. Afdeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 30 Oct., *s av. van half 8 tot half 9, zitting Spaarbank en Spaarkas, gewone lokalen. Op deze uren bestaat gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leden. De leden worden er op attent ge maakt, dat 't nieuwe boekjaar voor de Spaarkas St. Nieolaas „Coöperatief inkoop en van brandstoffen", deze week een aanvang neemt. Zondag 7 Nov., 's av. te 7 uur, algem. vergadering in Café „Schoon zicht". Spreker de WelEerw. heer Burwinkel, kapelaan te Driehuis. Allen worden beleefd uitgenoodigd deze ver gadering bij te wonen. Mededeeling. December a.s. aftreding (periodieke) van het bestuur der St. Barbara-veree- niging. Candidaten worden vóór 1 De cember ingewacht bij den Secretaris Jan Nieuwpoort, Rolland. Namens het Bestuur, W. J. Jansen, le Secr. Afdeeling SCHOTEN. Bolnjdsgebou'wiKerklaan. Zondag 7 Nov. a.s. zal bij gele genheid van het Patroonsfeest, de Vroegmis te half 8 worden opgedra gen voor de levende en overledene le den van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Schoten en O. Alle leden worden uilgenoodigd lot de H. Tafel te nede- ren, getooid met het Bond sins igne. Na de H. Mis zal het bondslied worden ge zongen. W o e li s d a. g 3 Nov., 2e Cursusavond 8 uur precies. Inleider de WelEerw. heer Burwinkel, kapelaan te Driehuis. Onderwerp:„De Liberale leer op het gebied van den arbeid". Komt allen trouw op. Niet-leden enkele verg. 5 ct., geheel e Cursus 25 cent. Namens het Bestuur, B. Burger, Sem Afdeeling VELSEN en O. Vergadering van „Joannes de Deo", FaJbrieks-, ax-beiders-, machinisten- en stokers,gilde, Zondag 31 October, na de Hoogmis, in het café van Hamers. Namens het Bestuur, TH. VERKOOIJEN, Secr. Afdeeling BEVERWIJK. BaudsgehouwPeperstraat 15. Zaterdag 30 O ct., 's av. van 7 tot 8 uur zitLing der Spaarkas „St. Anto nius"; van 8 tot 9 uur zitting Spaar kas „St. Nieolaas" en Gommuniefonds Mededeeling. De leden van de onderafdeeling „St Barbara'" worden verzocht, Maandag 1 November, zooveel mogelijk de Aller zielenvespers bij te wonen. Namens het Bestuur, J,. de Goede, Secr, Afdeeling BENNEBROEK en O. Dinsdag 2 Nov., des avondsom 8 uur, openbare vergadering, waarin als spreker zal optreden de ZeerEerw. heer A. G. v. d. Berg, Reetor te Rot terdam. Alle mannen (en jongelingen boven de 16 jaar van Bennebroek en O. wor den verzocht deze vergadering bij te wonen. Tevens uitreiking van insignes aan de leden van de Tooneelciub „Nut en Genoegen", Namens het Bestuur, J. v. Bak ei, 2e Secr. Afdeeling LISSE. Bondsgehouw: Bondstraat C 115. Za,terdag 30 O c t., ?s av. van 8—9 uur, zitting Spaarkas. Dinsdag-avond repetitie Zang. Den leden der afd. winterprovisie wordt bekendgemaakt, dat 3 Nov. de brandstoffen aankomen, zoodat elk zorg draagt dat zij gelegenheid hebben om •zo te bergen. Namens het Bestuur, A. H. S c h r a m a, Secr HAARLEM. R. K. Militaire Vereeniging. Zoetestraat 13. Het gebouw is dagelij kB geopend, des avonds van 610 uur en op Zon- en Feestdagen den geheelen dag. Sint Jozefsgezeiien-Vereeniging. Vereeuigingsgebouw Zoetestraat No. 3 Geopend des Zondags van 12-3 en van >-10 uur. Op werkdagen van 6 tot 10 uui '8 avonds. Liefdewerk: St. Josephs Ambachts- leerlingea. Zoetestraat (voor jongens van 1317 jaar). Zondagavond van 56 uur Godsdienst onderricht, van 6 tot half 8 gelegenheid tot ontspanning. 8. K. Veroeniging tot bescherming van meisjes, gen. „St. Martha." Het Bemiddelingsbureau der Vereeni- <ing is geopend eiken Dinsdagmiddag van 12 2 uur, voor betrekkingen als dienstboden enz., Donkere Spaarne 22 alwaar voor R. K. dienstmeisjes wier ouders buiten de stad woonachtig zijn iederen Zondag- en Woensdagavon van 8—10 ure gelegenheid bestaat tegen de geringe vergoeding vaD 5 ct. per week uaar vrijen tijd aaDgenaam en gezellig door te brengen. Aanmelding daartoe aan het „Te Huis„ op bovengenoemde avonden. St. Elisabethsvereeniging. Inleveren van ziekenb'riefjes Maan dagavond tusschen 7 uur en half 9 Woensdag- en Vrijdagmiddag tusschen I en 2 uur, Jansslraat 49. „St. Rosa-Vereeniging". Tijdelijk Zoetestraat 12rood. Het Bestuur is te spreken eiken 2en Vrijdag der maand, des avonds tusschen half acht en half negen. Het doel dezer vereeniging is: Meisjes uit den dienstbaren stand van 1216- jarigen leeftijd gratis in het naaien en aanverwante vakken, alsook het knippen, te onderrichten. Het onderwijs wordt gegeven eiken avond der week, uitgenomen den Zater dag, des avonds yan half zeven tot half negen. Aangifte van leerlingen tweemaal per jaar op een steeds in dit blad te ver melden datum. Maria-vereeniging. R. K. Vereeniging tot bestrijding van het drankmisbruik vergadert elke twee maanden, hetwelk vooraf in de agenda dezer courant wordt bekend gemaakt. De Mariaver. heeft een onderafdea- ling, Meisjesbon d, voor leden van 11—16 jaar, die ook tweemaandelijks vergadert op Zondags 's namidd. 4 uur in 't gebouw St. Bavo, Smedestraat. In de vergadering is gelegenheid zich voor het lidmaatschap te laten inschrij ven; tusschentijds bij het secretariaat der vereeniging Gr. Houtstraat 52. i J.l R. K. Zangvereeuiging ART IET RELIGION 1. Directeur: de heer JAC. DE JONG. Het Bestuur is samengesteld als volgt: P. Schnebbelié, Voorz., H. Koot, la Secretaris, C. Ban, 2a Secretaris, L. Vissers, le Penningmeester, H. La sing, 2e Penningmeester, A. J. Smit, Bibliothecaris-Archivaris. De eerstvolgende repetitie zal worden gchouden. op Dinsdag 2 November a.s. De repetitie zal aanvangen voor Dames en Heeren te 8 uur precies. Wij twijfe len niet of allen zullen door hunne te genwoordigheid blijk geven vun hunne belangstelling. HET BESTUUR. HENRI J. CARELS voorheen PauS C. Kaiser, LEVERT: door GERARD KREKELBERG. -mi- Kent ge wel één dag, zóó ziel roerend, zóó teer, zóó hoog-filoso- fisch, als bet Allerzielen-gedenkfeest? Om eene familie, 'n gezin met verbrijzeld gemoed, met verpletterd hart, 'n verwoest leven troostvlecht deze dag 'n band, die heilig is. Beweeg en blik, gang en rit, alles spreekt uit en tot het hart, dien dag, verbeelding wordt wakker, herleeft op den feestdag der zerken. Wonderbaar op tijd komt tot den sterveling dit feest op 2 Nov. Op 't oogenblik, dat de geheele natuur vaarwel roept tot de zou, als wanneer deze de aarde ambal- leert in sluierpakking, en voelt bet eerste contact met den stuggen winter. Al wat zij ons schonk aan plant, aan bloem, aan vrucht, door bemiddeling barer weelde-akkerbo- dems, verdween, heeft afgedaan het leven. De bloemen buigen de hoofd jes langs slaphangende stengels. De onverbiddehwke bexfstbries breekt de laatste blaren, die aan de twijgen Dog houden, af. Eu jaagt ze ver metel het land in. Treurnis en droef leed, als onzeglijke melankolie, waren langs de aardglobe in rondgezweef Ik bevond mij in de hoofd stad van België. Jaren zijn nu beengevloaen. Ik wilde zien, ik hunkerde naar gewaarwording, en opmerkensbe- geerig, mogelijk indiscreet, (de dier bare afgestorvenen vergeven 't mij) zocht ik de gelegenheid observaties te maken, voor waarnemingen te staan. Ik bad er reden toe. 'n Bloed eigen broeder kil-rustte tusschen de doodenscbare. Op den doodenakker verlang de ik vurig te studie-noteeren. Eivol was 't op 't veld der eeuwige ruste. Het was als voer over je heen eene bezorgdheidtwijfflstemmend om 'door deze menschenzee heen te j-chouderwriDgen. Maar dan wt «r zonder willen gestuwd door medegetros, kwam je als van zelf, zonder merkbare driüg- macht, te midden van al dat be weeg, dwaalschrijdend tusschen graf tomben door. Met den storm in dof- geruisch en gonsleven wiegelde ik mee. Ik hoorde goifgezoem door de lucht als stille zangen, vormeloos, onverklaarbaar; bijna als de eeuwige, majestueuze accoorden muziek, aan rollen van uit den Oceaan, bij stil- ruisching in adagio's aan 't strand. Gelaatstrekken fiju-lijnig, en tronies van boeven allooi, zag ik ermaar allen met gewijzigden ge- moedsuitdruk. In opgeruimde plooitrekking bij binnenkomen. Thans effenheid, diepdenken en somberte, bij star- blikken. Dan bleeke droef geestesgevoel 't kleurentintje aan den glimlach tot een waas van droefheid. Generaal-traanvloeiing gleed als verborgen bij roerloos staan, langs gloei- en fletswangen. Zakdoekbeweeg volgt. Anders ge woon aan lachverberging bij lippe- bijterij, schuiven ze, in pand los laten uit de zakken of réticules om der droefenis ter hulpe te zijn, droefenis zoo ras begrepen, krop- leed zoo vaak weerhouden, geslikt. Ach 1 konde de doode voor 'n wijle slechts zijn triest omhulsel afleggen, of wegplooien. Om van den bodem zijner ijzig kille cel te zien wiegeltrekken, de zwarte me nigte, in somber zwijgen, met drui ling van tranen in 't strakke oog. Drijft niet eene geheime, maar onweerstaanbare neiging deze onbewuste schare naar (lit vrede veld Om bloemen en tuilen in droefgebuk neer te leggen op dezen bodem, waaraan werd toevertrouwd een zoo rijke schat van elementen, eertijds in aanhoudend contact met de aarde thans in kille kortsluiting, zonder veerkracht, zonder leven. Voorwaar, wat ook elk aan wezig individu op zich zelf al moge verrichten, straks neemt het van hier mede eene gevoelige les, een merkteeken voor het komende leven. Straks uit pure fantasie ge komen, thans heen gaande in dieper, in beter denken. En bezoek aan 'n kerkhof op zóó'n monent, is voor wie of wien dan ook eene rijke school met levenservaring, met voorbereiding Geslachten gaan en komen. Daar rusten zij allen de eeuwige rust. Het is, als richten ze zich overeind om hen, die voorbijtrek ken, toe te roepen: „tot weldra!" En inderdaad, deze bodem van stijf en mullig zand, die hem den rustende, toebehoort, zal straks de onze worden, en weer anderen zullen komen, en wandelen om en langs ons gebeente heen, gelijk bet menschenkrioel, dat bier thans aan 't woord is. Het schepsel Gods is een schalm, niet langer, niet duurzamer dan elk ander, uit den grooten keten van 't bestaan. De tijd ontschakelt den keten tusschen zijne nimmer rustende vingeren, regelmatig, zonder pooze zonder ophouden, perpetuo, voor ieder gelijk. Snerpend, schuifelend, griezelt een gierfelle noordenwind bij elke rukvlaag. Wolkengrauw holt aan in de vale lucht-donkering De kno- kerige takken der groote boomen wiegbuigen ervan. In stormwoede giert de wind en scheert met knetterend knipknap de laatste blaren af. die goudig geel aangetint waren door den herfst. Hij drijft ze woest de ruimte, de groote ruimte in, ruischvliegend of schuinig ommewirrelen als stok molentjes. Aan 't eind dezer wenteldaliug even schamper rakend de marmeren groeve, of in hun tuimeldraai lief- koozend de enkele bleeke bloemen, die daar nog staan stengelknikkend, afgedaan, gecrensmoe, toch bewust te zij u het bloembed bij de dooden woning. Om ten slotte zich te vergaren onder de voeten van den wandelaar als dik-tapijt, afwachtende het von nis der verdeeling en stofwording, en het één worden met de assche der slachtoffers van den zeisenman Eén dezer bladeren kringelde lustig neer op 't hoofd eener jonge vrouw, die vóór mij stond. Zij steunde op den arm van baar gemaal. Een bevallig paar vormden ze. Zij, jeugdelijk frisch, met lief- lach om de lippen, blanktintig in haar rouwgewaad, blondharig als rijp aar. Hij heenschrijdend met de voorzorg van kwasie-religieus gedoe, aan zijn arm meevoerende een schat, steeds in viziergelonk het bekoorlijk wezen dat hèm toehoort, met zeg ging van korte taal, diepionig, maar hartelijk. Zoo als zij dat begrijpen, zij die elkaar liefhebben. Zoo hield het jonge paar mijne aandacht gaande. Ze konden nog maar kort getrouwd zijn. Mekaar zóó aan blikkeud, met wederzijdsch zacht heupsteunen, de hoofden effentjes elkander rakend, zoo moest het leven hun nog toelachen, als in zaligstemming. Wel lieve, zoo ving de man aan, heb je d'r nou haast genoeg van Ik vind het triestig hier, bijzonder voor een gelukkig paar. als wij zijnLaten we heengaan. Nog 'n oogenblik, beste, sprak het jonge vrouwtje zacht murme lend, en zij glimlachte even be koorlijk. Zijn tegenlacbje had echter niets droevigs, wat mij trof. 't Scheen 'm te hinderen, een langer verblijf op deze plaats. En dan, wat kwam zij hier doen? 'n Gril! Ja, 'n gril, zooals de vrouwen er zoovele hebben. Zich bij haar man zoo intens gelukkig voeleude, wenschte ze hier van nabij te leeren kennen de smart, de droevenis uit zooveel harteleed, zooveel zielewee. En zonder er iets van te zeg gen, had zij haren man in liefplooi- trekken verzocht haar heden te vergezellen naar het kerkhof, om er le zien de schare in treurenden rouw. Ja mannetje, wil je zoo aar dig zijn? Eu hij heeft haar gebracht. Maar wie in 's Hemelsnaam zou dergelijk verzoek kunnen weigeren, van haar, die 'n man als beur eeni- gen afgod in de oogen peilde, erx in minnekoozen elke toestemming met een teeren kus bezegeldeVan haar, die aan den vooravond stond van het plechtige, heilige moeder schap. Daar bestond geen weigeren, noch weerstand bieden. Onderwijl echter was bet vrouwtje zeer ernstig geworden, op 't bandje af van melankolisch. Veronderstel nu eens lieverd, dat ik sterven zou. Welke plaats zoudt ge mij dan uitzoeken? Maar kind, hoe kom je nou ineens aan zóó'n idéé? Babbel nu over zóó iets toch niet. Anders zal ik je terstond van hier wegbrengen Niettemin ontvloeiden parel- tranen aan die schoone oogen, ter wijl een heele vloed als uit hare keel scheen op te driugen. Kalm droogde hij fluks de vochtige wimpers, en hernam: Kom, laten we gaan. Nog niet, bid ik je. Bij deze woorden kwam het voornoemde boomblad zacht snor rend aanwentelend. Ik stond op dat moment dicht bij 't paar. Het b'ia joeg mij eenige vrees aan. Ik wilde het omzichtig wegnemen. Maar ook de gemaal had iets bespeurd, iets dat in zijn donker-vaalte afstak bij de triestkleur der mat-zwarte crêpe Hij stak zijn viügers naar het blac uit, maar het bleef kleef haDgen en wikkelde zich in zachtwriDgen tus schen de plooien van den rouw sluier. De jouge vrouw dacht bij dat zacht-aan-voelen aan 'n liefkozing of attentie zijnerzijds. Dan sloeg zij een dankblik naar hem op, z'n arm loslatende, zeide zij Staat mij ipts niet goed? Of is mijn coiffure niet in orde? Wees gerust, schat; het was maar een droog boomblad. Achl liet ze snel volgen in licht-bleekworden. Maar flukskens. herstelde ze zich, 6d haar elpenen hand als in wassenbeeld vorm zocht met d>- ko kette vingers rond haar hoofddek sel om den brutalen indringer te verwijderen. M Het goedkoopste adres voor JJ - N. PISCAER. H Ik volgde en doodenakker. verliet met hen den Voor de ZINDELIJKHEID en HYGIËNE uitsluitend VERPAKT VERKRIJGBAAR. Bij dat tastgezoek gleed het blad van onder den hoed binnen den sluier en kleefhechtte zich in den schoonen haardos, die was als ge polijst, en wringkrulde in golfbe- weeg over de schouders. De schoone hand vervolgde en speurde het blad, dat echter plots krikkelend arak, als hoonlachend, in droog gedruisch Bahl riep ze, in liebt blozen en moment-verlegen. Toen wigge- greep zij weder ras haar ega,s arm. - Het is niets, herhaalde zij. Thuis zal ik alles wel in de bren gen. Laten we nu maar wegzijn Toen gingen beiden heen. Wringdringend door de menigte. Specialiteit in WITTE en TRICOT GOEDEREN Telefoon No. 1471. HAARLEM Drie jaren nadien stapte ik op d'eigen dag den zelfden vredehof binnen. Thans sliepen de dierbare afgestorvenen onder compact-lagen sneeuw, die hoog op en dik massief en loom daar lag. Zacht en warm dikte deze massa de sluimerbedden. Met vroeg buigedoe ving de winter aan. In loeiig balderen en ijzig ge gier vlijmstriemde de wind om koudbonkige huizen, door kaalge- maaide iepen en tr'eurwilgeD, dia hij takkennaakt uitkleedde, tot alleen nog stamheffing doemde. Geen enkel saploos gelend blaadje kwam thans tirvelend heen- soezen over of neerhurken bij dit vlekkeloos aardkleed met zijne maagdelijke blankheid, waarbij 't zuiverste natuurmarmer nog grijs- tintig afstak. Maar evenmin kon nu ook een menscbenhoofd het sinistere voorteeken ontvangen. Leegte, kille leegte overal op het kerkhof. In smartelijk verkleurd stonden de boomen om sombere hoeken te buiveren. In bibberzoeken vond ik niet één enkelen afdruk van 'n ingeflopten voetstap. Allerzielenrust fluisterde over den wit-lakenschen bodem. Het ge rucht der wereldstad zoemde over deu ijzig killen akker, ver-af dof dommelend. Van verre rinkelt driftklank van electrische bellen. Maar 'twas alles slechts een vaag gemurmel, nog dieper stemmend het ernstgevoel, de doodsche stilte-macht binnen dezen alle menschenassche omarm- sombermuur. Wel werd 't al laat. Op de achternamiddag-donkerte verscheen allengskens de nacht, en wareD de gedachtenis-wandelaars ter haard- vuurgezelligheidhuiswaartsgetogen. Al maar door dwarrelden vlin- derige sneeuwvlokken in deinen en wiegen tot de aarde. Geen voet spoor was meer te zien, en begon ik me bewust te worden, dat ik moederziel-alleen was op dit stukje verlaten wereld. Zoo droomsjokkend liep ik voort door deze woestenij, alleen bevolkt met talrijke schimmen en breede schaduwen. Het was me een oogenblik, als zag ik de dooden van uit hunne nauwe celhokken zich richtteu, en nastaren m'n loom voortschrijden tusschen hunne graf broederen en zusteren, drukkende den wijsvinger tegen hunne vast gesloten lippen, die gelig wit waren, als wilden ze me fluisterend toemompelen„Wek toch onze buren niet, maar laat ze rusten 1" En toch bedroog ik me. was er niet alleen. Ik Toen eene der laantjes uitslaande, bevond ik me weer juist ter plaatse, waar het jonge echtpaar van vroe ger mij, onbewust, enkele pagina's van hun levensboek hadden bloot gelegd. Die heele passage van begin tot eind stond mij weer glashelder voor oogen. Alleen de plaats, waar de jeug dige schoone de woorden uitsprak „Nog uiet" was thans niet meer ledig. Een grafsteen stond er op. Vóór de tombe uit hardsteen stond een man. De linkerhand be dekte z'n aangezicht, terwijl de an dere vasthield 'n lief meiske, be koorlijk engeltje van twee of drie aar, met oogen blauw als de koren bloem, en goudblonde lokken, in rijige glimmnig. Het tengere gestalletje fijn- lijuig van perspectief, stond te bib- berblauwen in de snerpe windgie- ring. Hare teere voetjes die als in ie sneeuw dolven, moesten wel vochtig zijn, en kleumkoud. Fet snoezig kopje, als 'n cherubijn-patroontje, hief zich op, de hoogte in, naar vader. Dat was hijIk herkende hem aanstonds, roewel vreemd veranderd. Het hoofdhaar scheen slecht verzorgd. Giijsdraadjes in witzilvering sche nen er door heen. Knookbenig was zijne hand. Lang uit de gezicht- strekkiug door vermagering. Non chalant de bovenkleeding. Ze ge tuigde absoluut niet van attentie- verleen. Zijne slapen en oogen ver toonden akelige invalling holten, met fletsblauw gekring. Ik ging naar hem toe. Hjj boorde mij niet. Zag mij niet. Uit wellevendheid bleef' ik 'n paar Nederlandsche R. K Volksbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 17