Uit de Bollenstreek en de Meer. Vragen bus. FLORA. VAN ELDERS. Letteren en Kunst. Leger en Vloot Wetenswaardig Allerlei, aar Een zonderling testament. De correspondent van „De Tele graaf' id net aan dat blad het vol gende verbaal In 1804 overleed te Haarlem, een zonderling personage. Het was de horlogemaker Johan nes Colombie, die in de Kleine Hout straat zijn woning had. In de geschriften van die dagen wordt hij voorgesteld als een zonder ling en dat hij een zonderling was, blijkt wei 'het beste uit zijn testa ment, waarin hij al zijn hebben en bouiden, bestaande nit ©enige oinroe- rende goederen en ongeveer f 16.000 aan contanten, vermaakte aan 't Neid. Gereformeerd Diaconiebuis, het Luthersche weesbuis en het Room- scbe Godshuis, genaamd „St. Ja cob", te zamen voor gelijke daden, op voorwaarde, dat de regenten van die stichtingen die nalatenschap zou den administreeren en gedurende 200 jaar kapitaal en rente onaangeroerd zouden laten, in het jaar 2004 te gebruiken tot het oprichten van fa brieken en trafieken, voornamelijk van de zoodanigen, die zoo uit Enge land als uit andere landen, hier wor den ingevoerd (Cotlombie was vooral een groot hater der Engelschen). Die fabrieken zouden moeten pro- duceeren zijden- en wollen stoffen, grove en fijne lakehs, carsayes, gro ve en fijne kanten, borduurwerk, zoo ock ijzerkramerijen, van spijkers, slo ten en knieren, en ook zou moeten worden opgericht, zoo het doenlijk was ee;n kousenfabriek, waaraan zou moeten worden verbonden een schaapskweekerij om zooveel wol te winnen ais maar eenigszins mogelijk zou zijn. Verder zal uit het te stichten fonds moeten worden gebouwd een fabriek van Engelse,he horloges, pendules, enz., waartoe alle be n oocUgdh-e den zoo van veeren, glazen ais sleutels, door deskundigen moesten worden aangekocht en de gefabriceerde goe deren zu Jen piet duurder mogen wor den verkocht dan 5 pet. minder dan die uit andere landen hier worden ingevoerd. Mocht op (dien verkoop schade wor den geleden, dan zou die moeten wor den verhaald uit het in 2004 aan zienlijke fonds of uit den interest daarvan. Die laatste bepaling is ook al weer een uitang van een haat van Corom- hie, niet alleen tegen de Engel schen, maar tevens tegen aJas, wat van buiienianus,dien oorsprong is. In het testament, dat tnans nog bewaard wordt 'in een brandkast, in gemetseld in het muurwerk van de regentenkamer van het Diaconiehuis der N ed. Hervormd© gemeente, in de St. Jansstraat te Haar.ein, staat on der meer 'dat Colombie met zijn stich ting van fabrieken en trafieken tot doei heeft te beproeven of in 2004 er 'geen mogeiijkneid zal bestaan een einde te maken aan onbeschaamde bedelarij, en of het niet mogelijk zal wezen armen en noodlijdenden in hun nooddruft te verzorgen, waarom hij dan ook de erfgenamen aanraadt, uit de gelden van zijn fonds in het jaar 2004 be de, a ars, en tot ncoddruit vervallenen, die nog maar eenigszins kunnen werken, aan den arbeid te zetten, en vooral jon ge kinderen aan den kost te helpen. Dit zonderlinge testament waar in en hier bajkt het zonderlinge nog1 .eenigszins meer uit werd ge stipuleerd, dat als de verse,uigingen hierboven bedoeld, het niet met al de er in gestelde voorwaarden zou den "wenscinen te aanvaarden, het na gelaten kapitaal d,an zonder eenige reserve zou Vervallen aan de alge- meene armen v;n Haarlem, en aan de Rocmsche gemeente te Heem stede, ieder voor een deel, is door de regenten van de Godshuizen der Diaconie, der Luthersehen en van het St. Jacobsgesticiht in 1804 aan vaard, en na gedurende ongeveer 40 jaar aan de dienstboden va,n den overledene het vruchtgebruik te heb ben gelaten, wordt de nalatenschap thans beheerd door zes personen, waarvan er twee uit ieder van de be sturen der vereenigingen. (Wat er in 2004 zal gebeuren, als uitvoering zal moeten worden gege ven aan den wil van den erflater, zal onzen nazaten wel blijken- Er zullen nog wel eenige moei lijkheden kun'nen rijzen, waar.jtoch de heer Colombia ook het loon, dat in ide fabrieken ein trafieken zdl mo gen worden verdiend, duidelijk heeft gestipuleerd. Die loepen verschillen heel wat met het loon, dat de arbeider van thans eischt. Lntussehen, het kapitaaltje -is thans al heel aardig aangedikt. Of het mogelijk zal zijn, in 2004 daarvan alles tot stand te brengen, wat de erflater zich voorstelde, zal Ide tijd wel loeren. HEEMSTEi SS. Personalia. Tot onderwijzer aan de St. Corneliusschonl, Kanaalstraat 149 to Amsterdam, is benoemd de heer F. P. de Kaper, alhier. De IJsvereeniging In het café van de wed. Steen voorden is de jaarlijksche algemeen© vergadeiine gehouden der Heemsteedsche IJsver eeniging. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental reeds tot 154 geatt ger, ie; een goed teeken, daar de vereeni- ging pas het tweede seizoen ingaat. Bij de rekening en verantwoording bleek de kas te bevatten f 263. Besloten werd, aan te vragen de koninklijke goedkeuring, de daartoe ontworpen statuten werden door de vergadering goedgekeurd. Nadat de voorzitter eenige mede- deelingen bad verstrekt aangaande den Ijsbond, werd de vergadering gesloten. .Burgerlijke Stand. Ge trouwd: E. Plesius en J. v. Ewijk. VOGELENZANG. Het telegraafkantoor der H. IJ. S. M. De dir.gen. der posterijen er> telegraphie maakt bekend, dat het telegraaf kantoor van de H. IJ. S. M. te Vogelenzang voortaan voortaan voor de aflevering van telegrammen slechts open zal zijn voor zoover deze van de aanwijzing „station restant" zijn voorzien. Een Jachtavontuur. Dat men op de jacht wel eens vreemde dingen ziet gebeuren is wedep ge bleken in ;Ma.riënduin. Een jager schoot pen houtsnip aan, die achter eCn 'duintje in het boscih uit het ge zicht verdween. Terwijl het gezel schap! .zich 'nog even opde.r hoog berken hakhout ophield, wo,rdt plot seling een gedruisch gehoord van een aanv,liegenden vogel, die, zooals daarop gezien wordt, zich slechts even in dein kop van een bcom op houdt,, om zich daarna snel te ver wijderen, achter da struiken, zoodat er piet op' .geschoten kon w orden- Tegelijk valt echter een houtsnip op den grond, blijkbaar losgelaten, door den roofvogel (waarvan de soort niet te onderscheiden Was). Toen de jacht opzichter A. Kekke,Lkoiren de snip wilde oprapen, kwam deze weer op de wieken en fladderde langs den; jager, die haar toen met een schot afmaakte. Hier had dus een valk apporteursdiepsten bewiezep, zonder het natuurlijk te bedoelen. DE ZILK. Voorheen en thans I De Zilk voorheen en thans ia een groot verschil. Het landschap met lommerrijke we gen, waarlangs het een lust was te dwalen, bestaat niet meerweiland is geworden tot bollenland, en waar eertijds begroeide heuvels zich bevon den, vindt men ze thans tot effen tselland geslecht. De boerderijen Kronenstein, Regen- vliet, Druivenstein. Nabij, zijn gewor den tot niet afzienbaar bollenveld. Vroeger konden eenige boeren knechts en dagloocers het werk af, thans vindt het tienvoud van werk krachten bier werk en brood. Nog is die groote wijziging niet ten einde. De boerenplaats Hoogenboom zal h©t weiland ook zien worden tot bollenland. Met de voorbereidende werkzaamheden daartoe is sedert eenigen tijd een aan vang gemaakt. Langs de Leidsche Vaart is men bezig een brug te bou wen en eerlang zal de spade in den grond gezet worden tot het graven van twee breede vaarslooten in ver binding met <le Leidsche Vaart eo gaande bijna tot aan den Zilkerbin- nenweg. LISSE. De Gemeenteraad vergadert op Dinsdag, den 23 November a.s. des voormiddags ten 10 ure ter be handeling van de Gemeentebegrooting. Burger 1. Stand. Gehuwd: A. L. van Zonneveld en H. C Schoone. Th. Hoogkamer en C. van Diest Geboren: Maria Cornelia, d. v. H. J. Dubbis en A. Wilbrink. Adriana Anna, d. v. J. van Zelet en A. Tijssen. Christianus Rutgenus Damianus, z. v. Th. F. van Rijn en C. Th. Huyg. Jacobus, z. v. P. Vrijburg en A. Koster. Overleden: Adriana fhn Dooren wed. A. Augustinu8, 81 jr. Petrus Johannes Wijsman, 10 m. NOORDWIJKIEBHOUT. RaiffeiseD bank. Wij vernemen dat in de loop van December een baiteu gewone ledenvergadering van de Raiöeisenbank zal worden ge houden. Deze vergadering is noodzakelijk door het overlijden van den heer M. J. Wuijater iu leven directeur van de Bank, en in wien de Bank een ver dienstelijk man en een zeer nauwge zet directeur heelt verloren. AlgemeeD wordt de heer S Pennings oud-wethouder onzer gemeente als nieuwe directeur genoemd. Indien de heer Pennings voor deze betrekking te vinden zon zijn, zou dat voor de Bank een groot aanwinst genoemd mogen worden. De leden zullen m ieder geval goed doen in dezen geest bun stern tebtpaleri, anders krijgt men den heer Penmngs zeker niet in die betrekking. Burger 1. Stand. Geboren: Anna Adriana, d. van E Ooetdam en A. A. Vos. Theodorus P., zoon van J. P. Broekhof en A. Jansen. HAARLEMMERMEER. V oor eep goed, doel. Te Hoofddorp' is ;ip den. loop van. dit jaar eep Vaneen, vajn jonge dames opgericht, die zich het treurig lot aangetrokken heeft- vap het steeds geld te kort komepde Suppletiefonds der Bijz. School aldaar. Vooir hep, die het doel Van een dergelijk fopds. niet kelnnep, zij' medegedeeld dat het fopicls het schoolgeld voor kinderen vap min- of op vermogend© oudeirs, ge deeltelijk of geheel betaalt. De genoemd© Veneen. vap jonge dames heeft in de:n loopi van dit jaar diverse handwerken, vervaardigd, zoowel voor gewoon gebruik als I luxe, die zij met veel ipgezondep ar tikelen hoc'pt te verkoopen in haar „Bazar" te houden Dinsdag 23 Nov. van 49 uur, IWjoensdag' 24 Nov. van 190 uur en Donderdag 25 Nov. van 109 Pui- in het oude School gebouw'. i Mede -door de hulp van, opze ne ringdoenden zal er voor de a.s. fees ten voor „elck wat wills" zijn. Een bijzondere attract,ie zal zijn een Oud-HolJandsch huisje, in de koffiekamer opgebouwd, eigendom van dep bekenden tabaksfabrikant Jap Ide R.uyter te Uithoorn, waarin eep Ider dames tabak en sigaren zal verkoopen. AVe wepschep dé ondernemende jopge dames veel succes. HAABLEMMBBLIEDE en SPAABNWOTTDE. Proeft Door bet Gemeentebestuur is besloten de schoolbehoeften voor het jaar 1910 bij wijze van proef publiek aan te besteden. Burger 1. Stand. Geboren: d. v. D. van der Maat en C. P. Valent. HALFWEG. Diefstal. Door twee Amsterdam- sche rechercheurs werden gisteren aan de politie alhier afgeleverd twee individuen, verdacht van het ontvreem den van een roeiboot ten nadeele van den Rijkspontwachter de K. Zij werden voorloopig in het arrestantenlokaal opgesloten, terwijl de zaak verder wordt onderzocht. Vraag: Bestaat er te Haarlem ook een Bureau voor Ioformatiën, waar leden van R. K. Vereenigingen van buiten de stad gratis rechtskundig advies kunnen verkrijgen Antwoord: Een zoodanig bureau bestaat hier niet. Wel is een rechts kundig informatiebureau in wording, doch of dit voor buiten de stad wo nenden ter beschikking zal worden gesteld, bet wij leien wij. Vraag: Wanneer eene dienstbode hare betrekking met de zes weken heeft opgezegd, en zij nu eerder wil vertrekken, kan mevrouw haar dan daarvoor schadevergoeding eischen of verbeurt zij enkel haar godspenning en loon? Zij is zonder Contract ge huurd. Antwoord. Wanneer zij eerder vertrekt dan met de zes weken, zonder dringende (wettige) reden, is zij ver plicht aan mevrouw een schadever goeding te betalen die gelijk is aan het loon, dat ze zou verdienen vanaf het oogenblik van heengaan tot aan het einde der zes weken. Dit kan voor den kantonrechter worden op- geëischt. Vraag: Ik heb een dienstbode- wasch aangenomen bij betaling per drie maanden. Indien zij mij de wasch ontneemt, moet ik dan tevreden zijn met het loon zóólang ik gewasschen heb, of moet mij het loon der drie maanden uitbetaald wordsn. Antwoord: Zoolang gij gewasschen hebt. Vraag: Bestaat er hier ook gele genheid waar R. K. jongens den Zon dagavond gezellig kunnen doorbrengen? Zoo ja. Hoe oud moeten ze dan zijn? Antwoord: Wend u tot den WelEerw. Pater Caminada, Pastorie Groenmarkt, die u nader zal inlichten. Vraag: Kunt U mij ook zeggen of zich in de Bint Vincentius boekerij het boek bevindt„Het leven van den H. Gerardus Majella?" Antwoord: De catalogus van de bibliotheek is voor 10 cents aan die bibliotheek verkrijgbaar, en de heeren zullen u daarenboven, als ge het hen vraagt, gaarne zeggen. Vraag: Heeft de loterij van de Middenstandstentoonetelling al plaats gehad? Antwoord: Neen, die trekt op 30 November a.g. Vraag: Wij hebben een huis in huur dat per maand betaald wordt Eerst hebben wij het voor U/2 jaar gehuurd en een huurcontract geteekend; toen die U/2 jaar verstre ken waren hebben wij het weder in gehuurd voor een jaar tot 1 Mei 1910, mondeling, dus geen contract getee kend. Nu komt er een sterfgeval in, moeten wij nu toch tot Mei blijven of kunnen wij eraf? Antwoord: Neen, de huur blijft doorloopen. Aan eenige vragers, die ons omtrent het middel tegen Suikerziekte inlichtingen vroegen, zij medegedeeld dat wij daaromtrent volledigen inlich tingen zélf inwinnen, doch die tot dusverre nog niet ontvingen. welke, bepaalt een groote fout is bij het kweeken der planten. Een plant is nu eenmaal geen automaat, maar het is een levend wezen, dat met kennis van zaken en op verstandige manier behandelt wil worden. Men dient er dus op te letten of de plant in hare rustperiode verkeert, dan wel of zij aan den groei is. Planten die niet groeien, dat wil zeggen geen nieuw knoppen van bla deren en bloemen maken, geen nieuwe spruiten ontwikkelen, moeten slechts zeer matig begoten worden. Men mag ze gerust eens bijna droog laten wor den; de grond voortdurend nat te houden is hier beslist zeer nadeelig. Mocht men de grond al te zeer heb ben laten uitdrogen, zoodat het gieten totaal niets helpt, daar het net zoo gauw weer afloopt, dan moet de plant eenigen tijd in een emmer met water gezet worden. Palmen b. v. die men gerust bijna droog mag laten worden, kunnen op deze manier heel best van water worden voorzien. Men zette ze dan b. v. om de acht k tien dagen in een emmer met lauw water en laat ze daar goed uitlekken (natuurlijk is voor goede drainage gezorgd). Men mag de planten nooit op een schoteltje laten staan, waarin het water is afge- drupt, want dit zal de wortels nood wendig ziek moeten maken. Het droog worden van de aarde kan men niet alleen zien, maar ook zeer goed hooren. Voor dit laatste kloppe men tegen den pot. Is dat geluid dof, dan heeft de aarde blijk baar nog vocht genoeg, maar klinkt het daarentegen vrij helder, dan is de grond zoogoed als uitgedroogd. Voor wie dergelijk verschil nog geen dui delijk kenmerk is, raad ik aan, neem een pot, waarvan men weet, dat de de aarde nog vochtig is, naast een te zetten, waarbij de aarde geheel droog is en dan met de vingertoppen of met een of ander voorwerp zacht tegen den pot te kloppen. Ieder zal het verschil direct opmerken. Geheel iets anders is het met die planten, die in de groeiperiode zijn, zooals Cyclamen, Primula's, hyacin- then, tulpen, narsissen en wat daar straks nog meer aan den groei komt Deze moeten natuurlijk goed vochtig gehouden worden. Een plant die in baar groeitijdperk verkeert, verbruikt veel water. Toch moet men ook hierbij niet mechanisch te werk gaan, maar elke plant naar behoefte voorzien. Sommige planten hebben immers veel meer behoefte aan water dan andere In geen geval mag echter het over tollige water in het schoteltje onder den pot blijven staan. Een kwartier nadat men gegoten heeft, moet dat overtollige water worden weggegoten Voor het begieten in de kamer neme men (zooals ik reeds dikwijls gezegd heb) nooit koud water, maar steeds water, dat minstens de lemperatuur van de kamer heeft aangenomen. Iets warmer schaadt niet, vooral niet bij planten, die aan den groei zijn. Het zal integendeel de wortels tot ver hoogde werkiaamheid aansporen. H. J. LIJCKLAMA. Rechtszaken. Het begieten van o* ze kamerplanten in den winter. Een van de moeilijkste werkzaam heden bij de kuituur van kamernlan- ten is voor den liefhebber wel het toedienen van water, het begieten. Door overvloedig te pieten maakt men men de planten ziek, terwijl men toch ook weer moet zorgen, dat de aarde niet geheel uitdroogt. Vele planten toch verkeeren in hare rustperiode en het spreekt vanzelf, dat zij dan slechts weinig water be hoeven. Bij zulke planten is het dus noodzakelijk, weinig te gieten. Door overvloedig water wordt de «arde in den pot zuur, de wortels verkwijnen daardoor en het duurt niet lang of de geheele plant gaat ten gronde Menigeen verbaast er zich dan over en weet niet. waar het aan toe te schrijven, dat zijn planten wegkwijnen; hij begiet ze immers zoo zorgvuldig, alle dagen kregen za hare portiel Nu heb ik er reefs vr >eger op ge wezen, dat dat dagelijks toedienen van watar bij elke plant, onverschillig De burgemeester van Egmond. Voor het Amsterdamsche hof zal 7 December a.s. in hooger beroep be handelt worden de zaak van den heer P. P., burgemeester van Egmond aan Zee, door de rechtbank te Alkmaar tot 14 dagen gevangenisstraf veroor deeld wegens het uitgeven en gebruik maken van valsche betalingsmandateD wairop bij wegens voorschotten en onkosten in verband met den bouw van een gasfabriek gelden voor den gemeente-ontvanger geïnd had, nadat hij eerst deze betalingsmandaten door de wethouders had laten onderteeke nen. Herinnerd mag hierbij worden aan he t feit dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland tijdens de instructie en ook daarna geen enkelen stap hebben gedaan om de heer P. als bur gemeester te schorsen of aan H. M de Koningin tot ontslag voor te dra gen. Ook de Alkmaarsche officier van justitie die 1 maand gevangenis straf eiechte vond geen termen om hierbij tegelijk ontslag uit zijn positie als burgemeester t6 vragen, daar de heer P. het vertrouwen zijner onmid delijke administratieve chefs had be houden. Onmiddelijk na bet bettend worden van het Alkmaarsche vonnis is er door het grootste gedeelte der bur gerij van Egmond werk gemaakt van de indiening van een gratieverzoek aan de Koningin. De afloop van deze zaak voor het Amsterdamsche Hof wordt met groote belangstelling tege moet gezien, te meer daar mr. J. Kap peyne v. d. Cappello als verdediger optreedt Failliet verklaard: 12 Nov. J. Brabers, landbouwer, te Ellen, gem. Etten en Leur, (Grauwen- polder). i i j ,i |'M- JJ. Weening, kellner, te 's-Graven- hage. 15 Nov., J. Nieuwenburg, winkelier en koopman, te Hengelo (O.). H. Hollander, koopman en winke lier in sigaren, te Groningen. 16 Nov. B. E. Harbord, fabrikant en koopman, te 's-Graverfhage. F. Brand, annemer en koopman, te Scheveningen. H. van de Kommer, caféhouder, gewoond hebbende te Koog a. d. Zaan, thans te Zaandam. 17 Nov. J. W. de Nier, schoenmaker te Dordrecht. H. A. Gras, bakker en winkelier in kruidenierswaren, te Avereerst. J. Welmers, bakker en winkelier, in kruidenierswaren, te Lutten, gem. Amtbt-Hardenberg. Geëindigd: door het verbindend worden 'der uitdeelingslij'st de faillis sementen: de boeldel van wijlen J. H. W. Cornells,sen, te Nijmegen; W. Ko ningen, aannemer, te A'dam; J. van Onlangs, vroeger te Oegstgeest, thans te Scheveningen; J. Smit, te 2e Exloer in ond M. van ide Wetering Gzn., koopj- man te Woudenberg; R. H. A. B. van Glaarenbeek, particulier, gewoond heb bende te Nijmegen; H. Schornagel Jr., aannemer en metselaar, te Haarlem; C. J. Kruseman, bakker, te Soest. Opgeheven: het faillissement van A. Tb. van Kuikhoven, te 's-Graven- hage. Een concours. Hemelvaartsdag 1910 zal te Hellevoetsluis een groot concours worden gehouden, waartoe mannenko ren en gemengde zangvereienigingeni zul len worden uitgenoodigd door het man nenkoor j,,Euterpe", directeur de heer S. Koning. Een laatst appél richt Argentine, dat zich gereedmaakt, eu tooit, om het Eeuwfeest zijner Onafhankelijkheid waardig te vieren, tot de deelnemers van de in Juni van het volgend jaar beginnende Interna tionale Landbouw-tentoonstelling te Buenos-Aires. De Commiesaria Generaal (Consul Niederleiu, Argentynsch Gezan tschap, te Berlijn) verzoent de heeren expo santen van landbouwproducten en nijverheidsvoorbrengselen, akkerbouw en zuivelgereedsohappen en machines; ook ben, die willen medewerken op het gebied ladbouwonderwijs en land bouwtechniek en zij, die middelen ter bevordering van de landbouw aan de band kunnen doen, om hunne plaats aanvrage zonder Ujdsverzuin intezen- den. Hierbij wordt verlangdde nauw keurige opgave van den naam van plaats en staat, van het etablissament, van den fabrikant of producent, met postadres en verder eene beschrijving van de te exposeeren artikelen en van de verlangde plaatsruimte (vloer- of wandvlak) in vierkante meters. De terugzending geschiedt, volgens mededeeling van het tyodicaat der naar Rio der la Plata varendo stoom vaartlijnen, geheel kosteloos, wanneer deze met dezelfde lijn plaats heeft als de heenreis. Plaatsruimte, electrische bedrijfs kracht en licht worden door de com missie in de openbare tentoonstellings gebouwen gratis geleverd. Wij riemen aan, dat onze export en productiefirma's, reeds uit eigen belang van deze schoone gelegenheid, om veld te winnen op zulk een bui tengewoon voordeelige en koopkrach tige markt, niet mogen laten voorbij gaan. tl oor dein Voolrzitter gesproken voor zijn rekening- Toch willen wij hier wel meedeele,n, dat wij1, wanneer" er in een plaats twee muziekvereeni- gingen zijn, een Katholieke en een neutrale, meenen dat hét dan voor alle Katholieke mannen gewensrhi. is, lid te zijn der eerste vereeniging. Red. N. H. CL; Uitlotingen. Het ligt in het voornemen van den minister van ooirlog.het volgen-1 de jaar bij het wapen der infanterie ide miliciens der lichting 1909 van j 16 Augustus tot en met 10 Septem ber Idie van de lichtingen van 1903 eln 1904 Van 12 tot en met 22 Sep tember voer herhalingsoefeningen oinider de wapenen te doen komen. INGEZONDEN. Voor den inhqud dezer rtoriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de copy den inzen der niet teruggegeven. Heemstede, 18 Nov. Mijnheer de Hoof d-Rsdacteur 'Mogen twüj zoo vrij zijn een pilaats- je to verzoeken in uw: veelgelezen blad Bij' voorbaat onzen beleefden idank. [Wij lazen in het blad van Maan dag .15 'November het berichtje onder de rubriek Heemstede", p.l. over de uitvoering van de, vëreeniging „St- Mjiehaël." Deze vereeniging heeft schijnbaar een goede uitvoe ring gegeven e|n vermoedelijk een goede indruk achtergelaten. [Wij ach ten dit als een groot geluk en feli- citeeren (deze vereeniging. jWjj hopen ook, dat zij door eendracht sterk moge 'werden. Het is jammer, dat in dat verslag1 de jongelingen worden gewaarschuwd voor de vereeniging „Harmonie Eensgezindheid'omdat deze gevaarlijk is voor hen. Wij vragen ons zeiven af: (Wlaarom? Is er op Heemstede een vënaeniginig, welke zoo gewild en zoo, gezien is als deze Die als Beschermvrouwe Mevrouw D'. E. van Lenmep-B,acker mag noemen. Die ook de sympathie èn van het publiek èin van, de ge meente geniet, die zelfs de Konink lijke goedkeuring mocht verwerven Daarom vraag ik u, Mijnheer de Riedaeteur, waarvoor moeten de jon gelingen gewaarschuwd worden, om toch hare medewerking niet te ver- leenen aan onze Vereeniging Kan St. Michael ook zoo veel goeds, ge tuigen van haar Of is hare veree- nigiilng zqnlder smet of rimpel? :Wij hopen 'het. jWiij herinneren nog altijd het alom oude rijmpje, dat ook ons van 't harte moet: Die kwaad wil spreken van mij en (de mijheln, die ga naar huis, en beziet bet zijne, vindt gij daar daln geen ge breken, komt daln vrij hier dan kulnt gij spreken. 'Naméns, het bestuur „Harmonie Eensgezindheid", de Secretaris voornoemd JOH. LAMBOOIJ. [jWIj laten natuurlijk Ide wloopden De prijzen der mode van vroeger. In 't jaar 1330 kostte een kleed van purperroode zijde ongeveer 1800 gul den en een zelfde kleed van groene kleur met zijden voering, zelfs 5000 gulden. De hertogin van Burgund be taalde in 1370 6000 gulden voor een met pauwen bestikt kleed van goudbro- caat. En toen Sabrielle d'Estrées, de schoone geliefde van koning Hendrik IV van Frankrijk, in 't jaar 1594 met hem Parijs binnentrok, schatte men haar kleed op vele duizenden dukaten. Het bestond uit groene zTjde, welke met wit zilverstof gevoerd was. Verder was de mantel van het duurste Turk- sche goud-brocaat. De edelsteenen, wel ke ze droeg, schitterden, volgens de getuigenis van haar tijdgenooten, zoo sterk, dat hot licht der fakkels er door verduisterd werd. Voor het kanten zakdoekje, dat zij in de hand hield, werd, naar men verzekert, 19000 thaler betaald. Ongeveer 100 jaar later overtroffen de mannen de vrouwen op dit gebied. Lodewijk XIV ontving in 1669 den afge zant van den Sultan in een costuum, waarvan de diamanten een waarde van f 9.000.000 vertegenwoordigden. Onder Lodewijk XV werd f 400 voor een niet eens prachtig hofkleed gerekend, dik wijls werd hiervoor f20.000 betaald. Toen waren de vrouwen werkelijk dik wijls goedkooper. Wij zijn gewoon Ma ria Antoinette te beschouwen als een verkwistende vrouw. Wat zeggen ech ter onze modedames, wier hoeden met reiger- en struis veeren honderden gul dens kosten, ervan, wanneer zij hoo ren, dat de ongelukkige gemalin van Lodewijk XVI voor een met rozen en veeren opgemaakten hoed f 90 en voor een van het fijnste stroo met linten van witte en blauwe zijde, slechts f 50 betaalde? Viegen als overbrengers van ziekte.' Sedert een tiental jaren heeft Nash gewaarschuwd tegen het gevaar der vliegen; in het begin was zijn stem, die eens roependen in de woestijn, maar langzamerhand heeft hij meer en meer steun gekregen, vooral onder de geneeskundigen in de Engelseh spre kende landen. De Engelsche legerart sen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, hebben herhaaldelijk gemeend te kun nen vaststellen, dat vliegen, een belang rijke rol speelden bij de verbreiding van typhus. Het waren echter voor namelijk de waarnemingen over het verband tusschen vliegen en trypano- somen-zieklen in de tropen,, die yelen de oogen openden voor de beteekenis der vliegen in de menschelijke en dier lijke epidemiologie. In „The Journal of Hygiëne" neemt Nash nogmaals het woord in deze zaak,, thans in hoofd zaak in betrekking der vliegen ten op zichte van typhus, cholera, tuberculose, lepra en miltvuur (warme jaren zijn goede vliegenjaren en tevens z.g. milt vuurjaren), slipt hij thans slechts ter loops aan. Jaren, die rijk zijn aan vliegen d. w. z. aan huisvliegen (musea dome- stica), want hiertoe behooren 95 pCt. der vliegen,, die in onze woningen wor den gevonden zijn ook de jaren met een groot sterftecijfer aan kinderdiar- rliee. Nash nam eenige malen waar, dat een Augustusmaand met bijnia geen vliegen en met nagenoeg geen kwaad aardige gevallen van kinderdiarrhee ge volgd werd door een Septembermaand met veel vliegen en een groote sterfte aan de genoemde ziekte. Ook plaatse lijk kon de schrijver vaak een- samen treffen van veel vliegen en veel kin deren met diarrhee waarnemen. Het is algemeen bekend, dat voornamelijk de kunstmatig gevoede kinderen het slachtoffer der bedoelde ziekte worden en ieder kan dagelijks waarnemen, hoe de vliegen tot de voornaamste melk- verontreinigers behooren, hetzij zij er van snoepen of er hun graf in vinden. Het verband is nu voor Nash duidelijk: de musea domestica legt hp«r eieren voornamelijk in rottende, plantaardige stoffen, het zijn vooral de mest onzer plantcnetende huisdieren, dus stalmest en de verzam elingen van huishoudiafval. die als haar broedplaatsen moeten wor den beschouwd. Van deze rottende or ganische slof neemt de vlieg allerlei BENNKBBOEK. 2°'0 Leening Amsterdam groot f900,000 (Stadsschouwburg eebing.) Uit loting van 5 obligatiën: Nos 112 269 407 447 852. 3° o Leening Amsterdam van 1885 groot f 42,350,000. Uitloting y»n]53obl- gatiën. Betaalbaar 1 Januari. Nos.: 61 99 191 332 549 706 828 983 1068 1104 1252 13*23 15i6 1636 1645 1888 1942 1975 2138 2156 2650 2749 2998 3018 3165 3181 3265 3287 3323 3433 3690 3774 3797 3894 4111 4160 4321 4545 4579 4642 4915 4950 5739 5006 6221 6304 6412 6435 6511 6567 6830 7082 7169 722<> 7325 7371 7408 7438 7470 7483 7512 7558 7605 7732 7893 7905 7920 8287 8426 8464 8465 8489 8525 8549 8712 8713 8717 8770 8910 9068 9124 9306 9377 9414 9421 9573 9822 9978 10114 10271 10341 10349 10393 1055*210628107141077010899 11032 11037 1113311254113281146011621 11800 11821 1191211961 122031247512522 12529 12551 1260412904130401325913158 13593 13606 13842 13864 14015 11037 14324 14488 14527 145291514315147 1529415789 15819 15873 15891 1614*2 16146 16307 18404 16410 16445 164*516487 16511 19026 19057 19247 19378 1941619446

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6