Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Staten-Generaal. Ingezonden Mededeelingen. Nieuws uit" Kennemerland. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuws Zwak, ellendig en altijd vermoeid. De actie voor Zondagsrust. HAARLEM. Mr. i. H. MONNIK. Wanneer de St. Nicolaas-avond Met man en muis veTgaan? Men. seint uit Volendam dat ^gisterenmorgen door eenige visschers vaten petroleum zijn, opgevischt, afkomstig van de lading vin. de „Handel en Nijverheid". De kapitein van de stoomboot „Stan- fries" van de Nieuwe Leeuwarder Stoombootmaatschappij, rapporteert dat hij in den nacht van Zaterdag op Zon dag tusschen drie en vier uur, een vreeselijk gefluit heeft waargenomen, doch aangezien geen licht was te be kennen, heeft hij na vergeefs zoeken doorgestoomd. Een cadeautje voor den Burge meester. Bij den burgemeester van Los ser vervoegde zich aan huis een gezel schap van drie personen, n.l. twee vrou wen en een man die drie kinderen van I1/2 tot 4 jaar bij zich hadden. Fluks werden de kinderen bij den burgemeester achter de deur gezet en verdween het drietal. Er werd onmiddellijk ernstig naar hen gezocht, maar ze waren verdwe nen. De kinderen zijn bij verschillende personen onder dak gebracht. Naar men zegt moeten het kinderen zijn van een zekeren Gouma, die zijn vrouw heeft verlaten en zelf de wijk naan Duitschland heeft genomen. Voor dien tijd woonde hij te Berghuizen nabij Oldenzaal. Een vreeselijko dood. Te Duizel (N.-Br.) is het 3-jarig zoontje van den landbouwer P. van der Ven, in een stalketel met heete specie gevallen. De kleine beliep vreeselijke brandwonden en is spoedig aan de gevolgen overle den. Groote brajnjd in Botterdam. Giste renavond te 8 uur brak een zware brand uit in de dames- en kinder-con- fectieiabriek van. de gebrs. Grossjohan, Mauritsstraat 111 ,te Rotterdam, welke firma haar werkplaatsen voor ruim 40 modisten, gevestigd heeft boven de in strumentenfabriek van gebrs. Camina- da. Om 6 uur was de confectiefabriek gesloten,. Drie stoomspuiten, die ter plaatse verschenen, blusehten met tien stralen den brand. De modewerkplaat- sen, brandden uit, doch het magazijn bleef behouden. Diocesane Middenstandsbond Het hoofdbestuur van den bond van R. K. Middenstands-Vereeniging in het Bisdom Haarlem heeft voor zijn Cen trale Coöperatieve Credietbank tot bestuursleden benoemd de heeren J. Bnters, reeder te Vlaardingen B. J. van Haaren, bouwkundiaete Rotterdam H. J. Vietser, leeraar M. O. boekhou den te Delft. Tot leden van den raad van toezicht de heeren mr. A. L Hermans, adv. proc. te Delft, Th. P. J. Hopps, notaris te Delft, J. W. A. vaD der Kamp, lid van den Raad te Haarlem, mr. M. M van Velzen, adv. proc. te Schiedam, J. J A. Verbeek, bondsvoorzitter van Hanze te Rotter dam. Tot accountant zal aan het betuur der Credietbank ter benoeming worden voorgedragen de heer A. H. van Uden, lid le kl. Ned, Instituut van Accoun- tands te 's Graveuhage. De Ongevallenwet. Door het N. V. V. wordt aan de hoofdbesturen van de aangesloten Vakbonden, de Bestuurdersbonden, bureaux van Arbeidsrecht en afdee lingen van vakbonden een vragenlijst rondgezonden ten einde het Doodig materiaal te verzamelen voor een juiste beoordeeliug van werking en toepas sing der Ongevallenwet. TWEEDE KAM EB. De Minister uan het woord. Minister Heemskerk heeft gisteren met een, schitterende rede van ruim' vier en een half uur, als altijd spran kelend van vernuft en vol tinteling van geest, de debaters beantwoord. Het gaat niet aan hier in een kort bestek een overzicht, laat staan een résumé te geven van deze buitenge wone redevoering, die natuurlijk ook beter door gezette lezing, dan in de 'snelle en levendige voordracht van den heer Heemskerk is te genieten! We willen echter in groote lijnen een beeld geven van wat de Minister "heeft gezegd. Over het karakter van het kabinet sprak hij, getart door de uitlatingen der critisehe debaters, het eerst. Hij eischte voor het kabinet het recht op, een Christelijk karakter te hebben, dat steunde op de rechtsche meerderheid 'in het land. De continuïteit der mini steries, van 1901 af, is daarmiede ge- teek,end. En daarmee is ook het pro gramma van. het kabinet gegeven, waar in de grondwetsherziening zoo maar rauwelijks genomen, niet past. Wei past het, zich voor te bereiden tot een grondwetsherziening. Den. heer Van Doorn gaf spr. hier bij op de meest scherpe wijze een paar terechtwijzigingen, die misschien dezen afgevaardigde zullen weerhouden voortaan weer te vertellen dat het de Christelijke partijen zijn, die het land in partijen en partijtjes verdeelen! Dat geroep van: .„O, wat zijn wij Toch li beraal!" past bij de manier waarqp deze heeren, hun tegenstanders, gere geld behandelen, heelemóól niet. Wat trouwens den heer Van Doorn ook nog wel duidelijk werd aan het ver stand gebracht door een nuchter woord je van den heer Van Vliet, die vóór 's Ministers rede gelegenheid had tei wij zen op de opruiende en ophitsende manier, waarop deze zelfde heer Van Doom in kiesvergaderingen optreedt. Na de beginselkwestie en de lijnen van, het ministerieel program te hebben besproken, zeide de Minister een en ander over de verschillende wenschen in het debat geuit, waarvan we alleen aanstippen dat de heer Heemskerk te genover degenen die de regeering had den verweten dat zij niet voorzien wil de in den nood der groote gemeenten, de stekelige vraag plaatste, wie er wel voor zorgen, dat de gemeenten in nood komen: immers, de socialisten en de mocraten met al hun eischen eni op drijving der uitgaven! Ten slotte moet hier nog vermeld worden wat de heer Heemskerk zeide over de Kuyper-zaak. Het was zoo re delijk en objectief mogelijk! Duidelijk toonde de minister de klein zieligheid in de gestelde vragen aan strikvragen om de regeering uit te spelen tegen Ruyper. Dachten de hee ren nu heusch, dat ik dóór zou inloo- pen? De minister wees er op dat het hier een heel persoonlijke zaak gold, en dat de Regeering buiten die persoon lijke zaak moest staan. Na de schitterende en inslaande rede van den Minister kwam de Minister van Financiën aan het woord. Omdat deze heden zijn rede zou vervolgen, bewaren we het volledig overzicht er van tot morgen. Verdeükt gij uw nieren wel? Zij worden misscnien cel na cel vernie tigd, waardoor uw bloed ongezuiverd blijft, terwijl het levengevend eiwit uit uw lichaam kan worden afgevoerd. Nierkwalen ontwikkelen zich zóó ongemerkt, dat zelfs wanneer de nieren ernstig aar getast zijn, gij geen ander verschijnsel op kunt merken dan algemeene zwakte, loomheid en afge matheid. Gij staat erover verwonderd, dat gij steeds achteruit gaat en dat gij u altijd zoo vermoeid en terneergeslagen gevoelt. Misschien hebt gij nooit uw nieren verdacht en toch indien uw water chemisch onderzocht werd, zou misschien gevonden worden, dat uw nieren cel na cel werden verwoest en het bloed niet meer filtreeren, waardoor het levengevend eiwit ge legenheid heeft om te ontsnappen. En zoo raakt gij dag aan dag vas ter in de klauw van de gevreesde ziekte, totdat de nieren plotseling geheel hun werk staken en uw geheele lichaam vergiftigd wordt door het urinezuur in het bloed. Daarom wanneer uw urine bewolkt of branderig is, wanneer de afschei ding in te groote of te kleine mate geschiedt, of wanneer gij rugpijn, waterzuchtige zwellingen, rbeumatische pijnen of een blaaskwaal hebt, ver waarloost nw nieren dan zelfs geen dag langer. Uw kwaal heeft zich mis schien reeds verder ontwikkeld dan gij denkt, en uitstel is zóó gevaarlijk, dat gij niet spoedig geooeg beginnen kunt met het gebruik der echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, die zoo vele mannen en vrouwen blijvend ge nezen hebben. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gij zult de goede krijgen. Zij zijn |te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38 Toezending geschiedt franco na ont vangBt van postwissel h f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. VELSEN. Statuten. De Staatscourant bevat de Statuten der vereenigiDgHuur waarborg- vereenigiDg „IJ muiden", alhier. De vereeniging van huiseigenaren draagt den naam van :Huurwaarborg- vereeniging „IJmuiden", en is geves tigd te IJmuiden, gemeente Velsen. Zij heeft ten doel haren ledendoor onderÜDge samenwerking het ontrui mt n van door hen verhuurde woningen en andere gebouwen gemakkelijk te maken en zooveel mogelijk te voor komen het niet betalen derhuurpen ningen en tevens te zorgen voor het behoorlijk bewonen van hunne perceelen. Raadsvergadering. Openbare vergade ring van den Gemeenteraad, op Dinsdag 30 dezer, n.in. to 1 uur ten gemeente huize. De agenda vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling rekeningen armbesturen 1908. 3. Op heffing onbewoonbaarverklaring perc. J. H. Baaten. 4. Begrooting Kamer van Koophandel en Fabrieken 1909, en re geling der gemeentelijke bijdrage. 5. Voorstel tot het opnemen van, een, over gangsbepaling in de verordening, stel lende nadere eischen aan verlofsloka- liteiten enz., in zake de Drankwet. 6. Wijziging concessievoorwaarden Kenne- mer Electrieiteit Maatschappij. 7. Re geling ziekte verlof ambtenaren, enz. 8. Verzoek om eervol ontslag onderwij zend personeel. 9. Brandtoluschmidde- len Wijkcroog—Velseroord. 10. Adres J. Dijkman, om aan een z.g. notweg te mogen bouwen. 11. Gratificatie-B. Lavoo, als waarn. Hoofd van schóól D. 12. Benoemingen van: a. een directeur cn een leeraar aan de Burgeravondsch.: b. onderwijzend personeel Lager On derwijs. c. een armmeesiter Schaal- armbestuur, id. R.-K. Armbestuur, d. twee leden, der commissie voor de ge contracteerde wegen. e. drie leden der commissie van bijstand in net beheer dejr openbare werken, f. Voorzitters en leden der stembureau's Kieswet en hunne plaatsvervangers, g. idem Kamer van. Koophandel en Fabrieken, h. Leden, commissiën tot wering van schoolverzuim, i. Reclame commissiën. in zake den Hoofd. Omslag en, vergun ningsrecht voor den kleinhandel in ster ken drank. j. Vaccinateurs. 13. Recla mes Hoofd. Omslag. 14. Idem in zake vergunningsrecht Drankwet. IJMUIDEN Diefstal op zee Schipper H Guijt van de bomschuit K W 132 „Maria", welke gisteren alhier alhier binnen kwam rapporteert dat de vleet van zijn schip werd gekaapt toen hij vieschende was. Een veertigtal netteD gingen zoodoende verloren. Als daders van dezen diefstal worden door schip Guijt verdacht eenige Begische vis scherslieden, die met hunne vaartuigen in de nabijheid lagen. Helaas konden de nummers van deze visscherschuiten niet worden opgenomen Gevolgen van de staking. Als gevolg van de staking waardoor een groot deel van de visschervloot stil lag, kwamen in de maand October alhier 86 stoomtrawlers minder aaD de marxt dan in de zelfde maand van het vorige jaar. En totale vischop brenget bleef f82,918 onder die van October 1908. Scheepvaartverkeer. In de week van 14 tot en met 20 November kwamen alhier binnen 58 stoomsche pen inhoudende 230,964 kub. M. en 1 zeilschip inhoudende 728 kub. M.. te zamen 59 schepen, inhoudende 23',708 kub. M. In datzelfd tijdvak vertrokken 66 stoomschepen, inhoudende 256 708 kub. M. HEEMSKERK. Burgerl, Stand. Getrouwd!: G. .Welboren en, J. Kluft, beiden van hier. Ondertrouwd: J. van Bruins- waard en M. Do even, UITGEEST. Een muziektent. Het is den heeren die het initiatief namen het fanfarekorps, ter gelegenheid van zijn 25 jarig bestaan op 9 Jan. een ver plaatsbare muziektent te kunnen aan bieden, is gelukt, ruimschoots geld voor dit doel te verkrijgen. Ook een achttal dames willen het jubileerende korps op dien dag een huldeblijk aanbieden en nemen zich voor met inteekenlijsten een beroep te doen op de finantieele medewerking van de ingezetenen. De veronderstellingen, al zou ons corps ter gelegenheid van het jubileum een concours in het aanstaande voor jaar uitschrijven hebben niet den minsten grond. Bloembollencultuur. Binnei niet al te langen tijd zal men een begin maken met eenige akkers wei land, gelegen aan den Tolweg, voor bloembollencultuur te bewerkeneen brug over de Tolvaart is reeds gebouwd HEEMSTEDE. De groote zaal van het R. K, Ver- eenigmgsgebouw was reeds vroeg stampvol. iWel een bewijs, dat onze burgeriji sympatiseert met het doel, dat de commissie nastreeft, n.l. ^Vin- kei sluiting opi Zondag. Mede aanwezig waren de Eecw. Heeren Geestelijken, de predikant der Ned. Herv. Gemeente, de Bur gemeester en nog tal van offlciieele personen. De voorzitter van het Comité noemde .in zijn openingswoord deze belangstelling «eein verblijdend tee- ken, waardoor de kans van, slagen zóóveel zekerder was. Mededeeling werd gedaan, van twee ingekomen stukken, een schrij ven van den heer Siegers, directeur van de stichting „Meer en Bosdh" waarin deze zijn leedwezen uitsprak, deze vergadering niet te kunmein bij wonen, een tweede va,n de melkslij- ters, berichtende', dat van 28 Nov. af het markten op Zondag 's morgens na half elf zal worden afgeschaft. Hierna werd door den voorzitter liet woord gegeven aan den Hoog- Eerw. Heer Mfi'r. Konings, door den voorzitter zoo terecht genoemd, de man, bekend met de belangen van het volk. In zijn inleiding toonde spr. aan, dat Zondagsrust is viering vain den Zondag, zonder welke geen so ciaal werker iets in stand kam. hou den. Spr. zal dezen avond niet spre ken over Zondagsheiliging, hoewel door allen welbegrepen, maar meer over het natuurlijk gebod van Zon dagsrust. Als Voorbeeld werd gesteld Frankrijk, waar eerst epn andere, naar eigen keuze gestelde, rustdag werd ingesteld waar toen later toch weer tot den Zondag moest terug- keeren. Den Zondag', den dag van het familieleven, waar vooral in de;n werkenden stand j;n de week zooveel ,te kort komt. Spir. toonde aan hoe een ieder den plicht heeft het fami lieleven te beschermen ejn de hui selijkheid, die oud-Hollandscihe deugd, te bevorderen. Zijn wij dit verplicht, dan moeten wij ook den winkelier zijn Zondagsrust schenken, voor hen ook voorzeker noodzake lijk. Spreker toonde aan, hoe door het publiek deze Zondagsrust belet wordt, hoe gemakkelijk het toch is zijne inkoopen op Zaterdagavond te doen, en welk een goede orde hier door ook in de huishouding' zou ver kregen worden. Allereerst moeteh de winkeliers het goed eens zien te worden. Door aaneensluiting en eer lijkheid van dezen kan veel worden gedaan, maar vooral moet de bur gerij1 medewerken. Vooral de man van gezag moet hier het goede voor beeld geven. Zoodoende krijgen w;ij hier een vrijwillige Zondagswet door eendrachtig samenwerken met elkan der. Allen werden aangespoord voor al bij die winkeliers hun inkoopett te doen, welke metterdaad het voor beeld geven van Zondagsrust. Na 'de pauze kwam Mr. Verkoute ren aan het woord. Wanneer wij ook van Ideze geheele lezing verslag zou den geven, zouden wij te veel in her haling treden. M'et eenige voorbeel den werden de woorden vap |Mgr. Ko nings gestaafd. Aangetoond werd hoe met de restauratie van het huis van, .Oranje ook die van de Zondags rust plaats vond. Hoe reeds door Constantijin den Groote een Zondags wet werd uitgevaardigd. In Amerika worden zelfs de na tionale feesten cp. Zondag uitgesteld. Bij de pers is ook Zondagsrust inge voerd, zoodat tegenwoordig van geen enkel dagblad meer een ochtendblad op .Maandag verschijnt. Als gevolg van Zondagsarbeid toonde spreker ons het Maandaghoude'n. W|e moeten ons echter wachten voor overdrij ving, welke zelfs de beste zaken schaadt. We moeten ons toönelh Christelijke menschen te zijn ook in de samenleving. De voorzitter dankte beide spre kers voor hunne gloedvolle rede en vroeg of nog iemand iets te vragetn of te zeggen had. De geachte burgemeester1 vroeg het woord en bracht een woord van hulde aan de sprekers en aap de commissie, bijzonder aan den voor zitter, den heer K. Klein. Spreker noemde het Zondagskoopen meereen sleur, waar gemakkelijk mede te. bre ken zou zijn en spoorde allen aan samen te werken oto tot dit doel te komen. De voorzitter dankte den burge meester voor zijn opwiekk'öiide woor den en zeide, dat de Commissie zich gelukkig .mocht rekenen met zoo'n belangstelling van.de autoriteiten, wat niet weinig zal medewerken tot bereiking .van het doel. Bekend ge maakt werd dat Woensdag, 3 De cember a.s. de beslissende vergade ring wordt gehouden ion huize van Mej. Steenvoorden. Winkeliers worden allen aange spoord hier aanwezig! te zijn ep nog eventueel© bezwaren voor die ver gadering bij het Comité in te leve ren. Het Comité stelde de volgende motie voor, welke staande de ver gadering met algemeene stemmen werd aangenomen: M; 01 i e Heemstee dsche Burgerij1, in ver schillende lagen e!n standen, verga derd in de groote zaal van het Ei. K. Vereenigingsgebouw op dep avopd van 24 November 1909, gevolgd heb bende de werkzaamheden van het Comité tot bevordering' van Zon dagsrust 111 de gemeente; gehoord de toespraken van «de hee ren Mg.r. Konings en Mr. Verkon- teren uit Amsterdam; overwegende, dat zoowel godsdien stige als maatschappelijke .belangen hier dringen overwegende, dat reeds vel© parti culieren zich oveir deze bevordering van Zondagsrust gupstig hebben! uit gelaten overwegende', dat bet den winke liers slechts dan mogelijk is hupne winkels op Zondag gesloten te hou den, wanneer de burgeriji in hare meerderheid zich daarvoor ver klaart spreekt hare onverdeelde instem ming uit met het genoemde doel." Hierna werd de vergadering met een woord van dapk aap alle aanwe zigen gesloten. Opzichter. Voor de betrekking van gemeente-opzichter alhier, hebben zich een vijftigtal sollicitanten, aangemeld. Reclame. In de uitstalkast van den confiseur D. Glas, aan den Binnenweg, alhier, is geëtaleerd een zeer goed ge lukte nabootsing van het Raadhuis al hier, in chocolade, welk kunststuk zeer de aandacht trekt. BENNEBROEK. Gemeenteraad. Veirgadering van den Gemeenteraad op' Maandag 29 'N ovember, des. avonds te 7% uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Beëediging van Secretaris en Ont vanger der gemeente. 3. Verkoop va'n een stuk grond achter het perceel van den heer Th. Braam. 4. Verzoek van Burgemeester en Wethouders van Lisse inzake Electrischa tram- verbinding. Burgerlijke Stand. Gebo ren: z. van a JRoozepVendel. z. van J. P. de Witvan Dam. HCLLEGOM In de modder. Door den slechten weg reed gisterenmiddag oen fietsrijder tegen den wagen van den heer Caarls, viel op straat in den modder. Het voorwiel van de fiets was geheel stuk. SA.BSENHEIM. Burgerl. Stand. Geboren: z. van M. M. Elsgeest—-Akerboom. d. van. C. M. B. Verkley—-Verdegaal. z. van M. C. Kipping—-Noordermeer. VOORHOUT. Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer P. Spierenburg, is benoemd tot leeraar in het smeden aan de ambachts school te Hulst. HAARLEMMERMEER. Burgerl. Stand. Geboren: d. van T. de Heus—Van Meel. Overleden: D. Beets, 69 j. HOOFDDORP. Vergaaeiing der B. K. Kicsver- eeniging. Dinsdagavond had eene vergade ring plaats van de R. K. Iviesver- eehiging „Recht en Orde", in het koffiehuis van den heer A. H. J. de Groot. Na met den Chrri stel ijken Groet de vergadering te hebben ge opend, bracht de voorzitter, de heer W. G. Heij, een woord van hulde aan de nagedachtenis van Pastoor Lagerwteij, die zoovele malen de ver gadering der K ies veree niging had bijgewoond, en dap veelal niet kon nalaten, om ©ep enkel woord te spre ken, nu eens ernstig, dan wederom humoristisch, paar gelang van om standigheden. Gok heette de voor zitter den tegenwoordigep pastoor welkom, die door Haarlems' kerk vorst tot pastoor van Hoofddorp was benoemd; en bet deed spr. genoegen, Z.Eerw. in de eerste vergadering, welke na het overlijden vap Pastoor Lagerwjeij z. g. gehouden werd, te mogen welkom heeten. Spr. hoopt, dat Z.Eerw. nog vele malen de plaats mag innemen, die eertijds pastoor Lagerweij innam. Eveneens heette spr. de WielEeirw. Heer Kapelaan welkom. Spr. hoopt ook, dat de pastoor en de kapelaan, beiden zul len medewerken, om ingeval het poo- dig is, de kiesvereeniging te stemmen met de propaganda der j on geinigs- vereeniging. T>ep slofte heette de voorzitter den spreker van dep avond, den ZeerEerw. Heer van dein Berg, Rector te Rotterdam, hartelijk weikom, daar deze zich zoo bereid willig verklaarde om van Rotterdam te komen om alhier te komen spre ken voor de kieisvereenigipg. Hierna kreeg Rector van dep Berg liet woord. Z.Eerw. begon zijn rede, door er op- te wijzen, dat we in de don kere dagen van Kerstmis waren ge naderd, nog enkele weken en we gaan in den geest paar de kribbe van Bethlehem, om daar de gevoe lens des harten kenbaar te maken; die voorafgaande dagen, welke ons vanzelf doen denken aan die hoog heilige gebeurtenis, wanneer over Biethiehems velden die blijd-e mare weerklinkt„Glorie zij God in de;n Hooge, Vrede op aarde' aan de men schen van goede wille." Deze woorden voorwaar passen ook aan onze maatschappij, lp opze dagen hooren we evenwel niets' an ders dan bespotting ,We leven i'n een tijd, zegt spr., dat niet meer wordt gegeven om God of gebod. Vrede op aardeIn onze dagep kent men geen vrede, en wil men geep vrede, de geest van haat waait om ons heen, nu wankelen kopingen en vorsten op' hun troop door het op roer in de landep! Toen voor de eerste maal door de engelen het „Glorie zij God in den Hoog©!" werd aangeheven was ook de wereld in verval, er waren er maar weinig meer die nog hup God kendenvóór de geboorte vap Chris tus was de wereld prijsgegeven aan heidendom en slaverinij, toep waren er maar weinigen meer die rijk ep machtig waren, doch terdege hun macht- deden geilen, door hpn onder danen als slaaf te behandelen. Een heidensch wijsgeer beeft gezegd: „Wanneer eeln. slaaf oud woirdt^ moet men hem het leven benemen, en zijp lichaam de redelooze dieren tot voe ding geven." Zoover was d© ellende gekomen, dat enkele heidenen naar uitkomst en redding uitzagep. Na Christus' geboorte werd bet aan schijn der aarde veranderdde vrede en liefde keerde terug. Door de uit zending' der Apostelen werd door hem den mensch voorgehouden dat God dezelfde Mieester was voor den heer als. voor den dienaar. Spr. zeide dat de Kerk van het be gin harer stichting af dep arbeid en de air bei tiers heeft groot- gehou den dat alleen in de Kerk de arbei derszoon tot dte hoogste waardigheid kan worden verheven. Zoo ook is onze Paus-Koning de zoon van een handwerkman. Spr. zeide, dat niemand deze waar heid kan ontkeppen „De volkswelvaart en de vrede onder de menschein is nooit grooter geweest, dan toen de geboorte vap Christus werd verkondigd!" Op iedere Katholiek rust een bij zondere plicht. Nu in opze dagen alles is tegen God, nu het ongeloof toeneemt, het heidendom blijkt te rug te keeren, door woord en ge schrift haat wordt gevoed tegen God en Zijn Kerk, 'nu moeten de Katho lieken zich samenspannen om in het openbaar te tonnen, dat zij Katholiek zijn niet alleen in naam, doch ook i'n de daad. Spr. haalt door voorbeelden aan, hoe piet alleen in Spapje en Frank rijk, doch ook in Nederland, o.a. in Rotterdam, haat woirdt gevoed tegen God en Kerk. Dus, zegt spr., is het onze dure plicht, te strijden voor de rechten van de Kerk, en te toopep, dat we ware zonen zijin van de Katholieke Kerk Dan zullen onze vijanden dep meesten eerbied voor ons hebben, bet meest bevreesd zijn voor onze macht. Ziedaar w;at in onzen tijd de plicht van iedere Katholiek is in het openbare leven! In het tweede gedeelte besprak Z.Eerw. de Katholiek in het bij zondere leven, wat de plichten zijn van Katholieke ouders, hoe zij een voorbeeld moeten geven aan de kin deren, en dat een echt Katholiek huisgezin is een gezin waar gods vrucht, liefde en gebed wordt ge waardeerd zulke huisgezinnen, zegt spr. zijn de steun, waarop Kerk en Staat kan bouwen! (Applaus). De ZeerEerw. Heer Pastoor dankte den voorzitter voor de woorden bij den aanvang der vergadering tot hem gericht; ook bedankte Z.Eerw. den ZeerEerw. spreker van den avond, en riep hem „tot weerzieg' toe. De voorzitter sloot de vergadering met den Christelijken groet! De opening der Christelijke School. Voor tal van genoodigden, had d^ officieele openinr plaats der nieuw jphnnwde Chr School alhier Onder her, die Mijfeen van hunre belangstelling ehvoi. m-rbten wij op den burgemeester dezer gemeente, mr. A. Slob, de beide wethouders, den arrondissemeats-schoolopziener, den beer Van Meetelen, den heer Bijleveld, inspecteur van de Vereen, voor Chr' Nat. Schoolonderwijs, en den heer mr. Zubli, burgemeester van Bennebroek. Nadat door de bela igetellenden, die in ruimen getale waren opgekomen, bet fraaie gebouw in oogenechouw was genomen, vergaderde men in de ruime hal met aangrenzende suite- kamer (bestuurskamer) waar door den voorzitter der Vereen, dr. R. W. de Joug, de openingsrede werd uitge sproken. Hierna werd het woord gevoerd door den burgemeester, mr. A. Slob. De districts schoolopziener, welke zijne bijzondere tevredenheid uitsprak over dit gebouw, droDg aan, toe te zien op leermiddelen enz. en te streven naar het „Excelsior", opdat Hoofd dorp, het centrum van de Haarlem mermeer, spoedig een Chr. school rijker moge zijn voor M. U. L. O. Ver.-olgens werd Dog bet woord eevoerd en de beste wenschen voor de school uitgesproken door de heeren Bijleveld, mr Zubli, Tj. Kuipers en den beer Valkenburg, hoofd der Chr. school te Nieuw-Vennep, terwijl de plechtigheid met een slotwoord werd gsëmdigd door het hoofd der nieuwe school, den heer Pos. Hierna trok meü gezamenlijk naar het oude schoolgebouw, waar door eenige jonge dames een bazar is ge organiseerd ten behoeve van het suppletie fonds der echool, teneinde on en minvermogende kinderen in d-> gelegenheid te stellen het onderwijs aan deze school te volgen. HALFWEG. Voor de Missiën. Voor ruim bezette zalen hield de Eerw. Pater Seynave Dinsdag- en Woensdagavond alhier de aangekondigde lezing met lichtbeelden, ten bate der Afrikaansche Missiën. Op aangename en duidelijke manier wist de Eerw. spreker de aanwezigen een juist begrip te doen krijgen van de Missie-toestanden in Afrika en van den reuzenarbeid, welke de Missiona rissen. aldoor voor de Kerk en de be schaving verrichten. De lichtbeelden verduidelijkten op in teressante wijze het gesprokene en wer den met groote belangstelling gevolgd. De R.-K. Zangvereeniging, (Directeur J. Pijnaker), werkte voor het welslagen: der avonden mede, door op verdienste lijke wijze eenige zangnummers tenge- hoore te brengen. SPAABNWOUDE. Personalia. Mej. S. H. Wlldervanck, onderwijzeres aan de Openh. Lagere School, alhier, staat no. 1 op de voor dracht voor onderwijzeres aan een Op. School te Winschoten. LISSE Bet tramongeluk. Naar men verneemt is het meisje, dat dat door de tram beide beentjes werden verbrijzeld, reeds overleden. Raadsverg-aderihg. Na de geheime zitting deelde (de Voorzitten ten opzichte van het beramen van middelen ter verkrijging va'n ee,w Eleetrische ,T|ram in de bloembollen streek mede, dat van de gemeenten Sassenheim en HLllegom bericht was ingekomen, dat uit. haar midden reeds een dergelijk tweetal heeren waren benoemd, voor de te vormen commissie, zoo ook van de aid eel in- gen Sassenheim en .Oegstgeest van de Alg. Vereeniging vooir Bloem bollencultuur. Tot leden dezer commissie wenden daarna benoemd de heeren Va'n Zan ten en P'ijnacker. Op voorstel van den beer Pij;nacker werd daarna besloten om een gas lantaarn aaln De Engel zoodanig te verplaatsen dat deze voor het brand- spuithuisje aldaar zal komen te staan. Olp voorstel van den heer Van Graven werd besloten om een gas lantaarn te plaatsen in de Bond- straat. Ten slotte drongen de heeren Prins en P'ijnacker e:r op aan, dat de sta tuten van de woning-vereeniging „Volksbelang" zoo spoedig mogelijk in orde komen, en daarna werd de vergadering gesloten. Voor de herstemming op Woensdag 1 Dfcember in District III bevelen wij ten sterkste aan den heer Personalia. Door den opzichter bij Openbare Werken L. Rijneveld, is tegen 1 Janu ari e.k. eervol ontslag uit zijne betrek king aangevraagd. R. is ruim 65 laar oud en heeft 42 jaren dienst bij de gemeente. 1 Voor 't examen L. O. wiskunde, in in Den Haag geslaagd de heer P. de Jongh, van hier. Het zal 6 December zijn, Maandag! Althans, ook de burgemeester heeft zich hiervoor uitgesproken, en eene publicatie is in dezen zin te verwach ten. De R. K Middenstands vereeniging heeft gehoor gegeven aan den raad, dim wij eergisteren hier uitspraken, en het bestuur der vereeniging heeft zich, zooals we hebben voorgesteld, in verbinding gesteld met dat der Haar- lemscbe HandelevereenigiDg, om eene algemeene gedragslijn voor de winke liers, en daardoor ook voor het publiek, :st te stellen. Dat de Ztodag van 5 December nu een drukke „kijkdag" wezen zal, be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6