J. SCHIPPER, Staten-Generaal. Sociale Berichten Ingezonden Hflededeeling. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuws. üav*ia's üind Uit onzen Omtrek, De kwellingen u«n Eczema. HAARLEM. Mr. J. H. MONNIK. bij Jesus, vergaten in zijn Tabernakel. Een nieuw volledig gebedenboek f 0,90, f 1,50, f2,75. GR. HOUTSTR. 26. taar eon gefleelte 3er b<sauara% wei gert te vertrekken, bewerende dat het schip onzeewaardig is. Geen vergunningen meer. De ge meenteraad van Het Bildt nam zonder discussie heit voorstel van B- en W. aan, om tot de Koningin het verzoek te richten, te willen bepalen, dat door B. en W. geen vergunningen meer mo gen worden verleend. Verduistering. Gisteren is te Am sterdam een 19-jarig jongmeasch aan gehouden, verdacht van verduistering van ruim f160, ten nadeele van zijn patroon. Een zeldzaam geval. „Kijker" zegt in „De Telegraaf" in zijn overzicht overzicht over de Papendrechtsche «aak, o.a.: „Maar het allerkomiekste, de wanhopigste humor, dien we ooit in de rechtszaal aanschouwd hebben, is de beklaagde Garsthagen. Twee jaar staat hij terecht wegens smaadschrift, maar hij kan evenmin schrijven als lezen. Ziedaar een combinatie, weLke .voorzeker niet alle dagen voorkomt." De gezonken stoomboot. De f,Leeuw. Ct." deelt omtrent de gezon ken boot nog het volgende mede: Het wrak werd ontdekt in de vaar geul StavorenEnkhuizen, op 1000 me ter ten zuiden van Hofsteden, een on diepte ten noorden van Enkhuizen. Boven den waterspiegel was niets te zien, doch al peilende stieten de iVi&schers op het dek der stoomboot, veertien voet onder water. De plaats, waar de stoomboot gezon ken is, ligt op e>en derde gedeelte af stand, gaande van Enkhuizen naar Sta voren. Een passagier van de veerboot, die gisterenmorgen van Enkhuizen naar Stavoren overstak, deelde het blad mede, dat op ruim 20 minuten stoo- mens van Enkhuizen, de kapitein ge praaid werd door twee visschers, die in een bootje ten, anker lagen. De kapitein der veerboot .liet on middellijk stoppen en vernam van de visschers, dat zij geankerd waren aan het wrak der vermiste „Handel en Nij verheid". Boven, water was van de stoomboot niets te bespeuren, doch met stokhaak stiet de kapitein op het dek van het gezonken vaartuig. Daar de plaats, waar het onheil plaats vond, in het vaarwater Enkhui zenStavoren groot gevaar oplevert voor de veer- en andere booten, waar schuwde de kapitein de van Stavoren komende veerboot en blijven de Sta- vorensche visschers aldaar geankerd, totdat maatregelen genomen wonden om het wrak op te ruimen. Het moet als een gelukkig toeval worden beschouwd, dat sedert Zondag in deze drukke vaargeul geen enkele boot op de gezonken „Handel en Nijver heid" gestoten is. Een botsing. Men schrijft uit Lei den: Donderdagavond, te ongeveer 7 uur, terwijl de paardentram van het Kort Rapenburg afkomende, de Br ee straat inreed, kwam van de Breestraat de automobiel van dr. T., uit Naald wijk, aanrijden. Of nu de bestuurder der auto het bellen van de tram niet heeft gehoord, of dat deze niet ge beld heeft, is niet uit te maken. Hoe het zij, de auto kwam in botsing met de tram, welke eenigszins aan het voorbalcon werd beschadigd, terwijl van de auto een der wielen geheel uitzijn model geraakte en een groote spiegel ruit werd verbrijzeld. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Verbrand. Te Mussélkanaal is 'de antiquair L. H., dood in zijn woning gevonden. Hij was met brandwonden overdekt TWEEDE KAMER. Altijd nog maar „de zaak". Replieken. Alweer „de zaak". De heer Lohman heeft er wat over gezegd: Dr. Kuyper zou het beste doen zelf maar een oplossing te zoeken bui ten het parlement, opdat we van deze nachtmerrie afkomen. In een kruiskopje bespreken we he den deze belangrijke verklaring van den Chr.-Historischen leider wat uit voeriger. Voor het overige was het repliceeren. Vermelding verdient dat de heer Lob man, die gisteren wat in de contra mine was, Minister Heemskerk hef tig te lijf ging over zijn verklaring over het eedsvraagstuk, en dat hij de vrij kaart van e,en Minister op de spoor wegen „een fooi" noemde, iets waartegen op 't oogenbiik zelf, 4/5 der Kamer protesteerde, 't Was dan ook al te mal. Voorts herhaalde de heer Vliegen een paar uren lang alles wat al door Mr. Troelstra en anderen, was gezegd, bleef de heer Patijn bij zijn afkeuring van Mr. Kolkman's finan- ciëele politiek, en drukte de heer Van Doorn den wensch uit dat de kloos ters en de Katholieke instellingen, die volgens hem veel te weinig betalen, eens wat beter tusschen de belasting- schroef gezet zouden worden Spoorwegpersoneel. De Protestantsch Coristelijke Bond van Spror- en Tramwegpersoneel en „St. R&pbaël" Ned. R. K Secretariaat van t-poor- en Tramwegpersoneel vergaderden gisteren te Utrecht iD het Cbr. Jongelingsver.gebouw. De voorzitter eprak bij de opening den wenecb uit, dat deze vergadering tot het gewsnschte resultaat moge leiden n.m. definitieve vaststelling der candidatenlijst voor de a.s. verkiezing van groepsvertegenwoordigers bij het H IJ. S. M personeel. Aanwezig waren van den hr. Prot. Bond de afdeelingen Amsterdam. Amerefonrt, Dordiecht, Leeuwarden, «Nijmegen, Utrecht en Zwolle; van St. Rapkaël alleen da afd. Haarlem. De voorzitter «telde da vraag of de groepsvertegenwoordiging, sooal» zij thans werkt, moest blijven gehand haafd, en zoo ja, welke verbeteringen er dan in dienen te worden aange bracht, aangezien over 't algemeen weinig of geen vertrouwen in dit lichaam wordt geeteld. Uit de zich omtreDt deze quatstie ontspinnende discussie, bleek in hoofdzaak dat alle aanwezigen niets liever zouden wen schen, dat dit heele instituut maar stilletjes werde opgeruimd en in plaats van dit lichaam, gevolg werd gegeven aan den wensch, vervat in het rapport ran de commissie, in zake het R»gle ment DieDstvoorwaarden 1907, om iD het nieuwe reglement voor 1910 de bepaling op te nemen datRechts persoonlijkheid bezittende organisaties van spoorwegpersoneel, wenschen en beswaren kunnen indienen. Daar tof aan het in vervulling gaan van die weDsch echter van het thans bestaande instituut moet worden gebruik ge maakt, werd getracht dit zooveel mogelijk met de weDSchen der orga nieaties in overeenstemming te breDgen door het stellen van de voormannen uit die organisaties. Ook zou worden gevraagd, dat de groepsvertegenwoor- digers zich zouden kunnen vereenigen en als zoodanig door de Directie zouden worden erkend. Van een en ander zou afschrift worden gezonden aan den minister van Waterstaat eD aan de Directie. De afd. Haarlem interpelleerde alsnog den voorzitter omtrent het bericht dat in de couranten de ronde doet; als zou de regeering zich doen vertegenwoordigen op het a.s. congres van de S. D. A. P. te Amsterdam, waarop deze antwoordde, dat door de gecombineerde organisaties eenschrij ven aan den minister van Waterstaat is gericht in hoeverre dit bericht waarheid bevat, waarop evenwel noit geen antwoord was ingekomen. Na afdoening van nog eenige minder belangrijke zaken sloot de voorzitter deze goedgeslaagde vergadering te ongeveer 5 uur. De kwellingen en pijn, die eczema (prikkelende huiduitslag) veroorzaakt, zijn maar al te goed bekend aan den ongelukkigen lijder. Zoodra de patient warm wordt, beeint de huid onuit staanbaar te jeuken en kan hij bijna niet nalaten om de huid op de aan gedane plaatsen open te krabben. Wanneer eczema uitbreekt op de handen en het gelaat is dit niet alleen onoogelijk en kwellend, doch zal het zich bovendien dikwijls spoedig uit breiden. Foster's ZaK is een balsem zonder weerga. Zij is zeer verkwikkend en verzachtend, en reeds de eerste aan wending geeft een opmerkelijk gevoel van verlichting. Al naarmate met de toepassing der zalf wordt door gegaan, heelen de jeukende inzinkin gen en aangedane plaatsen der huid, en bijna altijd is één doos voldoende om een duurzame genezing te bewerk stelligen. Foster's Zalf kent zijns gelijke niet voor eczema, aambeien, puisten en gordeluitsl^g, schurft, of eenige andere jeukende huidziekte. Ziet toe, dat gij de echte Foster's Zalf krijgt. Zij is te Haarlem verkrijg baar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, en K. vaD Eden, Spaarne38.Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1 75 voor één, of f 10.voor zes doozen. HEEMSTEDE. Oprichting eener Raiffei sen bank. Op initiatief van 't PI. Comité van K. S. Actie te Haarlem en on streken zal 14 December a. s. in 't R. K. Vereenigingsjtebouw alhier een propagandavergadering worden belegd, waarin de Voorzitter van 't Comité, dr. Droog, de Raiffeisenban ken zal bespreken. Dat men inzake 't crediet de richting der Raifieisenban ken op wil gaan, is zeker wel te danken san de actie der Propagandaclub Pius X, die zoo degelijke lectuur over deze Banken in de geheele Parochie heeft weten te verspreiden. Voor de herstemming op Woensdag 1 December in District III bevelen wij ten sterkste aan den beer Fanonalia. Door den burgemeester zijn met in gang van 1 December e. k tot agent van politie der 3e klasse benoemd 8 Buy» en J. Hoes en tot agent 4e klasse J. van Es, op proeftijd van een jaar. Door deze benoeming is het korps agenten voltallig, hetgeen wel eeD zeer groote zeldzaamheid mag genoemd worden. DeFerrer-kwestie in de Voreeeniging ,Wiij kunnen mededeelen, dat in de 19 Nov. gehouden vergadering van gecommitteerden der Sociëteit Ver een iging" in zake de bekende kwestie van het verhuren der zaal aan de anti-Katholieke Ferrer-betoogers ten slotte met algemeene stemmen de volgende motie is aangenomen: „Het (College van gecommitteerden, „gehoord de toelichting Van het stuur, geeft als haar oordeel te „kennen dat aan genoemd bestuur „moet overgelaten worden de wijze „te bepalen, waarop zij de zalen ver duurt, erop vertrouwende dat het „bestuur als vroeger, daarbij de noo- „dige prudentie zal gebruiken." Duidelijk is deze „motie" niet; vooral de zonderlinge verhaspelarij van „het bestuur", en „zij" (wie is die „zij" doet nogal raar aan, Intusschen schijint dit wel duidelijk, dat op de prudentie" van het be stuur voortaan de nadruk valt! iWaarmee dan waarschijnlijk ge committeerden voor ditmaal genoe gen genomen zullen hebben. Zang en Vriendschap. In vervolg op het verslag van het Concert van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" op 24 Nov, 1.1. en waarbij de solisten vooral hebben bijgedragen tot het buiten gewoon succès, wordt ons van hen nog het volgende gemeld Mej. Janna Brandsma, die dien avond met hare heerlijke stem en prachtige voordracht eerst in de Aria uit „Judas Maccabiius" van Handel en later in hare liederen het publiek in verrukking bracht, heeft hare opleiding ontvangen aan het conser vatorium Amsterdam, de Heer v. Oordt was voornamelijk haar leermeester en na haar diploma als Solo Zang- onderwijzeres van de Maatschij. ter bevordering der Toonkunst te Utrecht met een bijzonder woord van lof verworven te hebben, heeft zij zich als zoodanig te Amsterdam en ook hier gevestigd. Wat den anderen solist aangaat, den Heer Lidus Klein, die door zuiver en superieur vioolspel de aanwezigen van het begin tot bet eind wist te boeien, deze jeugdige violist is gebo ren te Wageningen. Van een vriend van zijn vader, Dr E. Giltay, (beiden waren leeraar aan de H. Landbouwschool te Wageniagen) die zich veel voor hem interesseerde en een echt muziekliefhebber was, kreeg hij een viool ten geschenke en zijn beschermer zette zich aanstonds aan den arbeid om hem de beginselen van het vioolspel te leeren. Met veel geduld heeft deze alzoo den grondslag gelegd voor zijne verdere studie; aan hem heeft Lidus alles te danken. Op zijn 17e jaar kwam de jonge Klein bij Bram Eldering te Amster dam na een jaar bij hem gestudeerd te hebben, ging hij met hem mede naar Keulen, om van diens lessen aan het Keulsch conservatorium te profiteeren. Daarna trok hij naar den Boheem- schen meester Sevcik te Praag, en later naar Amsterdam om de lessen van den grooten Flesch te volgen. In dien tijd heeft onze jeugdige violist zich eens te Haarlem op een onzer concerten doen hooren. ToeD Flesch naar Berlijn ging, is Lidus met nem meegetrokken. Aan dezen degé- 1 ij ken leeraar heeft hij zeer veel te danken. Carl Flesch heeft zijn tech niek ontwikkeld en zijne muzikale opvattingen steviger grondslagen ge legd En thans heeft ook hij zich in Den Haag gevestigd als vioolleeraar. Gaarne roepen wij beide solisten veel succès toe op hun verderen loopbaan en een tot weerziens. De brochure van den heer Frans Vos Wij vernemen, dat de heer Frans Vos met de brochure die hij zich voorstelt uit te geven over de Museum kwestie, en die hij indertijd al heeft aangekondigd, is gereed gekomen Omtrent het tijdstip van verschijnen is echter tot heden toé nog niets bepaald; wij kunnen echter mededee- len dat de brochure een volledige uiteenzetting en rechtvaardiging geeft èn van de wijze waarop door den heer Frans Vos oDze Haarlemsche kunst schatten steeds zijn behandeld en verzorgd, i van de verhouding waarin de schrijver tot de commissie van toezicht stond. Het faillissement Piët. Ter rechtbank had gisteren de verificatie plaats van het faillissement F. C. Piët, alhier. Het geheele tekort bedraagt f 95.000. het actief (een huis met hypotheek bezwaard wordt vanavond geveild) wordt geschat op f 15,000. De uit keering zal vermoedelijk 15 pCt. be dragen. Museum van Kunstnijverheid. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen vanaf morgen eene reeks afbeeldingan ten toongesteld zijn betrekking hebbende op de Italiaansche Renaissance, dn ter beftudeering dezer ttijIrichting eene bijzondere gelegenbtid bieden. Wij vinden er o a. nauwkeurige opnamen der paleizen, die zich in Rome, Venetië, Padua, Milaan, Napel# en andere steden van Ita ië bevinden met hun architectonisch beeldhouw werk en hunne inwendige versie it g zoodat wij een juist beeld krijgen dezer weeldexige kunstuiting, die zoo veel invloed op de overige landen van Europa heeft uitgeoefend. Morgen is de toegang kosteloos. De Teohnische Vriendenkring. Gisteravond had het bestuur van de Technische Vrienkring- den heer J. H. Janson, den bekenden Inspec teur van de A. N. Wi. B,, te Nij megen uitgenoodigd, om voor de le den dier Vereeniging een lezing te houden. Spreker begon te zeggen, dat 'om zijn onderwerp-: „de Go-ud-industrie" in finesses te behandelen, hij wel eenige weken lang iedere avond noo- dig zou hebben, redenen waarom hij zou trachten de aanwezigen in het algemeen ©en denkbeeld te geven van de wijze waarop het goud aan ide aar de onttrokken werd. Hierin is spre ker uitstekend geslaagd, waarbij vooral de groote hoeveelheid lan taarnplaatjes goeden dienst bewe zen, en toen dan ook de voorzitter den heer Jansson namens de Tech nische Vriendenkring en hare ip.tr o- ducé's bedankte, bewees een flink applaus, dat de aanwezigen met deze woerden instemden. Nadat nog eenige aanwezigen ver zochten hen als Bd der veïeeniging voor 'te dragen, merkte de voorzitter opv dat de veranderde wierking ider T. V. K., namelijk een serie lezin gen volgens vooraf vastgesteld roos ter de leden blijkbaar zeer goed be viel en wekte de leden op-, vooral ook de lezing van dein heer Blokhuis onder-directeur der Gemeente-Gasfa briek alhier, in December a.s. te bezoeken. De stokers van de Schotensche gasfabriek. In het Raadsverslag van Schoten, gisteren in ons blad opgenomen, werd medegedeeld dat de heer Hooy aan drong op verbetering der positie en werktijden van de stokers der Scho tensche gasfabriek. Het schijnt, dat deze zaak zal moeten wachten tot de tweede bespreking over het Werklieden reglement is afgeloopen. Intosscoen komt het ons voor dat de Raad van Schoten, goed zou doen, ook buiten dat werk li eden reglement om, eens maatregelen te nemen om de werkelijk onhoudbare positie dezer werklieden te veranderen. Wij hebben eens een onderzoekin- gesteld en het blijkt ons, dat de vier stokers in ploegen van twee, dag en nacht achtereen moeten arbeiden in arbeidstijden van door elkaar gerekend 12 uur per dsg, dat is 84 uren per weekOm de vier Zondagen, dus ééns per maand, hebben de stokers feu vrijen dag.We willen hier even vragen wat er van het waarnemen der godsdienstige plichten op zoo'n manier terecht moet komen 1 Ook op feestdagen, Paschen, Pink steren, Kerstmis, moet het bedrijf voortgang hebben, en zijn dus de stekers a 11 ij d aan het werk, verleden jaar Kerstmis zelfs zonder eenige extra vergoeding. Nu het Kerstfeest nadert wilien we er ten sterkste opaandrin gen, dat ten miDSte voor zulke hooge feestdagen een extra-loon worde ge geven, maar in het algemeen achten wij het voor de gemeente Schoten een toestand die niet voort mag duren, op deze wijze hare werklieden te ex- ploiteeren 1 Hier moet verbetering komen, en hoe eerder hoe beter. Zelfs mag, dunkt ons, als het wat lang dnurt, niet op d« behandeling van het Reglement worden gewacht, om dergelijke ongehoorde arbeidstoe standen op te ruimen 1 V ader! a n!ds e he kunst. Wij vermelden gaarne, dat het fabrikaat van de firma Antoine Mes, te Middelburg, dat de fa. Heemskerk in ons blad adverteert, door jury-leden-kunsitenaars op de dezen zo mer gehouden tentoonstelling van mu ziekinstrumenten bevonden is te zijn van een fraaien gelijkmatigen toon, sierlijken, solieden bouw en zorgvuldige afwerking bij een zeer matigen prijs. Natuurkundig gezelschap. In dezeaf- deeling van het Dep. Haarlem der Maatsch. van Nijverheid, zall de 2e cur susavond gehouden worden op Woens dag 1 December, 's avonds ten 8 ure in de bovenzaal van het restaurant „De Kroon". Onderwerp: Luchtscheepvaart (Aërodynomika). Spreker: de heer S. v. Dissel. Verbetering. In de advertentie van de knoop en winkel (Zie ons nr. van Woensdag j.,1.), wordt abusievelijk gesproken van klossen van 100 yards. Dit moest natuurlijk zijn 1000 yards. De Nationale Bloemententoonstelling in 1910. Door de afd. Sassenheim der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, is voor de Tentoonstelling een Eere-prijs, bestaande in een zilveren bokaal met inscriptie, beschikbaar gesteld, en een zilveren medaille door de afd. Castri- cum der Alg. Ver .voor Bloembollen cultuur. Over 't onderzoek der schoolgaande kinderen. Door Dr. Ootmar werd gis- derenavomd te Schoten een lezing ge houden over den gezondheidstoestand der schoolgaande kinderen, waarin over het algemeen aanbevolen werd de sport voor kinderen in de hand te werken, frixsche lucht te bevorderen binnens huis, en do kinderen zooveel mogelijk buiten laten spelen. Vele ouders waren opgekomen. Ook de Burgemeester was aanwezig. Over eenigen tijd volgt weer een geneeskundig onderzoek, dat zal worden bekend gemaakt. Door den Bur gemeester werd Dr. Ootmar dank ge zegd voor zijn leerzame rede. De Luthersche hooglcieraarsbenoe- ming van dien predikant Van Bakel (waarvan we gisteren spraken), schijnt nu tóch w-ettig te wezen. De hoer Do- mela Nieuwenhuis vertelt nu in de li berale kranten, dat hij zich vergist heeft en een beetje voorbarig is geweest. Geen vraag naar groenten. Dat de Sint-Nicolaas niet voor iedereen voor deel medebrengt, bleek Vrij<lagmiddag op de Groontenmarkt. Er was bijna geen tuinder, of hij nam een gedeelte van zijn groenten weer mede naar huis. Opgepast. Gisteren kwam bij een vrouw in de Olivierstraat een man, met de boodschap, dat hij van haar man verlof had om een ram (konijn) mee t enoincn. Toen de vrouw zeidie, on to nemen. Toen de vrouw zeide, on der geen voorwaarde hot konijn mede te geven, beloofde hij, dat zij van haar man een flink pak slaag zou krijgen. Toen do man echter 's avonds thuis kwam, wist hij nergens van. 3e Sé nce-Steenman De derde avond van dein heep Joh. Steenman werd opgeluisterd door de medewerking van Miss Gertrude Peppercorn, de begaafde Londcasehe pianiste, die wij al eenige malep hier ter stede machten bewonderen. De waardeering voor Miss Pepper corn's spel is er na dit vernieuwde optreden bij mij nog op vermeerderd, zij het dan ook, dat haar talent nu nog meer, vooral aan technische en dynamiske beheersching van haar in strument heeft gewonnen. [W|ant er behoort een niet gering© dosis krachtsinspanning toe, om Schu bert's „Mllitar Marsch" in de be werking van Tausig zóó weer te ge ven, en om de „F moil Fantasie" van Chopin met die bravour te ver tolken. En waar ik nu tóch over Miss Peppercorn's solospelen bezig ben, noem ik vóór de andere num mers van den avond liever haar an dere stukken ook: „Berceuse", en „;Wials" in as-dur van Chopin, en als toegaven de „Etude" in F-moll van laatstgenoemde ern het „Spinner lied" uit Wagner's „Fliegende Hol lander", in Liszt's bewerking. Van al die stukken beviel mij als wieder- gave het laatste het best. Ik herin ner me, hoe miss Peppercorn het vorige jaar op zoo innig-poëtische wijze de Mondschein-Sonate van Beethoven vertolkte, en hoe ik den poëtischen kant van haar spel een der mooiste eigenschappen daarvan vond. In de vertolking van Chopin's muziek hedenavond vond ik diezelf de mate van poëzie, maar nu woeker en, haast het gemaniereerde nade rend, terug; en juist daardoor boeide mij als natuurlijke wedergave van natuurlijk gevoel het „Spinnerlied" het meest. De Militarmarseh in de pompeuse bewerking van Tausig gaf vooral de groote krachtsontwikke ling .te hooren, maar gaf ook een beeld van de artistieke hoedanig heden dezer hoogbegaafde klavier- kunstenares. Met den heer Steen- man speelde Miss Peppercorn Grieg's derde Vioolsonate, het eerste deel heel mooi, het derde mooier, en het tweede als ensemble het allermooist. Maar behalve een uitstekend ver zorgde, uitvoering van dit frissche w'erk, gaf de heer Steenman zijn toehoorders het nienw-ontdekte viool-concert in g-dur van Jos. Haydp te geniéten. Het' eerste deel van dit werk scheen mij het mooist, hoewel het ééne aceoord na de ca dens mij vroemd aandeed als volko men afsluiting, overigens was de kennismaking hiermede een zeer aan gename, en was het vioolspel van onzen stadgenoot even groot van ar tistieke toewijding als van techni sche welverzorgdheid. Een zeer hartelijk applaus was voer den heer Steenman het bewijs, hoe zijn optreden de algemeene waar deering wegdroeg. Mét een tweetal kleinere (nummers voor viool werd deze belangwekken de avond besloten. Mej. Lizzie "Wijs muller begeleidde het vioolspel, (be halve de reeds genoemde sonate van Grieg) op intelligente wijze. [WILLEM ANDRIESSEN. Mag het, of mag het niet? We vertelden van de week van den slagersjongen die door het Plantsoen bij 't Kenau park fietste, en van deD heer die vertelde dat het mocht, en den plantsoen wachter die het niet precies wist. Onze Vragenbus-redacteur zoo vertelde hij ons wist het óók niet precies'n diüg om met 'n krijtje aan de balk te schrijven! Gisterenmiddag kregen we even bezoek van een or zer wakkere politie mannen, van de luidjes die in vrijen tijd en uit eigen middelen de zelf studie ervoor over hebben, om hun diploma te balen en wetten te etu deeren. Hij deelde ons mede, dat de slagers jongen Daar zijn meening strafbaar zou wezen. Want de Motor- en Rijwiel- wet heeft deze materie 't rijden op den openbaren weg zóo geregeld, dat weliswaar alleen voetpaden die door een volgéns de wet voorgeschreven bord zijn afgesloten, voor het rijverkeer zijn verboden maar dat die borden weer niet noodig zijn op „afzonderlijke voetpaden", die door een gewoon gemeentelijk verordeningsverbod reeds bunnen worden gesloten voor het rijverkeer. „En aangezien nu de weg door 't Bolwerkplantsoen, van de Kinderhuis vest naar den onderdoorgang van de spoor aan het Kenaupark, een af zonderlijk voetpad is zoo zeide onze politiedienaar hoeft er geen rood bord te staan, om er toch het rijden strafbaar te doen zijn." Maar Nu vroegen wij weerbeelbescheiden: wie decreteeit er, dat de weg door 't Bolwerkplantsoen een „afzonderlijk voetpad" is? Die weg is breed genoeg voor 'n rijweg, afgesloten door paaltjes is bij óok niet, en van de brug aan de Kinderhuisvest rijdt men zóo zonder eenig ongemak het plantsoen in...l Onze politieman zag daar ook zoo -poedig geen gat in, en oordeelde, dat bij den kantonrechter die „v<r uf»:sre exceptie" wel een teetje twijfelachtig heid in de zaak zou brengen En zoo giDg hij. De zaak is dus toch nog zoo seker nietl En we zitten er nog voorm&g het nu, of m&g het niet? Wij meenen van niet, en we gelooven dat onze wakkere politiedienaar gelijk heeft. Maar dat het vast en zeker staatneen, dat durven we ook niet beweren! De kcetsierekwestie. Donderdag 2 December zal 's nachts om twaalf uur in het gebouw Sint Bavo een bijeenkomst plaats hebben van Katholieke voerlieden, koetsiers in particulieren- en gemeentedienst en andere vakgenooten, ten einde te ko men tot een organisatie. Een spreksr zal optreden om het nut van de vakveeeeniging uiteen te zetten, en alle katholieke koetsiers «nt. zijn voor deze vergadering uitge- noodig. Wij verwijzen verder naar een artikeltje onder de rubriek „Van alles wat", dat in een onzer bladen van heden is opgenomen. De dop er af. Dat de baldadigheid der jeugd vèr gaat, bleek gisterenmid dag. Door de gasfitters was een re paratie gedaan bij de brug aan deBo- terfabriek. Een pijp, die boven de straat uitstak en waar voor de afsluiting een dop op was hadden zij er afgeschroefd, waardoor het gas met groote hoeveel heden ontsnapte. Door een agent werd de dop er weer opgeschroefd. Zulke bengels. Gisterenmiddag tracht ten een paar jongens van 9 10 jaar in den Anegang een winkelier goederen, die buiten hingen, te stelen. Juist, toen zij er iets afrukten, werd er een door een man gegrepen en hem ©en paar flinke klappen voor zijn broek gege ven. Een aanrijding. Gisterenavond heeft er een aanrijding plaats gehad in de Groote Houtstraat. Een rijtuig reed door dien straat, toen er een man met een handwagen uit de Pcuzelaarstceg kwam. Het rijtuig gooide den wagen omver en de man werd tegen den grond geslingerd. Hij klaagde over pijn in de borst, maar had geen kwetsuren. Een melkwagen omgetrapt. Gisteren morgen trapte een paard van de caval- lerie, dat aan de hand werd geleid, in de Paul Krugerstraat een melkwa- gentje om, waardoor de inhoud der bus sen op de straat terecht kwam. Door den geleider der paarden, werd de vrouw De G., verwezen naar den com mandant van het Depót, zoodat vermoe delijk de schade wel zal worden ver goed. AGENDA voor Zondag, 28 November. Gebouw St. Bavo, RK. Volks bond, n.m. half 1 uus Sigaren- en Tabaksbewerkersgilde. 2 u. Vergade ring van R K. Propagandaclubs uit de verschillende afdeelingen van den Ned. R. K. Volksbond. Half 8 u. Jaar feest van „St. Eloy". De Kroon, 2 en 8 uur Alberts frères. Brongebouw, 8 a. Wedstrijd v. Solozang. BLOEMENDAAL. Hotel Hartelust, 104 u. Ten toonstelling van boekwerken. voor Maandag 29 November. Gebouw St. Bavo, RK. Volks bond, 's *v. 8 uur, Jaarvergadering van de onderafd. Gemeentewerklieden. Wegens gewichtige mededeelingen aller "okorost noodzakelijk. Half 9 uur algemeene vergadering. Spreker de Z.Eerw. heer L. van dem Berg, Adviseur. Alle leden wordem dringend uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. Half 9 uur Ondersteu ningsfonds. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 105 uur, tegen hetaling van 25 cents. Uitgezonderd Zondagen en R. K. feestdagen. Doorloopende toegangskaarten voor een geheel jaar f 1. Teyler's Stichting 113 u, geopend. Brongebnuw, 1-5 en van half 8 tot 10 u. Teekencollege „Kunst zij ons doel", le Kunstbeschouwing. BLOEMENDAAL. Hotel Hartelust, 10—4 u.Ten toonstelling boekwerken. Burgerlijke Stand. Geboren: 25 Nov. d. van A. H: van K.oodede Bruijn. 26 Nov, d. van ,Wi- Zoet—van Viersen. 27 Nov. z. van G. BeekmanKoperj z. van J. HoekstraGroenevelt. d. van K. van KossemIneke, z. van A. O. KreuleJonker.! Overleden: 26 Nov. N., 7 m. z. v. P. Blonk, Noorderschoolsteeg. 27 Nov. K. "Waalewijn, 45 j„ Scho tersingel. H. E. M, 2 jz. v. J. H. Morsink, Kamperlaan. R., 2 j„ z. v. J. Terwal, Korte Hee ren straat. a'otlO i e«i Een geschenk. Donderdag 2, December zal door het R. K Zang koor aan haren oud-Directeur, deü heer Hooge vein, een stoffelijk blijk van waardeering worden geschonken.; Burgerlijke Stand. Gebo ren: z. van H Goiefrooij-Geuta- kens. d. van J. G. de Kuster Consent. Ondertrouwd: P. G. Fabel ea G. Nienkemper. L. Bos ea T. L"Wl: v. d. Laan. Getrouwd: S. F, Jacobs en O. S. Groeven,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2