Woensdag 8 dec. is©». DAGBLAD voor NOORD- en 7'1'D-HOLLAND. ADVENT. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. fCiff»«S«ti*liuiawMt 29<"Si-33^ HaaHeevs 34ste Jaargang No. 7062 8. Bureaux van Redactie en Administratie IniereensmiEBiaal Teleffonsnvscarsssner1 1426. Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RiCARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, int. Telefoon 1020. Alle betalende aböianés op dü blad, die lo het besit eene? verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De nitkeering dezer bedragen svordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe dracht II. Qtt nummer bestaai uit twee bladen. EERSTE BLAD. rjr Volksbond en vakorganisatie. BELGIË. SPANJE. KRETA. AMERIKA. EUH DMH£MSCHE CMUiï ABOBIIlïSEBTSPBMSi Per S maanden voor Haarlemf 1,86 Vooï da plaatsen, waar een agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.86 Voo? de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummer, 0,08 PRIJS OER AOVERTES.TIÊN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). GULDEN bij -=- <hiu~" auu sa 150 100 60"!:' Si C7C2UC2V 3110 15 GULDEN bv verlies van éeu anderen vinger Onlangs bespraken wij het nieuwe dement, dat in de verhouding tusechen de R. K. vakorganisaties en den R. X. Volksbond is gekomen door het Onderlinge besluit van den R. K. Bond 'an post- en telegraafbeambten. Dat nl. de afdeelingen van dezen bond niet mogen zijn aangesloten bij sen algemeene werkliedenorganisatie, die niet een verbod van staking in de Statuten heeft staan. Ons artikeltje heeft in arbeiders kringen de aandacht getrokken en instemming gevonden. Met name de „R. K. Gemeente Verkman" bespreekt het en deelt Volkomen onze bezwaren. Nu is het eigenaardige, dat onze R. K. Gemeen tewerklieden wat staking betreft in precies dezelfde conditie verkeeren als de postmannen En toch: de R. K. Gemeentewerk lieden Damen zulk een bepaling niet th hun Statuten op! Terecht merkt dan ook het orgaan ▼an deze categorie werklieden het volgende op: „Het komt ods voor, dat eene ver- leniging in haar statuten neerlegt de middelen, welke zij wel, doch niet de middelen welke zij niet gebruikt om haar doel te bereiken." Zeer jnist. En ook de volgende opmerkingen zijn ad rem en worden ten volle door ons onderschreven: „Maar niettegenstaande dit alles, kunnen wij niet begrijpen, dat dit tengevolge moet hebben afscheiding van, laten wij maar zeggen, van de R. X. Arbeiderebeweging. Al vormen wij een onderafd. van den Volksbond enz., wij staan toch vrij in onze actie, en om nogmaals de „Nieuwe Haarl. Courant" te citeeren, wij kunnen tegen onzen wil toch nooit in een staking worden betrokken. De verschillende vakafdeelingen vormen den nationalen Bond, die op zijn beurt toch geheel onafhankelijk, zelfstandig zijn actie voert. „Laten wij ten overvloede hier nog bijvoegen, dat zelfs aansluitiög by het R K. Vakbureau onmogelijk is. Ook dit lichaam heeft geen dergelijk artikel in zijn statuten. En toch in de toe komst moet dit het centrum vormen in onze R. K. Vakorganisatie, waarbij alle Vakbonden zijn aangesloten. „Moet hier nog worden aangetoond, dat, al zijn wij werklieden, in publiek recht telijken dienst, een buitenbeentje in de Vakbeweging, het verband tusechen ons en het overige deel der arbeidersbeweging zeer innig is? Moet hier nog worden aangetoond dat wij er zeer zeker belang bij hebben, dat de arbeidsvoorwaarden i» de particu liere Dijverheid goed zijn Wat dan natuurlijk tengevolge heeft, dat wij de actie der werklieden in deze be drijven financieel en zedelijk moeten steunen (ook bij eene wettige staking) Ook in tegenovergestelde richting kunnen en moeten deze stellingen worden toegepast, behoudens het tus schen haakjes geplaatste natuurlijk. „Maar om dit te bereiken, is nauwe aaneensluiting noodig tusschen de verschillende vakvereeuigingen. Plaat selijk moeten deze elkaar ontmoeten op de gecombineerde vak besturen ver gadering, en landelijk in ons „R. K Vakverbond." Dan zal men elkaar beter begrijpen. „Zij ten slotte nog opgemerkt, dat het de uitdrukkelijke wenech van Mgr. Gallier is, dat de vakvereeniginger deel uitmaken van den R K. Volksbond ra zijn bisdom. Hoe dit overeen te breneen is met bet besluit van den R. K. Bond van Post- en Telegraaf- ceamoten is ons een raadsel. Meer licbt in deze zaak is dringend nood zakelijk. „Wij willen eindigen met de vraag, welke ook door de „Nieuwe Haarl. Courant" aan het slot wordt gesteld: „Is dit misschien iets voor het Bureau uer R. K. Vakorganisatie?" doch deze positiever maken, ja zelfs het antwoord daarop geven en zeggen. Deze zaak behoort zoo spoedig mogelijk door het R. K. Vakbureau behandeld te worden „Wc zijn aan den ingang1 van het KérkeJijk jaar: (in den tijd van voor bereiding- tot Christus' komst op Kerstmisdag. 't Heele Roomse he leven wacht daarop, en nooit begrijpen we zoo goed dat de levensdagen zijn dagen van voorbijgang, als in zulke dagen van voorbereidend wachten O, lang niet allen onder ons den ken er aan. En die er aan denkon, misschien veelal niet genoeg. Daarom mag de dagelij ksche vriend des huisgezins (heet zóó niet vaak de krant tusscheji do be slommeringen van 't bezige, leven door, zoo wel 'n maal een ernstig woord van herinnering doen hoore|n, niet waar? Ter opbeuring en sterking. (Kant 't wezenlijk, waarlijk wach ten steunt op vertrouwen en hoop, en zoo we spreken over een voorbe reiding tot het groote en heilige, dan erkennen we immers daarin het vaste geloof aan de komst van den Heerschar over alle dingen, die al les zal keeren en zetten naar Zijn hand, ((lie zal zegepralen trots alle vijandschap en goddeloosheid Onzen tijd is al zóó, als vele tijden voer Katholieke harten waren. 't Geweld en de zedeloosheid, de Christenhaat en de schimp op al len die r echtgeloovig zijn, de lauwe onverschilligheid en gemakkelijke neutraliteitregeeren over de wereld! En wat do Katholiek, die in het diepst van zijn innig wezen da:n toch weet dat al dit aardscihe is om wille van het eeuwige, als Katholiek zegt of doet, dat wordt hem aan gerekend als een misdaad. Begraaf uwen godsdienst in uw binnenste, zoo heet het, maar stel dien niet uit aan uw deur, of toeken dien niet op uw voorhoofd. Immers, ge zoudt er een ander, niet-godsdienstige, mee lastig val len Hij zou zich ergeren Ze vragen niet, die ons verwijten dat wij het land zouden deelen in partijschappen, of hiin „neutrali teit", of hun indifferentisme1 ons pijn lijk aandoen, of de wereldbeschou wing die wij hebben uit onzen gods dienst, ons niet den plicht oplegt te zorgen voor het geestelijke heil van onze geloofsgenooten en zoove- len we kunnen hereiken, vóór al het ander©1 O neenze zijn indifferent, en achten dat de hoogste geestelijke ei genschap, waarnaar alle anderen zich moeten schikken. Zoo komen ze er toe om' te zeggen „wat zoudt gij, Roomschen, een rus tig leventje kunnen hebben, als ge u maar niet inliet met die politiek en het bestuur van stad of staat!" Alsof de. Katholiciteit een zaak ware van het geweten alleen, en dit geweten iets geheel afgescheidens zou zijn van den overigen meosch De noodwendige drang, de noodza kelijkheid om Roomsch, geloovig te zifh, in alles wat- we doen of la ten, die drang wordt niet begre pen door hen, die het levende geloof afwijzen, en helaas is het aantal derzulken groot, en zijn ze machtig door steun van velen, door woord en daad en hulpmiddelen! v Zoo zijn de tijden zwaar voor de gelocvigen der kerk, zooals ze het altijd haast geweest zijndagen van strijd. Maar we hebben in dezen tijd van voorbereiding' en wachten een exem pel, hoe we dien strijd moeten ver staan Als een wachten op de verlossende kdmst van den koninklijken Messias, als een vertrouwensvolle afwachting van den vrijheid- en heil-brengenden God, wiens verschijning vrede be- teekent na den strijd, en overwinn ing na het gevecht. „Hemel en aarde zullen voorbij gaan, maar Mijne woorden zullen niet voorbijgaan!" Die Evangelie woorden van den eersten Advent- Zondag teekenen al het onverwoest baar vertrouwen dat we moeten be zitten in den hoeten strijd van den 'dag. i „Maakt nu recht den weg desHee- ren"bereidt u Voor, en bij al uwe versterving, verheugt u in de komst van den redder der volkeren Dat is de Adventsles voor den Rocms'ehe, die den harden strijd voert onzer dagen voor zijn geloof, óók buitenshuis Zeker: hij ziet den ernst dezer tij den wel inhij1 weet hoe er gestreden moet worden en onvervaard gestre den tegen anderen in, die hem willen weren van het maatschappelijk en openbaar werk óm zjjn geloof. En 't borrelt wel eens op uit ons hart zoo droevig: .jWiie kan bel oven dat do vreugde van den Kerstdag ons zal blijden? Zijn 't eind'ïijk niet des werelds laatste tijden Maar in de hope van de zegepraal, het oog op God gericht, hebben we aan de voorbereidend-wachtende stemming' van den Advent het. le- vensvoorbeeld, en klinkt dadelijk in ons op dat lichtende „in Te speravi", door denzelfden dichter2) zoo schoon in smijdige Dietsohe taal omgezet: „Ik hope in U, die, middenvast Onwandelbaar in 't wezen staat die rondom U. dat waa.nt en waad om Uwentwille in 't leven laat. Ik hope in U. dien tal noch tijd en tikt, dis één, die eeuwig zijt!" U-Guido Gezelle: uit „Tijdkrans". 2) Guido Gezelle: uit „Rijmsnoer". DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BRUSSEL. De koning heeft tot burgemeester van Brussel, als opvolger van de Mot benoemd den scbepen voor openbaar onderwijs Adolphe Max. Zijn benoeming heeft reeds aan leiding gegeven tot de ontslagaanvrage van de schepenen voor financiën en openbare werken, daar zij de benoeming van schepen Max als den joDgste ODder hen als een beleediging be schouwen. In den gemeenteraad verwacht men dan ook heftige incidenten naar aan leiding van deze benoeming. De eenige troost voor het liberalen- dom, dat in het katholieke België over de hoofds'ad met behulp der socialisten den haas speelt in bet stadhuis, is dat Max óók liberaal is. De persoonlijke gevoeligheden van „ik ben de oudste" zullen dus op den duur wel vergaan in blijdschap dat er toch geen clericaal in Brussel regeert DE FERRER-HISTORIE. De internationale vrijmetselaars- en anarchisten bende, gesteund door alles wat anticlericaal is, legt zich bij de veroordeeling van Ferrer niet neder! Integendeel! Niet alleen dat niets wordt herroe pen van de lasteringen tegen de ka tholieke kerk en tegen Spanje, ofschoon daaromtrent du toch wel alles is bekend (de Maasbode voert een rus- telooze en iezenswaardiee, felle cam pagne tegen onze Nederlandsche liberale pers over dit punt!) doch men zal nu pogen Ferrer „in eere te herstellen" De „vriendin" van Ferrer, juffrouw Soledad villa franco, met een troep socialisten en anarchisten, leidt dit spelletje en heel de internationale beDde doet er aan mede. Nu we dan eerlang weder in allerlei liberale enneutrale bladen paci fiek over de heele Ferrersch an dalen sullen hooren heenpraten, is het de uoeite waard om nog eeDS in het kort te zeggen, waarop in zake Ferrer de zaken staan. Vooreerst is deze Ferrer alles be halve de „nobele" figuur geweest, die ioor heele en halve socialisten ten hemel geheven is: de onthullingen a. van Maximiliaan Harden in diens „Zukunft" leeren ons iets geheel raders in hem zien, n.l. een slecht luisvader, een verfoeilijk intrigant. geldzoeker van slecht allooi, die zijne anarchistische doeleinden onder mom van vroomheid en nobele baren verborg. Maar, ook tegenover zoo iemand zou een onrechtvaardig doodvonnis iets verscnrikkelijks zijn. Doch ook in dit opzicht d ent, men voorzichtig te zijn met zijn oordeel. In geval van oproer, brandstichting en plundering, zooals te Barcelona is voorgekomen, richt niet de burgerlijke rechter, over wiens afwezigheid men in dit geval jammerde, maar de krijgs raad en zeer terecht 1 De rechts pleging van den krijgsraad moge geen model van moderne rechtspraak zijn. in SpaDje noch ergens elders, zij is in zulke gevallen noodzakelijk tot herstel der orde en biedt toch altijd zekere waarborgen. ÜZelfs als we zoo zacht mogelijk oordeelen, moeten we toch aannemen, dat Ferrer lo. niet zoo onschuldig is geweest als men het heeft doen voor komen; 2o. de uitbundige sympathie, hem van allerlei kariten bewezen, ook persoonlijk niet waardig is geweest; en 3o. vooral, dat wij ons wachten koning Alfonso verantwoordelijk te stellen voor het gebeurde. Wat het laatste betreft, men moet zich verbazen over de lichtvaardige wijze, waarop overigens ernstige bla den zich zedelijk medeplichtig hebben gemaakt aan eventueele anarchistische aanslagen op dezen vorst, die zich in dezen niets te verwijten heeft. Ziedaar heel in het kort, en zoo onpartijdig als maar mogelijk is, weergegeven wat iedereen van Ferrer en de Ferrer-historie zeggen moet. Ieder, Katholiek of niet. Als men no daarenboven het on waardig geschreeuw nagaat dat tegen de katholieke kerk hierbij is aangeheven, dan moet men al van den aanvang af heel voorzichtig staan tegenover deze beweging om Ferrer „in zijn eer te herstellen". Behalve juffrouw Soledad, die b.v. door de „Nieuwe Courant" heel kalm pjes „de vrouw van Ferrer" genoemd wordt (Haagsche leden soms?) zit bij deze beweging vóóraan de Belgische socialist Lorand, die de executeur testamentair is van Ferrer en de Parjjsche anarchist Jaurès 1 We zullen eens afwachten, wat nu spoedig ook liberale en neutrale bladen en blaadjes over deze beweging gaan vertellen 1 WEER CRISIS? 't Loopt alweer op crisis uit in Spanje. Het liberale Ministerie Moret, dat tóch al erg zwak staat, heeft nu onderling ruzie, daar Moret tegen den minister van Oorlog is aan generaal Weijler een hoogeren rang wil geven. Verzekerd wordt, dat Moret onmid dellijk, nadat de gemeenteraadsver kiezingen achter den rug zijn, den koning de kabinetskwestie zal voor leggen. Een „meer-geprononceerd liberaal" ministerie, onder voorzitterschap van den oud premier Montero Rios, wordt waarschijnlijk geacht, aldus melden de liberale bladen. Moret schijnt naar den zin der Loge niet anticlerioaal genoeg te wezen. DE TOESTAND. De speciale correspondent van de „Daily Telegraph", die op Kreta het oordeel over de Kretenser kwestie van de voornaamste eilanders is gaan vernemen, heeft nu uit Athene zijn bevindingen aan zijn blad geseind. Hij schijnt door de invloedrijkste Kretensers gemachtigd te zijn tot de verklaring, dat Kreta in geen geval tevreden zal zijn met de autonomie alleen. Men wil absoluut niets anders daD de vereeniging met Griekenland 1 Willen de mogendheden niet helpen, en durft Griekenland niet, dan zal Kreta zelf voor zijn belangen zorgen en zal desnoóds niet terugschrikken voor een bloedbad, zooals nog nimmer op het eiland vertoond is 1 Die heeren schijnen nogal bloed dorstig gezind te wezen I EÉN' BOODSCHAP VAN DEN PRESI DENT. President Taft heeft een presiden tieele boodschap aan het Huis var Afgevaardigden gezonden over politieke en fioancieele zaken. Zijn eerste. W> zullen er wel nader op terug komen Nadat de boodschap was voorge lezen is het Huis tot Vrijdag ver daagd. De boodschap heeft een hoogst gunstigen indruk gemaakt, meldt men uit New-York. Een noodlottige vergissing. Mevrouw G ener tine, echtgenoole van een lid van de handelsrechtbank te Clermont-Ferrand, heeft bij de berei ding van een chocoladepudding, bij ver gissing arsenicum, dat gekocht was om ratten te verdelgen, in plaats van sui ker gebruikt. Zij zelf, haar echtgenoot en dc oudste dochter, zijn kort, na van de pudding gegeten. te hebben, gestor ven. De toestand van de andere, 19- jarige dochter van mevrouw Genertine en van dc twee klein-kinderen, is hope loos. De meest moderne kindercourant.' Te Parijs is voor de jeugdige avia- toren, die in den tuin der Tuïleriecn en in het BoLs de Boulogne hun vlie gers oplaten, door een knaapje, Geor ges Rouard, een courant uitgegeven on der den titel „L'Echo du Cerf-Volant". Het blaadje heeft reeds meer dan twee honderd abonnó's waaronder ook, naar de jeugdige directeur met troLs ver zekert, volwassen personen en „col lega's" van de hoogere luchtvaart, zoo als Delagrange, die den ondernemen- den jongen zelfs een felicitatie-brief zond En daarmee maakt hij nu reclame. De cholera te Moskou. Naar uit Moskou wordt gemeld, breidt de cholera daar ter stede zich meer en meer uit. Gisteren werden wederom tien nieuwe gevallen gecon stateerd. Er zijn drie barakken opge richt. Een lommerdbriefje van anderhalf millioen. De juweelen van Abd-el-Azis, zou den eergisteren te Parijis verkocht wor den. De Parijsche lommerd had er enkele jaren geleden 1,200,000 frank op voorgeschoten. De waarde werd |op 3,000,000 frank geschat en nu zouden de juweelen in het openbaar onder den hamer komen, omdat de sultan den termijn van inlossing had laten voor bijgaan. Sultan Moclai-Hafid heeft zich echter tegen den verkoop verzet omdat de edelgesteenten, als Marokkaansche kroonjuweel-en, aan den beheerscher der geloovigen in Marokko behooren. De vertegenwoordiger van Moelai Ilafid kon het lommerdbriefje van Abd-el-Azis niet overleggen, dat zou verloren ge gaan zijn, maar bood in plaats daarvan een cheque Van 1,500,000 frank aan. De verkoop van de juweelen Ls nu opgehouden en de anderhalf miljoen frank zijn als onderpand achtergelaten. Indien hel lommerdbriefje niet gevon den wordt, zal de verkooping nu toch over een maand plaats hebben. Een Fransch blad meldt, dat de Fransche Consul te Fez het lommerdbriefje in zijn bezit zou hebben. Koning Leopold. Wij lezen in de „Nieuwe Gazet": De berichten over den gezondheids toestand van koning Leopold luiden vrij ongunstig, zoo wij een niet-officieel be richt in de „Brusselsche Gazette" ge- looven mogen, 't Is met den vorst niet onrustwekkend maar toch tamelijk erg gesteld, zegt deze confrater. Tot hier toe was nog slechts een Jidmaat ver lamd; maar thans heeft die verlam ming zich uitgebreid, zoodat de zieke van zijn ligstoel niet meer kan -op slaan. De Koning was naar Parijs gegaan om een bijzondere kuur te volgen; hij heeft die kuur laten varen en volgt den raad van dokter Thiriar. 'I Moet hem zoo slecht toegaan, dat hij zelfs niet meer schrijven kan. Hij is fel ver magerd. Ramp te Hamburg. In dc Hamburgsche gasfabriek is een groote ramp gebeurd gisterenavond. Een reusachtige ontploffing heeft, vele mensehon gedood. Over de oorzaak van dc ontploffing wordt gemeld, dat de nieuwe gazo- meteir plotseling scheurde, hierdoor stroomde het gas uit en drong in het retortengebouw. Op dit oogc.nhlik hu l de ramp plaats; de vjam veegde over de ten getale van een 25 in de nabij heid van den gazometer werkzame hou wers, waardoor dezen ten deele doodic- lijk gewond werden. De onder den gazometcr liggende cantine is gclieel verwoest; drie daarin werkzame vrou wen werden gedood. Het aantal dood en wordt op min stens 20 geschat. De brand is in zoo verre g-ebluscht, dat men nu aan het van het binnongedeclte van het gebouw beginnen kan. Carnegie voor den rechter. Dezer dagen werd Andrew Carnegie in New-York aangehouden wegens het rijden met te groote snelheid. Voor den politierechter geleid, pleitte Car negie onbekendheid met de vigeerende bepaling op de toegelaten maximum snelheid (15 Eng. mijl per uur.) Car negie dacht, dat er tot een 20-mijIs- vaart mocht worden gereden. De politierechter besliste, dat de be stuurder in hechtenis moest blijven, tenzij Carnegie borgtocht wilde stor ten. Nu, dat wilde Carnegie wel, maar hij had geen geld op zak! Dat was niets; de rechter wilde het wel even voorschieten. Maar daar was Carnegie niet van gediend: hij ver pandde zijn huis in de Vijfde Avenue (ter waarde van ver over het mil lioen dollars) voor de richtige beta ling der eventueele boete. Het geval wordt in de Amerikaansche bladen druk besproken en ontleent een zekere pikanterie aan het feit, dat een dergenen, die met Carnegie in de auto waren gezeten, zelf een rechter was. Maar het grappigst nog vinden de Amerikanen „dat Carnegie geen geld op zak had". Draadlooze telegrafie in deal zak. Volgens „Daily Mail" heeft een Ita- liaansche electro technicus, prof. Cere- botani, een toestel voor radio-telegrafie geconstrueerd van zoo kleine afmetin gen, dat het in den zak kan worden meegedragen. Het is voor zoover uit het „Daily Mail" bericht valt op te maken enkel een ontvanger. Men kan er dus wel radio-telegrafische be richten van anderen mee onderschep pen, vermoedelijk echter niet zelf be richten afzenden. Het toestel heeft on geveer de afmetingen van een normalen chronometer. Men voelt, hoe groot nut dergelijke „ontvangers" zullen kunnen krijgen, niet het minst in ooriogstijd. Hofberichten. Z. K. H. de Prins, vergezeld van zijn gast graaf Von Rode en zijn adjudant van Suchtelen, vertrekt Don derdagmorgen naar Duitschland, waar hij ook Dresden bezoeken zal. Prinses Juliana. In verband met bet voornemen van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik om tot na Kerstmis ten pa- leize Het Loo te verblijven, deelt men ons mede, dat een en ander geschiedde met bet oog op de inrichting der vertrekken van de Prinses, welke in het Paleis op het Noordeinde te'sGra- venhage nog niet geheel gereed geko men zijn. De Sinterklaas-rijtoer der studenten. Een groote menscbenmassa genoot eergistermiddag te Utrecht onder be trekkelijk goed weder, van den tra- ditioneeien Sinterklaas-rijtoer der studenten. Behalve St.-Nicolaas en zijn beide zwarte knechts, die zich evenals vroegere jaren op uitstekende wijze van hun taak kweten, en de dames, vooral de jongere onder haar, met mooie bouquetjes vereerden, zagen wij een charge op den brandkastdiefstai aan de halte Biltetraat, waarvan het arrangement allergelukkigst mocht heeten. De mededeeliDg dat de dieven gevat waren met behulp van een uitstekende speurhond, die bij gebrek aan een hondenhok, maar in de brandkast een onderkomen had ge vonden, zal ieder wel aangenaam ver rast hebben. De triomfwagen van de vereeniging „Het Nederlandsche Lied" was wer kelijk alleraardigst van uitvoering. De opschriften warei) even pittig als kort. De Nederlandsohe Maagd troonde op een verhevenheid, versierd met de vlaggen der landen waarin onze taal gesproken wordt. Trompetters lieten voortdurend va derlandsche liederen hooren. Dan zagen wij nog etn wagen met „Diogenesjes", op zoek naar het eerste jaar; een charge op Cook en Peary's tocht naar de Noordpool en een pa- rodiq op de auto brandspuit der ge meente, welke door een stel flinke paarden getrokken werd. Last not least een charge op het ééndaagsche Ka merlid Van Maanen, waarbij vooral een kleermakersnaaimachine niet ont brak, noeb de ministers, die, blijkens een opschrift, zich allergelukkigst ge voelden dat zij „vrij reizen" hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1