TWEEDE 8LAD. Van alles wat! Gemengde Buitenlandsche berichten Populaire Politiek. Gemengd Nieuws. ZATERDAG 13 NOV. 1909. De Katholieken gaan achteruit NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT LI. In een van de Roomsche bladen werd onlange een noodkreet gfslaakt: de Katholieken gaan achteruit! Dat was nu ditmaal geen herhaling van het motief: „wetenschappelijk tekort", dat een pöoe geleden aan de orde scheen te zijn, maar het bedoelde een achteruitgang in aantal. Het percentage van de Katholieken onder de bevolking is in de laatste zeventig jaren gedaald van ciica 39 tot circa 35. Dat ziet er leelijk uit! En te meer, omdat een van de groote oorzaken van dit dalen der getalsterkte van de Katholieken is: de zeer hooge kindersteifie. Onlange is in het Comité der K. S A. voor Haarlem en omstreken deze zaak ter sprake gekomen en de aan dacht werd erop gevestigd, dat elk voer zich eens in eigen kring aan het onderzoeken nuoet gaan, waaraan ook in onze omgeving en in onze streken deze vermindering te wijten zou zijn. Nu is dat m. i. in zooverre al wat voorbarig geweest, omdat we eerst hebben te weten hoe de sterftecijfers, speciaal de percentage-cijfers van de sterlte onder Katnoheke kinderen en andere, hier in onze omgeving zijn. En voor zoover ik weet, is er nog niemand die dat heeft uitgezocht. Ikzelf ben er aan begonnen en als ik tot een resultaat kan komen, zal ik d.e cijfers hier publiceeren, doch gemak kelijk zijn ze met bijeen te brengen. Intusschen trekt het vraagstuk toch op andere wijze en van ander gezichts punt, de aandacht. Pater Ildefonsus, een bekend Kapu cijn, schrijft erover in „Sobriëtas", en deze schrij er wijt die groote kindersterfte voor een goed deel aan het alcoholisme, dat tegenwoordig („De Tijd" klaagde er nog over dezer dagen in een heftig artikel tegen het boek van Dr. Brom, waarbij het blad toonde, jonge geestdrift over één kam te scheren met bezadigde deftigheid) zoowat alles op z'n rekening krijgt, maar dan toch ook met Uilenspiegel zeggen kan ik maak bet ernaar 1 Nu doet pater Ildefonsus dat na tuurlijk niet op z'n eigen houtje, maar gaat af op wat een Duitscn geleerde, zekere professor Von Bunge uit Bazel, omtrent deze zaak heeft geschreven en uitgeviecbt, Deze heer Von Bunge wijt de vermeerdering der kindersterfte vooral aan het niet zélf voeden door de moeders van hun jonge kindertjes. En hij heeft uit zijn onderzoekingen ge vonden, dat ou vermogen om kinderen zelve te voeden (hetzij doordat de hoeveelhei voedsel niet toereikend is, hetzij doordat de hoedanigheid daarvan niet goed is) een erfelijke kwaal is. En als eenmaal een vrouw dat vermo gen om zelve haar kinderen te voeden heeft verloren, dan is het ook voor haar nageslacht voorgoed van de baan. En hoe wordt nu dat vermogen verloren Professor Bunge vertelt het royaal weg: als een vader alcoholist is (wat natuurlijk niet wil zeggen, dat hij een dronkaard moet zijn, maar dat hij dagelijks een hoeveelheid van ongeveer 2 liter bier gebruikt of een hoeveelheid anderen drank, die wat bet alcohol kwantum betreft, daarmede gelijk staat) de dochter van zoo iemand in haar huwelijk het vermogen om zelve haar kinderen te voeden, onherroepelijk missen moet. Ik zou met dergelijke apodictische uitspraken van geleerden niet graag zoo absolnut méégaan. 't Is, dunkt me, met die geleerde heeren net als met alle theoritici: ze stellen maar algemeene regels, doch het rijke leven is zoo afwisselend en variëerend en vol schakeeringen en veranderingen, dat in de practijk hun algemeene regels allesbehalve altijd opg an. Daarenboven is dat stellen van al gemeene regels zeer gevaarlijkMenige jonge vrouw, die met droefenis bemerkt dat zij haar kindje niet zelve kan voedèn, zou terecht verontwaardigd wezen, als men maar zoo klakkeloos ujt dat feit ging concludeeren, dat haar vader of grootvader of overgroot vader een alcoholiet moet geweest zijn! Intusschen lijdt bet, blijkens de uitspraken van verschillende doctoren die in het straks zoo genoemde artikel van pater Ildefonsus worden aange haald, toch geen twijfel of het gebruik (ik zeg nog niet eens: misbruikvan alcohol heeft helaas ook invloed op den achteruitgang van het vermogen, de kinderen zelf te voeden. Als men dit aanneemt, en dan na gaat dat door slechte voeding tal van kinderen sterven, dat de kinderstei fte onder do Katholieken in het alge meen in ons land hooger is dan bij niet-katholieken, dan volgt daaruit voorloopig toch al dit: dat wij, Ka tholieken, ten opzichte van het drank- bestrijdersvraagstuk waarschijnlijk ook in het belang van de vitaliteit en getalsterkte der Katholieken oen plicht hebben te vervullen. Mtédoen aan den strijd tegen den alcohol, aan den strijd vooral tegen het misbruik daarvan, kan misschien óok medehelpen om die vermindering van het percentage der Katholieken tegen te gsaD, waarover we ons terecht ietwat ongerust maken Ik zeg met opzet: misschien. Want bewezen is daaromtrent nog niets. Maar verband is er wel, en me dunkt dat bij die gaat onderzoeken waaraan de vermindering van het percents gewijze aantal der Katholieken in ons vaderland te wijten is, toch op den duur het alcoholisme niet mag ver geten F. Een reis om de wereld. Een eigenaardige reis om de wereld maakt op 't oogenblik de stoomboot „Cleveland" van de Hamburg-Am er ika- lijn. Men moet de geschiedenis en het wezen van de moderne wereldreizen kennen om te begrijpen, dat het in dit geval om een zeer ongewone gebeurte nis in het wereldverkeer en in de we re Ids ch e epvaart gaat. Want nog nooit i. Hoie wordt een wetsvoorstel of begrooi- ting behandeld in de Tweede I Kamer? De Tweede Kamer is begonnen met „de begrooting", ert dag aan dag lezen we er over in de krant. Maarvelen zijn er, dtie dén 'eens stuiten Op dezen, dan weer op genen term dien ze niet goed vatten, ander- ren zijn er, die voor al die politieke histories niet veel voelen, omejat ze niet weten hoe het raderwerk der wet- tenmakerij in elkaar zit, hoe de poli tieke keuken werkt. En nu hebben we gemeend, dat een heel populaire, een doodgewone uiteen zetting en uitlegging van dat mechanis me van onzen Kamer-arbeid, een kijkje in de keuken onzer wettenmakers, voor velen wel interessant zou zijn. Het zou dachten we de belang stelling voor politieke zaken, die bij velen bestaat, verhoogen en hun kennts weer eens opfrisschen. Het zou voor anderen iets kunnen zijn om hun be langstelling te doen groeien en zelfs nieuwe belangstelling, die toch zoo hóóg noodig is, te wekken. En daarom beginnen we hier, onder een nieuwe rubriek „POPULAIRE PO LITIEK" vandaag al met eetn, door een goed vriend op bevattelijke wijze ge schreven schets, waarin we vertellen Van de wijze, waarop een wetsvoor stel of begrooting in de Tweede Kamer wordt behandeld. We hopen, dat onze „Populaire Poi- litiek", waarin we achtereenvolgens al lerlei onderwerpen die op politiek ge bied de aandacht trekken, zoo moge lijk geregeld om de veertien dagen, op bevattelijke wijze zullen behandelen, in de belangstelling onzer lezers een goede plaats zal innemen. We gaan dus vandaag eens wat tar- tnen en uitdrukkingen uit het gedoe van de Staals-machine verklaren, die velen toch niet geheel of ten volle Worden begrepen. En dan tevens een overzicht geven Van de wijze, hoe een wetsvoorstel door de Tweede Kamer wordt in ont vangst genomen, besproken, en behan deld. Bij een wetsvoorstel bevindt zich ge woonlijk een „Memorie van toelich ting". Wat is dat? Onder „memorie van toelichting" verstaat men de verkla ringen, welke door den minister aan het wetsvoorstel worden toegevoegd. Behalve de wet zelf (wetsvoorstel), worden n.l. nog èenige verklaringen, er bij door den minister aan de Kamer gegeven, bij voorbeeld waarom dit of dat artikel in die wet staat, wat dit of dat daarin beteekent, enz., en die verklaringen noemt men de „memorie van toelichting". Nu rijst de vraag, hoe wordt nu zoo'n wet (of ook de begrooting) in de Twee tje Kamer behandeld? Zooals men weet, verdeelt de Tweede Kamer, die in 't geheel 100 leden telt, zich bij loting in 5 afdeelingen van ier der 20 leden. Dit geschiedt alle twee maanden opnieuw. Na die loting begeven zich alle le- I den naar hunne afdeelingskamer enkie- zen daar een voorzitter en tweeden voorzitter voor hunne afdeeling. De voorzitters der 5 afdeelingen vor men te zamen met den voorzitter der geheele Kamer de „centrale sectie" der Kamer. Vóórdat nu eene wet of eene begrooting, welke door den mi- 1 nister of eigenlijk de Ko ningin wordt voorgesteld, in het open baar behandeld wordt in de Kamer, wordt zij eerst in elk der 5 afdeelin gen afzonderlijk onderzocht en bespro ken. Dit is „het afdeelingisonderzoek". j Elke afdeeling benoemt dan eein „rap- portenr De 5 rapporteurs der 5 af deelingen vormen samen de „commis sie van rapporteurs", welke commissie zich ook weder een voorzitter kiest. I Die rapporteurs bespreken dan met elkander alles wat in de 5 afdeelingen over het wetsvoorstel (of de begroo ting) is gezegd!, of men het er nog hl mede eens w.as, wat de leden er tegen of er voor vonden, welke veranderin gen zij verlangden, enz., en stellen dan gezamenlijk een verslag op, dat ge noemd wordt „liet voorloopig verslag", j Die „voorloopige verslagen" op aller- I lei hoofdstukken der Slaatsbegrooting, komen pp het oogenblik in de krant heeft een reisgezelschap van zooveel personen gezamenlijk zulk een groot- sehe reis gemaakt, nog nooit heeft een stoomboot van de groote afmetingen van de „Cleveland" om onzen ganschen aardbol heengevaren. Do „Cleveland" is op één na de nieuwste en een van de grootste en meest elegante stoomboot en van de HamburgAmerika-lijn. Eerst sedert de lente van dit jaar is zij in dienst, en wel aLs een van de vijf voornaamste H.A.P.A.G.-sichepen van de vaart Ham burgNew-York. Haar bruto-laadver- mogen bedraagt bijna 17.000 register- tons. Haar passagiers-inrichtingen wed ijveren met die van de „Kaiserin Au- guste Victoria" en de „Amerika Op de wereldreis zijn aan boord meer- dan 1000 personen vereenigd; 618 passa giers en 4-13 man équipage. De lei ding van het stoomschip is in handen van den H.A.P'.A.G.-kapitein Demp- wolf, die reeds bij vele zeetoeristen we gens de pleiziertoeliten van de Ham burg—-Amerika-lijn bekend is. Enorm is de proviand,, de bagage en de menigte uitrustingsstukken, die bijna het geheele tus.schendek van het stoom schip in beslag nemen. De excursie, die in verbinding met het groote Ameri kaan.sehc reisbureau van Clark onder nomen werd, en uit twee bijna gelijke wereldreizen bestaat, duurt dan ook ruim zeven maanden. 16 October is het sichip van New-York vertrokken. Zijn reisroute voert over Madeira, Gibral tar, Napels, Port Said, Suez, Bombay, Colombo, Calcutta, Rangoon, Singapo re, Batavia, Victoria, Harbour, Laboean (Borneo), Manilla, Hongkong, Nanasa- ki, Kobe, Yokohama, Honoloeloe naar San Francisco. Hier verlaten de pas sagiers het schip, om voor circa 750 nieuwe passagiers plaats te maken. De reis gaat dan tot Gibraltar langs den- zelfden weg terug, om 21 Mei 1916 te Hamburg te eindigen. De beginstations van het eerste deel der reis zijn reeds achter den rug; 24 October is de, „Cle veland" in Madeira (Funehal), 29 Oc tober in Napels en 4 November te Suez aangekomen. Zoowel de passa giers als de besturen van de maat schappij en van het reisbureau zijn over het verloop van do reis tot nog toe ten zeerste tevreden. De wagon met (len gyroskoop. De uitvinder Breunan. in Engeland, heeft, naar men zich misschien her innert, uitgevonden het stelsel van den wagen op ééne rail die zich py- roscopisch in evenwicht kan houden. Ruim een half jaar geleden vertoon de de beer Brennan een klein model van zulk een voertuig aan de leden van de Royal Academy. Zoowel weten schappelijke mannen als technici kregen toen een zeer groot vertrouwen in de toekomst van de uitvinding, dat een aanzienlijke som werd bijeenge bracht om den uitvinder in staat te stellen, zijn proefnemingen voort te zetten en zoo mogelijk tot een prac- tisch resultaat te brengen. Daarin schijnt hij nu geslaagd te zijn, volgens de verhalen. Hij bouwde een wagen van veertig voet lengte en tien voet breedte, wegende 22 tons, met een draagvermogen van tien tot vijftien ton. Deze wagen loopt over één rail, op dén bodem gelegdde beweegkracht wordt geleverd door twee petroleum- motoren, waarop dynamo's gekoppeld Dit voorloopig verslag zenden de rap porteurs nu op aan den minister, die het wetsvoorstel heeft ingediend en de minister zendt weder een antwoord op dit voorloopig verslag. Dit antwoord van den minister heet de „mempriie van antwoord". Van de begrootings-hoofdstukken zul len ook deze Memories achtereenvol gens in de krant geresumeerd worden. Als nu de Kamerleden in de 5 afdee lingen ook de memorie van antwoord hebben besproken, dan steil de commis sie van rapporteurs wederom een ver slag op, en dit is het „eindveirslag". Nu kan de behandeling van do voorge stelde wet of begrooting in da Kamer in 't openbaar beginnen. Hierbij zijn da leden natuurlijk niet meer in de 5 af zonderlijke afdeelingen vereenigd, maar allen tezamen. Eerst wordt nu de wet, of de begroe ting, in haar geheel besproken (de alge meene beraadslaging). De leden der Kamer spreken zoo is het voorschrift van af hunne zit plaats, of vanaf de spreekplaats, staan de hunne redevoeringen uit! Deminis- ter beantwoordt de sprekers. De leden kunnen weer antwoorden op hetgeen de minister gezegd heeft (repliceeren, de repliek) en daarop kan de minis ter weer het zijne zeggen (de dupliek). Eik lid der Kamer kan tweemaal over hetzelfde onderwerp het woord voeren; om meer dan tweemaal daarover te spreken, heeft hij het verlof noodig van de Kamer. Als de wet (of het betreffende hoofd stuk der begrooting) nu in haar geheel behandeld is, of, zooals men dat ook wel zegt, als „de algemeene beraadsla ging" geëindigd is, dan begint men elk .afrtikel van de wet (of elk onderdeel van de begrooting) afzonderlijk te be spreken. Daarbij worden natuurlijk ook be sproken de veranderingen (amendemen ten), welke de commis;s,ie van rappor teurs in haar eindverslag heeft voor gesteld. Wil een Kamerlid zelf nog een verandering (amendement) in de wet voorstellen, dat niet reeds door de commissie van rapporteurs is voor gesteld of daarmede overeenkomt, dan nnoet hij dat schriftelijk doen en 5 an dere leden moeten zijn amendement steunen. Als dit alles besproken is, wordt er zijn. Het evenwicht wordt verzekerd door twee gyroscopen van anderhalve ton gewicht. De wagen liep uitstekend, zoowel langs een rechte, als langs een circelvormige baan, ledig en door belangstellenden bezet. De snelheid moet gemakkelijk opgevoerd kunnen worden tot 150 mijlen per uur. De heer Brennan verwacht groote dingen van zijn uitvinding. Hij is overtuigd, dat hij zeer wel een mono rail wagen met een draagvermogen van dertig tons kan bouwen, voor de som, die bespaard wordt op 2 mijlen spoor. De wagen behoeft niet zwaar gebouwd te worden, aangezien men hem op zooveel wielen kan laten rusten, als onder den bodem aange bracht kunnen worden. De uitvinder sprak bereids met hoopvolle verwach tingen van den tijd, wanneer mono rail treinen met promenade-, concert-, biljartwagens enz. zullen rijden. Zulk een verwachting zegt bij den heer Brennan wat meer dan bij een ander, omdat hij een uiterst pessimistische uitvinder is. Hij gelooft niet aan het succes van een uitvinding, voordat hij tijdens en zelfs eerst na het uitwerken ondanks zich zelf overtuigd wordt. De club do „Vijfhonderd". Londen, zoo rijk op het gebied van clubs, en vooral op dat van zonder linge clubs, om niet te zeggenclubs van zonderlingen telt sedert kort een allermerkwaardigste club daaron der, de Club de 500. Zooals uit den naam reeds blijkt kunnen slechts vijf honderd leden in die club worden opgenomen. Als lid ervan heeft ieder, die tot toe treding wordt toegelaten, een nummer, een naam draagt hij Diet; in de club mag bij alleen bij zijn nummer wor den aangesproken. De leden mogen niet aan elkaar worden voorgesteld; krachtens hun lidmaatschap kennen zij elkander, maar slechts bij hun nummer. Bij het betreden van de club wordt het nummer door een electrische controle-tafel geregistreerd. Kellners zijn in het gebouw niet aanwezig. Elk lid moet maar voor zichzelf zorgen. Wat hij wenscht wordt op een genummerd blaadje uit een bloc-note geschreven, en op een draai bare tafel gelegd, die altoos slechts voor de helft uit den muur komt. Onmiddellijk draait de tafel en staat het bestelde gereed. Een automatisch restaurant, hori zontaal aangelegd 1 De leden begroeten elkaar door driemaal te blaffenWaf, waf, waf! Ieder lid is verplicht voor de club fonograaf een redevoering te houden, een stukje te zingen, of een muziek stuk te spelen. Het aantal boeten is zeer groot: voor de opbrengst worden biljetteD gekocht voor de premières in de groote Londensche schouwburgen; deze worden bij toerbeurt aan de clubleden gegeven, onder voorwaarde dat zij er in club-costuum heen gaan. En daat dit costuum bestaat uit een zwart fluweel Florentijnschen mantel, met het nummer in groote roode cijfers op de borst, is het vrij zeker, dat de delinquent, minder pleizier zal hebben van zoo'n vrijbiijet, dan het publiek in zijn buurt... gestemd, eerst over de amendementen (veranderingen) die zijn voorgesteld, dan over het wetsartikel zelf. Vervolgens gaat men over tot de behandeling van en het stemmen over het volgend arti kel en zoo voort. Zijn nu alle artikelen afzonderlijk behandeld en.gestemd, dan volgt de eindstemming over de geheele wet. Somtijds wordt bij de eindstemming door den voorzitter der Kamer aan de leden gelegenheid gegeven om nog zeer in 't kort te zeggen waarom zij vóór of tegen de nieuwe wet zullen stem men: hun stem te- motiveeron, zooals men dat noemt. Bij die gelegenheid leggen dikwijls de leiders der partijen namens hun partij gewichtige verkla ringen af. Stemmingen over personen geschie den met briefjes, stammingen over .amendementen, wetten, begrooting enz. zonder briefjes, door te zeggen „vóór" of „tegen". Om besluiten te kunnen ne men (niet om te kunnen beraadsla gen!) moeten minstens 51 loden aanwe zig zijn. De volstrekte meerderheid der stemmen (de grootste helft) beslist. Is de wet door de Tweede Kamer aange nomen, dan gaat zij naar de Eerste Kamer. Dikwijls hebben er onder behande ling van een wetsvoorstel „interpella- tiën plaats., of wordt er een „motie van orde" voorgesteld. Een „intierpieffatie" is eene vraag, welke een Kamerlid, na eerst van de Kamer verlof bekomen te hebben, aan den minister stelt. De minister beant woordt de vraag en do Kamerleden kunnen over vraag en antwoord debat- te er en. Ook heeft de Kamer oen vragendag vastgesteld, waarop de leden zonder eerst aan de Kamer verlof te vragen, den minister vragen kunnen stellen, maar dan zonder debat en zulk een vraag wordt ook niet „interpellatie genoemd. De „motie van ordjei". Ieder Kamer lid kan een „motie" voorstellen, mits 5 leden hem steunen. Een „motie" heeft gewoonlijk ten doel do opinio van de Kamer te doen kennen over een of ander punt, of te doen beslui ten om de behandeling of beslissing van een zaak uit te stelled of voor' goed te eindigen. Een motie is eigenlijkeen voorstel Inbraak op klaarlichteu dag. Te Renooi (gem. Beesd), is in het veld, op klaarlichten dag, bij afwezigheid dei- bewoners, ingebroken en f 400 ont vreemd. Dader onbekend. Ook een goede vangst. Aan de mo gelijkheid, dat een koe een haas vangt, is in het volksgeloof nooit ernstig ge twijfeld; maar dat men in Amsterdam, in de stadsgrachten levende duinkonij nen vangen kon wie zou 't geloofd hebben? Deze natuur-historisehe buite nissigheid heeft zich voorgedaan bij de demping van liet stukje Lijnbaans gracht hij het Leidsdie plein aldaar. Bij schuiten vol wordt daar het duin zand in het water gestort en toen men met deze bewerking bezig was, hipte er plotseling een alleraardigst dik ko nijn over het aangeplempte gedeelte. Het dier was met het afgegraven duin zand mede ingeladen, had zich gedu rende de reis onder het zand schuil gehouden en verkreeg, zeker allereerst tot zijn eigen verbazing, midden in het drukke stadsgedeelte zijn vrijheid weer! Voor eenige oogenblikken slechts, want een algemeene jacht van zandschep- pers en de straatjeugd volgde, zoodat langoor in een ommezien overmees terd en door een der werklui triom- fanteliik naar moeder de vrouw werd gebracht. Die zal wel even groote oogem heb ben opgezet als het arme, verschalkte konijntje. Een vlugge boer. Te Winkel staan bij een landbouwer in den Groetpolder nog meeir dan 10 Hectaren veldvruch ten, stroo- en peulvruchten, op den akker, meerendeels in schelven. Dui zenden muissiehen strijken dagelijks neer op dezen welkoimen buit. Dat kwam goed af. De R.-K. School te 't Zand, Zijpe, wordt o.m. ook bezocht door twee Katholieke kin deren van den lieer Haring uit Koe gras. Toen ze 's middags niet huis waarts keerden, heeft men den gethee- len nacht zoekenile doorgebracht en niets gevonden. Wal bleek nu den vol den morgen? Een inwoner van 't Zand had beide kleinen den nacht bij zich gehouden, niets van de drukte verno men, en ze 's morgens, op den gewo nen tijd naar school gezonden. De goeie menschen hadden zeker niet ge dacht, dat ze het echtpaar Haring in doodelijke ongerustheid brachten. Een jeneverboycot. In do laatste hoofdbesfuursvergadering der Nederl. Vereeniging tot afschaffing van alcoho lische dranken, is de mogelijkheid be sproken tot het voeren eener uitge- breide actie voor een jeneverboycot. Besloten werd een onderzoek in testel len of deze mogelijkheid inderdaad be staat, en een dergelijke actie kans van slagen heeft. De besprekingen hierover werdén gevoerd in verband met een eventueelo verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Uit de dakgoot gevallen. Te Den Helder is de ongehuwde werkman W. E., bij het steenen aandragen uit de dakgoot van hat marine-hospitaal ge vallen Hij bleef op de plaats dood. Oververmoeid en gestikt. Eenige landbouwers te Boekelo, gemeente Lon- ne,ker, vonden gisterenmiddag, met den hals over prikkeldraad hangende, een man cie bleek overleden te zijn. Het was het lijk van den zwerver J. Nach- iom, na ini "tlkort zijn gevoelen gezegd te hebben, maar tot iets anders over te gaani Zulke moties drukken somtijds het vertrouwen of het wantrouwen van de Kamer in de regeering uit en worden dan een „votum van vertrouwen" ge noemd. Spreekt de Kamer daardoor h,aar wantrouwen uit, dan volgt dik wijls het aftreden van een minister of van het geheele ministerie. Nog iets over de begrooting. Een verstandige huisvrouw schrijft steeds alles wat er uitgegeven wordt in de huishouding en alles wat er in komt op, en dan op het einde der week en op het einde der maand, telt zij den boel eens op en ziet: zooveel heb ik deze weiok, deze maand uitge geven yoor vleeseh, zooveel voor brood, zooveel voor lekkernijen, zoo veel voor kleedqren en dan tolt zij vooruit voor de komende maand: zoo veel zal ik ontvangen: daarvan moet zooveel af voor huishuur, zooveel voor schoolgeld, zooveel voor den hakker... en clan ziet zijdie steenkolen zijn duur, ik Z|al dus niet toekomen, ik moet dus ergens wat zuiniger in zijn, waarin kan dat het best?.... Zoo gaat het ook in het huishouden Man den staat, maar dan in het groot natuurlijk. Niet bij het begin van iedere maand, maar bij het begin van het jaar, moe ten de ministers de moeders in het huishouden vian den Staat, zou men hen kunnen noemen! welen hoeveel zijt hieraan, hoeveel daaraan kunnen beste-1 den. Daartoe dienon zij bij de .Kamen vóór het einde van het jaar een „be- •Tooting" in. De begrooting is dus een plan door de ministers opgemaakt, boe zij gedu rende het komende jaar het huishou den v,an den Staat zullen besturen, wat zij denken uit te voeren, welke mid delen zij daartoe noodig hebben en hoe zij aan al dat geld zullen komen. Die begrooting bestaat, uit 15 hoofd stukken: le hoofdstuk bevat o.a. de Uitgaven voor H. M. do Koningin, 11. de uitgaven voor de Colleges van Staat, b.v. de Kamers, do Raad van State, de Rekenkamer, enz., III. do plannen en uitgaven aangaande het buitenland, IV. justitie, V. binnenlandsche zaken, VI. marine, VII financiën (dus o.a. belas tingwetten), VIII oorlog, alles wat op t tegaal, die vermoedelijk in overver- moeiden toestand is gevallen en gestikt. Aan den hals vertoonden zich eenige verwondingen. Kinderverlamming. Te Nieuw- Schoonebeek (Dr.), heeft zich een ge val van kinderverlamming met doode- lijken afloop voorgedaan. De mazelen. In noordoostelijk Friesland heerschen nog de mazelen, vooral onder de kinderen. Van de Christelijke school te Buitenpost wa ren deze week ruim 90 leerlingen ab sent wegens ziekte. Soldeerendo ketel is kapot. Bij een distillateur in den Haag kwamen dezer dagen een paar Zi geuners uit het kamp1 bij dien Rijs- wijkschen weg om wat drank te ha len. Hoewel ze geld bij zrcut hadden, betaalden ze liever niet,: ze zouden als betaling een paar ketels lappen. De distillateur gai hun daartoe een suiker- en een distillatie-ketel me de, alsmede een balion-koelkup, wel ke hier te lande niet kan worden! gerepareerd: dat allies onder garan tie van 120 fr. (Maandagmorgen nu kreeg hij be richt, dat de ketels gbreed. waren. Hij zond een bediende met een wa gen om ze in het Zigeunerkamp in entvangst te nemen.- De ketels, goal gerepareeird, werden met benulp der Zigeuners zelven op den wagen gela den. En dezen eischbem. thans hun, waarborgsom terug; dat was hun recht. klaar- nu begon het liedje van pol- deeren.... soldeerem Toen ze liez-e som in handen haddep, eischten ze nog' f 180 voor de reparatie van de ketels, welke ze, hoewel tegen den last van den distillateur, van een keperen bodem voorzien hadden. Die som was natuurlijk veel te hoog, en de knecht, die daarenboven geen geld bij zich had, weigerde de be taling'. Doch nu op eens of er ean sein was gegeven, stormde het heel© kamp, mannen, vrouwen en kinderen op den wagen los en in een ommezien stonden de ketels weer in een. der Zigeuner-voertuigen, terwijl de be diende zonder de ketels, maar ook zender de waarborgsom naai- huis ken terugkeeren. Zooveel begrip- hadden de Zigeu ners echter wiel, dat ze wisten dit niet straffeloos te kunnen doen. Her haalde malen trachtten zij den dis tillateur naar het vijandelijke kamp te lokken, door hem voor te stel len, dat de ketels daar gewogen zou den worden en hij dan alleen jhéiti meerdere gewicht aan koper en het Icon zou moeten betalen. Hij daar entegen eischte, dat ze de ketels aan zijn pakhuis zouden afleveren. Ten slotte kwamen ze met ie ke tels en weegschalen om ze te we gen. Doch de distillateur vroeg hun, maar koirt en goed te zagigen, wat zij als reparatie-loon eischten. Zij verlangden nu f118, wat minder, maar nog1 altijd een veel te hoog bedrag. Hoor eens zei de distillateur hieropik geef f 25 en geen cent meer. Natuurlijk wilden de Zigeuners boos heengaan met de ketels. Maar zij gingen zonder ketels. Want toen ze de hand aan het eigendom van. onzen distillateur sloegen, dat nu leg or te land betrekking heeft, IX water staat, X landbouw, handel eu nijverh., j XI koloniën, XII onvoorz. uitgaven. Het spreekt vanzelf, dat bij de behande ling der verschillende hoofdstukken, bij elk hoofdstuk die minister vooral be- trokken is, voor wiens departement of afdeeling van bestuur dat hoofdstuk geldt. Zoo b.v. bij hoofdstuk IV (justi tie), zal vooral de minister van justi tie, Mr. N ©lissen, betrokken zijn, bij hoofdstuk VII finantiën, de minister van financiën, Mr. Kolkman, bij hoofdst. X landbouw, handel en nijverheid, de ininister van dat departement, de heer Talma, enz. I Wordt nu zulk een hoofdstuk der be grooting door de Kamer verworpen, dan heeft dit meestal ten gevolge dafi de betrokken minister aftreedt of som tijds dat het geheele ministerie heen gaat. De Kamer kan natuurlijk ook veran deringen in de begrooting voorstellen. De begrooting wordt in do Kamer be handeld precies als een wetsvoorstel^ op dezelfde w'ijze als we dat hierboven hebben verteld. De algemeene beschouwingen of be raadslagingen heeten hier ook wel het algemeen politiek debat, omdat de ver schillende partijen der Kamer dan djaarin hare beginselen, haar politiek! standpunt aangeven. Vooral onmiddellijk vóór en na de verkiezingen, kan zulk een algemeen politiek debat van belang zijn,en zoo zal dat nu, ?ls de begrooting voor Ini- dië afgeloopen is, de volgende weekj óók wel zijn! l\an treden gewoonlijk de leiders der politieke partijen op. Zoo j Ij.v. voor de rechtsche partijen da leit 'ders: Loeff (KpUn), Kuyper (anti- rev.), en Lohipan (Chr.-Hist.), voor do linksche partijen, de leiders: Borgesius (Unie-lib.), Drucker (Vrijz.-Dem.), en Troelstr(a (Soc.-Dem.) Zijn de (algemeene beschouwingen over de begrooting geëindigd, dan begint de behandeling van ieder hoofdstuk af zonderlijk, wparbij ieder hoofdstuk als een (alzonclerlijk wetsvoorstel behan deld Wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5