DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De Haarlemsche Waterleiding. BUITENLAND. 6emengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Kintiitrlfiuiftvcsf 29-31-33, Haarlem DONDERDAG 25 NOV. 1909. 34ste Jaargang No. 7051 Bureaux van Redactie en Administratie s Intercommunaal Telefoonnummer 1426. A. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. HF* Volksbond en Vakvereenn ing. BELGIË. ENGELAND GRIEKENLAND. DE BALKAN. NIEUWE HAARLEMSCHE COURART ABOMMEMENTSRRIJSi Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) Voor de overige plaatBen in Nederland franco per post Afzonderlijke nummers f 1,88 1-36 1.80 „0,08 PRIJS DER ADVERTEMTIÉN: Van 16 regels60 cent (oontant 50 oent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (k contant). 1000 Alle betalende «bonné» op dit blad, die In bet bezit eener verzekeringspolis z|)n, z|)n volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bi) 1*81 GULDEN bö 11)11 '*DLI)EN Cfl veriies van éen 1 .111 verlies van verlies van J11 gén éen oog. GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN bij overlijden. urau oeuer 300 hand of voet. éen duim. wijsvinger. 15 GULDEN b« verlies van éen anderen vinger. De nltkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe dracht 11. In de moeilijke kwestie der ver houd! ngitus sch en de algemeene "Wlerh- liedenorganisatie en de vafcvereeni- gingeu is paar eed bericht onder ons „Stadsnieuws" doet zien, ee|n inieuwi element gekomen, dat naar wij «neenen, tot dusverre niet was voor zien. De |Rl KL Rond van Pos t- en Tele graaf beambten (interdiocesaan) heeft besloten, dat zijn vak-afdeelingen, iniet mogen zijn. aangesloten bij een algemeens werkl ieden organisatie die niet het verbod van staking in de statuten opgenomen heeft. Dat wil dus zeggen, dat deze Bond elke aansluiting bij een algemeen© werkliedenorganisatie onmogelijk maakt, daar geen andere dan de ver- eenigingem van werklieden en be ambten in publiekrechtelijfcen diepst zulk een verbod kan schrijven in de statuten. j JVe zouden het betreuren, als dit voorbeeld van „Sint Petrus" door andere vakvereenigingen van dezelf- de soort werd gevolgd. J En ook voor „St. Petrus"-zelf ho-1 pen we, dat deze Bond op het be sluit dat hoogstwaarschijnlijk! steunt op een verkeerde uitlegging van de statuten zal terugkomep. De noodzakelijkheid ervan jsien we ten eenenmale piet in, daar aanslui ting aan de algemeene organisatie nimmer ten gevolge kan hebheln het tegen eigen wil betrokken worden ip eene staking'. De bestuursleden van de betrokken j •organisaties zullen goed doen, 'deze i zaak in ernstige overweging te he- j ■men. j Of is het misschien iets voor het ÖBiureau der RL K. Vakorganisatie? (Wij hebben gisteren reeds mel ding gemaakt van het uiterst belang rijke Rapport, dat in opdracht van Bi. en LWi van Bloemepdaal door pirof. Dr. Eugène Dubois, Hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam en al hier wonende, is opgemaakt over de gemeentelijke Haarïemseihe waterlei- ding. Eenjge meer uitvoerige bijzonder heden dienaajngaainde zullen onzen lezers hoogstwaarschijnlijk welkom zijp. De opdracht, aan den Amsterdam- schen hocgleeraar bevatte twee ver schillende dingep.lo. om door we tenschappelijk onderzoek vast te stel len (In welke mate en hoever de Haar lemsche waterleiding: heeft bijgedra gen tot de verlaging van den grond waterstand jn Bloemepdaal; 2o. om advies uit te brengen omtrent de middelen tot verbetering en tot voor koming van verder 'nadeel voor Bloe- mendaal, in het bijzonder ook voor het geval dat de prisé d'eau in halren tegenwoordigen toestand niet bij machte mocht zijn om Haarlem in voldoende mate van water te blij ven voorzien. Zoo-als we gisteren meldden mocht prof. Dubois bij dezen (toch objec tieven) arbeid de medewerking der directie van de Haarlemsche water leiding niet verwerven. Ofschoon B. en [W';. van Haarlem gee,n bezwaar maakten, had evenwel de directeur onzer waterleiding degelijk bezwaar !in verband met plannen tot uitbrei ding van de prise d'eau meende hij', dat het geven van inlichtingen niet gewenscht was. Prof. Dubois verzekert echter in zijh Rapport, dat die weigering, hoe wel zonderling, toch de uitkomsten van zijn onderzoek allerminst heeft gedeerd. En in tegenstelling met de Direc tie der Haarl. .Waterleiding heeft de eigenaresse der duinen, mevrouw de [Wed. van der VlietBorski, den hoog!eeraar alle hulp en voorlichting verschaft 'die hij maar wenschen ko,n. Van het „Rapport" van prof. Du bois hebben we gisteren reeds de algemeene conclusies medegedeeld. Het zij ons vergund oip- de verschil lende punten die daarin besproken worden, heden wat 'nader in te gaan. Vooreerst blijkt eruit, dat de ge meente Haarlem plannen heeft tot uitbreiding harer waterleiding in. dezen zin, dat een. uitgestrekter duingebied met dezelfde (ondiepe) putten als nu worden gebruikt, moet worden bezet. Voer deze uitbreiding: zou een kostbare onteigening poodig zijin. Het bestaan van deze p.anneri was ons trouwens reeds uit andere bron nen bekend. Nu toont prof. Dubois met wjeten- schapipelijfce bewijzen en met ver gelijkingen tusschen de Haarlemsche prise d'eau en de waterleidingen van Meerenbeirg, van den Haag, van de firma, Smidt van Gelder Zonen, van de fJmuidensche ijsfabrieken, van de Amsterdamscbe Duinwaterleiding en van de watervoorzieningen te Sloten, op uitvoerige wijze aan, dat deze weidsche en kostbare plannein voor Haarlem on noodig zijn- De deskundige hoogleeraar is door zijn onderzoekingen tot de overtui ging gekomen en daarin nader ver sterkt, dat bet tegenwoordig aan de Haarlemsche [Waterleiding ter [be schikking staande terrein Van on geveer 6 K.M'. lengte groot genoeg is om de waterproductie zeer aan zienlijk te vergrooten. Mits.... het systeem van hare plrise d'eau veranderd. Dat systeem is nuondiepe putten in het alluvium reikende, zijinde van filtergaas voorziene filters, ver ticaal geplaatst. Prof. Dubois oordeelt dat systeem het slechtste van alle. Het gesticht Meerenberg, dat eenzelfde waterlei ding bezat, heeft dan ook eéu ander systeem genomen. Ietwat beter dan 't Haarlemsche systeem is het Haagscihe: draineer- buizen op geringe diepte. Doch ook dit voldoet niet en geeft te weinig water voor te veel arbeidsvermogen en kosten. Voldoende en in alle opzichten aanbevelenswaardig acht prof. Du bois alléén het opvangen van water uit het diluvium (de oudste, diepste grondlagen), door middel vain diep- putten met krachtige oppomp ing. Dit lis zegt de hoogleeraar een veel minder kostbare, veel min der omslachtige en toch beproefde wijze om goed drinkwater te verkrij gen uit. het duin. ■Wordt het advies van prof. Du bois (dat bedoeld is ter voorlichting van den Bloemelndaalschen rand, maar van het uiterste gewicht is voor onze stad, onze gemeentelijke autoriteiten en olnze waterleiding- specialiteiten) gevolgd, dan is een zeer dure onteigening ep een kolos sale uitbreiding van het terrein der prise d'eau van de Haarlemsehe wa terleiding niet poodig. Prof ..Dubois is een voorstander van diepputten. In zijp Rapport be spreekt de hoogleeraar uitvoerig het daartegen opgeworpen bezwaar, dat diepputten moeten leiden tot ver zouting van het grondwater en het oppompen van zout water. Uitvoe rige mededeel ingen over den toe stand van den. grond, over de bewe ging van het water in de grond lagen en de manier waarop1 bet zoete water zich tegenover het zoute ge draagt, Worden door den hoogleeraar als bewijzen voor zijn theorie, die hij' tevens op tastbare feiten doet steunen, aangehaald. Omtrent dit gedeelte van prof. Du bois' advies moeten wij, als n iet-des kundigen, natuurlijk zwijgen. liet komt ons echter voor (ook in ver band met wat we vroeger hebben gelezen aangaapde dein wtetepschap- pelijken strijd tusschen de directeu ren van de Haagsche en van de Am sterdamscbe waterleidingen over dit punt) dat professor Dubois zeer sterk staat .in zijn bewijsvoering. De practische conclusie voor de gemeente Bloemendaal zal wel zijn: de aanleg van eein diepput-waterlei ding", naar de door prof. Dubois aan gegeven me tli oude. Wat zal evenwel de pracrtischle uit komst zijn van dit hoogst belangrijke Rapport voor onze gemeente? Naar het ons, voorkomt, zal, deze directe aanval op het tegenwoordig systeem, der Haarlemsche waterlei ding-, en nog meer op de in studie zijnde 'plannen tot uitbreiding, open lijk en volkomen moeten worden tveerlegd, voordat de Raad van Haar lem zfjn goedkeuring kan geven aan die voorgenomen uitbreiding! .Mn dat niet alléén. Eene vol maakt,-over tuigende weerlegging is evenzeer noodig, wil onze gemeente mét hare watervoorziening1 op dep. tot pu toe geganen weg doorgaan. Immers: prof. Dubois zeg!t dui- tielijk dat de Haarlemse,hie Waterlei ding nu op een dure e|n, omslachtige wijze doet, wat beter en goedkooper en economischer op de door hem, a-aA- i gegeven wijze zou kunpeln geschie den, om Van uitbreiding bu biet eejisi te spreken. Deze beschuldiging mag dunkt ons de Directie der gemeentelijke Haarlemsche Waterleiding niet op zich, laten zetten. Kan die beschul diging niet w'orden weersproken', dan eisciht dunkt ons het gemeente- hél, ang, dat ten spoedigste met het verkeerd gebleken systeem Worde ge broken en een [beter aanvaard! DE (TOEKOMST DER KATHOLIEKE PARTIJ. De Belgische liberalen schreeuwen, na minister Sohollaert's verraad aan zijn partijgenooteD, allerwege victorie. Ze zeggen bet openlijk, dat ze bij de groote verkiezingen van het volgend voorjaar nu vastelijk de overhand de overhand zullen krijgenmet hulp der socialisten dan natuurlijk, want alléén is de liberale partij in België niets waard. Docb het gevaar dat bestaan kan, wordt door de katholieken degelijk ingezien, en al zijn er organen, (zoo als b.v. de Patriote) die maar blijven volhouden op het verraad van Schol- laert en diens overloopen naar den vijand af te geven, er zijn er gelukkig ook anderen, die zien dat het behoud der katholieke meerderheid na hoofd zaak is- Zoo het katholieke „Handelsblad van Antwerpen". Een uitstekend artikel dienaan gaande van dit blad verscheen dezer dagen, en het zal zijn invloed zeker niet missen. Ziehier eenige zinsneden eruit: „De verdeeldheid in de katholieke partij over de militaire kwestie mag geene algemeene verdeeldheid ver wekken tegenstrevers en partijgangers van het ontwerp der regeering moeten daarom nu in elkanders garen niet loopen en zich onderling bekijken als de glinsterende steenen hondjes die op onze schouwberden prijken. Zulke vijandschap zon eene ware ramp zijn voor de partij, want de liberaler, en socialisten zoeken Daar eene ge legenheid om eene onvulbare kloof te maken tusschen de twee deel en der der katholieke Kamervertegenwoor diging die zich op de krijgskwestie gesteld hebben. „Heiliger zaken staan op 'tspel eD voor de verdediging of oplossing der- zelve zal geheel de partij eensgezind moeten strijdeD. De handen uit de mouwen en als één man het hoofd geboden aan de vereenigde tegenstre vers, die onze zwakheden beloeren om ons in de pekelkuip te steken. „Zoo spreken hier in onze streek niet alleen onze voormannen, maar ook de eenvoudige strijders. „Ze zullen als één man ten strijde gaan, niet alleenlijk om het volk te beschermen tegen alle verzwaring van lasten, om 't even welke, maar ook en vooral om de zielen onzer kinderen voor eene grootere ramp te behoeden. „Tegen de uitgebrachte stemming kan er voor het oogenblik niets meer verricht worden dan smart en meer verbittering zaaien in onze gelederen Last onze tegenstrevers jubelen 't zal niet van langen dnur zijn, als wij zoo wijs genoeg zijD van hoog tot laag de eenheid te verstaan die alléén ons de kracht zal geven om onze toestanden in de toekomende verkiezingen te be houden en zoodoende den stronkei steen te vermijden waarover wij nu gestruikeld zijn, doch waarover de ver eenigde vijand hoopt ons geheel en gansch te zien vallen!" DE GROOTE CRISIS. Er/worden allerlei berichten rond gestrooid ever de plannen der regee i ig, nu de Lords zonder twyfel de negrooting zullen verwerpen. Het meest waarschijnlijke schijn' te zijn de volgende beslissing, die naar de liberale „Daily News" meldt gis teren in het kabinet zou zijn vaslge-v steld: de regeering zal geen indemni teitswet indienen, waartoe Lord LanB- downe Maandag in het Hoogerhuis het denkbeeld opperde. De regeeriDg zou daarentegen het Lagerhuis voorstellen, na aanneming van Lansdowne's motie dezelfde be- grootiDg nogmaals naar het Hooger huis op te zenden, vergezeld van een besluit, waarin het [Lagerhuis een indemniteitswet afwijst. Het Hoogerhuis zou dan finaal moeten beslissen of het de noodige kredieten, in de begrooting aange vraagd, al dan niet wil bekrachtigen. Deze gedragslijn van de regeering is reeds aangeduid iu de redevoeringen, die de lord kanselier en de ministers Pentland en Beauchamp in het Hoo gerhuis hebben gehouden. De groote stemming zal waarschijn lijk eerst de volgende week vallen. DE MILITAIRE REVOLUTIE. Dat de officieren in Griekenland heel en ai baas en meester zijn, en dat het daar met de politieke en grondwettelijke waarborgen al heel zonderling is gesteld, bewijst wel de actie met onverdroten ijver door de officieren gevoerd tegen de gezanten in den vreemde, met name die te Parijs, Berlijn, Weenen en Rome. Die gezanten zoo heet het hebben hun plicht verzuimd door toe te laten, dat in de bnitenlandsche pera zooveel rare praatjes over Grie kenland werden verbreid 1 Grieken- land's vertegenwoordiging in den vreemde is grootendeels toevertrouwd aan onbekwame mannen, die door anderen moeten vervangen worden 1... Telkens loopen er nu weer geruch ten over een ministerieele crisis, die op het punt zou staan uit te breken tengevolge van verschil van meening tusschen het officierenverbond en het kabinet. BONDGENOOTSCHAP? In verband met de geruchten over een Balkanbond is van belang het bericht, dat er plannen zijn voor een samenkomst van koning Ferdinand en koning Peter te Belgrado, na des eersten terugkeer uit Parijs. Mist in Parijs. Parijs gaat tegenwoordig op he,t ge bied van mist wedijveren met Londen. Onlangs is een gedeelte van Parijs plotseling in een dichte mist gehuld geweest. En ook eeirgisterenmorgen daalde over de voorstad Nogen,t-sur-Marnezulk een mistkleed neer, dat de rijtuigen en trams de lichten moesten ontsteken. Niettegenstaande de laatste zeer lang zaam reden, zijn er toch twee tegen el kaar gebotst; een achttal passagiers werd gekwetst door de glasscherven, de voo-rbalcons werden geheel ingedrukt. Een dergelijk ongeluk geschiedde een paar uur iater te Vitry, waarbij 29 personen gewond werden, terwijl op den ceintuurbaan bij het station Noisy- le-Sec een goederentrein op een stil- staandem personentrein reed. Bij deze botsing werden echter maar drie men- schen gewond. Katholieke burgemeesters in Engeland. De nieuwe Katholieke lord mayor van Londen, Sir John Kn-ill, woonde op den eersten Zondag van zijn officiëele ambtsaanvaarding dus op 14 November 1.1. met zijn echtge- noote de plechtige Hoogmis bij in, de kathedraal van Southwark, waarheen hij zich begaf in een gala-rijtuig, be spannen met vier paarden. De Katho lieke burgemeester van Osmetuy, die op dien dag eveneens voor het eerst in zijn nieuwe waardigheid de H. Mis zou bijwonen, zag er op het laatste oogenblik van af dit te doen met offi ciëele staatsie, daar hij zijn, begelei ders niet in ongelegenheid wilde bren gen. Men had n.l. alle deelnemers aan een eventueel en plechtigen kerkgang des burgemeesters bedreigd met ge rechtelijke vervolging op grond van een wet uit den tijd van George IV, krach tens welke iedere bek leed er van een zienbaar ambt, die in officieel gewaad een andere kerk dan de Staatskerk, de Anglikaansche, bezoekt, met ontzetting uit zijn ambt en 100 pond sterling boete wordt bedreigd. Later, helaas le laat, bleek dat deze wetsbepaling onder de regeering van koningin Victoria, door een andere is opgeheven. Te Lon den en in de provinciën zijn bij de op 9 November gehouden burgemeesters- verkiezingen, in 't geheel 6 Katholie ken met die waardigheid bekleed. Het Panama-kanaal. De „Daily Telegraph" verneemt uit New-York, dat volgens raming van den staats-ingenieur, kolonel Goedhals, de kosten van aanleg van het Panama- kanaal 375 millioen dollar zullen be dragen, d. i. nagenoeg het dubbele van het oorspronkelijk geraamde bedrag. Dit wekt in Amerika groot opzien. Toen iemand van de „Daily Tele graph" jaren geleden De Lesseps inter viewde, zeide deze, dat het hem niet verwonderen zou, indien de aanleg- kosten van het Panama-kanaal 500 mil lioen dollar zouden beloopen. De la tere raming van senator Teller beves tigde deze meening van De Lesseps. De opinie van het meerendeel dier Amerikaansche deskundigen is thans, dat het indertijd verkozen stelsel van sluizen, als een groote flater be schouwd moet worden; dat men alsnog van het Kanaal een open zee-kanaal moet maken, daar dit de eenige doel treffende oplossing zal zijn, die boven dien. op den duur het goedkoopst zal blijken. Staking in het zicht? In de Belgische steenkolenmijnen, dreigt weer een staking. Op een te Auvelais gehouden congres, besloten de afgevaardigden der mijnwerkers ernstig te overwegen, of men niet tot staking zou overgaan, als het parlement aan de 150.000 in de Belgische steenkolenmij nen werkzame arbeiders niet een acht- urigen werkdag toestaat. Hierbij zij herinnerd, dat de Belgische Senaat den eisch der arbeiders, om den werktijd te verkorten, heeft verworpen, nadat de Kamer zich er reeds mee vereenigd had. De njeuwo vulkaan, op Teueriffe. Reeds groote verwoestingen heeft de uitbarsting van den schijnbaar uitge- doofden krater der Pic de Teyde op Teneriffe aangericht. Sinds Donderdag braakt de vulkaan uit vier monden steen, asch en lava over het eiland uit. De lava heeft zich in twee stroo men gesplist. De een is 500 meter breed en 15 meter dik, gaat recht op het dorp Santiago af, de andere bedreigt Tamanino en weinig bevolkte streken. Mijlen in den omtrek van den vulkaan zijn alle gewassen door de gloeiende asch vernield. Nog altijd nemen de bei de lavastroomen in breedte en dikte toe. Een zeieramp? Volgens te Berlijn loopende geruch ten, wordt het Duitsche stoomschip „Prinses Alice", dat laatstelijk uit Nan- gasaki met bestemming naar Bremen vertrokken, is en 3 dagen geleden te Singapore verwacht werd, vermist. Men vreest, dat het in den vreeselijken, or kaan, die al eenige dagen in de Ghi- neesche zee woedt, verongelukt is. Van oen ontdekkingsreiziger en een jockey. Een aardig tooneeltje speelde zich onlangs af tijdens de courses op de Parijsche hindernisbaan Au-teuil. Toen luitenant Shackleton, die op 't oogen blik in Parijs vertoeft, vóór den Prix du Pearrey, op zijn programma de jockey's voor de startende paarden no teerde, stiet hij op den naam O'Connor, „Le Tremblay", en zei tot zijn gezel- de berijder van. den '3-jarigeo hengst shcap „O'Connor! Zoo heette de kok van mijn schip. Dat paard zou ik wel wil len spelen. Heeft het een kans?" „Ik geloof geen groote, maar ik ken O'Connor goed en zal het hem even vragen," antwoordde de ander, terwijl hij op den jockey toetrad en hem ver telde, dat Shackleton er was. „Shackleton, de beroemde Zuidpool- reiziger?" vroeg O'Connor. „Ja, mijnheer Shackleton wou graag weten of u een kans heeft met A,Le Tremblay"." „Stel me even aan hem voor, als u wilt." De béide heeren woriden aan elkaar voorgesteld en O'Connor zegt -tot den Pooil-reiziger: „Speel den hengst, ik zal alles in 't werk stellen om te winnen." En „Le Tremblay" won werkelijk, tot ieders verrassing, en betaalde voor 10 francs er 222 uil. Toen de paarden uit de weegplaats terugkeerden, nieuwe ontmoeting tus schen Shackleton en den jockey en we ll erzijd-sche gelukwenschen. Shockleton reikt den jockey een exemplaar toe van zijn werk over den Zuidpooltocht. „Met een eigenhandige dedicatie voor mlij!" roept O'Connor verheugd uit, hukt zich, gespt met buitengewone slagvaar digheid zijn stijgbeugels los en biedt deze Shackleton aan met de woorden: „Neemt u deze van mij aan als een herinnering aan de overwinning, welke ik voor ons beiden bevochten heb!" De vergiftigingszaak te Weenen. De Minister van Oorlog heeft een belooning van tweeduizend kronen be loofd voor bewijzen iu de vergiftigings zaak, welke kunnen voeren tot het vin den van den dader. Alle onderzoekingen hebben tot nu toe tot negatieve resul taten geleid. Tot nu toe is het bekend! dat 16 officieren die gevaarlijke pillen ontvingen. Thans schijnt de politie weer een. nieuw spoor te hebben ontdekt. Een vrouwelijke postbeambte herinner de zich dien 14en November een per soon. te hebben gezien, die acht brie ven aanbood, welke niet in .de 'bus konden. Zij verwees hem naar de be treffende afdeel ing en een bediende bij de post had nog gevraagd wat dat voor merkwaardige brieven waren, diie alle waren gericht aan officieren van den generalen staf. De man herhaalde, dat de brieven moeilijk in de bus konden en verwijderde zich. De beambte er kent de haar getoonde enveloppes be slist als de haar door den onbekende aangeboden, brieven. Zij gaf ook een nauwkeurige beschrijving van dezen persoon. Een schandaalproces in Servië. Koningin Natalie, dé weduwe van ko ning Milan van Servië, en moeder van den vermoorden, koning Alexander, heeft een, eisch ingediend tegen de erf genamen van generaal Lazar Petro- witsj, die indertijd generaal-adjudan-t van, haar zoon was, tot terugbetaling van 5 millioen dinars-. De generaal nam in April 1903 dit bedrag op rekening der koninklijke civiele lijst op, maar heeft het sinds dien nooit verreikend. Hij maa;k'te gebruik van de verwarring, ontstaan door den- moord op koning Alexander, om zich de som zelf toe te eigenen, en te verbruiken.. Dit proces is nu begonnen, en er. zijn buitengewone voorzichtigheids- maatregelen genomen, die te Belgrado algemeen de grootste verwondering ba ren. Troepen bewaken den ingang van de gerechtszaal, terwijl gendarmen met de bajonet o-p 't geweer achter presi dent ten officier van. justitie hebben piost gevat. Hofberichten. Prins Hendrik zal 2 December de huwelijksvoltrekking bijwonen van de vorstin van Reuss, nicht van de KoniDgin, en 15 Deceber de huwelijks plechtigheid van zijn broeder hertog Joban Albrecht. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der staatscommissie van enquête omtrent het tramwegpersoneel, bei lid dier commissie jnr. mr. S. Laman Trip; tot commandeur in de orde van Üranje-Nassau mr. J. van Heukelom, pres. der arr. reebtb. te Rotterdam. De Kamerverkiezing in Gulpen. Bij de caudidaatselling voor een lid der Tweede Kamer in het district Gulpen, werden lijsten ingeleverd voor de heeren L M. Hermans, Arnhem, (socialist) en Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck. Volgens de „Nieuwe Limb. Koerier" hebben de sociaal democraten in het district de lijst volteekend gekregen door de verzekering aan de kiezers dat de candidaat Hermans die was van de Kath. Soc. Actie te Maastricht. Met deze boerenvaDgerij blijven de sociaal-democraten trouwens in hun rol I ^Tijd). Krupp in ons land. Ook de Parijsche berichtgever van 't „Hbld." meldt, dat volgens een telegram uit Den Haag iD het gister ochtend verschenen nummer van den „M«tin" de Duitsche fiuna Krnpp, uit E-sen, poogt grondgebied aan te koopen in het dorp Strijp bij Eind- >ver), om daar een succursale te vestigen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 5