DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. BUITENLAND. De Haarlemsehe Waterleiding. 2ü«S§-33f ffaaH©iei Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. DONDERDAG 25 NOV. 190». 34ste Jaargang No. 7051 B. Bureaus van Redactie en Administratie s iBsf®«c>co«vsisfieeaa^l TefefoonffssgsnmeB* S485©» Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Volksbond en Vakvereenii ing. BELGIË. ENGELAND GRIEKENLAND. DE BALKAN. HEUWE HUBUEMSCKE HUMT ABOMMBWEIITSPSU8I Far I maanden voor Haarlem Voos de plaateen, waar een agent is gevestigd (kam der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afkon-J&rfijke nummers 1,35 1.86 1.80 0.08 PRIJS DER ADVERTEMTIÊM: Van 16 regels 60 cent (contant 60 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Beclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). 1910 Alle betalende nbosoét op dit blad, die I» bet bezit eene» verzekeringspolis i^kj, styn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij verlies van GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDER bij overlijden. 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bjj verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim 60 één wijsvinger. 15 GULDEN WJ verlies van éen anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe dracht II. In de moeilijke kwlestie der ver houding tusschen de j&lgemeene werk lieden organisatie en de vakveroem- gingen is (naar een bericht onder ons „Stadsnieuws" doet zien, een nieuw: element gekomen, dat naar wij 'meenen, tot dusverre niet was voor men. De Ei. K Bond van Post- en Tele graaf beambten (interdiocesaan) beeft besloten, dat zijn vak-af deelingen niet mogen zijn aangesloten bij ee;n algemeene werkliede norganis a tie die niet het verbod van staking in de statuten opgenomen heeft. i Dat wil dus zeggen, dat deze Bonid elke aansluiting bij een algemeens werkliedenorganisatie onmogelijk maakt, daar geen andere da|n de ver- eeni gingen van werklieden du be ambten in publiekrechtelijken dienst zulk een verbod kan schrijven in de statuten. (VVe zouden het betreuren, als dit voorbeeld van „Sint Petrus" door andere vakvereen i gingen van dezelf de soort werd gevolgd. En ook voor „St. Petrus"-zelf ho pen we, dat deze Bond op het be sluit dat hoogstwaarsdhijhilijk steunt op een verkeerde uitlegging van de statuten -zal terugkomen. De noodzakelijkheid ervan zien we ten eenenmale niet in, daar aajnslui- j ting aan de algemeene organisatie inimmer ten gevolge kan hebben het tegen eigen wil betrokken worden in eene staking. j •De bestuursleden Van de betrokken organisaties zullen goed doem, deze! zaak in ernstige overweging te ne men. Of is het misschien iets voor het Bureau der EL El Vakorganisatie? uitbreiding harer waterleiding i n tuigende weerlegging is evenzeer dezen zin, dat een uitgestrekter noodig, wil onze gemeente met hare duingebied met dezelfde (ondiepe) watervoorziening op den lot nu toe putten als nu Worden gebruikt, moet geganen weg doorgaan, worden bezet. j Immers: 'prof. Dubois zegt dui- Vocr deze uitbreiding zou een deiijfc dat de fïaarlemsche Water lei- kostbare onteigening noodig zijin. I ding nu op eeln dure en omslachtige Het 'bestaan van deze plannen was wijze doet, wat beter en goedkooper ons trouwens reeds uit andere bron nen bekend. Nu toont prof. Dubois met weten schappelijke bewijzen en met ver gelijkingen tusschen de Haarlemsehe en economischer op 1de door hem aan gegeven wijze zou kunjnen geschie den, om van uitbreiding nu niet ee,ns te spreken. Deze beschuldiging mag dunkt SVij hebben gisteren reeds mel ding gemaakt van het uiterst belang rijke Rapport, dat in opdracht v;an B. en iWi. van Bloememdaal door prof. Dr. Eugène Dubois, Hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam en al hier wonende, is opgemaakt over de gemeentelijke Haarlemsehe waterlei ding. Eenige meer uitvoerige bijzonder heden dienaangaande zullen onzen lezers hoogstwaarschijnlijk welkom zijn. De opdracht aan den Amsterdam- schen hocgleeraar bevatte twee ver schillende dingen: lo. om door we tenschappelijk onderzoek vast te stel len 'in welke mate en hoever de Haar lemsehe waterleiding heeft bijgedra gen tot de verlaging van den grond waterstand in Bloemendaal; 2o. om advies uit te brengen omtrent de middelen tot verbetering en tot voor koming van verder (nadeel voor Bloe mend aalin het bijzonder ook voor het geval dat de prisé d'eau in hairen tegenwoordigen toestand niet bij machte mocht zijn om Haarlem in voldoende mate van water te blij ven voorzien. Zooals we gisteren meldden mocht prof. Dubois bij dezen (toch objee- tieven) arbeid de medewerking der 'directie van de Haarlemsehe water leiding niet verwerven- .Ofschoon B. en .W', van Haarlem gee,n bezwaar maakten, had evenwel de directeur onzer waterleiding degelijk bezwaar in verband met (plannen tot uitbrei ding van de prise d'eau meerde hij, dat het geven van inlichtingen niet gewenscht- was. Prof. Dubois verzekert echter in zijn Eapport, dat die weigering, hoe wel zonderling', toch de uitkomsten van zijn onderzoek allerminst heeft gedeerd. En in tegenstelling met de Direc tie der Haairl. .Waterleiding heeft de eigenaresse der duinen, mevrouw de Wed. van der VlietBorski, den hoogleeraar alle hulp> en voorlichting verschaft Idie hij maar wenschen kon. Vah het „Eapport" Van prof. Du bois hebben we gisteren reeds de algemeene conclusies medegedeeld. Het zij ons vergund op< de verschil lende punten, die daarin besproken worden, heden wat (nade'r in te gaa,n. Vooreerst blijkt eruit, dat de ge meente Haarlem plannen heeft tot prise d'eau en de waterleidingen van ons de Directie der gemeentelijke Meerenberg, v'an dein Haag, van de Haarlemsehe Waterleiding niet op firma Smidt van Gelder Zonen, van zich laten zetten. Kan die besdhul- de JJmuidensche .ijsfabrieken, van /diging niet worden weersproken, dan de Amsterdamsehe Duinwaterleiding eischt dunkt ons het gemeente en van de watervoorzieningen te belang', dat ten spoedigste met het Sloten, op uitvoerige wijze aan, dat verkeerd gebleken systeem worde ga- deze weidschgj en kostbare plannen broken en een beter aanvaard voor Haarlem o n n o o d i g zijn- De deskundige hoogleeraar is door zijn onderzoekingen tot de overtui ging gekomen en daarin nader ver sterkt, dat het tegenwoordig aan de Haarlemsehe Waterleiding ter (be schikking staande terrein va;n on geveer 6 K.M. Mengte groot genoeg is om de wa^rproductie zeer aan zienlijk te vergrooten. Mits....Qiet systeem van hare prise d'eau veranderd. Dat systeem is nuondiepe putten in het alluvium reikende, zijnde van filtergaas voorziene filters, ver ticaal geplaatst. Prof. Dubois oordeelt dat systeem het slechtste van alle. Het gesticht Meerenberg. dat- eenzelfde waterlei ding .bezat, heeft dan ook een ander systeem genomen. Ietwat beter dan 't Haarlemscbe. systeem is het .Haagsche: draineer- buizen op geringe diepte. Doch ook dit voSöoet niet en geeft te weinig- water voor te veel arbeidsvermogen en kosten. Voldoende en in alle opzichten aanbevelenswaardig acht prof. Du bois alléén het opvangen van water uit het diluvium (de oudste, diepste grondlagen), door middel van diep putten met krachtige oppomping. Dit |is zegt de hoogleeraar een veel. minder kostbare, veel min der omslachtige en toch, beproefde wijze om goed drinkwater te verkrij gen uit het duin. Wordt het advies van prof. Du bois (dat bedoeld is ter voorlichting- van den Bloemendaalschen raad, maar van het uiterste gewicht is voor onze stad, onze gemeentelijke autoriteiten en o,nze waterleiding- specialiteiten) gevolgd, dan is ee|n zeer dure onteigening efn een kolos sale uitbreiding van het terrein der prise d'eau van de Haarlemsehe wa terleiding niet noodig. Prof .Dubois is een voorstander van diepputten. In zijn Eapport be spreekt de hoogleeraar uitvoerig het daartegen opgeworpen bezwaar, dat diepputten moeten leiden tot ver zouting van het grondwater en het oppompen van zont water. Uitvoe rige mededeel ingen over de;n toe stand van den gropd, over de bewe ging van het water in de grond lagen en de manier waarop het zoete water zich tegenover het zoute ge draagt, worden door den hoogleeraar als bewijzen voor zijn theorie, die hij' tevens op tastbare feiten doet steunen, aangehaald. Omtrent dit gedeelte van prof Du bois' advies moeten wij, als niet-des- kundigen, natuurlijk zwijgen. Het komt ons. echter voor (ook in ver band met wat we vroeger hebben gelezen aangaande den wietenschap'- pelijken strijd tusschen de directeu ren van de Haagsche en van de Am sterdamsehe waterleidingen over dit punt) dat professor Dubois zeer sterk staat .in zijn bewijsvoering. De practische conclusie voor de gemeente Bloemendaal zal wiel zijn de aanleg van een diepput-waterlei- ding, naar de jioor prof. Dubois aan gegeven methoude. Wat zal evenwel de practische uit komst zijn van dit hoogst belangrijke Eapport voor onze gemeente? Naar het ons voorkomt, zal deze directe aanval oj» het tegenwoordig systeem der Haarlemsehe waterlei ding, en nog meer op de in studie zijnde plannen tot uitbreiding, open lijk en volkomen moeten worden Weerlegd, voordat'de Raad van Haar lem zijn goedkeuring kan geven aan die vooraf "bomen uitbreiding! En DE (TOEKOMST DER KATHOLIEKE PARTIJ. De Belgische liberalen schreeuwen, na minister Schollaert's verraad aan zijn partijgenooten, allerwege victorie. Ze zeggen het openlijk, dat ze bij de groote verkiezingen van het volgend voorjaar nu vsstelijk de overhand de overhand zullen krijgen met hulp der socialisten dan natuurlijk, want alieén is de liberale partij in België niets waard. Doch het gevaar dat bestaan kün, wordt door de katholieken degelijk ingezien, en al zijn er organen, (zoo als b.v. de Patriore) die maar blijven volhouden op het verraad van Schol- laert en diens overloopen naar den vijand af te geven, er zijn er gelukkig ook anderen, die zien dat het behoud der katholieke meerderheid nu hoofd zaak is. Zoo het katholieke „Handelsblad van Antwerpen". Een uitstekend artikel dienaan gaande van dit blad verscheen dezer dagen, en bet zal zijn invloed zeker niet missen. Ziehier eenige zinsneden eruit: „De verdeeldheid in de katholieke partij over de militaire kwestie mag geeDe algemeene verdeeldheid ver wekken tegenstrevers en pattijgangers van het ontwerp der regeering moeten daarom nu in eikanders garen niet loopen en zich onderling bekijken als de glinsterende steenen hondjes die op onze schouwberden prijken. Zulke vijandschap zou eene ware ramp zijn voor de partij, want de liberaler en socialisten zoeken naar eene ge legenheid om eene onvulbare kloof te maken tusschen de twee deelen der der katholieke Kamervertegenwoor diging die zich op de krijgskwestie gesteld hebben. „Heiliger zaken staan op 't spel en voor de verdediging of oplossing der zelve zal geheel de partij eensgezind moeten strijden. De handen uit de mouwen en als één man het hoofd geboden aan de vereenigde tegenstre vers, die or.ze zwakheden beloeren om ons in de pekelkuip te steken. „Zoo spreken hier in onze Btreek niet alleen onze voormannen, maar ook de eenvoudige strijders. „Ze zullen als één man ten strijde gaan, niet alleenlijk om het volk te beschermen tegen alle verzwaring van lasten, om 't even welke, maar ook en vooral om de zielen onzer kinderen voor eene grootere ramp te behoeden. „Tegen de uitgebrachte stemming kan er voor het oogenblik niets meer verricht worden dan smart en meer verbittering zaaien in onze gelederen. Laat onze tegenstrevers jubelen 't zal niet van langen duur zijn, als wij zoo wijs genoeg zijn van hoog tot laag de eenheid te verstaan die alléén ons d* kracht zal geven om onze toestanden in de toekomende verkiezingen te be houden en zoodoende den stronkei steen te vermijden waarover wij nu gestruikeld zijn, doch waarover de ver eenigde vijand hoopt ons geheel en gansch te zien vallen!" DE GROOTE CRISIS. Er worden allerlei berichten rond gestrooid over de plannen der regee ring, nu de Lords zonder twijfel de begrooting zullen verwerpen. Het meest waarschijnlijke schijnt te zijn de volgende beslissing, die naar de liberale „Daily News" meldt gis dat ïiiet aTïeen. Een© volmaaht-over- teren in het kabinet zou zijn vastge steld: de regeering zal geen indemni teitswet indienen, waartoe Lord Lans- dowüe Maandag in het Hoogerhuis het denkbeeld opperde. De regeering zou daarentegen het Lagerhuis voorstellen, na aanneming van Lansdowne's motie dezelfde be grooting nogmaals naar bet Hooger huis op te zenden, vergezeld van een besluit, waarin het Lagerhuis een indemniteitswet afwijst. Het Hoogerhuis zou dan finaal moeten beslissen of bet 'de noodige kredieten, in de begrooting aange vraagd, al dan niet wii bekrachtigen. Deze gedragslijn van de regeering is reeds aangeduid in de redevoeringen, die de lord kanselier en de ministers Pentiand en Beauchamp in het Hoo gerhuis hebben gehouden. De groote stemming zal waarschijn lijk eerst de volgende week vallen. DE MILITAIRE REVOLUTIE. Dat de officieren in Griekenland heel en al baas en meester zijn, en dat het daar met de politieke en grondwettelijke waarborgen al heel zonderling is gesteld, bewijst wel de actie met onverdroten ijver door de officieren gevoerd tegen de gezanten in den vreemde, met name die te Parijs, Berlijn, Weenen en Rome. Die gezanten zoo heet het hebben bun plicht verzuimd door toe te laten, dat in de buitenlandsche pers zooveel rare praatjes over Grie kenland werden verbreid 1 Grieken- land's vertegenwoordiging in den vreemde is grootendeels toevertrouwd aan onbekwame mannen, die door anderen moeten vervangen worden!... Telkens loopen er nu weer geruch ten over een ministerieele crisis, die op het punt zou staan uit te breken tengevolge van verschil van meening tusschen het officierenverbond en het kabinet. BONDGENOOTSCHAP? In verband met de geruchten over een Balkanbond is van belang het bericht, dat er plannen zijn voor een samenkomst van koning Ferdinand en koning Peter te Belgrado, na des eersten terugkeer uit Parijs. Mist in Parijs. Parijs gaat tegenwoordig op het ge bied van mist wedijveren met Londen. Onlangs is een gedeelte van Parijs plotseling in een dichte mist gehuld geweest. En ook eergisterenmorgen daalde over de voorstad Nogent-sur-Marne zulk een mistkleed neer, dat de rijtuigen en trams de lichten moesten ontsteken. Niettegenstaande de laatste zeer lang zaam reden, zijn er toch twee tegen el kaar gebotst; een achttal passagiers werd gekwetst door do glasscherven, de voorbalcons werden geheel ingedrukt. Een dergelijk ongeluk geschiedde een paar uur Later te Vitry, waarbij 29 personen gewond werden, terwijl op den ceintuurbaan bij het station Noisy- le-Sec een goederentrein op een stil- staanden personentrein reed. Bij deze botsing werden echter maar drie men- schen gewond. Katholieke burgemeesters in Engeland. De nieiuwe Katholieke lord mayor van Londen, Sir John Knill, woonde op den eersten Zondag van zijn officiëele ambtsaanvaarding dus op 14 November 1.1. met zijn echtge- noote de plechtige Hoogmis bij in, de kathedraal van Southwark, waarheen hij zich begaf in een gala-rijtuig, be spannen met vier paarden. De Katho lieke burgemeester van Osmetuy, die op dien dag eveneens voor het eerst in zijn nieuwe waardigheid de H. Mis zou bijwonen, zag er op het laatste oogenblik van af dit te doen met offi ciëele staatsie, daar hij zijn begelei ders niet in ongelegenheid wilde bren gen. Men had n.,1. alle deelnemers aan een eventueelen plechtigen kerkgang des burgemeesters bedreigd met ge rechtelijke vervolging op grond van een wet uit den tijd van Georgo IV, krach tens welke iedere bekleeder van een ziohbaar ambt, die in officieel gewaad een andere kerk dan do Staatskerk, de Anglikaansehe, bezoekt, met ontzetting uit zijn ambt en 100 pond sterling boete wordt bedreigd. Later, helaas te laat, bleek dat deze wetsbepaling onder de regeering van koningin Victoria, door een andere is opgeheven. Te Lon den en in de provinciën zijn bij de op 9 November gehouden burgemeesters- verkiezingen, in 't geheel 6 Katholie ken met die waardigheid bekleed. Het Panama-kanaal. De „Daily Telegraph" verneemt uit New-York, dat volgens raming van den staats-ingenieur, kolonel Goathals, de kosten van aanleg van het Panama- kanaal 375 millioen dollar zullen be dragen, d. i. nagenoeg het dubbele van het oorspronkelijk geraamde bedrag. Dit wekt in Amerika groot opzien. Toen iemand van de „Daily Tele graph" jaren geleden De Lesseps inter viewde, zeide deze, dat het hem niet verwonderen zou, indien de aanleg- kosten van het Panama-kanaal 500 mil lioen dollar zouden beloopen. De la tere raming van senator Teller beves tigde deze meening van De Lesseps. De opinie van het meerendeei der Amerikaansche deskundigen is thans, dat het indertijd verkozen stelsel van sluizen als een groote flater be schouwd moet worden; dat men alsnog van het Kanaal een open zee-kanaal moet maken, daar dit de eenige doel treffende oplossing zal zijn, die boven dien op den duur het goedkoopst zal blijken. Staking in het zicht? In de Belgische steenkolenmijnen, dreigt weer een staking. Op een te Auvelais gehouden congres, besloten de afgevaardigden der mijnwerkers ernstig te overwegen, of men niet tot staking zou overgaan, als het parlement aan de 150.000 in de Belgische steenkolenmij nen werkzame arbeiders niet een acht- urigen werkdag toestaat. Hierbij zij herinnerd, dat de Belgische Senaat den eisch der arbeiders, om den werktijd te verkorten, heeft verworpen, nadat de Kamer zich er reeds mee vereenigd had. i De nieuwe vnlkaan op Tenoriffe. Reeds groote verwoestingen heeft de uitbarsting van den schijnbaar uitge- doofden krater der Pic de Toyde op Teneriffe aangericht. Sinds Donderdag braakt de vulkaan uit vier monden steen, asch en lava over het eiland uit. De lava heeft zich in twee stroo men gesplist. De een is 500 meter breed en 15 meter dik, gaat recht op het dorp Santiago af, de andere bedreigt Tamanino en weinig bevolkte streken. Mijlen in den omtrek van den vulkaan zijn alle gewassen door de gloeiende asch vernield. Nog altijd nemen de bei de lavastroomen in breedte en dikte toe. Een zeeramp? Volgens te Berlijn loopende geruch ten;, wordt het Duitsche stoomschip „Prinses Alice", dat laatstelijk uit Nan- gasaki met bestemming naar Bremen vertrokken, is en 3 dagen geleden te Singapore verwacht werd, vermist. Men vreest, dat het in den vreeselijkem or kaan, die al eenige dagen in de Chi- neesche zee woedt, verongelukt is. Van een ontdekkingsreiziger en een jockey. Een aardig tooneeltje speelde zich Onlangs af tijdens de courses op de Parijsehe hindernisbaan Auteuil. Toen luitenant Shaekleton, die op 't oogen blik in Parijs vertoeft, vóór den Prix du Pearrey, op zijn programma de jockey's voor de startende paarden no teerde, stiet hij op den naam O'Connor, „Le Tremblay", cn zei tot zijn gezel- de berijder van. den '3-jarigem hengst shcap „O'Connor! Zoo heette de kok van mijn schip. Dat paard zou ik wel wil len spelen. Hoeft het een kans?" „Ik geloof geen groote, maar ik ken O'Connor goed en zal hot hem even vragen," antwoordde de ander, terwijl hij op den jockey toetrad en hem ver- tellde, dat Shaekleton er was. „Shaekleton, de beroemde Z.uidpool- reiziger vroeg O'Connor. „Ja, mijnheer Shaekleton wou graag welen of u een kans 'heeft met ^,Le Tremblay"." „Stel me even aan hem voor, als u wilt." De beide heeron worden aan elkaar voorgesteld en O'Connor zegt tot den, Pooil-reiziger „Speel den hengst, ik zal alles in 't werk stellen om te winnen." En „Le Tremblay" won werkelijk, tot ieders verrassing, cn betaalde voor 10 francs er 222 uit. Toen de paarden uit do weegplaats terugkeerden, nieuwe ontmoeting tus schen Shaekleton en deii jockey en we- derzijdsche gelukwenschen. Shockleton reikt den jockey een exemplaar toe van zijn werk over den Zuidpooltocht. „Met een eigenhandige dedicatie voor m'jjroept O'Connor verheugd uit, bukt zich, gespt met buitengewone slagvaar digheid zijn stijgbeugels los en biedt deze Shaekleton aan met de woorden: „Neemt u deze van mij aan als een herinnering aan de overwinning, welke ik voor ons beiden bevochten heb!"' Da vergiftigingszaak te JWeenem. De Minister van Oorlog heeft een belooning van tweeduizend kronen be loofd voor bewijzen in de vergiftigings zaak, welke kunnen voeren tot het vin den. van den dader. Alle onderzoekingen hebben tot nu toe tot negatieve resul taten geleid. Tot nu toe is het bekend dat 16 officieren de gevaarlijke pillen ontvingen. Thans schijnt de politie weer een nieuw spoor te hebben ontdekt. Een vrouwelijke postbeambte herinner de zich dien 14en November een per soon te hebben gezien, die acht brie ven aanbood, welke niet in de bus konden. Zij verwees hem naar de be treffende afdeeting en een bediende bij de post had nog gevraagd wat dat voor merkwaardige brieven waren, die alle waren gericht aan officieren van den generaten staf. De man herhaalde, dat do brieven moeilijk in de bus konden en verwijderde zich. De beambte er kent de haar getoonde enveloppes be slist als de haar door den onbekende aangeboden brieven. Zij gaf ook een nauwkeurige beschrijving van dezen persoon. Een schandaalproces in Servië. Koningin Natalie, de weduwe van ko ning Milan van Servië, en moeder van den vermoorden koning Alexander, heeft een eisch ingediend tegen de erf genamen van generaal Lazar Petro- witsj, die indertijd generaal-adjudanf van haar zoon was, tot terugbetaling van 5 millioen dinars. De generaal nam in April 1903 dit bedrag op rekening der koninklijke civiele lijst op, maar. heeft het sinds dien nooit verreikend. Hij maakte gebruik van de verwarring, ontstaan door den moord op koning Alexander, om zich de som zelf toe te eigenen en te verbruiken. Dit proces is nu begonnen, en em zijn buitengewone voorzichtigheids- maatregelen genomen, die te Belgrado algemeen de grootste verwondering ba ren. Troepen bewaken den ingang van de gerechtszaal, terwijl gendarmen mei de bajonet o.p 't geweer achter presi dent cn officier van justitie hebben post gevat. Hofberichten. Prins Hendrik zal 2 December de huwelijksvoltrekking bijwonen van de vorstin van Reuss, nicht van de Koningin, en 15 Deceber de huwelijks plechtigheid van zijn broeder hertog Johan Albrecht. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der staatscommissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel, bet lid dier commissi# jhr. mr. S. Laman Trip; tot commandeur in de orde van Oranje-Naesau mr. J. van Heukelom, pres. der arr. racbtb. te Rotterdam. He Kamerverkiezing in Gulpen. Bij de candidaatselling voor een lid der Tweede Kamer in het district Gulpen, werden lijsten ingeleverd voor de heeren L. M. Hermans, Arnhem, (socialist) en Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. Volgens de „Nieuwe Limb. Koerier" nebben de sociaal-democraten in het district de lijst volteekend gekregen door de verzekering aan de kiezers dat de candidaat Hermans die was van de Kath. Soc. Actie te Maastricht. Met deze boerenvangerij blijven de sociaal-democraten trouwens in hun rol 1 (Tijd). Krupp in ons land. Ook de Parijsehe berichtgever van 't „Hbld." meldt, dat volgens een telegram uit Den Haag in bet gister ochtend verschenen nummer van den „Matin" de Duitsche firma Krupp, uit Essen, poogt grondgebied aan te koopen in het dorp Strijp bij Eind hoven, om daar een succursale te vestigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1