BINNENLAND. Gemengd Nieuwe Sociale Berichten. J. W. LUCAS, Stadsnieuws. ■Laarudagavonfl waren beiden met den ballon „Kolmar" te Schmargendorff op gestegen, met het plan een langdurige luchtreis te ondernemen. Waarschijnlijk zijn beide luchtreizi gers^ toen zij den hoogen Kapellerberg, nabij Krasica, wilden passeeren, door den wind tegen *n rots geslingerd en scheurde toen het hulsel van den bal lon. Nederstortend van een duizeling wekkende hoogte, zijn de ongelukkigen tegen den grond verpletterd. De keizers van Duitsehland en Oostenrijk. Een telegram uit Berlijn aan de „Neue Freie Presse" bevestigt het be richt, dat het Duitsche keizerpaar in het voorjaar van 1910 een bezoek zal brengen aan keizer Frans Jozef. Ge durende zijn verblijf te Ween en zal de keizer deelnemen aan een jacht partij, door den aartshertog op Er- kartsau aan te bieden. Een vroolijke staking. Te New-York is een vroolijke sta king uitgebroken. Honderd-enrvijftig blousenfabrieken hebben het bedrijf moeten stopzetten, daar ruim 20,000 naaisters den arbeid hebben neerge legd. Tot dusverre is de staking heel gezellig verloopen; de naaistertjes meest meisjes van 17 tot 20 jaar, trek ken, in haar beste japonnetjes gekleed, met vliegende vaandels en muziek door de straten van East-End, en hebben de sympathie der bevolking beslist aan haar zijde. Waarschijnlijk hebben de fabrikanten reeds nu toegegeven, en de vereischte loonsverhooging toege staan, daar zij, zooals zij zelf erken nen, het onmogelijk zonder de 40,000 yrouwenhandjes kunnen stellen. H. M. de Koningin Moeder in den vreemde. Toen H. M. de Koningin-Moeder onlangs van haar verblijf in Italië terugkeerde, toefde zij eeuigen tijd te Luzern. Twee daar wonende Neder- landsche jongedames, die vroeger te Nijmegen woonden, gaven den wensch te kennen .door H. M. te worden ont vangen, aan welken wensch welwillend werd voldaan. Geïntroducteerd door H. M's Hofdame, werden de beide jongedames, die de nationale kleuren droegen, in de gelegenheid gesteld de Vorstin in haar appartement een bouquet met rose zijden lint aan te bieden, die door H M. met vriendelijke dankbetuiging werd aanvaard en door Haarzelve in een vaas werd gezet. H. M. onderhield zich eenige oogen- blikken op zeer minzame wijze met Hare bezoeksters en informeerde naar Hare omstandigheden. Opgetogen keerden de dames van haar bezoek huiswaarts met een dankbare herin nering aan de vriendelijkheid der Vorstin. Kort daarna begaf H. M. zich naar het station om hare reis te ver volgen. De vrijbiljetten der ministers. Naar aanleiding van de verwijten, welke de heeren Drucker en Lohman aan de regeering hebben gericht over haar aannemen van een diploma voor vrij reizen op de lijnen van den Staats spoorweg, deelt de Haagsche corres pondent van „De Tijd" mede, dat dit gebruik vroeger niet bestond. Maar de minister Regout, die vóór zijn mi nisterschap commissaris was van de Exploitatie maatschappij, had als aoo danig een doorlooper d vrij biljet op de lijnen der S. S. Toen hij nu mi nister werd en voor zijn commissaris - schap bedankte, heeft de directie hem zijn vrijbiljet laten behouden. Da minister wilde dat bewijs van hoffe lykheid niet afslaan, maar vroeg de courto'sie uit te strekken ooktotsijn collega's. Watgebeurtis. Waarschijnlijk zou niemand ooit er iets van gehoord hebben, als niet minister Heemskerk voor eenigen tijd zijn diploma verloren had. Toen werd natuurlijk da ge schiedenis ruchtbaar. De H. IJ. S. M. verstrekt dergelijk# vrijbiljetten niet. Ken Wereld-tentoonstelling in den flaag. In den jongsten tijd is er ernstig sprake van plannen tot het houden van een wereldtentoonstelling ta 's Gra- venhage in het jaar 1915, en ter ge legenheid van de inwijding van het Vredespaleis. Nederland en de Bruaselsohe Tentoonstelling. Reuter seint d.d. 27 dezer uit Brussel Ten aanzien van de weigering van België om vrijdom van invoerrechten te verleenen voor de materialen, be- noodigd voor den bouw van het Ne- derlandsche paviljoen op de Brussel- sche tentoonstelling, waarvan gespro ken wordt in de bij de Staten Generaal ingediende Memorie van Antwoord op Staatsbegrooting, heeft de minister van financiën aan den secretaris-generaal van de Nederlandsch-Belgische com- miseie medegedeeld, dat die memorie niet geheel en al overeenkomt met zijn bericht, dat waarschijnlijk niet ontvangen was. Hij vosgda er aan toe, d8t België Nederland aangenaam wenscht te zijn, en dat men in Ne derland te streng oordeelde over eaa zuiver administratieven maatregel. De „Etoile Beige" zegt omtrent deze kwestie dat het uitloerend comité der Brusselscbe tentoonstelling zich onmiddellijk nadat het er kennis van gekregen had, met het „confliet" had bezig gehouden, ofschoon de commissie er eigenlijk niets mede te maken had. De commissie heeft den heer Francotte verzocht om zich in betrekking te stellen tot den minister van financiën. Ken onderhoud op Zaterdag was daarvan het gevolg. Wij gelooven te weten zegt het blad verder dat er alleen maar sprake is van een gewoon misverstand Een handelaar moet aan het adres van den architect der Nederlandsche afdeeling een met hout geladen wagon gezonden hebben. De douane heeft die goederen met het reglementaire recht belast. Indien, overeenkomstig de gegeven voorschriften, het hout ge zonden w»8 aan den commissaris- generaal, dan zou geen recht geheven zijn. Er is dus geen conflict, maar een misverstand dat de Belgische regeering zoo spoedig mogelijk uit den weg zal ruimen. Het betreft indien onze inlichtingen juist zija een som van oageveer 3000 fr. De stelling van Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam In begiQ Januari 1910 zal vanwege de genie alhier, in de stelling van Amsterdam begonnen worden met belangrijke werken ter verdediging onzer stelling, n.l. het bouwen vau bomvrije gebou wen in de forten bij Edam en benoorden Purmerend. Het betreft hier de werken van het tweede gedeelte, waarvan de koeten geraamd worden op f 82,400. De aanbesteding hiervan zal naar men verneemt 7 December a. s. plaats hebben. De burgemeester van Amsterdam. Aan de deputatie die Zaterdag den burgemeester van Amsterdam het adres van de burgerij aanbood, verklaarde mr. Van Leeuwen zich nog niet te kunnen uitspreken over het verzoek om op zijn ontslagaanvrage terug te komen. Esperanto. Te Utrecht hield gisterennamiddag het Bestuur van den Ned. R. K. Esperantisten-Bond zijn tweede ver gadering. Op de eerste plaats werd naast de twee reeds opgerichte Com- missie's van pers en propaganda de Commissie voor internationale belan gen ingesteld. Van de Katholieke Esperantistenwereldbond was een uit- noodiging ingekomen om een ver tegenwoordiger te zenden naar het le Katholieke Esperantisten-Congres, te houden met Paschen 1910 in Parijs. In het voorjaar van het volgend jaar hoopt de Heer C. Colas uit Parijs, Secretaris van de Kath. Esp. Wereld bond een propagandareis te maken door België en Nederlandnamens den Bond zal hij dan in verschillende plaatsen van ons land als spreker optreden. Voor de propaganda werd besloten 10000 circulaires te laten drukken. De Bond telt thans 266 algemeene leden, terwijl 2 afdeelingen zijn op gericht, respectievelijk in Eindhoven met 35 leden en te Culemborg met 16 leden. De gezonken stoomboot. Omtrent het vinden van de vermiste stoomboot Handel en Nijverheid in het vaarwa ter EnkhuizenStavoren schrijft men aan de „L. Gt." nader uit Stavoren d.d. 26 dezer: Twee visisehersvaartuigen van hier kruisten al peilende hedenmorgen in genoemd vaarwater. A. de Jong, E. Visser en G. Visser, die te zamen een jol bemanden, werden, dank zij de kal me zee, opmerkzaam op een. draai- kolkje in 't water, wat wijst op een onderbreken van den stroom. Nadere peilingen ter plaatse bevestigden hun vermoeden, dat de boot daar zou zijn te vinden. Geen enkel deel stekt boven het water, dat daar plm. 30 voet diep is, uit. Ondertusschcn was ook het vaartuig van Van Randen nader gekomen en gezamenlijk gelukte het allengs met zekerheid vast te stellen, dat het de boot in kwestie moest zijn. Ze ligt op zij en zit volkomen in de vaarrich- ting, zoodat gedacht moet worden aan een plotseling ongeluk. Misschien dat bij het lichten d-er boot, indien men daartoe overgaat, nog eenig dicht ont stoken wordt omtrent de oorzaak van de ramp, maar zooveel is zeker, dat niemand der opvarenden eenig getuige nis zal kunnen afleggen. De vier op varenden moeten zijn omgekomen. Peilingen op het wrak hadden ten gevolge, dat een plank losschoot en naar boven kwam. Vermoed mag wor den, dat, misschien met uitzondering van den machinist Boersma, die wel licht in de machinekamer zal hebben vertoefd, de andere drie opvarenden, aan dek zuilen zijn geweest en bij het zinken van de boot door de zee zuilen zijn meegevoerd. Opmerkelijk blijft het, dat geen goe deren zijn aangedreven of opgevischt. Alleen spreekt men van een baaltje meel, dat te Enkhuizen zou zijn aange bracht. Heeft men misschien, beducht .voor het booze weer uit de N.w. buien, zoo veel mogelijk alles wat los was, vast gesjord Naar we vernemen is het wrak van de Handel en Nijverheid van Rijks wege betond en in den afgeloopen nacht verlicht geworden. De betrokken assurantie-maatschap pij zal nu hebben te overwegen of ze cr voordeel in ziet tot het lichten van de boot over te gaan. Zoo niet, dan Zal zeker eerlang van Rijkswege tot op ruiming worden overgegaan, wijl het wrak vrijwel in het vaarwater zit van de veerbooten, en deze bij lagen water stand daarvan last zouden kunnen on dervinden. De lading van de Handel en Nijver heid was verzekerd voor f6000. Volgens sommige deskundigen was do stoomboot, die oorspronkelijk niet voor zeereizen bestemd was, onzee waardig. Men vermoedt, dat de oor zaak van de ramp hoofdzakelijk daarin geelgen is, dat de boot zeer zwaar be laden was; voorts Üat zij binnen enkel o minuten gezonken is. Tot dusver zijn nog geene lijken van de bemanning aangespoeld. Kinderverlamming. To St. Johau- nesga (Fr.) komt bij een 8-jarig meisje kinderverlamming voor. Onder een. wagon en gedood. Te Heerlen, is een mijnwerker in dJe staats mijn Wilhelmina onder een wagon ge raakt en gedood. *ed. K. K. VoiksboMd In 't Bondsgebouw te 's-Graven- hage, zal 12 December e.k. een bui tengewone Cemtral© Raadsvergade ring gehouden wordejn van, idem Ned. R.-R. Volksbond. Z. D. H. de Bisschop1 van Haar lem, heeft de gewijzigde Bondssta- tuten goedgekeurd, met uitzondering van de 2e alinea vajn iart. 8, luiide'nide „Elke vak- en onderaf dee ling heeft „een eigen bestuur, ein, voor zoover „vakafdeelingen aanbelangt, veree- „nigen mannen en vrouwen ziek af zonderlijk onder eigen bestuur." Deze alinea wenscht Z. D, H. te doen lezen als volgt: „Elke vak- en onderafdeeling heeft „een eigen bestuur; mannen envirou- „wen vereenigen zich afzonderlijk." Het Centraal bestuur zegt in de toelichting: Hoewel wij er niet aan twijfelen, dat niemand der Centrale raadsleden zich tegen deze beslis sing zal wenschen te verzetten, ook al zou men liever de oorspronkelijke redactie behouden, meenejn wij: toch daar het hier geen redaciioneelé, maar wel een principiëele wijziging geldt dat voor de definitieve goedkeuring eene expresselijke ver gadering van den Centralen Rajali nocdzakelijk is. Op 'tgraf van de Kok den medeoprichter van den Ned. R. K. Volksbond en langen tijd den Voorzitter der Metaalbewerkersatdee ling van den Amsterdamschen R. K. Volksbond had gistermorgen op 't St. Barbaragastbuis te Amsterdam een indrukwekkende plechtigheid plaats, n.l. de onthulling van't gedenkteeken, door de gaven van zijn vele vrienden aangekocht. Een paar honderd zijner vrienden waren in den guren Novembermorgen op 't kerkhof bijeengekomen. Wij merkten erop een vertegenwoordiger vau 't Ceatr. bestuur vau den Ned. R. K. Volksbond, vertegenwoordigers van 't Ned. R. K. MeGalbeweruers secretariaat, van den R. K. Volksbond van Krommenie, vat^de Haarlemiche Metaalbewerktrsa fdeihng, ttiz. De Voorzitter van 't comité, dat voor dit gedenkteeken de benoodigde geiden had bijeengezameld, de heer A. H. van Hamersveid, h'-rdacht in een indrukwekkende toespraak de groote verdiensten vao de Kok en stelde hem allen tot vooroeeld, waarna hij 't gedenkteeken, n.l. een bard steeneu krutsOeeld. waarin 'i Bouuh- meigne was uitgebeiteld, aan de fami lie overdroeg. Op hrrtelijke wijze dankte ook namens de familie een lid der Afd Amsterdam, wacrm^e de plechtigheid, aie op allen een diepen iudruk had gemaskt, een einde nam -u allen den doodenebkar verlieten in 't bewustzijn een goed werk le hebben gedaan, de groote verdiensten van een zfgestorven kanpersad te hebben gehuldigd. Bricfwis»cling. O. te V. Op uw confidentieel* vraag dit antwoord: de broer móet et bedrag der gemaakte schulden vergoeden en kan dia recht doen gel ieu op zijn goed. Public Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden KRUISWEG 45. HAARLEM. Voor de herstemming op Woensdag 1 December in District III bevelen wij ten sierkste aan den heer Mr. J. H. MOHR8K. „St. Jtloy's Jaarfeest. In „St. Bavo's" groote zaal vierde de Metaalbewierktersvereeniging „St. Eiloy", de otnderafd. van den Ned. R.-K. Volksbond gisteravond haalr J aarfeest, dat dooir een giroote scha- re dames en heeren werd bijgewoond. In een zeer sympathiek openings woord, riep de Voorzitter, de heer J. A. van Seggelen, allen het welkom toe, begroette de aanwezig© leden van 't Hoofdbestuur, de leden van 't kwartet, die zoo welwillend hunne medewerking hebben toegezegd en in 't hijzonder den spreker vajn den avond. De Voorzitter deelde mede, dat 's morgens een H. Mits aan God was opgedragen. Spr. besprak de werk zaamheden aan de vakorganisatie verbonden en drukte zijtn leedwezen uit, dat die werkzaamheden steeds op den rug van een paar personen! gelegd worden. Spr. wees op de noodzakelijkheid, elkaar hij werkloosheid te steunen, te streven naar loonsverhooging, iets zal toelachen. Elke gulden meer loon toelachen. Elke gulden meer lood1 toch, brengt verbetering in die le vensvoorwaarden Een warm applaus volgde. De heer H. >0. Silvius, uit Den Haag, kondigde daarna zijn onder werp aan„De noodzakelijkheid der vakorganisatie". Immers, op een avond als deze, wil 't bestuur aan 't vermaak gaarne de propaganda verbinden. Spir. juichte het toe, dat de leden het jaarfeest waren begon nen met een H. {Mis ten ld© H. Commu nie, zooals dit de oude gilden ook deden. [Want allereerst moeten wij de leiding der Kerk erkennen. Zij bracht in vroegere tijden de vaklie den het eerst hij elkaar om verbete ring te brengep voor vrouw: ©n kin deren. Doch de tijden zijn veranderd. De oude gilden kunnen niet meer diejnen. Misstanden zijn bij menigte gekomen. Spr. wees op den vrouwen- en kinder arbeid. En die treurige toestand van vroeger zou nog bestaan, Wanneer de vakorganisatie niet gekomen was. Dat de vrouwen toch begrepen, dat haai- mannen zich geheel geven moe ten aan de vakorganisatie. De yrou- men moeten ons :in deze helpen. De kinderen moeten opgeleid Worden voor 't vakverenigingsleven. Een goed lid der vakve'reeniging zal zijn geld ook niet in de café's ver brassen. Spr. uitte zich vol bewon dering voor de Ivath. Kerk, spoor de aan de vereniging met kracht te steunen, haar Jaarboekje te koopejn, waaruit hij1 het sehoone gedicht „Hooge contributie" van den Voor zitter der Haarlemschie afdeeling voorlas. Een krachtig apiplaus weer klonk. Vervolgens werd het meer vroo lijke gedeelte van 't programma af gewerkt, waarover een woord van bewondering. W|at hebhejn de ac teurs de aanwezigen vermaakt. En wat is er gul en hartelijk gelachen. Met bijzondere waardeering dient melding gemaakt van de medewer king van het Mannenkwartet „Apol- to", en den bariton, de:n heter A. Smit, die zulke heerlijke liederen zong. N,a het zingen van het laatste num mer „Wialdesrausehen", kwam geen einde aan het applaus, vóórdat het scherm opging en het kwa'rtet de laatste strophe herhaalde. „Gloeiend gesmeed", (bariton-solo van den heer ASmit), als zijinde van toepassing op het metaalhlemerkers- leven' viel bijzonder in dein smaak. De feestavond van „St. Eloy", mag als bijzonder geslaagd genoemd wor den. „St. Thomas van Aquino Bij deze brengen wij in herinnering, dat de vergadering, welke deze ontwik kelingsclub Woensdag 17 November 1.1. zou bouden en omwille der vergadering v*n onze R. K. Kiesver- eeniging uitgesteld nu bepaeld is op Woensdag 1 Dec. Inleider de geestelijke adviseur Rector L. v. d. Berg. Wij vertrouwen, dat velen deze cursus zullen bezoeken. De V. P. U. In 't St. Bavogeboutv waren gister de afgevaardigden der Propaganda- olubs uit de afdeelingen valn den Ned. R.-K. Volksbond saamgekomen om te komen tot de oprichting van een Bond van VolksbojLdpropaga.nda- cilubs. De Voorzitter, de heer H. Serra rens, van Dordrecht, tevelns Voor zitter der R.-K. Prop.-club „St. Tho mas van Aquino" aldaar, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. Hij begroette de aan wezigen als vrienden van dein R.-K. Volksbond, wier ha'rt warm klopt voor deze vereeniging. Op zoo velerlei gebied werken de propaganda-alubs voor den Bond, jn woord en geschrift. Doch nog meer actie is noodig en wil men die ont wikkelen, dan is centralisatie ver- eischt. Spr. legt :in den breed© uit, waarom de op te richten Bond dio cesaan en riet nationaal moet zijin. Een nationale Botnd kan veel goeds tot stand brengen voor de algemeeine sociale beweging, doch voor den Volksbond als zoodanig kan deze Bond van piropagardaolubs, krijgt hij een nationaal karakter, bitter weinig doen. De Bond moet dus dio cesaan zijn. En deze oprichtings vergadering :is uitgeschreven te Haarlem, Waaraan voor den Volks bond zulke dierbare herinneringen zijn verbonden, waar de Kathedraal als het ware uit den grond oprijst, waar de polsslag gevoeld wordt van 't Katholieke sociale leven, waar onze Bisschop resideert, die den, Bond zoo'n warm hart toedraagt en die eens d© gedenkwaardige woorden heeft gesproken, dat de Bond zich steeds moet uitbreiden en dat het leden moeten zijn, niet alleen; beta lende, ook werkende. Dat wil ook deze Dioo. Bond van Volksbondpropagandaclubs; uitbrei ding .van den Bond in ledental ©n versterking van innerlijke kracht. Met den Christelijfcen groet ver klaarde de Voorzitter daarna de Ver gadering voor geopend. De Voorzitter gaf vervolgens een résumé der gevoerde correspondentie, der adhaesiehetuigingen vau de clubs in de onderscheidene afdeelingen, en deelde mede, dat 't Centraal bestuur de oprichting van delf Boind heeft toegejuicht en zich in hoofdzaak vereenigd met de conceptstatuten. Van uit do vergadering werd hul de gebracht aan Dordrecht, die 't initiatief heeft genomen om tot de oprichting van dezen Bond te ko men. Hoorn bespreekt de wenschelijk- heid, dat 't Centraal bestuur pogin gen zal aanwenden, dat de pr o pagan- daelubs bij! den eigen Bofnd en niet bij' den Nationalen Bond aansluiten. Een langdurig debat ontstond over de e.v. aansluiting bij1 dep. 'Nat. Boni van propaganda-clubs. Hoorn betoogde met instemming der vergadering-, idat een aansluiting bh dien Bond de ruiten ingooien zou zijn van den eigen Bond. De Nat. Bond heeft zich op een standpunt geplaatst, waardoor aansluiting .on mogelijk is geworden. Men liet deze kwestie voorloopig rusten en ging over tot behandeling van 't concept-reglement. Op voorstel van Leiden werd besloten, dat de afdeelingen staande de vergadering amendementen, kon den indienen. Leiden stelde voor, den .Bond de zinspreuk Credo Pugno" te geven- Tegen den door Dordt voorgestelden n aam V)olksbond- (B)ropaganda- (U)nie, verzette spr. zich- De .Voorzitter meende, dat „Credo P;ugno" verwarring zou stich ten, daar e:r ook een ldm burgsch-c Bond van dien naam is. Algemeen werd goedgevonden de naam, zooals door Doirdt is voorge steld. In art. 2 wordt 't doel omschre ven van den Bondhet krachtig en stelselmatig bevorderen, van de deelname der Katholieken aan de Sociale Actie, zooals die door den Nederl. R.-K. .Volksbond wordt ge voerd. Kapelaan Ruiter, de directeur van het Propaganda-Genootschap, ver schijnt ter vergadering ©n wordt door den Voorzitter hartelijk wel kom geheeten. Op art. 3, dat de middelen opsomt, zijn door verschillende afdeelingen amendementen ingediend. P;unt 1. Hij: leidt de propaganda voor den Volksbond ©n |de Vakafdee- lingen. Leiden wilde de propaganda doen voeren voor den Volksbond, doch alleen inlichtingen geven om trent de vakvereienigingen. Want de propagandisten hebben geen ver stand van een bepaald vak. Hoorn zegt, dat de propaganda alleen werkt voor 't idee der- vak- vereeniging. P' ur me rend beweert, dat de prop.-club wel degelijk voo'r de vak vereniging werken kan. De Voorzitter verdedigt de re dactie van dit punt, waarna het wordt goedgekeurd. In de afdeelingen, waar geen piro- pagandaclubs zijn, zal getracht worden, een club op te richten. Hoorn wenschte toevoeging van „in overleg met 't afdeelingsbe- stuur". Doch dit werd als van zelf sprekend beschouwd. Het bevorderen van het oprichten van nieuwe afdeelingen en onderaf deel ingen. Het steunen der Kath. P©rs. Het verspreiden van goede lectuur, vooral ontwikkelingslectuur. Ve ls en stelde voor gezamenlij ken inkoop1, Gouda evenzoo, docih wilde den gezamenlijken inkoop: als afzonderlijk punt vaststellen. De heer Corstens (Haarlem), deelt mede, dat te Haarlem buiten den Bond een Prop.-club „Pius X", is opgericht, die zich uitsluitend be zighoudt met de verspreiding van lectuur. De afd. Haarlem heeft een prop.-dub, die alleen in de afdeeling werkt. Spr. zou wenschen, det de V. P. U. lectuur-propagandacilubs zou oprichten waar er geen zij!n. De Voorzitter verklaarde zich hiertegen. Kapelaan Ruiter wenschte, dat de Prop.-clubs van den Bond, zich tot den Bond zouden bepalen. Want er zijn plaatsen, waar het beter is een afzonderlijke leetuur-propagan- da-club te hebben, buiten den Bond- .Waar deze niet zijn, kan de Bonds- club natuurlijk voo;r de verspreiding buiten zorgen. Doch zij1 trachtetoch in hare plaats een afzonderlijke leo- tuurpropagandaelub op te richten. Spr. somt de vele vooirdeelen op. Een Bondspropaganda-club, liie zioh met de lectuur bezighoudt, vergeet wel eens haar eerste doel. De club ba- kene goed bet terrein af, dan worden ook onaangenaamheden voorkomen en kwaad bloed zettende concurren tie. Leiden vreest, dat, WanWeer we doen wat kapelaan Ruiter aanbe veelt, vele Katholieken buiten den Bond zullen geraken. Want men wil wel toetreden tot een prop.-club, doch! niet tot den Boni. Schiedam vereenigt zich even min met 't idae van kapelaan Rui ter. De Bond moet zich niet laten terugdringen. Hoorn is het wel met kap. Rui ter eens. 't Was wel beter, dat de Bondsptropagandaclubs zorgden voor goede Bondslectuur, doch dat laat vaak (t»e wenschen over. Purmerend zegt, dat d© statu ten alleen zeggen: verspreiding van goede lectuur. Dat kan geen be zwaar zijn. Want niemand wordt verplicht. De Voorzitter zegt, dat al leen een algemeen© maatregel kan getroffen wórden, met alle plaatselij ke toestanden kan geen rekening ge houden worden. Kapelaan Ruiter zét nogmaals zijn: denkbeelden omtrent deze zaak -uiteen. Er bestaat niet overal even veel sympathie voor den Bond ©n kan' soms een andere club meer be reiken. Spr. zou zoo gaarne zien, dat de twee prop.-clubs niet vijan dig tegenover elkaar staan, doch ie der op zijn eigen terrein blijven of zoo mogelijk broederlijk samenwer ken. Leiden vreest van den verkoop van lectuur, allen voor den Bond, povere resultaten. Behalve Haarlem, wilde niemand een dergelijke binden de verklaring, als door kap. De Rui ter gewild, in de Statuten opnemen. Volgens het verlangen van kapelaan Buiter toch', zou de Volksbondpropa- ganda ziclh niet buiten den Bond mogen uitstrekken, zoolang er een 1 ee tuurprop agandaelub in tien Bond bestaat. Vel sen stelde voor: Bevordering der verspreiding door gezamenlijkeU inkoop:. De Voorzitter wees op biet groote financiëele risico, dat in d©n gezamenlijken inkoop is gelegen. Leiden stelde voor, dat de Bondl inlichtingen verschaft omtrent do uitgekomen bceken en vlugschriften-: De aangesloten afdeelingen bestellen dan en daarna bestelt de Bond. Kap. Ruiter bepleit ©en samen werking tusschen de V. P. U. en het Propaganda-genootschap. Dan kan veel kwaad gekeerd worden en veel nut verworven. Verder wil de Bond zich belasten met het uitbreiden van bibliothe ken, oprichten van leestafels en lees zalen. Bevorderen' van sociale cursussen- Geeft vlugschriften uit ter bevor dering van zijn doel. Hij1 kan door gezamenlijken aan koop vlugschriften, brochures, enz. verspreiden. Hij kan ten slotte alle middelen, aanwenden, die middellijk of onmid dellijk tot zijn doel voeren. Het bestuur zal bestaan uit min stens 5, en hoogstens 9 leden. Ho orn stelde voor, dat een der leden lid zal zijn van 't Centraal bestuur. Het is gewenscht, dat de actie van den Bond voeling boude met 't Centraal Bestuur. De Voorzitter betoogde, dat dit niet geëiseht kan worden. Wel kan het in een motie verzocht wor den. Kapelaan Ruiter gaf in overwe ging, dat 't Centraal bestuur zal verzocht wo-rden, naar elke vergade ring een lid te zenden. Bij e.V. ontbinding, zullen de ei gendommen, ingevolge een amende- ment-Gouda, aan 't Centraal bestuur komen. Na de eindstemming over de Sta tuten werd overgegaan tot behan deling van 't Huish. Reglement. Bij de discussie over de hoegroot heid van de contributie, trad kap. Ruiter voor een flink bedrag- als donateur van den Bond toe. Ingevolge 't voorstel-G o n d a zul len de vergaderingen in 't centrum gehouden worden en zullen de reis kosten pondspondsgewijze gedragen worden. In gevallen, waarin 't reglement niet voorziet, beslist 't bestuur, luid de het concept. .Hoorn stelde voor in overleg met 't 'Centraal bestuur. De Voorzitter achtte dit wel lastig. V e 1 s e n vond dit ook niet noo dig, daar er toch in 't bestuur een Geestelijk Adviseur is. Hoorn vond, dat hier de taak van den Geestelijken Adviseur wel wat al te uitgebreid gemaakt wordt. Daar is een Geest. Adviseur niet voor. Hij zal ook van veel zaken veel minder verstand hebben, dan b.v. een Centraal bestuurslid. Een Geest. Adviseur is geen koning, die de zaken in een vereeniging regeeren moet, doch moet alleen adviezen ge ven over zuiver geestelijke zaken. Het slot was, dat 't artikel bleef, zooals het was geconcipieerd. Hierna werd 't Huishoudelijk Re glement in zijp geheel goedgekeurd. Vóór de pauze had nog plaats de bestuursverkiezing, die den volgen den uitslag hadgekozen werden de heeren De Bruin, Krijgsman, Pols, 'Nijhuis en Serrarens, resp. van Dordrecht, Hoorn, Schiedam, Leiden en Dordrecht. Uit deze heeren werd tot Voorzit ter gekozen de heer Serrarens, van Dordrecht, den leider dezer oprich tingsvergadering. Na de pauze deelde (de Voorzitter de functieverdeeling mede. Deze was als volgt: Voorzitter: Serrarens, Dordt; 2de Vocrz.Pols, Schiedam; le Secreta ris: Bruin, Wijnstraat 14, Dordt; PenningmeesterNijhuis, Voorte- zandstraat, Leiden; Commissaris: Krijgsman, Hoorn. N a ampele bespreking werd hierna besloten met algemeene stemmen, dat de Bond zich niet zal aansluiten biji den Nat, Bond van Propagatnida- clubs. Het zoo noodig instellen van en quête-commissies, werd aan 't be stuur overgelaten. Bij de rondvraag werd óp voorstel van Hoorn besloten, dat ook de reiskosten dezer vergadering ponds pondsgewijze zouden gedragen wor den. De heer Pols vergeleek demi nieuwen Bo;nd bij1 e©n molen met twee wieken. Nog twee wieken, d. i. de helft der bestaande clubs, moeten er bij1 komen en laaf den molen dan! maar draaien. Met de noodige plichtsplegingenl werd de vergadering vervolgens ge sloten. De Winkeliersrereonigingf van Schoten en de Gemeenteraad. In de gemeente Schoten, beter gezegd in 't Schoterkwartier, bestaat een Winkeliersvereniging, die bijzon der actief is. Misschien, naar de meeDing van den burgemeester van Schoten wel wat ill te actief. Want, te oordeelen naar de houding, welke zijnedelachtbare aannam tegen over de beide adressen, welke door de Winkelieravereenising waren ingezon den, kreeg men zoo onwillekeurig den indruk, dat de Heer Fulrop met deze adresbeweging niet bijster inge nomen scheen. Wij vinden dit jammer. Want de Winkeliersvereniging toch kan haar doel niet beter nastreven, dan wan neer zij zorgt, dat Schoten beantwoord aan de eiechen, die aan een stads-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2