Gemengd Nieuwe. BINNENLAND. Sociale Berichten. Nieuws uit Kennemerland. Stadsnieuws. Uit en voor Beverwijk, sprong .uit het bed en toen hij zag wat er gebeurd was, ontnam hij zijn zoon het geweer. De zonderlinge doen wijze .van den jongen ziende, en vol angst over wat er nog gebeuren kon, greep hij een koord en bond hem vast. Verbaasd vroeg hij„Vader, waarom bindt gij mij?" Intusschen was de con cierge .van de Sport Royal Nautique toegesneld en deze ging aanstonds de gendarmen verwittigen en een dokter halen, die enkel den dood kon vast stellen. De dader van dit vreeselijk bedrijf schijnt niet te weten wat hij gedaan heeft. Het parket van Dendermonde wordt nu ter plaatse verwacht. Dit vreeselijk treurspel maakt een on gelooflijke opschudding op St.-Anneke. Roosevelt. Tegenspraak. In verband met de onrustwekkende berichten over president Roosevelt, en de daarvan gegeven tegenspraak, moge nog het volgende worden gemeld: „De „New York Herald" heeft uit Rome richt gekregen, dat aan het Ameri- kaan&che gezantschap aldaar, een tele gram werd ontvangen van den volgen den inhoud, en verzonden door vrien den van Roosevelt te Nairobi: „Deheer Roosevelt is welvarend. Hij bevindt zich op het oogenbllk bij lord Dela- mere". De staat van beleg opgeheven. De grondwettige waarborgen in de provincies Barcelona en Gerona zijn hersteld. Staking te Milaan. Van Vrijdag af zijn te Milaan de be ambten en de werklieden van de stede lijke gasfabriek in staking. Om welke redenen melden de berichten niet. Door een gedeelte van het personeel aangevuld met enkele „onderkruipers wordt nog voorzien in het fabriceeren van gas voor „huishoudelijk gebruik", zoodat men in de huizen 's avonds ten minste nog een beetje licht heeft. Op de straten, is het echter pik-donker, daal de straatverlichting niet aangestoken wordt. Bieroorlog in Bonn Sedert eenige dagen is ook te Bonn, wegens den opslag van de bierprijzen, de bieroorlog verklaard. En daar de studenten zich als één man erbij aan gesloten hebben, woedt de strijd er fel. In de lokalen, die niet in den ban zijn gedaan, zitten heele gezelschappen bij een glas spuitwater, en in de bierhui- Zen, waar de ban over uitgesproken is, is het uitgestorven. De twee partijen bewerken de burgerij in de advertentie kolommen van de plaatselijke bladen. Mineraalwater-fabrikanten bevelen er hun voortbrengselen in aan, terwijl de brouwerijen de burgers opwekken, om zich niet van de wijs te laten brengen, maar kalm voort te gaan met bierdrin- ken. De studenten hebben een grooten optocht gehouden, die langs de lokalen ging, waar de studenten vroeger het drukst kwamen. Zij voerden een bestel ler mee met een aanplakbord, waarop men las: Bonner Bürger, sauft Setters! Een trompetter blies telkens voor den ingang den afscheidsgroet: Behüt dich Gott, es war' so schön gewesen. Diefstal te Londen. Onlangs hebben, zooaLs we gemeld hebben, dieven te Londen in een winkel van damesmodes., hun slag geslagen en een heele bundel japonnen geroofd, nu is in New Bond-street een bontwinkel geplunderd. Voor een waarde van f24.000 haalden zij er weg; o.a. 45 bontjakjes, 300 boa's en moffen. Tot hun buit behoorde het kostbare bont van marters, zilvervossen, hermelijn en veel meer. Men vraagt zich af hoe de dieven ongemerkt zoo een menigte goe deren hebben kunnen meenemen. Een priester gemeenteraadslid. Bij de jongste gemeenteraadsverkie zingen te Londen gehouden, heeft zich, zooals nu bekend wordt, in een der districten het eigenaardige geval voor gedaan, dat een Katholiek priester tot gemeenteraadslid gekozen is. De gekozene is een zeker rev. J. J. Wren, rector van de oude Lodewijks- kerk Somerstown. De priester heeft zijn verkiezing hoofdzakelijk te danken aan zijn ijvervolle actie voor de Christelij ke scholen; in den gemeenteraad zal hij dan ook vooral als kampioen voor die scholen optreden. fanterie van het Leger in Ned. Indië H. Christoflel, welke uitreiking zal plaats hebben des middags ten 12 uur bij gunstig weder op het excercitie- plein van de kazerne Oranje Nassau Sarphatiestraat en bij ongunstig weder in de manege bij de cavaleriekazerne irede in de Sarphatiestraat. Werk over den Atjoh-oorlcg. De bewerking van het van het van wege het ministerie van Koloniën uit te geven Krijgsgeschiedkundig werk over den Atjeh-oorlog, zal worden opgedragen aan den kapitein der in fanterie van het Oost Indische leger, E. S. de Klerck, thans met verlof hier te lande vertoevende. Deze officier schreef reeds eerder een werk over den Java-oorlog van 18251830. HofberioOten. Z. K. 3. de Prins woont heden en Woensdag een jachtpartij bij op uit- noodiging van de heeren jhr. Stratemis, Vertbolen de Salve de Bruneton en jhr. R. A. P Sandberg tot Essenburg, op hun jachtgrouden, gelegen te Die penvepn. Z. K. H. zal zich telkens van Het Loo per automobiel daarheen begeven. H. M. de Koningin-Moeder komt 20 November a.s. uit Italië in het land terug en zal zich alsdan begeven naar Het Lno ten einde ten Paleize aldaar nog eenigen tijd verblijf te honden alvorens H. M. naar de Residentie terugkeert. Uit de Staatscourant. Bij Kod. besluit is benoemd tot president der rechtbank te 's Herto genbosch mr. P. H. Loefl, thans rechter-plaatsvervanger in gemeld college. Bij Kon. besl. is C. J. J. Maassen, geneesheer te Dongenbenoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De Eere-sabel voor Kapitein Chriatolftl. De Minister van Koioniën noodigt alle op Zaterdag 13 November e. k. te Ams'erdafn aanwezige ridders der Militaire Willemsorde uit tot bijwo ning van de plechtige uitreiking van de Eeresabel aan den met verlof in Europa aanwezigen kapitein der in Inbraken te Botterdam. Gisteren nacht hebben de dievan te Rotterdam weder een goeden slag geslagen. Zij hebben zich toegang weten te verschaf fen tot het goud- en zilvermagazijn van de firma Schreuder en Baksteen, aan de Gedempte Binnenrotte, en zich meester gemaakt van al de gouden horloges, welke in een der winkelkasten waren geëtaleerd, de étu/i's hadden zij in wan orde ledig laten staan. Zij schijnen ove rigens op hun gemak te hebben kunnen, werken, Want het overige dat in de kast was geëtaleerd schijnen zij onaange roerd te hebben gelaten. Naar gebleken is, hebben de dieven zich met een valschen sleutel toegang verschaft tot de drukkerij van 'A. R. Murk, welke boven den goudsmidswin kel is gelegen; daar hebben zij toen een gat in den vloer en het plafond van het magazijn gezaagd en zich met een touw daardoor laten zakken. Een maal in het magazijn waren zij veilig, daar dit aan de buitenzijde met ijzeren blinden gesloten is. Langs denzélfden weg hebben zij toen het magazijn weer verlaten met een trap, die bij dat gat werd gevonden. Hetgeen aan horloges en andere voor werpen van waarde vermist wordt, wordt geschat op een waarde van f 10.000 a f 11.000. Zijn revolver getrokken. Zaterdag nacht is jhr. De Meijer, burgemeester van Buren, die per fiets van Tiel huis waarts keerde, aangehouden door een drietal kerels, die hem om geld vroegen en met moord dreigden, als hij durfde weigeren. Toen de lieer M. zijn revolver trok, deinsden de aanranders af. Gevlucht voor oen schaap. Inbre kers hebben Zaterdagnacht een bezoek gebracht aan den oliemolen „De Wind" van den heer Adr. Honig, te Koog aan de Zaan. Toen zij de deur geopend had den en reeds eenige blikken cacaoboter als van hun gading hadden beschouwd, stapte een schaap, dat op de molenwei- de graasde, binnen. Daardoor zijn de inbrekers, meenendeldtat (politie of werk volk binnentrad, blijkbaar zoo geschrikt, dat zij overhaast vluchtten. Hun buit wierpen zij zelfs buiten den molen weg, om des te beter beenen te kunnen ma ken. Het arme schaap moest echter zijn bezoek aón den molen met een on- frisch bad in een bak met olie boeten. Daarin werd het 's morgens door het werkvolk nog levend gevonden. Dat deden de f 300. Een paartje te Edam zou in het huwelijksbootje stap pen. De a.s. bruidegom had nog f 300 op de spaarbank staan, waarvoor meu belen en een nieuw trouwpak werden aangeschaft. Samen gingen ze naar Am sterdam, om een en ander te betalen. Maar daar bemerkt de bruidegom dat zijn geld ,uit den binnenzak van zijn jas is verdwenen. Dit moet hem zeker te Amsterdam ontstolen zijn. Ook kan hij het verloren hebben, want zijn zak is stuk. Van betalen kwam dus niets. Maar het ergste bleek later. Het bruidje had blijkbaar niet zoo'n onbeperkt ver trouwen in haar aanstaanden echtge noot dat zij een. onderzoek overbodig achtte. En wat bleek? Voor zoover be kend, had de bruidegom nergens f 300 op de spaarbank. Omtrent den diefstal rees gegronde twijfel en van de voltrek king des huwelijks zal vooreerst wel niets komen. Van anarchist tot Heilsoldaat. Evenals Kloosterman is een invloedrijk bestuurslid van eene Rotterdamsche anarchistenvereeniging, dezer dagen bij het Leger des Heils in Den Haag over gegaan, welke dienstneming gepaard ging met dadelijke opzegging van het lidmaatschap van de vereeniging, waar toe hij behoorde. Een ontsporing. Gisterenmiddag ontspoorde een der middelste wagens van den langen goederentrein, die te kwart voor vier uur van de Rietlanden te Amsterdam, naar Rotterdam vertrok, bij het Westelijk viaduct te A'dam. Door het ontsporen liepen vier wa gens uit de rails en op elkaar. Een wagen werd geheel vernield en de an dere werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Het voorste gedeelte van den trein vertrok naar Rotterdam en het achter ste gedeelte werd naar het Centraal Station teruggesleept. Het spreekt vanzelf, dat het ongeval verbazend den treinenloop stoorde. Den geheelen avond ondervond gisteren nog de treinenloop van en naar Amsterdam vertraging tengevolge der ontsporing aan het westelijk viaduct. Zelfs de laatste trein uit de richting Haarlem was ongeveer nog een uur te laat. Een ernstig ongeluk. Te Winkel (N.-H.), kreeg Zaterdag dc achttienjarige boerenknecht van de wed. M. een ern stig ongeluk met een driewielde kar. Zwaar gewond werd hij opgenomen en naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij spoedig daarna overleed. Drankmisbruik. Gisteren is te Kiel- windewéer ,1. S., een ongehuwd man van 44 jaar, dood in zijn woning gevom- 1 den. S. is waarschijnlijk tengevolge van drankmisbruik in het vuur gevallen en bezweken. H;et lijk vertoonde ernstige brandwonden. Verdronken. Door de duisternis misleid is Zondag te Wageningen de 60- jarige arbeider Van Faassen uit Achter berg, in een sloot geraakt en verdron ken. Arbeidersfusie. Te Amsterdam heeft in de christe lijke vakbeweging een fusie plaats gehad, Uie, hoewei plaatselijk, toch principieel van geen geringe beteekenis mag worden geacht. Er zijn, zooals men weet, ook in de protestanteche christelijke vakbewe ging nog weer twee fractiën; lo. de vereenigingen die opgericht werden in den boezem van de christelijke werklieden vereeniging Patrimonium (anti rev.). 2o. de vakvereenigingen, gesticht dooi en uit den Christelijk Nationalen Werkmansbond (chr. hist.), en 3o. de vereeniging Maarten Luther. Deze separatie schijnt langzamerhand te zullen worden prijsgegeven, wat de vakvereenigingen aangaat. Althans te Amsterdam, tusschen de protestantsch- christelijke vakvereenigingen van tim merlieden, meubelmakers, behangers en aanverwanten, tusschen de vakver eenigingen van metaalbewerkers en die van de handels-werklieden, heeft een fusie plaats gehad. II. Als het in Beverwijk middernacht is, dan zijn de Wijksche menschen naar bed. Niemand zal hen dat kwa lijk nemen. En als de Wijksche men schen naar bed zijn, dan slapen zij als rozen, want, o zij zijn zoo gerust, wijl zij weten, dat de politie waakt. De Wijksche politie is goed, want zij wordt aangesteld en bewaakt door een hoog gezag in de gemeente, dat zoo juist zijn mannetjes te kiezen weet. En nu was het eens nacht dezer dagen in Beverwijk, een verschijnsel, dat daar alle 24 uren terugkomt. Op straat een van die Wijksche veilig heids-verzorgers, een groote, een vier kante, een homo quadratus, zeggen de doktoren, een aspirant worstelaar, een nan om ontzag voor te hebben, een kerel aan wien men heel zijn for tuin zou toevertrouwen ter bewaking, een van die menschen ook, die veel voedsel noodig hebben, wat geen voor deel is voor de huishouding. Zulke menschen worden spoedig geeuwerig, vooral als zij lang gewandeld hebben en niks krijgen. En onze meheer had lang gewandeld, want het was al een heel uur na middernacht. Iets nemen mocht hij niet. Bovendien alle restau rants waren gesloten, zelfs in de Cor nelia Amsestraat, waar het zoo donker is Geen wonder zou het dus zijn, als iemand in die omstandigheden ge kriebel voelt in zijn maag. Maar on danks die schoonmaak-leegte in zijn binnenste stapelmagazijn, liep onze meheer met speuroogen rond. De ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van de Wijk rustte op hemen plicht gaat boven alles. Welnu, geachte boeren, burgers en buitenlui, op de Breestraat in Bever wijk woont een slager, en die slager doet wat des slagers is, en maakt ge- hak. De waarheid van deze bewering kon dien nacht iedereen blijken door den kier, waarop slagers' raam open stond. Achter dat op een kier open staande raam lag gebak, dat is een feit en, u weet, tegen feiten valt niet te redeneeren. Dat gehak nu was het niet, wat den veiligheids-verzorger aantrok, maar wel het openstaan op een kier van een raam midden in den nacht; dat riekt sterk naar onraad. Het spreekt duB van zelfdat de dien der afstapte op dat op een kier open staande raam. Het zou wel goed wezen, als daarvan rapport werd gemaakt, dacht hij. Zoo iets te rapporteeren gebeurt niet iederen dag of nacht, wat voor winkeliers een geluk mag ge noemd worden. Voor het rapport dus diende de wijdte van den kier, waarop het raam opesstond, gemeten te worden. Nu zal iedereen het zeer jammer vinden, dat bij de nachtelijke uitrusting van een agent niet behoort een werktuig, dat men duimstok noemt. Het eenige middel, dat de groote dienaar van den H. Hermandad, om te meten nu bij zich droeg, was 's mans zwaard Gewoonlijk wordt het daarvoor nie' gebruikt, nu welen de breedte van dat zwaard kwam overeen met de hoogte van den kier, waarop het raam openstond. Dit vastgesteld zijnde voor het rapport, moest het zwaard weer in de schede. Maar eilacie, daar zat me nu bloed en vleesch aan 'sdienaars mes; om te gruwen. Nog nooit had het zulk eene ontmoeting gehad. Toch was het wel het doel, waartoe het op de wereld was. 's Mans verbouwereerd heid was groot, want moorddadig was hij niet aangelegd. Maar moedig een Wijker diender is altijd moedig veegde hij het ge hak - want dat was het van zijn sabel. Entoen, o jammer, was hij weer de breedte van de kier vergeten, waarop het raam openstond, waarachter het gehak lag. Er diende dus nog eens gemeten, want de juiste maat was noodig voor het rapport. En weer zat 's dienders zwaard vol met gehak maar weder werd het er hf geveegd De slager, die anders altijd naai bed was op dit uur, nu echter door omstandigheden was opgestaan, was de gelukkige getuige geweest van die plichtbesefvolle veiligheidsverzorging waaraan de Wij kers 's nachts zijn blootgesteld. En nu willen sommigen nog een inspecteur er ook bij hebben! De booze wereld zegt, dat de slager niet erg in zijn schik was, en wel omdat hij 's morgens een pond gehak minder had, dan 's avonds te voren. Voor den agent, den waakzame, kan die kier van dat openstaande raam een buitenkansje worden. Een commissie uit den Raad zou n.m.l, dien agent aan B. en W. willen voor dragen ter bevordering tot inspecteur of hoofdagent: dit is nog niet zeker. Het gerucht, dat er in Beverwijk een brigade marechausée zou gelegd ter „controle van de politie" schijnt van allen grond ontbloot. WIJKER. BE VERWIJK. Inbraak. Terwijl bakker Stevens hedennacht druk aan het bakken was, is een bru tale dief zijn winkel binnengedrongen. De echtgenoote van den heer Stevens werd doer eenig gerommel gewekt, waarop zij in den winkel ging kijken en aldaar, over een zich verborgen houdend man struikelde. Hevig ver schrikt vliegt zij naar de bakkerij om hulp, maar de dief was in dien tijd gevlogen. Ofschoon in de toonbanklade geld was en nog een gevulde portemonnaie, benevens andere waarde hebbende zaken in den winkel aanwezig waren, is niets ontvreemd. De dief is blijk baar nog juist intijds overvallen daar de toonbanklade reeds verbroken was. Bij de buitendeur werd eeu looper gevonden. Amicitia. Dinsdag 16 en Don derdag 18 November a s. zal de Too- neelvereeniging „Amicitia" eene uit voering geven. Het rijke en afwisse lende programma, belooft de bezoekers van deze uitvoeringen wederom een gezellige avond. Snijboonen van den kou den grond. Als een bijzonderheid mag zeker wel worden gemeld dat in de afgeloopen week nog snijboonen van den koudea grond werden ge plukt in den tuin van den heer J. P. Burger, alhier. Personalia. Mej. M. M. Kimman is te Haarlem geslaagd in het examen voor vrije en ordeoefeningen. VELSEN. Raadsvergadering. In lie gii,sterenmiddag gielhouritön Raadsvergadering waren elf ieden aanwezig:. Nadat de notulen vjoo-rgiefezlm wa ren en goedgekeurd deelde de v O' r- 'zi i 11 e r mede te hebben ontvangen een voorstel van 't lid Bjrok, dat leen wijziging wilde gebracht zien in 't Reglement van Orde, wiaardooir in 't vervolg: mogelijk zou zijn. ofver mededeelingien te lebatteefen. Daarna werd voorgelezen 't, schrij ven van den R, a a d van S t att e, waarin wtordt meegedeeld, dat in de zitting, waarin verslag zal wiörden uitgebracht, afgevaardigden of ge machtigden van den R;aa|d worden toegelaten om een en anjdier nog na der toe te lichten. De heer Schuitenmak e r kwam nu al dadelijk op: zijn chaipitre van den vorigien keer. Is de Raai gerechtigd een afgevaardigde te zen den, dan moet van dit recht worden gebruik gemaakt. Doch dan twee, n.l van elke partij, één, Hoe duide lijk de inlichtingen ook geweest zijn, die den Raad van State verstrekt zijn, toch zijn er allicht enkele duis tere punten, die dienen opgehelderd te worden. Indien dit geschieden moet, dan is. de Burgemeester daar voor de aangewezen man, betoogde de beer Uitendaal. De heer Brok daarentegen was van een tegenovergesteld gevoelen Hij1 zlag de noodzakelijkheid niet in een afgevaardigde fa z-emeten. Dta R.aad van State is. volledig1 ingelicht. Men zou vragen stellen, die reeds bekend zijn of wel, waaroipi geen ant woord is te g'even. En van dit igevoe len was ook de heer1 Vermeulen, hoewel hij geen overwegendie be swaren had, wanneer de R|a,a|d an ders. zou besluiten. Maar toen, de weth:. Netscibor! Behoeft het gie'zbgd, dat hij het. in dezie roerend ©ens w'as, met dan heer Schuitenmaker? Kijk eens, da ge weigerde raadsleden kunnen hun be langen ook bij den Raad van State gaan bepleiten en dan 'zlou da afge vaardigde van den Raad dien heeren van tegenspraak moeten dienen,. Een heftig' gediscussieer zou het beloven te wlomden in dien Rgad vain State. Na nog1 wat gedebatteer wterd al lereerst in stemming gebracht, de vraag'; zlullen wij een afgevaardigde zenden En dan laterHoe zullen wij afvaardigen Doch over dezie- laatste vraag' behoefde niet meer ge stemd te wlo-rden, want met 6 tegen 5 stemmen besliste de Raad geen afgevaardigde te zenden. De beer Sc hu item akr hoopte nu ook, dat er werkelijk geen z|on gaan. Natuurlijk niet, zei de Vo oir zit her, de 'Raad heeft nu beslaten. Het aftreden van den Biurg'eme e,s ter. Aan 't einde dezier zitting: dieelie de Burgemeester 'zlijn voornemen om af te treden aan den Rsaaid: mieiie, nadat hij dit reeid-s gedaan ha|d a|a,n den Commissaris -der Koningin e|n aan 't college van B:. en iW| R;eeds gisteren meldden wij dit,. Naar aanleiding' hiervan zietit de iWletjh- Nets cher, dat da Burge meester de reden wjel heeft medege deeld in 't college van B|. en tSYJ, doch niet thans. Spir w|il er alleen dit van zéggen, dat het besluit geen verband houdt met de gebeurtenissen; van den laatsten tijd. Er zijn zeer moeilijke dagen geweest, waarbij het er o-m ging of de openbare orda al dan niet zlou verstoord worden. En zonder zich te begeven in 't arbeidsgeschil, wil spr. den Burge meester toch een woord van lof bren gen voor zij-n optreden in 'deze- dageji- Ail is echter den Burgemeester de vervulling' van zlijn taak achter hem om in delze dagien bemoeilijkt, spr. verheugt het, dat dit niet, die- reden van zijn heengaan is. De V o o r dankte en bracht een woord van dank uit aan 't adres iier politie, die hem in dezie moeilijke dagen zjoo- trouw ter zijde heeft ge staan. De vergadering' w|erd daarna ge sloten. IJMUIDEN. Personalia. De commies te water, de heer K. W. Sterenburg, wordt met ingang van 1 December a.s. overge plaatst van lJmuiden naar Amster dam. Na de staking. Nu de staking van de opvarenden der stoomtrawlers geëindigd is, heeft de haven haar gewone aanzien terug gekregen. Door het besluit van de Engelsehe reedersvereeniging, een aantal schepen naar hier te dirigeeren, kwamen gis terenmorgen ongeveer 12 Engelscbe stoomtrawlers en smaks aan den af slag en bovendien een tweetal IJmui- der stoomtrawlers en acht sloepen met levende beugvisch. In weerwil van den grooten aanvosr waren de prijzen nog tamelijk boog. Gisteren zijn weer 25 rijksveldwach ters naar hunne verschillende stand plaatsen teruggekeerd. Thans vertoeven nier nog slechts ruim een dertigtal Rij ks veld wach ters. HEEMSKERK. Burgerlijke Stand Onder trouwd: G. Weiooieu 25 j. era J. Kluft 22 j. beiden van Heemskerk. Overleden: z. van Joh. Kloes '-n A. Tromp, 4 weken. ALKMAAR. Burgerlijke Stanid Gebo ren: 6 Nov. u. van Marien BriüK Duba. Overleden: 7 Nov. d. van L. G. Stolk en A. van Beekum, 7 mnd. Personalia. De heer Leon Polak, alhier, promo veerde Donderdag j.i. cum laude aan de Universiteit te Berlijn als doctor in tde Duitsehe letteren en philosophic, met dissertatie „Urutersuchungen über die Sigfridsagen". De a,.s. Statan-vergadering. Daags na St. Nicolaasdag zullen de Staten onzer provincie voor het laatst van dit jaar nog eens bijeenkomen om een 38-puntige agenda te doorworstelen. De subsidié-voordrachten spelen er als altijd weer een belangrijke rol in. Enkele aanvragen zullen zeer waar schijnlijk niet worden toegestaan, daar tot nog toe de 'gemeente van de aan vragers nog niet van hare belangstel ling op stoffelijke wijze heeft doen blijken en men weet 't, reeds jaren hebben de Prov. Staten dit standpunt ingeno men, dat de Provincie eerst dan sub sidieert, wanneer de Gemeente is voor gegaan. Zoo zullen de Besturen der St. Josephs Jongelingenvereeniging en, de Patron-aatscommissie van O. L. Vr. On bevlekte Ontvangenis te Hilversum, voor hare vakteekensohool geen subsi die krijgen. Evenmin de Commissie uit den Ned. Drogislbond, die een jaarlijkseh sub sidie vroeg ad f 1450, als bijdrage in de kosten eener vakschool; even min de R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", te Krommenie, voor haar HandeLscursus. Wel subsidie wordt voorgesteld te verleenen, aan: de gemeente Zaandam voor haren handels-avondcursus, f 510 gedurende 1910, 1911 en 1912; den Handelsoursus der Schager Han deldrijvende- en Industriëele Midden standsvereeniging over elk der jaren 1910 en 1911, f75; 't Genootschap „Architectura et Ami citia" te Amsterdam, voor hare afdee- ling voortgezet en Hooger bouwkundig handenwerk, over 1910, f100; de N.-Holt. Var-kensfokvereeniging te Hoorn, voor 1910 f500. Door de vereeniging „Tehuizen voor schoolgaande kinderen", te Amsterdam, was ook steun verzocht uit de provin ciale kas. Doch Gedeputeerden adviseeren hier niet op in te gaan, hoewel 't stroven der vereeniging aller sympathie weg draagt, daar de vereeniging een lief dadige instelling is en deze te steunen,! niet op den weg ligt der provincie. Nog verschillende andere subsidie- voorstellen zullen in deze Statenzitling behandeld worden, doch de voordrach ten derzelve zijn we nog wachtende, wij komen er dus op terug. Ook blijkt ons, dat 't verzoek om de Nat. Bloemententoonstelling alhier, te subsidiee-ren, bij Ged. Staten een goed onthaal heeft gevonden. De agenda bevat vender voorstellen tot'wijziging v;an ipol-derregtementen, een voorstel tot wijziging van de inrich ting van -den Prov. Wate-rstaatsdieinst, een verzoek van 't Ned. Vakverbond om bepalingen op te nemen in 't be lang der arbeiders in de bestekken van provinciale werken, doch daar komen we nog -op terug, wanneer we de stuk ken ontvangen hebben. De alcohol-cursus. Met verwijzing naar hetgeen we on langs schreven over het mooie en nut tige werk van den Alco-holcursus, die niet alleen voor onze stadgenooten, maar ook voor de Ro-omsehe drankbe strijders van iden omtrek, hoogst be langrijk is, herinneren wij er aan, dat deze cursus morgenavond aan vangt. Dr. Borst PauweLs zal dan zijn eerste les geven. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. Haarlcmscke Industrie. Heden is men op de helling der Werf Conrad het vlak gaan leggen voor een stalen baggermolen, welke vervaardigd zal worden voor rekening van het De partement van Koloniën. De hoofdaf metingen zullen bedragen: lengte 43.80 M., breedte 7.60 M. en hotte 3 M. Het einde van 't luchtschip. 't Was een wonder stuk werkl Heel wat luidjes hebben gisteren, op het oude Lakenkoopersveld, waar nu de troffel en het schootsvel maar van de gewone metselaars voorals nog!) regeeren, naar het dingzigheidje gekeken, zooals het met 'n windje mee bijna hèèl het nog open veld overzeilde I Wat 't was? Wel, een zesde of zevende „Zeppelin", namaak-carton met een ineengedraaide sterke elastiek als drijfkracht of motor. Z'n vader had het gemaakt zei- is so hij probeerde het „luchtschip" nu. Ja, dat nieuwerwetsche speelgoed is me toch wat te zeggen, zei een oude juffrouw die naar de Olieslagerslaan moest 't Was gistermiddag, bij 't mooie weer een aardig vermaak en 't duurde wel een half uur, dat de kartonnen „Zeppelin" van een kwart meter lang 't veld overvloog, totdat opeens een heel gewoon, niet luchtschipachtig ongeluk er een eind aan maakte. Pas was 't opgestegen uit de vrije hand, od had 't met een wijden zwaai sierlijk de lucht geklietd, of daar vloog uit een der nieuwe huizen een groote Duitsehe dogHij bromde en liet zijn tanden zien, niet modern-genoeg- aangelegd om „Zeppelin's" te bewon deren. Met één sprong naderde hij, en al 't geschreeuw van de jongens weer- hisld 'm niei: op vloog hij en zoowaar hij had 't luchtschip te pakken. Dof knorrend zette hy er z'n tanden in, ritste de eene schroef weg met z'n loggen poot en met een woedend geblaftoen het sterke elastiek los schoot en wegfiapte, beet hij woedend in 't brokstuk dat er van „Zeppelin" over was De jongens waren perplex. Ze durf den 't beest niet aan Tot et-n fluitje uit de verte den grimmige hond wegriep. En toen, met de tranen in de ooge* en op de wangen, raapte de jonge enthousiast, die zoo blij was geweest met z'n mooi luchtschip, de ver scheurde en vernielde stukjes ervan op. Zoo vergaan de idealen der jeugd. Filosofische bespiegelingen zou je houden bij zoo'n geval over de ver gankelijkheid van 't ondermaansche en üet nietige van zelfs bet mooiste dat menschen vernuft en menschen- handeu kunnen maken. Dochdaar heeft een kranten redacteur wêer geen tijd genoeg voor I Straattooneeltje. Van morgen vroeg, vóór achten. De „vuilnisman" gaat rond in het Kleverparkkwartier, en leegt de bakken, de bakker brengt z'n „halfjes" en „driekwarten", de melkboeren staan er haast huis aan huis. Op een oogenblik staat de bakker met het dienstmeisje-, dat net is komen aan vliegen, een morgenpraatje te houden, en uit zijn open bakkerswagen geurt heit versehe brood. 't Oude paard van de vuilniskar die bij de buren staat, draait langzaam den kop om, tot het net boven den wagen met lange- halen den broodgeur kan op- snulvenen dan, met één vlugge beweging, duikt de kop in den wagen en tevreden en voldaan heeft 't beest een verseh kadetje te pakken, waar van de stukken bij 't kauwen overal rondvallen, zoodat de musschen van 't dak in sjilpende blijdschap aan een extra-maal kunnen gaan. De vuilnisman merkt 't geval, en ver trekt z'n stroef en stofrimpelig gezicht tot een grijns, die bij rn ander een schaterlach wezen zou. H,et dienstmeisje slaakt 'n gilletje van prettige ontzetting en vlucht naar bin nen. De bakker gooit nijdig dien wagen dicht en krabbelt wat in z'n boekje waarschijnlijk de volgende nota: „één kadetje gestolen door 't paard van de vuilnis-kar: drie centen op mijn de bet" Kertnn-eringsdag. Heden is het 60 jaren geleden, dat -de Schouwburg aan den Jansweg werd geo-pend. Hockey. De uilslag van den wed strijd tusschen Haarlem en Amsterdam, alhier Zondag gehouden, was 42. In 't Neclar 1. Arbeidsblad lezen wij betreffende de bloembollenteelt, dat er in de vorige maand geregeld gewerkt werd en werkloosheid niet voorkwalm. Een jongen, die goed wil, maar niet mag. Alhier doet zich het geval voor, dat een jongen van 17 jaar, die voor 21/2 jaar werd veroordeeld tot 1 jaar tuchtschool, die zich daar en na zijn ontslag goed gedroeg, in dienst wil tre den. Doch dit wordt hem nu onmogelijk gemaakt, omdat men ten raadhulze heeft gemeend die ondergane tuchl schootstra! te moeten vermelden op het aange vraagde bewijs van goed gedrag! De jongen heeft thans de tusschen- ko-mst ingeroepen van den Minister van Oorlog. Dienstweigering. De Krijgsraad alhier heeft den soldaat P. de B. van het 10de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2