G Abonneert U op de Courant. JOHS. RiiFER Jr., R. v. d. WERF, Banketbakker, Groote Houtstraat 102. F. P. Machielse, Tandarts COHEN, v.h. A. LEWENSTEIN, Nedeflandsck Leïeasïerzekering- en Lijfrentebank. Doing, Letteren en Kunst. Kerknieuws VOOR DE JEUGD. n w XL. HOUTSTR. 7rd. - Haarlem. Haantjes Export Bier Spaarnwoude rstraat 8 A. MONTAUBAN, J. ROEST-COMAITA SM - Saving-Elswick, Success en Welcome rijwielen. CHARLES v. GOOR - Spekstraat 10 Amsterdamsche aaimachinehandel Wetenswaardig Allerlei. Advertentie n. Rechtskundig - Adviseur, Behangerij - Stoffeerderij lassstrait hoek Ridderstraat. Levervrorst, HYPOTHtEK- EN CREDIETAANVRAGEN Ossenslagerij Extra fijne Rolpens SïngeS 502 KLAAS BAVING - Zwolle - Groothandel. BarteBjorSsstpaat 4. Het wekt wrevel, dat men van libe rale zijde dit gemis aan vaderlands liefde en eerbied voor het wettig gezag in bescherming neemt. De Haagsche correspondent van de „Zutphenecbe Courant" doet zulks in iezer voege: Deze motie had iets uittartends, te meer, waar de voorsteller in zijn toelichting meedeelde dat onderwij zers, die gemoedsbezwaren hadden tegen het zingen van deze liederen, hun ontslag maar moesten nemen. Zij was ook niet volkomen logisch, want in een stad, waar èén der districten een soc.-democraat in de Kamer afvaardigdigde, is het zingen van Oranje liederen niet precies „neutraal" te noemen. Zij was dub belzinnig, omdat zij o.m. bevatte, dat eerbied voor het gezag tot de maatschappelijke en christelijke deugden behoorde, terwijl onder eerbied bedoeld kan slechts wor den: eerbiediging steelsgewijze werd begrepenliefde vöor het huis van Oranje. Men kan, gelijk wij, in Oranje- en Koningsgezindheid voor niemand ooder doen en toch deze motie ver keerd achten. Maar de Raad dacht er anders over, nadat de heer Treub in een zeer toegejaichte redeneering de motie had weten goed te praten op een wijze, die ditmaal bij den Drofessor meer enthousiasme voor 't Wilhelmus dan logica deed op merken. Volgens dezen liberalen scribent is dus het zingen van Oranje liederen niet meer met de „neutraliteit" der •penbare school te rijmen. De gezochte distinctie tusschen eer bied voor het gezag en liefde voor Oranje gaan we voorbij, om alleen deze uitspraak te noteeren. Vroeger verstond men onder de „neutraliteit" der openbare school het eerbiedigen van elke godsdienstige overtuiging. Die opvatting schijnt ook al ver ouderd. Morgen zal men in naam der „neu traliteit" eischen, dat men den kleineD geen eerbied voor den eigendom in- prente, omdat er menschen zijn, die omtrent den eigendom een finaal tegen overgestelde meening huldigen. Zoo zeult de „neutrale" school steeds verder af op de glibberbaen van het radicalisme. Als er ooit een sprekend bewijs werd geleverd voor de stelling, dat „neutraliteit" een onding is, dan zeker door de geechiedenis der „neutrale" school ten onzent, vooral in de laatste jaren. Carmen in Transaaal. De vorige week heeft te Johannes burg, naar het „Hbl." meldt, een «pvoeriDg plaats gehad van de opera „Carmen", onder leiding van eeD Italiaanschen leider, zekeren Sign or Galetti. In de Engelsche Zuid-Afri kaansche bladen heeft het in de besprekingen niet aan kritiek ODt- broken aan het adres van de hoofd persoon, die de wulpsche Spaansche sigarettenfabrieksmeid voorstelde, met lange robken aan. Deze Carmen wordt nu echter over haar fatsoenlijke creatie in bescherming genomen door het Hollandsche blad „De Transvaler", die aldus deze dilettante operazangeres, die een doch ter is van den Eersten Minister, ver dedigt „Had mevrouw de Waal de hoogst immorele rol van de lichtzinnige vrouw „Carmen" vlot en met sukses gespeeld, dan zou ons dit erustig leed gedaan hebben. Wy Afrikaners zyn gelukkig nog niet voldoende „be schaafd" om voor onze dochters te willen luisteren naar de bedenkelike raadgeving van een Engelse tydgenoot, dat mevrouw de Waal „haar rokkies wat korter moest maken". Wy zyn volkomen tevreden met het behaalde sukses in lange rokken, doch hopen dat Signor Galetti, by zyn volgende poging de dochters en zonen van ons land zal willen gebruiken, voor een van de vele schone en leerzame opera's, die hem ter beschikking slaanopera's waarby 't niet nodig is het sukses afhankelyk te maken van een posten tot opwinding van hartstochtelike gevoelens van het publiek. Voor dat werk zyn onze Afrikaanse dochteren en zonen te goed en kan dit met het volste vertrouwen aan beroepsmensen van overzee worden overgelaten." Het is voor het ras der Boeren te hopen, dat de Afrikaners nog in langen tijd niet voeldoende „beschaafd" zullen worden. Een Australische Katholiekendag is dezen herfst te Sydney gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubilé van kardinaal Moran, die voor 25 jaren in Sydney kwam; tevens werd de eerste steen gelegd voor de kathe draal van O. L. Vrouw, een kapel in St. Patrick college gewijd en een ge heel nieuw college, St. Columbo's Missionary college, geopend. De Katholiekendag hield zijn sec tievergaderingen in verschillende stichtingen van godsdienst en onder wijs in Sydney en omstreken en algemeene bijeenkomsten in St. Mary's Hall. Een gebeele pagina van „Freemans Journal" was gevuld met de lijst der behandelde onderwerpen, die op elk gebied van wetenschap en kunst be trekking hadden. De aartsbisschop die zijn jubilé vierde. Kardinaal Moran, is in zijn tachtigste jaar, en in Juli van het volgend© jaar hoopt hij tegelijk met kardinaal Capelatro zijn zilveren jubilé als kardinaal te vieren. Bij gelegenheid van dit zeldzame jubilé geeft het „Sydney Freeman's Journal" een overzicht van de kerken, godsdienstige instellingen en inrich tingen, welke door den kardinaal ge durende de laatste kwart eeuw in zijn eigeu aartsdiocees werden opgericht. Het aantal priesters, dat in het jaar 1883 slechts 100 bedroeg, is nu gestegen tot 403. Het St. Patrick's College te Manly telde 45 studenten, en nu 100. Het getal der geestelijke Broeders, die zich aan het onderwijs wijden, steeg van 78 tot 245. Eene buitenge wone stijging is vooral merkbaar in het getal der leden van zustercongre- gatiën; van 102 in het jaar 1883 klom het nl. op tot 2379 in het jaar 1908. Terwijl in eerstgenoemd jaar aan 10,936 kinderen onderwijs werd ver schaft in katholieke scholen, bedraagt dit getal dit jaar niet minder dan 43,581. De katholieke bevolking van het aartsdiocees steeg van 93,600 tot 341,600; het aantal kerken en kapellen van 120 tot 595, en dat der inrichtin gen voor katholiek onderwijs van 81 tot 539. Voorwaar: er was reden tot feest. En levend toont zich ook daar de Katholieke Kerk. C. Het bacillen-gevaar. Dat het voor een bacterioloog maar beter is zijn dienstbode op de bood schap uit te sturen, dan zelf de be- n >odigdheden voor zijn ontbijt te gaan inslaan, bewijst een aandoenlijk ver haal van zijn ervaringen, dat de be kende professor Metchnikofl van het „Instituut Pasteur" onlangs in een der Pttrijsche bladen gaf. Zijn lijden begon in een banket bakkerswinkel, waar een blijkbaar teringachtige winkeljuffrouw voortdu rend stood te hoesten boven open schalen met koekjes en bonbons. In den kaaswinkel, waar hij vervolgens kwam, loerden eveneens ziekten en dood, in de gedaante vaü vliegen- stipjes, die de aangesneden kazen overdekten. En zegt de professor vliegen plegen op allerlei onreine zelfstandigheden neer te strijken, en daar ze in hun ingewanden geen des infectie-toestel rijk zijn deponeeren ze overal, waar ze vervolgens gaan zitten de bijeengegaarde microben. In den vruchtenwinkel was het al Diet beter. „De patrooD, vol vriende lijkheid, wil me zelf bedienen," schrijft professor Metchnikoff. „Voor hij elke vrucht inpakt likt hij zijn vinger om het papier te bevochtigen. Het eerste resultaat daarvan is dat hij een over matige hoeveelheid speeksel, met heel de flora van microben uit zijn mond op de vruehten vastplakt...." Ten slotte verwondt nog de spek slager zijn bacteriologisch gemoed. De man snijdt plakjes ham, en raakt ze daarbij aan met zijn vingers, „waar van de onzindelijkheid waarlijk niet met behulp van den microscoop be hoeft te worden vastgesteld." Zoo zijn we dus, concludeert de ge leerde, ten gevolge van de onzindelijke gewoonten, die in den detailhandel bestaan, gedwonf "n dagelijks een groot aantal schadelijk* bacteriën naar bin nen te werken. En bij vertelt verder, hoe hij de druiven in kokend water hield, en de sneedjes ham flambeerde, om de aanhangende gedierte te dooden. Maar omdat iedereen dit niet doen kaD, dringt hij aan op 'tgetruik van tangen om de levensmiddelen aan te pakken, welke tangen onder glazen stolpen tegen de vliegen zouden moe ten worden beschermd. Kom kom, professor I Als ge naging wat er met uw brood, uw vleesch,uw groente, uw wijn gebeurt voor ze op uw tafel komen, «oudt ge vermoede lijk beelemaal geen rustig oogenblik meer hebben, en in minder dan geen tijd van sterielen hongersnood sterven. Lijkt het u bij nader inzien dan toch nog maar niet beter met bacteriën in uw maag te blijven leven dan met een leeg digestie apparaat dood te gaan? Huur een nieuwe keukenmeid, hooggeleerde, en controleer haar niet te scherp. Wat niet weet, wat niet deert, zeiden onze voorouders. En met alle respect voor uw verheven weten schap lijkt me dat dan toch nog maar een practisoher leefregel dan de uwe 1... 3®elk is fie rijkste na,tie fier wereld? In fie „American Rieview" of „Re- views" handelt mr. F A Ogg lover den emstigen toestand van de Duit- scihe financiën,. Hij schrijft deze ge heel toe aan het verouderde fiskaal stelsel van dit land. Duitschland is zlelf rijk genoeg en kan gemakkelijk de verhoogde belastingen betalen, zegt hij. Sinds de stichting van ?t Keizerrijk nu 38 jaren geleden, zijn de voorspoed van het volk, de hij- verheid en de weelde op eene on vergelijkbare wijze vooruit gegaan De weelde van 'het keizerrijk is Zoo danig* geklommen dat er geeln ander voorbeeld van bestaat bij de andere Europeesche naties. Demburg, de secretaris van koloniën, schat de ver hooging in rijkdom vatn het land ge durende de twee tientallen 1884-1904 op 30.000.000,000 mark, en zelfs het socialistisch orgaan „Vorwarts" aan- vaaidt gereedelijk eb Ze sdhatting Sydow die een grondig onderzoek deed over den geldelijken toestand van enkele mogendheden, verklaart dat zij, die zeggen dat Groot-Britan- nië en Frankrijk rijker landen zijn dan Duitschland voortgaan op een staat van zaken die vroeger bost-omd maar die ten huidigen dag geheel veranderd is. Lr een laatst verschenen werk over den toestand der lajnden bevestigt Stemman Büeker, dat terwijl Duitsehland's rijkdom vroeger 200.000 mill, en En gel and' s rijkdom op 250.000 millioen mark geschat werd, men thans gerust mag zeg gen dat Groot Brittannië tot 350.000 millioen geklommen is. Ook prof. Delvuk onderzocht deze gegevens eln sloot er zich volkomen bij aan. ÏWelk volk is thans het meest ibe- last De schrijver beweert dat Duitschland, het rijkste land, teveias het minst balast is. De Duitscher betaalt minder las ten dan de Engelschman, de Fransch- man, de Amerikaan of de Italiaan Volgens berekening van den minis ter van financiën werd de belasting per hoofd geschat voor Groot-Bri- tanje op 95 80 mark, Frankrijk 82 70 mark. Vereen igde Staten 80 80, Ita lië 48 40, DuitsclhJand 48.17, Oosten rijk Hongarije 41.70. Het verschil tusschen Groot Brit tannië en Duitschland is waarlijk treffend. De plaatselijke belasting is in Engelalnü twtee en half maal Ihoo ger gesteld dan in Duitschland De Britsche „income taxe" beloopt op 9 pence tot 1 shilling' per ipond, [bij de Duitscibers slechts van ®/k pence tot 9V2 pence, om de vergelijking jiln Enge'.scjh geld te behouden De E|u- gelsehe belasting op den drank, die voor de hoogste van gansch de we reld gebonden wordt bedraagt 17 sh. 5 p. per hoofd, de Duitsche '4 sh 5 p Voor tabak betaalt de En gelschman 6 sh. 2 p. per hoofd, de Duitscher 1 sh. 5 p. Volgens den Duitschein minister van financiën zijn de Britsche erfe nisrechten per hoofd op 19 maal de Duitsche rechten, betaald in 1906, te schatten. De Duitsche schuld is Zeker groot en toch bedraagt zij slechts 255 mark prr hoofd, terwijl voor de andere landen dit beduidend meer is. zie bier: Oostenrijk 265 ,m Groot Brittannië 266 m Italië 307 m. en Frankrijk 621 m. De Voort- brengst van Duitschland is daarbij veel grooter dan Van elk ander land Buiten Europa schatten de Ameri kanen hulnUe Staten voor de rijkste van gansch de wereld Uitlotingen LODEN STAD ANTWERPEN 2i/2 pet, X fr. 100 van 1887. Trekking 10 Nov. iNpg niet zoo heel lang geleien stond er in ons Zondagsblad iedere week een bladzijde raadseltjes, vers jes, rebussen en andere aardighetheu voor onze jongelui. Tegen den zomer zijn we daar mee geëindigd, maar ide kinderen van on ze abonné's vragen ons zoo dikwijls, wanneer er nu weer eens raadseltjes en rebussen in het Zondagsblad staan, dat we maar besloten heb ben, er weer mee te begtinnem En omdat wfe lin de courant meer ruimte hebben dan in het Zondags blad, doen we het nu hier maar [We kunnen er dan tegelijk wat meei" in zetten, ook eens een paar aardige verhaaltjes en versjes voor de jongelui. Dat zullen jelui zeker wel heel leuk vinden, nietwaar kinderen En bovendien: we zijn van plan heel dikwijls dingen te geven, idle uitgeknipt en bij elkaar gelegd moe ten worden En als dat nu met het Zondagsblad moest gebeuren, was zoo'n nummer ineens geschonden ook! De krant, nu, als die gelezen is, vinden vader en moeder het meest al niet zoo heel erg1 als er een stukje uitgeknipt wordt, en ik heb al met de heeren van de krant afgesproken dat de kinderrubriek in het vervolg niet aan den achterkant van het feuilleton komt te staan. iWant het feuilleton verknippen, dat zouden jelui voor moe en de groote broers en zusters zeker toch cok niet mogen, hé En nu het antwoord op een vraag, die verschillende jongens en meisjes, hier in Haarlem vooral, gedaan heb ben wanneer er weer eens een wed strijd met prijzen komt Nu, een beetje geduld zul jelui daar nog1 wel mee moeten hebben, maar dit kan ik je toch wel zeg gen zoo héél lang zal het niet meer duren, eer er weer een groote wed strijd komt Ziezoo, hiermee is nu het praatje vooraf uit, want naar wat verder komt, ben jelui toch eigenlijk veel nieuwsgieriger, uietwaar! Valschermen 'maken. ps&t een goed gemaakt valscherm kan men heel wat pïtet hebben. Je hebt er niets voor noodig dan een vier kant stuk zacht vloeipapier (geen papier om inkt af te vloeien, maar van het dunne, waar je moe patro nen van knipt). Aan de vier hoeken van Idat stuk papier moet je een ka toenen draad vastmaken, maar dat gaat alleen erg gemakkelijk als je er gegomde randen, zooals ze aan de postzegels zitten, voor gebruikt. In zoo'n stukje gegomd papier maak je een gaatje en trekt daar den draad doorheen. Dan sla je den natgemaak- ten gegomden kant dubbel en plakt het precies in den hoek van het groo te stuk papier. Als je dat nu zoo aan alle vier de hoeken doet cn de vier katoenen draden van onderen bij elkaar brengt, heb je al een val scherm. Maar aardig wordt het pas als je van onderen aan de draden een bordpapieren mannetje, mooii uitge knipt, vastmaakt. Je kunt er ook een kurk aanhangen, maar dat is (niet zoo leuk. Voor je het scherm oplaat moet je de randen va|n het stuk vloeipapier tusschen de draden in een beetje uitknippen in den vorm van een drie hoek. Met een beetje wind kan nu zoo'n valscherm je heel wat pret bezor gen, vooral als het niet zoo heel klein gemaakt is. En als het door den wind meegenomen, wordt, wel 'dan maak je maar gauw weer ieen ander I. Tuin Huis Een vader van vier kinderen had achter en Daast zijn huis een flink grooten tuin. Nu vroegen de kinderen aan hun vader, of hij den tuin onder beu wilde verdeelen, en dat ze dan alle vier in hun stuk net zooveel konden planton en zaaien als ze maar wilden. Nu, die vader had nog een ande ren tuin en wou dezen dus wel onder zijn kinderen verdeelen, maar hoe m jest, dit gaan Als hij drie kinderen gehad had, was het gemakkelijk ge noeg geweest, maar met vier boe moest hij het nu aanleggen om ze ieder een e--'en groot stuk te geven Dat vertel ik u over acht dagen, als ge het dan zelf nog niet gevonden bebt. II. Wat is het verschil tusschen 2X2—4 en een zure augurk III. Probeer eens of ge de cijfers in deze figuur zoó kunt aanvullen, dat de som der getallen in elke staande en liggende rij en ook in de diagonalen precies 125 bedraagt. IV. Wie kan dit lezen: A V. Een 8. 9. gebruikt men als er sneeuw ligt. In den winter is het buiten niet 10 8_ 9. 1. Buiten hebben de meeste menscheD een 7. 2. 3 6. Een 4. 10. 8. 8. 6 is een mooi dier. Mijn geheel is een zwaar vergift. Wie ben ik VI. XXXX XXXX Wat staat bier? XXXX XXXX VII. het valt on heb kan de dek op wil der sel ben het den uit Welk bekend spreekwoord kunt ge uit deze achttien lettergrepen maken Zoo, van al deze raadseltjes en op gaven zult ge nu de volgende week nier de oplossing vinden. Dan kmt ge zien of ge het allen goed hebt gehad. Zoek er maar terdege naar I Oplossingen sturen moet ge op het oogenblik maar niet doeD, want ik zou misschien toch geen tijd hebbeD om ze na te kijken. De Raadselredacteub. Behandeling van Rechts zaken, adviezen, incasso, opmaken van diverse akten, re gelingen met crediteuren, behandeling van accoor- den in faillissementen. DRINKT (licht en donker). ONOVERTROFFEN. Verkrijgbaar aan het Hoofd-agent- schap DONKERE SPAARNE 50. TELEFOON 56. Verkrijgbaar (Firma HOEKSEMA,) Telefoon No. 137. TELEFOON 1590. Probeert U eens mijne overheerlijke k 30 cents per pond. (waaronder ook Bouwcredieten) wor den in behandeling genomen door den Makelaar FRANS ERDTSIECK, KRUISSTRAAT No. 2. Z ij I wr o g @5. voorhanden. STUCADOOR. Donkere Spaarne 12 Telefoon Do. IOI7. b. h. Koningsplein AMSTERDAM. Consult dagelijks voor tandheelkun dige behandeling en het plaatsen van kunsttanden volgens deDieuwste vin ding. Prijzen zeer billijk, operatiën pijnloos. Bij het beoefenen van de Wielersport lijst de vraag „We>ke zijn de BESTE rijwielen en toch BILLIJK GEPRIJSD WIJ WIJZEN U OP ONZE Cvpn7pn yppp als op het gebied van de Luchtscheepvaart I L th»DS de langdurige en nauwgezette proefne- I mingen langzamerhand meer en meer het toppunt van volmaakt heid gaan bereiken en dus voor de toekomst van groot belaDg zijn, evenzoo zeer etaat het onomstooteüjk vaat. dat de BAVING j KLSWICK, SUCCESS en WELCOME RIJWIELEN niet alleen hebben bewezen door hunne volmaaktheid en hunnen BILL IJKEN PRIJS te zijnde rijwielen van het verleden en heden, maar ook voor de toekomst. Dit te zeggen is niet alleen volkomen gewettigd door de niet te overtreffen afwerking, de onverwoestbaar solide con structie en fljoe uitrusting, maar ook door den billijken prijs is dit in alle opzichten juist. Wij garandeeren U bet denkbaar fijnste en in verhouding tot andere le klas fabrikaten tegen uiterst billijken prijs. A. De aanvraag gaat steeds door; B. Omzet ongeëvenaard groot; C. reclames vrijwel nihil; D. Duizenden tevredenheids- betuigingen, uit alle oorden des lands, voor iedereen ter inzage. Bewijst dit alles niet dat de BAVING ELSWICK, SUC CESS en WELCOME rijwielen niet alleen zijn de rijwielen I van het verleden ec het heden, maar ook voor de toekomst ter beoefening van de Wielersport? Weet gij ook wel, dat de nieuwe „EXPRESS RIJWIELEN" de concurrentie van de zoogenaamde goedkoope machines op den duur verdringen. Grootste omzet in 1e klas rijwielen hier te iande. Agent voos* Haarlem: BIJ DE GROOTE MARKT. Levert de Elegantste en goed koopste Naaimachine van af f 18 met Kast. Drie jaar garantie en gratis onderricht. Dok inhet moderne borduren. KANTOOR: NIEUWE GROENMARKT 6. Geld verkrijgbaar (4 rente) met en zonder borgen, ter wijl de aangevraagde som zonder eenige korting wordt verstrekt. OEES8 KOSTVfSDflUlT. Kantooruren van 9—4 en van 6 8, Zaterdag alleen van 9—4. ONOVERTREF Betaalbaar 1 Juli 1910. 161 174 1959 3227 3569 43634558 6158 7037 7970 81341062810706 11040 12098 14845 15186 15610 16257 17181 17465 18517 19844 21310 21334 22324 22991 23603 26260 27223 28171 29635 29836 32228 32360 33361 33843 34446 34763 35996 39056 39174 40101 41200 43167 45447 48137 50 46 50134 53045 54843 54941 55459 55735 56225 57220 61624 62462 63162 64895 67752 66906 67836 68864 72458 72717 72963 Serie 17465 no. 18 fr. 10,000; serie s227 no. 14 fr. 1(00; serie 34763 no. 7 fr. 500; serie 26260 no. 2 en sejie 72717 no 25, elk fr. 250. De volgende elk fr. 150. Serie 3227 no. 23, serie 14845 no. 4, serie 15186 no. 9, serie 1561 1 no 11, serie 15610 no. 24, serie 17465 no. 3, serie 17465 no. 6, se ie 18517 110. 22, serie 22324 no. 1, serie 22991110. 9, serie 35996 no. 2, serie 39056 no. 2, serie 39U56 no. 22, serie 43167 no. 10 serie 50134 no. 15, serie 56225 no. 12, serie 66906 no. 2, serie 66906 110. 10, Berie 72458 no. 23, serie 72963 no. 14. De overige 1108 in bovenstaande serieën vervat, elk met fr. 110. lGlh 1 M j, 8 te VAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 10