DAGBLAD voor NOORD- en 7UID-H0LLAND. 23«Üi-33> Haapicm ~~burrENLAiNiq Ceiïisnyde Buiteaiandsebe berichten BINNENLAND Gemengd Nieuws. Zaterdagavondpraatjes. ZATERD&Cl 27 NOV. i»©S 34ste Jaargang No, 7053 bureaux van Redactie en Administratie iRtmpeemmuiiaal Tsiafoonnummer 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Pit nummer bestaat uit uijf bladen, ui. o. de Of ficiéél e Kerk lijst en het GeïliustreerdZondags- blad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. HF- De zaak-Kuyper BELGIË. ENGELAND. CHINA. cxv. ABONNEHENTSPRMSl Per 8 maanden voor Haarlemf 1,86 Foor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.S5 Voor dé overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afxon,rlijke nummer? 0,08 5»PIJS DER ADVERTEkTIÊN: Van 16 regels60 oent (contant 50 oent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). ,v' Alle betalende sbonné* op dit biad, die in bet bezit eener verzekeringspolis tljn, rijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij verlies van GULDEN bi) levenslange onge schiktheid tot w«rkea. GULDEN bi) overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet GULDEN bi) verlies "au éen oog, GULDEN bi) verlies vaD éen duim. één wijsvinger. GULDEN bfl verlies van éen anderen vinger. De nitkeering deze* Mmtten wordt syegfTosMfeerd dom de éSaetachaopij Ote»s" Sliisntoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Qracht 11, De heer De Savornin Lohman heeft gister,en in de Tweede Kamer een hoogst verstandig woord gesproken. Hij he,e£t doen uitkomen, dat hij ten volle blijft bij zijn meening, dat Dr. Kuyper's eerewoord eigenlijk gezegd de „zaak-Kuyper" moest beëindigd heb ben, dat het verband tusschen de veelbesproken decoratie en het ge- schonken geld absoluut niet is be wezen. Maar daarnevens heeft de Ghriste- iijk-Historische leider gewezen op de méér dan ergerlijke wijze waarop de politieke leiders van links deze zaak opblazen, op de volksagitatie, die door hen wordt gewekt, op het ka baal dat gemaakt is, en waarvan men niet zal aflaten. Terecht achtte de heer Lohman zulk een doen niet in het belang des lands, noch geschikt tot een onderwerp van voortdurende en heftige discussie in de Kamer, die wel wat anders te doen heeft. En zóó is stellen we de heer Lohman vanzelf gebracht tot zijne con clusie, dat „de zaak-Kuyper", in het belang des volks en van de politieke werkzaamheid, nu maar eens tot zulk een einde moet worden gebracht, dat de Kamer er voortaan buiten blijft en dat het geweldige ophitsen des volks beëindigd wordt. Een parlementaire enquête, die den heer Troelstra zou willen, zou natuur lijk het vuurtje juist aanporren, in plaats van het te dooven. En de natio nale tijd zou er nog méér mee ver knoeid worden, om van de onpartijdig heid die bij een politiek geding in dit politieke lichaam toch altijd wat in het gedrang zou komen, niet te spre ken. De heer Lohman heeft dus de juiste oplossing aan de hand gedaan: in het belang van de werkzaamheid der Ka mer, en tegenover de kunstmatige en (zeggen we gerust) schrikkelijk over dreven opwinding, die door de heeren van links is aangestookt, in hei be lang ook der Christelijke partijen, die zoo licht vereenzelvigd worden met den een of anderen persoon, is het on twijfelbaar, dat het oogenblik gunstig is voor Dr. Kuyper om zélf een finale oplossing voor de zaak te zoeken, bui ten het parlement om. Hoe, dat kan veilig aan Dr. Kuyper worden overgelaten. Wij zijn er zeker van, dat alleen door den raad van den heer Lohman te volgen, een einde kan komen aan de kunstmatige verontwaardiging en de volksopwinding in den lande, en aan het, toch voor onpartijdige toeschou wers eigenlijk lachwekkende feit dat Mr. Troelstra als de grcate kampioen optreedt vooronze „nationale waardigheid" DE CONGO-BEWEGING. Te Liverpool is opnieuw een pro- testmeeting tegen het Congo bes tuur gehouden. Een brief werd voorgelezen van den Sehjsmatieken aartsbisschop van York waarin erkend werd, dat de tegenwoordige toestand vrij aanmoe digend is, maar dat de pogingen ver dubbeld moeten worden om van de regeering der vervulling der, bij ver drag aanvaarde, verplichtingen te verkrijgen. Sir Arthur Con an Doyle verklaarde evenwel, in het nieuwe regime geen vertrouwen te stellen een krachtig optreden. In België heeft het groote voldoe ning gewekt, dajt/ de (katholieke) aartsbisschop van iWestminster de meeting van 19 dezer in de Albert Hall niet heeft willen bijwonen. Kardinaal Merci er, aartsbisschop van Meebeden, en de bisschoppen van Gent, Brugge, Doornik, Kamen en Luik hebben hem ook uit naam van hun ambtgenooten, daarvoor dank gezegd in een schrijven, waar in zij verklaren, de toekomst der Belgische kolonie en de invoering van hervormingen met vertrouwen tegemoet te zien. DE GROOTE KWESTIE. Uit gezaghebbende bron wordt ge- meldt, dat de eerste-minister gisteren met den Koning heeft gesproken over het ontwerp van de koninklijke rede tpt sluiting van het parlement. Dit zal vermoedelijk komende week Vrijdag uiteengaan, nadat As- quith Donderdag zijn voorstel over beslissing van het Hoogerhuis zal ingediend hebben- Sommige unionistische krantein ge ven echter al te verstaan, dat de oppositie in het Lagerhuis niet zal willen, dat de beraadslagingen Vrij dag eindigen, aangezien zulke ern stig bedoelde gedaehtanwisselingejn niet afgeraffeld mogen worden* INVOERING DER GRONDWET. Er is een regeerings besluit ver schenen, waarin den provincialen en stedelijken autoriteiten wordt aan gezegd, tijdig alle maatregelen te nemen om de invoering van de grond wet mogelijk te maken. De Kegent boeit met de uitvaar diging van dit besluit aan het volk het bewijs willen leveren, dat hij bereid is, de beloften, door den vo- rigen Keizer gedaan, na te komen. Mijnheer de Hoofdredacteur! Een gevangen Sulfan. Ex-sultan Abdoel Hamid en zijn om geving, worden hoe langer hoe meer van de buitenwereld afgezonderd. De correspondentie, bestemd voor de be woners der villa „AlLatin", wordt door den plaatselijken commandant van Sa- loniki geopend, die ze, in geval de in houd niet „verdacht" is, aan de ge adresseerden doet toekomen. Abdoel Hamid moet zich in den laatsten tijd herhaaldelijk beklaagd hebben over de behandeling, die men hem doet onder gaan, ofschoon dit ofiiciëel wordt te gengesproken. De wacht in de villa is met de politie- en lagerautoriteiten telefonisch verbonden, en zoordra zich iets verdachts voordoet, wordt de wacht onmiddellijk versterkt. Het wordt algemeen aangenomen, dat deze buiten gewone maatregelen ten doel hebben, den voormaligen sultan van Turkije „murw" te maken, en hem te bewe gen zijn nog achtergehouden particulier vermogen af te staan. Een stradivarius gebroken. De impress,ario van den violist Rur- mester liet gisteren, terwijl hij de viool van den meester tijdens een uitvoering te Berlijn droeg, liet instrument uit de handen vallen. De stradivarius, die een waarde van f 50.000 had, brak in stuk ken. De mijnramp te Cherry. Bij het reddings- en bergingswerk in de St .Paulmijn te Cherry (in den staat Illinois) zijn smeulende gedeelten van )de mijn weer feller gaan branden. Men lieeft dus opnieuw er toe moeten beslui ten, de mijnopening te dichten. Dit maal zal de mijn een paar weken ge sloten. In de „Daily Mail" worden nog eeni- ge schokkende bijzonderheden medege deeld over het bergingswerk. De lijken, die den 24en werden ge vonden, lagen verward dooreen. Vele lichamen waren in een zittende hou den. Bij tal van lijken werden venti latoren aangetroffen, die de mannen moeten hebben vervaardigd en ge bruikt, toen de ventilatoren van de mijn hadden opgehouden te draaien. Er werd een stuk lei gevonden, waar op geschreven was: „Wij zijn in het geheel met ons honderd-acht-en-zesti- gen." Op het lijk van een werkman, Sam Howard, werd een dagboek-fragment aangetroffen, waaraan het volgende is ontleend Zaterdag half elf. Ik leef nog; mijn broer Aired ,is bij mij. Er zijn er al een hoop dood; ezels en menschen. Als ik .slerf, geef dan mijn ring met diamant aan Mamie Robinson. Wij hebben emmers vol water en zeepwa ter, wij drinken er van en verkoelen ons hoofd er in. De lucht is slecht en bezwangerd met blackdamp. 4 u. 15 m. Wij gaan verzitten. Eenigen van ons hebben een poging gedaan om uit de mijn te komen; zij hebben niet kunnen terugkeeren. Z.50. Heb honger en slaap. Zondag. Geen lucht meer. Gebrui ken de deksels van onze emmers als waaiers. 9 u. 25 m. De black-damp komt van twee kanten opzetten. 10 u. 25 m. Wij hebben de hoop laten varen; wij hebben alles gedaan wat wij konden. 12 u. 15 m. Al kunnen wij ons geen versche lucht verschaffen, toch zullen wij ventilatoren maken. .Wij hebben er al drie in werking. 2 u. 33 m. Blackdamp. Hadden wij de ventalitoren niet, dan zouden wij ui dood zijn. 3 u. 49 m. Wij sterven door ge brek aan lucht. Wij hebben nu 6 ven tilatoren aan den gang; zij zijn 15 vt. van elkaar verwijderd. Zondagavond. Wij kunnen het met de ventilatoren uithouden tot morgen ochtend. Maandagmorgen 2 u. Leef nog; ben misselijk, koud, hongerig en zwak. Altred leeft nog. Ademt nog. 1 ure. Levenskracht neemt snel af. Dit zal wel het laatste zijn. (Daarmee eindigde het dagboek.) N. G. Pierson. „De T^l verneemt, dat de toestand van mi. N. G. Pierson xeer xorgwek kend ie. Een Eereraad in de Lintjeskwestie? In verband met het gisteren in ons blad opgenomen Dencbt omtrent een weigeren van Dr Kuyper toe te gevea am bet benoemen van een eereraad ter zake van de decoratiekwestie, seint men uit Den Haag aaD de „Tel van welingelichte zijde, dat het bericht geheel onjuist is. Integendeel is de mogelijkheid van het in werking stelten van zulk een eereraad m»t goedkeuring van Dr. Kuyper aller minst uitgesloten. De Raad van State. De Haag8cbe correspondent van de „Tel." meldt Direct na het overlijden van baron Mackay werd in rechtsche politieke kringen de naam van dr. Kuyper genoemd als zijn opvolger in den Raad van State. Nu echter fluistert men ook, dat de oud voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. J. Röell ernstig voor die benoeming in aan merking komt. Een sympathie-adres. De anti-revol. Partijdag zoDd san dr. Kuyper een telegram, waarin de vergaderden hem mededeelen dat zij in deze voor hem zoo moeilijke dagen behoefte gevoelen hun hartelijke liefde en innige verknochtheid te betuigen aan hem, die voor Neerland's Christen volk zoo onnoemelijk veel heeft ge daan. Het Eeuwfeest van 1813. Naar „Het Centrum" verneemt, zijn te 's Gravenhage de pogingen geslaagd tot vorming van een Commissie, die de viering zal voorbereiden voor het herstel onzer Nationale onafhankelijk heid in 1813. De vervaardiging van het gedenkteeken wat te Amers foort voor Jan van Oldenbarnevelt wordt opgericht, is opgedragen aan den bekenden beeldhouwer August Falise, laaraar aan de Rijksschool voor kanstnij verheid te Amsterdam. De Burgemeester van Best. Een adres, voorzien van ongevesr 300 handteekeningen vau inwoners van Best (N.-B.), is verzonden san den Commissaris der Koningin en aan Gedeputeerde Staten. Het adres bevat een protest tegen het ptreden van den heer De Wert te Best, tegen den burgemeester dier gemeente. Veroordeeld wordt de wijze, waarop een viertal Raadsleden den burge meester tijdens zijn afn ezigheid hebben behandeld, welke behandeling najr overtuiging der adressanten, alleen aan het drijven van den heer De Wert moet worden toegeschreven. Tevei B wordt betieurd dat de svcr-taiia tijd. n- aiweziguoid vau den burgemeester niet een beter bsgrip van ziju plicht had, omdat een behoorlijke vooilich tii g zijnerzijds al het gebeurde had kunnen voorkomen. Geo isti lleerd- accij n s. In een adres aan de Tweede Kamer wordt door de firma Khyn en Zand- voort te Leiden betoogd dat, indien het wetsontwerp tot verhoogiDg van den accijns op bet gedistilleerd, zooals dit aan de Tweede Kamer is aange boden, t >t wet mocht worden verbeven, niet alleen de handel in gedistilleerd zeer zal worden verzwaard voor de toekomst, maar dat zij, die thans onder de vigeerende wetsbepalingen daarin handel drijven, voor een moei lijkheid worden geplaatst, die zij tevoren niet hadden kunnen voorzien. Niet kieseh. De „Standaard" had den wensch uitgesproken, dat de zetel in den Raad van State, vacant gekomen door bet overlijden van baron Mackay, weer door een anti-revolutionnair zou wor den bezet. De „N. Ct." vraagt naar aanleiding daarvan Heeft de Standaard-redactie wellicht al iemand op het oog Een anti- revolutionnairen staatsman b.v., die het in de Kamer niet aangenaam meer vindt En zou de regeering den Raad van State dan daartoe gebruiken Wij kunnen deze toespeling op dr. Kuyper niet kiescb vinden en niet edelmoedig. Landarbeiders. De in 1906 ingestelde Staats com- misnie voor den landbouw heeft hare rapporten en voorstellen omtrent de oeconomisohen toestand der landar beiders uitgegeven. Zij concludeert o. a. tot de volgende maatregelen: verbetering van den pbysiechen toe stand der plattelandsbevolking door het tegengaan van bodemverontreini ging en verstrekking van meer genees kundige hulp, verbetering van de woningwet, algemeene en vakontwik keling der Ja darbeiders, door meer practisch landbouwonderwijsver- etrt kk ng van grond aan landarbeiders, dernoo is door gemeentebesturenbe schaming van den landarbeid zonder mazimalen arbeidsdag met vrijlating van vrouwen en kinderarbeid in eigen bedrijf en loonarbeid-veibod van kin deren beneden de 12 jaar; landarbei- dersverzekering door iandbouwonge- vallen verzekering; vrijwillige ziekte verzekering, invaiiditeits- en ouder- domsverztkering. De Brusselsohe tentoonstelling. Door het bestuur der Nederlandsche afdeeling dezer tentoonstelling is voor zijn commissaris, secretarisen architect, vrij persoonlijk vervoer bij de Belgische S S aangevraagd. Naar wij vernemen is het verzoek niet toegestaan, wat ons temeer bevreemdt, daar de Ned. S S. een dergelijke aan vrage beeit ingewilligd. („Avp.") Weigering van dienst. Het stoom schip „Zaanstroom", te Harlingen uit gaande naar Huil, heeft vastgemaakt, 06 h een surprise. Een aardig denkbeeld, en waarom een opfriste hing op z'n tijd van pus is. Een aanbeve ling op eerzoek, en een die ik uit mijn eigen doe. De heuglijke gevolgen van he trol- te haal srij den en hoe onze straat makers werlctn. Een aan'nerking die volkomen ge groete! is, en een voorstel, dat misschien óók wat helpt Nu, dat leek ons wel haast een St. Nicolaas-surprise die 'n beetje vroeg er bij is, toen we na al die raadsel achtige ap- en dependenties j.l. Maan dagavond lazen, dat, de groote verras sing van onze krant een abonnemen ten-wedstrijd is! Mijn twee oudste jon gens hebben er al ruzie om gemaakt, wie den eersten en wie den tweeden prijs zou krijgen, maar iü neb er gauw een stokje voor gestoken en ze over gehaald, om er zoo iels als 'n affaire op aandeelen van te maken. Ze doen 't nu samen, en ik voor mij doe er óók zoo eens een abonné bij als ik 'm te pakken kan krijgen, -en nu zijn ze al aan het uitkijken, wat ze voor hun twaalf en een halven gulden per man koopen zullen! Ik help het ze wen- schen dat ze den eersten prijs krijgen, maar anders: een troostprijsje is voor de jongens toch al aardig, en het is maar goed dat de directie er heel wat prijzen bij heeft uitgeloofd, nu kan ze heel wat luidjes bevredigen die hun best doen! Want... hun best doen ze, dat heb ik wel gemerkt! Alleen zou ik de directie, nu ik er toch over aan het praten ben, hier wel willen verzoeken om de voorwaarden, de prij zen, kortom de heele boel van Maan dag j.l. nog eens een paar keer, zij het dan ook wat korter en beknopter, in de krant over te drukken. Zoo voor één keer zijn er nog altijd menschen, die het over 't hoofd zien, en een opfrissching aangaande de fijne puntjes van de zaak kan iedereen trouwens nog wel gebruiken. Zoo heeft meneer De Jong, die pas den cursus in de Ka tholieke kerkmuziek op touw gezet heeft, er oak over gedacht, en hij heeft me daarom door de Redactiela- ten verzoeken, een woordje over dien cursus hier te zeggen. Nu, om 't nu eens eerlijk op t e biechten, al is het met mij nu niet zoo erg als met een. van mijn vrienden uit onze kaartclub, die altijd vertelt dat hij niet kan on derscheiden of de meid de marmeren winkeltoonbank aan het schuren is, of wel dat er muziek wordt gemaakt, 1 muzikaal aangelegd ben ik toch niet, en daarom kan ik natuurlijk over het muzikale gedeelte van dezen cursus niet veel bijzonders vertellen. Wat ik kan doen ,dat is: de aandacht er op ves tigen, en dat doe ik graag. Als je voor een vak sihót, dan moet je het kennen, anders is het beier dat je thuis blijft, zoo zeg ik met mijn ge wone kruideniersverstand. En daarom vind ik dat ook het zijn van koorzan ger iets is, dat je maar niet zoo in een hand-omdraaien geleerd hebt. Den eenen dag achter de toonbank, en den volgenden dag 't hoogste lied uitzingen op 't zangkoor, zonder verdere muziek- kennis dan zoo'n handje pianospelen, (en dat vaak nog niet eens!) dat acht ik toch een onmogelijkheid. Je kunt I daarenboven geen. liefhebberij hebben in het zingen, als je er eerst niet goed in thuis bent, om van het mooi- en-goed-zingen nu maar te zwijgen! Zoodat ik voor mij het van meneer De Jong een boel goed en nuttig denk beeld vind, zoo'n cursus op te richten, te meer omdat daaraan nog, naar ik hoor, wat meer verbonden is dan al leen studeeren of leeren! En op die gronden ben ik er dan ook sterk voor, dat de kerkzangers, die werkelijk iets gevoelen voor hun zingen en die het wezenlijk willen doen zooals het moet en behoort, zich bij meneer De Jong gaan aanmelden, waartoe tot Woens dag a.s. de gelegenheid bestaat. Ik geloof dat ik hiermee mijn plicht heb volbracht, de aandacht te vestigen op een zaak, ten behoeve waarvan men het mij gevraagd heeft: ik wil nu van de gelegenheid gebruik maken om tege lijker tijd de aandacht te vestigen op een andere zaak, waar ze mij niet heb ben bij-geroepen, maar die ik toch met erg voel pleizier in de krant heb be schreven gezien. Ik bedoel de rolschaat- senrijderij in het Brongebouw. Verle den week Zaterdag las ik in onze krant dat eerste stuk van Haarlem-Wereld stad. Wil je gelooven, dat ik hoe lan ger hoe meer respect krijg voor den goeden blik van den schrijver ervan, die werkelijk den spijker op den kop heeft geslagen? Of noemt u het dan soms geen grootsteedsche beweging, die de heeren Van Gastaren en Ghabot nen- ben op touw gezet, om de eerste pu blieke rolschaatsenbaan in Nederland, hier te Haarlem te openen? De eerste wie durft er nu nog ooit zeggen, dat wij, Haarlemmers, met de nacht schuit komen of achterlijk zijn? Wel lieve hemel, we rollen nu heel het lieve vaderland met een vaartje voorbij! Zoo oud als ik ben, ga ik zonder eenigen twijfel van de week óók eens kijken, en mijn vrouw, die in haar jongen tijd een kraan was op het ijs, heeft al drie dagen er op zitten piekeren of ze die nieuwigheid wel met het oog op haar fatsoen enop haar met de jaren ietwat toegenomen omvang rijkheid, nog zal durven ondernemen. Nu, 't is mij wel, als ze 't doet: ik lees dat in het buitenland oude lui van m de zeventig nog rolschaats lee ren rijden, en zóó oud is mijn oudje nog bij lange niet! Daarenboven, het is, naar ik hoor, een heel gezonde en aardige liefhebberij, en wat méér is, ik voorzie er voor onze goede vader stad Haarlem buitengewone gevolgen van! Ja zeker! Kijk eens aan, wanneer in het Brongebouw de Haarlemsche jeugd en de Haarlemsche burgerij lang zamerhand zich heelemaal aan het oefe nen zal zijn in de rolschaats-sport, dan begrijp je al heel gauw, dat de zaal van het Brongebouw te klein zal wor den. Bovendien zullen de enthousiaste rijdsters en rijders natuurlijk op hun rolschaatsen van huis willen komen en naar huis willen gaan, en dat is over onze allerakeligste straatkeien en op de vol putten en gaten en, holen lig gende klinkerbestratingen een finale onmo>"cl;:kheid. Wat zi' er dus op? Niet anders, dan dat de gemeenteraad gauw beslui, om aluians ue voornaamstesira- ten van Haarlem te gaan asphalteeren, waarmede dan de rolschaatsen ten slotte zullen hebben verkregen, wat de jarenlang uitgesproken wenscliein van het publiek, de winkeliers, de kranten, nooit hebben kunnen uitwerken!'tZal, als dat besluit er nog dit jaar komt je ziet ,dat ik er goedschiks maar niet eens aan twijfel! oen verbetering wezen voor do Sint-Nicolaaskijkers van een volgend jaar, dat er dan in onze hoofdstraten asphalt liggen zal! Want wel, wel, wat is dat in deze dagen een baantje, om door den, modder te flodderen van den Kruisweg af naar de Houtpoort, eu vice versa, om met moeder de vrouw do Sint Nicolaas-éta- lages te gaan kijken! 't Is eendeels, voor de winkeliers-zelf bedoel ik, wel een voordeeltje dat ze er den Zondag van den vijfden hebben aangeknoopt om het publiek langs de verlichte win kelstraten te doen defileeren, maar van den anderen kant zullen 6r toch met mij, dunkt me, wel wat huisvaders we zen die blij zullen zijn als het Sint NicoLaasfeest voorbij is en die wandel- partij door de w ink eLs traten is afgeloo- pen. Maar enfin, dat moeten we er voor over hebben, en zelfs de vuile straten geven we er bij foe. Want daar raken we hier in Haarlem toch niet van af, zoolang we niet overal asphalt hebben. Ik heb dezer dagen eens mat alle aandacht staan turen naar het wer ken van de straatmakers, en, ik kan zeggen dat ik er nu achter ben, geko men, waarom onze straten zooveel kui len en gaten, vertoonen, dat je er op een regenachtigen dag een landkaart van Noord-Holland uit den tijd dat het IJ en de Meer nog niet gedempt waren van maken kunt, zooals wij die in onzen jongen tijd op school leer- Sen, !t .Was bij ons om den hoek, waar de straat al een goed jaar zóó met kuilen ligt dat de eenden er in zwemmen kunnen, dat de straatmakers onlangs aan den gang gingen. Nu be- gonuen onze sladswerklui met goeden moed aan den hoek, en gingen voort, zoodat ik dacht: dat gaat den goeden weg op Plotseling echter, zonder oeni- ge naspeurlijke reden, zijn ze na een veerligtal meters recht-gelegd te heb ben, niet het werk opgehouden en ver dwenen zoodat nu de helft van de- straat recht ligt (voor 'n poosje) en andere helft 'n ruïne vormt. Met dit gevolg natuurlijk dat het pas-goedge maakte eind straat spoedig weer pre cies op het andere zal lijken. Ja, da wegen van onze straat-makers zijn on naspeurlijk! Maar dat we er ons aan ergeren, en niet zonder reden, dat mag toch wel eens gezegd worden, dunkt me; je moet van je hart geen moord kuil maken, zeg ik maar met dien inzender van deze week, die zoo'n strenge boetepreek hield tegen de juf frouwen die het te heel moeite vin den om» als ze in de kerk willen zit ten, hun stoel om te keeren. Ik heb in een vroeger! Zaterdagavondpraatje over datzelide euvel ooü al eens ge sproken, en het deed me goed, toen ik zoo flink en zoo royaal dien inzen der lucht zal^ geven aan zijn ergernis, 't Is dan ook een waar schandaal, en "t zon dunkt me volstrekt niet ongepast wezen aLs de suisse, o! de koster, of de juffrouw die het plaatsen- geld ophaalt in de verschillende ker ken, eens een oogje moesten houden op die gemakzuchtige, maar oneerbie dige dames, en wanneer ze dan zoo in het voorbijgaan die dames eens op den schouder willen tikken en zeg gen: „Juffrouw of mevrouw, denk er om dai u in de kern bent!", wel dan wed ik dat je al heel spoedig geen enkele juffrouw met haar rug naar Ons Heer zoudt zien zitten! Of 't mogelijk is, dat mijn voorstelletje ex door kan, daar wil iK met over neslissea, maar dat mijn vingers al dikwijls gejeukt hebben, om zoo'n dame beleefd op den schouder te tikken, dat kan ik je gerust verklar.en! L 27 NOVEMBER'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1