DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. c. BUITENLAND. Gemengde Baitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Zaterdagavondpraatjes. Kindta^liERiffiwest 29»3i-33v Haarlem ZATERDAG 20 NOV. 1909. 34ste Jaargang No. 7047 Bureaux van Redactie en Administratie: intircommunaai TelaffoonsiiBsmmei* I4S6. Voor advertentie» en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Alle betalende abonnés op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bö GULDEN bij f §1 GULDEN bi) jf| fGULDEN bi) f) ^^lS^an^ De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nlenwe Gracht II. Dit nummer bestaat uijf bladen, ui. o. de Of- ficiëele Kerklijst en het GeïllustreerdZondags- blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. De stemming. ENGELAND. MAROKKO. ABONNEMENTSPRIJS! Fer S maandeu voor Haarlemf 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 3 1.80 Afzonlerlyke nummerr 0,08 PRIJS DER ADVERTEN.-SN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Beclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). levenslange onge- GULDEN 11 verlies -au 1 1111 verlies van schikt beid tot overlijden. GULDEN bij werken. hand of voet. éep oog. éen duim. één wijsvinger. 15 GULDEN b? verbes van éen anderen vinger. j vajn lauwe Rechtsdie mannen, Ka- W" tholieken zoowel als Cïmstelij'fce en ürVjat (is er gisteren aLedhi gestemd Slechts 1898 stemmen, van ee,n kie zerscorps in District III dat 3735 ftamen telt op de kiezerslijst! Zeggen we iets te veel, ais we on der «de wegbilijvieirs tal van mannen der Rechterzijde vermoeden, aan wel ker apathie en onverschilligheid het resultaat van een herstemming, met al de moeite en kwade kansen, daar aan verbonden, nu te wijten is ÖVienden in 1907 bij de herstem ming, die den heer Graven&tein in den ÏBaad bracht, niet 1135 stemmen op hem uitgebracht bij' een toen minder groot aantal kiezers? k.tn kreeg zelfs toen bij de eerste stemming diezelfde camdidaat niet nog 60 stemmen meer dan nu bij een toename van het kiezersgetal i op den heer Monnik zijn uitge bracht Ie ooinstateenen valt dus eetnerzijds groote laksheid aan den kant der Rechtsche kiezers, eejne' laksheid die alleen door verdubbelden ijver en buitengewone Jaach-tsimspamning bij de herstemming zal zijn goed te ma ken- Van den anderen kant is evenwel ook aan de zijde onzer tegenstanders niet veel lust te bespeuren geweest. Dat de radicale candldaat Bre- gonjo het 'in dit radicale district winnen zou van den vrij1 onbeken den en onhandig aanbevolenen Dr. Adrian, liet zich, w;e! ee|nigszins aanzien. Blijkbaar zijn verschillende so cialisten indachtig dat tusschen radioaal en socialist het verschil zoo heel groot niet is maar liever op (Bregonje gegaan, dab. op hun eeuwi gen candidaat Joosten, die ditmaal precies 300 stemmen minder kreeg dan in 1907 in ditzelfde district! Of nu bij de herstemming de libe rale kiezers, (die vroeger herhaalde lijk vóór Bregonje moesten stemmen, en (ditmaal tegen Bregonje moeten kiezen, nu bij de herstemming al- tweer vóór Bregonje zullen zijn over te (halen—uaoet worden afgewacht of ze "met dit stuivertje-wisselen ge noegen zullen nemen en.... of zfi er aan zullen meedoen. Onzerzijds is een lichtpunt, dat er ontzaglijk meer kan worden ge daan in District III. en dat er tal Anti-revolutionaire geestverwanten, nog te winnen, op te wekken en ter stembus te voeren zijn. Onze JPropagandaclnbs zullen in deze veertien dagen druk werk heb ben, en al hun krachten eraan moeten geven—, doch als alles wordt inge spannen, als niemand achterblijft, kan deze zetel in den Baad voor Bechts behouden blijven! GEEN TROUWPARTIJ? Het scihijdt, dat koning1 Manuel van Portugal géén Bngelsche prinses zal trouwen. Een officieus telegram uit Kiird- sor vetrteld: „Het weder opduiken van niet van gezaghebbende .zijde afkomstige be richten over een voorgenomen huwe lijk tusschen koning Manuel en een Engelsche prinses, hebben hier nog ontstemming gewekt. Aan Beuter werd speciaal medegedeeld, dat het geheel onwaar is, dat er over dit onderwerp eenige bespreking gehou den is." Een goed verstaander heeft maar een half woord noodig! Hieruit moet dus worden opge maakt, dat de voorgenomen verloo- ving óf is afgesprongen, ófwel dat er een spaak in het wiel is gestoken, iVVé zullen er nog wel meer van hoeren- DE POLITIEKE STKIJD. De toestand in het Hoogerhuis, geschapen door de bedreiging met verwerping; der begrooting, is nog niet duidelijker geworden, j Ofschoon het Lagerhuis den 23en dezer bijeenkomt, verwacht men niet, dat er nota genomen zal worden van het optreden derr pairs, voor- dat Lord Lansdowne's motie inder daad is aangenomen. Men verwacht een groote volksbé- toogdng, te houden in de nabijheid dei' parlementsgebouwen, op den avond van de verwerping der- begroo- ting. ,Ook verluidt het, dat er een vergadering der libérale partij zal wonden belegd om den toestand te overwegen. Er is niets bepaalds bekend om trent de financieele gevolgen van j het optreden van het Hoogerhuis, noch. cmtjrent de stappen die de re- geering inn verband met den toe stand overweegtt. DE OORLOG IN IIET MOORENLAND 't Bobijnt op het eind te loopen. Onder da Monreo schijnen twee partijen te bestaande eene wenscht den vrede, de andere wil den oorlog voortzetten. De tusschen beide partijen gevoerde discussies moeten zelfs zoo hoog ge- loopen zijn, dat voor- en tegenstanders van den oorlog met elkander slaags geraakten en nabij Seloean een gevecht leverden. Op verzoek van bevriende stammen heeft generaal Marina den wapenstil stand verlengd. Beter slagen de onhandelingen met de atammen, die rondom de kolonie Penon-de-la-Gomera gevestigd zijn. Zij zullen waarschijnlijk spoedig tot re sultaat leiden. Do Spaansche ministerraad besloot een commissie in te stellen, die sal onderzoek n, welke posities SpaDje in het Riff-gebied blijvend moet bezatten. Aan het hoofd van dezt commissie zal de minister van Oorlog, generaal Lugue naar Afrika vertrekken. Aanslag op een priester. In de gemeente Fayt, bij Manage, in Henegouwen, heeft, naar het „HMd. van Antw." meldt, Woensdagnamiddag een ergerlijk feit plaats gehad. Een slechte kerel, een dronkaaiid, die reedis méérmalen veroordeeld werd, heet een moordaanslag geleegd op den Eerw. heer Valère Duray, pas toor der parochie. De Clève, zoo is de naam van den dader, was voor vijf maanden ver oordeeld voor verheling van gestolen goed. Hij drong hij den pastoor aan, opdat (deze zou pogen, zijne straf te doen opheffen, zooals hij reeds vroeger had gedaan, maar wat de priester dit maal weigerde. Woensdagnamiddag sprak hij den pastoor andermaal op straat aan en vroeg, of hij voor hem eene genade- vraag wilde teekenen. De priester wei gerde andermaal en ging heen in de richting van Manage, waar hij_ in het weeshuis dienst te verrichten had. De Clève volgde hem tot nabij de woning van zijn schoonbroeder, ging daar binnen en voorzag zich van een hamer, met welken hij den priester afwachtte. Toen deze nu uit het weeshuis te rugkeerde, sprong de deugniet vooruit en bracht hem op heit hoofd twee ha merslagen toe. De pastoor viel voorover ten gronde en toen sloeg De Clève hem nog twee maal met den hamer in den nok. Daar op liep de moordenaar weg en sprong nabij zijn woning in een put, waar de politie hem uithaalde. Hij had een wonde aan het voorhoofd, vermoedelijk door den sprong veroorzaakt. De toestand van den priester is zeer ernstig. De moordpoging heeft in heel de streek een pijnlijken indruk gemaakt. De orkaan in Duitschland. De orkaan van deze week heeft in Duitschland ontzettend huisgehouden. De schippers herinneren zich niet, zulk noodweer beleefd te hebben. De kus ten der eilanden in de westelijke Oost zee en het Kattegat, zijn met wrakken en wrakhout bezaaid. Bij Skillingnas werd een kotter zoo ver op het strand geworpen en zoodanig met zeegras overdekt, dat men het schip eerst na 48 uren vond. Zeer veel menschen zijn helaas verongelukt, en een aantal schipbreukelingen verkeert nog in le vensgevaar. Een millionair zoek. Onder de vrienden van den Ameri- kaanschen millionair J. J. Astor, heerscht groote ongerustheid, nu men sedert den storm in West-Indië, waar door Jamaica zoo ernstig werd geteis terd, niets meer heeft gehoord van het jacht „Nourmahal", waarmee de heer Astor in West-Indië reisde. Het jacht bevond zich tijdens den orkaan in de nabijheid van Jamaica. Het uitblijven van eenig bericht sedert dien tijd geeft dus wel reden tot ongerustheid. De regeering heeft een kotter uitgezonden^ om het jacht op te sporen. Een ander Amerikaansch financier, de heer Higgins, is eveneens ongeluk kig geweest op zijn zeetocht. Bij Ma deira is zijn jacht „Varuna" veronge lukt. Het vaartuig liep op de rotsen en moest door de opvarenden, die allen in veiligheid zijn, verlaten worden. De eerste vrouwelijke advocaat in Rusland. In de zitting van de Strafkamer van de arrondissementsrechthank te St. Pe tersburg, trad gisteren voor de eerste maal een advocate op. De officier van justitie protesteerde tegen de toelating van een vrouw als verdedigster, maar de rechtbank nam geen nota van het protest. De officier verliet daarop de zaal en de president sloot de zitting. Kort en krachtig! Het Kamerdistriet Gulpen. Naar aan „de Tijd" uit geachte en zeer betrouwbare bron wordt mede gedeeld, zal de heer Paul Meerssen, bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Kamer in het district Gulpen, geen candidatuur meer aanvaarden. Mr. van Groenendaal heeft bedankt voor de candidatuur. Het hoofdbestuur der Centrale R. K. Kiesvereeniging, district Gulpen zal Dinsdagnamiddag te Gulpen eene ver gadering houden. Daaruit zou men mogen afleiden, dat Jhr. Buys niet bij enkele candidaatstelling zal gekozen wordeD. Naar verluidt zal de socialist van Kol zich doen candideeren. Sterke drank in de spoorwegstations. De „Haagsche Courant" weet te vermelden, dat „het voornemen moet bestaan met 1 Mei 1910 den verkoop van sterke drank in de spoorwegstations te verbieden." Dat voornemen, 't welk klaarblij kelijk nn pas aan de „H. Crt." ter oore kwam, is niet zeer nienw meer, daar art. 67 der Drankwet, welke reeds onder het minizterie-Kuyper tot stand kwam, bepaalt, dat op 1 Mei 1910 de vergunningen vervallen, die verleend zijn voor den verkoop van sterken drank in het klein in ten dienste van het publiek bestemde localiteiten van openbare middelen vaD vervoer. En daaronder vallen toch zeker ook wel op de eerste plaats de spoorwegstations. Of zou misschien het blad bedoelen, dat het voornessen bestaat om niet te voldoen aan het verzoek van pachters dier vergunningen, om den termijn van 1 Mei 1910 te verlengen? Een gevecht op de daken. Gis ternacht heeft de Amsterdamsche po litie een goede vangst gedaan. Om streeks 2 uur werd zij gewaarschuwd, dat zich op een der daken van het Busschenschutshofje in deRapenbur geretraat, een drietal verdachte per sonen bevonden, klaarblijkelijk met het doel lood van de daken te stelen Eea d«r omwonenden kwam toevallig omstreeks dien tijd gisternacht thuis, spoedde zich zoo voorzichtig mogelijk naar een buurman, wien hij van de toedracht der zaak op de hoogte stelde en verzocht een wakend oogje te hou den, middelerwijl hijzelf de politie ep bet bureau Jonas Daniel Meyerplein ging waarschuwen. De inspecteur van politie, de heer Van Gorkum, begaf zich, vergezeld van een behoorlijk aan tal agenten, onmiddellijk naar de aangewezen plaats en liet het hofje aan alle zijden afzetten, zoodat ont snappen zoo goed als onmogelijk was. Hierop ging de inspecteur vergezeld van eenige agenten, een der woningen binnen en bereikte langs dezen weg de daken. Spoedig kwamen twee der drie inbrekers in het gezicht en deed de inspecteur pogingen hen te arres teeren. Iutusschen schenen de gesnapte individuen voor hun vrijheid te willen vechten, althans zij wierpen zich op den inspecteur met geen ander doel dan den politieman van het dak op straat te werpen. Zij zouden ongetwij feld in hun heilloos plan zijn geslaagd, indien niet twee politieagenten, die hun chef in zoo netelige positie za ;en verkeeren, waren toegesneld en zich op de beide onverlaten hadden ge worpen. Een worsteling op het dak ontstond, doch de politieagenten, welke inmiddels versterking kregen, slaagden er ten slotte in de beide mannen onschadelijk te maken, en hen de handboeien aan te leggen. Hierop werden zij onder sterk geleide naar den beganen grond getranspor teerd en naar het bureau Jonas Daniel Meyerplein vervoerd. Zaowel de inspee- teur als twee der agenten, volgens het verhaal van een der ooggetuigen, had den eenige schrammen en lichte ver wondingen in het gevecht opgedaan. Inmiddels werd nog geruimen tijd de jacht op den derden inbreker voort gezet, doch zonder resultaat. Dat men met gevaarlijke gasten te doen heelt bleek bij onderzoek op het politie bureau, waar bij fouilleering eenige scherpe messen op de aangehoudenen werden bevonden. -Een hoeveelheid lood, welke door de dieven reeds was losgesneden, werd op het dak gevon den, doch vertegenwoordigde een zeer geringe waarde. De aangehoudenen zijn beruchte individuen en bekenden der politie. De RoiienUmche kadeasreo. Er zijn, schrijft de „N. R. Ct.", sedert Woensdag teekenen van verzakking van den kaaimuur aan de lste Katendrechtsche haven Weetzijde. Met den meest mogelijken spoed zijn maatregelen genomen om de gevolgen van een mogelijke instorting van dezen kaaimuur te beperken. Door het weg graven van grond achter den muur wordt de grenddruk verminderd, waardoor de muur wordt ontlast. Verder zijn de electrische kranen en kabels zoo ver verplaatst, dat deze geen gevaar kunnen loopen. Een gevaarlijk zonderling. Te Leiden wandelden in den vooravond een drietal dames laDgs de Breeetraat, toen een harer, de 19 jarige doobter van prof. Carpentier Alting, plotseling werd aangegrepen en eenige sneden kris en kras op den rug werden aangebracht. De kleeren werden tot aan het lijf toe doorgesneden, doch wonden werden haar niet toegebracht. De dader koos blijkbaar spoedig het hazenpad, althans toen de damee van den eersten schrik bekomen waren en naar hem zochten, zagen ze Diemand. Brand in den Rijperpolder. In den afgeloopen nacht is afgebrand de boerderij van Pieter Vink te Rijper polder (N.-N.). Alles was laag(plaat- «elijk verzekerd. Oorzaak onbekend. Felle brand. Te Leersum ontstond door onbekende oorzaak een felle brand in het pand, bewoond door den vrachrijder Van Veraeveld en den koopman Van Vliet, gelegen aan den rijksstraatweg. Het dubbele huis brandde geheel uit, terwijl van den inboedel weinig kon gered worden. Verzekering dekt de schade. CXIV. De puatle en waarom ik er óók al last van heb. Van een profeet, «h hoe gemakke lijk so j'n sinjeur xou wegen. Ieder voor a'n eigen taak, en iets waarover ik me haast boos zou maken. Actief t« maar alles! 'n Dingetje met 'n luchtje eraan. Nieuwsgierig ben ik van nature niet, al zeg ik het zelf. Maar dat 't me een beetje dwars zit, die historie met dat vraagteeken en die andere raadselach tigheden, die er op volgen, en dat ik met veel belangstelling uitkijk wat of dat wel zal opleveren en waar dat heen moet, dat kan ik toch wel met de hand op m'n hart zeggen. Intus- schen zijn de vrouwmensdien, cn ik reken er m'n eigen vrouw óók onder, eenvoudig niet te houden. Ze hebben er bij mij in de buurt lucht van ge kregen dat ik ook zoo'n beetje aan de krant annex ben, hoe of ze 't weten, dat is me een raadsel, maar je weet al niet wat de menschen op den duur nasnuffelen. Nu, ik kan u verzekeren, dat ik zoolang die vraagteeken-puzzle duurt, aldoor gepijnigd wordt door de nieuwsgierige aagjes, die van mij maar met geweld willen weten, wat 't be- teekent. En al zeg je nu dat je er zoo onschuldig aan bent als 'n lam, dan gelooven ze je toch niet, zoodat ik voor mij heit maar het beste heb ge vonden om 'n gewichtig gezicht te zet ten en precies te doen of ik 't naadje uit do kou» weet. 't Is anders wel ean heele temptatie, om tegenover zooveel nieuwsgierige vraagsters de rol van de zwijgende onwetendheid te spelen, maar ik zal zien dat ik een voorbeeld neem aan meneer J. G. P. van een van do andere kranten uit de stad, die on langs óók al te voren wist wie of er wethouder zou worden, en die toch blijkbaar aar geen sterveling van te voren zijn geheim heeft verklapt. Je hebt meer van die profeten, die ach teraf vertellen dat ze er alles van we ten: 't zal me dan ook niets verwon deren, als we spoedig zullen hooren dat diezelfde meneer ook al te voren wist, wie er gisteren zou gekozen wor den'n Uitkomst voor de kiesvereeni- gingen, zoo iemand! Want zonder zoo'n profeet houd ik het ervoor, dat de luidjes van alle partijen op de rooien na, die toch nooit kans heb ben toch bij elke verkiezing nog met spanning zitten te wachten op den uitslag, vooral als het zoo weinig uit mekaar loopt als gisteren met de twee liberale candidaten. Jongen, jongen, wat n' meevallertje voor de radicalen, die, wat hun eigen partijtje betreft, maar een bedroefd beetje hebben in te brén gen, dat ze gisteren zoo duchtig door allerlei vrinden van hoog en laag zijn gesteund! Of meneer Rleijnenberg, die ai zoo'n beetje in de liberale kran ten voor 't groote opperhoofd speelde en zoo'n ergen mooien toost op dien goeden dokter Adrian heeft geslagen, ook Ieelijk op z'n neus gekeken zal heb ben, toen hij gisteren dien klap kreeg! Mr. Monnik scheelde 'n goede honderd stemmen of hij had er méér gehad dan alle drie z'n tegencandidaten bij me kaar: jammer! 't Zal er nu om géén bij de herstemming! Enfin, als 't ooit 'n verdienste is, om 't meeste keer en candidiaat geweest te zijn zonder suc ces, dan wint meneer Bregonje het bij de herstemming, want ik herinner me zoowat geen enkele verkiezing in den laatsten tijd, waarbij z'n naam niet op het lijstje dergevallenen stond! 'k Wil van den goeden man geen kwaad spreken en ik heb ook nooit wat kwaads van 'm gehoord, evenmin als wat bijzonder goeds trouwens, maar kwalijk zal hij het me wei niet ne men, als ik van harte hoop, dat hij bij; de herstemming ditmaal de serie nog maar mag voortzetten en weer alls... gevallen candidaat uit de bus mag ko men! Ieder voor z'n eigen zaak, niet waar? Zoo denken op het oogenhlik, wed ik, onze winkeliers er óók over. 't Is een lust om nu eens ónze win kelstraten door te wandelen en die prachtige etalages en keurige uitstal lingen te zien, die onze Haarlemsche winkeliers voor den Sint Nieolaas nu al gereed hebben. Wel, mevrouw, die zoo geregeld aan uw vriendinne* en aan uw man vertelt, dat je h.ter „in dat Haarlem" toch .absoluut niets krij gen kunt, en dat je „in Amsterdam moet wezen om wat smaakvols te zien", ik zou u wel eens bescheiden- lijk willen vragen of u er al eens een middag aan gewaagd hebt, om onze winkelstraten door te wandelen en de étalages van onze voorname: winkeliers vooral eens goed op te nemen? Ik wed van niet! Want neem me niet kwalijk dat ik het zoo maar zeg: die klaagsters die vertellen, dat er in Haar lem geen keus is, kennen óf de winkels van hun eigen stad niet, ofwel het is haar te doen om wat anders, om' een koopje, waarvoor ze zich wat gek genoeg is in Haarlem-zelf een beetje geneeresn! En dan gaan ze naar Amsterdam en komen met de tram van half zes volbeladen met pak ken en pakjes thuis! Hoor eens, d'r zal geen sterveling ooit beweren van me, dat ik hatelijk en bitter ben in m'n Zaterdagavondgekeuvel, maar dót kan ik toch niet goed hebben, en ik stap dan ook gauw van dat onderwerp af, anders zou ik ma maar boos maken Voor één enkel artikel moet je naar Amsterdam op het oogenblik, maar voor allo andere artikelen hebben onze Haarlemsche winkels, instellingen en inrichtingen keuze in overvloed! Dat eene artikel iseen of ander wetenschappelijk of letterkundig boek, als je het ten minste niet wilt koopen bij een onzer Roomsche boekhande laren, maar wilt leenen of huren. Want 'n bibliotheek voor meer-ontwikkelden zijn we nog niet rijk, al hoor ik dat er werk van wordt gemaakt. Intus- schen kunnen we daarvoor zóó goed, en door bemiddeling van meneer Coe- bergh, ook zóó gemakkeLijk, terecht bij de Bibliotheek van Geloof en Weten schap, te Amsterdam, dat we althans voorloopig toch in dit opzicht gehol pen zijn. Wiie nu eens de kat de bel zal aanhangen, en zoo actief zal we zen pm zoo'n gelegenheid voor Haar lem-zelf hier te stichten Op activiteit komt het toch maar aan, dat zie je nu weer aan die toch wel durf- en energie-hebbende exploitanten van „De Kroon", de hoeren Alberts, die naar ik in de krant Las zoo maar pardoes naar Parijs zijn getrokken, om in de rechts-zaal zelf die befaamde juffrouw Steinheil uit te bioscopeereix! Niet, dat ik voor mij er zoo erg op gesteld ben om dat vrouwmensch te zien, o neen! 't Walgt me waarlijk een beetje, al dat geschrijf over zoo iemand, en al die plaatjes en portretten van 'r, die je in de meeste illustraties maar tegen komt, pf er niets anders is uit te tee kenen dan zoo'n juffrouw melt 'n luchtje er aan! Maar enfin, actief en bij de hand zijn de heeren Alberts tóch, om zoo'n gebeurtenis, waar de heele wereld over gesproken heeft, dadelijk te kieken. Intusschen zullen ze ine wel permitteeren te zeggen dat er nog wel andere en betere kiekjes zijn, voor al voor de leergierige jeugd, <lan deze sensatie-kiekjes. Maar.... dat weet men in de Sm ed es trant óók wel, en ik ben overtuigd dat op de zoogenaamde schoolvoorstellingen, waarmee men daar begonnen is, en waarvan de kin deren onzer Roomsche scholen deze week al zoo echt prettig en heerlijk hebben geprofiteerd, zulke nummers achterwege blijven. Och, je hadt me de gezichten van die kinderen bij die voorstelling ;eens moeten zien! Daar werd genoten, en daar werd ook be vestigd wat ik vToeger al eens in dit blad heb gelezen, dat zoo'n bioscoop toch ook een groote opvoedende kracht heeft, 't Is tegenwoordig immersi, om in schoolmeestersstijl te spreken, bij het onderwijs toch alles berekend op aan schouwen: de kinderen leeren lezen met 1 etterblokjes in de hand, ze loe ren tellen met voorwerpen, niet met cijfers. Hoe prachtig kan dan, zou ik met mijn domme niet-schoolmeesters- verstand zeggen, daarbij aanpassen de bioscoop, die bijvoorbeeld aardrijks kunde, geschiedenis, volkenkunde, ja zelfs literatuur en natuurwetenschap op aanschouwelijke wijze kan leeren! Ik heb onlangs gelezen, dat in Amerika te genwoordig bij de inrichting van een nieuwe school een volledige kinemato graaf behoort, 'k Wil het graag geloo ven, en daarom zie ik met genoegen dat de kinema ook aan het onderwijs dienstbaar wordt gemaakt ten onzent.s Wanneer er nu maar op gelet wordt ('k mag hier den zedepreeker wel eens uithangen!) dat de scènes en voorstel lingen ook door iedereen mogen ge zien worden en van goed allooi zijn! Want evenzeer als 'n bioscoop machtig veel goeds kan leeren, evenzoo kan ze schrikkelijk veel kwaad doen Goor voor stellingen waar 'n luchtje aan is! Maar gelukkig mogen we zeggen dat we daarvan in Haarlem geen last heb ben, zooals elders wel eens helaas moet worden geconstateerd. De heeren Al berts kijken, naar ik hoor, op dit punt' goed toe, en ooj: de andere onderne ming van dezen aard, die op de Groo te Markt huist, wijdt ernstige zorg er aan, dat geen aanstoot-gevende voor stellingen gegeven worden. Bravo! Dia ondernemers zijn verstandiger dan de heeren van een zoogenaamd neutraal blad daar in de buurt, dal glundert als't een .voor ons, Katholieken, beleedi- gende annonce kan opnemen, 'k Zal er maar niets meer van zeggen, een goed verstaander heeft aan een half woord genoeg! Alleen moet het van m'n hart, dat, wie op zulke vieze zaakjes aast, zélf toch wel geen erg lijn reukorgaan bezitten moet! 20 NOVEMBER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1