Ingezonden Mededeeling. Stadsnieuws. Hoe kunt gij vaststellen twin en, dat alle» moeten samenwerken, publiek en winkeliers, doch deze moe ten het initiatief nemen. Moeilijkheden zullen er altijd blijven. Zij zullen eerst recht komen, wanneer tot de sluiting besloten is. Doch 'dan is de hulp noodig van een Permanent Comité tot bevorde ring der Zondagsrust. De heer Bosch verklaart, tot zijn vreugde, dat hij Zaterdag ook de cir culaire heeft ontvangen en dus als win kelier is erkend geworden. Dat is spr. meegevallen. Zijn er uitzonderingen bij de sluiting, dan heeft spr. daar zijn vischzaak bij gerekend. De heer H. v. d. Schoot zegt: „Al les goed en wel, mijnheer de Voorz., maar ik kan ook niet sluiten. Wel 's morgens te 9 uur. Doch overdag niet. Zondags verkoop ik steeds al mijn voor- radigen worst. Ik zou gaarne sluiten, doch ik kan dien omzet Zondags niet missen, 't Is schade in de portemon- naie. Een der leden van 't Comité wil den heer v. d. Schoot tot andere gedachten brengen. De heer v. d. Schoot: „Zijt ge slager of niet? Niet? Dan kunt ge er niet over praten. De heer Peeperkorn wijst er met nadruk op, dat hier de bezwaren die nen overwogen te worden. Wanneer allen willen, dan kunnen ze. Dat 't publiek zóó lastig is, daar is de win kelier vaak zelf de schuld van. Door Zondagssluiting zullen we ook gunstiger toestanden scheppen, waardoor veel mo gelijk za! worden, wat nu onmogelijk Jijkt. Het publiek dient bewerkt naar ons besluit. De heer Boscli vraagt, wie nu de uit zonderingen zijn bij de Zondagssluiting. Dat staat toch in de krant. De Voorzitter zegt, dat al die zaken nader besproken moeten worden. Het is wensfihelijk, dat een Comité benoemd wordt, dat de actie verder leidt. De heer J. v. d. Weiden sprak een warm woord in 't belang der Zondags rust. Vele bezwaren zijn er, doch door samenwerking zal veel verkregen wor den. Op den duur zullen de echt-Chris- telijke ingezetenen ons in 't gelijk stel len. Doch dan moeten de winkeliers bereid zijn een ofiertje te brengen. Mej. Sneltjes verkoopt lekkernijen. Ook zij kan niet sluiten, wijl de ver koop in de week te onvoldoende is. De bleekers b.v. laten haar geheel in den steek. De heer Peeperkorn, van 't Voorl. Comité, drong er nogmaals op aan, te probeeren. 't Publiek kan Zaterdags koopen. De heer J. v. d. Weiden drukt er Krachtig op dat de middenstand moet werken, wil hij niet ten onder gaan. De werkman heeft zich georganiseerd en hij ziet de heerlijke vruchten, doch de middenstander blijft slapen. Laten wij hier ook werken, en een Midden stands ver een iging oprichten. De heer Q. v. d. Borg trachtte de geopperde bezwaren te weerleggen. Staande de vergadering gaf hij zich als klant op bij den heer Bosch. Deze dankte den heer v. d. Berg. Door verschillende sprekers werd nog •p hetzelfde stramien voortgeborduurd, totdat de Voorzitter in stemming bracht de beginsel vraag of de vergadering, los ▼an alle bezwaren, vóór Zondagssluiting was. Van de 27 winkeliers verklaarden er zich 26 voor en 1 blanco. In het Comité, dat de verdere actie leiden zal, werden gekozen afs winke liers: de heeren: J. van Empeien, H. N. J. Peeperkorn, D. Tekkelaar'en J. Zwarter. En als particulieren: de heeren: Goosens, Klijn, Molenaar en J. v. d. Weiden Azn. Met een woord van dank' werd de vergadering daarna gesloten. De Retraite. De deelnemers aan de Retraite en zij wéren gelukkig niet weinigen kunnen met voldoening de sóhoone dagen, daarin doorgebracht, ge denken. De geestelijke leidsman der Retraite, Mgr. G. W. Konings, heeft onvermoeid en op welsprekende wijze de mannen van den R.:K. Volksbond en vele anderen, die waren opgekomen, gewezen op het licht der waarheid, waarmee de godsdienst ons voorgaat op 's levens weg en op de genaden en hulpmiddelen, die zij ons in 's levens strijd aanbiedt. Zulke betrachtingen, met zooveel ernst, met zoo groote tee- derheid en priesterlijke broederliefde ons voorgehouden, sterken het geloof, stalen den geest en geven oogenblikken van heilige ontroering. Vooral de twee faatsta dagen waren in dit opzicht ge lukkig; vooral ook de laatste oogenblik ken, op den morgen van Allerzielen, toen de deelnemers aan de Retraite hun Generale Communie hielden, en aldus op de treflendste wijze hun goe de voornemens bezegelden. Moge het goede zaad, in die dagen in veler hart uitgestrooid, vele vruchten dragen, die zich toonen ook naar bui len, ook in hot openbare- en vereeni- gingsleven. Dan zullen dergelijke oefe ningen zeker een nog grootere aantrek king krijgen en het nut er van meer #a meer worden ingezien! AERD3IN HOUT. Een tentoonstelling van Orchideeën. In de serres van de kweekerij „Orchidophilia" te Aerden hont de „electriscbe" Amsterdam Zandvooit stopt aan de kweekerij wordt eene tentoonstelling gehoudeD van bloeiende Orchideeën van Vrijdag tot Maandag as, van des morgens 10 tot 'snamiddags 4 uur. De toegang is ▼rij OVJBBVF JsN. Een tulp in vollen bloei. Als een groote zei zaamheid kan worden gemeld, dat op de bloembollen kweekerij van den heer N. H Roozen Hz. een enkele vroege tulp Gristlora in vollen bloei staat. SOHOTEW. O k een Jubileum. Heden, 4 November, herdenkt de Vrijwillige Brandweer Schoten haar één-jarig oeataan. De 2e cursusavond. In de afd. Scho ten en O., van den R.-K. Volksbond, werd gisteravond onder groote belang stelling, de 2e cursusavond gehouden. Nadat door den Voorzitter, den heer schipper, de vergadering met gebed was geopend, betrad de Eerw. inleider den katheder, onder applaus der aan wezigen. Spr. gaf allereerst een korte herhaling van het in den vorigen cur sus behandelde, waarna hij behandel de: „De liberale leer op den arbeid". Spr. gaf een duidelijke uiteenzetting van dit onderwerp, en behandelde de vrij heid van den arbeid en de Staatsont houding, liet duidelijk uitkomen, hoe, volgens de liberale leer, een ieder de vrijheid heeft om te arbeiden, zoo en zooveel hij wil. Hij is tot niets gebon den en de Staat mag op geen enkele wijze ingrijpen om den arbeid te be lemmeren en de Staat, van liberaal standpunt beschouwd, mag niet eens nog ingrijpen om den arbeid op Zondag of des n,achLs te verbieden. Het volk, zoo zegt de liberale leer, is souverein,, en, de macht komt het volk toe. Met groote aandacht werd de voor dracht gevolgd en, de Voorzitter was dan, ook de tolk van allen, toen hij den inleider dank bracht voor zijn le zing. Men zal aan dezen cursus trach ten te verbinden een debatingclub, en zoo mogelijk een wetenschappelijk reisje. Spr. spoorde alien aan, lid te worden van een Katholieke vereeni- ging, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. De eerstvolgende cursusavond zal ge houden worden op 17 November, waar op breedvoerig behandeld zal worden „De onhoudbaarheid van het socia lisme". Raadsvergadering. Gisteravond vergaderde lie ge meenteraad ter voortzetting' van de behandeling' der Gemeentebegroating over 1910. D e begr oot ing-. Allereerst kwam in stemming- bet voorstel van R. en UW|om ide jaar wedde van iden gemeenteopziebter pp f 1200 te stellen. Dit voorstel werd aangenomen. Een voorstel van B en LW;. om den post voor onderbond der Plaatselijke plantsoenen op f 100 te brengen werd. eveneens aangeno men. Een voorstel tot verbooging van den post' voor jaarwedden 'dier onderwijzers, in te gaan na 3, 6, 10 en 14 jaar, welk bedrag dan met f 562.50 zou worden vermeer derd, werd eveneens aang.nom n. De voorzitter merkt op, dat B. ten ,W;. een gedeelte van den post "ten 'be hoeve der Brandweerlieden, voor ver zekering tegen ongelukken, willen besteden. De uitgaven zijn thans vermeer derd met f 562.50 De post voor |on- voerziene uitgaven bedraagt f 626.85 De" begrooting werd daar na in baar geheel aang nom-ö.. Het werkliedenreglement. Daarna werd vervolgd jie behan deling' der z.g „Tabel", waarbij eerst ter sprake kwamen de jaar wedden iier ambtenaren. Een voorstel van den heer Hooy om de jaarwedde van den ambtenaar voor Alg. Zaken te stellen, op oen minimum van f800, en bij 10000 inwoners f 50 verbooging, wordt verworpen. Een voorstel-C'obelens om een minimum van f 550 vast te stellen, met verhoogjngen bij 9000 inwoners f 600, en lOUOü inwoners f 650 wordt aangenomen. De beer Hooy stelt voor f25 'sjaars meer te bepalen voor Ambte naren, in bet bezit van een riiploma Ned. Bond van Gem Ambtenaren, [Wordt aangenomen. Een voorstel van B. en tWj. om aan (ambtenaren in het bezit van acite Af. 'O. f50 ''s jaars meer toe te kennen, wondt ver worpen. Doer B. en [Wj. was voorgesteld de jaarwedde van den opzichter der Gem. Reiniging te bepa.en op f 200 De beer Hooy stelt voor deze jaarwedde op f 100 te houden, welk voorstel werd aangenomen met 43 stemmen. De heer Hooy stelde voor f950 met vier 3-jaarlijksche verboogingen van f45, vast te stellen voor tien boekhouder der Gasfabriek. Wordt aangenomen. Hierna stelt de beter de Graaff voor, dat de raad aan Bj. en |W| zal opdragen een Commissie van drie leden uit den Raad te 'benoemen, om een nauwkeurig' onderzoek in te stellen bij Hoofden van takken van Dienst der gemeente, over de wer king van de regeling van ambte naren, beambten en wieprkliedea der gemeente. De voorzitter merkt op, dat indertijd het geheele reglement Zon der hoofd, stemming', artikelsgewij- Ze is aangenomen, en drukt zijn ver wondering' uit over dit voorstel. De beer De Braai vareenigt Zich met het voorstelde Graaff. De beer Hooy beaamt, bet ge zegde van den voorzitter. Een voor stel om de verordening' nog eens !in behandeling te nemen, wordt ver worpen. JDe heer de Graaff wijzigt zijn voorstel en dient het nu als volgt'in de raad benoeme am dommissie uit drie leden bestaande, welke commis sie bij hoofden van takken van d ienst der gemeente een nauwkeurig on derzoek naar de regeling der amb tenaren, beambten en werklieden der gemeente, zal instellen. Dit voorstel wordt ten slotte aan genomen. Tegen stemden de heeren Hooy, Oobelens en Teeuwen. Tot leden dier commissie worden vervolgens gekozen, de heeren De Graaff, De Braai en Ilooy, Laatstgenoemde merkt venwel op; dat hij, wegens overdrukke werk zaamheden, onmogelijk zijn .benoe ming zal kunnen aanvaarden. In zijn plaats Wordt gekozen de heer van Schie. B. en m stellen voor een verzoek van Wj. R A Teeuwen om bebou wing' van een gedeelte langs dein Rijksstraatweg; (ongeveer bij de Lig- bal), g!oed te keuren. Wielk voorstel wordt aangenomen. De huurwaarde der huizen zou dan zijn van 'f 250 f200 B en W! stellen vervolgens voor, overwegende, dat de Rijksstraatweg te smal is voor automobielen, fiet sen, voetgangers, enz. enzde rooi lijn van dien weg vast te stellen op 10 meter van 't hart van ilea weg1 naar de Westzijde. Hierna ging' de Raad in geheime Zitting1. Weidt aangenomen. VBLSEN. S't a t u t e n. De Staatscourant van heden bevat de statuten dtr vereeni ging Vooruitgang alhier. De vereeniging stelt zich ten doel de behartiging van de zedelijke en stoffelijke belangen harer leden-werk lieden. Zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg, en wel door: a. het houden van vergaderingen Waarop de belaDgen der vereeniging en der leden worden besproken; b. bet bespreken van onderwerpen van wetenschappelijken, zedelijken of maatschappelijken aard; c. te trachten in toestanden, die voor de leden werlieden nadeelig zijn, verbetering te brengen; d. het bevorderen van spaarzaam heid onder de leden-werklieden; e. het geven van uitkeeriDg, voor zoover de kas dit toelaat, aan hare leden-werklieden in geval van onvrij willige werkloosheid, overeenkomstig de regelen bij huishoudelijk reglement te bepalen; f. en verder door alle andere wet tige middelen, die voor haar doel be vorderlijk kunnen zijn. De Reddingsmedaille is toegekend aan W. de Ruyter, J. van Gameren en Th. E. van Schinkel, allen alhier, wegens de door hen met levensgevaar verrichte reddiDg van een kind uit een brandend gebouw alhier, Tuchtscholen. De „St. Ct." no 258 bevat een K. B. van 25 Oct. tot nadere wijziging en aanvulling van den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld bij artt. 3 en 21 der wet van 12 Febr. 1901. De wijzigingen en aanvullingen be treffen o.m. ook de tuchtschool voor jongens alhier, IJMTJIDKN. De staking. Het aantal Rijksveldwachters is wederom met 12 versterkt. De Com- miesaris der Koningin, mr. Van Tien hoven, heeft gisteren geruimen tijd alhier vertoefd. Reuter seint uit LondenNaar aanleiding van de staking der visschers te IJmuiden hebben een aantal eige naars van trawlers te Grimsby last gegeven aan hunne schepen om de vangsten te IJmuiden te lossen. De leden van de „trade-union" ts Grimsby zijn er ontstemd over, dat de reeders aldus de Nederlandsche markt te hulp komen ten koste van de stakers. De Reddingsmedaille is toegekend aan H. vau Strien, visch knecht alhier, wegens de door hem met levensgevaar verrichte redding van een drenkeling uit het water van de Visschershaven alhier op 2 Juli 1909. BE VERWIJK Statuten. De Staatscourant van heden bevat de gewijzigde statuten der vereeniging De Spaarbank alhier. Gemolesteerd. H. M. Janssen, beambte van de Holl. spoor alhier. br> cht Zondag met zijn vrouw een bezoek aan Alkmaar, en is het slacht offer geworden van een viertal boeren- slungels. Zonder eenige aanleiding molesteerden zij de vrouw, waartegen J. zich verzette, met het gevolg, dat de woede van bet viertal ziah tegen hem keerde en hij zeer ernstige ver wondingen aan bet aangezicht bekwam Tegen de daders ia proces verbaal opgemaakt. Onbestelbaar. Onbestelbare briefen en briefkaarten van het post kantoor alhier verzonden M. Sligter, Amsterdam; Mej. M. Zwitser, Den Haag; P. Hoogewerf, Den Haag; Dames Zonneveld, Naar- deD; Van AmsterdamUitgeest B; M J. de Roon, Wijk. Burgert. Stanjdt Geboren: z. van Hoogeland—Mulder. Overleden.: H. Schuit, 2i/2 mnd. HEEMSKERK. Fietsongeluk. Doordat B. N. geen licht h«d op zijn fiets en bet voertuig dat hem ontmoette ook niet, was het bijna onvermijdelijk gevolg, dat fietsrijder en voerman op de Noorderlaan met elkander in botsing kwamen. Deze botsing had ^oor den beer B. N. het ongelukkig gevolg dat bij van zijn fiets tuimelde,gedeeltelijk aangegrepen werd door de hoi. den, die voor het voertuig liepen en daar door zijn schouder ontwrichtte. De toestand was den volgenden dag zoo erg, dat genoemde B. N. ter verpleging moest vervoerd worden naar Haarlem. Brand. Bij den beer C. K. te Noordorp geraakte gistermiddag een hooiklamp in brand. Door de vroeg tijdige ontdekking werd door de brandweer alles spoedig gebluscht en beperkte de brand zich alleen tot het brandende* hooi en bleef huis er berg voor'jverdere onheilen gespaard. BEN NEB ROEK. Personalia. De heer H. J. (kal koen Jr. te Edam is benoemd tot Secretaris-Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Burg. Stand. Geboren: d. van G. v. d. PuttenHoogervorst. 1.1. kind van H. ZierenSchotel. LISSE. Een aanrijding. Eergisteravond had een aanrijding plaats tusschen een pakket-auto en een boerenwagen, ter hoogte van de 3e Poellaan. De boerenwagen was ter dege be schadigd, en van de auto was het stuur onbruikbaar. Direct werd door den chauffeur gebruik gemaakt van de telephoon van eer in de nabijheid wonende bloemist, waar door hem naar den chef in den Haag getele foneerd werd om een andere auto. Wie de schuld is van dit ongeluk is nog niet bekend. De chauffeur, die reeds negen jaar in dienst is, haalde naar den goeden kant uit en verklaar de nog nimmer een ongeluk te hebben gehad. Persoonlijke malheuren kwa men echter niet voor. Het patroonsfeest Officiëel kunnen wij thans meedeelen, dat de feestavonden in onze bondsafdeeling, ter herdenking van het patroonfeest, zuilen worden gehouden op Zondag 14 en Maandag 1-5 November. De tooneelvereeniging „St. Genesiu-i" zal alsdan op voeren „de Atheist" drama in 3 bedrijven en „de snakerijen van Hans" blijspel in 3 bedrijven. of gij eenig teelcen van de verschrikkelijke nier- of blaaszieHe hebt. Vraag 1. Hebt gij 's morgens bij het opstaan een ellendig gevoel in uw rug? Vraag 2. Zijn uw oogleden opgeblazen Hebt gij blauwe zwellingen onder de oogen? Zijn uw enkels en handen opgezwollen De eerste kenteekmm van waterzucht Vraag 3. Zijn uw ledematen bevend of rheumatisch, vooral bij slecht en vochtig weer? Vraag 4. Is uw rug pijnlijk, wanneer gij u bukt of uit een stoel tracht op te staan? Vraag 5 Hebt gij hoofdpijn of klopt uw hoofd? Werkt het hart onre gelmatig? Wordt gij duizelig na eenigen tijd gestaan te hebben? Vraag 6, Lijdt gij aan graveel, lenden- of heupjicht? Nierkwalen doen niet iedereen op dezelfde wijze aan geen enkele patient heeft alle kenteekenen, maar iedere patient heeft sommige kentee kenen. Indien gij echter eenige aan wijzing voor nier- of blaaszwaste hebt, is uw kwaal misschien reeds tot een hoogeren graad geklommen dan gij denkt. Alleen een nierengeneesmiddel kan een nierziekte tot in haar wortels uitroeien. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen speciaal voor nier- en blaaskwalen. Zij lossen het urinezuur volkomen op ea werken rechtstreeks op de lijdende nieren. Zij staan hen op een zachte wijze bij in hun grootscb werk om het bloed te filtreeren en de urinevergiften af te voeren, die zoo vele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen teweegbrengen. Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naam: Foster's Rugpijn Nieren Pillen op voorkomt. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a: en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel f 1.75 voor één, of f10.voor zes doozen. SASSEN HEIM. Personalia. De heer A. Leen- hard, onderwijzer aan de school met den Bijbel, is in gelijke betrekking benoemd te Hasselt. Raadsvergadering Het voorstel van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk om ver'enging van het contract met de g< meen te betreffende torenklok en begraafplaats werd goedgevonden. De gemeentebegrooting kwam verder in behandeling. De heer Warnaar vond den post bestrating Kerklaan, waarvoor f 460 was uitgetrokken, te hoog. Op voorstel van den voorzitter werd besloten den post te laten staan en aan B. en W. op te dragen het hoog noodige op te knappen. De heer Roozen wilde den postpu blic itie zien verhoogd, ter aanschaffing van een tweede aanplakbord en dat te plaatsen aan de Oude Post. Prijs opgaaf zal worden gevraagd en het punt later ter sprake gebracht. De begrooting werd daarna met lgemeene stemmen goedgekeurd, evenals de begrootiDg gasvoordening, nadat het weekloon van den gasfit tors-leerling was gebracht van f 2,50 f3 50 met vooruitzicht op f4 bij ge bleken ijver en geschiktheid. Burg. Stand. Geboren: d. v. A. v. d. Voortv. d. Voet. WARMOND. Biirgerl. Stand. Geboren: 4 Oct. z. P. Schotvanger en A. Bisschop. 9 Oct. d. v. P. Heere en A. M. Span jaard. 14 Oct. d. v. J. Castricum en C. Zonneveld. 13 Oct. d. v. J. van Heij- ningen en A, Castrieum. 15 Oct. d. v. D. Koning en G. Burger. £8 Oct. z. v. Th. de Vries en P. Stuifbergen. 16 Oct. z. G. Kuijt en A. Admiraal, z. v. J. Zonneveld en M. Admiraal. 19 Oct. z. v. G. F. Ret en M. de Waard. 28 Oct. z. II. v. d. Bosch en H. Verbruggen. Overleden: 4 Oct. C. v. d. Vel den, 57 j. 5 Oct. G. van Duijn, 19 j. 8 Oct. Cath. van Duijn, 3 w. 16 Oct. G. Brakenhoff, 9 w. 19 Oct. A. van den Akker, 8 m. 22 Oct. Jb. de Zeeuw, 42 j. 31 Oct. Jb. Buis, 20 j. NOORDWIJK. Personalia. Ia ,de plaats vaD jhr. Q. J. van Swinderen, benoemd tot burgemeester te Loosdrecht, is tot tweeden ambtenaar ter secretarie be noemd de heer M M. F. Fornara, die als volontair, reeds eeüigen tijd op ons Raadhuis werkzaam was. Personalia. Tot voorzitter van de bouwvereeni- ging „Verbetering zij ons streven", is gekozen in plaats van den heer Se- verijnse, die als zoodanig bedankt heeft, de heer Neuman. De heer B. Maten, alhier, leeraar in het boekhouden, heeft de eervolle uitnood!ging ontvangen als lid op te treden van de Examencommissie van de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden, voor het op 22—24 No vember te houden practijk-examen dier vereeniging. Voor de examens vrije -en orde oefeningen zijn geëxamineerd 6 vrou- xwelijke en, 5 mannelijke candidaten. Geslaagd de dames W. II. Veenhoff, T. de Graaff en E. Andriesse, te Am sterdam, C. M. Steeman en M. E. Jo- rink, te Bergen, C. Peereboom, te Krommenie^ de heer A. J. Santen, te Bezerwijk. De heer D. van Zetten, alhier, dt «kundige bij de Gezoudheidscom missie te Bloei-ieadaal is te Benne- broek benceu.d tot geuieenteopzicoter. De installatie van Mr. Hoyor. In een plechtige openbare rechtszit ting, is de nieuwbenoemde substituut- Officier van Justitie, Mr. W. H. Hoyer, gisterenmiddag plechtig geïnstalleerd. De plechtige zitting werd bijge woond door de leden der Rechtbank, den Kantonrechter, den Ambtenaar en den Griffier van het Kantongerecht, en de leden der balie. Nadat de griffier den nieuw-benoem- de had binnengeleid, werd voorlezing gedaan der akte van beëediging voor den Hove. Hierna voerde de Officier van Justi tie, Mr. A. Pélérin, 't wooi"d. In warme bewoordingen bracht hij hutde aan de vele verdiensten van den heengeganen titularis, Mr. De, Vries van Doesburg, die 9 jaren lang op het Haar- lemsche parket gewerkt heeft en daar nu zoo'n groote leegte achterlaat. De Officier wensch'e daarna den nieuwen titularis geluk met de onder scheiding zijner benoeming en verzeker- de, dat allen zich zullen beijveren zijn taak zoo veel mogelijk te verlichten. Aan 't slot zijner rede, vroeg de Of ficier, dat de Rechtbank aan Mr. Hoyer den rang en zitting in 't College zal willen verleenen. De President, Mr. J. W. Losecaat Vermeer, sprak daarna ook eenige woorden van hartelijk welkom tot Mr. Hoyer, en herdacht mede de groote verdiensten van Mr. De Vries van Doesburg. De deken der advocaten, Mr. Th. de Haan Hugenhoitz, riep Mr. Hoyer het welkom toe namens de balie en hoopte, dat dezelfde aangename ver standhouding steeds tusschen Parket en Balie zal blijven bestaay als tot nog toe. De nieuwe substituut-officier, Mr. Hoyer, dankte met eenige hartelijke woorden en beloofde dat hij niet alleen uiterlijk in den geest der Rechtbank zal werken, doch hij zal ook zorgen dat de leiding der strafzaken, de goede verstandhouding, dezelfde zal blijven. De plechtige installatie was hiermede afgeloopen. Een relletje. Bij het ter perse gaan van ons blad telefoneert men ons een relletje in de Groote Houtstraat. De politie trachtte een woesten kerel te arresteeren, 'hetgeen evenwel niet ge makkelijk ging. Een der bewoners der Groote Hout straat, de heer v. d. W., bood daarna de politie assistentie. „Geloot en Wietanschaip". Naar wij vernemen is het program ma voor de winter campagne onzer ver eeniging „Geloof en Wetenschap" ge reed. Een keur van sprekers, van den aüereersten rang, zullen dezen winter optreden. Het programma zal reeds deze week den leden worden toegezon den. Een goede verbetering. Door „Publie ke Werken" van de gemeente Haarlem, wordt op het oogenblik de Spaarndam- merweg, vanaf de brug aan de Gas fabriek in de richting Spaarndam, circa één voet verhoogd in het mulden-stee- nen-paardenpad opgehaald, zoodat deze weg nu rond, in plaats van hol, komt te liggen. Met het oog op het afwate ren en ook anderszins, is dit een af doende verbetering te noemen. De Haarl. Schaakvereeniging. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de Ilaarlemsche Schaakvereeniging, ging, in „Weten en Werken", werden respec.ievelijk tot voorzitter, secretaris en penningmeester herkozen, de heeren Tork, Hoogeveen en Boekhoven. Tweede Séance-Steeninan. De heer Joh. Sleennian had voor zijn tweede séance het Böhmische Streich- kwam het beroemde kunstenaar-vier- qkwam het beroemde kunstenaar-vier tal ons rijkelijk met hunne groote gaven verblijden. De avond werd geopend met het kwartet is B-dur va» Sok, den 2e» violist uit het kwartet; een breed ge concipieerd werk, dat hier een eerste uitvoering mocht beleven, en dat door de talrijke toehoorders de Kroon zaal was overvol bezet met warme belangstelling werd ontvangen. En die belangstelling was déórom zoo verheu gend, omdat het werk waarlijk ten volle aanspraak maakt op waardeering van leek en kunstenaar; van den eerste, omdat het hem reeds bij een eerste kennismaking boeien moet door den melodischen stroom, die door het ge heele werk blijft doorvloeien; en van den kunstenaar, wijl de geheele com positie zoo frisch en natuurlijk-van-in spiratie is neergeschreven, en tevens van een zoo degelijke structuur, dat het hem geen inspannende hersen-ar- beid wordt, maar een verkwikkend ge not, ze te hooren uitvoeren. Misschien trof mij het eerste deel wel het meest, of liever het thematische materiaal van het eerste deel, wat mij 'k h oord a het voor het eerst, dus kan niet al -te heslist oordeelen, nobeler van vinding, en om 't zoo eens te noe men aristocratischer van kunst toe scheen dan het motievenmateriaal van b.v. het tweede en het laatste deel daarentegen viel mij het laatste weer op, dat veel meer als het derde, in een kort bestek zoo stevig van bouw, en logisch van structuur is. Een interes sant werk, dat de Bohemers wel op hun repertoire zullen behouden! In de twee andere kwartetten, R. Schumann Opus 41 no. 2, in F-dur, en L. van Beethoven, Opus 59, no. J, in F-dur, kon ik met volle aandacht al mijn belangstelling aan de uitvoerenden wij den; ik had de beide werken in parti tuur voor me, en had daardoor nog meer gelegenheid, de volmaking van samenspel en de verfijning van opvat ting te bewonderen, die deze vier kun stenaars bereikt hebben. Er is één tem perament, één polsslag-van-levende kunst in deze vier; het Böhmisehe Streichquartett is: vier menschen, die één kunstenaar zijn. Dat is de grootste volmaking dan ook, die in dit kunst genre mogelijk is; en een van de meest in 't oog springende verdiensten van dit kwartet. Wat mij echter dezen avond hijzonder opviel, is de eigenaardige verfijning va» opvatting, de vér-doorgevoerde détail- leering van agogische en dynamisch» schakeeringen, die de Bohemers mede als één persoonlijk element bezitten. Er schijnt mij voor den artistiek-gevoe- ligen toehoorder bij alle bewondering voor deze niet gering te schatten eigen schap, een heel bijzonder gevaar in te schuilen, want 'juist deze allerfijn ste détailleering haalt zóó de aandacht naar de kleinste, subtielste stukjes van het geheele kunstwerk ,dat zij óf voor de menigte van kleinere aandoeningen, het groote geheel minder doet gevoe- ten^ óf spoediger doet vermoeien, óók weer door den overvloed van schoon heid, cLie, in kleinere stukjes, van de aandacht veel meer vergt. Ik was nó Beethoven's kwartet moe door de inspanning die de uitvoerenden teweegbrachten. Intusschen, een zeer belangrijke kunstavond, waarvoor den heer Steenman groote dank toekomt. WILLEM ANDRIESSEN. Arbeid Adelt. In „St Bavo" vergaderde Dinsctag- syond andermaal de Coöp. Bakkerij „Arbeid Adelt". Ongeveer een lOOtat leden waren opgekomen. De geheele boekhouding over 't le boekjaar was onderzocht en accoord bev.mden door den heer J. W, Lucas, Accountant, lid der Ned. Academie, in opdracht van de in de vorige ver gadering benoemde Fmantieele Com missie. Deze Commissie bracht thans bij monde van baren rapporteur, den heer T. J. F. Corstens, verslag uit, ook aan de hand van het verslag door den accountant verstrekt. Op advies der Commissie keurde de vergadering daarna de balans, verlies- en winst rekening goed. welke beide, na zeer ruime afschrijvingen op inventaris, oprichtingskosten en bureaubehoeften over 't le boekjaar tot en met 3 Juli 1909 een netto winstsaldo aanwezen van f 679,56 Hierra werd overgegaan tot de wir.stverdeeling Nadat een bedrsg was vaste'o'deld, dat in 't reservefonds zal gestort wor- den en een, nat by wijze van gratifi catie aan het personeel zal worden geschonken, werd ten slotte besloten 5i/o o/0 dividend uit te keeren aan de leden. Met recht mocht dit winstcijfer ver blijdend worden genoemd. Tot nog toe heeft geen enkele coöp. bakkerij dit percentage het eerste jaar van haar oeeta&n kunnen uitkeeren. Ook hieruit ts dus op te maken, hoe voordeelig deze Coöp. Bakkerij, in de toekomst ten voordeele harer leden zal kunnen werken. N euwe leden worden op zeer ge makkelijke voorwaarden aangenomen. Men melde zich slechts aan bij een der bestuursleden of des Zaterdags tusschen half' 9 en half 10 in 't Bint Bavogebouw. Na de vergadering had door Bestuur n den Ra'ad vaD Commissarissen de oieu we functie verdeeling plaats. B r ll-qes zijn thans als volgt geconstitueerd: Bestuur: Voorzitter W. B. Guskens, Vice- Voorzitter G. P. Heterr, le Secretaris F. J. F. Corstens. Penningmeester P. J M. van Tetering, 2e Secretaris J. P C. Gunter, le Commissaris G. Roe- lofs, 2e Commissaris J. Nederkoorn. Raad van Commissarissen. Voorzitter B. Steinboff, Secretaris M. L A. Klein. Leden .Jac. Anthonisse, T, H. Broekhuizen, T. G. C. Hooij, F. J. Teeven. Voor de uitbetaling van 't winst aandeel en rente der inleggelden zie men de advertentie in dit nummer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6