Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Staten-Generaal. ingezonden Mededeelingen. Nieuws uit Kennemerland. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuws. Zwak, ellendig en altijd vermoeid. De actie voer Zondagsrust. HAARLEM. Mr. i. H. MONNIK. Wanneer de St.Nicolaas-avond Met man en muis vergaan? Men seint uit Volendam dat „gisterenmorgen door eenige visschers vaten petroleum zijn opgevischt, afkomstig van de lading .vnn de „Handel en Nijverheid". De kapitein van de stoomboot „Stan- fries" van de Nieuwe Leeuwarder Stoombootmaatschappij, rapporteert dat hij in den nacht van Zaterdag op Zon dag tusschen drie en vier uur, een vreeselijk gefluit heeft waargenomen, doch aangezien geen licht was te be kennen, heeft hij na vergeefs zoeken doorgestoomd. Een cadeautje voor den Burge meester. Bij den burgemeester van Los ser vervoegde zich aan huis een gezel schap van drie personen, nd. twee vrou wen en ëen man die drie kinderen van I1/2 tot 4 jaar bij zich hadden. Fluks werden de kinderen bij den burgemeester achter de deur gezet en .verdween het drietal. Er werd onmiddellijk ernstig naar hen gezocht, maar ze waren verdwe nen. De kinderen zijn bij verschillende personen onder dak gebracht. Naar men zegt moeten het kinderen zijn van een zekeren Góuma, die zijn vrouw heeft verlaten en zelf de wijk naan Duitschland heeft genomen. Voor dien tijd woonde hij te Berghuizen nabjj PldenzaaL Een vroeselijko dood. Te Duizel (N.-Br.) is het 3-jarig zoontje van den landbouwer P. van der Ven, in een stalketel met heete specie gevallen. De kleine beliep vreeselijke brandwonden en is spoedig aan de gevolgen overle den. Groote bran/d in Rotterdam. Giste renavond te 8 uur brak een zware brand uit in de dames- en kinder-con- fectiefabriek van de gebrs. Grossjohan, Mauritsstraat 111 ,te Rotterdam, welke firma haar werkplaatsen voor ruim 40 modisten, gevestigd heeft boven de in strumentenfabriek van gebrs. Camina- da. Om 6 uur was de confectiefabriek gesloten,. Drie stoomspuiten, die ter plaatse verschenen, bluschten met tien stralen den brand. De modewerkplaat- sen, brandden uit, doch het magazijn bleef behouden. Diocesane Middenstandsbond Het hoofdbestuur van den bond van R. K. Middenstands-Vereenigin* in het Bisdom Haarlem heeft voor zijn Cen trale Coöperatieve Credietbank tot bestuursleden benoemd de heeren J. Buters, reeder te Viaardingen B. J. van Haaren, bouwkundiïete Rotterdam H. J. Vietser, leeraar M. O. boekbou den te Delft. Tot leden van den raad van toezicht de heeren mr. A. L Hermans, adv. proc. te Delft, Th. P. J. Hoppe, notaris te Delft, J. W. A. van der Kamp, lid van den Raad te Haarlem, mr. M. M van Velzen, adv. proc. te Schiedam, J. J. A. Verbeek, bondsvoorzitter van Hanze te Rotter dam. Tot accountant zal aan het betuur der Credietbank ter benoeming worden voorgedragen de heer A. H. van Uden, lid le kl. Ned, Instituut van Accoun- taad8 te 's Graveuhage. De Ongevallenwet. Door het N. V. V. wordt aan de hoofdbesturen van de aangesloten Vakbonden, de Bestuurdersbonden, bureaux van Arbeidsrecht en afdee- lingen van vakbonden een vragenlijst rondgezonden ten einde het Doodig materiaal te verzamelen voor een juiste beoordeeling van werking en toepas sing der Ongevallenwet. Na de beginselkwestie en de lijnen van het ministerieel program te hebben besproken, zeide de Minister een en ander over de verschillende wenschen in het debat geuit, waarvan we alleen aanstippen dat de heer Heemskerk te genover degenen die de regeering had den verweten dat zij niet voorzien wil de in den nood der groote gemeenten, de stekelige vraag plaatste, wie er wel voor zorgen, dat de gemeenten in nood komen: immers, de socialisten en de mocraten met al hun eisehen en op drijving der uitgaven! Ten slotte moet hier nog vermeld worden wat de heer Heemskerk zeide over de Kuyper-zaak. Het was zoo re delijk en objectief mogelijk! Duidelijk toonde de minister de klein zieligheid in de gestelde vragen aan strikvragen om de regeering uit te spelen tegen Kuyper. Dachten de hee ren nu heusch, dat ik dSdr zou inloo- pen? De minister wees er op dat het hier een heel persoonlijke zaak gold, en dat de Regeering buiten die persoon lijke zaak moest staan. Na de schitterende en inslaande rede van den Minister kwam de Minister van Financiën aah het woord. Omdat deze heden zijn rede zou vervolgen, bewaren we het volledig overzicht er van tot morgen. Verdenkt gij uw nieren wel? Zij worden misscnien cel na cel vernie tigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afgevoerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer de nieren ernstig aangetast zijn, gij geen ander verschijnsel op kunt merken dan algemeene zwakte, loomheid en afge matheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij steeds achternit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergeslagen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel werden verwoest en het bloed niet meer filtreeren, waardoor het levengevend eiwit ge legenheid heeft om te pntsn&ppen. En zoo raakt gij dag aan dag vas ter in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling geheel hun werk staken en uw geheele lichaam vergiftigd wordt door het urinezuur in het bloed. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afacbei ding in te groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwellingen,rbeumatiBche pijnen of een blaaskwaal hebt, ver waarloost uw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich mis schien reeds verder ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel ia zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kuQt met het gebruik der echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die zoo vele mannen en vrouwen blijtend ge nezen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede krijgen. Zij zijn |te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38 Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel a f 175 voor één, of f 10.voor zes doozen. in zake den Hoofd. Omslag en vergun ningsrecht voor den kleinhandel in ster ken drank. j. Vaccinateurs. 13. Recla mes Hoofd. Omslag. 14. Idem in zake vergunningsrecht Drankwet. V MUI DEN Diefstal op zee, Schipper H Guijt van de bomschuit K W 132 „Maria", welke gisteren alhier alhier binnen kwam rapporteert dat de vleet van zijn schip werd gekaapt toen hij vieschende was. Een veertigtal netten gingen zoodoende verloren. Als daders van dezen diefstal worden door schip Guijt verdacht eenige Begische vis scherslieden, die met hunne vaartuigen in de nabijheid lagen. Helaas konden de nummers van deze visscherschuiten niet worden opgenomen Gevolgen vande staking Als gevolg van de staking waardoor een groot deel van de visschervloot stil lag, kwamen in de fnaand October alhier 86 stoomtrawlers minder aan de marrt dan in de zelfde maand van het vorige jaar. En totale vischop brenget bleef f 82,918 onder die van October 1908. Scheepvaartverkeer. Ia de week van 14 tot en met 20 November kwamen alhier binnen 58 stoomsche pen inhoudende 230,964 kub. M. en 1 zeilschip inhoudende 728 kub. M.. te zamen 59 schepen, inhoudende 23',708 kub. M. In datzelfd tijdvak vertrokken 66 stoomschepen, inhoudende 256 708 kub. M. HEEMSKERK. Burgerl, Stand. Getrouwd: G. Welboren en J. Kluft, beiden van hier. Ondertrouwd: J. van Bruins- waard en M. Doeven. UITGEEST. Een muziektent. Het is den heeren die het initiatief namen het fanfarekorps, ter gelegenheid van zijn 25 jarig bestaan op 9 Jan. een ver plaatsbare muziektent te kunnen aan bieden, is gelakt, ruimschoots geld voor dit doel te verkrijgen. Ook een achttal dames willen het jubileerende korps op dien dag een huldeblijk aanbieden en nemen zich voor met inteekenlijsten een beroep te doeD op de finantieele medewerking van de ingezetenen. De veronderstellingen, al zou ons corps ter gelegenheid van het jubileum een concours in het aanstaande voor jaar uitschrijven hebben niet den minsten grond. Bloembollencultuur. Binnen niet al te langen tijd zal men een begin maken met eenige akkers wei land, gelegen aan den Toiweg, voor bloembollencultuur te bewerken een brug over de Tol vaart is reeds gebouwd. TWEEDE KAMER. De Minister aan het woerd. Minister Heemskerk heeft gisteren met een, schitterende rede van ruim1 vier en. een half uur, als altijd spran kelend van vernuft en vol tinteling van geest, de debaters beantwoord. Het gaat niet aan hier in een kort bestek een overzicht, laat staan een résumé te geven van deze buitenge wone redevoering, die natuurlijk ook beter door gezette lezing, dan in de snelle en levendige voordracht van den heer Heemskerk is te genieten! We willen echter in groote lijnen een beeld geven van wat de Minister heeft gezegd. Over het karakter van het kabinet sprak hij, getart door de uitlatingen der eritische debaters, het eerst. Hij eischte voor het kabinet het recht op, een Christelijk karakter te hebben, dat steunde op de rechtsche meerderheid in het land. De continuïteit der mini steries, van 1901 af, is daarmede ge- teekend. En daarmee is ook het pro gramma van het kabinet gegeven, waar in de grondwetsherziening zoo maar rauwelijks genomen, niet past. Wel past het, zich voor te bereiden tot een grondwetsherziening. Den heer Van Doorn gaf spr. hier bij op de meest scherpe wijze een paar terechtwijzigingen, die misschien dezen afgevaardigde zullen weerhouden voortaan weer te vertellen dat het de Christelijke partijen zijn, die het land in partijen en partijtjes verdeelen! Dat geroep van: „O, wat zijn wij Toch li beraal!" past bij de manier waarqp deze heeren, hun tegenstanders, gere geld behandelen, hcelemóél niet. Wat trouwens den heer Van Doom ook nog wel duidelijk werd aan hot ver stand gebracht door een nuchter woord je van. den heer Van Vliet, die vóór 's Ministers rede gelegenheid had te wij zen. op de opruiende en ophitsende manier, waaróp deze zelfde heer Van Doorn in kiesvergaderingen optreedt VEL8EN. Statuten. De Staatscourant bevat de Statuten der vereenigiDgHuur waarborg-vereeniging „IJmuiden", alhier. De vereeniging van huiseigenaren draagt den naam van Huurwaarborg- vereeniging „IJmuiden", en is geves tigd te IJmuiden, eemeente Velsen. Zij heeft ten doel haren leden door onderlinge samenwerking het ontrui men van door hen verhuurde woningen en andere gebouwen gemakkelijk te maken en zooveel mogelijk te voor komen het niet betalen der Luurpen ningen en tevens te zorgen voor het behoorlijk bewonen van hunne perceelen. Raadsvergadering. Openbare vergade ring van den Gemeenteraad op Dinsdag 30 dezer, n.m. te 1 uur ten gemeente huize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling rekeningen armbesturen 1908. 3. Op heffing onbewoonbaarverklaring perc. J. H. Baaten. 4. Begrooting Kamer van Koophandel en Fabrieken 1909, en re geling der gemeentelijke bijdrage. 5. Voorstel tot het opnemen van een over gangsbepaling in de verordening, stel lende nadere eisehen aan verlofsloka- liteiten enz., in zake de Drankwet. 6. Wijziging concessievoorwaarden Kenne- mer Etectriciteit Maatschappij. 7. Re geling ziekte verlof ambtenaren, enz. 8. Verzoek om eervol ontslag onderwij zend personeel. 9. Brandbluschmidde- len Wijkeroog—Velseroord. 10. Adres J. Dijkman, om aan een z.g. notweg te; mogen bouwen. 11. Gratificatie-B. Lavoo, als waarn. Hoofd van school D. 12. Benoemingen van: a. een directeur en een leeraar aan de Burgeravondsch, b. onderwijzend personeel Lager On derwijs. c. een armmeester Schaal- armbestuur, id. R.-K. Armbestuur, d. twee leden der commissie voor de ge contracteerde wegen. e. drie leden dei commissie van. bijstand in hot beheer der openbare werken, f. Voorzitters en leden der stembureau's Kieswet en hunne plaatsvervangers, g. idem Kamer van, Koophandel en Fabrieken, h. Leden commission tot wering van schoolverzuim, i. Reclame commission HEEMSTEDE. De groote zaal van het R, K. Vie'r- eenigingsgebouw was reeds vroeg stampvoL ,Wel een .bewijs, dat onze burgerij! sympatiseert met het doel, dat de commissie nastreeft, n-L. iJVfn- kelsluitiing op Zondag. Mede aanwezig waren de Eelrw. Heeren Geestelijken, de predikant der Ned. Herv. Gemeente, de Bur gemeester en nog tal van officieele personen. De voorzitter van het Comité noemde in zijn openingswoord deze belangstelling een verblijdend tee- ken, waardoor de kans van slagen zóóveel zekerder was. Mededeeling werd gedaan van twee ingekomen stukken, een schrij ven van den heer Segers, directeur van de stichting „Meer en Roscib" waarin deze zijn leedwezen uitsprak, deze vergadering niet te kunnen bij wonen, een tweede van de melkslij- ters, berichtende, dat van 28 Nov. af het markten op Zondag 's morgens na half elf zal worden afgeschaft. Hierna werd door den voorzitter het woord gegeven aan den Hoog- Eerw, Heer Mgr. Konings, door den voorzitter zoo terecht genoemd, de man, bekend met de belangen van het volk. In zijn inleiding toonde spr. aan, dat Zondagsrust is viering van den Zondag, zonder welke geen so ciaal werker iets in stand kan hou den. Spr. zal dezen avond niet spre ken over Zondagsheiliging, hoewel door allen welbegrepen, maar meer over het natuurlijk gebod van Zon dagsrust. Als voorbeeld werd gesteld Frankrijk, waar eerst een andere, naar eigen keuze gestelde, rustdag werd ingesteld waar men later toch weer tot den Zendag moest terug keer en. Pen Zondag', den dag van het familieleven, waar vooral in den werkenden stand in de week zooveel te kort komt. Spr. toonde aan hoe een ieder den plicht heeft het fami lieleven te' beschermen ejn de hu,i gelijkheid, die oud-Hollanidsejhe deugd, tb bevorderen. Zijn wij dit verplicht, dan moeten wij ook den winkelier zijn Zondagsrust schenken, voor hen ook voorzeker noodzake lijk. Spreker toonde aan, hoe door het publiek deze Zondagsrust belet wordt, hoe gemakkelijk het toch is zijne inkoopen op Zaterdagavond te doen, en welk een goede orde hier door ook in de huishouding zou ver kregen worden. Allereerst moeten de winkeliers het goed eens zien t worden. Door aaneensluiting en eer lijkheid van dezen kan veel worden gedaan, maar vooiral moet „de bur gerij medewerken. Vooral de man van gezag moet hier het goede voor beeld geven. Zoodoende krijgen wij hier een vrijwillige Zondagswet door eendrachtig samenwerken met elkan der. Allen werden aangespoord voor al bij die winkeliers hun inkoopen te doen, welke metterdaad het voor beeld geven van Zondagsrust. Na 1de pauze kwam Mr. Verkoute ren aan het woord. Wanneer wij ook van deze geheele lezing verslag zou den geven, zouden wij te veel in her haling' treden. Met, eenige voorbeel den werden de woorden van Mgr. Ko nings gestaafd. Aangetoond werd boe met de restauratie van het huis van Oranje ook die van de- Zondags rust plaats vond. Hoe reeds door Constantijm den Groote een Zondags wet werd uitgevaardigd. In Amerika worden zelfs de na tionale feesten cp Zondag uitgesteld. Bij de pers is ook Zondagsrust inge voerd, zoodat tegenw'oordig van geen enkel dagblad meer een ochtendblad op Maandag verschijnt. Als gevolg van Zondagsarheid toonde spreker ons het Maandaghouden. Wie moeten ons echter wachten voor overdrij ving, welke zelfs de beste zaken schaadt. We moeten ons tooUen Christelijke menschen te zijn ook in de samenleving. De voorzitter dankte béide spre kers voor hunne gloedvolle rede en vroeg of nog iemand iets te vragen of te zeggen had. De geachte burgemeester vroeg het woord en bracht een woord van hulde aan de sprekers en aan de commissie, bijzonder aan den voor zitter, den heer K. Klein. Spreker noemde het Zondagskoopen meereen sleur, waar gemakkelijk mede te bre ken zou zijn en spoorde allen aan samen te werken om. tot dit doel te komen. De voorzitter dankte den burge meester voor zijn opwekkende woor den en zeide, dat de Commissie zich gelukkig mocht rekenen met zoo'n belangstelling van de autoriteiten, wat niet weinig zal medewerken tot bereiking .van het doel. Bekend ge maakt werd dat Woensdag, 3 De cember a.s. de beslissende vergade ring wordt gehouden ten huize van Mej. Stbenvoorden. Winkeliers worden allen aange spoord hier aanwezig te zijn en nog eventueele bezwaren voor die ver gadering bij het Gom it in te leve ren. Het Comité stelde de volgende motie voor, welke staande de ver gadering met algemeene stemmen werd aangenomen: .Mi 0 tie: ,Heemsteedsche Burgerij, in ver schillende lagen ein standen, verga derd in de groote zaal van het Bi. K. Vereenigingsgebouw cp> dejn avond van 24 November 1909, gevolgd heb bende de werkzaamheden van het Co-mité tot bevordering1 van Zon dagsrust in de gemeente; gehoord de toespraken van de hee ren Mgr. Konings en M;r. Verkou teren uit Amsterdam; overwegende, dat zoowel godsdien stige als maatschappelijke belangen hier dringen overwegende, dat reeds vele parti culieren zich over deze bevordering van Zondagsrust guhstig hebben uit gelaten overwegende, dat het den winke liers slechts dan mogelijk is hunne winkels op Zondag gesloten te hou den, wanneer de burgerij in hare meerderheid zich daarvoor ver klaart spreekt hare onverdeelde instem ming uit met het genoemde doel." Hierna werd de vergadering met een woord van dank aan alle aanwe zigen gesloten. Opzichter. Voor de betrekking van gemeente-opzichter alhier, hebben zich een vijftigtal sollicitanten, aangemeld. Reclame. In de uitstalkast van tien confiseur D. Glas, aan den Binnenweg, alhier, is geëtaleerd een zeer goed ge lukte nabootsing van het Raadhuis al hier, in chocolade, welk kunststuk zeer de aandacht trekt. BEN HEB BOEK. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad op Maandag 29 November, des avonds te 73/4 uur. Agenda: 1. Ingekomen stuk ken. 2. Beëediging van Secretaris en Ont vanger der gemeente. 3. Verkoop van een stuk grond achter 'het perceel van den heer Th. Braam. 4. Verzoek van Burgemeester en Wethouders van Lisse inzake Electrische tram- verbinding. Burgerlijke Stand. Gebo ren: z. van O- J. RoozënVendeL - z. van J. P. de Witvan Dam. HtLLEGOM In de' modder. Door den slechten weg reed gisterenmiddag een fietsrijder tegen den wagen van. den heer Caaris, viel op straat in den modder. Het voorwiel van de fiets was geheel stuk. SAS8EÏI HiCMt. Burgert. Stand. Geboren: z. van M. M. ElsgeestAkerboom, d. van. C. M. B. Verkley—Verdegaal. z. van M. C. KippingNoordermeer. VOORHOUT. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer P. Spierenburg, is benoemd tot leeraar in het smeden aan de ambachts school te Hulst. HAARLEMMERMEER. Bnrgerl. Stand. Geboren: d. van T. de Hieus—Van Meel. Overleden: D. Beets, 69 j. HOOFDDORP. Ver gaa erin g der R. K. Kies ver eeniging. Dinsdagavond had eehe vergade ring plaats van de Bi. K. Kiesver- eeniging „Recht ein Orde", in het koffiehuis van den heer A. H. J. de Groot. Na met den Chrristelijken Groet de vergadering te hebben ge opend, bracht de voorzitter, de heer W. G. He ij, een woord van hulde aan de nagedachtenis van Pastoor Lagerwteij', die zoovele malen de ver gadering der Kies vereeniging had bijgewoond, en dan veelal niet kon nalaten, om eejn enkel woord te spre ken, pu eeins ernstig, dan wederom humoristisch, paar gelang va]n om standigheden. Gok heette de voor zitter den tegenwoordigejn pastoor welkom, die door Haarlems' kerk vorst tot pastoor van Hoofddorp was benoemd; en het deed spr. genoegen, Z.Eerw. in de eerste vergadering, welke na het overlijden vap Pastoor Lagerweij z. g. gehouden werd, te mogen welkom heeten. Spr. hoopt, dat Z.Eerw. nog" vele malen de plaats mag ..innemen, die eertijds pastoor Lagerweij innam. Eveneens, heette spr. de WielEerw. Heer Kapelaan welkom. Spr. hoopt ook, dat de pastoor en de kapelaan, beiden zul len medewerken, om ingeval het hoo- dig is, de kiesvereenigmg te steunen met de propaganda der jongelings- vereeniging. Ten slotte heette de voerzitter den spreker van den avond, den ZeerEerw. Heer van den Berg, B.ector te Botterdam, hartelijk welkom, daar deze zich zoo bereid willig verklaarde om van Botterdam te komen om alhier te komen spre ken voor de kietsvereeniging'- Hierna kreeg Rector van den Berg het woord. Z.Eerw. begon zijn rede, door er op te wijzen, dat we in de don kere dagen van Kerstmis waren ge naderd, nog enkele weken en we gaan in den geest naar de kribbe van Bethlehem, om daar de gevoe lens des harten kenbaar te maken; die voorafgaande dagen, welke ons vanzelf doen denken aan idle hoog heilige gebeurtenis, wanneer over Bethlehems velden die .blijde mare weerklinkt: „Glorie zij God in de;n Ho'Oge, Vrede op aarde aan de men schen van goede wille." Deze woorden voorwaar passen ook aan onze maatschappij. l;n onze dagen hooren we evenwel niets- an ders dan bespotting! !YVe leven in een tijd, zegt,spr., dat niet meer wordt gegeven om God of gebod. Vrede op aardeIn onze dagen kent men ge-en vrede, en gjil men geen vrede,- de geest van baat waait om ons heen, nu wankelen kolningen en vorsten op hun troo|n door het op roer in de landen! Toen voor de eerste maal. door de engelen het „Glorie zij God in den Hooge!" werd aangeheven was ook de wereld in vervat, er waren er maar weinig meer die%nog hu,'n God kendenvóór de geböolrte van Chris tus. was de wereld prijsgegeven aan heidendom en slavernij, toen w^jpm er maar weinigen meer die rijk en machtig waren, doch terdege hun macht deden gelden, door hun onder danen als slaaf te behandelen. Een heidensch wijsgeer heeft gezegd: „Wanneer een slaaf oud wordt, moet men hem het leven benemen, en zij|n lichaam de redelooze dieren tot voe ding geven." Zoover was de ellende gekomen, dat enkele heidenen naar uitkomst en redding uitzage'n. Na Christus' geboorte werd het aan schijn der aairde veranderdvrede en liefde keerde terug- Door de uit zending der Apostelen werd door hem den mensch voorgehouden dat God dezelfde Meester was voor den heer als voor den dienaar. Spr. zeide dat de Kerk van het be gin har er stichting af den arbeid en de airbeiders heeft groot gehou den: dat alleen j!n de Kerk de arbei derszoon tot de hoogste waardigheid kan worden verheven. Zoo ook is onze Paus-Koning de zoon van een handwerkman. Spr. zeide, dat niemand deze waar heid kan ontkennen „De volkswelvaart en de vrede onder de menschen is nooit grooter geweest, dan toen de geboorte van Christus werd verkondigd!" Op iedere Katholiek rust een bij zondere plicht. Nu in onze dagen alles is tegen God, nu het ongeloof toeneemt, bet heidendom blijkt te rug te keeren, door woord en ge schrift haat wordt gevoed tegen God en Zijn Kerk, 'nu moeten de Katho lieken zich samenspannen om in het openbaar te toonen, dat zij Katholiek zijn niet alleen in naam, doch ook ih de daad. Spr. haalt door voorbeelden aan, hoe niet alleen .in Spanje en Frank rijk, doch ook in Nederland, o.a. in Botterdam, haat wórdt gevoed tegen God en Kerk. Dus, zegt spr., is het onze dure plicht, te strijden voor de rechten van de Kerk, en te toonen, dat we ware zonen zijn van de Katholieke Kerk! Dan zullen onze vijanden den meesten eerbied voor ons hebben, het meest bevreesd zijn voor onze macht. Ziedaar w;at in onzen tijd de plicht van iedere Katholiek is in het openbare leven! In het tweede gedeelte besprak Z.Eerw. de Katholiek in het bij zondere leven, wat de plichten zijn van Katholieke ouders, hoe zij een voorbeeld moeten geven aan de kin deren, en dat een echt Katholiek huisgezin is een gezin waar gods vrucht, liefde en gebed wordt .ge waardeerd zulke huisgezinnen, zegt spr. zijn de steun, waarop Kerk en Staat kan bouwen! (Applaus). De ZeerEerw. Heer Pastoor dankte den voorzitter voor de woorden bij den aanvang der vergadering tot hem gericht; ook bedankte Z.Eerw. den ZeerEerw. spreker van den avond, en riep hem „tot weerzien' toe. De voorzitter sibot de vergadering met den Christelijken groet! De opening der Christelijke School. Voor tal van genoodigden, had de officieole openincr plaets der nieuw Bebouwde Chr. Schooi <CJfier. Onder h«n, die blijken van hunre belangstelling gaven, merkten wij op den burgemeester dezer gemeente, mr. Voor de herstemming op Woensdag 1 December in District III bevelen wij ten sierkste aan den heer Personalia. Door den. opzichter bij Openbare Werken L. Rijneveld, is tegen 1 Janu ari e.k. eervol ontslag uit zijne betrek king aangevraagd. R. is ruim 65 jaar oud en, heeft 42 jaren dienst bij de gemeente. Voor 't examen L. O. wiskunde, in in Den Haag geslaagd de heer P. de Jongh, van hier. Het zal 6 December zijn, Maandag I Althans, ook de burgemeester heeft zich hiervoor uitgesproken, en eeüe publicatie ïb in dezen zin te verwach ten. De R. K Middenstandsvereeniging heeft gehoor gegeven aan den raad, dien wij eergisteren bier uitspraken, en het bestuur der vereeniging beeft zich, zooals we hebben voorgesteld, in verbinding gesteld met dat der Haar- lemsche Handelsvereniging, om eene algemeene gedragslijn voor de winke liers, en daardoor ook voor het publiek, vast te stellen. Dat de Zondag van 5 December nu een drukke „kijkdag" wezen zal, be- A. Slob, de beide wethouders, den arrondisgemeats-schoolopziener, den heer Van Meetelen, den heer Bijleveld, inspecteur van de Vereen, voor Chr Nat. Schoolonderwijs, en den heer mr. Zubli, burgemeester van Bsnnebroek. Nadat door de belangstellenden, die in ruimen getale waren opgekomen, bet fraaie gebouw in oogenschouw was genomen, vergaderde men in de ruime hal met aangrenzende suite kamer (bestuurskamer) waar door den voorzitter der Vereen, dr. R. W. de Joug, de openingsrede werd uitge sproken. Hierna werd het woord gevoerd door den burgemeester, mr. A. Slob. De districts schoolopziener, welko zijne bijzondere tevredenheid uitsprak over dit gebouw, drong aan, toe te zien op leermiddelen enz. en tc streven naar het „Excelsior", opdat Hoofd dorp, het centrum van de Haarlem mermeer, spoedig een Chr. school rijker moge zijn voor M. U. L. O. Verbolgens werd nog het woord gevoerd en de beste wenschen voor de school uitgesproken door de heeren Bijleveld, mr Zubli, Tj. Kuipers en den heer Valkenburg, hoofd der Chr. school te Nieuw-Vennep, terwijl de plechtigheid met een slotwoord werd giëindigd door het hoofd der nieuwe school, den heer Pos. Hierna trok men gezamenlijk naar bet oude schoolgebouw, waar door eenige jonge dames een bazar is ge organiseerd ten behoeve van het suppletie fonds der school, teneinde on en minvermogende kinderen in ds gelegenheid te stellen net onderwijs aan deze school te volgen. HALFWEG. Voor de Missiën. Voor ruim bezette zalen hield de Eerw. Pater Seynave Dinsdag- en Woensdagavond alhier de aangekondigde lezing met lichtbeelden, ten bate der Afrikaansche Missiën. Op aangename en duidelijke manier wist de Eerw. spreker de aanwezigen een juist begrip te doen krijgen van de Missie-toestanden in Afrika en van den reuzenarbeid, welke de Missiona rissen aldoor voor de Kerk en de be schaving verrichten. De lichtbeelden verduidelijkten op in teressante wijze het gesprokene en wer den met groote belangstelling gevolgd. De R.-K. Zangvereeniging, (Directeur J. Pijnakeir), werkte voor het welslagen der avonden mede, door op verdienste lijke wijze eenige zangnummers tenge- hoore te brengen. SPAAENWOÏÏDE. Personalia. Mej. S. H. Wildervanck, onderwijzeres aan de Openb. Lagere School, alhier, staat no. 1 op de voor dracht voor onderwijzeres aan een Op. School te Winschoten. LISSE. Bet tramongeluk. Naar men verneemt is het meisje, dat dat door de tram beide beentjes werden verbrijzeld, reeds overleden. Eaadsverg adering'. Na, de geheime zitting deelde de VoorzitLa ten opzichte van het beramejn van middelen ter verkrijging van eejn. Electrische Tram in de bloembollen streek mede, dat van de gemeentefn. Sassenheim en Hi.llegom bericht was ingekomen, dat uit haar midden reeds éen dergelijk tweetal heeren waren benoemd, voor de te vormen, commissie, zoo ook van de afdeelin- gen Sassenheim ein Oegstgeest vajr de Alg. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. Tot leden dezer commissie werden daarna benoemd de heereln Van Zan ten en Pijmacker. Op voorstel van den heer Pijnackier werd besloten om een gaslan taarn aan De Eingel zoodanig te verplaatsen dat deze voor het brand spuithuisje aldaar zal komen te staan. Op voorstel van den heer Van Graven werd besloten om een .gas lantaarn te plaatsen in de Band straat. Ten slotte drongen de heereln Prins en Pijnacker er op aan, dat de sta tuten van de woning-vereeniging „Volksbelang" zoo spoedig mogelijk in orde komen, en daarna werd de vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2