BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeeling. Aan bejaarde personen. Uit den Omtrek, J. W. LUCAS, Stadsnieuws. De Prins in den Haag. Z. K. H. Prins Hendrik komt Woens- dagvoormiddag van het Loo in Den Haag tot het presideeren der hoofd bestuursvergadering van het Roode Kruis. Des namiddags zal de Prins een gedeelte van het jachtfeest van St. Hubert op Raaphorst bijwonen. Dit de Staatscourant. Bij Kon. Besl. is toegekend de eere medaille OraDje Nassau, met de ge kruiste zwaarden, in zilver, aan den adj. onderofi. E. Wassens, van den hoofdcursus; aan mej. Th. Pieters, dir. van de afd. kunstnaaldwerk der firma F. Stolzenberg en Co., te Roer mond, de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in zilver. Eervol ontslag is verleend op verzoek aan H. J. Lovink, met ing. van 15 Nov. als dir. gen. van den Land bouw, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Audiënties. De gew. audiën tie van den Min. vai Buitenl. Zaken en van Koloniën zullen Vrijdag 5 No vember niet plaats hebben. Het Heije-comité ontbonden. In een Vrijdag 29 October j.l. in American Hotel te Amsterdam gehou den vergadering van het „comité tot herdenking van den lOOsten geboorte dag van dr. J. P. Heije," werd dat comité ontbonden. Weer een Raadsverkiezing in Amsterdam. De Staatscourant van gisteravond bevat de benoeming van den heer J. W. Sleef, typograaf te Amsterdam, tot controleur van den Arbeid, ingaande op 1 November. Deze heer Sleef nam de plaats in den Raad in van den heer J. W. Smit. De heer Sleef zal zijn mandaat van gemeenteraadslid weer ter beschikking van de kiezers moeten stellen, aan gezien de Minister het Raadslidmaat schap met een betrekking bij de Arbeidsinspectie onvereenigbaar acht. De kiezers van Amsterdam II zullen dus binnenkort weer ter stembus worden opgeroepen. De drankaccijns. Volgens een schrijven uit's Graven- hage aan „Zelandia", zou het zeker zijn, dat bij de behandeling van het wetsontwerp, waarbij voorgesteld wordt, den accijnb op sterken drank te verhoogen van f67 tot f90 per hectoliter, een amendement zal worden ingediend, strekkende, om den accijns niet tot f90 maar tot f 100 te ver hoogen. Het grafmonument-Van Hasselt. Zaterdag' had op het kerkhof te Zutphen de onthulling plaats van het grafmonument, van wijlen den heer Van Hasselt, in leven voorzit ter van den 'Raad van Administratie der H. IJ. S ,M. Tegenwoordig waren de hoeren Sariemijn, inspecteur van vervoer, Martens, inspecteur van den Weg, en Strating, chef van algemeene Za ken en tractie- materieel, resp. als voorzitter, secretaris en penning meester van het uitvoerend comité van de commissie van 60 leden ,vioor de stichting van het monument voorts de heeren jhr. mr. Van tier ÏWijck, voorzitter van den Raad van Administratie, ve rtege n w oord. igeirs uit. bijna eiken rang van het 'perso neel der H. IJ. Ml, (van (de Ifa- milie en de twee zoons, van (wijlen den heer Van Hasselt. Aan de laatstgenoemden droeg de heer Sarleinijn, met'een korte toe spraak, het monument over. Hij' herinnerde er daarbij aan, dat van alle kanten de bijdragen Waren toe gevloeid.. Er Waren bijna tien dui zend deelnemers, die hun blijken van hulde, vooral ook van dankbaarheid, wilden uiten, ter nagedachtenis van hem, die met recht genoemd werjd, de „vader voor zijn personeel". Toen viel het doek, waarop de spreker voortging, en mededeelde, dat het monument ontworpen en verwaar digd 'was door Louis J. Vreugde Het geeft uitdrukking aan de hoofd eigenschappen van hem, wion deze hulde geldt, n.l. genialiteit, wils kracht, scheppingskracht en werk kracht. De oudste 'zjöon, mr. F. Van Husselt, te Rotterdam, aanvaardde namens lie familie het monument, daarbij'dank brengend aan allen, die dhaxtoe had den bijgedragen. Hij besloot: „Wan neer wij er niet moer zijn, len o;nze woorden vervlogen, dan zal dit mo nument nog getuigen van de goede verstandhouding, idle heeft bestaan tusschen den voorzitter van den Raad van Administratie en het per soneel." Ook den beeldhouwer werd dank betuigd. Kinderverlamming. Te Bruini.sse en, te Camperland hebben zich geval len van kinderverlamming voorgedaan en, ook te Middelburg. Hel zijn, echter alle alleenstaande ge valt en,. Te Doetin.chem doet zich ook een geval van, kinderverlamming voor bij een, 4-jarig meisje. Dj strijd om een kind. Heel Char- lois is Zondagmiddag in rep en roer geweest en alleen door het bezadigd en toegevend optreden der politie is voorkomen, dat de Volksmenigte tot da den is overgegaan. Het ge'idt hier het bezit van een meisje van 6 jaar, dat kort na haar geboorte door de moeder, die op het oogenblik in Zeeland woont, is toevertrouwt aan de hoede van een arbeider en diens vrouw, wonende op den, Ratendxechtschen Langendijk te Rotterdam. De pleegouders zijn in den loop der jaren heel veel van het kind gaan houden en weigeren beslist dit kin|d, dat nu opgeëischt wordt, aan de moeder terug te geven,. Zondagmiddag trachtten twee agenten van politie in burgerkleeding, ingevolge hun, verstrekte opdracht, zich in ide Boergoenisehe straat van het meisje dat daar liep, meester te maken en met haar in, een rijtuig weg te rijden. Agen ten; in uniform waren tot hun even tueel e hulp in: de nabijheid opgesteld. In, een oogenblik was dit bekend en van alle zijden, daagden de menschen op om het medenamen van het meisje te beletten,. De massa groeide steeds aan en, nam een dreigende houding aan, waarbij revolvers te voorschijn, gehaald werden,. Ter voorkoming van erger heeft de politie het meisje in, handen van. haar pleegouders gelaten en heeft haar aftocht weten, te dekken, zonder dat er stagen) vielen. Later is ook de be reden, politie nog te hulp moeten ko men. Ongelukken. Bij het naar de weide gaan, om te melken, is een 17-jarige boerenknecht J. V., te Weere (N.-H.), ia een sloot gevallen en verdronken. Te Spanbroek (N.-H.), is Vrijdag het 6-jarig zoontje-van P. T. in een sloot geraakt en, verdronken. Verdronken. Zaterdagmorgen is in de Visschershaven, alhier, het lijk op- gevisdht van, den varensgezel G. K., va rende op de bomschuit Sch. 468, die sedert eenige dagen vermist werd. In den jenever gestikt. Zaterdag morgen, werd te Wageningen gevonden het lijk van, den photograaf R. Waar schijnlijk is hij in den jenever gestikt. Door midden gereden. Te Maas tricht geraakte een 9-jarige jongen, die daar op de veslingterreinen aan 't spe len was en vermoedelijk de tram niet hoorde naderen, onder de stoomtram TongerenMaastricht, die hem letter lijk door midden sneed. Door een riem gegrepen. In de oliefabriek De Liefde te Wormerveer, is in den nacht van Zaterdag op Zon dag de werkman Klaus gegrepen door een riem en oogenblikkelijk gedood. De man laat een vrouw en 8 kinderen achter. Zonderlinge dieven. Moeder de vrouw werd dezen zomer herhaaldelijk nachtmutsen van de bleek kwijt. Men dacht aan diefstal, maar van een dief of dieven merkte men nooit iets. Tot... voor enkele dagen, bij een hevigen ruk wind, 't geheele ooievaarsnest op het erf met rad en alles kwam neerstorten, en de fragmenten van de verschillend gekleurde nachtmutsen van moeder de vrouw meteen van haar hooge verhe venheid neerdaalden. Nu was 't raadsel opgelost. Een 'brutale inbraak. Zaterdagnacht heeft een brutale inbraak plaats gehad in het „English Buffet" aan het Rokin te Amsterdam. Te ongeveer 3 uur 'heb ben de dieven zich door het tuimel raam toegang verschaft. Zij haalden een sigarenkistje leeg, terwijl de kassa 'der kellners werd opengesneden. Het schijnt dat men met menschen van 't vak' te maken had, want deze kassa was zeer handig geopend. Toen schijnen zij in hun werk gestoord te zijn, want het zilverwerk, zelfs een geldlade, waarin zich een spaarbankboekje bévond, bleef onaangetast. Door de voordeur verlie ten de inbrekers behoedzaam het huis. Wat het gebruik der Pink Pillen uitwerkt. Wij vestigen de aandacht van be jaarde personen, die niet tevreden zijn over hunne gezondheid, op onderstaaD- den brief, die hun zal toonen dat de Pink Pillen goed zijn voor alle leef tijden en dat zij bejaarde personen weer gezond maken, zelfs wanneer die personen, na te vergeefsch vele mid delen te hebben beproefd, een nage noeg gerechtvaardigde moedeloosheid hebben opgevat en zich reeds voor ongeneeslijk houden. De heer Verschut, oud 64 jaren, wonende te Gouda, Groenendaal no. 68, schrijft ons: „Ik ben volmaakt tevreden over de Pink Pillen; zij hebben mij genezen van maagpijnen en slechte spijsverte ring, die invloed hadden gehad op mijn geheel gestel en mij uitermate hadden verzwakt ten gevolge van gebrekkige voeding. Bovendien had ik een zwakke borst, was spoedig ver kouden en hoestte veel. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, gevoel ik mij veel sterker en ik ben zeker veel minder vatbaar." Bejaarde personen, wier gezondheid twijielacbtig is, maakt haar weer, wat zij wezen moet. De Pink Pillen zullen daartoe van veel nut zijn. Zij herstel len de organen, die door een lang ge bruik versleten zijn. Zij zijn goed voor kinderen, volwassenen en ouden van dagen. Zij genezen bloedarmoede bleek zucht, algemeene zwakte, maagpijnen, rheumatische pijnen, neurasthenie, zenuwuitputting. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, boofd- depóthouder voor Nederland, 7, Groote Markt te Rotterdamvoor Haarlem en Omstreken bij de firma's J J Göppinger Groote Houtstraat 147 en bij P' der Huil Jansstraat 28. ij verschillende Apo theker. gisten. OVEB.VFEN. Notarieel Examen. Van de op 2 en 8 September geëxamineerde adspiranten voor het derde gedeelte van het notarieel examen is o. m. geslaagd en heeft dientengevolge het radicaal van het candidaat-notaris verworven de heer G. F. M. Roosen, alhier. ZAND VOORT. Personalia. Tot onbezoldigd Rij ks- veldwachter is aangesteld J. Bos Jr. wegwerker aan de Zandvoortsche laan alhier. De volkstelling. Voor de 9de tienjaarlijkscbe Volkstelling is met de hoofdleiding belast de heer P. L. de Vries secretaris dezer gemeente en tot teller zijn aangesteld de heeren M.de Groot en jhr. C. J. Speelman, ambte naren ter secretarie de inspecteur van politie J. A. W. Hiebendaal en de gemeenteveldwachters S. Behrens en G. W. Ehbrecht. Duinbeplanting. Met de duin beplanting is men weder begonnen. Het eerst zal de zuidelijke reep, daarna de noordelijke en ten slotte de binnen- duinen beplant worpen. Dit alles zal geschieden onder opzicht van defa heer D. Draijer, opzichter van Rijnland. Burg. Stand. Getrouwd: J. Keur en P. J. Musscher. Geboren: levenl. z. van R. Keur Koopman. Gevonden voorwerpen. Op werkdagen tusschen des voormiddags 10 en 12 uur i ij n op het politiebureau alhier inlichtingen te bekomen om trent een op den openbaren weg ge vonden gouden dameshorloge met koperen ketting en een gouden ring. SCHOTEN. Raadsvergadering. Tegen morgen (WoenBdag) n.m. half 8 is eene raadsvergadering belegd. De eleetrische tram. In de onlangs gehouden vergadering van de winkeliersvereniging „Eendracht maakt Macht" werd het bestuur ge machtigd, zich met de H. IJ. S. M. in verbinding te stellen, teneinde po gingen aan te wenden om het Scho terkwartier in het aan te leggen Elee trische tramnet opgenomen te krijgen. Spoedig zal dat in den gemeenteraad ter sprake worden gebracht. SPAARNDAM. Burg. Stand. Geboren: d. van M. E. VermeerenLauwrens. VELSEN. Personalia. De heer P. Bleyle- ven, adjunct-commies ter gemeente secretarie alhier, is benoemd tot 2en commies ter secretarie te Watergraafs meer. ALKMAAR. De Najaarsmark t. Op de (Zondag) alhier gehouden najaars- markt was groote aanvoer, vooral van joDg vee. Heewel weinig buitenland- sche veehandelaren aanwezig waren, was de handel toch zeer belangrijk. Door inlandsche fokkers werd veel materieel aangekocht, o.a. kocht de heer W. Taijn, pachter der stallen aan hat abattoir te Amsterdam, tach tig vaarzen voor rekening van de heeren Gebr. v. d. Beek te Heemstede. De prijzen van vaarzen varieerden van f 190 tot f 160. Graskalveren f 40 tot f60. HEEMSTEDE. Voetbal. Zondag speelde H.V.V. van bier tegen Klein Haarlem uit Haarlem. Het spel der beide vereeni- gingen was best. H.V.V. bad er zijn mannetje aan gevonden. Want het was slechts eenige minuten voor rust toen zij de eerste goal maakte. Na de rust was H.V.V. beter, want toen was het voor Klein Haarlem niet meer om door te brekeD. Toan de scheids rechter einde afloot stond het 40 voor H.V.V. Voorwaar een prachtige wedstrijd. Het is te beklagen dat er op Heem stede zoo weinig sympathie is voor de sport. Want publiek was er weinig. Zondag speelde Union I op Velsen tegen Hercules II van daar. Union behaalde een schitterende overwin ning van 70, BEN NEB ROEK. Bloembollencultuur. In de Vrijdagavond jl. gehouden vergadering van de vereeniging voor Bloembollen cultuur afdeeling BennebroekVoge lenzang, in het hotel van G'. van Ko nijnenburg, werd, na lezing en goed keuring der notulen, mededeeling gedaan van een 12tal ingekomen stukken, waaronder een schrijven van den heer A. van den Aardweg, die wegens vertrek bedankte als lid van het bestuur. Verder werden 7 nieuwe leden en 3 lid-leerlingen aangenomen, waardoor het ledental steeg tot 105. Tevens werd mededeeling gedaan van de toe treding van 3 donateurs, waardoor deze afdeeling kan bogen over het grootst aantal donateurs van alle afdeelingen. Op het gedane verzoek der afdeeling om den naam van het station Voge lenzang te herdoopen in Bennebroek Vogelenzang, was door de Directie der H. IJ. S. M. afwijzend beschikt. Over de groote tentoonstelling werd mededeeÜDg gedaan dat vanwege de collectieve inzendingen 15000 byachin- en 30.000 tulpen waren geplant. Een gouden medaille werd beschikbaar gesteld voor de jubileumstentoonstel ling. Bij meerderheid van steramen werden als candidaten voor het hoofd bestuur gekozen de heeren G. Vlasveld en W. Warnaar beiden wonende te Sassenheim. Met toestemming van Burgemeester en Wethouders dezer gemeente werden een 7tal doelmatige landbouwgereed schappen verloot. Bij de rondvraag betoogde een der leden de wenschelijkheid dat het be stuur pogingen in 't werk zoude stellen om het telephoonnet Bennebroek ge combineerd te krijgen met de Bloem- bollendistrictstelephoon waarin het bestuur een groot bezwaar zag, doch daartoe zal informeeren. Het hoofd bestuur is ten deze steeds werkzaam om dit gedaan te krijgen. Hierna werd de vergadering, die goed bezocht was, gesloten en bleven nog een poosje gezellig bijeen. Raadsvergadering op Woens dag 3 November a.s. om 8 uur. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken en mede- deelingen. 2. Benoeming secretaris- ontvanger. 3. Benoeming gemeente- opzichter 4. Vastelling begrooting 1910. LISSE. Het St. Willibrordusfeest. A. s. Zondag op 't feest van Sint Wil- librord, patroon van den Ned. R. K. Volksbond, zal door de leden onzer afdeeling de generale H. Communie worden gehouden in de H. Mis van half 7 ure. Op een nader te bepalen datum zal dit feest in een feestelijke vergadering worden herdacht. Verbeteringen. Aan de straat wegzijde van het Pius-gesticht is thans ook de schutting weggenomen en een ijzerenhek op steenen voet geplaatst. Ook met de bestrating der Bondstraat zal binnen enkele dagen een begin worden gemaakt. De eerste drijfjacht.^OpVrij dag, 5 November a.s. zal op 't bui tengoed „Keukenhof" van den Gravin van Lijnden, de eerste drijfjacht worden gehouden op klein wild. Bollen plaDten.Enkelebollen- kweekers zijn reeds met het planten der bollen gereed en hebben een begin gemaakt met het bijbrengen van het bollendek. Nog goed afgeloopen. Gis termiddag geraakte een fietser met zijn fiets onder de bokkenwagen van de wed. de L„ juist tegenover de R. K. Kerk. Hoewel de fiets eenigsins beschadigd was liep dit ongeluk wonder boven wonder verder goed af. Plaatsgebrek. Andermaal! moet wiegens plaatsgebrek een Inge zonden stuk uit Liifise en 't !R,aads- verslag tot morgen blijven liggen. NOORDWIJK. Personalia. Tot leden van bet Bestuur van den polder Vinkeveld zijn benoemd de heeren A. Balken ende en J. de Groot Jr. St. Jeroen. Nu voor dit jaar de bedevaarten ter eere van den H. Jeroen wederom gesloten zijn, kunnen wij thans melden, dat dit jaar niet minder dan ruim 2000 pelgrims de relikwieën en het H. Martelveld bezochten. Een woord van lof en hulde komt voor zeker toe aan de dame, hoewel een niet-Katholieke dame, die ons wederom in de gelegenheid gesteld heeft, niet tegenstaande dit H. Martelveld in en onder haar eigendommen behoort, deze plaats te kunnen bezoeken en vereeren en ook een woord van lof en hulde aan den Z.Eerw. Heer pastoor onzer parochie voor de vele moeiten en zorgen, door Z.Eerw. aan den dag gelegd, om het den pelgrims zoo aangenaam mogelijk te maken, ten einde daardoor de godsvrucht voor den H. Jeroen meer en meer op te wekken. Moge de pelgrimstochten naar Noordwijk meer en meer gaan bloeien Het ongeluk met de Kat wijk s o h e bomschuit. Onder de bemanning, die Zaterdag per Batavier linie alhier arriveerde, afkomstig van de Katwijksche bomschuit, die in het begin van de vorige week verongelukte, waren de navolgende Noordwijkers Thijs v. d. Linden, Gerrit Plug, Dirk Spaanderman, Willem de Bruin en Andries Mink. De bemanning heeft bij dat ongeluk al haar goed verloren, dat niet verzekerd was. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van L. Lang en E. F. Wolperding. d. van P. Panderman en S. Klin kenberg. z. van L. Hogeveen en C. M. v. d. Kleij. z. van J. Schelvis en A. Schilder. Ondertrouwd: M. Pascbier en N. Barnhoorn. Overleden: W. J. van Bielen 77 j. wedn. van J. M. Ruitenbeek. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren:z. van S de BontBouma. z. van J. Krijgsman Kooy. LEIDEN. Kinderverlamming. De on gerustheid onder de ouders van de leerlingen der eerste klasse scholen naar aanleiding van de voorkomende gevallen van kinderverlamming is zoo goed als geweken. Slechts op eDkele kinderen uit de laagste klassen na zijn alle leerlingen weer aanwezig. IJMUIDEN. De staking in het Stoomtrawler- bedrijf. Gister waren aan den rijksvischafslag een tweetal Engelsche en een 4-tal Hollandsohe trawlers, 3 sloepen met beugvisch, enkele smaks en 4 Schot- sche haringjagers. Is men dus niet geheel zonder visch, in vergelijking van andere Maandagen en met de behoefte is de aanvoer gering. De anders woelige Zaterdagavond is rustig voorbijgegaan en ook de Zondag, tot dat omstreeks middernacht een ruit werd ingegooid in het huis van den vice consul van Engeland en Noor wegen, reeder van 2 kleine stoom trawlers. De heer R. loste eenige revolver schoten in de lucht, waarna in de haast eenige mannen zich in de duisternis verwijderden. Uit bedrei gingen, daarbij geuit, heeft de heer R. kunnen opmaken, dat 't stakers waren, die vermoedelijk wraak wilden nemen omdat de heer R. een Engelsch varensgezel, nog Engelsch onderdaan en werkwillige, in bescherming had genomen en in diens gezin bescher ming had doen verleenen. Door een der reederijen is reeds aan stakers ontsiag gegeven. Zij heeft het ernstig voornemen, het bedrijf op te heflen of te verplaatsen. Naar wij vernemen zijn thans meer dan 20 trawlers weder in de vaart gebracht, waarvan een gro-o-t ge deelte hare lading in buitenlan}!- sche havens ter markt zal brengen. Het aanwerven der bemanningen gaat echter met veel moeite en te leurstelling1 gepaard. Relletjes te IJmuiden. Men schrijft ons nader uit IJmui den d.|d. gisteren: In den nacht van Zondag' op Maan dag w,erd bij den heer Iteijgersberg, Britseh vice-consul en reeder een ■spiegelruit ingegooid. Die heer R achtervolgde, gewapend met een re volver de helden, die het hazenpad kozen, toen hij een vijftal schoten loste. i Opi het gerucht kwam een politie agent af, die in plaats van (den Ikber R„ dadelijk te assisteeren, zich weer verwijderde om meierjdiere assistentie te halen. De onruststokers kwamen daarop terug' om den heer R|. tdlei noo- dige verwenschingen toe te roepen. Toen de politie eindelijk in vrij grooten getale kwam, opdagen gingen de dappere herriemakers opnieuw1, en nu voor goed aan den haai. De Britsche Oonsul-generaal uit Amsterdam w'as hedenmiddag ter plaatse om een onderzoek in te stel len. i Hoe onvoldoende ide politiemaatre gelen zijn blijkt intusschen uit het feit dat hedenmiddag' om ruiïn 4 Hui- dus op klaarlichten dag; opnieuw bij' den heer R,. een ruit fwterd iingie- g'oaid. Om acht uur des avonlds (wa ren de daders, twee mannen vanjplrn 20 jaar, nog' niet gevat. Algemeen verbaast men zich hier over het slappe optreden van de po litie. Zoo langzamerhand begint men hier een aardig lijstje te krijgen fvan euveldaden door |de stakers verricht, Zonder dat de politie niet bij' machte schijnt de daders te ontdek ken of de relletjes tegen te-gaan. Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden. KRUISWEG 45. Personalia. De heer D. Voet is benoemd in 't voorloopig bestuur der op te richten vereeniging^ uitsluitend van winkeliers in gouden en zilveren werken. Benoemd is tot onderwijzer aan de school van de Amsterdameche Schoolvereeniging, Heerengracht 471 te Amsterdam, de heer i). Loenen alhier. Voor de examens Vrije- en Otde- oefeningen zijn alhier op 30 October geëxamineerd 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de dames C. J. Sevenhuyzen, en A. C. Kupfer, beiden Haarlem, C. J. W. de Groot, Amsterdam, M. H. J. Schretler, Bergen, A. M. Gest- man, Leiden, en M. Niehus, Bergen, en de hearen J. Suiker, en W. Tamis, beiden Beverwijk, A. H. de l)reu, Groote IJpolder, en B. van Elk, 's Graveland. De Gemeenteraadsverkiezing. Donderdagavond a.s. vergadert de afdeeling Haarlem van het Alg. Ned. Werkliedenverbond. O. m. komt dan aan de orde het stellen van een can- didaat voor de aanstaande gemeente raadsverkiezing ter voorziening in de vacature-Gravestein. Het faillissement Piët. Ter griffie der rechtbank is Zaterdag door den curator in het faillissement van den voortvluchtigen makelaar F, C. Piët, de inventarislijst ter inzage nedergelegd. Het actief is geschat op f 15483, waaronder voorkomt surplus bij kas siers en particul ieren f 12000, de bi teuren f 2000, levensverzekeringspolis sen f200, meubilair f982, contanten f248,82; onder het passief vaD f 69141 is 1 4000 als het vermoedelijk tekort bij verkoop van de vier zwaar hypo thecair belaste perceelen, f 141 voor belastingen en f65000 andere schul den. Het tekort zou dus f53657 be dragen. HET FERRER-KABAAL. Wij vernemen uit de vierslagen der „neutrale" stedelijke bladen, die da gelegenheid om dezle anti-katholieke manifestatie eens aan te g'rijpen, toch niet konden weerstaan, dat de ver gadering van Zondag j.l druk was bezocht. ijWiat te verwachten was Voorts is er „hulde" betuigd aan het bestuur van de sociëteit „Y -r eenigiing" vioor den moed, li n dat bestuur heeft geto-ond tegenover de Katholieke leden.Wiel bekome het 't bestuur; deze „buide" zal ilen heeren bestuursleden dunkt ons allesbehalve aangenaam aandoen (Wat de vergadering Zelve betreft de noodige leugens omtrent het pro oes-Ferrer en vo-ofts nog eenige anar chistische pr opag anda werden, zpoals te verwachten was, aan den man igiei- braclht. 't Eindigde met 't voorstel om..-, aan Z. D H. den 'Bisschop een motie te ziendenMaar de ver gadering vond, Idat ze véél „hoioger" zou staan als ze géén motie Izond, met welke öontelusie wij het ditmaal volmaakt eens 'zijn. En zoo werd er géén motie gezonden. Alles verliep ten slotte kalm. Van Katholieke zijde is intusschen met flinkheid en kalmte opgetre- den. Het vlugschrift: „De zaak Fer rer of de strijd tegen de 'Katholieke i Kerk", Waarin op voortreffelijk© wijs de beteekenis van heel dat relletje is uiteengezet, is in 20.000 exem plaren Zaterdagavond door geheel onze stad verspreid! Hulde aan del Propagandaclub „Pius X" en „St, Nicasius van Heeze" die met andere wakkere Roomsche mannen, in het geheel 200 in getal, dit reuzenwerk zoo kranig- en moedig hebben ver richt Wat de kwestie tusschen het be-' stuur der Sociëteit en hare Katho lieke leden aangaat, kan nog gemeld worden, dat volgens „Haarl. Dag blad", dat, naar 't schijnt, als offi cieus orgaan van bovengenoemd be stuur mocht optreden, de zaalver- huring' tot dusver „automatisch" ging! Wat dat juist, beteekent, is niet duidelijk, maar wil waarschijn lijk zeggen, dat iedereen de mooie zaal van de „Vereeniging" krijgen kan, als 't maar betaalt.^, een (op vatting di eheel vreemd is! Het bestuur heeft beloofd, dat hét echter aan zulk een uitgezocht stel letje. als ditmaal de za,al huurde, en voor zulk een doel, de deuren niet meer zou openstellen en tevens zal een vergadering worden belegd waarin deze vergadering zal worden geregeld 't Fraaiste van al is, dat het be stuur mededeelde- de zaalverhuring niet meer te hebben durven intrek ken, omdat. i. het vreesde voor de ruiten .Wiel een nèt -en nobel publiek' idan, aan hetwelk 't bestuur wist, dat het de zaal toevertrouwde! Intusschen is het nü aan de heie ren leden der sociëteit Zelve, om [het gedrag van het bestuur te b -oor deel eu. Wij kunnen ons buiten die, om z'oo te zeggen particuliere kwes tie houdenhet onze hebben wc ter van gezegd. Een aantal ingezonden stukken over dit Ferrer kabaal, door ons ont vangen. laten wij vooreerst nog lig gen. Het komt ons voor. dat'aan'de rechtmatige verontwaardiging der schrijvers nü nog lucht te geven, eigenlijk ge-en doel meer heeft. Zeker is het, dat van dit heel} kabaaltje alweer één goede zijde en één g'oed gevolg moet worden opge- teekenddat het getoond heeft, pu bliek en in het openbaar, dat 'de Katholieken ste-eds op hun post zijn- Duidelijk is gebleken, dat wij aaneengesloten staan -en voor orde en recht als één man opkomen. 'dat wij ook opkomen voor onze rechten, en dat het Katholieke leven steeds méér en sterker opleeft in pnzie istad en zich doet geld-en. I En dezie gebeurtenis zal aan dat opleven van het Ro-omsche bewust zijn wederom krachtig medewerken, daarvan zijn wij overtuigd. Zo-o kan zelfs uit schrikkelijke godslastering en ergerlijke beleedi- g-ingen Gode -zij dank het goede wor den geboren! Dr H. Brongersma. Een poos geleden werd ons reeds bericht, dat aan Dr. Brongersma, die op 1 Februari a.s. als directeur Idex H. B, S: alhier zal aftreden, leen huldeblijk van oud-leerlingen zal worden aangeboden, en wel in den geest van den geëerde Hoor op de speelplaats der nieuwe H. B S. een boom te planten Omg-eyen door een bank. waarop de naam van den scheidenden directeur -en de jaartal len 1879—1910. Men verzocht o-ns evenwel, hier van geen melding te maken voor eerst. Nu echt-er is de- red-en ion (leZe huldiging ,te verzwijgen, vervallen en kunnen wij dan ook met instem ming dezie waardige en g -pakte wij ze van eerbetoon vermelden. De commissie van uitvoering voor dit plan bestaat uit. de heeren(H- J. de Vries, voorzitter, D:r H tJ. Calkoen, penningmeester, W. F Druyvestein te Haarlem, J. van Gocih Jr. te. Mcdan, Dr. P M- 'He ringa. te Haarlem, C. Heyma.n te Haarlem, Alex. Hoeffelman, Suri name-',! 'G. Jonges te Haarlem, Dr. 3d Kamerlingh, Buitenzorg, Marie O. Metman, Enschede, E.. A. Wj de Pauw te Haarlem. Julie van West te Amsterdam, R. Zuidema te Haar lem, en A. v d Voort AZn„ secre taris, te Bloemendaal Daarenboven is nog1 een ©ere-co- mi té gevormd, dat is samengesteld uit de heerenJ, J 1 ley nes, F Goed koop Dzn.. en J. Krol. allen te Haarlem; Prof. Dr Ai v. d. 'Broek, te Utrecht, Prof. WH L- Jans sen van Raay te Delft, luitenant- generaal P'. G; Kool, te 's-Grav-en- hage, Mr. A. Ai van der Mersch te Bloemendaal. J. Mullemeist-er te Heemstede, Jhr. Mr. A. J. Riethaan Macaré te 's-Gravenhage, J. A. G., van der Steur te 's-Gravenhage, lui tenant-kolonel -J. L. Stuten te Am sterdam. Prof. Dr. H ter Meuten te Delft, en Mr, A. C! iWaller te Laren Drankweer. Wij ontvingen het jaarverslag (1908-9) van de Ned. Onlïerw. Prop Club. Daaruit, blijkt, wat Haarlem betreft, dat hier twee- cursussen zijn gehouden in plaats van drie. De leidster was over het cursuswerk toch tevreden, aan het einde van den cursus werd aan de meisjes ihiet boek waaruit ze hun kennis geput hadden, als geschenk mode-gegeven. De belastingcontrolenr. Naar de be trekking van conlroleur bij de plaat selijke directe belasting zijn van de 135 sollicitanten er zeven opgeroepen voor nadere kennismaking met het da- gel ijkseh bestuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2