Baandag 6 dec. isos. DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. De verhooging van den drankaccijns. BUITENLAND. Gemengde Buifenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. iö»iii©p§tft«i®W4Siiii 29*>3§-33p HaaHesm IntsrcomnmaiiMBafl TI486» 34ste Jaargang No, 7060 bureaux van Redactie en Administratie B. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende ahonoés op dit blad, die In bet beril eeoet verzekeringspolis zijn, k|Jo volgens de bepalingen op de pollaaen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Oracbt II. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLftD. ju [Ti {¥1 "T DUITSCHLAND. ENGELAND. AUSTRALIË. Nieuwtjes in drie regels. MEUWE HURLEMSCHE COORMT ABOiMNERtENTSP>li?IJ8i Per maanden tooi Haarlemf 1,85 Voor de plaateen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.36 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0,08 PPIJS !t»ER ABVENTE#>TlSfc Van 16 regels60 cent (contant 50 cent), Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dobbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 "cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). GULDEK bij GULDEK bij UEUbll Uiiil GULDEK bij verlies van GULDEK bij levenslange onge schiktheid tot werken. 410 GULDEN bij overlijden. 300 verlies van éon band of voet 150 verlies van éen oog. ie verlies van éen duim. één wijsvinger. GULDEN bfc verlies van éen andere» vinger Mefc wteet dat 'de beide Kamers de "terhooginig- van den drankaceijns van i' 63 tot 90 per H.Li. hebben aa,n- ttenornen. H.M. de Koningin heeft naar aüthains bekend is de wiet hog n;iiet anderteekend, doch zal dit dezer da- ,§en doen en de Minister vian Finan ciën heeft in de „Staatscourant" nn medegedeeld, de de nieuwe wet op 9 dezer vermoedelijk des avonds in de „St. Ct." zal afgekondigd worden, ■ön dan (den volgenden dag heeds, dus op 10 Decern her a s., zat van kracht zijn. Er hebbein nu in sommige bladen reeds voorbarige ejn daardoor ook on juiste berichten gestaan ovter de be- Jial ingen die na de inwerkingtreding der wet zuilein gelden. '.Wij: hebben echter daarmede ges vracht totdat otnze inlichtingen be trouwbaar konden zijn, en dealen dus nu het volgende mede Da verhooging van accijns moet niet alleen worden betaald van den drank, die n a 10 December des mor gens wordt ingeslagen, maar en dat geldt óók voor particulieren voor den drank, die men op dien da tum in huis heeft boven de 25 Liter. 'Beneden !25 Liter is men van alles hog vrij, doch wie méér gedistilleerd in huis heeft dan deze hoeveelheid, eh. wiel om 12 uur in den nacht van 9 op 10 December a. s., moet daar van op .d ienzeli'den dag of uiterlijk den llen schriftelijk aangifte doen ten kantore van den ontvanger der aocijhzen. Zoo'h aangifte moet bevatten Woonplaats en naam van den aange ver, de boeveelheid, de soort, en de sterkte (percentage) van bet gedis- leerd, en tevens een uitvoerige en juiste aanwijzing van de plaats waar het is geborgen- Ten slotte moet de aangifte onder- teekend zijn. Geldt deze bepaling ook voor par ti culieren, niet-vergunninghouders, vraagt ops heden een onzer lezers? ,\Vjj antwoordende bepalingen gelden voor iedereen, particulieren zoo goed als café- of vergunninghou ders. En Wat meer zegtde ambtenaren der aocijlnzen kunnen ook bij parti- culiereh ditmaal onderzoek komen doen, wanneer ze suspicie hebbeh) ofi.wanneer er- door gedienstige geesten iets is aangebracht om hen op het spoor te helpen, een wijze van doen, die zoo,als iedereen weet, niet ongebruikelijk schijnt te wezen. De bevoegdheid van die ambtena ren om zelfs tegen den wil van be woners of gebruikers van panden daarin een onderzoek te komen doen, duurt tot 14 dagen na, afkondiging der wet, dus tot Kerstmis toe. En vaim-eer zij werkelijk gedis tilleerd ontdekken, en het kan niiet bewezen worden dat het na, 't in werking treden der wet is ingesla gen, dan zal worden aangenomen dat het aanwezig was voor 10 De cember, «n.. een hooge boete (tot 'f 400.toe) zal den gesnapte wor den opgelegd! i Ook diegeinen die op of na 10 De cember a. s. gedistilleerd inslaan, dat vóór dien datum is afgezonden, moeten de hierboven aangegeven ver klaring, in denzelfden vorm en met dezelfde aanwijzingen, op den dag zelf dat ze het gedistilleerd ontvan gen of uiterlijk op den daaropvol gönden (werk)dag indienen, ï>ij. den ontvanger. De ambteharen herleiden van al dit gedistilleerd de opgegeven hoe veelheden tot een percentage van 50 pCt., eh men zal dan volgens dat percentage f 27 per H.L. belasting moetdn bijbetalen. Aan de vergunninghouders, slij ters en tappers, .is nu da beslissing of de bcrrel een centje cl uur der zal worden gemaakt, ofwel.... een tikje slapper. i ÏWÜj: vernemen uit Schiedam, dat cenige distillateurs het plan zouden zouden hebben opgevat, om het ge distilleerd aan de afnemers tot een lager percentage te leveren, doch van verschillende debitanten vernamen wijt da.t de kleinhandel, zich aller minst met zulk een besluit zou ver- eein igen. Dat bij deze groote verhoogiin'g1 van den accijns evenwel in ieder geval door da kleinhandelaars a;a,n maat regelen, ter compenseering zal wor dtin gedacht, is begrijpelijk. Een prijsverhooging van f 27 op pen H.L. alcohol van 50 pCt., wat neerkom,t op ongeveer f 21.50 voor elke hon derd liter jejnever zooals die a,an den kleinhandel gewoonlijk wordt gele verd, moet door de verbruikers ten slotte worden betaald, dat is zeker. Ih Haarlem zullen reeds morgen avond de klei nh andclaren vergade ren, ook 'in andere plaatsen zint men op 'eendrachtige en samenwerkende actie.. [Wiat Wie dfeh goeden weg oordeelen. Intusschen hebben we in het bo venstaande da maatregelen korte lings uiteengezet die binnen eenige dagen door velen zullen moeten wor den genomen.. Verschillende vragers hebben door deze uiteenzetting1 ant woord bekomein op wat ze ons vroe gen. [Wij, zijn overigens gaarne tot verdere gewen schte inlichtingen be reid, voor zoover we daarin kunnen voorzien. f:t EEN VERKLARING VAN HET DUITSOHE CENTRUM. De Centrums-bladen publiceeren een belangrijke verklaring van de Cen trumspartijzooals die in de vergadering van de Centrumsfractie in rijksdag en Pruisisch Huis van afgevaardigden, in gemeenschappelijke vergadering is opgesteld en aangenomen. Afgevaardigde Roeren herinnerde eraan, hoe over het karakter van bet Centrum indertijd heftige discussie gevoerd was en hoe er blijkbaar om trent dat karakter misverstand heersch- te. Daarom besloot men een principieele uiteenzetting te geven van het karakter, dat de Centrumspartij heeft. De voornaamste passages van de verklaring luiden aldus: „De Centrumspartij is een politieke, niet confessioneele partij. Zij staat op den bodem der grondwet van het Duitsche rijk, die van de afgevaardig den eischt, zich als vertegenwoordigers van het heele Duitsche volk te be schouwen. Daarom si reeft de Centrums partij naar de bescherming en de volle gelijkgerechtigdheid van alle staatsburgers, wier belangen zij met onafgebroken het oog te houden op de welvaart van het geheel en de ontwikkeling van alle klassen te vertegen woord'gen zoekt." Dan wijst de verklaring daarop, hoe dit karakter van het Centrum geëiecht wordt door het program van het Centrum, opgesteld in Mei 1871 en herinnert er voorts aan, dat de Lentrumspartij met dit principiëel karakter niet in strijd is geweest toeD het bij den kuituurkamp tegen de maatregelen optrad, die toen genomen waren tegen de Katholieke kerk. Ook bij de vervulling van dien plicht, heeft bet Centrum nooit zijn karakter van politieke partij verloochend. „Afgezien, zoo gaat de verklaring dan verder, van haar program biedt het feit, dat bijna al haar kiezers en leden tot de Katholieke kerk behooren genoegzame waarborgen daarvoor, dat de Centrumspartij voor de rechtvaar dige belangen van de Duitsche Katbo iieken op alle gebied van openbaar leven uitdrukkelijk zal opkomen. Daardoor verliest de Cen, trumspartij niet het karakter van een zuiver politieke partij." Ten slotte wijst de verklaring erop, dat het lidmaatschap van de partij nooit afhankelijk geweest is van het belijden van het Katholieke geloof Altijd hebben er ook andersdenkenden toe behoord, die natuurlijk de kwes ties, welke den godsdienst betreffen, naar de grondstellingen van hun geloof beoordeelen. Dat samenwerken noemt de verklaring een waardevol onderpand voor de bevordering van den vrede onder de Christelijke confessies en een middel om datgene te beschermen, dat haar gemeen is. De verklaring is onderteekend door de besturen van de centrumsfractie in Rijksdag en Landdag, eenparigv en eenstemmig. DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA GE PROCLAMEERD. Koning Elward heeft Donderdag de Zuid-Afrikaansche Unie geprocla meerd. De Eügelsche Staatscourant bevatte Zaterdagavond bet gewichtige besluit, luidende „Op en na den eenendertigsten dag van Mei, een duizend negen honderd en tien, zullen de koloniën Kaap de Goede Hoop, Natal, Transvaal ei Oranjerivierkolonie vereenigd worder in een Wetgevende Unie onder eene regeering onder den naam van de Unie van Zuid-Afrika." Dat is een dag met een streepje I DE STAKING IN NIEUW-ZÜID- AVALES. De staking der mijnwerkers van Nieuw-Zuid-Wales, waarover we on langs een en ander mededeelden, wordt door de arbeiders met ongemeene energie volgehouden. Reeds verscheidene bemiddelings voorstellen, die niet aan de eischen van het stakingscomité voldeden, werden zonder aarzelen van de hand gewezen. Thans doet de vereeniging der mijneigenaars het v norstel, om het geschil aan een door beide partijen te benoemen scheidsrechters voor te leggen. Op het oogenblik staken 12,300 mijnwerkers. Niet minder dan 14,300 werklieden, die andere beroepen uitoefenen, kun nen tengevolge der staking niet ar beiden. Op de reede van Sydney liggen vier en zestig stoombooten, die, bij gebrek aan steenkolen, niet kunnen vertrekken I I)e Weensche vergiftigingszaak. Men zegt dat de autoriteiten cen nieuw spoor in de cyaankali-zaak heb ben gevonden en dat weder een mili tair gearresteerd is. Die geruchten wor den niet tegengesproken, zoodat men in de kringen, waarin men van Holrich- ter's onschuld overtuigd is, reeds voor ziet dat Hofrichter spoedig in vrijheid zal worden gesteld. Uit Weencn daaren tegen wordt gemeld, dat bij het on derzoek nieuwe bewijzen tegen Hof- riheter zijn gevonden, zoodat de mee ning, dat hij wel de dader ia, versterkt werd. Opmerkelijk is bet, dat de apo theker Ritzberger, evenmin als zijn be diende, in staat waren bij de revue van het geheele regiment, den soldaat te rug te vieren, die het cyaankali heeft gevraagd, en dien zij zeker waren, te zullen herkennen. De geheele zaak is nog altoos in een geheimzinnig waas gehuld. Heden zal Hofrichter voor de tweede maal worden gehoord. De Czaar als soldaat. Czaar Nicolaas verveelt het, schijnt het, om zoo streng bewaakt te worden. On geve,er een maand geleden liet hij van het 16e regiment fuseliers „Alex ander III", een volledige marschtcnue van een soldaat halen, trok deze aan, en maakte daarop met een dienstge- weer en 120 patronen, benevens een waterflesch "behangen, in de omgeving van Livadia, in zijn eentje een wande ling van twee uren, over een afstand van 10 werst, waarbij hij gelegenheid had, een voorbijrijdend officier, volgens voorschrift te groeten. Veertien dagen later maakte de Czaar een tweede wan deling in den uniform van een onder officier van het le bataljon fuseliers van de lijfgarde, zoodat de keizer per soonlijk de volledige veldtenue vanden soldaat beproefde en de voordeelen der uitrusting van de leger- en gardesol daten kon vergelijken. De uniformen en het g eweer, door den Czaar gedra gen, zullen door de betreffende regi menten als kostbare relikwieën worden bewaard. De Marseillaise' in het polifie-burean. Onlangs Ls voor het Rijksland Elzes- Lotharingen het verbod de Marseillaise of andere „opruiend"-werkende melo dieën. in het publiek voor te dragen, wèer opgehaald, naar aanleiding van cen Zwitser, die zijn te ver gedreven onvoorzichtigheid met verbanning moest bezuren. De herhaling van dit verbod herin nert aan een aardige geschiedenis, wel ke omstreeks 1890 zich afspeelde in Miilhausen. In de toenmaals nog zeer recalcitran te hoofdstad van den Boven-Elzas, lette de politie scherp op de naleving van de voorschriften, gegeven „zum Schufze des Deutschtums". Wie voor een half jaar warm en veilig onderdak wilde hebben, behoefde op straat alleen maar „Vive la France"! te brullen. In Miilhausen woonde in die dagen een; jonge, Duilsche koopman, naar li chaam en geest van vreemde smetten vrij. Hij had een mooien bariton, en in zijn vrijen tijd vermaakte hij zich zelf en zijn vrienden met menig lied. Zoo zong hij op een mooien zomerf- schen Zondagmiddag voor zijn vrien denkring liederen van Brahms en Schu mann. O.a. „Die beiden Grenadiere". En zooals op een warmen zomermid dag ook het gebruik is in Miilhausen, de ramen stonden open, zoodat het forsche orgaan van den jongen koop man ver op straat te hooren was, in de vrije natuur. Maar twintig jaar geleden was tlc natuur in Miilhausen nog niet zoo heel vrij. Plotseling wordt er geklopt, en een politieagent verscheen te midden van den vro olijk en vriendenkring. „Hier is de Marseillaise gezongen!" „Geen sprake van." „Maar ik heb het zelf gehoord. Dat £s niet weg te praten." Do koopman, die begreep dat de agent het slot van „Die beiden Grenadiere" had staan afluisteren, hield zich van den domme. Maar de agent maakte proces-verhaal- op. En den volgenden dag moest de zanger verschijnen voor den commissa ris van politie. De koopman ontkende, protesteerde zelfs tegen zoo'n heschuldi- diging. En om zich te rechtvaardigen had hij dó muziek meegenomen van het lied door den agent gehoord. „Ja, ik ben absoluut onmuzikaal", zei de commissaris, „maar zingt u het lied eens voor." Do koopman zette zich in postuur en begon: „Nach Frankreich zogen zwei Grenadiere...." De- commissaris, wachtmeester en agenten luisterden vol aandacht naar de mooie stem. Ten slotte kwam de Marseillaise-melodie. De agent grijns lachte. Hij had zich dus toch niet vergist. De commissaris glimlachte belceke- nlsvol. Met cen woord van verontschuldiging en mot een dankbetuiging voor de mooie voordracht, sloot do commissaris het onderzoek. Vierduizend Spaansche reservisten uit Noord-Afrika zijn naar huis toe gezonden. Dat gaat goed! China protesteert weder in een di plomatieke nota tegen Rusland's optre den in' Mantsjoerije. De Kongokwestic zial door 'n int. conferentie, op voorstel van Duitsch- laaid en Engeland, worden uitgemaakt. Er loopem weer geruchten over Koning Leopold's abdicatie. De vorst wordt meer en meer impopulair. H. M. de Koningin Moeder ia den Haag. Met een vertraging van 29 minuten is H. M. de Koningin Moeder Vrijdag middag met den gewonen trein var. 4,25 waarin een salonrijtuig van de Centraal-spoor was gehaakt, per Staats spoor uit Apeldoorn in de Residentie aangekomen, voor het doorbrengen van haar gewoon winterverblijf te dezer stede. Zij werd ontvangen door den grootmeester van Haar Huis, jhr. De Ranitz, door den gouverneur der Residentie en door den Burgemeester Op het perron en in de Rijnstraat werd zij door een vrij talrijke menigte begroet. In een gala-hofrijtuig begaf H. M. zich naar baar paleis in bet Voorhout. Verkiezing Wijk bij Duurstede. Men seinde Zaterdag uit Utrecht aau „De Residentiebode" Het bestuur der Centrale R. K. kiesvereeniging van Wijk-bij-Duur- stede vergaderde te Utrecht. Öp deze bijeenkomst werd besloten, om aan de algemeene vergadering, die a.s. Zater dag zal gehouden worden, te advisee- ren uit te komen met een eigen R. K. candidaat. Het streven van het bestuur der R. K. kiesvereeniging was, te voren een conferentie met bet bestuur dei Centrale A. R. kiesvereeniging te houden, teneinde tot overeenstemming te geraken. Alle pogingen zijn daartoe aange wend, doch te vergeefsch. Het bestuur der Centrale A. R. kiesvereeniging beeft eerst een algemeene vergadering gehoudeD, waarin, tegen het advies van dr. Knyper en andere voormannen der antirev. partij, werd besloten met een eigen A. R. candidaat uit te komen. Toen derhalve het bestuur der R. K. Centrale ten slotte gehoor kreeg bij de A. R, Centrale kiesvereeniging stond men voor een voldongen feit. Nader overleg bleek doelloos. Het bestuur van de R. K. Centrale blijft Diettemin bij zijn voornemen aan de algemeene vergadering te adviseeren een R. K. candidaat te stellen en heeft dit aan bet bestunr der Centrale A. R. kieBvereenigiDg medegedeeld. Modertuje beeldstorm ers. Men, meldt uit Schiai op Geul, van 1 Dec.: Jledeinoehtdnd bemerkte men lor pliaatse „de drie beeldjes", dat 't O. L. Vr.-beeld en het Johamiesbeeld verdwe nen waren. Metn; vond het O. L. Vr.-beold echter eeltige meters verder terug, liggende op dm grond, met verbrijzeld voetstuk en tevens een arm vernield. De heelden zijn 't eigendom van,den heer l)o Villcrs, wonende op het kas teel „Chatoen" alhier. De marechaussee van Valkenhurn doet ijverig onderzoek naar de daders van deze laffe vernieling, die de ge moederen der inwoners op een onge wone wijze in beweging heeft gebracht. Wat men! al niet beleent! Aan jde Uitrechtsche Bank van Leening is he leend een kunsthand! De" eigenaar van uat artikel, dat is af- en aan te schroeven, bad, om aan geld te ko men, zijn hand afgedraaid en die naai de bank van leening gébrachtwaar hij er f 1.50 voor kreeg. De ongelukkige stakkerd die aldus handelde^ loopt nu in de stad rond zonder hand, welk kunstwerk hij den pandjeshouder be rust, totdat het wordt ingelostI Tot. dusver kwam het te Utrecht nog niet voor, dat men ook kunstledematen be leende.... Deze hand was de eerste! Dc ellende moet wel lo-t het toppunt zijn opgevoerd, als men overgaat tot zulke dingen. Inbraak te Rotterdam. Zaterdag nacht is te Rotterdam .ingebroken in de Schiedamsche Voorschotbank van P. van der Helm, aan de Tiendstraat. De-dieven kwamen het pand binnen door op het dak een lichtraam te ver breken, waar zij zich hebben laten door zakken .Zij maakten zich meester van een groot aantal kleine gouden en zil veren voorwerpen, waaronder een aan tal gouden dameshorloges. De eigenaar was tegen inbraak ver zekerd. Dieven aangehouden. Zaterdagmor gen zijn gevankelijk naar 's-Hcrtogen- bosch getransporteerd, Petrus van den Akker en Hendrikus Merkx, arbeiders te Schijndel, verdacht van diefstal van enkele duizenden marken ten nadeele der weduwe Opgenorrth, te Kerren- donk, Pruisen, in October j.l. gepleegd. Kerkdiefstal. Zaterdagnacht heb ben inbrekers zich laten insluiten in de R.-K. Kerk van do H. Rosalie in de Leeuwenstraat tc Rotterdam. Zij hebben zilveren beeldjes en een zil veren plaat van het tabernakel gerukt, een offerblok gestolen en een ander ge forceerd. Op een der daken vond men cen jas, waarin verschillende der ge stolen voorwerpen gewikkeld waren. Blijkbaar hadden de boeven daar geen raad mee geweten. De moord te Snrhuizum (Er.). Het mes, waarmee dc moord op vrouw Hoekstra gepleegd werd, is eindelijk door do marechaussee gevonden in een vijver bij Bumatille, tusschen Surhui- zuw en II ark erna —Opeind e. Doodgebleven, De ongeveer vijf tigjarige werkman té Amersfoort woon achtig en te Zeist werkend, liep Za terdagmorgen, om den trein te halen, zoo bard, dat hij onderweg in den trein aan dc gevolgen van overhaasting overleed. Een, slachtoffer van dien storm. De „Leeuw. Ct." meldt: Vrijdagmorgen heeft de storm in do nabijheid van Leeuwarden een slachtoffer geëisciit. Do melk vaarde r A. Visser, uit Hern- pens, keerde tusschen 10 en 11 uur vaii de zuivelfabriek op de Waeze, naar huis terug. In de Nieuwe Greuns, voor hij de Froskepotle, moest zijn zoontje ileege emmers na.ar een paar hi>eren aldaar brengen. De vader liep in de lijn. Toon de jongen na eenige minuten te rugkeerde, vond liij wel de onbeheerde schouw; dc vader was echter verdwe nen. Radeloos liep hij terug om hulp to halen. Toear hij met deze kwam ter plaatse waar hij do schouw had verlaten, vond men spoedig daarop den mctlkvaarder verdronken .Een rukwind schijnt hem van den wal te hebben gesleurd. Hij laat een vrouw met een zestal kinderen achter. Eon treurige St. Nico hues. In de tweede Lindendwarsstraat 7, drie hoog voor, te Amsterdam, woont de weduwe Roodemont, die met uit werken gaan voor zich en haar dochter den kost tracht te verdienen. De laatste week was 't haar nog al voor den wind ge gaan; eenige dagen achtereen had ze werk gevonden en dus kon er wel een Sint Nicolaasverrassing voor de dochter af. Met het geschenk onder haar schort kwam ze Zaterdag tegen zessen thuis. De deur was als naar gewoonte ge sloten en in de kamer vond ze alles in de beste orde. Gauw nu maar 't ca deautje verbergen. Een, twee, drie wer den de sleutels uit een kast gekregen, om de lade, waarin alles wat achter slot behoorde te zijn, bewaard werd, open te maken. Tot haar groote ver bazing bleek deze echter niet dicht te zijn. Zou ze 't den laatsten keer vergolen hebben? Haastig rukte ze de lade open cn kwam toen tot de vree- selijke ontdekking dat alles wat ze aan waarde bezat, was verdwenen. Men had zich meester gemaakt van een po*e- monnaie met f 42, do spaarpenningen van lange, lange jaren, cen duitie voor den ouden dag, met ontzaglijke inspan ning bijeengegaardeen beursje, bevat tende f 1.25, cen gouden remontoir-hor loge en een dito ringetje met steen. Men kan zich de droefenis der we duwe voorstellen. Vermoed wordt dat iemand, met de omstandigheden van 't gezin bekend, den diefstal beging. Het slot der Iade toch was niet bescha digd en werd dus waarschijnlijk ge opend met <len sleutel, waarvan de bergplaats alleen ingewijden bekend kan zijn. Een lijk aangespoeld. Zaterdag morgen is te Hoek van Holland aange spoeld een in verren staat van ontbin ding verkeerend lijk. Het hoofd ont breekt en men weet niet of het van een man of vromv is, daar de identiteit onmogelijk is vast te stellen. Per as is het naar het lijkenhuis 1o 's-Graven- zande gebracht. In een moeras omgekomen. Te Liehtoert (N.-Br.), is de heer Heijnen, rentenier, in de duisternis nan het pad afgeraakt, en in een moeras terecht gekomen. Hij zonk zoover weg, dat hij er met geen. mogelijkheid kon uitkomen. Toen men den ongelukkige vond, bleek hij door koude en ontbering ^nngekomcn te zijn. Verdronken. In het dorp Sieben- gewald, bij Gennep, vond men in een sloot langs den weg liet. lijk van een aldaar wenenden timmerman, die van zijn werk komende, op weg naar huis, door de duisternis misleid te water moet zijn geraakt cn verdronken. Gered. De boot van de Hoüand- Friesland-lijn, die al menig schip be houden heeft binnengesleept, had Za terdagmorgen weer een vrachtje. Na bij Urk trof de boot een schip „Op Hoop van Zegen", schipper Bekker, aan, dat de noodvlag in top had. Het schip was op weg van Antwerpen naar Groningen cn geladen met lijnzaad. De ;,Op Hoop van Zegen" had 't roer verloren en lag reeds vele dagen op hulp te wachten. De Holland—Fric.s- landboot sleepte het schip naar Lem mer. Twee tjalken vergaan. Met de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1