Gemengd Nieuws. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Nieuws uit Kennemeriand. Sladsrdeuws. De actie voor Zondagssluiting. De herstemming. paviljoen zal voornamelijk worden verzorgd door het Algemeen Neder- landsch Verbond. Nationale landbouwtentoonstelling Men meldt uit 's Gravenhage, dat in de vergadering van het hoofd bestuur van de Koninklijke Neder landsche Landbouwvereeniging heeft men besloten om aan de algemeene vergadering voor te stellen, in 1913 een groote nationale landbouwtentoon stelling te houden, omvattende alle soorten van groot en klein vee, pro ducten, landbouwwerktuigen enz. Deze tentoonstelling zal vermoedelijk worden gehouden te 's Gravenhage. In aanmerking nemende, dat op de nationale en internationale landbouw tentoonstelling in 1907 te :s Graven hage, door het heerschen van het mond- en klauwzeer geen vee kon Worden ingezonden, belooft de ten toonstelling van 1913 hoogst belang rijk te worden. Een zwarte brillant. De Joaille- rie Fran? a is e, Kalverstraat, hoek Tak s/teeg, te Amsterdam, heeft op het oogenblik in de étalage een zeer groe ten zwarten brillant, die tot de zeld zaamheden gerekend mag worden. De steen weegt niet minder dan 62 karaat en de waarde er van is zóó groot, dat we er tegen opzien de som te noemen. De sombere gloed die in den steen zit, wekt herinneringen op aan fantas tische deteetieve verhalen, waarin een zwarte brillant de hoofdrol speelde.... De bewerking van den steen duurde een jaar en heeft de noodige zorg ver- eischt, want de zwarte brillant kon niet dan met groote voorzichtigheid ge slepen worden, met het oog op het afspringen van stukjes. Een tweede zóó groote en mooie steen, zal moeilijk gevonden worden en vandaar, dat de Joaillerie Fran?aise hem exposeeren zal op de wereldten toonstelling te Brussel, die in het vol gend jaar gehouden wordt. Een honderdjarige. In het Wal- chersche dorp Souburg, tusschen Mid delburg en Vlissingen, vierde gisteren de oudste inwoonster, de weduwe Jo hanna Dommisse Bosschaert, beter be kend als „Oude Jarna" haar 100ste verjaarfeest. Burgerlijke beleefdheid. Aan de agenten van politie te Schiedam is door hun burgemeester gelast, dat zij op slxaat heeren predikanten en R.:K. geestelijken moeten groeten, Een frauduleus bankroet. Te Am sterdam bestaan ernstige vermoedens van frauduleus bankroet tegen iemand, die dezer dagen failleerde. In het fail lissement, waarvan het passief f 50,000 beloopt, zijn een groot aantal perso nen betrokken. Poging tot moord. De politie in Den Haag heeft, wegens poging tot moord, ter beschikking van de justitie gesteld, een zekeren M., die gisteroch tend een dienstbode in de Jan-Hendrik straat aldaar door een revolverschot verwondde. Drank-ellende. In een logement in Wijk G te Utrecht kwamen Dins dagavond eenige bezoekers héél laat thuis, ze waren tezamen uit geweest en hadden meer gedronken dan goed en verstandig was. Een der mannen was zóó onder den invloed, dat hij bij hest opklimmen van de trap mistastte en naar beneden viel. De huisgenooten hoorden het wel, maar dachten: hij zal wel weer opstaan en naar boven gaan. Toen men gistermorgen in het trapportaaltje kwam, Lag de logeergast dood in den gang. Hij moest kort na den val zijn overleden. Per brancard werd het lijk door de politie naar het hoofdbureau gebracht, waar de dokter bij de doodschouw con stateerde, dat de man was gestorven tengevolge van misbruik van sterken drank. Verbrand. Op het „Fort" onder Bergen-op-Zoom is gisteren een kindje, dat in een wiegje lag, in brand ge raakt en heeft daarbij zulke ernstige brandwonden bekomen dat er geen hoop pp behoud is. Een lijk aangespoeld. Op het eiland Vlieland is aangespoeld het lijk van een zwaar gebouwd man, gekleed in blauwe korte jas en broek. Het lijk droeg een ring aan den vinger, gemerkt „a ring 1893", BurglerL Sta,nd. Geboren: 1 Nov. z. v, G. Brakeiihoff en T, van Duin. 2 Nov. z. van A. Kaan- dorop en Ml Brink. 3 Nov. z. v, P. Nijman .en A. Schut. 4 Nov. z. van J. J. Bakker en M- Gastee. 13 Nov. d. van P. de Zeeuw en A, Nijman. 20 Nov. d. van A. vj Ben- them en A. Lute. 21 Nov. z ;van Ji Zonneveld en P. Rietveld. 22 Nov. z. van S. Kuiper en M. de Goede 24 Nov. d. van E» Kaptein en E C| Burger. 26 Nov", d. van CL Borst en A. Zonneveld. ALKMAAR. Burger 1. Stand Ge Horen: 30 Nov. d v. P. M Schouten en E. de Groot. cl v. KL Asjes en B Sant. z. van J Narold en E. Span. d. van M Bregman en M. Houter. i Getrouwd: 1 Dec. J, Lagas dn A. B Godijln. H. dj Besteman en E A Veen. Q, Kvadijk en Jj. Kijinhart. Overleden: 30 Nov. P. Kaas, 5 7j. S. M- Kooleln, 86 j. r~ (K v. Til, 3 weken. 1, Dec., M. van der fflöaah 13 jaar, t CASTRICUM. Verlichting. Met de onder- handelingen over het stichten van een gasfabriek wil het maar niet vlotten Zoo het niet spoedig tot een be vredigende oplossing komt, zal het R. K. kerkbestuur voor de verlichting van hare gebouwen een eigen acytleen installatie laten plaateen, zoo als ver schillende particulieren ook reeds gedaan hebben. Dat licht bevalt den gebruikers zeer goed en is niet duur. De kosten van aanleg zijn echter nog al hoog. Duin en Bosch. Het krankzin nigenge8ticht „Duin en Bosch" plaats biedend voor ruim 700 personen, is nog lang niet vol, want er zijn nog geen 200 patiënten. Na Nieuwjaar zal er echter meer leven komen, daar dan successievelijk een 400tal patiën ten van het Rijk zullen worden op genomen. Ons contingent. Het aantal lote- lingen voor 1910 bedraagt 19, waarvan er 5 voor den dienst zullen worden as.'geweien en wel 4 voor den vollen oefeningstijd en 1 voor verkorten. BENNRBHOEK. Bloembollencultuur. In de Dinsdagavond gehonden vergadering van de afd. BennebroekVogelenzang voor Bloembollencultuur in het café Bennebroek werd mededeeling gedaan, dat een schrijven was ingekomen van B. en W. te Lisse om een lid dezer afd. te benoemen tot het vormen eener commissie inzake de Electrische tramverbinding door het Bloembollen district. Door de vergadering werd benoemd de heer J. Roes. Daar van de H. IJ. S. M. een afwijzende be schikking is bekomen om het station Vogelenzang te veranderen in Benne broekVogelenzang werd door de vergadering besloten om de heer Van Wichen, lid der Tweede Kamer, te verzoeken in deze mede te werken. De ballotage van den heer B. W. Rooyakkers werd bij acclamatie aan genomen. Hierna had de verkiezing plaats van 4 bestuursleden, de beide aftredenden, J. Roes als voorzitter, en L. de Wilde als commissaris, werden herkozen. In de plaats van den heer K. Klijn als secretaris werd gekozen de heer J. Jansen Hendriks en voor den heer A. v. d. Aardweg als com missaris werd gekozen J. Bonkenburg, allen namen deze benoemingen aan. Hierna bracht de voorzitter een warm woord van hulde aan den heer K. Klijn, die bedankt had als secretaris, daar hij zich te Sassenheim gaat vestigen. Het speet hem, dat deze afd. zoo'n ijverig secretaris moest missen en hij hoopte, dat het den heer Klijn in zijn nieuwe omgeving goed moge gaan. Bij de verloting werden een 4- tal nattige tuinbouwgereedschappen verloot, die door verschillende leden werden gewonnen. De beschrijvingsbrief der 119e Alg. Vergadering bracht geene verandering en deze afd. ging geheel met de voorstellen van het Hoofdbestuur mede. Door den heer Koper werd reeds een bloeiende Er Generaal Pel- lizier tentoongesteld, welke in Zuid- Frankrijk was geteeld. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering en bedankte voor de goede opkomst. HILLEGOM. Tulpen in bloei. De bloemist Van Wa veren alhier heeft in zijn broeikas gekweekt een 5 tal potjes met de E. V. Tulp Orange Duo. Deze staan thans in vollen bloei, iets wat voorzeker zeer vroeg is. Zang en Vriendschap. De zangvereeniging Zang en Vriendschap zal in het aanstaande voorjaar op den te Haarlem te honden Zangwedstryd met 2 nommers uitkomen. Haar eerste uitvoering alhier zal met het oog op 't concours dit jaar later dan gewoonlijk plaats hebben. LISSE. Naar droogte verlangd. De vele regen der laatste dagen, zoomede de hooge waterstand, bemoeilijken de winter- werkzaamheden niet weinig bij do bol- lenkweckers. Het afzanden van het bollenland, als mede het diepdelven, is bijna ondoen lijk. Verlangend wordt dan ook naar droogte uitgezien. Een winterwerk. Zoo zachtjes aan gaat het bouwen in de Wagenstraat zijn gang. Juist heeft de heer Mar- selle 6 woningen onder dak, of men hoort weder van een nieuwe aanbe steding, welke eerstdaags zal plaats hebben, en wel voor het bouwen van een flink woonhuis, met pakhuis en stal er achter. Daar de inschrijving alleen door de inwoners van deze ge meente zal mogen geschieden (wat wij zeker toejuichen), kan dit voor onze bouwvakarbeiders nog een mooi win terwerk worden. Licht in den Engel. Die het dichtst bij het vuur zit, warm't zich het best, zegt het spreekwoord. Maar zoo is het ook met onze gaslantaarns. Het moet gezegd, in hot dorp zijn ze altijd goed in orde, maar buiten, vooral in den richting van den Engel, waar zij juist zoo noodig zijn, gebeurt het zeer dik wijls, dat de een of andere mankeert. Ja, soms brandt dezelfde lantaarn 3 4 avonden en langer niet of bijna niet. Dat het beter worde, is onze vurige wensch. SASSENHEIM. Bloembollencultuur. In de laatst gehouden vergadering der alhier gevestigde afdeeling zijn tot afge vaardigden naar de algemeene verga dering benoemd de heeien H. Bader en P. Vos en tot hnnne plaatsver vangers de heeren J. W. Koning J.Wzn. en C. Verdegaal. Als bestuursleden der afdeeling zijn de heeren G. Vlasveld en E. H. Kruyff herkozen. Verder werd door den voorzitter meegedeeld, dat in plaats van een gouden medaille voor de tentoonstel ling te Haarlem, deze afdeeling voor dat doel beschikbaar kan stellen een eereprijs, bestaande uit een zilveren bokaal met inscriptie. Dit werd door de vergadering met applaus begroet. Vervolgens werd nog meegedeeld, dat tot lid van de commissie tot bevordering van electrische-tramver- binding in de bloembollenstreek, door het bestuur is benoemd de heer G. Kruyff. Op voorstel van den beer Pel zal bij het hoofdbestuur worden aange drongen, der Regeering te verzoeken het districtstelefoonnet uit te breiden. Personalia. Mej. Kruyfi, onder wijzeres aan de Fchool met den Bijbel alhier, is in gelijke betrekking be noemd te Hillegom. WARMOND. Burgerl. Stand. Getrouwd: Adri- anus Schakenbos en Alida Maria Wel- sink. Johannes de Rooij en Thepdora Helena van den Berg. NOORD WIJKER BOUT. Burgerl. Stand. Geboren: z. van Wi. Pompe en A. M. van Denzen. z. van H. van Leeuwen en M. A. van Eed en. Getrouwd: P. v. Raadt en J. Heemskerk. P. Meyer en P. van Diest. P. J. Versteege en A. Oost- dam. VOORHOUT. Burgerl. Stand. Geboren: z. van J. van der Ploeg en P. Wijnands. d. van A. Verbree en M. C. Lelieveld. HAARLEMMERMEER. Belas ti ng weze|n. Bij beschikking van den directeur der dir. belastingen te Amsterdam, d.d. 22. Nov. 1.1., is de surnumerair J. N. Goustra belast met de schatting van de gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente. Burgerl. Stand. Geboren: van M. M. H. BusVan Kasteren. z. van A. RoodenburgGeertsema. d. van L. J. Benjamin—Rietdijk. Burg. Stapd Geboren: d.v, J. de KrijgerDe Haas z. vaji A. J. LWiesmaasRaaphorst, z. yam H. van SchieSdhoorl d. van M- van GelderenBierhaus Overleden: D. van Tol, 25 j. HALFWEG. De campagne aan de beetwortel snikerfabiiek „Holland" zal vóór 15 December zijn afgeloopen. ZUID-SCHALKWIJK. Ver. GrooteenKleinePolders. De verkiezing van een lid van het bestuur van de Vereenigde Groote en Kleine polders, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlij den van den heer C. Hartgerink Sr., is bepaald op 15 December as. HEEMSTEDE. Gisterenavond werd in Café „Steenvoorden", de beslissende ver gadering van de winkeliers gehou den. In zijn openingswoord ging de Voorzitter, de heer K. Klein, de groote verandering na gedurende de laatste vier weken Toen scheen de winkelsluiting op Zondag nog een onmogelijkheid, nu, na vier weken, waren de winkeliers reeds bijeen om een beslissing te ne men. Dat er dus halrd gewerkt is door het verzenden van vlugschriften, het vergaderen, maar bijzonder ook door persoonlijk bezoek der comité-leden, behoeft voorzeker geen betoog. Het Comité is echter lang nog niet aan het einde, neen, de Voor zitter gelooft eigenlijk, dat het werk pas komt. Op de eerste plaats zal 'het Comité zien te bewerken, dat de in- koopen meer in de gemeente gedaan worden, dat de heeiren patroons hun personeel een dag of een halven dag vroeger betalen, opdat de boodschap pen gemakkelijk ,s Zaterdags gedaan kujnnen Worden. (Wanneer allen toch medewerken, zal het doel zoo ge makkelijk Worden bereikt. Op de eerste plaats is echter noodig, dat de winkeliers den moed bezitten om de zaak te sluiten, dan zal het publiek wal medegaan. Vijfhonderd particulieren toch, hebben de motie der groote verga dering onderschreven. Aan ben nu ook de plicht deze actie zooveel mo gelijk te steunen. Twee ingekomen stukken werden behandeld, n.l. van Mej. de Wed. Schuiltz en den heer P. T. Adriaans©, die tot hun spijt verhinderd zijn ter vergadering te komen, maai- zich vóór sluiting op Zondag verklaren. De heeren. G. M. v. Hout en Zoon zijin ook besloten des Zondags hun zaak te sluiten, wat tegelijkertijd het bezwaar van den heer Span jaard, die ook sigaren verkoopt, doet vervallen. Die zaken, welke Vooral gebaseerd zijtn op het wandelend pu bliek, zullen zijn geopend van half twaalf af tot zes uur. De heer Gie ten wil wel om zes uur sluiten, als ook de café's dam gesloten zullen zijn. De Voorzitter maakte bekend, dat de caféhouders eejnparig beslo ten hadden niets af te geven dan al leen aan hunne, gasten, wat de heer Gieten eigenlijk het herberg bezoek bevorderen vindt. De heer Glas, banketbakker, heeft medege deeld, zooveel mogelijk zijn best te zullen doen; voor hem is het echter} zeer lastig. De heeren bakkers be sluiten Zondags te sluiten, met uit zondering van 's morgens half acht tot half (negen en n.m. van 5-1 uur. De heer v. d. Weiden doet zijn best nog morgens dit uur te laten var ren, hetgeen echter niet helpt. De heer Peeperkorn stelt voor, over te gaan tot stemmen en verder te spre ken omtrent de tweede Zondagen of erkende C|hr. feestdagen. De heer van Rakel ziet deze besluiten liever eerst genomen, welk voorstel wordt aangenomen. Thans worden eenige inlichtingen gevraagd, wanneer men iemand helpen mag. De Voorzitter zegt, dat dit alleen zal mogen, wan neer iemand verlegen is. Dit zal de winkelier meestal zelf moeten uitmaken: wanneer echter hierom tnent onaangenaamheden zouden ont staan en dit voor valsche concurren tie zou worden aangezien, stelt het Comité zich gaarne beschikbaar hier naar een onderzoek in te stellen. De Voorzitter stelt voor Eersten Kerstdag te beginnen, de tweede Zondagen zullen dan als halve Zon dagen worden beschouwd, de win kels kujnnen dan tot twaalf unrge- opetnd zijn. Hieromtrent werd het volgende voorstel ingediend: len Kerstdag geheel sluiten, 2en Kerstdag na twaalf uur gesloten, Nieuwjaarsdag na 12 uur, Zondag 2 Januari geheel, len Paaschdag ge heel, 2en Paaschdag na 12 uur, He melvaartsdag geheel, len Pinkster dag .geheel, 2en Pinksterdag na 12 uur. Dit voorstel werd met alge meene stemmen aangenomen, behal ve die der barbiers, die deze feest dagen bij eigen reglement zullen re- Bij de daaropvolgende stemming verklaarden 39 winkeliers zich voor geheele sluiting, terwijl een tiental een uitzondering maakten en voorloopig als overgangstermijn nog /eenige uren hunne winkels open stellen. Tot dekking der onkosten zal bij iet ei.nde der vergadering een intee- .icnlijst worden klaargelegd. De Voorzitter spoort allen aan het co mité ook f.inantiëel te steunen. Nog werd besloten bordjes te laten ver vaardigen met het opschrift: „Des Zondags gesloteningevolge besluit Wlinkeliersveirgadering 1 Dee. 1909. Deze zullen voor den kostenden prijs aan belanghebbenden worden ver strekt. Nog .werd besloten zooveel mogelijk de gordijnen te laten zak- tem, ook door hen die nog eenige uren geopend zijn, en vooral in de winkels geen gas aan te steken. Om trent de bloemendagen zullen te ge legener tijd nog nadere besprekingen wordein gehouden. Aangaande Bosch en Vaart" kan de Voorzitter nog niet veel inlichtingen verschaf fen. Door drukke werkzaamheden in de kom der gemeente zelf, is nog geen gelegenheid, gewteest tot bewer king van dat gedeelte. De heer Ta- tes zegt, dat in Bosch en Vaart" de sluiting vrijwel algemeen is. Nog wordt door het Comité eene motie voorgesteld, welke met luid applaus door de vergadering werd aangeno men en welke hieronder volgt. Bij de rondvraag brengt de heer Goossens een woord van hulde, bij zonder aan de kleine winkeliers voor hunne goede medewerking. Spreker wijst ook nog pp de postboden, die op Zondag juist een idrukke bestel ling hebben. Hiervoor vraagt spr. ook de medewerking van het publiek. De heer J. v. d. Weidein, brengt nog een wóórd van hulde en dank aan den Voorzitter van het Comité, waar aan vooral het slagen van dit reu zenwerk te danken is. De heer Peperkom .brengt een woord van dank aan de heeren Klein, v. d. Weiden, Goossen en 'Móolenaar, voor .huw11611 grooten ijiver en belan- gelooze medewerking. De heer Klein dankte .beide sprekers voor hunne waardeerende woorden, en sloot de vergadering met een „Fe licit as Heemstede". De motie luidt: Heemsteedsche winkeliers en ne ringdoenden, in groote vergadering bijeen op 1 December 1909 in de groote zaal bij' de Wed. Steenvoor den. Gelet op het gunstige resultaat van .de werkzaamheden van het co mité tot bevordering4 van Zondags rust in de gemeente Heemstede Kennis genomen hebbende van de krachtige motie, aangenomen op de groote vergadering van 500 particulieren, op 24 November 1.1. O ver we geïnde, dat zoowel godsdienstige als maatschaippelijke belangen hier dringen; iMeenende, dat met een weinig goeden wil van de zijde van den kleineren man, een algeheele winkel sluiting op Zondag kan worden ver kregen; Verzoekt ten eerste, dat het Comité geen. middelen onbeproefd zal laten den verkoop op Zondag naar den Zaterdag te verleggen, zonder noemenswaardig verlies van dem verlcooper Verzoekt ten ..tweede, dat het Comité al zijne invloed zal aan wenden om de heeren patroons te be wegen, het weekloon des Zaterdags vóór 12 uur 's middags uit te beta len en hun personeel op te wekken, 's Zaterdags hunne inkoopen te doen en rekeningen te betalen; Verzoekt ten deride de ge meentenaren zooveel mogelijk hunne inkoopen in de gemeente zelf te doen. Besluiten op enkele uitzonde ringen na, die als overgangsmaat regel zullen worden toegestaan, op Zaterdag hunne winkels voor den verkoop te sluiten. Personalia Den 15 December hoopt de heer J. M. Creemers deD dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de Cen trale Werkplaats als rijtuigbankwer ker in dienst trad. Aan de Technische Hoogeschool ie Aken slaagde voor het eind-exameu als werktuigkundig ingenieur de heer A. F. G. Smit, van hier. De beheerder van het bijkan toor posterijen op het Houtplein, de heer A. v. d. Ham en de telegrafist van het Rijkstel6graafkantoor, de heer J. J. Robitsch, herdenken heden den dag. waarop zij voor 25 jaar bij de Rijkstelegraaf in dienst traden. Bij Kon. besl. is aan den officier van gezondheid der 1ste kl. Dr. L- Groenen,van het personeel van den Ge oeeskundigen dienst der landmacht, op het door hem gedaan verzoek, eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend en is bij benoemd tot Reserve- officier van Gezondheid der 1ste kl. bij de Landmacht. Dat de uitslag der herstemming ons bedroeft, behoeft geen betoog. Wel is het aantal stemmen dat de Christelijke candidaat achterbleef bij zijn radicalen collega, slechts luttel, - doch verloren hebben we. In dubbelen zin: niet alleen verlo ren. de herstemming, doch óók den zetel die aan Rechts toekwam. In nabetrachtingen zullen wij niet treden: we denken dat verschillende heeren liberalen, die den radicaal nog liever kozen dan den Christel ij ken can didaat, zich die keuze nog wel eens zullen betreuren! Intusschen mag en moet, ondanks den afloop, hulde gebracht worden aan de Anti-revolutionaire en Katholieke propagandisten en aan de leiders van het verkiezingswerk, die zich weer zoo geheel en met vuur en toewijding heb ben gegeven. Wanneer in het Christelijke kiezers corps in z'n geheel, zooveel ijver en vuur verborgen zat als in onze pro pagandisten uitstraalt, dan ware ook deze verkiezing geheel anders afge loopen! Alg. Ned. Verbond. Het Alg. Ned. Verbond (afd. Haar lem) had het plan opgevat het mooie Dietsche „Mirakelspel" M a r i e k e n van Nimwegen, die een poos ge leden zooveel bijval vond in den lande, ook hier ter stede te doen opvoeren. De Rotterdamsche onderwijzers, die dit mirakelspel reeds elders opvoerden, hebben echter aan het bestuur van het A. N. V. bericht, dat ze voortaan zich liever houden aan blijspelen en kluch ten, omdatde repetities anders zoo vervelend zijn. Het plan der opvoering gaat dus niet door. Misschien wil het A. N. V. ons dan wel met iets anders (Elckerlijck b.v., of een treurspel van Vondel?) daarvoor schadeloos stellen? Gooische Schildersclub „de Tien". Reeds eenige dagen mocht boven genoemde Kunstvereeniging zich in een druk bezoek verheugen. Gisteren echter zijn de bezoekers niet zoo talrijk geweest, wat natuurlijk wel van de weersgesteldheid af te leiden is. Niet veel Bloemendalers en zeker niet veel Haarlemmers zullen er hun pleizier in gehad hebben, er heen te gaan. Trouwens, het is wel meer aan te bevelen, voor degenen die er nog niet mochten geweest zijn, een helderder dag uit te kiezen dan gisteren. Vooral in de eenigszins donkere saloDS van Hótel Hartenlust, wam men geen licht ontstoken had, kwa men de prachtige etsen en teekeningen niet zco tot hun recht. Zoodra men er, aan de zijkant v/h. Hótel binnen komt, krijgt men reeds een prettigen iDdruk. Twee mooie aquarellen in de vestibule trekken al dadelijk het oog, en aan de zijkanten is men nog niet uitgekeken op de mooie, donkere schilderijen van H. Heyenbrock, waar onder vooral uitmnnten No. 20: Het lossen van Beetwortelen, en No. 24 Jodenbuurt te Amsterdam bij avond. Verder kunnen tot de beste aan wezige kunstwerken worden gerekend de etsen van Toon de Jong en de artistieke schilderstukken van P. Pol vliet Een zeer practisch programma zal den bezoekers eeD goede gids zijn en op de aanwezige fauteuils zal ons kunstminnend publiek deze fraaie stukken, van de hand van Hollandsche kunstenaars, kunnen bewonderen en bestudeeren. Muziekavond der Toynbee- Vereeniging. De Haarlemsche Toynbee-vereeni ging heeft gisteravond wederom een muziek- en voordrachtenavond ge geven in de bovenzaal van de „Ver- eeniging". A's altijd, was ook nu een groote schare belangstellenden aanwezig, die gedurende den ganschen avond de uitvoering met aandacht bijwoonde Men had zich de medewerking ver zekerd van de dames A. van Gelder. A. Jurgens en J. Demmink, en de heeren C. van Kerckhoven, de Lindt. O. Mijn en J. Timrott, allen leerlingen van de AmsterdamBChe Tooneeltchool, benevens mej. J. M. Peereboom, viool, alhier, en mej. R. Oostenbroek, bege leiding, alhier. Mej. J. M. Peereboom begon den avond met een Romance voor viool van Heneiden, en bracht later no net „Largo" van Hiindel ten gehoore. We hebben reeds eerder met lof en waardeedng over het spel van mej. Peereboom kunnen gewagen. Gister avond nu, hadden we gelegenheid, om weer de warme muzikaliteit, teere fijngevoeligheid en vastheid vaD streek van deze jonge violiste te bewon deren. Van genoemde leerlingen der Am- aterdamsche Toon eel school, hebben we verschillende voordrachten ge hoord. We noemen vooreerst van d® dames mej. A. van Gelder, met „0, mijnheer", en voorts van de heeren C. van Kerckhoven, de Lindt en J- Timrott, die allen een groot succes mochten verwerven. De Haarlemsche Toynbee vereeni- giDg heeft gisteravond" haar belang stellenden weer eens een aengenamen avond bezorgd. Katholiek Biz. Oudjea-wijs. Naar wij vernemen is door de E.E- Z.Z. Franeiskanessen aan de school in het Leidsche kwartier (Klarenb eek- straat) een woning voor eenige E.E- Z.Z. bijgebouwd, zoodat de zusters vqortaan niet meer de reis van d® Koningstraat heen en wear behoeven te doen. Rolschaate-rijden 't Was gistermiddag niet erg vol op de rolschaats-baanhoe kan het anders bij zulk hondenweer! Maar gebleken is toch wel, dat het rolschaats-rijden bij ons Haarlemsch publiek is ingeslagen: die er waren hebben zich prachtig geamuseerd, e» er zijn ar al, die blijkbaar de kunst volkomen kennen, zooals.... een kell- ner diem we op schaatsen zagesn! Of schoon we denken, dat hij tóch wel niet op die manier zijn biertjes zal rondbrengen! Rap's muziekkorps, achter groen ver scholen, houdt er de vroolijkheid in, en de heer Jaap Eden onderwijst de edele rolschaats-sport met een. bravour, alsof hij z'n heele leven lang nooit anders gedaan heeft! Gisterenavond was het er weer aardig vol, maarstoffig Flesch -Röntgen. Naar wij vernemen, zullen de heere» Carl Flesch en Julius Röntgen den 5e« Januari alhier een BeelhoTesnavond ge ven* Door de E. S. M. doodgereden. Gisterenavond is nabij de kruising vóór het Raadhuis te Halfweg door de electrische tram aangereden en gedood zekere Van PeereD, een liedjeszanger. Het lijk is na schouwing overgebrach naar het lijkenhuis te Haarlemmerliede „Plus X" Onder de „mededeelingen" in het verslag van de joDgste vergadering van den Ned. R. K. Volksbond, gisteren in ons blad opgenomen, kwam ook deze voor, dat de R. K. Propagandaclub „Pius X" op 8 December een licht beeldenavond zou houden. Deze mededeeling (door den voor zitter van den Ned. R. K Volksbond in de vergadering van Maandag blijkbaar te goeder trouw aldus gedaan) berust op een vergissing. De vereeniging „Pias X" (welke trouwens een geheel afzonderlijke vereeuiging vormt ea geeu onderaf- deeling is van den R. K. Volksbond) heeft vroeger wel een dergelijk plan gehad als hier is medegedeeld, doch is daarvan teruggekomen. Wat wèi gebeuren zal, wordt te zijner tijd door de Propagandaclub bekend gemaakt. Nóch van een lichtbeeldenavond, nóch van een feest op den datum van 8 December a.s. i9 dus sprake. 'n Auto, die 't vertikte. Gisteren middag konden de menschen, die in de richting van do Amsterdamsche Vaart wonen, weer voor de zooveelste maal getuige zijn van het eigenaardige vervoer van een automobiel, die beslist weigerde naar Amsterdam te gaan. Ge lukkig echter, dat men halverwege een bereidwillige kameraad ontmoette die de machine op sleepio-uw nam. 't Ia echter best te begrijpen, dat de reizi gers, die op zoo'n noodlottige manier, en met zulk een vuil weer hunne reis moesten onderbreken, niet op zoo'n tochtje belust waren! Be kar verdwenen. Dinsdagnamiddag zetten een paar mannen hun. kar met aardappelen op het Donkere Spaarme, en gingen een borrel koop en op de Bakenessergracht. Toen zij buiten kwa men, was de kar verdwenen, doch later werd zij leeg teruggevonden. Te water. Woensdagmiddag waren op den Burgwal eenige kinderen aan het spelen bij het water. Opeens werd het 6-jarig zoontje van Mej. G., van de Raamsteeg er in geduwd. De kleine werd er door een man, die zich te wa ter begaf, uitgehaald en bewusteloos aan zijn moeder gegeven. Geslipt. Hedenmiddag, had een werk man het ongeluk met zijn fiets te slip pen, bij het onderdoorgaan der spoor wegtunnel aan den Kruisweg. De man viel daarbij zoo ernstig, dat hij niet in staat meer was zijn weg te vervol gen. Toen heeft men hem per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Een abnormale barometerstand. Als een bizonderheid wordt ons gemeld, dat gisterenavond van half 9 tot half 11 uur de Barometer de zéér abnormale stand had van 7.30 m.M. Zelfs een oud zeekapitein kon zich niet herin neren ooit een dergelijken stand gezien te hebben. Schaken. Aan den heer F. A. Puts alhier is een der schoonheidsprijzen toegekend, welke beschikbaar gesteld waren voor mooi spel op den schaak wedstrijd te Amstelveen op 31 October 1.1. voor zijn partij tegen den heer A. C. Splinter, waarvan we indertijd melding maakten. De heer A. Speijer te Am.stcrdam'rt kreeg den anderen prijs. IJsclub voor Haarlem en omstreken. Iu de gistermiddag gehouden ver- vadering van leden der IJsclub voor Haarlem en omstreken is medege deeld, dat voor de nieuwbenoemde bestuursleden de beeren J. J. Rijken jhr. Van Panhuys hadden bedankt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2