DAGBLAD voor NOORD- en 71JID-H0LLAND. c. Van alles wat! BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Gemengd Nieuws. BINNENLAND. KincSaphiiimst 29>SI-33| Haapltm 1. OINS&A& 14 DEC. 190». 34ste Jaargang No, 7067 bureaux van Redact!® en Administratie intercommunaal Tefiefeonraummes* 1426. Voor advertentièn en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE SLAP. Nog een en ander over de volkstelling. tk M naar aanleiding van mjjpi i^atete „Van alles wat"-je, een stuk °f tien brieven gekregen van lezers {ti lezeaeaeen, die wat de volkstel- nhg betreft nog eens wat meer wil den weten dan ze in mjjtn stqk had- Sen gelezen. BELGIË. DE TOESTAND VAN KONING LEOPOLD. DUITSCHLAND. AMERIKA. HEME HURLEMSCHE COURHT ABOHHIiaENT8PRU8i Per 8 MMtxéen voor HaarlemI 1,85 Voor de pl&ataen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afsonwwljjke nummers 0,08 PRIJS DER ADVERTEMTUÊN: Van 16 regels60 oent (contant 60 oent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 60 cents (A contant). Alle betalende «bcmnén op dit blad, die la bet bezit ecoer verzekeringspolis «Qa, «s0n volgons de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bi) verlies van één wijsvinger. GULDEN bi) levenslange onge schiktheid tot werken. 400 GULDEN b| overlijden. ®>OttE5 CïUBf 300 GULDEN bij verlies van éen hand of voet. jui yoi 150 GULDEN bil verlies »au éen oog. up U« puil 100 GULDEN bi) verlies van éen duim. Bil 15 GULDEN bg verlies van éen anderen vinger. De uiikeerlng dezer bedrage» wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Gracht II. ^85 LVIL J a, schreef me een lezeres uit de berichtjes in da „Nieuwe .Öaarlemsche" had ik wel gelezen {Ut er een volkstelling1 moest plaats hebben, doch zulke berichtjes gaan "fte weer gauw door het hoofd. Uit hw artikeltje zie ik echter dat de ®eai van veel belang is, en omdat sk nu allee zoo goed mogelijk wil tb vuil en en ook wel anderen mis- Vhien daartoe kan aansporen, vraag «CU om. noig wat bijzonderheden."' j Nu moeten we voor verschillende hi zonderheden hoofdzakelijk wach ten op het rondgedeeld zijn der kaar- ■fein, dus tot na Kerstmis Dan kom ik dus nóg wel eens °p de volkstelling terug. Maar intusschen heb ik toch nu tiog een en ander te vertellen, dat dan tevens een antwoord is op; wat andere lezers schreven. Br waren er namelijk velen, die tiog altijd maar niet begrijpen, waar om. zoo'n aparte telling nuttig is, «m Waarom de burgerlijke stand dat tin niet af-kan. Ik heb in het vorig artikeltje er toch den nadruk op gelegd, dat men door een volkstelling weten wil, hoe veel inwoners er in het land zijln, en dat getal geven de registers *an den burgeirijken stand, die daar door niet zijn ingericht, zelfs na de meest uitvoerige en lastige be rekeningen nooit precies weer, Maar nu dient een volkstelling, 2-ooals ik al zeide, niet alléén om het getal der inwoners van een land te weten, maar óók, ja, voor al, om statistische gegevens bij el kaar te krijgen over de inwoners Van ons vaderland Die gegevens borden dan later bewerkt en be studeerd en voor de ontwikkeling Van onze industrie, van onzen han del, doch vooral van onze sociale kennis hebben die statistieken gTocte waarde. Ik wil hiervan een teekenend voor beeld poemen, dat ik dezer dagen ergens vond aangegeven. Op de kaarten, die men na Kerst mis thuis krijgt, zal a.m. bij de ver schillende vragen die men te beant- •voorden krijgt, deze zijnis de per soon voor welke de kaart- bestemd is, blind of doofstom Vervolgens zal er nog een vraag op voorkomen, of de persoon in kwestie het voor blinden of doof stommen bestemde onderricht ge- tioten heeft. Men begrijpt nu vanzelf, dat bij het oontreleeren en uitwerken van ie gegevens der kaaiden uit deze en soortgelijke bijzonderheden zeer tiuttige en belangrijke lessen zijn te halen Gesteld bijvoorbeeld eens, dat het aantal personen in ons land die blind of doofstom zijn, maai- die géén on derricht hebben genoten dat voor zulke blinden of doofstommen be stemd is. héél groot blijkt te wezen, dan zal immers de statistiek die deze gegevens uitwerkt vanzelf kun nen worden benut tot de studie van het vraagstuk, of er voor den wet gever geen. reden kan zlijh tot in grijpen, om b.v. het onderwijs aan blinden en doofstommen voor deze Verplichtend te maken! Z,oo zullen er tal van combinaties «n tal van statistische gegevens uit de opgaven der telkaarten zijn te tiiaken, die voor ons land van de hoogste waarde kunnen wezen. En het studiemateriaal, da,t op deze wijze door het Centraal Bu reau voor de statistiek wordt ver zameld en uitgewerkt, draagt aldus bijl tot nauwkeuriger kennis vau de bevolking van ons land, tot keinnis der aikshuisvesting, tol de studie der toename of afname van de be- volking over de verschillende ge-1 meenten, kortom, hert geeft econoi- mische en sociale feiten die èn voor den wetgever, èn voor den sociaal- politicus onschatbare uitkomsten kunnen verschaffen. 't Komt jnu natuurlijk voioral aan -dit wil ik in antwoord op andere vragen hier óók nog eens uitdruk kelijk constateeren op een vol ledige en uiterst-preciese invulling der telkaarten. Daartoe dragen vooreerst veel bij de tellers. Ze werden dan ook met veel zorg door de gemeentebesturen gekozen, en maatregelen zijn er allerwege ge nomen om ze hun taak zoo volle dig ^mogelijk te doen volbrengen De minister schreef in zijn be schikking van 22 Mei j.l. waarin hij1 voor de volkstelling1 „uitvoerige voorschriften gaf, dat het getal der tellers liefst zóó moest worden be paald, dat geen hunner meer dan twee dagen aan het ophalen der kaarten behoeft te besteden, en zijn onderzoek zich :in den regel over niét meer <An ten hoogste duizend personen uitstrekt. Voor deeleu der gemeente, zeide de minister, waar men vermoedt op bezwaren bij' het invullen der kaarten te stuiten, zal men wél doen ver beneden dat cijfer te blijven. Natuurlijk hebban de gemeentebe sturen hiermee rekening gehouden, Voer het tweede deel echter komt de verantwoordelijkheid voor een goede invulling der telkaarten neer op de burgerij Daarom kan het geloof ik geen kwaad, als ik nu nog eens ernstig en dringend er op wijs, dat men in het algemeen belang zoo goed en volledig en juist mogelijk de kaar ten invullen moet! Bij' het ophalen der kaarten moe ten de tellers zooveel mogelijk na gaan of de kaarten goed en volle dig' zijn ingevuld en leemten en fou ten doen aanvullen en verbeteren En overigens zijn diie menschetu tot alle nadere inlichtingen bereid en aangewezen Een lezer vroeg, nu eens uit te leggen, hoe de uitwerking van die ontzaglijke menigte kaarten gebeu ren moet, en wla daarmede is be last Dat wil ik vandaag tot slot eens vertellen Laten we aannemen, dat de kaar ten goed en wel „binnen" zijn De tellers moeten dan uit hun registers, voor het deel dea^ gemeente, waarin zijl werkzaam waren, het bevolkings cijfer opmaken, gesplitst naar de ge slachten. Zoodra de kaarten zijn terugge haald, geeft het gemeentebestuur daarvan kennis aan de|n commissaris der Koningin, terwijl uit de regis ters der tellers het voorloopige be volkingscijfer, naar de geslachten gesplitst, vastgesteld en vóór 20 Fe bruari aan het Ce n traal - Bureau voor de statistiek meegedeeld moet wor den. Ook werden de kaarten terstond vergeleken met den inhoud der be volkingsregisters. Komen er leemten, abuizen of ver schillen tussohen den inhoud der kaarten en der registers voor den dag; dan wordt onmiddellijk een on derzoek ingesteld Bij de in- en af schrijvingen in de bevolkingsregis ters, in verband met de verkregen opgaven, wordt overeenkomstig de wet op de bevolkingsregisters aan- geteekend, dat zij1 hebben plaats ge had bij' gelegenheid der negende volkstelling. De oranje en rose telkaarten, be treffende tijdelijk aanwezigen, als wier woonplaats is opgegeven een andere gemeente des rijks, worden vóór 1 Februari aan het bestuur van die gemeente opgezonden, dat ze onderzoekt, ontdekte abuizen verbe tert, ze voor „accoord" teekent en ze niet later dan 15 Februari terug zendt Nadat de geheele bewerking is afgeloopen en overeenstemmig :is verkregen tussohen den inhoud der telkaarten, dien der verzamelkaarten en dien van het bevolkingsregister, woTden de telkaarten naar het Cen traal Bureau voor statistiek te. 's-Gravenhage gezonden en wel vóór aangegeven data, tussohen 20 Febru ari (voor de besturen van gemeenten van 2000 en minder inwoners) en 1 Juli (voor gemeente boven 100.000 inwoners). Het Centraal Bureau voor da sta tistiek doet dan de rest, werkt eerst de getallen uit en later de gegevens, en door middel van de Prov Bestu ren worden dan eindelijk de cijfers der werkelijke bevolking in elke ge meente volgens de uitkomsten der volkstelling bekend gemaakt. In 'Noord-Holland geschiedde dit na de telling in 1899 hij besluit vau den 24 October 1900. ÖVe hebben dus daarover nog voor- loepig ,den tijd, en de gemeenten in onzen omtrek, voor welke vooral deze cijfers van zeer groot belang zijln (b. v. Schoten) in verband met het aantal raadsleden, kunnen nog wat wachten Bi Koning Leopold ;is bediend met de H.H. Sacramenten der Sterven den, welke hem door den pastoor deken van Laeken, den HoogEerw Heer Coreman, gisterenmiddag 3 u,ur zijn toegediend Tegen Beemaext zei de koning: ik geloof dat ik de groote reis.' ga doeni Zocals we gisteren al meldden, schijnt de ziekte een darmontsteking te zijn Bijzonderlijk wordt de moed geprezen, waarmede de vorst zijn pijnen draagt Yerder blijkt ui't al les, dat de koning bij volle bewust zijn is, alles bespreekt, aan alles denkt, In den nacht van Zondag op Miaan- dag' heeft de koning bij' tusschenpoo- zen gesluimerd Gisterenmorgen liet hij' na het consult van de genees- heeren zijn advocaat en zijn notaris bij zich komen, met wie hij een lang onderhoud had Hij ontving vervol gens den pauselijken nuncius, die hem den zegen van Z.H. den Paus en de goede wenschen van het corps di plomatique overbracht. De burgemeester van Brussel, de heer Max begaf zich gisteren ook naar Laeken, doch kon door den koning, die zeer vermoeid was, niet worden entvangen De heer Max sprak toen tegenover den secretaris van den koning, den heer Goffinet, de wenschen der Blrusselsche bevol king voor het herstel van den vorst uit. De koning liet voorts prinses Clémentine bij zich komen en ont ving nog den secretaris van den Spaanscihen gezant. Volgens de verklaring van een der ambtenaren aan het hof zou de ko ning1 nog Maandagochtejnd vroeg zijn opgestaan en aan zijn bureau heb ben gewerkt In een later bericht heet het, dat een operatie heden zou worden be proefd. door de doctoren Thiriar, Stiénon en Depage, volgens een an der bericht zou gisteravond een nieuw consult plaats hebben. Hoe wel er bij' alle onrust, in enkele berichten eenige overdrijving is, is het toch zeer duidelijk, dat de toe stand uiterst zorgwekkend blijft. Men vreest vooral de zwakte, koorts heeft de koning niet. DE. LIBERALE OVERWINNING! Dat de wet op den persoonlijken dienstplicht een liberale overwinning is, behaald met hulp van eenige ka tholieken, w.o. de ministers uit dit kabinet. althans dat de liberalen op allerlei wijze zullen pogen om dezen indruk te verkrijgen, blijkt wel uit het feit. dat ze tegen 15 januari een groote liberale betooging in Antwerpse organiseeren. De liberalen van heel 't land worden er bij gevraagd I Daar zal een optocht zijn en een vergadering waar de afgevaardigden Hij mans. Masson en Franck drie steunpilaren van links alsook de liberale senator van de Walle zullen spreken. Den liberalen burgemeester de Vos zal 't eere voorzitterschap aangeboden worden. En de katholieke afgevaardigde Delbeke, die de eenigste Antwerpsche katholieke deputé was, welke voor voor den dienstplicht stemde, is óók gevraagd! DE VOORGENOMEN GRONDWET- INVOERING IN MECKLENBURG. De regeering van Mecklenburg heeft geantwoord op de mededeeling, dat het nieuwe grondwet-ontwerp voorde tweede maal door de Ridderschap is verworpen. Dat antwoord van de Mecklenburg- sche regeering is ditmaal niet hoffelijk, maar vrij kras gesteld. Het zegt, na de mededeeling dat de regeering weigert het antwoord der stenden op de ingediende grondwets voorstellen te aanvaarden, dat de regeering zich met het besluit der Landschap in hoofdzaak vereenigen kan. Zij spreekt haar bevreem ding uit over de houding der ridderschap, die te grooter is, daar deze onder zekere voorwaarden aan de zijde der regee ring bad moeten staan. Onder deze omstandigheden ziet de regeering geen succes van het voort zetten der onderhandelingen. Het regeeringeantwoord zegt dan „De verantwoordelijkheid voorden toestand treft de ridderschap. Bij de besprekingen in den Rijksdag zal de regeering haar tegenwoordig standpunt tegenover ingrijpen van de RijkBre- geering niet langer kunnen handhaven. Uiterlijk in den volgenden Landdag zal de regeering op de grondwetsher ziening terugkomen, en die beslist tot stand brengen, met alle haar ten dienste staande middelen." Dit scherpe antwoord, waarin de houding der Ridderschap in Mecklen burg in het juiste licht wordt gesteld, heeft vrij wat opzien gewekt. Gewoonlijk vatte de regeering in Mecklenburg de ridderschap met flu weelen handschoenen aan. Uit de laatste woorden van hel Regeeringsantwoord mag men opma ken, dat de regeering, zoo de Landschap voor de tweede maal de Regeerings voorstellen goekeurt, van het recht zal gebruik maken om die voorstellen over het hoofd der ridderschap heen, en zonder van hare verwerping nota te nemen, bij verordening in te voeren. DE VEB, STATEN ALS VOOGD OVER MIDDEN-AMERIKA. De Vereenigde Staten treden nu geheel op als de voogd van Midden Amerika, en het wordt blijkbaar ernst met hun optreden tegen Zelaya, den president van Nicaragua. Niet minder dan negen Amerikaan sche oorlogsschepen bevinden zich reeds in de Nicaraguasche havens of zijn op weg daarheen, zoodat morgen ongeveer 3000 welgewapende Ameri kaansche zeelieden ter ondersteuning van generaal Estrada bijeen zullen zijn. „Het komt slechts zelden voor", zegt de „Daily Chronicle", „dat een 8)Éat zich mengt in onlusten in een ónderen staat, wanneer het wettig gezag aan de winnende hand is, maar het autccratisch optreden van Zelaya en zijn onderdrukking van Amerikanen zijn door de Unie aangegrepen als een aanleiding voor deze tusechen- komst." Generaal Estrada is ernstig in het nauw gebracht en zal het bepaald moeten afleggen, wanneer de Ver eenigde Staten hem niet te hulp komen Dat echter wil de heer Knox, de Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, overeenkomstig een besluit van het kabinet, verhoe den. Men gelooft echter, dat de vijandelijkheden slechts van zeer korten duur zullen zijn. Moorden en doodslagen. We houden niet veel van het uitvoe rig relateeren van verschrikkelijke moorden en doodslagen. Daarom ma ken we maar in het kort melding van twee schrikkelijke gruweldaden dezer dagen in Frankrijk weer gebeurd. Te Jully, op 30 K.M. van Tourenne (Yonne) hebben twee Zwitsegsehe boe renknechten van veertien en zestien jaar den boer, diens vrouw, twee an dera knechts en de meid vermoord! Deze misdaden zijn Vrijdagavond om streeks zes uur in den avond bedre ven, blijkbaar met voorbedachten rade en om het geld van den boer te ste len. Een, derde knecht, die een slag op het hoofd gekregen had, is neerge vallen en heeft den adem ingehouden en dankt aan deze tegenwoordigheid van geest het leven. Hij is naar de buren gevlucht en toen de jonge boos doeners dit bemerkten, hebben zij zich uit de voeten gemaakt, zonder iets te kunnen meenemen. De jonge moorde naars zijn nu echter aangehouden. En voorts heeft even buiten Marseille een aan den drank verslaafd, welva rend herbergier in een vlaag van waan zinnige woede zijn moeder vermoord, en daarna zijn vijf kinderen en zijn vrouw gedood. Daarna schoot hij zich zelf een kogel door het hoofd,».. Curieus Een wonderlijk verhaal komt uit Amerika tot de „Daily Chronicle"'. Een architect en zijn jonge vrouw waren op hun huwelijksreis te San-Francisco, toen daar in 't voorjaar van 1906 de aardbeving voorviel. Het hotel, waar in het echtpaar vertoefde, viel in, de man werd gewond en van. zijn vrouw gescheiden. Van.dat oogenblik was zijn geheugen weg. Hij herkende laiter zijn vrouw en zijn vrienden niet meer. De vrouw keerde naar haar ouders weer en de architect werd bij vrienden ver pleegd. Onlangs ontsnapte hij uit hun hoede en begon een zwervend leven. Op dien zwerftocht woonde hij bij toe val bij, dat een man door een trein overreden werd. Dat gaf het ontstel de brein van den architect een groo- ten schok, en eensklaps was het ge heugen terug. Hij werd met zijn vrouw hereenigd en zet nu zijn afge broken huwelijksreis voort, Valsche postzegels In 't groot. Er is in Frankrijk een man gepakt zijn medeplichtigen is men op het spoor die in het bezit bevonden werd van 231.000 valsche postzegels van 10 ct. met de beeltenis van de Zaaister. Men denkt dat die lieden niet minder dan 1.000.000 van die valsche postzegels in omloop hebben gebracht. Maar nu nog een aardige bijzonder heid: het bestuur der posterijen heeft ontdekt dat die postzegels valsch wa ren, doordat „de vignetten beter ge graveerd, de kleuren levendiger en be ter verzorgd waren dan Lij de echte postzegels". Het bestuur der posterijen oordeelt wel streng over de officieel© kunst! zegt het Fransche blad, waar aan dit bericht ontleend is. Een pairess zoele. Heel 't adellijke Engeland staat op stelten, daar lady Churchill, een, aan het Hof zeer geziene dame, verdwenen is. De lady deed aan spiritisme en een medium zou verklaard hebben, dat ze verplicht was haar echtgenoot te verlaten. De zaak baart, om dehoogo positie der verdwenene, groot opzien. Een geheimzinnige spaomvegdiefst&T. Zaterdagavond is op een sneltrein dicht bij het station Beuthen, in Boven- Silezië een geheimzinnige spoorweg- diefstal gepleegd, waarvan het slacht offer, een Du itsch-Amerikaan,sche dame is. De dief kwam gemaskerd de coupé van de alleen-reizende dame binnen, bedreigde haar met een revol in de residentie te verblijven tot het deelnemen aan eenige jachten. Burgemeester Tan Leeuwen. Bij prof. Anema, den voorzitter der Vrijdagavond gehouden meeting, is van mr. Van Leeuwen het volgende schrijven ingekomen: Amsterdam, 11 Dec. 1909. Den Hooggeleerden heer Prof. Mr. A. Anema. Hooggeleerde heerl Ik betnig u mijn oprechten dank voor de toezending der motie, aange nomen in de gezamenlijke vegadering van de Christelijk-Historische ÜDie, afdeeling Amsterdam, de Katholieke kiesvereeniging te Amsterdam en den Bond van Antirevolutionnaire Kies verenigingen „Nederland en Oranje," onder uwe leiding gehouden op Vrij dag 10 December 1909. De bewijzen van hartelijke sympa thie en waardeering, die ik in zoo ruime mate ondervonden heb, thans ook weer van hen die onder uwe leiding bijeen waren, worden door mfj ten hoogste gewaardeerd en stem men mij tot groote dankbaarheid. De tegemoetkomende en welwillende houding door een groot deel der bur gerij tegenover mij ingenomen, zal voor mij steeds het lichtpunt blijven van het tijdperk, waarin ik het voor recht heb gehad, mijn krachten aan de belangen van de hoofdstad te kun nen wijden. Hoogachtend, (w.g.) Van Leeuwen. De bevolking van Amsterdam. De bevolking van Amsterdam be droeg op 1 November 1909 566,665 zielen (270,775 mannen en 295,890 vrouwen). Tegen de derde herhalingsoefening. De landelijke betooging, Zondag te 'sGravenhage gehouden, waar volgens de aankondiging sprekers van diverse politieke richting het woord zouden voeren is op een zuiver-socialistisohe demonstratie nitgeloopen. Valsch bankbiljet. Hat te Leeu warden. door het agentschap der Ned, Bank ontvangen bankbiljet van 100, wat door het bestuur der Bank als valsch verklaard is en in beslag geno men, is zeer kunstig nagemaakt. Zelfs het watermerk ontbreekt er niet in, - Inbraak te Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het kantoor der Centrale Melkinrichting, Lijnbaansgracht 189, te Amsterdam, Van de zijde der Oude Looijerssloot zijn de dieven, door over een schut ting te klimmen en de buitendeur met een looper te openen, het kantoorbin- nengekomen. Daar hebben rij verschil lende kasten opengebroken, doch blijk baar niets van hun gading gevonden. Alleen een oud heerenrijwiel, dat in de gang van het .kantoor stond, werd ver en beroofde haar toen van haar i meegenomen. taschje, dat ongeveer 300 Mk. aan geld Eenige maanden geleden brachten bevatte en van een broche, die 200.000 dieven eveneens een bezoek aan dit aan de noodrem, zoodat de trein bleefkantoor. Toen werd een geldkistje met Mk. waard moet zijn. Daarop trok hij j ongeveer veertien gulden buitgemaakt. stilstaan en verdween toen in deduis terais. De spoorwegbeambten deden nog mo.eite om zijn spoor te ontdekken dood" middel van politiehonden, maar dit mocht niet gelukken. Hofberichten. Gisteren ia in den Haag bekend geworden dat H. M. de Koningin voornemens is a.s. Woensdag van Het Loo voor enkele uren naar de Resi den tie te komen. Prins Hendrik. „Reuter" seinde Zondag uit Berlijn Prins Hendrik der Nederlanden kwam Zaterdagavond met gevolg te B'-rlijn aan. Hij steeg af in het hotel Esplanade. „Reuter" seint uit Brunswijk dd. 13 December: Hedennamiddag kwam prins Hen drik der Nederlanden alhier aan ter bijwoning van de bruiloftsfeesten. Aan het statu n werd hij door den hertog regent verwelkomd. Z. K. H. de Prins, die in het laatst dezer week) uit Duitschland op het Loo terugverwacht wordt, is voor nemens van 20 dezer sf enkele dagen Gefingeerde inbraak. Do veenbaas te Oranjedorp, in. wiens woning in braak heette te zijn gepleegd, is ge vankelijk naar Assen, overgebracht. Hij wordt verdacht van valschhoid in ge schrifte eh verduistering van verschil lende geldsommen ten nadeole van de heeren Staker te Appelscha, voor wie hij werkzaam was Hij had aangifte gedaan, dat f 2000 uit zijn woning was ontvreemd. Laaghartig. Op de Bredasche Baan onder ftozendaal, werd gisterenavond op wieLrijdors onverhoeds uit den hout kant een schot gelost, waardoor de hand van een der fietsers verbrijzeld werd. De dader is onbekend. Verbrand. Het driejarig zoontje van den adj.-onderofficier dor Kol. Re serve, Bosveld, te Zutphem, dat Vrijdag al spelend in een kuip mat kokend waiter viel, welke op de plaats der kazerne Walicn stond, is aan de beko men brandwonden overleden. Ernstige brandwonden, In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Mariastraat in Den Haag een dame op haar kamer zulke ernstige brandwonden gekregen, dat zij gister avond in het Gemeenteziekenhuis aan de gevolgen daarvan is overladen. De ongelukkige, echtgenoola van oen in Indiè verioevenden assistent-resident, bewoonde de eerste etage vara een bo-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1