DAGBLAD voor NOORD- en 7'"D-HOLLAND. cr ICigBetepiaeiiiswMi 28-31-$$, Haarlem BUITENLAND. Gemengde Buffenlandsche berichten BINNENLAND. Zaterdagavondpraatjes. ZaTERB&Q II DEC. »»0». 34ste Jaargang No, 7065 - Bureaux van Redactie en Administratie: btereemmuRisal TaifflfoomraaEBiime»» I486. Voor advertontiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. &He betalende sdonoét op dft blad, die In hat beeft easier verzekeringspolis zijn, e|}n volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor De uitkeeriig deze* bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean" Bijkantoor voor Haarlem de Nederlnndsche Credietbank Nieuwe Oracht 11. .Dit nummer bestaat uit er bladen, ui. o. de Of- *'ciëele Kerk lijst en het QeïllustreerdZondags- ®'ad in 16 bladzijden. EERSTE BLAD. Ter navolging. DUITSCHLAND. ITALIË ZWEDEN. GRIEKENLAND. cxvii. REUWE HUBLEMSCHE CQÖRIÜT ABOHNEM£iliTSi>SMSi Por 8 maanden voor Haarlemf 1,85 "{oer de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 voor de overige plaatsen in Nederland franco per pest a 1.80 Afxondf-rlyke nummers „0,03 CPUS OER ADVEPTEfcTlEN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (k contant). GULDEN bij verlies van GULDEN bij levenslange onge schiktheid 'tot werken. GULDEN bi) overlijden. GULDEN b^ verlies van éen band of voet. ISO GULDEN ba verlies van éen oog. 100 GULDEN bij verlies van éen duim één wijsvinger. GULDEN bij verlies van éen anderen vinger. Onder „Stadsnieuws" vindt, men berichtje over nieuwe spaar- "bajes, we.ko de Stuivers-spaarbank y<K>r degenen die bij haar sparen billen, beschikbaar stelt. .En in ons „Geïllustreerd Zondags- "lad" hebben we een fototje van dier busjes opgenomen. Het denkbeeld dat het bestuur van *e Stuivers-spaarbank geleid heeft hjt de invoering dezer busjes, ver dient wed degelijk belangstelling •hnavolging! Hoe gemakkelijker men het spa- maakt, des te beter zijn de Vruchten ervan, des te meer popu lair wordt het, des te opvoedender *erkt het. En dat door „sparen thuis", door •Paargedegenheid op ieder oogenblik ®n in alle omstandigheden, het spa den zéér wordt vergemakkelijkt, be hoeft wed geen betoog. Naast een woord van waardeering dus voor hetgeen de Stuivers-spaar- Wik doet voor hare spaarders, mag hier niet ontbreken een warme op- dbekking vooral aan onze Katholieke "paarkassen en volks-spaar b anken, om ook in het sparen en het gele genheid geven tot sparen mede te kaan met den tijd. Popularisatie en vergemakkelij king van sparen, dat is de weg! En in dat opzicht kan speciaal aan Katholieke zijde nog héél wat "Worden gedaan! VON BETHMANN'S REDE. Het oordeel der „Germania", het bekende hoofdblad van het Centrum, over von Bethmann's rede is vooral merkwaardig omdat het Ctejntrum blijkbaar door deze rede een zeer verbeterde positie in de regeenngs- zaken ingenomen heeft. Het blad zegt op waardig-kalme Vijze: Het parlementair program "van den kanselier „bestaat blijkbaar daarin, dat hij alle burgerlijke par tijen oproept tot positieven arbeid, door op de hem eigen „wijsgeerige" "wijze uiting te geven aan de meening dat de „dwangarbeid" ook de ver- Warring en do dwalingen van het oogenblik zal overleven. Het was «een schitterende rede, waarmede de rijkskanselier zich aan den Rijksdag voorstelde!, doch het was éen zeer verstandige rede". De laatste opmerking is blijkbaar aan het adres van den heer Von Rülow bedoeld, die trouwens tóch bij de „degelijkheid" van von Beth- mann-HoLlweg nu achteraf raakt! KATHOLIEKE VAKORGANISATIE, OF NIET. De vraag, of het wegdoezelen van de Katholieke beginselen ten einde ook de ietwat lauwe en trage Katholieken tot organisatie te bren gen niet verkieslijker is dan zoo streng en strak het Roomsche karak ter voorop .te stellen, die vraag is door niemand minder beantwoord dan door Z. H. den Paus. En wel op ©en wijze die geen twijfel overlaat De Italiaansch© „Eeonomische-so- ciale vereen iging" wilde in den eerst- gemelden zin hare statuten wijzigen Allicht zei men was er een zieltje méér mee te vangen, en men moest tcch niet altijd zoo vóór alles Roomsch zijn, niet waar Intussehen, tegen die ietwat neu- tralige, zoogenaamd „verdraagza me" statuten waren er tal van leden, die Liever principieel wilden blijven. Ten slotte werd hiat gezag van den Heiligen Vader te hulp geroe pen. In ieen eigenhandig schrijven aan den president van de vereeni- ging, graaf Medolago Albani, ant woordde Zijne Heiligheid: „Nadat (Wij het ontwerp-statuten- wijziging voor de organisatie van de vakverbonden en vereenigiugem gelezen en overwogen hebben, is het Ons, ofschoon .Wij van de voortref felijke bedoelingen van degenen, die zich met de wijziging hebben bezig gehouden, ten volle overtuigd zijn, geheel en al onmogelijk, het ontwerp aan te nemen, en nog veel minder het goed te keuren. De in de toe lichting aangevoerde gronden heb ben Ons' niet alleen overtuigd, dat het beoogde doel, den tragen en aarzelenden Katholieken de statu ten feitelijk aanneembaar te maken en voor het secretariaat een verte genwoordiging bij de regeering te verkrijgen, niet wordt bereikt, maar het is ook noch loyaal noch edel, de Katholieke belijdenis onder valsche vlag te voeren, alsof het smokkelwaar was! „Dat de Economisch-Sociale Ver- eeniging liever moedig de Katho lieke vaan ontplooi© en aan de 20 Maart 1.1. goedgekeurd© statuten v as th ou de. „Of wij hiermede het doel van de aaneensluiting bereiken zullen [Wij zouden er den Heer dankbaar voor zijn Mocht daarentegen ouzewenscth niet vervuld worden, dan zouden wij toch altijd nóg onze afzonder lijke vereenigingen, die openlijk voor haar Katholiciteit uitkomen, behou der, en deze zullen den geest van Christus, die ze zeker zal zegenen, in zich bewaren De groot© beteekenis van deze Pauselijke uitspraak zal men zonder moeite begrijpen. Ook ten onzent zal die uitspraak indruk maken EEN NIEUW KABINET. De heer Sonnino beeft het nieuwe kabinet klaargekregen. Het is geba seerd op drie liberale hoofdgroepen, nl. Sonnino, Guicciardini en Salandra uit het centrum; Bettolo, Daneo di Santonofrio van de vroegere meerder heid en Arlotta, Rubini en Luzzatti rechtsche liberalen. Door de weigering van Martini en Finocchiaro Aprile om te treden in een kabinet dat niet anticlericaal wil zijn, OBtbreekt de democratische lin kerzijde als vierde hoofdgroep. Toch heeft door zijn breederen grondslag dit ministerie grootere levensvatbaarheid dan in 1906 De ontvangst door de pers en het publiek ia over bet algemeen vriendelijk. De hervatting der Kamerzitting zal mogelijk spoedig plaats hebben, we gens dringende scheepvaartconventies. DE NOBEL PRIJZEN. De bekende prijzen uit het fonds- Nobel zijn gisteren te Stockholm uitgereikt Ze zijn ten deed gevallen als volgt De natuurkuiute-prijs wordt ge deeld door Marconi en prof Ferdi nand Braun, te Staatsburg; de prijs voor scheikunde is te beurt geval len aan geheimraad prof. Wilhelm Ostwald te Leipzig; prof. Th-eodor Kocher te Bern kreeg den prijs vor geneeskunde, de Zweedsche schrijf ster Selma Lagerloff dien voor lite ratuur. De Nobel-prijs voor den vrede is gesplitst en toegewezen aan den Belgischen minister van Staat en oud-minister-president Beernaert, en ana den Franscben vredes-enthousi- ast en senator d'Estoumelles de Constant D oprijzen bedragen (ongesplitst) voor ieder vak 93 360 francs. DE CRISIS. Het heek dat er in parlementaire kriDgen groot© verbittering heerscht tegen het offieierenverbond. De groot© meerderheid van de le den der volksvertegenwoordiging zou nu de ontbinding van het ver bond wenschen, een wensch dien de Koning .heet t© deelen. De spanning tusschen den Koning en de leiders van het verbond is, volgens ©enig© berichtgevers, groot en in verband daarmede worden weer geruchten verbreid over een aanstaapd aftreden des Konings! De kwestie-Cook. De commissie tot onderzoek van de I papieren van Cook, is aLs volgt sa mengesteld: De heer Strömgen, pro fessor in de astronomie, wordt voor zitter van de commissie; verder be- hooren er toe: de kapitein ter zee Helm, directeur van het zeekaarten- arehiefkapitein ter zee Einsen, inspec teur van de zeevaartscholen; de ob servator aan het Kopenhaagsche astro nomische observatorium, Pechuele, de directeur van het metereo,logisch in stituut, Syder, en de observator aan het observatorium te Lund (Zweden), Engström. De secretaris van Cook, Lonsdale, verklaarde, dat de beschul digingen van de „New-York Times" te- den Cook volkomen ongegrond zijn, en dat de papieren, welke hij de Uni versiteit te Kopenhagen zal overdragen, de onveranderde oorspronkelijke aan- teekeningen over de waarnemingen be vatten, welke Cook bij zijn Noordpool expeditie heeft gedaan. Bovendien be vatten zij een verslag, steunende op deze waarnemingen, dat door dr. Cook aan Lonsdale werd gedicteerd, zonder dat iemand verder hiervan iets weet. Cook zóu zich thans ,te Bronxville, bij New-York, ophouden. Alweer gasverstikkiag. Te Osterode, Duitsehland, is in, den nacht van eergisteren een visschers- gezin, bestaande uit man, vrouw en tienjarige zoon, in de slaapkamer ge- stikt, tengevolge van de ontwikkeling van giftig kolengas, door een bouw vallige kachel. Amerikaansch. Te Brooklyn worden de directeur en yde commissarissen van een brandver zekering-maatschappij, de ook ten on zent, gelóoven we, niet onbekende „Phoenix Insurance Company", straf rechterlijk vervolgd wegens verduiste ring van naar Reuter meldt een bedrag van 21/3 millioen dollar! Een peulschilletje! Roode kruis en reclame. 1 De Nationale Raad te Bern, heeft zich bezig gehouden met een reeds door den Standenraad aangenomen wetsontwerp, om te verhinderen, dal het teeken van het Roode Kruis voor handels- en reclame-doeleinden ger bruikt en nagebootst wordt. Een aanslag op den Czaar Men seint uit St. Petersburg aan de „Voss. Zeit.", dat in de wandelgan gen der Doema het gerucht loopt, dat men to Yalta twee bommen gevonden heeft aan boord van het keizerlijk jacht „Standard". Men bevestigt dat er talrijke aanhoudingen zijn gedaan te Kieff. Een baggermachine verdwenen. Den 21sten October verliet een nieuw gebouwd baggervaartuig Marseille met bestemming voor de haven van Dakar, waar het tegen 15 November verwacht werd. Twee dagen, nadat het schip in zee was gestoken, stak een hevige storm op. Daar sindsdien geen taal of teeken meer werd vernomen van de opvaren den er waren behalve den kapi tein, een en twintig man aan boord werden oorlogsschepen uitgezonden langs de Afrikaansehe kust om te trach ten een spoor te vinden. Thans is de laatste dezer verkenners teruggekomen, zonder iets vernomen te hebben, zoo dat men moet aannemen, dat het be trekkelijk weinig zeewaardige vaartuig omgeslagen en met man en muisnaar den kelder is gegaan. Men achtte het in zeevaartkundige kringen in Marseille een gevaarlijk werkje, dat kapitein Le Sauvage, de zoon van den aannemer, op zich ge nomen had. Maar hij wilde niet luis teren naar welgemeende raadgevingen, om zich te laten sleepen of ten minste door een stoomboot te doen begeleiden. Hij stak in zee vol vertrouwen op zijn beproefde zeemanschap. Dat zulk een onderneming bij goede zeeman schap kan slagen, hebben Nederland- sche kapiteins bewezen. De Weensche vergiftigingszaak. De onderzoekingen, die in de laatste dagen hebben plaats gehad, zijn vrij wel zonder resultaat gebleven. De con- fronteering der soldaten van het 14de infanterie-regiment te Linz met den dro gist Ritzberger, bij wien beklaagde de pillen zou hebben gekocht, heefteven- min eenig resultaat opgeleverd. Ook worden nog altijd twee dames gezocht, ïpet wie de eerste luitenant Hofrech ter op zijn reis naar Weenen zou heb ben kennis gemaakt Van andere zijde wordt echter aan de „Neue Freie Presse" gemeld: De kapitein, die de instructie leidt, is na zijn onderzoek te Linz beëindigd te hebben, naar Wee nen teruggekeerd. Nu heeft hij met de andere militaire en politie-autoriteiten het aanwezige materiaal voor de aanr klacht doorgezocht en. dit zou zeer ern stige nieuwe aanwijzingen tegen Hof- richter aan het licht gebracht hebben. Het eerste verhoor van den beklaagde heelt dientengevolge al plaats gehad. De school- en kerkvervolging in Frankrijk. Het proces tegen Mgr. Amette, begint waarschijnlijk reeds de volgende week. De schoolmeesters vragen 10.000 frs. vergoeding wegens „materieel© en mo- reele schade"! Zij hebben den voor- maligen minister van Justitie Vallé tot advocaat genomen. De Prins in Bentheim. „Reuter" seint uit Bentheino Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen is gistermorgen alhier aange komen. Hij nam als gast van den vorst van Bentheim deel aan een dryfjacht. 's Avonds zette Z. K. H. de reis voort naar Berlijn. Be katholieke Kamerolub. Wij lezen in een brief uit Holland in de „Patriote", dat rnr. J. A. Loeff voornemens is zijn ontslag te nemen als voorzitter der R IC Kamerclub en dat voor deze eventucele vacature drie candidsten g«noerrd worden, nl de heeren generaal Van Vlijmen, thans ondervoorzitter; Mgr. dr. Nolens, noogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, en jhr. Van Nispen tot Sevenaer te Nijmegen, ondervoorzitter der Tweede Kamer. Burgemeester van Leeuwen. Gisteravond werd in „Bellevue" te Amsterdam de meeting gehouden, aangekondigd door „de drie Christe lijke partijen in Amsterdam", om te protesteeren „tegen al wat den bur gemeester van Amsterdam aanleiding beeft kunnen geven tueschentyds zijn ontslag te vragen, en er op aan te driegen, dat hij zal blijven en opdat verzoek zal terugkomen." De vergadering werd gepresideerd door prof. Anne Anema. Als sprekers traden op mr. H. Ver kouteren, R. C. Verweijck en mgr. G. Konings. Aan 't slot werd de volgende motie aangenomen: De leden van: D* Chri8t. Hist. Unie, afdeeling Am sterdam; de Katholieke Kiesvereeni- ging te Amsterdam en den Bond van Anti Rav. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" te Amsterdam; op Vrijdag 10 December in gezamenlijke verga dering bijeengekomen, Daar aanleiding van de ontslag-aanvrage van mr. W. F. van Leeuwen als burgemeester van Amsterdam; betuigen bij dezen hunne warme buide en dankbaarheid voor degroote energie, het zaakkundig beleid en de onafgebroken toewijding, waarmede mr. Van Leeuwen gedurende een reeks van jaren de hoofdstad heeft bestuurd en hare welvaart heeft bevorderd; spreken den oprechten wensch uit dat de burgemeester in de hem van zoo vele zyden door de burgerij be toonde onmiskenbare sympathie aan leiding moge vinden alsnog op dit besluit terug te komen; hopen dat de burgerij in het ge beurde eene nieuwe aansporing zal vinden om, zooveel van haar afhangt, den burgemeester van Amsterdam bij de vervulling van zijn zware taak te steunen, door mannen naar den Raad te zenden met wie bij vruchtbaar kan samenwerken tot den bloei van de hoofdstad, en besluiten deze motie ten spoedigste ter kennisse van burgemeester Van Leeuwen te brengen. Mevrouw de weduwe... De o zoo „neutrale" Telegraaf beeft nu in de befaamde Ferrer-kwestie het mooiste gevonden dat er te zeggen viel. Er zal nl. door de anarchisten, Do- mela Nieuwenhuis c.s., eerlang weer eens een „groote protestmeeting" plaats hebben. Die heeren zijn Dog niet van plan om de voor ben zoo vruchtbare Ferrer-agitat:e los te laten. Op die eerlang nu te houden mee ting zullen de anarchisten ook de vrouw laten uitkomen met wie Ferrer buiten «cht jaren lang geleefd heeft* En weet u op welke nette manier de „Telegraaf" deze dame betitelt?.. Kwesties van allerhande wort. Em aar din f,e* 1 en wat ik er over te wenschen heb. Nu, we teven, tegenwoordig wèl in de periode van de „kwesties". Daar hebben we vooreerst de makelaars- kwestie. Nu zegt wel een meneer, dien ik zoo een beetje verdenk de hoogst loffelijke eerzucht te hebben, dat-ie graag het voorbeeld van z'n illuslren partijgenoot Rregonje zou wenschen te volgen, in allerlei ingezonden stukken dat er geen makaLaarskwestie bestaat, omdat de makelaars parasieten en vol maakt overbodige wezens zijn, maar op die redeneering ga ik niet in! Op die manier zouden ze mij en al mijn collega's medewinkeliers óók wel als overbodig kunnen qualifioeeren, in zoo- Vei* dat het publiek, als het den weg weet, ook wel bij een grossier terecht- kan om het eon of ander te koopen! Maar een vertrouwd winkelier zou dat- zielfde publiek toch om den dood niet graag missen, en zoo denk ik dat het publiek wat in huizen en erven doet, •ven zoo min den makelaar missen wil «n maar direct met dan hoogen no taris zal te doen willen hebben! Zoodat «k dus, ondanks de lange stukken van dien meneer die» ik niet noem, maar wiens naam je bij dé eerstvolgende ge meenteraadsverkiezing zoo zeker als tweeanaal twee vier is op de candida- tenlijst zult zien, er toch maar bij blijf dat we hiea* ©en makelaarskwestie heb ben! Dan hebben we een waterlei dingkwestie. Hier is echter de kwestie wat ingewikkelder of het wei'n kwestie is, dan bij de makolaarsditoWant onze waterleidingkwestie bestaat op 't oogenblik nog altijd maar van den eenen kant. Van den anderen kant, dat wil zeggen van de zijde yan onze £e- meentewaterleiding, zwijgen de heeren als moffen en het zal net er mee gaan moeten als mot de tramkwestie, denk ik, toen ©erst in een openbar© vergadering de monden los gemaakt moesten worden, voor de vroede vade ren van onzen gemeenteraad aan hun besluit konden raken. Do tramkwestie, daar noemde ik er alwéér een! Ja, die tramkwestie hebben we óók nog. en ondanks het besluit van de vroede vaderen, waarvan ik zoo straks sprak, schieten we er niet hard mee op, dunkt me. Onze naaste buren, de Schotena ren, knoopen aan onze tramkwestie zelfs voor hen een levenskwestie, zeg gen ze, vast: de kwestie namelijk of onze trams al of niet doorgetrokken zullen worden tot in de straten van Onze medewerker kende, toen hij dit schreef, natuurlijk nog niet het voor stel van B. en W: dat men onder „Stadsnieuws" vindt besproken. REDAGTIE. het Schoterkwartier, zoodat men uit het kwartier op een heel makkelijke manier naar de stad en naar de werk plaatsen zou kunnen trammen. Nu, van hun standpunt hebben ze gelijk, die Schbtenaren, doch ik als volbloed Haarlemmer, die jaarlijks mijn zoo gru welijk veel hoogere belasting als zoo danig betaal, ik zeg, dat van zulk een aansluiting géén kwestie kan wezen, omdat zij, die de lasten van ons niet hebben, toch ook niet wat de lusten betreft, naar ineens kunnen gelijkge steld worden! Maar enfin: de tram kwestie is er nog altijd, dus hebben we ei* voorloopig .den tijd mee, net als met die andere kwestie nog, die met de tramkwestie samenhangt, en die de bestratingskwestie heet. Asfalt of niet, hoe zal 't nu worden? Als de tram- kwestie is uitgemaakt en opgelost, en als de tram gaat rijden, dan beginnen we met de asfaltkwestie, zegt onze ijve rige gemeenteraad, en om onderwijl toch geen tijd te verliezen, maken de heeren en passant zoo onder mekaar nog altijd kwestie, of ze klinkers of keien in nieuwe straten zullen leggen! 'n Kwestie, die al ruzie te voorschijn roept als er van die nieuwe straten nog geen sikkepit of jota te zien is, zooals van de week in den Raad ge beurde! Nu hebben we buiten en be halve al deze meer plaatselijke kwes ties, natuurlijk ook nog kwesties die buiten de stad zooveel belangstelling wekken als daarbinnen, ja, ik voor mij zou als flegmatiek Haarlemmer zeg- 'gen, daarbuiten veel méér dan binnen de stad! Zoo- heb je de Museumkwes tie en de Halsenkwestie! De menschen buiten vliegen mekaar ervoor in het haar, en geleerde heeren dia jarenlang mot mekaar bevrind waren, zijn er 'door gebrouilleerd geraakt, hebben ze me verteld. En hoeveel Haarlemmers, echte, onvervalschte Haarlemmers, zoo- als je .er op 's Heeren straten duizen den tegenkomt, hoeveel echte Haar lemmers zouden de beroemde Hal sen op ons stadhuis wel één maal in hun leven hebben gezien?.... De portier van het stadhuis vertelde me denéénen keer dat ik de veelbesproken schilde rijen ben wezen kijken we hadden een nichtje van buiten over, die er per se naar toe Wou dat er om zoo te zeggen meer Amerikanen en En gels ch en naar die schilderstukken ko men kijken, dan Hollanders. En Haar lemmers, vroeg ik? Die komen hier alleen, als ze familie te logeeren heb ben en ze weten niet waar ze inet hun kennissten nu eens heen moeten, zei-ie. Wat precies uitkwam, want met mij was het nèt zoo. Dat dus dio Halsenkwiestie wordt uitgemaakt door de huidjes die verstand ervan hebben, daar zal wel géén Haarlemmer iets op tegen hebben, dunkt me. Alleen wat de Museumkwestie betreft, dat wil zeggen, de vraag waar het nieuwe Mu seum dat we met alle geweld schij nen te moeten krijgen, zal gemaakt worden, daarin willen we ons woordje meesproken en dan blijf ik zeggen: asjeblieft niet in een achter buurt! En hebben we nu nog meer I kwesties? Tot van de week hadden 1 we nog de kwestie-Oostenbroek, waar- van, naar ik hoorde, onze journalisten iri den gemeenteraad ten slotte haast de nachtmerrie gekregen hadden; en als ik nu goed ga zoeken, dan wed ik dat ik nog wed een half dozijn kwesties kan opdiepen die in meer dere of mindere mate ons goede Haar lem beroeren. Doch ik laat ze nu voor vandaag maar zitten; me dunkt dat ik er genoeg hier aangewezen heb, en ik gebruik de plaats die me na al dit kwestieus gedoe nog rest, liever voor 'n woordje over het groote Sinf Nicolaas- feest, dat onze Volksbond morgenavond, naar ik Las, weer voor een goede dui zend kinderen geeft, en waarbij de goe de Sint in hoogsteigen persoon, gezeten op- een mak paard (naar ze mij ver telden) de kleinen zal komen bezoeken. Ik hieb het programma, dat door onze Roomsche krant met de haar eigen royaliteit en genegenheid voor de kin deren, alweer cadeau wordt gegeven, eens mogen inzien en wat me vooral daarbij pleizier heeft gedaan is dat er ditmaal niet alléén voor de kinderen wordt gezorgd, maar dat ook de vaders en moeders, die hun kinderen er bren gen, en die natuurlijk 't liefst in do buurt van hun kroost willen blijven, een deel van de pret krijgen, en wel in den vorm van een prachtige gooehel- voorstelling, door niemand minder dan papa Bamberg, Neêrlands eerste goo chelaar en van den ouden, onver- valschten Bamberg-stam, te geven. Zie- je, dat is nu eens goed bedacht! Ove rigens biedt het programma nog meer aantrekkelijkheden. Ik zag b.v. dat ook het Hoofdbestuur der afdeeling ia den plechtigen stoet van St. Nicolaas mede de feestzaal zal binnentreden, en toen ik vlak daaronder las, dat de costu mes zullen geleverd .worden door een bekende firma hier ter slede, heb ik eerst gedacht dat het Hoofdbestuur ter verhooging van de feestvreugde in toe passelijk galacostuum verschijnen zou. Ik ben evenwel ingelicht, dat deze meening onjuist is, wat eigenlijk ietwat jammer moet heeten. Echter zal er door ruime tractaties, door een prach tige bioscoopvertooning, door talentvólle pianomuziek door den heer H. F. An- driessen (een goedbekende naam op dit gebied!) en door de prachtige goochel toeren van papa Bamberg zooveel te genieten zijn, dat het wel niet alleen een feest voor kinderen lijkt; ik wed om ik weet niet hoeveel, dat ook vele ouders zouden wensch oil óók eens zoo'n feestavond te krijgen! Maar dóór blijven ze van buit.cn, en aan ipn Bamberg hebben ze ditmaal dan'ook genoeg. In trouwe,dit aardige Sint Ni- colaasfeest lijkt me een even goed op gezet als aardig-bedacht feest te wor den, en ik hoop dat onze kinderen er- zoo véél pleizier zullen hebben als ik, oude man, het al te voren voor hen heb in m'n eentjo! 11 DECEMBER.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1