BESTELT IN TIJDSi N.V. Drukkerij DE SPAARNESTAD Marktnieuws. Vroolijk Allerlei. Castricum. Wetenswaardig Allerlei, VISITEKAARTEN. KINDERHUI3VEST 29-33. - GEWONE KWALITEIT I formaat 65 ct. p. 100 BETERE 2 formaten. 80 EERSTE in luxe verpakking f 1.25 Waterstanden. Voor abonnementen en adver- tentiën in de Nieuwe Haarlemsche Courant wende men zich voor Castricum en Bakkum tot onzen agent, den Heer C. GROOT» werkers den arbeid neergelegd, wegens ontslag van een hunner; vijftien zetten het werk voort, onder politiebewaking. I)e sn.elheid van den wind. Door de schippers woridt een wind frisch genoemd als hij zich. met een Snelheid van 15 ML per sec beweegt- [Rij krachtigen wind van 25 M- per sec. begint men te reven; wordt de krachtige wind een storm en van storm tot orkaan, met een snelheid yan 40 ML per see, dan worden de zeilen niet meer gebruikt. Op liet land is een storm met een snelheid van 21 ML- voldoende om takken en dunne stammen te breken en kleine Lboomen te ontwortelen. Ook in onze landen komen windsnelheden van 144 KLM per uur, dat is dus 40 M. per sec. voor. s Volgens de aanteekeningen be droeg de snelheid van den sterksten aan de .Noordzee sedert 1876 voorge komen storm tusschen de 23 en 32 meter per seconde. Bij de tropische orkanen was hij dikwijls tot 60 en meer meter. Van het- geweld van zulk een razenden wind kan men zich hij ons moeilijk een voorstel ling maken en nog jninder van de vreesehjke verwoestingsklacht van de tropische wervelstormen, wel ker snelheid en spiraalvormige haan op 150 meter per seconde is bere kend. De grootste tot nu toe waar genomen luchtdruk is die welke een tornado te St. Louis ontwikkelde, n.L 500 K.G-. per vierk M. daarbij moet een locomotief zijn omgewaaid. De Eifeltoren te Parijs is voor een winddruk van 400 Iv.G. per M- ge bouwd, in Amerika rekent men met een winddruk ..van 344 EG. per vierk. ML, wat met het oog op de groote hoogte der zoogenaamde wol kenkrabbers .ook niet te veel is. LWat den zoogenaamden boven wind aangaat, daarvan is gebleken, dat in de omgeving der onderste wol kenlaag, ongeveer 500 Al. hoog, de snelheid van den wind dubbel zoo groot is als die van den luchtstroom in de nabijheid van de aarde. Voor de berekening van de windsnelhei I op tamelijk groote hoogte, zijn de dagebjksche waarnemingen op den Eafeltoien te Parijs van niet gerin ge beteekenis. Op een hoogte van 303 ML boven ,de aarde, heerscht al naar gelang van het uur van den dag twee tot vijfmaal grootere wind snelheid dan op 21.5 ML hoogea to ren van het metereologisch centraal bureau te Parijs, terwijl i!n door snede de getallen van deze beide plaatsen zich verhouden als yan 1 tot 4. Men heeft van den Eifelto ren kleine ballons opgelaten, met verzoek den tijd van aankomst te melden, Eenige daarvan hebben eien afstalnd van 700 E.ML in 10 uur afge legd, en hebben dus met een snel heid van 70 E.ML gemiddeld per uur gevlogen. Poor de bovenste luchtlagen, kan men deze snelheid als de gewone beschouwen. Zooveel schijnt wel vast te staan dat op een hoogte van 300 ML boven de aarde de lucht een beduidend machtiger en. bestendiger kracht bron is, dan cp de hoogte van on zen tegenwoordigen windmolen. Mas- sdhiefn gelukt het nog wel eens deze kracht naar de aarde te geleiden, om op deze wijze den wind van die hoogte op elke plaats der aarde ia electriciteit om te zetten. Behangselpapieren sch imm e 1. Voor eeaige jaren zijn door Dr. Smidt te Erlangen uitvoerige onder zoekingen gedaao met verschimmeld behangselpapier; de resnltaten komen, in 't kort hierop neer: Dit de kamerlucht of tengevolge van aanrakking zetten zich op bet behangselpapier schimmelkiemen neer die onder gunstige omstandigheden tot grootere of kleinere vlakten uit groeien en hunne worteldraden met verschillende vertakkingen in het binnenste van het papier doen dringen, dit geheel en al doorweven, het pa pierweefsel losmaken en ten slotte uit elkaar doen vallen. Sluit het papier niet vast tegen den muur, dan kunnen de echimmelnesten achter het behang sel groote uitbreiding krijgen. Het onderzoek leerde dat 13 verschillende soorten van schimmels (waaronder voor de gezondheid nadeelige) voor komen. Voor hnnne ontwikkeling hebben zij betrekkelijk nog al veel vocht noodig. n.l. 90 pet. vocht in de lucht, bovendien hebben ze voor hun nen groei een ruimen bodem noodig, dien zij gemakkelijk vinden in de murw geworden stijfselpap, waarmode behangen wordt (en waar men dus goed zal doen steeds wat soda bij te voegen.) Ten slotte leeren de proeven, dat verschillende ontsmettingsmidde len. o.a. sublimaat, formaldebyd, enz. weinig of geen invloed op de schim melvorming uitoefenen, terwijl door het gecruik van 1 pet. carboloplos- sing, na 24 uren, alle schimmelcul turen gedood waren. (Moleschot) Hoe te weten of men werkelijk aan de Noordpool is geweest. Mr Pierre Puiseux, van het Parij sche observatorium beeft voor de leden van de „Société astronomique de France" een belangwekkende voor dracht gehouden over de vraag, welke bewijzen men van Cook en Peary moet eischen alvorens hun beweringen te kunnen aannemen. Nu uil, ond'-rwerp terecht zoo de algemeene aandacUt trekt, dacht het ons goed, hierover een en ander mede te deelen over de verslagen. Mr Puiseux begint met den draak te steken met de dwaasheden die men kan lezen. Zoo heeft deze geleerde, die van tijd tot tijd wel eens neust in dagbladen, want men kan niet altijd naar de sterren kijken, een merkwaar dig antwoord gegeven op de vraag hierboven vermeld. Er is zoo luidde het betoog, een streek aan den hemel evenals ds andere hemelstreken, be zaaid met sterren, maar slechts zicht baar aan de Pool. Door hun bereke ningen hebben de sterrenkundigen het bestaan van die sterren kunnen bevestigen, maar ze niet beschrijven. Alleen de reiziger, die de Pool beeft bezocht, moet de geheimzinnige ster renbeelden gezien hebben en kan ons daarvan den catalogus of het fotogra fische beeld brengen. Ongelukkig gaat die redeneering mank en wel aan twee kanten. Voor eerst heeft iedereen wel eens opge merkt, dat men te Marseille en te Rijsel, te Groningen en te Maastricht vrijwel dezelfde sterren ziet, uitge nomen dan enkele zeer laag aan den horizon geplaatsten. Inderdaad kent men dan ook den poolhemel zeer goed en er zijn daar in 't geheel geen nieuwe sterrenbeelden te ontdekken. Maar bovendien, zegt M. Puiseux, zou het op die manier onmogelijk zijn te bewijzen dat men aan de Pool was geweest, tenzij men de reis deed gedurende den Poolnacht. Cook en Peary, die beweren in April aan de Pool te zijn geweest, zouden zes maanden hebben moeten wachten v66r een enkele ster te zien, want aan de Pool ziet men de sterren, evenmin als elders, over dag. Zeker, een sterrenkundige kan ze in zijn observatorium toch wel onder die omstandigheden zien, maar dan weet hij waar ze te zoeken en dan heeft hy er zijn instrumenten voor, die een poolreiziger niet gewoon is met zich mee te sleepen. Met naar de sterren kijken aan de Pool, zal men dus niemand overtuigen. Maar hoe dan wel? M. Puiseux ver telt dan hoe een poolreiziger, die op reis gaat niet alleen om de Pool te bereiken maar ook met het doel, als hij haar bereikt heeft, de menschen te overtuigen dat hij er werkelijk geweest is, boe zulk een reiziger uitgerust moet zijn. Minstens moet hij bij zich hebben een chronometer, een kompas, een sextant, «stronomi sche tabellen en een kunstmatigen horizon. Wanneer hij dan daarmee telkens zijn weg en zijn richting toetst, zullen de moeilijkheden voor hem toenemen naarmate hij de Pool me*tr nadert. De Parijeche geleerde stond daarbij in zijn voordracht uitvoerig stil en wees op het groote verschil tusschen waarnemingen te Parijs en in de poolstreken. Bij zich thuis kan men zijn breedte bepalen op 10 secon den na nauwkeurig. Maar aan de Pool? De zon staat zeer laag; van den chronometer, hoe goed het in strument ook zijn moge, is men op die hoogte niet zeker; de vingers zijn verkleumd, zoodat onhandigheden en onnauwkeurigheden niet te vermijden zijn. Als men daar de zonshoogte bepaalt op 5 minuten na nauwkeurig is het al mooid. w. z. op 40 K.M. na. Gesteld een reiziger heeft de boven genoemde astronomische uitrusting niet bij zich. Dan kan hij zioh ook behelpen met een goed horloge en twee linealen. De een zet hij loodrecht in den grond en meet met de andere de schaduw die de eerste werpt. Als men dan maar de richting neemt van de korste schaduw, loopt men recht uit op de Pool toe. Maardo verschillen in lengten der schaduwen worden hoe langer hoe kleiner naar mate men de Pool nadert en zijn op 't laatst schier niet meer waar te nemen. En dan, de omstandigheden kunnen daar allerongunstigst zijn. Wat hebben nu Cook en Peary gedaan? Zijn zij beter of minder goed te werk gegaan. Men weet er niets van. Eerst uit hun journaal zal men kunnen zien tot op welken afstand van de Pool zij hebben kunnen door dringen. Wel is men er nagenoeg zeker van, dat geen van beiden toegerust was met de instrumenten om dagelijksch da vereischte waarnemingen te doen, waardoor zij in staat zouden zijn geweest met zekerheid te zeggenhier is de Pool, niet met een mogelijk verschil van 100 k 500 meters, maar nauwkeuring op een aantal onzekere kilometers na. Dit de leerzame voordracht van den heer Puiseux blijkt, dat de reiziger die zal willen kunnen zeggen en be wijzen dat hij den voet heeft gezet op het brok ijs dat op dien dag en dat uur samenviel met het noordelijk uiteinde van de as der aarde, zal moeten meenemen een compleet arBe naai instrumenten en een reeks van zeer lang volgenouden ingewikkelde waarnemingen moet hebben verricht Overigens bleef M, Puiseux niet in gebreke er op te wijzen, dat het bereiken alleen van de Pool ten slotte niet veel beteek ent. Interressanter zou het zijn als Cook en Peary op hun reis waarnemingen hadden gedaan van de Btreek in de buurt van de poul der aarde. De bagage van Cook schijnt in dat opzicht zeer dun te zijn. Voor een wetenschappelijke expe ditie in de toekomst is het nog weg gelegd om zich eenigen tijd nabij de Noordpool te instaileeren om daar een serie natuurkundige proeven te nemen en astronomische waarnemin gen te doen. Japan en de opium. Toen voor een 60-tal jiren Japan zich openstelde voor den buitenland schen har del, verbood het ten strengste den invoer van opium. Het wilde zijn volk beschermen tegen de rampei van het heulsap, zooals het die kende uit het naburige China. Enkele jaren nu geledeD nam Japan het bestuur in handen over het eiland nieuwe regeering dacht aanvankelijk ook daar de bevolking tegen de opium-gevaren te bescher men door algemeen verbod van fabri- katie, verkoop en invoer van het ge vaarlijke vocht. Maar de vrees o.a., dat men door te strenge maatregelen in dezen een groot deel der inwoners tegen de nieuwe heerschers zou inne men bracht de regeering tot een ander besluit; zij trok het opium-monopolie aan zich en verkocht het heulsap aan ieder, die een medisch attest kon over leggen, waaruit bleek, dat het gebruik van opium noodzakelijk was geworden. En de toepassing van dezen maat regel leverde zulk een zoet winstje, dat na eenigen tijd de ambtenaren bij den verkoop een oogje mochten dicht doen, als dit wenschelijk wasvoor de zaak. Thans is besloten atteBt niet meer te vragen. De regeering heeft reeds een fabriek doen bouwen voor het rafineeren van opium, en proeven worden genomen aangaande de accli- matisatie en de cultuur van de opium papaver op Formosa. Het aantal vergunningen neemt jaar op jaar toe. Zoo wordt het overheerschte volk geofferd aan regeeringsbelangen. De Japanners zelf toch hebben ook op Formosa zich te houden aan dezelfde verbodsbepalingen als in hun vader land; hun overtredingen in dezen wor den met onmiddellijke verbanning gestraft. De waarborg op gouden en zilveren voorwerpen Er is onder het koopend publiek tegenwoordig neiging, om meer te letten op den prijs van ide waar, 'dan op de hoedanigheid. Men ver langt bovenal hetgeen men behoeft goedkoop te verkrijgen. Gevolg daar van is, dat in allerlei takken van handel Ide handelaar zich met prak tijken, met knoeierijen is gaan in laten, die vroeger in veel mindere mate voorkwamen. En nu het publiek gaat bemerken, dat goejdkoopc prijs in menig ge val ten koste van de hoedanigheid van de koopwaar wordt verkregen, begint het zich op allerlei wijs te gen dit nadeel te dekkenhet eischt „g arantie" van den handelaar of con troleering door van den verkooper onafhankelijke bureaus, en ook ver toont zich de neiging-, staatstusschen- komst in te roepen, ten einde een staatswaarborg, dat het geleverde aan bepaalde eischen voldoe te ver krijgen. de wettelijke verantwoordelijkheid vaU den goud- of zilversmid en in de tweede plaats, dat voorwerpen, verkocht v.oor goud, moesten bevat ten drie en twintig cnraten acht gram, óf twee en twintig cara ten, d. i. 986.3 óf 916 deelen goud per 1000 deelen metaal, en bij het zil ver 928 deelen voor Ide groote keur en 830 deelen voor de kleine keur. De tegenwoordige wet, die den waarborg ,op de gouden en zilveren werken regelt, heeft een andere yer- deeling waarop ik straks nader te rugkom. De bedoeling van de wet is n.l. een 'tweeledige: in de eerste plaats, door het aanbrengen van be paalde teekens op ieder voorwerp een aanduiding" te geven, van welk me taal en van welk hoedanigheid het voorwerp is, en in de tweede plaats het .heffen .van een belasting- op de voorwerpen, zoodra ze in den handel komen. Vandaar, dat stempeling en belastingbetalen samengaan. De wet schrijft dan ook voorverplichte stempeling en belastingbetalen voor elk voorwerp van edel metaal, dat in den handel komt. 't Is duidelijk, dat hierin, voor liet publiek juist de kracht vajal de wet ligt: de verplichting „bestaat fen aan zien van elk voorwerp, van goud of zilver; de keuring en stempeling hangen niet af van het pleizier of het belang van den fabrikant of win kelier doch een streng doorge voerde en gehandhaafde bepaling noodzaakt den fabrikant op gevaar van boete of straf zijn voorwerpen te doen keuren. Een voorwerp, dat uit een metaalmengsel bestaat, waarin tenminste 25 pOt. goud of zilver is, Wordt door de wet als eein geul ;of zilver voorwerp beschouwd, en wordt yan. een toeken voorzien. Dat teeken is verschillend voor de verschillende legeeringen. Voor de gouden voorwerpen bestaan vier vaste, in de Wet aangeduide, legee- ringen, welke hieronder volgen goud van le gehalte (22 karaat) bevat 91.6 pCt. goud, 2e gehalte (20 karaat) bevat 83.3 pCt. goud. 3e gehalte (18 karaat) bevat 75 pCt. goud, 4e gehalte (14 karaat) bevat 58.3 pCt. góud, Voor het zilver bestaan de volgen de twee legeer Lagen: le gehalte (z.g groote keur) bevat 92.9 pCt; zilver. f Istempeld met eenzelfde type-stem- Ipel, n.l. een soort V, De belasting 'er voor is dezelfde als voor de bin nenlands vervaardigde voorwerpen. Hierin Jigt een indirecte bescher ming yan het binnenlandseh fabri kaat verborgen. De wetgever ging van het idéé uit, dat hij1 alleen teen waarborg ken geven voor wat bin nenslands vervaardigd wordtvoor al wat vain buiten komt, wordt geen verantwoordelijkheid aanvaard. Er zou in deze bescherming een zeer groot voordeel liggen; voor de bin- nenlandsch© industrie als.kï 't pu bliek maar meer op de teekeins lette, en beter er yan op de hoogte was. LWiant de staatswaarborg van ons land heeft ©en zoo groot vertrou wen, dat handelaars in 't buitenland ons zilverwerk etaleeren met de ver groot© keurteekenen er naast, en de bijvoeging-: „gewaarborgd door den Nederlanjdschen Staat" Datzelfde keurtypa voor alle voor wierpejn uit den vreemde heeft voor 't publiek zijin© nadoelen, ©danneer voorwierpen yan 18 of 14 karaats goud, of zelfs van 25 pCt. zilver, overtrokken met een 'dun laagje goud (bet zoogenaamde zilyerdoublé), het zelfde keurteekein dragen, dan is daardoor verwarring, of knoeierij' door minjder consciëntieus© handela ren, niet .buitengesloten; iets, wat de wiet bij' voorwerpen, voorzien van gewaarborgde teekens, zeer moeilijk maakt. Tem overvloede is den kooper nog ©en recht toegekend, n.l. het recht van1 een „borderel van verkoop" te eischen, dat een duidelijke omsclirij- ving van het gekochte voorwerp be vat en onderteekend moet worden door den verkooper. Zoo goed als nooit wordt echter daarvan gebruik gemaakt; verschillende winkeliers zijin zelfs met die bepaling onbe kend De belasting; bij de stempeling be taald voor binnenslands vervaardig de voorwerpen, wordt bij uitvoer inaar vreemde landen gerestitueerd- Daartoe Wordt bij uitvoer, een stem pel in den vorm van een sleutel bijige- slagien en de belasting weer terug betaald. Men is n.l. uitgegaan van de gedachte, dat lie belasting moet worden geheven van diegenen die het voorwerp koopein en dat lijkt alles zins billijk, omdat zij luxe artikelen betreft. Van de industrie als zooda nig' moet geen belasting ge.h|evien worden- Bij uitvoer wordt niet in Holland verkocht, kan de fabrikant het dus niet op den kooper verbalen zonder in ongunstige conditie te ko men tegenover zijn buit-enl and schen concurrent. Tem slotte enkele bijzonderheden over de uitvoering van Ide wet op den waarborg, welk© opgedragen is aan een corps ambtenaren, bestaand© uit controleurs, assaieurs,octaimiezen en aide-essaieurs. De meest gewone loop is, dat de voorwerpen in bijna afgewerkten staat door de „werkmeesters" (zoo als de term' pog luidt) aangeboden worden ter keuring en stempeling- Ze moeten dan voorzien zijn van een „nueesterteeken", een teeken dat den maker of fabrikant aanduidt. Een tweetal veel voorkomende mees terteekens zijn G. B- met ster (Begeer) en V. K. met liggende maanskikel (v. Kempen). Daarom is het merkwaardig, zegt „Ambtenaar" in de „N. KL Ct.", dat omtrent het bestaan van zulk een waarborg pp artikelen, die vrijwel iedereen bezit, en waarbij bedriegerij een zoo groot© rol kan spelen, het publiek juist het meest in onwe tendheid verkeert. Ik bedoel den waarborg van den staat op gouden en zilveren voorwerpen. Zoo ^oppervlakkig zullen velen zeggen„goud is goud en zilver zil ver." Maar de tallooze variaties, waarin deze metalen, meerendeels met koper gemengd, voorkomen, dom aan het positieve van dit ge zegde veel af. In den handel komen zelfs voorwerpen van zuiver goud in 't geheel niet, van zuiver zilver heel weinig voor. Een van de oor zaken hiervan is, dat de bewerking veelal een samenvoeging van ver schillende metalen eischt. Die samenvoeging is in den loop der jaren echter zeer gewijzigd. Vroeger bleef in die mengsels van een der metalen goud steeds bet goud of het zilver het voornaamste bestanddeel, zoodat het karakter van het mengsel riiet te zeer van het 2e gehalte' (z.g kleine keur) be vat 82.8 pCt zilver. Deze legeerirfgen zijn de z.g. „ge waarborgde gehalten", de overeen komstige stempelafbeeldingen zijn, wat het goud betreft: Voor groote werkenhet eerste gehalte, een klimmende leeuw in ovalen rand; voor 't tweede ge halte, een klimmende leeuw in acht- hoekigen rand; voor 't de gehalte een staande leeuw in achthoek., Voor kleine werken geldt in 't le, 2e ©n 3e gehalte een zittende leeuw in omlijsting; voor 't 4e gehalte is de stempelafbeelding voor groote en kleine werken hetzelfde en wel eiken blad in ovalen rand. ©Lat bet zilver betreft, geldt voor de groote werken"1e gehalte, een klimmende leeuw, 2e 'gehalte, een staande leeuw; voor kleine werken le en 2e gehalte een sabel. De -wet gaat echter verder. Met een fiscaal doeleinde (de staat heft 7Va ets. belasting per 10 gram zil ver en 15 ets. per gram goud) jheeft zijl de grens van edele metalen zoo ver getrokken, dat ook van voor- Averpen, van ten minste 25 pCt. goud hoofdmetaal afweek. De verhoudingof zilvergehalte belasting geheven dier metalen was reeds van oudsher wordt. Die voorwerpen (van een la- wettelijk omschreven, wat eigenaar dig uitkomt in den „Eedt der Goud Oen Silversmeeden" „lek belove en sweere dat idk geen „goudt of silver zal verwereken of „doen verwereken 't welck is be- ,/nede Ide voet cf keur bij 'de Staten „van Hollandt en .Wjest-Frieslaridt „daarop gestelt ende beraemt, tewe- „ten: onder de drie en twintigste „curaten a.cht grain ten aanzien van „de werken 't welke men noemt fijn .WLgoudt en onder de twee en twin- „tig curaten ten aanzien van het „goud hetwelk men noemt werek- „goudt; en onder de elf penningen „agt grain ten aanzien van de Silve- „ren wereken van de groote Keur en „onder de tien penningen ten aan zien van de kleine Keur. Maar dat „ik de voorgesehreeve respective keu- „reh zal onderhouden en doen onder- n ger gehalte dus dan 58.3 pCt goud of 82.8 pCt. zilver, maar te|n minste 25 pCt. metaal bevattend) worden met éénzelfde teeken 'gestempeld met een J- het „ongewaarbdrgde" tee ken', d. w z. dat 'de staat in geen Onkel opzicht een bepaalde hoeveel heid youd of zilver waarborgt, 't Is louter een bewijs, dat het voor werp van, goud of zilver is, en dat de belasting er voor voldaan is. Zekerheid omtrent den aard van een van zóódanig teeken voorzien vocrwerp beeft men nooit; het is zelfs niet eens altijd uit te maken, of bet metaal goud of zilver is. Ten aanzien van voorwerpen, die uit het buitenland hier worden in gevoerd maakt de wet in het geheel geen onderscheid. Alle gouden of zilveren voorwerpen, niet vervaar digd in ons land, 't zijl 25 of 50 'houden na mijn beste vermogen", of zelfs 100 pet. goud of zilver be- Hieruit blijkt in de eerste plaats 1 vattend, worden bij het invoeren ge- mij: tot een tweede natuur, gewor den. Vrouw. Het yele bierdrinken dan Man. O, da,t is mij tot leen derde natuur geworden. PERPETUUM MOBILE. 1©yarom heb je toch altijd twist met je man; hij is toch izoo goed. Omdat hijl mij .telkens, als wij getwist hebben, een geschenk mee brengt, om de eendracht te herstel len. NIEUM3 iBEjgjlJS. O n d e r w ij' z e r. öfiaardoor kan men het best bewijzen, dat de- aarde rond is?. Leerling. Door het schee f- locpen der laarzen. DUIDELIJK. Heer. Zeg eens vriend, weet je het nummer van dit huis ook? Ik kan het in den donker niet le zen. Besteller. Heeft mijnheer soms een sigaar bij da hand, dan zal ik eventjes een lucifertje aan steken. Zaterdag 4 Dec. (vm. 8 u.) in 24 uur hoog. Iwuz Plaatsen. Lobith Nijmegen Arnhem Vreeswijk. Kampen Grave Andr Maas 11.82 9 23 9.24 2.22 1.26 9.52 5.70 0.76 0 40 1 34 10 32 0 36 0 89 0 75 Kanan. bonter- 0 [8u. 0 26MAP, —112 u 0.22 0 j Stadswater. 0 8u. 0.26MAF» 0 Amntelwater. 0 17MitL»eewaier 0.—l8u,0.60MAP- Amsterdam, 4 Dec. Olienoteering per 100 K G. Raapolie. Vliegend In de stad Dec Jan./April Mei Lijnolie. Vliegend In de stad December Jan./A pril Mei/Aug.. Sept./Dec. 4 Dec. f 29 28s/ 4 3 Dec. f 27-5/g 27®/, l 31 303/4 j 313/* 311/2 29 290, b 30 297/s 27i/s 277,1 27 261/4 2€S/* 261/2 COURANTENBERICHTEN. Een der Engelsche bladen bevatte ODiangs het volgende bericht: „Ean man, Tom Burns geheeten, is in de nabijheid van Dublin door den snel trein overreden en gedood; eenzelfde ongeluk overkwam den ongelukkige nu eenige jaren geleden ook. reeds." ZOO ZIJN ER. Ambtenaar (legt zijn pen neer) Zie zoo, daar slaat de klok twaalf uur. Ik ga koffie drinken. Collega: Zeg eens amice, je hebt hier een komma vergeten. Ambtenaar: Dat weet ik, maar je verwacht toch zeker niet, dat ik dien er nü nog bijschrijf? HET POSTCRIPTUM. A.Zeg eens. amice, waar is toch uwe vrouw, ik heb haar in veertien dagen niet gezien? B Dat wil ik gaarne gelooven, zij is te logeeren bij hare ouders, ik heb zoo even een brief van haar ontvangen. A.: Zoo en wat schrijft zij voor üieuws? •B Dat weet ik- niet, ik heb het postcriptum nog riet gelezen. VERKEERD BEGREPEN. Stedeling. Hoe sterk is je gezin, Hannes BoêTr. Och, als mijtn jongens allemaal blij elkaar zijin, vechten ze makkelijk de geheele herberg" leeg. VOORZICHTIG. Echtgenoot: „Zeg eens, vrouw lief, als je voor mij een St. Nieolaas- caideau wil koopen, richt het dan zoo in, da.t ik de rekening daarvan eerst met Juli aanstaande behoef te be talen." DOOI) EN LEVEN. Eene dame verweet haar echtge noot, dat bij dood Was voor .alle vermaak. Gelukkig is het voor je, dat de rekeningen mij steeds uit den1 dood doen opstaan, luidde het ant woord. EXCUSES. Vrouw. Als je dat veel roo- kén eens liet. M'an. Maar, vrouw, het is SCHIEDAM, 4 Dec. Moutmijn f 11.50, Jenever f 15.50. Commissie f 11. Stemm. vast. Spoeling f 1.70. Graan Spiritus f 17 —f 17.25. Melasse Spiritus f 15. Ruw» Spiritus f 8—f 8.25. BEVERWIJK, 3 Dec. Aangevoerd en verkocht: Raapstelen, 100 bos 12, Kool rapen, per 10 Of 4, Wortelen, 100 bos f8. Bieten, per 100 fl. Schorseneeren per bos 10 ct. Aardappelen, klei, f2.50, ld. Zand f 4.50, alles per IEL. Roode kool per 100 f5f8. Savooie kool p. 100 f 5. Bloemkool, per 100 f 10f 15. Uien,, per H.L. f2.50. Prei, per bos 12 ct. Pieterselie, per bos 5 ct. Selde rie, per bos 5 ct. Appelen, per H.L. f6—f8. Peren, per H.L. 14. ALKMAAR, 4 Dec. Aangevoerd 6 paarden, f 50—f 100, 15 koeien en ossen f 140f 200. 16 nuchtere kalveren f 8— f 20, 158 magere schapen f 8—f 18, 49 magere varkens f 16—f 25, 159 biggen, 10 w,, f8—f 13, 9 bokken en geiten 13 f 6, 4004 kop boter, hoogste prijs 771/2 ct., middelste 70 ct., laagste 65 ct. per kop. Eieren f6.50f7.50 per 100 stuks. LEDEN, 4 Dec. Tarwe moest iels lager afgegeven worden. Paard4eboonen gaan, door haar wakte, maar moeilijk van de hand. Duivebooiwm tot stijgen de prijzen verkocht. Het beschot daar van, valt bitter tegen. Andere artike len in een doen. Handel traag. Tarwe f 6.40—f 10.25 per 80 K.G. Rog ge f5.50f6.50 per 75 K.G. Gerst f8 f9.25 per 100 K.G. Chevalier f8.50— f9.50 per 100 K.G. Haver f6.75f8 per 100 K.G. Gr. Erwten f 10.50—f 16.50 per H.L. Paardeboonen f7—f7.60 per 80 K.G. Duiveboonen f 8.50f 9.50 per 85 K.G. Koolzaad f 9.50—f 11.25 per H.L. Kanariezaad f 8.50f 10 per H.LV Hennepzaad f 8f 8.50 per H.L. Kar- wijzaad f 15f 15.75 per 50 K.G. Boter. Aanvoer 7910 K.G.. le kw. per half vat f 60—f 64. 2e kw. per vierde vat f 54 —f58, le kw. p^r K.G. f 1.50—f 1.60, 2e kw. per K.G. f 1.35f 1.45. Lange zwarte turf, nihil, f 4.50f 4.75 per duizend. Eierenvciling. De eieren zijn gestem peld L. E. V. Aanvoer 830 st. Prijzen waren van f 7—f 8.10. EDAM, 4 Dec. Ter kaasmarkt aange voerd 6 wagens en 10 schuiten met 2087 K.G. kaas. Hoogste prijs 131.50 per 50 K.G. HOORN, 4 Dec. Op de weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: tarwe f 8.50f 10.50, gerst f 5.75—f 6.25, haver f 3.75—f 4.25, erwten: groene f16 f 18, grauwe f25—f28, vale f 17—f23, boonen: bruine f 13f 17, karwijzaad f 15.50 per Ii.L. Haarden f 100—f 270, schapen f 14—f 22, biggen f 7f 13, kip eieren f 8 per 100 st.. boter 60—65 ct. per kop.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 12