DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ~r Mil m SrJr ISO "EL" WO SS! m c. Parlementaire Kroniek. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Kinfi«i*SsiiiswMi 2S«38-33y Haariem MAANDAG 29 NOV. ISO». 34ste Jaargang No, 7054 Bureaux van Redactie en Administratie Isstoroomnragsmaal Telofoonnummor 1428. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot BICAROO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bBaden. EERSTE BLftP. Waar 't om gaat BELGIË. FRANKRIJK OOSTENRIJK. SPANJE. DE OORLOG IN HET MOOREN- LAND, TURKIJE. GRIEKENLAND. WEIIWEIUURUEMSCIIE MUST ABONMEMEDTSPRMSl E'er 8 maanden voor Haarlem f 1,86 Voor de plaatsen, waar een agent ls geveBtigd (kom der gemeente) 1.35 "oor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Wïonüsjrljjke nummer? 0,08 i»PU« OER ADVERTE*Tl£N: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Alie betsiends «boonéi op dit blad, die lo bet bezit eener verzekeringspolis zijn, eQn volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ongelukken verzekerd voor: hand of voet. werken. De oitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij éen duim. 60 één wijsvinger, 15 GULDEN bi) verlies van éen anderen vinger. Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht 11. Men vraagt zich af: Waarom toch poseert juist de heer Troelstra als de beleedigde onschuld lQ de ridderordenzaak. Waarom is de socialist de aanvoer ster van de zoo deugdzaam-verontwaar- *%de linkerzijde? Waarom houdt een sociaal-demo craat, die om ridderorden lacht, zich hu voor den bewaarder onzer „natio nale eer" Waarom toont zich de man, die bij elke gelegenheid het gezag aanvalt, hh zoo luidruchtig-bezorgd voor de reine politieke zeden onzer gtzagheb- benden Waarom hij Uit bezorgdheid voor de eer der koningin, die tot ridder verheft? O heen. Uit waarachtige verontwaardi~ing over omkooperij Oeh kom 1 Het antwoord vindt men in een berichtje, door de 8. D. A. P. aan de bladen gezonden „In een publieke vergadering zal „Mr. Troelstra optreden als spreker „over de zaak-Kuyper." Ziedaar. Om wille der propaganda. Die heele historie Kuyper is een prachtig dingetje om het volk mee op te zweepen, om de volkshartstochten te ontketenen, om af te geven op de „burgerlijke maatschappij" in het algemeen en den gehaten onderdrukker der Btaking van 1908 in het bijzonder. En mr. Troelstra weet dit al te goed, en wrijft lekkertjes in z'n handen, en dondert in 'le Kamer zijn straf predicatie uit, alle luidjes van links achter hem aausleepende, om buiten de Kamer datzelfde relletje te gebruiken als reclame* en propaganda middel voor z ij n partij I Die slimmerd 1 IV. Een raad van eer dus in de zaak- Kuyper. Zal het er van komen? Voor de zuivering der politieke atmosfeer in de Kamer zou het te hopen zijn. Natuurlijk dook terstond nadat mr. de Savornin Lohman deze oplossing als de meest gewecschte had aangegeven, het bericht op dat dr. Kuyper er niet aan wilde. Wat zou de linkerzyde dat graag willen 1 Die veronderstelling is voor haar niet erg vleiend, maar dubbel verdiend na de manier, waarop zij van de zaak Kuyper een wapen heelt trachten te masen tegen de rechterzijde om uit het geval zooveel mogelijk politieke munt te slaan. Wat een heldenschaar, die bij het begin van Kuyper's rede over den poiitieken toestand van het oogenblik onder aanvoering van Troelstra en Treub bij wijze van demonstratie de zaal verliet! En die onpartijdige mannen zouden au willen optreden nis rechters van den grooten staatsman in een parlementaire enquête! Zelfs de „Nieuwe Courant" etkende dat de betooging der linksche heeren vrijwel in het water viell Geen wonder: hoe kan een protest waardig zijn, waarbij iedereen weet dat de onpartijdigheid geheel op den loop is! Dr. Kuyper was beschuldigde, en hij mocht dus alleen spreken om zich te verdedigenZoo heette het, en daar de oud minister verklaard had, zien van verdere discussie in de rid terorde- kwestie stipt te zullen onthouden, moest hij dus maar beelemaal zwijgen. Was dat de toeleg? Geen wonder dat dan de betoo^iog mislukte! Trouwens, in heel deze kwestie is bij de linkerzijde de ridderlijkheid ▼er te zoeken. Schimpscheuten op het „boetekleed" en op "deze week van boete" heeft het haast geregend. En toch willen de heeren ons laten gelooven dat het niet gaat tegen den persoon van Kuyper, dat het heele maal niet te doen is om politiek voor deel, maar alleen om de zuiverheid der politieke zeden ten onzent! Edele kampioenen voor de nationale waardigheid I Het zou inderdaad te wenschen zijn dat door de benoeming van een eereraad deze zaak uit de Kamer-debat ten werd uitgelicht! We zullen op dit punt spoedig zekerheid hebben. Aan de linkerzijde heeft men nog een tweeden poiitieken aanslag in den zin. En de bedreigde is de antithese. Daar moeten we maar zoo dikwijls en zoo lang over praten tot ze er aan sterft, vond de heer Troelstra. Een voorstel dat haast verraad moet heeten, gepleegd aan het landsbelang. Want als de antithese doodgeredeneerd moet worden, gaat alleen de begroo- tingspost „Landsdrukkerij", welker stijging de sociaal-democratische Ka merfractie toch ai voor een goed deel op haar politiek geweten heeft, een staatsbankroet veroorzaken. De antithese, ge weet het, lezer, is een „uitvinding van Dr. Kuyper." De heer v. Doorn, vergetende dat men zijn familietwisten masr liever onder elkaar moet uitmaken, heeft dat zelfs aan een Engelschman verteld, die van het boosaardige antithese monster niet het minste begrip had. Geen wonder eigenlijk, dat men dr. Kuyper den poiitieken dood wil aan doen. Al was er nooit een ridderorde kwestie geweest, dan nog moest de man uit de voeten, omdat hij die vreeselijke antithese heelt uitgevonden. We zuilen maar niet naar het „ver band" gaan vragen tusschen de antithese kwestie en de ridderorden zaak. Na de meer dan royale wijze, waarop de linkerzijde erkend heeft, dat het verband in de zaak-Lehmann wel heelemaal niet bewezen ismaar tech.... past van onzen kant gelijke edelmoedigheid door nu niet te gaan bewaien, dat de lintjes kwestie ge bruikt wordt om den „uitvinder der antithese" te treffen. Ons dunkt, men moest nu in de kamer maar afspreken, niet meer over de antithese te redeneeren. De doorwerking der Christelijke beginselen in het Staatsbewind zal toch werkelijk niet worden tegenge houden door parlementaire debatten, waarbij zoo weinig ernstige argumenten te berde worden gebracht als die der heeren Troelstra en v. Doorn. Waar ziet men onze Christelijke Staatslieden voor aanl Dr. Kuyper en de antithesemeer daD de roode doek op den stier werken deze twee namen op de heeren van links. En 't is er deze week in de Kamer dan ook duchtig rumoerig toegegaan. „Persoonlijke feiten" waren er legio Daar was de beer v. Doom, die o zoo gematigd vond, dat de „kerkelijke hartstochten" nu maar eens een beetje tot bedaren moeten komeD, maar ieelijk te. pas kwam, toen de anti revolutionnaire neer v. Vliet hem kwam herinneren aan de verkiezingscampagne in het district Gouda, waarbij zekere heer v. Doorn niet zuinig op die ker kelijke hartstochten gespeculeerd had! Natuurlijk was dat niet waar! De liberalen spelen bij de verkiezingen nóóit Dordt tegen Rome en Rome tegen Dordt uit, dat weet ge toch wel lezer De beer v. Doorn kreeg het trouwens ook met den premier te kwaad, wien bij niets meer Of minder verweten had dan „te spelen" met de Christe lijke rechtsbeginselen. En nog erger kwam de afgevaardigde van Gouda met minister Heemskerk overhoop te liggen over den „langberaamden aan slag" der Rechterzijde op het mi' i- eterie-de Meester. De verwerping der oorlogsbegrooting van van Rappard was alleen de kans geweest, die men toen van Rechts zoo schoon zag om bet kabinet-de Meester te doen tui melen Het werd gelukkig nog al geen moord en doodslag. De heer v. Doorn had het zoo kwaad niet bedoeld en trok met name zij' ewering inzake het ministerie-de Meester in. Ook met den heer van Vliet sloot bij vred-al was het dan in een apartje. De „politieke slim i eliDg" Goeman Borgesius Troelstin riep hem dezen ♦"erenaam bij interru. tie middeu iB de Kamer toe gaf de. socialistist-hen voorman een paar h de noten te kraken, toen hij dezen verweet dat zijn partij wel veel voor de arbeiders gesproken, maar n g niete voor hen gedaan had, -n dat in sake Staatspensioneering de heer Troelstra zichzelf niet gelijk is gebleven. Dit laatste is nu wel waar, maar was Borgesius wel de rechte man om het te zeggen na al het gescharrel en geschipper der Liberale Unie op het punt van ouderdomsverzekering en Staatspensioneering? Er zijn gelukkig in de Kamer nog belangrijker dingen ter sprake ge komen. Het debat over de financiën,was ten minste meer zakelijk. We vernamen, dat het ontwerp tot verhooging der invoerrechten nog dit jaar bij de Kamer zal inkomen, en ook het ont werp-inkomstenbelasting zal zich met lang meer laten wachten. De tydelijke verhooging der invoerrechten met 30 0/o om het tekort op de begrooting voor 1910 te helpen stoppen, vond weinig instemming, en minister Kolk man heeft dat voorstel dan ook al zoowat losgelaten. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd van 63 op 90 zal er wel doorgaan. „De drinkebroers," zegt minister Kolkman, „bestemmen een deel van hun weekgeld wat hun vrouw niet van hen los kan krijgen voor drank en drinken tot het op is." Wordt nu de borrel duurder, dau drinken «ij dus minder. Of ze niet „op den pof" halen als „het" op is, daar zullen we nu met Zijn Excellentie maar niet over twisten. Vrijwel algemeen is men er over eens, dat bij een zoo krasse verhoogiDg van den accijDB het totale drankver- bruik toch wel dalen zal. In Amerika zijn heele streken drank vrij geworden door het gedistilleerd zeer hoog te belasten He, als dat hier ook nog eens ge beurde. Een paar puntjes tot slot. De heer van IdsiDga heeft eenige rake woorden gezegd over den eed. „Voor allerlei nietigheden laat men tegenwoordig iemand een eed doen, volkomen in strijd met de heiligheid van dit instituut," aldus de afgevaar digde van Bodegraven, en als een sprekend voorbeeld voerde hij den eed aan, gezworea door der vroegeren „geachten afgevaardigde" voor Ede. Inderdaad was de ambtseed van den beer van Maanen, vrijwel een zinledige formule! Voor de tweede maal binnen acht dagen had de Kamer een kebnisge ving van overlijden te behandelen. Ditmaal gold het een der leden zelf, die een paar dagen vóór zijn dood nog in de Kamsr was! De anti-revo lutionnaire partij lijdt in den heer de Ridder een zwaar verlies. Wijk bij Duurstede komt doorzijn verscheiden open. Voor een herhaling van Breukelen hopen we bewaard te blijven. En dat kan, als derechtsche kiesers van Wijk de beslissing willen overlaten aan de katholieke en anti- revolutionnaire partijbesturen. Heel graag zagen we het district, dat een maal een Schaepman naar de Kamer afvaardigde, weer aan de katholieken terugkeeren, en billijk zou het ook zijn 1 Als ze er den heer v. Doorn eens heen zonden om de „kerkelijke harts tochten" wat tot bedaren te brengen 't Is in dat district wel noodig, en de heer v. Doorn kon zich dan vast eens oefenen tegen de volgende verkiezings campagne te Gouda. Wie er beter raad op weet, mag het zeggen 1 HET TREURIG EINDE. De liberalen en socialisten die helaas in het katholieke België met mede plichtigheid van een deel der katho lieke ministers regeeringsmeerderheid spelen, maken haast met de executie! De leger wet is er in de afgeloopen week dóórgejakkerd, zóo dat we nogmaals met groote verbazing af wachten, wat ddt voor een wet zal worden, die vol tegenstrijdigheden zit en waaraan absoluut geen zorg is besteed. De linkerzijde, die tegen den wil der landsmeerderheid in, de verzwaring der militaire lasten doordrijft, is echter Va a plan, om ria de a.s. verkiezingen «- ze de meerderheid krijgt, toch het a "genomen beginsel (één soldaat per ge..' weer omver te werpen en den alge senen dienstplicht in te voeren die heeft dus geen zorg voor deze wet. Zaterdag bleek nog eens droevig, hoezeer de katholieke premier door de socialisten en liberalen wordt meegesleept: hij wilde de aanstaande lotelirgeD, die reeds van af October gestort hadden voor een remplsgznt, hel geen bij de wet is toegestaan, alsnog van het plaatsvervangersstelsel laten gebruik makeu, maar de socia listen wilden hier niet van weten. De afgevaardigde Mechelynck verklaarde: „wij willen, dat de persoonlijke dienst plicht reeds aanstaande jaar wordt toegepast", terwijl de heer Smeets riep: „Het is besliBt onmogelijk het volgend jaar nog plaatsvervangers te laten stellen!" En zoo geschiedde. Als de wet wordt aangenomen deze week zal ze daags daarna reeds in werking treden! DE ONTVOLKING VAN FRANKRIJK. De katholieke afgevaardigde Gau- thier de Clagpy bracht in de Fransche Kamer verleden week de ontvolking van Frankrijk ter sprake en bewees overtuigend dat het toenemende onge loof Frankrijk ook wat de getalsterkte en dus de kracht betreft zijner bevol king, naar den ondergang voert 1 Hij deelde mede, dat in 1872 het aantal geboorten 960,000, in 1901 846,000, in 1905 807.000 bedroeg. In het afgeloopen jaar waren er 37.100 meer geboorten dan eterfgevallen, terwijl dit cijfer voor Engeland 400 000, voor Oostenrijk 528.000, voor Italië 537 000 en voor Duitschland 862.000 bedroeg. In de eerste helft van 1909 over trof het cijfer der sterfgevallen dat der geboorten met 28.203. Als de tweede helft eenzelfde uit komst geeft, dan zal Frankrijk alleen in dat jaar een stuk bevolking ver loren hebben ongeveer gelijk aan die van een stad als Versailles En als het kwaad een vijf en twintig of vijftig jaar duurt, dan heeft Frankrijk geen werklieden, geen landbouwers, geeu kolonisten, geen soldaten en geen belastingplichtigen meer De heer Gauthier bewees dat een der hoofdoorzaken van dezen toestand is het feit, dat de godsdienstig-moreele denkbeelden hoe langer zoo minder aanhangers vinden, hij bewees dit door het opmerkelijke feit dat in de geloovige departementen het geboorte cijfer het hoogst is! Tot slot der discussie herinnerde de heer Gauthier aan het woord van Roosevelt: een natie, waarvan de mannen geen oorlog meer willen voeren, waarvan de vrouwen geen kinderen meer willen hebben, is een natie die in het hart getroffen is En zoo is het waarlijk in Frankrijk. De anticlericale ministers wisten er niet veel op te antwoorden. EEN AANSLAG OP 'N VERKEERDE! Een particulier berichtgever meldt uit Parijs het volgende gevalGister namiddag loste een persoon, die vol gens de eerste, omtrent hem inge wonnen inlichtingen niet goed bij het hoofd schijnt te zijn, twee revol verschoten op generaal Verand, die op weg was naar het hotel „Continen tal", om aan een feestmaaltijd van den Franechen Bond van Gymnas tiekvereenigingen deel te nemen, en dien hij voor den minister van Oorlog hield. De generaal werd licht aan bet voorhoofd en vrij ernstig in den nek gewonden, naar het militaire hospitaal gebracht, waar de geneesheeren ver klaarden, dat zijn toestand geen zorg hoefde te wekken. De pleger van den moordaanslag, Endelsi genaamd en oud militair, zeide beambte bij de legeradministratie te Boueada (in Algiers) te zijn geweest 6D aldaar door officieren, gepleegde fraudes ontdekt te hebben. Wijl de officieren bevreesd waren, dat hij de ontdekte verduisteringen en verval schingen openbaar zou maken, be sloten ze hem uit den weg te ruimen. Hij zeide voorts, dat hij, twee maan den geleden een brief aan den minister van Binnenlandsche Zaken had ge schreven, om dien van de zaak op de hoogte te stellen, maar dat hij geen antwoord had ontvangen. Toen had hij besloten, zich op den minister van Oorlog, generaal Bran te wreken. Sinds de scheuring in de onafhanke lijkheidspartij is het er heusch Diet beter op geworden. Ook de joDgste pogingeD van Wekerlé, Kossuth, An- drassy, Apponyi en anderen om den koniDg te overreden zijn totaal mislukt, Sedert Zaterdag weten deze heeren dat koning Frans Josef niet van plan is om hunne woordbreuk metnisuwe concessies te beloonen. Van verschillende zijden wordt ook beweerd, dat de monarch bij den jongsten kroonraad zeer ontstemd was over den stand der crisis en meermalen blijk gaf van zijn onwil. Daarover behoeft men zich niet te verwonderen. De laDge slepende crisis in Hongarije toch is het gevolg van de onoprechtheid der coalit e-minis ters! En hoe zou de onde monarch zich kunnen verheugen, nu hij bijna dagelijks moet vernemen, dat depu taties, per vrij biljet van uit den vreemde gekomen, voor Fraos Kos «uth verschijnen, om uit zijn mond te vernemen, dat hij de kroon met oppositie bedreigt, zoo zij zijne wen scben niet inwilligt! Nog eergisteravond verklaarde Kos suth op eene vergadering: Als we niet alles in eens kunnen verkrijgen, dan moeten wij ons tevreden stellen met het bereikbare en niet zeggen: „alles of Diets." De Spanjaarden hebben weer een voorwaarteche beweging uitgevoerd 16000 man hebben eene positie bezet ten N. O. van Nador, van waar zij Maris beheerschen. De Mooren hebben geen 't minste verzet geboden. De minister van oorlog verklaart dat het gouvernement den veldtocht als geëindigd aanziet, daar de vijand de voornaamste stelling heeft laten bezetten, zonder eenig verzet te bieden. Moret verklaarde hetzelfde. DE BALKANCRISIS. De interpellatie in de Turksche Kamer, die we verleden week aankon digden, heeft plaats gehad. MinisterRifaat pzsja deed uitkomen, dat de betrekkingen met Bulgarije sedert eenigen tijd bevredigend zijn en de minister sprak de hoop uit, dat zij nog meer zullen verbeteren. De regeering heeft geen aanwijzin gen, uit welke de juistheid van de geruchten omtrent een Balkanbond blijkt. De Kamer Dam een motie aaD, waarin de verklaringen van den minis ter bevredigend worden genoemd en de minister wordt gemachtigd tot voortzetting van de thans door hem gevolgde staatkunde. DE HONGAARSCHE CRISIS, In Hongarije heerscht nog altijd •en toestand van politieke verwarring. MOOIE TOESTANDEN. Na de officieren, nu de geestelijken De schismatieke Grieksche bisschop Ambiosius van Larizsa, die te zijner rechtvaardiging voor de heilige Synode gedaagd was, weigert te verschijnen, valt zijne geestelijke meerderen voort durend aan en verklaart, dat hij de Grieksche nationale kerk van „mis brufken" wil reinigen. De officieren van het garnizoen te Larissa steenen hem en zouden hem gisteren naar Volo vergezellen, waar bet gebouw van een politieke vereeni ging wordt ingewijd. 't Is en blijft er een ongehoord verwarde historie Een nieuw soort telefoon? Do Amerikaansche bladen maken veel gerucht van een nieuwe uitvin ding op heit gebied van de draadlooze telefonie en telegrafie, welke alles zal moeten overtreffen, wat tot dusver op dat gebied nog is vertoond. Met dat nieuwe systeem waaraan de naam van Tesla verbonden is zal de over winning der uitvinders, behaald op af stand en tijd, volkomen zijn. Er zal geen sprake meer zijn van het opwek ken van electrische trillingen in den aether; maar op eenvoudige wijze zal worden gebruik gemaakt van het ge leidend vermogen van de aarde zelf. Tesla moet hel)ben verklaard, dat hij er vast van overtuigd is, dat de dag waarop men voor luttel gelds da we reld zal kunnen omtelegrafeeren nu is aangebroken. Ja, Tesla hoopt het zoo ver te brengen, dat men voor een baga tel thuis in de telefoon opera's zal kunnen hooren uitvoeren in Parijs, Melbourne, Weenen, New-York of waar ook. Er wordt over de nieuwe vinding wel al veel gepraat en geschreven in de V. St., maar het fijne weet mem er nog niet van. En Tesla zelf vertelt er wel wèt van, maar uit den aard der zaak niet te veel. De aartsbisschop van Parijs over den bakkers nachtarbeid. De aartsbisschop van Parijs, Mgr. Amette, heeft een schrijven gericht aan de parochiale comite's van zijn diocees in zake de Zondagsrust en den nacht arbeid der bakkers. De aartsbisschop vestigt de aandacht der katholieken op hun verplichtingen omtrent Zondags rust. Ook moeten zij zorgen, dat hun ondergeschikten in de gelegenheid wor den gesteld, hun Zondag te heiligen en te vieren. Vervolgens wijst de pre laat op het droevige leven der meeste bakkersknechts, die des avonds in som bere kelders afdalen, waar bijna geen lucht binnenkomt, om daar in de ver stikkende atmosfeer den ganschen nacht een zwaren arbeid te verrichten. De aartsbisschop wijdt in den breedo uit over het droevige leven dezer men- schen, die dikwijls door zware ziekten worden, aangetast en vroeg ten grave dalen. De aartsbisschop zegt aan het slot van zijn schrijven, dat mannen, die tot oordeelen bevo-egd zijn, hebben verklaard, dat met eenige opofferingen de nachtarbeid der bakkers kan worden ingekort en men hurt een meer menschwaardig bestaan kan geven. De patroons, die er zelf ook onder lijden, zijn bereid daarin toe te stemmen, in dien het volk zelf meehelpt. De aartsbisschop doet nu een be roep op de geioovigen van zijn diocees, om mede te werken, een einde te maken aan een dergelijk schreeuwend misbruik. „Brengen wij edelmoedig eenige offers, om een hervorming in te voeren, die de menschelijkheid ea de godsdienst eischen." De vergiftigingszaak te Weenon. Men schijnt thans den waren schul dige te hebben ontdekt in de zaak van de door pillen vergiftigde officieren te Weenen en in de provincie. Het zou een officier zijn, die wraak heeft geno men, omdat hij in zijn loophaan minder succes heeft gehad dan zijn kameraden. Het schrift van den verdachte komt geheel overeen met dat op de envelop- pes, waarin zich de circulaires en het vergift bevonden. Volgens de „Neue Freie Presse is de verdachte opgeslo ten in de militaire gevangenis en zija er nieuwe overweldigende bewijzen te gen hem. Zijn naam za'l -echter worden verzwegen, daar hij nog niet volledig bekend heeft. Kerkdieven in Frankrijk. Een uiterste brutale diefstal hoeft plaats gehad in do kerk Saint-Vincent te Ro-uaan in het midden der stad ge- tegen. Vrijdagmorgen te 6 uur merkte de koster dat een der deuren gefor ceerd was. In de kerk was geen spoor van diefstal, maar in de sacristie waren vijf doeken uit de 17e eeuw en één de 16e verdwenen, evenals een misge waad en een priesterkleed, die zich in een lade bevonden. De gezamen lijke waarde der gestolen voorwerpen is zee|r belangrijk. Dr. Cook. Dr. Cook heeft zijn plan om lezingen te houden over zijn Noordpoolreis. moeten opgeven wegens ziekte. Hij is zenuwlijdende tengevolge van al de on aangenaamheden, ondervonden in ver band met de reis. De man, die zegt, in de eenzaamheid, koude en ontberin gen te hebben verdragen, schijnt niet bestand tegen de verdenkingen en te leurstellingen, welke hij ontmoet in de wereld der beschaafden! Vreeselijk ballonongeluk. Omtrent het vergaan van den Duit- schen ballon „Kolmar" wordt het vol gende nog gemeld. Donderdagmorgen vond een pa trouille der Oostenrijksche gendarme rie in de nabijheid van 't dorp Krasica, midden in een bosch, 'n grooten, open gescheurde ballon met verpletterd schuifje. Naast het schuitje lagen twee lijken, vreeselijk gewond en geheel met bloed bedekt. Een onderzoek wees uit, dat de ver ongelukten de luchtschipper dr. Brink- mann, uit Berlijn, en de architect Frank, uit Kolmar, waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1