Staten-Generaal. Nieuws uit Kennemerland. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Gewisselde stukken. Cholera Valschheid in geschrifte. Uit Indië werd dezer dagen ten postkantore te Utrecht een postwisel ontvangen geadresseerd aan een juffrouw wonende in de Kanonstraat aldaar. De brieven besteller bezorgde den wissel aan het bewuste adres, niet wetende dat d- juffrouw inmiddels was verhuisd naar een andere woning en haar perceel door een nieuwen bewoner was be trokken. Deze bewoner vond dus den postwissel in z'n brievenbushij vond 't gemakkelijker het geld zelf te innen, in plaatB van het stuk in banden te stellen van de juffrouw in quaestie ol 't aan de post terug t6 geven als zijnde aan dit adres verkeerd bezorgd. Hij vuide valseuelijk aan de achter zijde van den wissel de machtiging in, om het geld in ontvangst te nemen en onderteekende die machtiging met den naam van de juffrouw. Natuurlijk betaalde men het geld, zestig gulden, aan het postkantoor uit. Later, toen de juffrouw navraag kwam doen, bleek het, wat er met den wissel was geschied. De politie werd met het geval in kennis gesteld en deze vervoegde zich ten huize van den man, die zich aan de valschheid in geschrifte had schuldig gemaakt. De dader bleek ai eenige dagen uitstedig te zijn en was het gisteren noghij heelt zich met de f 60 uit de voeten gemaakt, en word» thans Hoor de recherche gezocht Beroofd. Op het Spui nabij de Ka- pelsbrug te Amsterdam, werd gisteren, een, dame van. een taschje met geld, dat zij aan den arm droeg, beroofd door een manspersoon, die haar dat ontrukte, het vervolgens op een loo- pen zette en het taschje wegwierp, ter wijl hij van, het geld een deel aan een medeplichtige gaf. De dader is door de politie op aan wijzing van eenige burgers, die hem waren nageloopen, gearresteerd en he den naar de gevangenis overgebracht. Ook de medeplichtige is bekend, maar moet n,og worden opgespoord. Er van door. Gevreesd wordt door de betrokkenen, dat een makelaar in diamant te Amsterdam zich uit de voe ten heeft gemaakt met ruim een halve ton aan diamanten, hem door verschil lende firma's in commissie gegeven. Een mooi accept. De heer P. van Santen Jr., goud- en zilversmid, Pa leisstraat te Amsterdam, werd dezer dagen do dupe van zijn goedgelovig heid door aan hem onbekende perso nen voor een waarde van f 600 te ver- •koopen tegen een accept. De heer C. H. van der Velde, vak genoot van den heer Van Santen, die zijn magazijn heeft in de Kalverstraat, was zoo licht van vertrouwen niet. Toen dezelfde personen bij hem op crediet wilden koopen, konden zij niets los krijgen. Merkwaardig is dat zij toen hun voornemen te kennen gaven dan maar naar den heer Van Santen to zullen gaan. De heer v. d. Velde waar schuwde toen onmiddellijk zijn collega, doch te laat. Deze was cr reeds in- geloopen. De „koopers" zijn tot nu toe nog niet teruggevonden. Schipbreuk. Men meldt van Wcst- kapelle: in den nacht van 1 op 2 December •omstreeks 2 uur, bemerkten de licht- wachters van den ijzeren kustliehtlo- ren alhier dat vlak voor de kust een schip in nood verkeerde. Zij beant woordden de seinen met vuurpijlen van uit den toren. Door den ontzettenden storm werden de zeilen geheel stuk geslagen en werd het schip (een Engel scire bark genaamd „Lord Napier" van Londen) als het ware tegen de staketpalen van den zwaren zeedijk geheel verpletterd en verbrijzeld. Het schip was bemand met 5 per sonen inhoudende een lading pijpaarde, bestemd voor Antwerpen. Do kapitein genaamd John Honoland, de stuurman William Snellen; en de 2 matrozen William Malery en George Sowles hebben gebruik gemaakt van zwemgordels en hebben na een bange worsteling 'met de woedende elementen geheel uitgeput dc kust bereikt. De lichtwachters waren daar ter plaatse. De drenkelingen vlogen hen als het ware aan van blijdschap. De kok Alfred Warnick is in wan hoop te vroeg van hot schip gespron gen en vond voor de oogen zijner mak kers zijn graf in de golven. De drenkelingen zijn opgenomen in het kasteel v.an Batavia, alhier waar een hunner die gewond is, door den geneesheer dr. P. R. Campert, alhier wordt behandeld. Valsche kaartspelers. Woensdag avond is, naar de „G. Gt." meldt, door een heer uit Bodegraven bij de politie te Gouda aangifte gedaan, dat hem, door valsche kaartspelers, in den trein tusschen Utrecht en Gouda een bedrag van f200 afhandig is gemaakt. De politie stelt een onderzoek in. - Een stier op hol. Een stiei\ eigen dom van den vlceschhouwer B., op het Hofplein te Botterdam, ontrukte zich gisternamiddag op hel abattoir al daar aan zijn geleider L. S. Het dier ontsnapte van het abattoir en holde •langs Rotterdamsche straat, Cropswijk- scheweg, Goudscheweg, Goudschesingel, St. Janstraat, Vijversteeg,\Goudschesin- gel en Gedempte Slaak naar de Pape gaaienstraat, waar het in het portaal van een woning vastliep. De stier werd daar gegrepen en is naar het abattoir teruggebracht. Op zijn weg werd hij steeds door een volksmenigte vergezeld, maar nie mand durfde het wagen het woeste beest te grijpen. Op den Goudsche weg liep het de 3-jarige W. J. N. H wonende in de Generaal van der H.ey- denstraat no. 43, van de beenen; dit kind werd aan het hoofd verwond. Een ander kind. dat ook van de. beenen ging, kwam met den schrik vrij. Een taaie kip. Te Enter, gemeente Wierden, vermiste een bakker sedert geruimen tijd een zijner kippen. Dezer dagen kwam hij op den zolder om hooi af te halen, dat hij daar vóór drie weken had verpakt, en vond nu tüsschen het hooi liet vermiste dier tje terug. De kip was zóó uitgeput, dat zij gaan noch staan kon. Door eene zorgvuldige verpleging is de ka kelaar er echter weer bovenop geko men en stapt weer met hare gezel linnen den tuin rond. De eigenaar kan nagaan, dat de kip daar juist 25 dagen lang moet hebben gezeten. Het Dagexaadt te Breda. Zaterdag zal in Breda een gemeenteraadsver gadering worden gehouden, waarin o.m. in behandeling komt een adres van de vereeniging „De Dageraad" om een straat te noemen „Ferrer-straat," naar den onlangs in Barcelona terechtge- stelden anarchist. Dat mankeerde er nog maar aan, dat men in ons landje de door da vrijmetselarij en de in haar dienst staan de of haar ter wille zijnde bladen ver breide anti-katholieke dwaasheid zoo vei- moest drijven, dat men in een katholieke stad een straat ging doo- pen naar een anarchist, die niet eens de deugden had, die men een oogen- blik hem van vrijdenkers-standpunt toe dacht. Het Is alleen maar jammer, dat het voorstel van den Bredaschen dageraad ongeveer komt als mosterd na den maaltijd. Toch is het leerzaam. Om te getuigen van den anti-katho liek ep, onverdraagzamen geest, waar door een deel onzer intellectueele Ne- derlandsche vrijzinnigen zijn bezield. (N. Tilb. Ct). Gestikt. Gisterenmorgen zijn te Wijhe drie baggerwerkers uit Deven ter door kolendamp in een baggerschuit op de IJsel gestikt gevonden. öpder den trein. Te Baarn is gis terenmorgen nabij het station Hol!. Spoor het 8-jarig zoontje van den heer C. Zondag door een trein uit Amers foort overreden en onmiddellijk ge dood. Verdronken. Bij het binnenvaren der Perkhaven te Rotterdam door liet stoomschip „Amstel", geraakte door het malen der schroef een roeiboot vol water, waarin, twee Katendrechtsche visscliers. Beiden geraakten te water, één, verdronk. Brand te Wageningen. Gistermid dag is te Wageningen door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boer derij bewoond door G. van Grulik en eigendom van J. v. Silfhout te Benne- kom. Woonhuis en schuur zijn geheel verbrand, het andere bleef behouden. De inboedel is grootendeels verbrand, ook de wintervoorraad, hooi, enz., ging verloren; het vee is gered. Alles was tegen brandschade verzekerd. TWEEDE KAMER. Justitie. De heer Duijs Marine. De Kamer heeft gisteren nog eens een dagje aan Justitie gewijd. De Minister heeft uitvoerig de sprekers beantwoord. Voorts werden enkele nieuwe on derwerpen aangeroerd: de heer De Jong drong aan op verbetering der Zondagsrust, en de de onverdraagza me, en uit de vorige dagen al befaam de heer Van Doorn, luchtte zijn hart eens tegen de alhier opgerichte „E. R. Kdie omdat ze uitdrukkelijk Katholiek is, volgens hem zóó on verdraagzaam is dat de Minister 'ie Koninklijke geedkeuring had moeten weigeren Doch op scherpe wijze werd deze spreker onderhanden genomen dooi den heer Van Wijnbergen, die het goed recht der Katholieken verde digde en aantoonde dat de heer Van Doorn in alle opzichten ongelijk had. De heer Van Wijnbergen kraakte ook eens flink den schreeuwerigen, kabaalmakerigen socialist Duijs, die blijkbaar door de Kamer niet au sérieux wordt genomen. Bij de artikelen ging dezelfde heer weer 'te keer: over de rechterlijk'.; macht, over de Papendrechtsehe zaak (waarbij' natuurlijk dc „klassejusti- tie" het moest ontgelden), over liet ongeluk dat indertijd te Amsterdam bij' „Eleetra" plaats had en waar door een ingenieur werd gedood, enz. De Minister antwoordde den schreeuwerigen Benjamin der Ka mer. die nu al' voor de vierde imaal bij' de begrooting, zijn geluid liet hooren tegenover mannen als Van Hamel, Loeff ein anderen die heeil wat meer in hun mars hebben, slechts eens, zeer terecht kort, maar krachtig. Voorts verdient vermelding een zaak, die geheel valt buiten het ka der van Hoofdstuk IV. Het was de mededeéling van den Voorzitter, uit gelokt door den heer Pa tij n, dat de Minister van Financiën zeer ernstig overweegt om de „voorloopige" ta- riefsverhooging (met 30 pCt. van bet bestaande) wegens den verbe terden toestand der geldmiddelen, in te trekken, en dat een definitief be sluit dienaangaande spoedig is te wachten. In de avondzitting is de begroo ting .van Marine behandeld. Doch wat er is beweerd, heeft zóó weinig om het lijf, dat we het antwoord van den Minister afwachten, om er meer van te zeggen. Verbod van absinth. In het algemeen kon men, bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer gehouden, met hel hiertoe be treffend wetsontwerp medegaan. De hoop werd echter uitgesproken, dal de regeering voorzichtig zou zijn bij het doen van.verdere stappen op den weg van staatsbemoeiing, welke tot beper king van de burgerlijke vrijheid leidt. Enkele leden, waren van oordeel, dat in die richting hier te ver werd ge gaan. Het is niet noodig, meenden zij, wetsvoorschriften te maken tegen mis bruiken, die hier te lande in zeer ge ringe mate of in 't geheel niet be staan. Onnoodig werd hier dus dc per soonlijke vrijheid aan banden gelegd, oqtijdig ingegrepen in de individueele handelingen van de burgerij. Bovendien konden deze verbodsbepalingen een ge heel andere uitwerking hebben, dan men er zich van had voorgesteld. Ande ren vreesden, dat als gevolg, drang tot onredelijke verhooging van tractemen- ten van ambtenaren, die met de uit voering dezer wet zouden worden be last. Eenige leden zouden, ondanks hun bezwaren, in het tegenwoordige sta dium dezer zaak, noch thans niet te gen het wetsontwerp stemmen. IJMUIDEN De stranding van den Duitschen schoener „Iaa." Het. Hamburger Fremdenblatt" schrijft hierover De vorige week hield het Seeamt te Hamburg zitting ter behandeling van de zaak van kapitein Baeih- ma'nn, gezagvoerder van den Duit- sciheU schoener „Ida". Dit schip, toebehoorende aan de reederij Bdum.enth.al en Boese te Hamburg, en groot 134 registerton, was op reis met een lading graniet- steenen van Zweden naar Botterdam, toen het den 9den van de vorige mand nabij iW;ijk-aan-Zee strandde. De gezagvoerder, als getuige Op tredend, verklaart, dat hij geen ge diplomeerden stuurman aan boord had, ofschoon er volgens de wiet wel een aan boord had moeten zijn. Hij had echter geen stuurman aangemon sterd, omdat de vrachten tegenwoor dig-slecht zijn en hij die kosten/wil de sparen. In den morgen van den 8en Novem ber togen 8 uur werd het vuurschip van Terschelling opgemerkt en de afstand van de kust op pl.m 26 /mij len geschat, Om 4 uur in den namid dag .werd de koers op Z. t Wj. vast gesteld. Des (nachts om 12 uur werd het licht van IJmiiiden 7 mijlen Z.Z O. gepeild. De bootsman nam de wacht over, waarna de gezagvoerder, die in 24 uren niet uit de kleeren 'was geweest, zich ter ruste begaf. Hij 'had zijn aanwijzingen gegevén met de opdracht hem dadelijk te wek- Oken als zich iets bijzonders voor deed. Om 2 uur werd hij door den boots man gewekt met de mededeeling, dat men dicht bij IJmuiden was. De kapitein spoedde zich naar dek, loodde 3 tot 4 vadem water ein liet het anker vallen. Dadelijk werd het grootzeil gezet om te trachten in die per water te komen. Na eenige minuten stiet het schip echter en bleef aan den grond zitten. Alle pogingen cm het schip vlot te krijgen, faalden. Eerst na de stran ding had men de brulboei gehoord. De kapitein meent, dat hij door te sterken stroom te dicht naar den wal is verplaatst. Bij de opmerking dat de gestuur de koers het schip juist maar land bracht, antwoordde de kapitein, dat hij op de kust had aangehouden om te trachten een loods te krijgen. De Rijkscommissie wijt de stran ding aan een hoogst gebrekkige na vigatie. De aanwijzingen, welke de kapitein zijnen bootsman gaf bij het overgeven van de wacht, waren on voldoende. Den kapitein treft de verantwoor ding voor de stranding van het schip en voor de fouten, die zijn ongediplo- weerde stuurman beging. Het wp trouwens onwettig, dat het schip geein gediplomeerden stuurman aan boord heeft Jehad. De commissaris stelt daarom in het openbaar belang den eisch, dat den kapitein het diploma benoodigd voor de verdere uitoefening v.an zijn be roep zal worden ontnomen. De uitspraak van het Seeamt luid de l De stranding en het daardoor ont staan verlies van den gaffelschoener „Ida" is docr gebrekkige navigatie van den kapitein ontstaan. Aan den kapitein werd daarom ide bevoegdheid ontnomen. BEVERWIJK. Statuten. De „St.-Ctvan heden bevat de statuten der vereeniging: Bouw vereeniging „Beverwijk Vooruit", alhier. De vereeniging heeft uitsluitend ten doel, in het belaDg van verbetering der volkshuisvesting, in de gemeente Beverwijk werkzaam te zijn. Zij tracht, dit doei te bereiken door, binnen de gemeente Beverwijk a. gebouwde en ongebouwde eigen dommen a»n te koopen b. woniDgen, op haar in eigendom toebehoorenden, of bij baar, krachtens recht van erfpacht of opptal, in bezit zijnden grond te stichten; c. haar in eigendom toebehoorende, voor wonimren bestemde of te be stemmen gebouwen te verbeteren of, zoo noodig, af te breken. Burgerlijke Stand. Getëo- ren: kiru van J. Vau ArsemaVn Zutphen. Overleden: J. G Weststrate. 4t/2 maand. A. van Zeggelen, 57 j wed. van C. Kneppers. HEEMSKERK. Prov. Boerenbond. Onzeafd. zal een algemeene vergadering houden op Donderdag 2 Dec., 's morgens 10 uur, bij J. Dam. Agenda Bespreking vee-assurantie; Verk. PI. C. brand-assurantieAankoop kunstmest; Bespreking ongevallen verzekering en hetgeen verder ter tafel zal worden gebracht. ALKMAAR. Burgerlijke Stand. Ge trouwd: 2 Dec. Pieter Johan Por- tegijs en Betje Vriesman. Overleden: 1 Dec. Cornelis Rentenaar, 15 jaar. HEEMSTEDE. Woningwet. De „St. Ct." No 283 bevat een K. B. van 25 Nov. waarbij aan de gem. Heemstede wordt verleend een voorschot nit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste f115,000, ten einde haar in staat, te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Woningvereen. „Berkenrode" alhier, ten behoeve van de uitvoering harer bouwplannen. Burgert. Stand. Geboren: z. van J. H. T. HogeveenZandstra. d. van G. W. VerweijStoelhorst. d van C. S. BuimanSluijter. z. van J. M. Booms—Galema. Overleden: A. M.Verbeek—Rog, 72 j. BENNEBBOEK. Personalia. De heer H. J. Cal koen is benoemd tot agent der Onder linge Brandwaarborgmaatschappij De Jong en Co. gevestigd te Amsterdam voor de gemeenten Heemstede en Bennebroek in de plaats voor F. H. v. Kempen die wegeDs vertrek heeft bedankt. LISSE •Jaarvergadering der St. Elizabeth- vereen;iging. Men schrijft ons: Het zevende jaar van de werkkring der St. Elizabeth-vereeniging is geëin digd en evenals vorige jaren wenschen we ons verslag te beginnen met een woord van dank aan hen, die door hunne giften, ons in staat stelden aan 4e behoeftige kraamvrouwen en zieken versterkende middelen en lijfgoederen te verschaffen. De jaarlijksche ontvangsten, als de bijdragen der parochianen, contributie der werkende leden en de opbrengst der bloembollenveiling waren ongeveer hetzelfde als vorig jaar. Aan de offervaardige gevers onzen hartelijken dank voor hunne belang stelling in, onze Vereeniging en hopen wij, dat het door hun gegeven voor beeld ruimschoots navolging moge vin den. Eene voortdurende versterking onzer geldmiddelen zal noodig zijn wanneer wij met het verstrekken, van verster kende middelen op dezelfde wijze wil len doorgaan. Dat de eischen aan de Vereeniging gesteld alle jaren grooter worden, behoeft geen nader betoog. Aan 29 behoeftige kraamvrouwen en 55 zieken, werd behalve wijn en andere opwekkende middelen uitgereikt: 5862 liter melk, 1249 eieren, 322 halve kilo's rundvleesch, 30 halve kilo's rook- ylecsch, 18 flesschen levertraan, be nevens p.m. f60 aan lijfgoedeven. In de loop van het jaar bedankten de dames Verdegaal en Dames, in wel ke vacatures nog niet is voorzien. De Vereeniging telt nu dus 10 werkende leden. Moge de erkenning van hot groote mot onzer Vereeniging, allen die nog niet, of niet naar vermogen bijdragen, doen besluiten ook hun penningske te offeren tot leniging der behoefte aan zieke en arme mede-dorpsbewoners. SASSEN HEIM. Onderwijs. De heer J. Verwoerd, hoofd der school met den Bijbel, heeft zijn benoeming naar ArLhsm aange nomen. Jacht. Als een bewijs, dat het jachtveld van onze gemeente goed ie bevolkt, kan dienen, dat met 4 gewereD werden geschoten 19 hazen, 6 konijnen en 3 houtsnippen. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen der leden van de onder- afdeeling „Land- en T uinbouw knechts" van den Ned. R. K. Volksbond zal plaats hebben Zondag 5 December n m. 6 uur in de zaal van den heer Woudenberg. NOOHDWIJK. De Noordwijksche IJ sein b. Gisterenavond vergaderde de „Noord wijksche IJsclub" in café „Flora". De voorzitter, de heer N. M. Alke made, sprak bij de opening zijn leed wezen uit over de slechte opkomst der leden, tevens de hoop uitend dat deze een v .Lende keer beier moge zijn. Punt 1 der agenda: Verslag van den secretaris. Deze las een zeer uit gebreid verslag voor, waarvoor hij den dank der vergadering oogstte. Punt 2: Verslag van den Penning meester. Hiernit bleek dat thans in kas was f83,895 en het ledental was geklommen tot 109. Punt 3: Verkiezing van 3 bestuurs leden wegens periodieke aftreding der heeren N. M. Alkemade, A. Gordijn en Jac. Oliemans, Alle drie heeren zagen zich met algemeene stemmen herbenoemd en namen ook hun be noeming aan Punt 4: Verkiezing van een bestuurs lid in plaats van den heer L. A Prii s. Hiervoor werd met meerderheid vaD stemmen gekozen de heerH de Groot Lz., welke zich deze benoeming liet welgevallen en aan de bestuurstafel plaats nam. Punt 5. Ingekomen stukken. Hier- vGor kwam alleen in aanmerking een verzoek van de Zuid-Hollandsche IJa- vereeniging om een „ijsvlag" groen en wit aan te schaffen. Alhoewel de heer J. de Groot Lz. zich hiertegen verklaarde, als zouden de statuten zulks niet veroorloven, waarvan het tegendeel werd bewezen, werd dit punt bij rondvraag aange- aangenomen. Bij de rondvraag stelde de heer J. de Groot Lz. voor, voortaan de aan kondiging der vergaderingen te doen plaats hebben per convocatiebiljet, daar eene advertentie in „De Noord wij ker" zooals thans, niet door alle leden wordt opgemerkt. Daar niemand zich hiertegen verklaarde, zal zulks voortaan geschieden. De heer C. Plug stelt voor geschilderde wegwijzers te plaatsen op een of twee kruispunten, hetgeen na eenig vóór en tegen werd aangenomen. De heer J. Paardekooper verklaarde zich tegen aansluiting bij de Zuid- Hollandsche IJsvereeniging. Daar dit voorstel echter door niemand werd gesteund kon dit niet in stemming komen. Niemand meer het woord verlangend werd na een woord van dank aan de opgekomenen door den voorzitter, de vergadering gesloten. VOORHOUT. .Verg aderiing BIoembol le in.cu 1 tuur. Voor het afwerken van een lange agenda kwamen giste renavond de leden van de afdeeling' van Bloembollencultuur in het café „Boerhave" bijeen. Als eerste punt van belang, wor den gekozen 2 afgevaardigden voor de Alg. Vergadering te Haarlem, te houden op 13 December a.s waar voor gekozen worden de heeren C. Rioozen en W. v d. Laan, en 'als plaa.tsvei-vangers de heeren A. Co- lijn en P. v d. Lans. Na eenige bespreking wordt hier op besloten voor candidaten voor het Hoofdbestuur, in plaats Van de met- herkiesbare léden E. H Kruijff Lz., Sasseinheim, en G. v d. Veld. Lisse, te stellen de heeren P. Vlasveld, Sas seinheim, en J. Veldhuizen v. Zan ten, Lisse. Hierop wordt behandeld de Be schrijvingsbrief van de 119e Alg. Vergadering in de bovenzaal van „De Krooln" te Haarlem. Goedgekeurd wordt dat uit de kas van het Hoofdbestuur f500 wordt getroleken voor dekking der meer dere kosten van de Internationale Tuinbouwtentoonstelling te Berlijn, voor de Hollandsche inzending .al daar. Het succes Was daar groot geweest, zocdat voor een en ander geen be zwaar bestond. Wat de begrooting aangaat, hierin ziet men, geen bezwaar deze goed te keuren, alleen wil de heer A. Co- lijin wel eens nadere inlichtingen om trent het groot verschil van contri butie bij de raming voor 1910. Wiondt de contributie hooger of wordt het ledental zooveel grooter. De begroo- ting1, beantwoordde do Voorzitter de vraag, is in verhouding van dit jaar geregeld, dus zou enkel op liet leden tal slaan. Tegen werkelijke ont vangst in 1908, f 839650, was ge raamd voer 1910 f9237.50. De heer v. d. 'Laan houdt hierop een bespreking over de Tuinbouw- ongevallen, en met het oog- daarop over de onderlinge verzekering dooi den Tuinbouwbond opgericht. Hij1 houdt hierover een bespreking wat betreft de werking-, het gedeel te, waaronder Voorhout is ingedeeld e;n de vermoedelijke premie. O.m. zeide spreker dat het Rijk in zijn ontwerp berekende ongeveer f 2.45 per f 100 loom en deze slechts van *50 tot 100 ct. Dc werkman be taalde geen contributie, en het te ge- nietene bedraagt bij blijvende onge vallen 70 pCt. van het loon. Eenige leden vragen nadere inlich tingen welke worden verstrekt en waaruit bleek dat juist de groote firma's all reeds aansluiten. Ook dat er gegronde reden bestaat, zoo het ontwerp wet wordt dat door den wetgever dan rekening met deze onderlinge verzekering zal worden gehouden. Langzaam varen. Ter voor koming van mogelijke schade aan den grooten duiker van den Elsgeester- polder in de Leidsche vaart, door stoombooten aan te richten, zal er bij den- watermolen „Zelden van pas" een waarschuwingsbord met „langzaam varen" geplaatst worden. HAARLEMMERMEER. Personalia. Bij Kon. Besl. van 1 December 1909 is aan mr. A. Slob, burgemeester dezer gemeente toestem ming verleend, om tot 1 November 1910 te Heemstede te blijven wonen. Herhalingsonderwijs. Het herhalingsonderwijs, dat gegeven wordt aan school 5 te Nienw Vennep, is opgedragen aan de heeren A. Water- lander en H. Eckhart, beiden onderwij zers aan genoemde school. Begin van brand. Bij den winkelier C. L. Jansen aan de Hoofd vaart te Haarlemmermeer is een begin van brand geweest, welke zónder groote schade is afgeloopeD. De vrouw »nl le de nog brandende lamp met petroleum, waardoor een ontploffiog ontstond. Door op de hoog stijeende vlammen dekens te werpen, wiBt men den brand te blusschen. Voor de Ghr. School. Men meldt ons, dat de netto opbrengst v#d den bazar, welke door eenige jonge dames te Hoofddorp was georganiseerd ten voordeele van het suppletie fonds der Cbr. School aldaar, ongeveer f300 bedraagt. Mutatiën by de politie- Naar wij vernemen, zullen enkele gemeente-veldwachters alhier om* streets 1 Februari van standplaat» verwisselen. De veldwachter K. Frugte zal verhuizen van Nieuw-Vennep naaf Hoofddorp; de veldwachter A. Lenstra van de Lijnden naar Nienw Vennepi de veldwachter P. van Boven van Abbenes naar Nienwe Meer; terwijl de nieuw te benoemen veldwachter zich metterwoon te Abbenes zal moeten vestigen. HALFWEG. De aanrijding. Ontrent de ge melde aanrijding 1.1. Woensdagavond door de electrische tram, waarbij de aangeredene het leven verloor, kan nog nader het volgende worden mede gedeeld: De verongelukte is gebleken te zijn zekeren Gerard Anton van Peeren, oud 44 jaren, zich ook wel noemende G. A. van Haarlem, gedomiliceerd te Rotterdam, doch meestal zwervende. Hij was boekbinder van beroep, doch in den laatsten tijd liedjeszanger. Het ongeluk heeft niet plaats gehad bjj het Raadhuis, doch vócr de Zwetbrug, en de aanrijding geschiedde door een tram rijdende naar Amsterdam, om streeks halfacht. Vermoedelijk is van P. beschonken geweest en is door zijn slingerende gang met de tram in aanraking ge komen. Hij had tevoren ongeveer 9 maatjes jenever opgedronken in bet café van G. H. alhier. Door het trampersoneel werd de verongelukte opgenomen en met denzelfden wagen naar het Raadhuis getransporteerd. Hij bleek aan het hoofd zwaar ver- wond te zijn en een been te hebben gebroken. Dr. Melchior constateerde den dood. Hoogstwaarschijnlijk is de man onmiddellijk nadat het ongeluk gebeurde overleden. Personalia. Den 16en December herdenkt dc heer J. Mertens, vuurwerker, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gebr. Eigee. Hedennacht is door de politie per brancard naar de cholerabarak aan het Groot Heiligland gebracht de 30- jarige V. uit de Korte Wijngaardstraat. Door den geneesheer Peereboom zou bij dezen zieke, die inmiddels reeds is overleden, cholera geconstateerd, zijn. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn genomeneen viertal personen zijn in observatie gehouden. De agenten, die het vervoer van den lijder hebben bewerkstelligd, moesten een bad nemen en van klee deren verwisselen. JViij wendden ons om nadere, al thans meer officiëele inlichtingen-I tot den Commissaris van politie. Deze deelde ons mede, dat de po litiegeein inlichtingen omtrent deze zaak kon .geven. Deze verkla ring, bij eene zaak van zóó algemeen- belang als een vermoedelijk cholera geval, is te curieus om '/.e niet even publiek in de krant te zettenLaat men er buiten ea binnen Haarlem eens om lachen In tusschen hebben wij1 persoonlijk Inadere inlichtingen ingewonnen en bleek pms, dat de man in kwestie gisterenavond te 7 uur naar het Zie kenhuis is overgebracht en vannacht te 1 uur is overleden.; Een huldiging. Gisterenavond werd in een uitdruk kelijk daarvoor uitgeschreven verga dering, van het zangkoor St. Elisabeth en Barbara, aan zijn ond directeur, den heer G. Hoogeveen, een blyk van waardeering en sympathie geschonken. In warme bewoordingen werd door een der bestuursleden de heer Hooge- veen toegesproken, waarvan de hoofd strekking was dat de leden hunnen ond directeur nog steeds een warm hart toedragen. De spreker besloot met de hoop uit te spreken dat dit nimmer moge veranderen. Als symbool van deze sympathiebetuiging, werd hem door de oud-leden een beeld van het H. Hart aangeboden. Tevens werd namens den ZeerEerw. heer pastoor Meeus den heer Hoogeveen een diplo ma, gezet in lijst, als eerelid van het koor overhandigd. De R. K. StuoadoorsVereeniging. In de huishoudelijke vergadering van de R. K. Stucadoorsvereeniging, onderaldeeling van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Haarlem, zijn statuten en reglement vastgesteld. Tevens is er een bestuur gekozen, waarvan voorzitter is C. J. HofkeB, secretaris N. J. Soet en penningm. 3.. Heiligers. Sociale cursus. De iWjelEerw. heer li v. d. Berg; geestelijk adviseur van „St. Tho mas van Aquino", sprak [Woensdag avond over het ontstaan der steden, en het ontstaan van het handwerk. Uit de vereeniging der handwerks lieden .ontstonden de gilden. Uitvoe rig werd ma.gega.an de invloed der gilden op zedelijk en maatschappe lijk gebied. Aan de hand der oude gilderegleme'nten besprak de inleider de voorschriften, betreffende den ar beid, het loon, den arbeidsduur, enz. Na enkele eeuwen van hoogen bloei, kwam bet verval en in de Fransehe Revolutie verdwenen ze geheel. JVel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 8