ATTENTIE S. V- P- Profiteert nu van de LAGE PRIJZEN hij i. H. W. GRUNDEMANN, KONINGSTRAAT 48-50-52-54. :- G. Honing Zoon, Stookt! Stookt! PIKFEIN. KEEREN HOEDEN en PETTEN De uitverkoop van J. H. W, Grfln- demann omvat alle artikelen, dus ook Wollen- en Watten Dekens, Wol len- en Tricot Ondergoederen, Baai, Flanel etc. etc. Plisseer-I nrichting. O i n g, A. H I L L E N Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuws. Onderwijs. Advertentïën. te UTRECHT Bruiloftszaal, A. F. VAR DIJI, Pretoriaplein 10. 65 jANSSTRAAT o h Gouvernement De brand der toekomst zijn onze beroemde Nootjes III prijs per HL. f 1,40 franco huis, Bloemendaal Bussum Boekhouden. B, MATEN, Letteren en Kunst. Anondissements-Rechtbaok te Haarfes- Een onovertroffen 2\ cents Sigaar. Sigarenfabriek te Haarlem. GROOTE HOUTSTRAAT 7. Int. Telefoon 1310. Adres 6. M. van der MEIJ, Nieuwe Groenmarkt 6- A. FRANS Co. boot of spoor. Haarlem Amsterdam Leeraar Boekhouden M.O., Krelagestraat 24rood, HAARLEM. Confiseur - Plein 5. TELEFOON 832. VAN ELDERS. Utrechfsche Voorschotbank. het kan me niet schelen. Dank u wel!... En naar boven ziet zij, naar den door snee-rand van haar hoed, terwijl haar lippen een grijp-beweging maken naai den onderzoom van de wit-be§pikkelde voile.... De galante heer wordt rood.... de halcorumenschen kijken grinnekesnd naar het gevalDe conducteur loopt ver bouwereerd den wagen in en maakt een hoe-heb-ik-het-nou beweging. „Ne, mijnheer, heusch niet, ik sta even lief buiten De heer retour in den wagen.... Hallo, wie waagt er nog een blauwe... Moederzorg en kinderd&nk. De kleine Laurens, een jongen van tien jaren, hoorde, dat zijn moeder rekenin gen betaalde Toen nam hij een stuk papier en schreef daarop: Aan Moeder van Laurens. ,Voor dat ik kolen heb gehaald 6 keer 30 ets. .Veel keeren houtjes gehaald uit de schuur 30 ets. Twee boodschappen gedaan 20 ets. Voor dat ik een lieve en brave jongen ben 10 ets. Samen 90 ets. De moeder nam de rekening en zei niets. Den volgenden dag vond Lau rens naast zijn bord op tafel liggen: 90 ets en daarbij een rekening: Aan Laurens van Moeder. Voor zijn gelukkig thuis Niets. Voor al zijngoed en gezond eten Niets. Voor liefderijke verpleging in ziekte Niets. .Voor reparatie van zijn klee deren Niets. ,Voor dat moeder heeft gewaakt, gebeden en goed voor hem is geweest Niets. Samen: Niemendal. Laurens had al blij het geld in den zak gestoken, zonder nog de rekening van zijn moeder ingezien te hebben. Maar toen hij die gelezen had, kreeg een kleur en vervolgens kwamen er tranen in zijn oogen. Hij liep naar zijn moeder, gaf haar het geld en sloeg snikkend de armen om haar hals en zeide: „Ik was zonder gedachten, toen ik die rekening schreef. Och moeder lief, \ergeel het mijl" „Ja, mijn kind, maar leer nu waardeer en, wat gij hebt en denkt niet altijd om hetgeen er te kort komt. Gij hebt moeders liefde en de goedheid van andere mgen- schen. Maar, taxeer nu je eigen doen niet te hoog, want dan ontbreekt de 'dankbaarheid, en die is het zonnetje van ons leven." HEEMSTEDE. Sed. B. K. Volksbond. Na 'de gebruikelijke opening door den voorzitter en lezing der notulen jscerd het woord gegeven aan den spreker den ïWelEerw. heer Quant, kapelaan te Haarlem. Van deze zeer leerzame op zoo pakkende wijze voorgedragen lezing willen wij eeni- ge punten laten volgen. Boj! al den vooruitgang van den .togenwoordigen tijd moeten wij met leedwezen constateeren de Zedelijke achteruitgang' van het echt Katho lieke leven, zoodat wij onzen tijd in plaats van een tijd van voor uitgang1, juist een tijd van achter uitgang zouden moeten noemen Maar dan vraagt ons de wetenschap, ging ik niet met reuzensprongen vooruit in ontwikkeling op allerlei gebied, daardoor voordeel brengend aan handel en industrie? ÉWierd bij dezen vooruitgang steeds in het oog gehouden te denken aan den Heer der wetenschap Ging men ook zoo hard vooruit in den zedelijken we tenschap? iJV.as de wetenschap van het recht en de wijsbegeerte niet bloeiender zelfs in den Romeinsahen tijd? Hoe is het gesteld met de Godsdienstwetenschap op de tegen woordige hoogere scholen en con gressen? Zijn wij ook op het punt van beschaving zoo hard vooruit ge gaan Spr werkte dit in den breede uit, schetste keurig en pakkend de on waarheid en de gevaarlijkheid der „neutralen" en de neutrale veree- nigingen. Ten slotte liet zich de adviseur van „Piius X" nog even gelden en besprak spr den grooten invloed der lectuur Hij toonde over tuigend hoe wij allen moeten mede werken om de propaganda voor goede lectuur te steunen, te steunen vooral de Katholieke Rers en niet (zooals in sommige kringen mode schijnt te zijn) een Katholiek blad neven een neutraal! Neen onze plicht ïs alléén Katholieke Ma den te lezen, ons zóó in onze pers, den te lezen, ons zóó in oenze pers en in ons vereen igxngslev en waar dige leden toonond van de strijdende Kerk op aarde Het devies van Dr Schaepman moeten we kiezen tot het onze „Credo pugno" „Ik geloof en daarom strijd ik" De voorzitter bracht een welver diend woord van dank en hulde aan den spreker en spoorde alle leden aan deze woorden wel ter harte te ne men en door persoonlijke propagan da veel voor den Zedelijken vooruit gang mee te werken. In plaats van don heer J. U.ven- hoven, die tot bestuurslid gekozen was, werd bij eerste stemming ge kozen tot commissaris van orde den heer Kokkclkoren. De heer v. Glabbeek bracht een woord van hulde en dank aan den heer Tel lings, directeur van de Muziekver- eeniging „St. Michaël". Zijn wierk, zoo belangloos en volijverig, werd door de leden van „St. Michaël" ten zeerste gewaardeerd als een klein stoffelijk bewijs hiervan boden zij den heer Tellings een prachtige pen dule met coupes aan, den wensch er bij voegend, dat de directeur nog veel moge werken tot bloei der mu- ziekvoreeniging. De voorzitter her innerde ook nog even aan de belang- locze bereidvaardigheid door den heer Tellings aan den dag gelegd, hetgeen door de af deeling ten zeerste wordt gewaardeerd. De heer Tellings dankte voor het prachtige geschenk en deed toezeg ging van al zijne krachten aan de muziekvereeniging, alle jongelui aansporende zich op te geven als lid van „St Michaël." Op de verzonden circulaire waar in werd aangespoord tot aansluiting bij den Bond hadden zich een vijf tiental nieuwe leden aangegeven welke door den voorzitter werden geïnstalleerd Ingekomen was nog een schrifte lijk voorstel onderteekend door meer dere leden, om in plaats van alle maanden in de wintermaanden alle veertien dagen te vergaderen, welk voorstel aan allen in overweging en in de volgende vergadering be handeld zal worden. Nadat door den heer J,. v. d. (VVjei- den, afgevaardigde, nog een kort verslag van de centrale raadsver gadering is uitgebracht, Wordt deze belangrijke vergadering na rond vraag op gebruikelijke wijze geslo ten. (Onderstaande stukken moesten giste ren wegens plaatsgebrek blijven liggen.) Les poètes Beiges et Suisses. De heer Sauveur, leeraar aan de Hl B. S. alhier, had eergisterenavond een uitgelezen gezelschap van jongeren en ouderen, allen liefhebbers en liefheb sters (vooral deze laatste!) van. de schoone en, smijdige Fransche taal, om zich heen verzameld in een der boven zalen van „De Kroon". Hij sprak over de Belgische en Zwit- sersche dichters, die de Fransche taal gebruiken als voertuig hunner gedach ten, en na een korte inleiding leidde hij zijn gehoor binnen, in den zeer uit- gestrekten kring van deze dichters ,die voor de Fransche meesters in gevoel, in schoonheid van verzen en geest en vernuft zeker niet onderdoen. Maeterlinck, en Verhaeren, Pol de Mont Vlamingen die het Fransch hebben ver kozen en met zooveel succes dat ze den Franschen Pamas hoog zijn opge klommen, Le Roy, en andere Belgen, werden door den begaafden spreker geciteerd die het zoetvloeiende Fransch, met fijne tinteling van dictie en sonore stembuiging, tot een genot maakte voor de ooren. Ook van de Zwitsersche jonge dich ters uit de Fransche kantons, Rambert en Ftlrster en anderen gaf de heer Sau veur gevoelvolle staaltjes van dicht kunst te hoo,Ten- Hij wees daarbij telkens, op de schoonheden van gedachten en taal en deed zijn auditorium door eigen schoo ne voordracht dubbel genieten van tal van aardige, bekoorlijke, geestige ge dichten. Een avond als deze doet ons dubbel gevoelen het gemis van een vereeni- ging als de „Alliance Fran?aLse", waar de schoone Fransche taal, helaas zoo vaak misbruikt voor alLerlei gemeens en slechts, maar ook zoo dikwijls het voertuig van de schoonste literatuur die er bestaan kan, gerggeld kan worden beoefend! Cursus in de Katholieke kerkmuziek. De eerste cursusavond, eergisteren avond boven „Neuf" gehouden, was uitermate druk bezocht. De heer De Jong, die om 8 uur opende, vond, dat zijn verwachtingen ver overtroffen wa ren. Commissarissen waren de hoeren Coebetrg, Laurey, Kerkhoff en Reij- nierse. Na wederzijds voorstelling, zette de spreker het doel van den cursus uit een. Die cursus zal behandelen prac- tisch en theoretisch: den kerkzang. Spreker liet uitkomen, dat de meer stemmige zang niet buitengesloten zal zijn. Spreker las eeniga grondregels voor uit de wetgeving, gegeven door onzen H. Vader, welke in den cursus uitgewerkt en nader verklaard zouden worden. Enkele stukken werden voor gelezen uit de decreten van Z. H. den Paus, met het oog op het nieuwe Gre- goriaansch. De wil van den H. Vader is, dat langzamerhand overal het nieu we .Grcgoriaansch ingevoerd zal wor den. flet reglement werd daarna voorge lezen, waaruit bleek, dat de plannen zijn om later met meerdere leeraren les te geven. De cursus wordt gehou den van 8 tot ruim 10 uur, afgewis seld door eene kleine pauze De wintermaanden alleen zul len voor oefeningen worden besteed; de leeftijd der deelnemers is bepaald op minstens 16 jaar; terwijl de leergelden bestaan in een jaarlijk- sehe bijdrage van f5, te voldoen in twee termijnen: vóór 1 Januari 1910, en vóór 1 Mei 1910. Voorts is het plan de werving van donateurs a f 2.50, en begunstigers a f 1.50 per jaar. Ten slotte deelde de heer De Jong nog mede dat men voornemens is een muziekbibliotheek aan deze cursus toe te voegen. Spreker stelde voor deze gelegenheid open eene collecte daar voor, die reeds een aardig sommetje opbracht. Na de pauze gaf de heer De Jong een optelling van de leerlingen, die nu reeds 63 bedragen. Hij bracht eert eeresaluut aan de aanwezigen. Eert schrijven was ingekomen van twee per sonen, die elk f 2.50 stortten voor den cursus. Daarna begon de heer De Jong zijn eerste uiteenzetting, die met veel aan dacht werd gevolgd. De volgende open bare les zal gezien het groote succes eveneens nog voor belangstellenden toegankelijk zijn. Algem. B. K. Onderwijzers ver. Sectie B De 26e algemeece vergadering van deze vereeniging van klasse onderwij zers werd Zondag 12 Dec. in hotel „de France" te Amsterdam gehouden. De voorzitter, de heer J. H. Koetser van Rotterdam, opende de vergadering met den Christelijken groet en hield de gebruikelijke openingsrede, waarin spr. o.m. wees op het eerstdaags te verschijnen rapport der aaneenBchake- lingscommissie. Ook herinnerde spr. aan den klassenstrijd, die in den bond van Ned. Onderwijzers wordt gevoerd. Spr. noemde de strevingen van dien bond zeer onsympathiek. Sectie b. Blast op een getieel auder standpunt. De werkwijze van sectie b. invloed ten goede op de Dioc. Vereeniging werd door Bpr. nog eens uitgestippeld, waarna bij de beste wenschen voor het succes der vergadering uitsprak. Alsnu werd overgegaan tot behan deling der agenda. Bij het punt salaris-actie werden verstrekt op gemakkelijke voorwaarden gelden ter leen aan landbouwers en nering doenden. Vertegenwoordigd door den heer L. J. VftLLENTGOED 3emt.-0ntvanger te Halfweg voorzien van ruim Tooneel, Kleed kamers en verschillende Decors. Afzonderlijke toegang. Ook zeer geschikt voor Vergaderingen Partijen, Repetities enz. Aanbevelend, steeds de nieuwste vormen in verschillende prijzen en altijd be kende sterke kwaliteiten. Gevestigd 1803, Hoogstaand en platte Plissé. KAMPERVEST 17rood. STUCADOOR. Donkere Spaarne 12 Telefoon No. IOI7. Nieuwe Gracht 36 Telefoon No. 230 WEG A 223 B Telefoon No. 703 Singel I 9-2 I Telefoon No. 1676. BREDIUSWEG Telefoon No. 264 Lessen en opleiding voor praktijk examens, ook per correspondentie; inrichten, bijwerken en controleeren van Administraties, door den voorzitter de grondslagen voor een gemeenschappelijke salaris actie voor ouderwijzersvereenigiugen toegelicht. Er werd medegedeeld, dat de besprekingen door de afgevaardigden der verschillende organisaties de bond van Ned. Onderwijzers deed niet mee in de beste harmonie waren gevoerd. Na langdurige bespreking werd met algemeens stemmen besloten zich aan te sluitten bij het comité tot salariB-actie. Een ingrijpende motie van den heer Plaisier inzake benoeming en vaste aanstelling werd tot een volgende vergadering aanhouden. Na de panze voerde de gemengde zangvereeniging van het Katholiek Onderw. Gezelschap te Amsterdam eenige zeer schoone liederen uit, onder leiding van den heer Theo v. d. Bijl. Na eenige bespreking van het Katholieke Schoolblad, waarbij vooral werd aangedrongen op onderteekening der artikelen door de schrijvers-redac teurs, bepleitte de heer Frans Wisse dej wenschelijkheid, dat de Dioc. Ver. de Hageveldsche Retraite zooveel mogelijk bevordere, door o.a. aan te dringen op vacantie tydens de Retraite. Hij Bpreekt de hoop uit, dat de Retraite niet naar een andere plaats zal worden overgebracht, wat de vergadering met daverend applaus begroet. De heer Theo v. d. Bijl sprak daarua over de eenheid in den volkszang, waarna het gemengde koor nog een zeer fraai nummer ten beste gaf. Ook over het ondersteuningsfonds werd nog gesproken. Besloten werd, dat aan iedere school één onderwijzer als propagandist van het O-F. zal worden gevraagd. De puntenHoofdacte-exames en bespreking der propaganda voor sectie b. werden aangehouden tot de volgende vergadering. Na de rondvraag, die enkele huis houdelijke puntjes op 't tapijt bracht, werd de geanimeerde vergadering met gebed besloten. H.C. De Laranscho Kunsthandel. De Larensche Kunsthandel zond ons wederom een boekje, waarin een overzicht wordt gegeven, van wat door de Amsterdamsche afdeeling is geëx poseerd. Uit het boekje, dat naast afbeeldingen van schilderijen ook re producties bevat vau de tentoonstel lingszalen in de verschillende afdee- lingen blijkt, dat in het algemeen door de firma gedurende haar vijfjarig bestaan heel wat verricht werd. De vrees, dat het abonnementen systeem het abonnement op de tentoonstelling is zeer laag gesteld voor een heer of dame f 4.voor elk lid van het gezin meer f 1.voor een gezin van vijf personen dus 8 gulden te Amsterdam geen instemming zou vinden, is door de ondervinding gelogenstraft. De firma mag zich thans reeds in een ledental van 2000 verheugen, al zijn daaronder de vele schilders en leerlingen van onderwijsinstellingen begrepen. Toch mag dit cijfer in ver gelijking met plaatsen in het buiten* land niet als hoog genoeg worden be schouwd, vooral in aanmerking ge* nomen, dat de leden niet alleen in Amsterdam en Laren, maar ook 'sHage in de kunstzaal KleykaffiP' en overal waar geëxposeerd wordt, vrijen toegang hebben. Bovendien ontvangt men een premi®, bestaande in een ets, die een handen waarde van 15 tot 20 gulden bezit en na afloop van het abonnementsjaar niet beneden dien piijs verkrijgbaar wordt gesteld. En nog is daaraan verbonden maandelijks verschonend Bullefln „Het Land van Mauve". Het moet in de firma vooral ge waardeerd worden, dat, blijkens de opgave van de tentoonstellingen to het boekje, zij zich niet in de eerste plaats laat leiden bij de keuze door de verkoopbaarheid der geëxposeerde werken. Het is de firma ook om de kunst zelf te doen. Wy kunnen dan ook het lidmaat schap warm aanbevelen. Het nieuwe abonnement gaat in op 1 Jan. 1910. Wie zich nu voor 191" abonneert, krijgt aanstonds toegaf zonder eenige verhoogingen met recht op de premie, die in de saloDS i® geëxposeerd. Een bezoek aan den Larenschen kunsthandel, Heerengracbt 495, Amsterdam, zal ongetwijfeld tot een abonnement leiden. Rechtszaken. Faillissement. Bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier is heden in staat van faillissement verklaard E. de Vries, winkelier en koopman te Haarlem, Heerentingel. Rechtercommissaris mr. H. van Logchem de Josselin d« Jong, curator mr. A. H. J. Merens. Failliet verklaard: 22 Nov. J. H. Ed er veen, voerman 1® Gent (Betuwe). 7 Dec., A. van. Hoof, handelaar W muziekinstrumenten, laatst te Tilburg, thans te Antwerpen. 8 Dec., Wl H. A .de Haan, commis- sionnair in effecten, Rotterdam. 9 Dec. M. Gosjens, bakker, te Sit- tard. 10 Dec. J. G. van der Burg, vroe ger handelsreiziger, (hans zonder be roep, te Rotterdam. J. Spooren, sigarenfabrikant te Hapert. P. Knobel, bakker en assuradeur, te Zevenbergschenhoek (gem. Zeven bergen). M. van den Hout, schilders knecht en koopman in galanterieën, 1® Tilburg. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst de faillissementen W. F. HL Taberaal, ge woond hebbende te Leusden, thans te Utrecht; Alleman, te Dordrecht; J. Vermey, timmerman, te Haarlemmer meer; J. J. Louman, behanger te Zwolle; T. O. Blom en, P. T. Welvaart te Amsterdam en L. van der Weide, manufacturier te Middielharnis. UTRECHT. Maatsch. KAPITAAL f 500.000. Verstrekt aan particulieren, ambtenaren, landbouwers, kooplieden enz. VOORSCHOTTEN op langen termijn tot elk bedrag vanaf f500. Informatiën verstrekt de heer H. W. HAAR, Jacobijnestraat No. 21 te Haarlem. De Directie: Mr. F. W. J. SANNES. H. E. KOOPMANS VAN BOEKEREN. GEBR. LOOTS, Pieterstr. 19-21. TELEFOON 721. Punch van Rum, Citroen en Arak. - Fijne Cognac's Beter dan ooit te voren is thans ons merk Verkrijgbaar in het filiaal Het beste adres voor gemarineerde haring en rolmops is Firma N. R0ERAADE, Kruisstraat 40. - TELEFOON 1167. rg e Ook voor alle zuurwaren, augurken en uitjes in groote en kleine flesschen. Piccalilly, Zeenwsche mosselen, leverworst in het zuur. ei Zoute- en gekruide Ansjovis en alle Boorten bokking, Makreel uitge- pi "osneden, Gerookte paling, paÜDg in gelei. (Kreeft, zalm, sardines,^ 3E leverpastei, ananas, lunchtong in blik). Gember in flacon, alle -p. g likeurer, limonades, boerenjongens, kersen en advocaat. Nieuwe "3* blanke Zoutevisch en Stokvisch, Keelen en Lippen. o o Voor Bruiloften, H.H. Wederverkoopers, Café- en Hotelhouders, j-p o, bijzondere conditiën. Mij minzaam aanbevelend, J. H. HEINEN. Geld verkrijgbaar (4 rente) met en zonder borgen, ter wijl de aangevraagde som zonder eenige korting wordt verstrekt. GEEN KOSTEN VOORUIT. Kantooruren van 64 en van 68, Zaterdag alleen van 9—*. VAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 12