BË£CHAM5 P1UEN Ingezonden Mededeelinyen. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Nieuws uit Kennemerland» Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. J. W. LUCAS, Stadsnieuws. SEY FRIED Co., Zeevischhandel 1JMUIDEN. Leveren FRANCO rembours, panklaar 5 p. prima versche Bakvisch voor f 1.25 3 Kg. puike Scheivisch voor f 1.75 IIS UW LEVER ZIEK? E Gewisselde stukken. Briefwisseling. Gemeentezaken. Maak hem dan in ordehet is ge- I makkelijk te doen. Zonder pijn, zon- I der stoornis; alleen door het heilzaam I eflekt merkt ge dat ge genezen zijt 1 door hem een krans werd vereerd, een en ander als blijk van hoogachting en gioote waardeering voor zijne mede werking tot het welslagen der ten toonstelling. Inbraken te Rotterdam. Drie in braken te Rotterdam in één nacht, heeft braken te Rotterdam in één nacht, heb ben we weer te vermelden. In de goederenstations van de S.S. en de H. IJ. S. M. aan den Ruigeplaat- weg heeft men zich met valsche sleu tels toegang verschaft. Een lessenaar is opengebroken. Alleen twee regenjas sen aan beambten toebehoor end e, zijn gestolen; geld was er niet aanwezig. In het stationsgebouw van de Z.-H. E. S. aan het Hofplein, zijn inbrekers binnengedrongen aan de zijde van het viaduct. Langs dit viaduct loopende, zijn zij gekomen op het perron en van daar langs de trappen in de vestibule gelijk vloers. In die vestibule is uit een deur, die tot het plaatskaartenbureau toe gang geeft, een paneel getrapt. Door de •ntstane opening kwamen de inbrekers •p dat bureau en haalden er alles over hoop, maar ontvreemd is er niets. Geld wordt er nimmer achtergelaten. Met ge bruikmaking van een ladder hebben zij het viaduct aan de zijde der Rider- straat verlaten. Ten kantore van de firma C. Bruijn- aeel Zonen, aan den Zwaanshals, werd de derde inbraak gepleegd. De dader verschafte zich toegang van een terrein af, door een sloot van het erf der bestolen firma gescheiden. Zoo kwam hij aan de achterzijde van het gebouw, waar hij door een raam, waai^ van men het spagnolet vergat te slui ten, binnen kwam. Op het kantoor der firma haalde de dief uit een lessenaar den sleutel van een ijzeren brandkastje tot berging van boeken dienstdoende. In dit brandkastje, waarin nimmer geld bewaard wordt, was nu toevallig on geveer f 150 aanwezig. Dit geld is ge- atolen. De dader moet blijkbaar iemand géweest zijn, die met den plaatselijken toestand op de hoogte was. Hjoe een dubbeltje rollen kan! Deza week liep het gerucht dat een stoker der Haagsche gasfabriek, in een •ud vest voor ongeveer f 100.000 aan diamanten had gevonden. Natuurlijk werd het door niemand geloofd. Door toevallige omstandigheden kwam „Land •n Volk" achter de juiste toedracht der zaak. Het blad vindt deze te merk waardig om ze niet mede te deelen. In een werkmansgezin te 's-Gravanhage, had de vader vóór ongeveer 3 jaar te rug een gebruikt pak gekocht en dit ïiu als zijn huispakje in gebruik genomen. De man verloor de vorige week een dubbeltje tusschen de voering van het vest en terwijl hij dit weer voor den dag haalde, kwam hij tot de ontdekking dat ar zich twee steenen in bevonden. Toen hij deze er uit gewerkt had, bleken het 2 schitterende brillanten te zijn, die een waarde vertegenwoordig den, van ongeveer twintig duizend gul den. Zoo ziet mén alweer hoe een dubbeltje rollen kan. Eon onschuldige inhoud. Een fir ma te Rotterdam verzond in den loop der vorige weck een wekker-uurwerk aan een heer te Keulen. Toevallig liep de wekker juist af op het oogenblik toen bedoelde heer het uurwerk aan de post in ontvangst wilde nemen. De postbeambte duchtte gevaar; da politie werd verwittigd; de heer, aan wien het pakje geadresseerd was, moest mee; de militaire macht werd er in gemoeid, •n het pakje werd naar het arsenaal gevoerd, waar het in een bomvrijen wa gen gebracht en met groota voorzor gen geopend werd. Tot groote hilari teit van da aanwezige officieren bleek toen da onschuldige aard van den in houd. Koop en lees (lo zaak-Forrer of de strijd tegen de Katholieke Kerk. In een mistige avondstraat vol Zater- dagavondgewoel, loopen twee maiyten. De een met een schor drankgeluid, ver koopt „portretten" van den martelaar Ferrer, do ander een jonge, flinke ke rel met een prachtstem, wélke het mist gordijn telkens doet scheuren, roept: „Koop en lees de zaak Ferrer of de strijd tegen de Katholieke Kerk". De affaire met het portret van Ferrer gaat niet gunstig, de inktvlak, welke het verlichte hdbfd van iden gevonnisden vrijdenker en anarchist verheelden moet, schijnt den voorbijgangers maar matig te interesseeren. En dan twee «entenje hebt er een warm kren tenbolletje voor. Maar dat pampiertje met „de zaak Ferrer of de strijd tegen de Katho lieke Kerk", voor één centdat schijnt het oude geuzenbloed beter aan het gisten te brengen. En telkens gaan de armen omhoog, met tusschen duim en wijsvinger een koperen cent, en wisselen het muntstuk bij den jonk- Bian voor een Ferrer-pampiertje. En gulzig gaan ze dan staan lezen onder •nder den schijn van een verlicht eta- («gewasa aa> z» teaewleze».... het uitmuntend gestelde viugschriftje van de „Katholiek Sociale Actie* over „de zaak Ferrer of de strijd tegen de Katholieke Kerk". Volksvoorlichling van de beste soort. Bravo voor de propagandisten! Ongeluk of misdaad? Zaterdag nacht omstreeks één uur, werd aan het politieposthuis Wittebrug in Den Haag, kennis gegeven, dat op den Kweekerijweg, een man lag in bewus- teloozen toestand. De politie ging er met een brancard heen en vond daar een man, die echter reeds bleek over leden te zijn. Het lijk werd overge bracht naar het lijkenhuis op de Alge- meene Begraafplaats. Nadat het was ontkleed, bleek dat in de borst een kleine schotwond was, en dat de ge troffene aan inwendige verbloeding was overleden. Vermoedelijk is de man per ongeluk door een verdwaalden kogel uit het geweer van een strooper geraakt Uit het onderzoek der politie bleek reeds, dat daar in de buurt wonende arbeiders 'snachts hadden hooren roepen: „Ik word aangeschoten!" Zij hadden er ech ter geen acht op geslagen. Het lijk wordt gerechtelijk geschouwd en de politie zet haar onderzoek, of hier aan een ongeluk, zooals vermoed wordt, moet gedacht worden dan wel aan misdaad, voort. Kinderverlamming. In een gezin te Voorburg doen zich twee gevallen van kinderverlamming voor. Een doodelijk ongeval. Zaterdag morgen is aan de nitroglycerine- en scliietkatoenfabriek te Ouderkerk a.d. Amstel een droevig ongeluk gebeurd. Bij het verrichten van eenige repara tie aan een der werktuigen, had een kleine explosie plaats, met het gevolg, dat de machinist ernstig werd verwond. Dokter Kindermann verleende de eer ste geneeskundige hulp, waarna de ge wonde per motorboot naar het Bin nengasthuis werd getransporteerd. Voor de stad bereikt werd, was de ongeluk kige reeds overleden. Overleden. Een zesjarig jongetje uit Woensel, dat Vrijdag nabij den Woenselschen overweg onder de ma chine van de Meierijsche tram geraak te, is Zaterdag aan de gevolgen daar van overleden. Den kleine was een been afgereden en het andere verbrij zeld. Verdronken. De dienstbode van den landman H. Hart, te Hemmepolder (N.-H.), is bij het omstappen van een draaihek te water geraakt en verdron ken. Voorloopig Verslag op de bogrooting van Justitie. Door verscheidene leiden werd) bij™ Ver nieuwing hun ingenomenheid met het beleid van dezen minister uitgesproken. Voor velen was in het bijzonder in de indiening van het wetsontwerp tot be strijding van zedeloosheid een reden van erkentelijkheid en vertrouwen ge legen. De inhoud van dat wetsontwerp, is, naar door hen werd opgemerkt, een bewijs, dat ook voor het departement van justitie de verklaring in de jong ste openingsrede, dat de regeering naar de toepassing van christelijke rechtsbe ginselen blijft streven, geen ijdel woord is. Ook van andere zijde werden aan 's ministers tot dusver gevoerd beleid waardeerende woorden gewijd. Geble ken is, dat de principieel e lijn, die de minister wenseht te volgen, vol strekt niet loopt aan de eene zijde der antithese en dat de minister voor zijn denkbeelden ook in ruime mate steun kan verwachten van de linker zijde der Kamer. De indiening van het bovengenoemd wetsontwerp behoeft, meende men, in deze opvatting geen wijziging te bren gen, daar dit onderwerp ook aan de linkerzijde sympathie vindt. Tusschen rechter- en linkerzijde kan met betrek king tot deze aangelegenheid slechts van een verschil van meer of minder wor den gesproken. Zij, die, zich tegen het wetsontwerp verklaarden, deden dit geenszins uit tegenzin tegen de zaak zelve, maar omdat zij de ter zake be staande bepalingen voldoende achten. De leden, in den aanvang aan. het woord, spraken echter de vrees uit, dat, wanneer het genoemde wetsont werp in behandeling komt, het verschil tusschen de groepen ,in de Kamer vrij wat dieper zal blijken te liggen, dan op grond van de beschouwingen der leden, die na hen aan het woord wa ren, zou mogen worden verwacht. Gevraagd werd voorts, wanneer kan worden verwacht de indiening van de toegezegde ontwerpen tot herziening van het Eerste Boek van het Wetboek van Strafrecht, waarvan ten vorigen jure werd medegedeeld, dat daaraan nog de laatste hand moest worden gelegd, en zij de Kamer spoedig zouden berei ken. Sommige leden drongen nog aan op de wederinvoering der doodstraf, waar tegen verschillende andere leden op kwamen. Door sommige leden werd de wen- schelijkheid betoogd van instelling van afzonderlijke colleges voor de berech ting van jeugdige personen. In verband met 'de Kinderwetten Werd van sommige zijden gewezen op de on voldoende regeling onzer toeziende voogdij. Van oordepl, dat eene algemeeneher ziening van het Burgerlijk Wetboek ze ker nog Lang op zich zal laten wach ten, betoogden eenige leden, dat ook ten aanzien van dit wetboek het stel sel van partiëele herziening meer ver diende te worden gehuldigd. Ia d« «erwt» plaats werd ais aeer urgent beschouwd een herziening ran de bepalingen betreffende schadevergoe ding wegens onrechtmatige daad. Men bracht in herinnering, dat in de Ope ningsrede van 1908 van hot wltsont- werp tot herziening der bepalingen, is gezegd, dat het de Kamer eerlang zou de bereiken. Sinds dien is daarvan niets meer vernomen. Men sprak de hoop uit, dat een wetsontwerp, het welk ertoe zal bijdragen, dat de rech terlijke uitspraak ten deze in de toe komst meer overeenstemme met de ze delijke begrippen, in het volk leven de, alsnog spoedig bij de Kamer moge inkomen. Een herziening van ons burgerlijk procesrecht werd door sommige leden dringend wenschelijk geacht. Algemeen, zoo merkte men op, is de overtui ging, dat de ten onzent voorgeschre ven wijze van procesvoering aan de be hoeften van het verkeer niet voldoet. Bij hernieuwing de noodzakelijkheid bepleitende van een voorziening tegen, de praktijken, waardoor het verbod van echtscheiding bij onderling goedvinden tot een doode letter wordt gemaakt, vroegen eenige leden, of de minister reeds kan mededeelen, wat hij in deze richting voornemens is te doen. De aandacht werd gevestigd op de ondoelmatige wijze, waarop de grenzen vair sommige kantons zijn getrokken. De vraag werd gesteld, waaraan het moet worden toegeschreven, dat de indiening van een wetsontwerp tot her ziening van de wetgeving betreffende de naamlooze vennootschappen tot dus verre is uitgebleven. Gevraagd werd naar 's ministers standpunt ten opzichte van het vraag stuk van den eedsdwang, een onder werp,, dat, naar aanleiding van een on langs ingestelde vervolging van een anti militarist weer meer op den voorgrond is getreden. Verscheidene andere leden konden zich met het verlangen, om ook aan niet-leden van het Doopsgezinde kerk genootschap de bevoegdheid toe te ken nen om met een verklaring of beloite te volstaan, niet vereenigen. Zij wilden wel hen vrijstellen, die verklaren tegen het zweren bezwaar te hebben, omdat zij niet in God gelooven. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de werking van het arbeidscontract, in het bijzonder van de bepalingen om trent het staangeld en de gedwongen winkelnering. Gevraagd werd, of van den minister mag worden verwacht bestrijding van oneerlijke concurrentie, waarbij gewe zen werd op de desbetreffende alge meene bepaling 1 Oct. j.l. in Duitsch- land in werking getreden. Eenige leden vesligden de aandacht op de statuten der naamlooze vennoot schap „Eerste RAK. Levensverzekering maatschappij te Haarlem," artikel 1 van welke statuten bepaalt, dat alleen R.-K. met haar in betrekking kunnen komen te staan in hoedanigheid van aandeel houders, verzekerden, directeuren, com missarissen, adviseurs of ambtenaren ter bekleeding van eenige dienstbetrek king in binnen- of buitenland. Deze bepaling, die zij een treurig bewijs noemden, hoe allengs weer he. kerkelijk twistvuur in ons land oplaait, oordeelden zij dermate aanstootelijk, dat zij de vraag stelden, of de minister niet had moeten weigeren het verlee- nen der Koninklijke goedkeuring op die statuten te bevorderen. Van andere zijde werd hiertegen op gemerkt, dat op grond Van art. 37 van het Wetboek van Koophandel de Ko ninklijke goedkeuring slechts zou kun nen zijn onthouden wegens strijd met de goede zeden of de openbare orde of wegens het voorkomen in de statuten van bepalingen, met het bij de artt. 3855 van genoemd wetboek bepaalde in strijd. Gevraagd werd 's ministers meening omtrent het nemen van een proef mei het toekennen van sehaddoósstelüng aan preventief gedetineerden, die ont slagen worden op grond, het niet vol doende van hun schuld is gebleken. Op verscheidene leden had de door den minister in de „St.-Gt." geplaatste kennisgeving betreffende de Mormonen, een onaangenamen indruk gemaakt. Andere leden verklaarden echter zich met de strekking der kennisgeving zeer goed te kunnen ve'reenigen. Die strek king was huns inziens geen andere dan •jonge meisjes te waarschuwen tegen het gevaar van tot onzedelijkheid te worden gebracht, wanneer zij zich naar het land van de Mormonen mochten begeven. Gevraagd werd door enkele leden naar het oordeel van den minister om trent het denkbeeld eener wettelijke re geling, er toe strekkende, dat vóór het aangaan van een huwelijk, waarbor gen van gezondheid door partijen moe ten worden gegeven. Gaarne zou men worden ingelicht om trent hetgeen, voor zoover de justitie daarin betrokken is geweest, onlangs heeft plaats gevonden met betrekking tot het Zweedsche schip „Hvalen". Gevraagd werd, of de minister bereid is na de berechting der Papendrechtsche zaak, het rapport over te leggen, uitge bracht naar aanleiding van de ten vori gen jare gedane toezegging, dat een ambtelijk onderzoek zou worden inge steld naar de vi'aagi, of de politie te Papendrecht voldoet aan redelijke ei- schen. Voorts zou men gaarne vernemen, of door de politie niet meer afdoende kan worden opgetreden tegen de vele speelgeilegenheden, die te Scheveningen een bloeiend bestaan schijnen te leidieoi. Gevraagd werd of het tijdstip niet ge komen is voor de oprichting van een politieschool. De wen schel ij kheid werd betoogd dat in de richting met betrekking tot een reorganisatie der marechaussee het vo rige jaar ingeslagen, nog verder werd gegaan en aan dat korps het militair karakter geheel zou worden ontnomen. VELSEN. Burgemeester Weerts gaat heen! iJVjj vernemen uit goede bron, dat de beer J. C. A; (VYieerts, burgemees ter der gemeente Velsen, aan de Hoog© Regeering beeft medegedeeld, dat bij voor een eventueel© herbenoe ming als burgemeester dier gemeen te, bij bet verstrijken van de zes jarige periode die in 1910 zal afloo- pen, niét meer wienscjit in aanmer king' te komen. De beer tWieerts zal dus eerlang bet burgemeesterschap neerleggen. Officieel is van de redenen tot dit besluit niets bekend, doch bet zal ■wel g'een onjuiste veronderstelling wezen als wij de onaangenaamheden, die én in bet dagelijkscb .bestuur, én in den gemeenteraad van Velsen door bet eigendunkelijk en onver draagzaam optreden van een der wet houders telkens ontstaan, mede tot de factoren rekenen, die den burge meester tot dit besluit hebben ge bracht. Voor Velsen en IJmuiden is het heengaan van burgemeester iWleerts, die door zijn vriendelijkheid, mee gaandheid en wélwiUenjdlheld veler sympathie bad, een groot verlies Burgemeester JVeerts heeft zich in de bestrijding' der werkloosheid; in de bevordering van den bloei Van IJmuiden, dat onder zijn bestuur zoo enorm i s gegroeid en vooruitgegaan, in de verfraaiing' van zïjin gemeente, in tal van vraagstukken1 Van socialen en gemeenierechtelijken aard uiterst verdienstelijk gemaakt: dat da bur gemeester in den laatsten tijd niet zóó op den voorgrond trad, was klaarblijkelijk bet gevolg van bet optreden van denZfëlfien wethouder als boven werd aangeduid Groote verdiensten heeft ook de beer Weerts als voorzitter der veree- niging* ,,De Visscherijschool" en zijn voorlichting, steun en ijverig werken in deze vereeniging zal, wareneer het besluit tot aftreding' gevolgd zal Worden door een heengaan uit de gemeente ongetwijfeld een zWare slag zfij'n! Wij zijn er dan ook van overtuigd dat de giemeentenaren van Velsen lie aankondiging van dit besluit met leedwezen zullen vernemen GEMEENTEZAKEN. Het ziekenverlof aan ambtenaren. B en W. hebben een praeaivies uitgebracht omtrent het onderwierp: Regeling ziekteverlof ambtenaren, oeambten en vaste werklieden der gemeente enz) Bj en Wl- erkennen volkomen, bet billijke van den wenscjh dat de ge meente genoodzaakt zou zijn ziekte verlof te verleenen, wanneer de be trokken persoon door schuld of on zedelijkheid de ziekte zou hebben veroorzaakt en meenen dat niet beter hierin zou kunnen worden voorzien, Jan door bet overnemen van de be paling van artikel 1638 c Burgerlijk Wetboek (arbeidscontract). Zij stellen mitsdien voor, artikel i aldus te doen luiden: Aan deamb en aren, beambten en vaste werk lieden der gemeentel, aan wie over eenkomstig' het advies van den (de) laartoe aangewezen arts, een veria, wegens ziekte of ongeval wordt toe staan, wordt dit verlof met behoud der jaarwedde of belooning', niet lan- jer verleend dan gedurende twaalf tob tereen volgende maanden. Verlof wegens Ziekte of ongeval, net behoud van jaarwedde of beloo ning, wordt niet verleend .wanneer le ziekte of bet ongeval is veroor zaakt door opzet of onzedelijkheid van den betrokkene. Aangezien in de verordeningen van 20 Februari 1906 en van 17 November 1908 tot regfeling van bet ziekteverlof aan onderwijzend per soneel bij lager en middelbaar onder wijs alleen wordt gesproken van ver- of bij ziekte, en niet bij ongevak ten het tevens billijk is ook voor dezie beide categorieën, een regeling te treffen voor bet onverhoopt geval van veroorzaken van ziekte of onge val door opiztet of onzedelijkheid, stel len B en W|. voor de betrekkelijke artikelen van beide verordeningen in dien ziin te wijzigen dat gelijke voorschriften voortaan Zullen gelden voor allen. Door den heer Mi. J, Sebuitemaker is er op aangedrongen dat voor ziekteverlof van tijdelijk personeel een mildere bepaling zal Worden voorgesteld, ten opzichte van inhouding van jaarwedde of beloo- ning; als de tijdelijke dienst van eenigen duur is geweest. In verband biermede stellen B. en W. voor om' in de drie hiervoiren gen oemde verordeningen op te nemén de navolgende bepaling Aan tijdelijk aangesteld personeel kan verlof wegens ziekte of ongeval, als in deze verordening bdioeli 1. wor den toegestaan voor ten hoogste Zes maanden. Van tijdelijk' personeel langer dan een jaar onafgebroken in dienst der gemeente:, wiordt gedurende den ver loftijd de halve jaarwedde of bie- locning ingebonden. Van tijdel ijle personeel, korter dan een jaar onafgebroken .in dienst der gemeente, wiordt gedurende den ver lof tijd de geheel© jaarwedde of be looning ingehouden. Gemeentezaken. Door J. Dijk man, Landman te Velseroord, wordt verzocht door de bemiddeling van den Raad vergunning te krijgen voor bet bouwen van twee woningen san een weg die reeds jaren bestaan heeft op een perceel grond, kadastraal bekend Sectio M 80i atdeeling Velseroord. B. en W. zeggen in hun advies: Adressant vraagt te mogen bouwen aan een z.g. notweg. Waar art. 2 der Verordening hier omtrent in artikel 1 der Woningwet o. m. bepaalt, dat, alvorens aan de wegen genoemd sub b en c van dat artikel, mag worden gebouwd, de aanleg, beharding, rioleering en zoo i.oodig verlichting en beplanting daar van door den gemeenteraad moet worden goedgekeurd en het onderhoud dier behaiding, rioleering en beplan ting ten genoegen van den gemeente raad moet zijn verzekerd, stellen B en W. in deze voor op het verzoek van adressant afwijzend te beschikken. IJMUIDEN. De staking van het stoomtrawler- personeel geëindigd! In een huishoudelijke vergadering van stakers,Zaterdagochtend gehouden, is met nagenoeg algemeene stemmen besloten de staking op te heffen. Ruim 150 tweede mackinisteu en etokers zijn nu zonder schip. De stilliggende stoomtrawlers ver trokken Zaterdag nog, Nader schrijft men aan bet „Han delsblad" Zocals reeds medegedeeld ls, be sloten de stakende zeelieden (hoofd zakelijk nog! uit macbinekamerper- soneel bestaande) Zaterdag' de sta king op te beffen. In den loop ,van de afgeloopen week hadden vele matrozen, alsook machinisten, en stokers uit andere plaatsen, zkcih bij de ïeederijen voor plaatsing' aangemeld, zioodat bijna de geheel© stoomtr a wier vloot kon uitvaren ter visscherij. Wanneer men nu nag'aat wat de stakers geeischt hebben en wat de reeiers genegen waren toe te ge ven 'dan is eigenlijk de groote quaes- tie, waarom de strijd ging; namelijk over de vrije voeding; blijven be staan. Over de andere twistpunten is men bet vrijwel met elkander eens geworden. De stakers eischten le dat de be manning' zoude bestaan minstens uit schipper, stuurman, 4 matrozen, le machinist, 2e machinist, stoker en een bevaren kok. Aan dit verzoek gaven de reeders in zoover gevolg dat van de vier matrozen één licht matroos mag' zijn. Is deze benedien 16 jaar dan krijgt hij f25 plus 1/6 pot per maand en bij ouderjdom tus schen 16 tot 18 jaar f 30 plus 1/6 pet per maand. De 2e eisch om vrijen middagkost of in plaats daarvan 30 cent per dag; beschouwden de readers als een verkapte loans verhooging, waarin zij niet konden toestemmen. Ter voorkoming1 'van misstanden, welke tot heden wel eens voorkwamen, ne men Zij thans de voeding geheel on der hunne oontróle en gaven bij de maandelijksche afrekening da reke ningen der voeding aan boord, Zoo dat ieder schepeling Zich kan over tuigen dat zijn deel In de kosten daarvan eerlijk berekend is. Dooir de rekeningen aan boord te krijgen, zijn zij verder in de gelegenheid te oon troleeren of de daarop vermelde hoeveelheden wérkelijk gescheept Zijn. Het 3e verzoek om op 'ie kantonen te mogen afrekenen om Zoodoende niet meer af te hangen van de Ischip- pers, waarvan eenigen da bemanning bij zich aan huis en anderen in het een of ander café uitbetalen, is ook ingewilligd- Eveneens om voor hen die het vragen wekelijks voorschot op het salaris te geven. Als 4e eisch was gesteld dat de reederijen behoudens in gevallen van een reisje van 2 a 3 dagen na iedere reis minstens 24 uur vrij' af Zouden geven. Ook aan dit verzoek is toege geven. Van den 5en eisch werd alleen het tweede gedeelte ingewilligd. De zeelieden vroe:gen nl. om na des Za terdagmiddags en ook ge luiende den Zondag niet meer te laten uitvaren De reeders zegden alleen toe dat de schepen des Zondags binnen blijven Blijft ten slotte de 6e eisch, dat alle bemanningen verzekerd zouden worden tegen alle risico aan de uit oefening van den arbeid verbonden, d. w. Z in geval van overlijden, le venslange geheele of gedeeltelijke in validiteit en tijdelijke ongeschikt heid om te werken. De reeders ant woordden daarop met te Zeggen dat de bemanningen verzekerd zouden blijven tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken ontstaan in de uit oefening van het bedrijf, -ZOoals tot heden bij de verschillende maat schappijen gebruik was. De voor waarden van verzeker,ing zullen in het volkslogies van de verschillende trawlers worden opgehangen. Door "de reederijen is bovendien nog eene bepaling gemaakt waarom niet, was verzocht, maar die met in stemming werd vernomen door het machinekamerpersoneel. Tot heden gold als regel dat de opbrengst van lever en kuit alleen bestemd was voor het dekpersoneel. Thans beslo ten de reeders dia opbrengst daar van gelijkelijk onder alle opvaren den te verdoelen. Ongeveer 200 stakers Zijn nu zon der betrekking' en werd ten hunjien bate een steuncomité opgericht. Zij zijn echter vol goeden moed dat en kelen van hen weer aan de vaart zullen komen omdat verschillende schepen bemand zijn mét stokers, waarvan velen niet bestand zullen blijken te zijn tegen het leven op een stoomtrawler en dus na binnen komst wel weer hun ontslag Zullen nemen. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Burg. Stand. Ondertrouwd: L. var. Heulen ea H. Scho'ts. Geboren: d. v. S. Bn-noan— Ke ijzer. HEEMSTEDE. Paardenfokkerij. Behalve te Bur«| zal de heer W. G. van der Wal, oud) kapt.-paardenarts, alhier nog voordracht ten houden over paardenfokkerij t« Ochten en te Rossum, op verzoek val de afdeelingen der Geld. afd. van La* bouw. Diefstal. Ten nadeel e van A. van def Meer, aan de Glip, is een partij in#» kuilde aardappelen ontvreemd. Rurgerl. Stand. Geboren: z. val G. J. KramerKuipers, d. van G. J. 3A van den Berg'Lestikow. z. van D. SchabbingTesselaar. z. van M. Tromfl Ollemans. z. van G. G. Hendriks— Hageman. z. van J. M. van Glabbeek Lammers. d. van M. W. Sabelis— Horn. Overleden: J. S. H. de Beer, 7f jaar. W. J. v. d. Eijkholf, 75 j. Ondertrouwd: B. J. Roozen e« W. E. Meeuwenoord. J. Smit en kl. v. d. Hulst. S. de Haas en C. Gerrik- sen. C. J. Pijpers en G. C. Slootemaa- ker. P. J. Sdroo en W. J. Weijers. ZUID SC HALKW IJK. Geweken. De besmettelijke veeziekte, het miltvuur, is volgens verklaring va» den districts-veearts, op de hoeve va» den veehouder Petrie aan de Zomer- vaart, thans geweken. Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden. KRUISWEG 45. O. te S. De schrijver van het door u bedoelde artikel, gaf tevens bij zijn lof prijzing de reden aan waarom hij dit deed. Een strijd van particuliere be langen komt zóó herhaaldelijk en overal voor, dat het haast eiken dag gebeu ren moet dat wat den één prettig ea instemmend voorkomt, een ander tegen staat 1 RED. Personalia. De heer C. de Cock, directeur in 't Nat. Herv. Weeshuis, is heden 121/2 jaar in 't gesticht werkzaam. Tot bode aan de Centrale Werk plaats der H. IJ S. M. is, naar wij vernemen, beDoemd de heer G. Silvis, werkzaam aan genoemde werkplaats. Voor 't examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn alhier geëx. 6 dames en 6 heeren. Geslaagd de dames J. M. A. van den Burg en J. C. M. Dam, beiden Amsterdam ;J. Ephriaim, Leiden; R Blokker, Zaan dam; de beeren B J. W Los,Uitgeest; F. Reindersraa, LeidenG Harion, WestzaanP. S. van de Poel en A. J. van der Linden, beiden Utrecht. t. e Nat. bloemententoonstelling 1910. Op het terrein der in het aanstaan de voorjaar alhier te houden bloemen tentoonstelling zal een postkantoor worden gevestigd. De poststempel zal "et randschrift dragen: „Nationale Bloemententoonstelling Haarlem". Een renteloos voorschot. B en W. stellen voor aan den heer A. A. Sprenger, voor uitbreiding der zwem- en badiDrichiing aan de Hout vaart, een renteloos voorschot te ver leenen van f7000 en een jaarlijksche subsidie van f 1000. Een aanbeveling Ter voorziening in de vacature ont staan door 't aftreden van den heer A. L Koster, heeft de commissie van toezicht op 't stedelijk museum aan bevolen de heeren John. F. Hulk en mr. Ctr. Enschedé. Voor sen Zangwedstrijd. De Koninklijke liedertafel Zang en Vriendschap te Baarlem zal ter gele genheid van haar 80-jarig bestaan in 't voorjaar van 1910 wedstrijd houden. 8. en W. van Haarlem stellen voor een gouden en een zilveren medaille ter waarde van f 125 beschikbaar te stellen. Een credtetaanvrags. B. en W. willen verwarmingstoe stellen aanschaffen en een schoorsteen laten maken in de Meisjesschool voor M. O., en vragen daarvoor aan den Raad een crediet van f280. Eervol ontslag. De heer A. C. Duker, lperaar in de Hebreeuwsche taal aan bet Gymna sium alhier verzoekt tegen 1 Januari e. k. eervol ontslag. In gebruik geven van een gemeentelokaal. B. en W. stellen voor aan de Haar- lemsche Huishoud- en Industrieschool te vergunnen gebruik te maken van net lokaal voor natuur- en scheikunde in de H. B. 8. met 5 j. cursus. Gemeenteraadavergaaoring. De Raad dezer gemeente zal op iWioensdag; 10 dezer jdes namiiMag» ten IV2 ure, in de Statenzaal (Prin senhof), een openbare vergadering houden. De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeel ingen en Ingekomen stukken. Verzoekschrift Dr A O. Duker, eervol ontslag' als leeraar Gymnasium. ld tijdel leer axes Meis jesschool voor M. Oom id ld. bn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2