DAGBLAD voor NOORD- en 7« "ID-HOLLAND. c. ICisnifertaisw®©! 2§'»Sf-33g ilaarierai BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. ^OENSBAC 15 DEC. 190». 34ste Jaargang No, 7068 for 8 maanden voor Haarlem I 1,85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gemeente) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0,08 Bureaux van Redactie en Administratie: IsaterccsBsamueiaiai ¥®l©f©«sisiw8aswmes» 1426» Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Binten Haarlem en de Agentschappen 20 cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents contant). Voor advertentiën en reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICARDO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. Alle betalende sbonnéi op dit blad, die In bet bedt eener verzekeringspolis ejjo, zijn volgens de bepalingen op de pollssec vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN b$ verlies van éen anderen vinger. De ultkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij Ocean". Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Qracht II. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLftP. Geen debat mogelijk. 'SY'ij zijn niet meer van pla;n, in gaan op liet onbekookte geschrijf *aai den heer ïideman ;ijn. zijn week blaadje Deze heer schijnt er een gewoonte *aai te gaan maken, de allerdwaaste beschuldigingen te lanceeren, zonder ®let bewijzen te komen. En daartoe gesommeerd, ant woordt bij met algemeenheden, draait er om heen, verliest zich in allerlei beschouwingen die met de ksvestie biets te maken hebben, en ziet dan geregeld nog wel kans er, een «rotheid bovenop te stapelen. Met zulke lui debatteert men niet 5Ye zullen ons dan ook niet moe •naken aan critiek op allermalste dingen, die de heer ïideman, met «en soort van odium anti-ear J-holicum bezeten, vertelt over de Roomsdhe Kerk. Misschien zetten we op een goeden beer, onder „Vroolijk Allerlei", wel eens een bloemlezing van 's mans •beest curieuze uitvallen in de krant Dergelijke dingen toch verdienen biet, ernstig te worden opgenomen 1 JVje hebben het een paar keer ge llaan, en zijn er mee gedupeerd Daar was t'v. de ook zelfs •n den Bloemendaalschen Raad door de heer ïideman geuite be schuldiging tegen den Haarlemsche kantonrechter, dat deze het gezag der Politie ondermijnt door veel .vrijspraken Met cijfers werd in ons blad (en zoo eveneens in de andere bladen te dezer stede) de onwaarheid van tieze besehuldiging aangetoond, en de heer ïideman gesommeerd, het bewijs te leveren Intusstihan i dat bewijs is hij bog .altijd schuldig, en in plaats van het te geven, verliest de man zich in een paar kolom absoluut er naast-gaande beschouwingen, die dan alleen niet meer tot de „alge meenheden" zijn te rekenen, wan- beer ze overgaan in onpractische en ongare school mees ter ij ten opzichte Van i de plaatselijke pers Nog een ander staaltje van 's hee ren Tideman's verbluffende wijze van beschuldigen zonder bewijs Hij schreef onlangs zonder blik ken of blozen, dat alleen in Maas tricht de katholieke geestelijkheid f20 000 per jaar zou inhouden op de salarissen der katholieke onder wijzers aan gesubsidieerde scholen f 20 000 door de geestelijken dus in hun zak gestoken De Limburger Koerier" bewees werkelijk nog te veel eer aan dit onbekookte geschrijf, en had er een stukje over, daarin den heer ïideman sommeerend om te bewijzen wat hij beweerde. Gelooft men nu, dat h;ï die be wijzen dan geleverd heeft? Och kom! Ziellier wat de „Limburger Koe rier" van gisteren onder bet kopje ,,'t bewijs schuldig", mededeelt: „Het antwoord is allerzonder lingst geweest Zonder dat de regels krom trok ken van verbazing, staat er ïiuch- terweg (in het weekhlaadje) „De inhoud van ons bericht „wordt door het antwoord van den „D K." stilzwijgend bevestigd." I Tusschen de broeders en zusters en de geestelijkheid „veronder stelt" het „BI iWibl." n.l „zoodanige verhouding, dat de „eersten aan de laatste te gehoor - „zamen hebben In het administratief sclioolbe- heer „Voelt den heer ïideman zelf niet, van wat schromelijke onkun de hij op dit gebied blijk geeft? En dan brast hij van zijne be wering, dat de katholieke geestelijkheid onderwij zers- salarissen inhoudt, a.f, en begint te vragen, of de Broeders en Zus ters niet op hun eigten geld be sparen. [Waarde mr ïideman, of iemand op zijn eigenverdiend loon wil be sparen, en hoeveel hij daarvan als oontribnfci» wil afdragen aan de vereeniging, waarvan bij lid is, dat is zijne zaak. Als een amb tenaar in Holland een deel van zfjn salaris wil besteden aan Evan gelische Maatschappij; Doge, Dar geraad of eenige andere corporatie, waarvan hij deel uitmaakt, is dat eveneens zijne zaak. Noch gij noch wij hebben recht ons te men gen in het een of in het ander Ér bestaat altoos nog zekere per soonlijke vrijheid in Nederland! Maar gij! hadt beweerd, dat de kath. geestelijkheid al hier f20.000 inhield; gü zijt uit- genoodigd dat te be wij! zen; en gij hebt getoond dat niet te kun nen." Tot zoover de „Limburger Koe rier." Zoo staat de heer ïideman nu al tweemaal binnen zeer korten tijd schuldig aan een niet-levering van bewijs voor ernstige, doch volstrekt onbewezen beschuldigingen. Met zoo iemand ia geen debat meer mogelijk. BELGIË. KONING LEOPOLD. Tot dusverre gaat het goed met den koning. Of hij er bovenop tal komen is nog een andere vraag, en de doktoren weten dan ook niet wat het worden zal. Maar de beterschap die ingetre den is na de operatie, is een goed teeken. De „Indépendance Beige" meldt uit goede bron, dat men spoedig zal weten of de koning lijdende is aan een in wendige verstopping of aan een ver lamming van de ingewanden. Indien er enkel sprake is van een verstopping, bestaat er alle hoop op herstel: in geval van verlamming is een nieuwe verstopping mogelijk. I)E MILITAIRE WET. Daar de Koning den wensch te kennen gegeven had, zoo spoedig mogelijk het ontwerp der militaire wet te teekenen, heeft de Senaat be sloten gisteren nog de algemeene be schouwingen ten einde te brengen. Prins Albert woonde de vergadering bij. Onder toejuichingen van de linker zijde heeft de Senaat met 71 tegen 22 stemmen de militaire wet aange nomen. DUITSCHLAND. DE KANSELIER EN HET BUITENLAND, Het dikwijls officieuze Russische blad „Nowoje Wremja" is ingenomen met den rustigen toon der rede van den nieuwen Rijkskanselier. Duitschland is «egt het blad blijkbaar de rol van den algemeenen boeman moe en wil een ander leven beginnen, dat niet zoo uiterlijk schitterend is, maar den politiekeD, maatscbappelijken en beschavingsrijk dom beter verzekert, dan een dolle strijd tegen de geheele wereld. Het is wel teekenend dat de toon van het buitenland zooveel anders is geworden sedert de ietwat spottende, agressiéve vonBülow van het tooneel is verdwenen. Er zijn er in Duitschland die dat als vertrouwen aanmerken, er zijn er die zeggen dat hetminder vreeze en dus ietwat minachting is I Wie zou gelijk hebben? (EEN GOEDE AFSTRAFFING. Aan een krasse verdachtmaking van den Duitschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, den heer von SchÖD, heeft zich dezer dagen de al- Duitsche „Ta?liche Rundschau" schul dig gemaakt. Het blad, dat, zooals het „Berliner Tagebl opmerkt, evenals enkele an dere organen van zijn slag, niet kan verkroppen dat de vrede tusschen Duitschland en Frankrijk reeds zoo lang heeft geduurd en daarom voort durend stookt tegen minister von Schön en zijn politiek, had nl. mede gedeeld, dat deze minister, nadat hij in den Rijksdag zijn rede over Marokko had gehouden, den raad van legatie v. Gnesinger naar den Franschen g zmtschapssecretaris baron Berck- beim, die in de diplomatenloge zat had gezonden om dezen te vragen of „hij nog nadere verklaringen wenschte." En wat blijkt nu? De minister had den raad van le gatie naar Berckheim gezonden om dezen mede te deelen, dat hij thanB gelegenheid had den ambassadeur Cambon, die hem de nieuwe nota over Kreta wilde overhandigen, te ontvan gen. De officieuse „Nordd. Allgem. Zeit had de mededeeling van de „Rund schau" reeds aan het hoofd van het blad een „drieste leugen" genoemd, maar daarbij heeft von Schön het niet gelaten. In de Rijksdag vergadering van eer gisteren legde hij nog de volgende verklaring af: „Ik maak van deze gelegenheid gebruik om het zeer eigen aardige bericht van sommige bladen tegen te spreken, als zou ik instructies voor hetgeen ik gezegd heb en nog wilde zeggen, hebben ontvangen van den vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid. Dat is een ongehoorde aantijging. Zoo iets zou bijna land verraad genoemd kunnen worden. Met den grootsten nadruk kom ik op tegen deze brutale leugen." Levendige toejuichingen volgden op die verklaring. FRANKRIJK. KEIZER WILHELM EN FALLIÈRES. De Berlijnsche - National Zeitung beweert, dat vrij zeker keizer Wilhelm en president Fallières elkaar zullen ontmoeten bij de opening van het oceanograüsche museum te Monaco Aldus, op den grond van 't speel vorstendom zal de eerste ontmoeting tusschen den keizer en een Fransch staatshoofd plaats hebben 't Is haast niet te gelooven 1 ENGELAND. DE IEREN GAAN MEE! Het bestuur der Nationale Iersche Liga heeft te Dublin vergaderd. Met algemeene stemmen is aange nomen de motie van John Redmond, strekkende om te verklaren dat de nationalistische Iersche partij de Engelsche liberalen tyj de algemeene verkiezing in Januari a.s. zal steunen, daar de door Aequith in de Albert Hall afgelegde belofte betreffende Home Rule bevredigend wordt geacht. AMERIKA. EEN DREIGENDE ALGEMEENE STAKING. De Amerika.ansehe Arbeidersbond is van plan beslist den strijd aain te binden tegen de staaltrust! Een 200 afgevaardigden van do bestuursraden der aangesloten arbei- dersvereenig ingen hebbeln het be sluit genomen, en ze hopeh dat dit besluit zal worden uitgevoerd door de 2,000,000 arbeiders bij de staal trust die nu niet georganiseerd zijin hun wordt niet vergund zich bij eed organisatie aan te sluiten. De beweging is op touw gezet om te komen tot organisatie en uit de vastbesloten houding van den Bond blijkt, dat dit plag zal wor den uitgevoerd of dat de Trust den oorlog zal worden verklaard. Sinds Pierpont Morgan de United States Steel Corporation organiseer de, heeft hij werklieden die tot een vereeniging behoorden hun ontslag gegeven en geregeld werd oorlog ge voerd tegen de verecnigingetn, Thans schijnt de bond zich sterk genoeg ,te voelen zich te verzetten en de beambten van dfe staaltrust moeten bereid zijn den strijd tegen de bestuurders van de trust te begin nen. Men meeint dat een algemeene staking .zal noodig zijn, welk© alle industrie in liet geheele land zal stopzetten, tot overeenstemming is bereikt. De staking zal een 2 rnil- lioen arbeiders omvatten. Intusschen blijft het de vraag of de arbeiders hun kracht niet over schatten. Volgens de correspondent van een Engelsch blad te New-York, gelooft men daar aan de beurs dat het be stuur van de staaltrust sterk genoeg is om ten slottte te overwinnen. Plichtsbe trachting. Een. brievenbesteller te Le Fau in Frankrijk, is dezer dagen het slacht offer geworden van zijn buitengewone plichtsbetrachting. Zondagavond, n.l., toen de sneeuw voeten hoog lag en eene hevige sneeuwjacht het ademha len belette, liet hij zich desondanks niet weerhouden zijn gewone avond bestelling t e doen. Maar tegen 9 uur hoorden de be woners angstkreten uit de verte. On middellijk togen eenige mannen uit om zoo mogelijk redding te brengen. Na eenig zoeken ontdekten zij den trou wen brievenbesteller, die tot aan de armen in de sneeuw was weggezakt en niet bij' machte was zich omhoog te werken. Hij werd weliswaar le vend uit zijn benarde positie gered, maar is tengevolge van de doorstane koude en angst, ernstig ziek geworden. Op z'n nummer gezet! Prins Heinrich van Pruisen heeft een telegram gezonden aan dr. Lunn, can- didaat voor het parlement, waarin (hij de bewering, dat eiken avond op ieder Duitsch oorlogsschip een dronk wordt uitgebracht op den dag, dat de 'Duit- sche vloot de Engelsche in de Noord zee zal verslaan, een onbeschaamde leugen noemt. De prins voegde daaraan toe: „De geest in onze marine laat een dergelij ke gedachte of daad niet toe. Wij eeren en eerbiedigen onze Britsche kamera den en zijn er trotsch op met hen op goeden voet te zijn. Luchtschepen voor IPslgiö. Volgens de „Figaro" laat de Belgi sche regeering, die 't flink aanpakt, nu al een vierde luchtschip bouwen! Het zou in 't voorjaar al gereed zijn ,en tot waarlijk groote dingen in staat zijn. Niet minder dan drie of vier dagen zou het in de lucht "kunnen blijven. Hier in Nederland wachten we nog altijd op ons eerste! Een koningskeuze. Vandaag zal in Pest een koningskeuze plaats hebben. Menigeen mag bij het vernemen, van dit bericht misschien verwonderd staan, toch is het zoo, er wordt vandaag een koning' gekozen, al is het dan ook maar een „Zigeunerko ning" De heerschende vorst der Zigeuners, Paul Rocz, moest zijn scepter neer leggen en plaats maken voor een an der. Nu had de zoon van dezen beroemden Zigeuner-violist zich zelf tot koning kunnen uitroepen, zonder daar bij de gewone voorschriften en plech tige ceremonieën in acht te nemen. Een tijdlang hebben de onderdanen zijne heerschappij geduld, doch nu zijn zij vast Besloten om den troonroover uit zijn liooge waardigheid te stooten. Eenige dagen terug hebben zij n.l. een schrijven naar Rocz gezonden, dat door 16 der beste vioolspelers onderteekend is en waarin de „koning" tot een twee kamp wordt uitgedaagd, om met den boog in de hand te bewijzen dat hij werkelijk recht heeft op den konings titel. Verliest Rocz dan moeit hij de kroon aan z'n overwinnaar afstaan. Zoo zal er dan vandaag in Pest een kamp gevoerd worden tusschen de Zi geuner-musici om het koningschap; een commissie, uit hun midden gekozen, moet beslissen wie de overwinnaar is. Tot gisteren had Rocz nog geen ant woord op de uitdaging gezonden, en wanneer de „koning" het waagt om niet in het strijdperk te treden, zoo zal men hem eenvoudig van den troon vervallen verklaren en volgens oude ge woonte en voorschriften een nieuwen koning kiezen. Wie de „gelukkige" zijn zal, Iaat zich nog niet vermoeden. Weer een samenzwering fegen den Czaar. Bij de arrestaties, door de politie te St. Petersburg in grooten getale uit gevoerd, is een wijdvertakte samenzwe ring tegen het leven van den Czaar ontdekt. Onder* de gearresteerden be vinden zich een professor aan de uni versiteit, een hoofdredacteur, twee ad vocaten, twee vrouwen en een twin tigtal hospilanten van den bewusten professor. Anarchisten in inussu. Sinds de laatste anarchistische aan slagen, die te Buenos Ayres plaatshad den, werden in Argentinië niet minder dan vijfhonderd anarchisten in hech tenis genomen. Sommigen van hen zullen eenvoudig uit het land gewezen worden, terwijl de meer gevaarlijke naar Vuurlaftd ver bannen, worden. Een rare historie. Het „Berliner Tag eb la It" verhaalt de volgende, bijna ongelooflijke historie: Een zekere mijnheer R., wiens adres luidt„Hertha-eiland bij Dorothowo", bestelde bij een bekende Berlijnsche firma een aantal dingen, die prompt, volgens bestelling, geleverd werden. Toen het nu op bettaien aankwam, hoor de de firma niets van den heer R., die ook verschillende aanmaningen on beantwoord liet. De firma bleef nu niets anders over, dan de zaak voor het gerecht te brengen en diende een klacht in bij de rechtbank te Ollen- stein, in Oost-Pruisen. Men nam een. advocaat, die voor eischeres zou op treden, en de zaak zou 6 December voorkomen. Dezer dagen echter ont ving de firma van haar advocaat het volgende schrijven: „Ik heb de eer u mede te deelen, dat de zaak op den bepaalden datum niet in behandeling kan komen, omdat de dagvaarding niet' aan beklaagde overhandigd is. De be klaagde woont op een. eiland, dat ge heel voor 't verkeer is afgesloten. De beteekening der dagvaarding kan dus alleen, plaats hebben, wanneer het wa ter rondom het eiland toegevroren is. Wij moeten dus de intrede van den vorst afwachten.'- Het blijkt niet, of in bovenvermelden brief de opinie van den advocaat of van de rechtbank is weergegeven. In dien er nu dezen w/nter geen vorst komt, hoe dan? En booten schijnt men in de streek niet te kennen. In elkj geval is het eiland een eldorado voor beklaagden en een soort vrijhaven voor misdadigers. H. M. de koniBgin. H. M. de Koningin kwam gisteren middag, te halfeen in den Haag en verliet haar weer te twee uur. De Eerste kamer. In de vacature-Heerkens te Zwolle, werd gisteren tot lid van de Eerste Kamer verkozen mr. H. Barge, oud gouveneur van Curasao, met 25 stem men. Verkiezingszeden. In „De Nederlander" schrijft de heer (Verkouteren) een reeks artikelen over misbruiken bij verkiezingen. Wij lezen o.m. Het candidaatscbap is een ware aanslag op het karakter niet alleen, maar ook op den tijd en op de ge zondheid van den candidaat. Hij moet soms met zich laten sollen als een leeuw in een kijkspelletje. Lijdzaam volgt hij de bevelen van zijn impre sario. Van de eene plaats in het district naar de andere moet hij reizen en trekken. Overal wil men hem zien en hooren, en in New-York is het eens gebeurd, dat een bekend staat huishoudkundige den nacht na de verkiezing stierf, nadat hij in den loop van den dag in tal van verga* deringen het woord had moeten voeren. Een misbruik, dat steeds grooter wordt, is dat der locale grootheden. Naarmate de vaderlandsliefde ver zwakt, komt de districtliefde op den voorgrond. De candidaat moet in het district zijn gewonnen en geboren. In een tijd, dat het wereldburger schap meer dan ooit wordt verheerlijkt, doet de enge, bekrompen districstgeest zich steeds meer gelden. Liever een geheel onbeteekend man, die in het district bekend is, dan een man van talent, die elders woont. Het landsbelang wordt zoodoende geheel opgeofferd. De tweede Kamer wordt met locale grootheden gevuld, die totaal onbruikbaar zijn, en het komt zelfs voor, dat de groote steden, die in tal van districten zijn gesplitst, de kiezers in een district niet stemmen willen op een man, die wel in de zelfde stad woont, maar niet in het zelfde district. De Amsterdamsche Kattenburgers willen een Kattenbur ger eoz. Het zoogenaamde opjagen der kiezers speelt tegen woordig een groote rol. Er zijn kiezers die niet meer ter stembus komen willen, tenzij zij minstens met een rijtuig en liefst met een automobiel worden gehaald. De gemeenteraadsverkiezing in district II van Amsterdam. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad in district II te Amsterdam (vac.- Bleef) zijn uitgebracht 2200 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren J. ter Haar (Chr. Hist.) 608), Jo. Ingenohl (V.D.) 292, C. A. L. Rademaker (R K.) 310, J. v d. Tempel (S D A P.) 717, L. F. H. Wackers (Lib) 246 en S. de Wolff(S. D. A. P.) 27 stemmen. Zoodst herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren J. ter Haar en J. van den TempeL Steeds dikker. De „Standaard" wijst er op. dat de Kamerstukken zich nog steeds uitzetten. Zoo is de Memorie van Antwoord van Antwoord van den minister van Binnenlandsche Zaken niet minder dan 107 bladzijden folio groot, wat gelyk staat met een boekdeel van 189 bladzijden, de bladzij op 2000 letters gerekend. Het blad prijst degelijkheid en stijl van het stuk, maar Alleen wordt het voor de leden der Kamer steeds minder mogelijk om deze dikke bundels te verteren. Iets wat te meer daaruit blijkt, dat zoo breede schriftelijke behandeling er bijna nooit toe leidt om de mon* delinge beraadslagingen te verkorten, maar ze veeleer nog doet dijen in omvang. Electrische oentrale in De Streek. Het voorloopig comité, tot aanleg van de electrische centrale in De Streek, besloot de onderhandelingen met de „Laval"-maatschappy te Am sterdam, te verbreken, omdat door haar de eisch was gesteld, dat de N. V. tot uitwerking der plannen tot stichting van een electrische centrale, zou beschikken over een kapitaal van f 15000. Men zal zich nu in verbinding stellen met een technisch bureau. Aan het bestuur van de zes steden is een concessie aanvraag verzonden, voor den aanleg van een electrische tram. Deze aanvraag was vergezeld van lijsten met 1200 handteekeningen. Het ontwerp tariefsverhooging ingetrokken. In de Tweede Kamer werd gisteren door den voorzitter medegedeeld, dat de Regeering hem bericht heeft, dat zij het ontwerp tot tariefsverhooging met 80 procent heeft ingetrokken met machtiging van H. M. de Koningin. Onder ons Laatste Nieuws meldde onze Haagsche correspondent gisteren reeds dat dit geschieden zou. Socialistische brutaliteit. Het volgende tooneeltje speelde «ich v gistermorgen in het stembureau Krayenhoffstraat te Amsterdam af. Even vó6r achten, het stembureau was in zijn geheel aanwezig, meldde zich een heer aan, die, zich naar den voorzitter wendende, hem presenteerde wel te kunnen heengaan en dat hij dan zijn plaats wel zou innemen, op de vraag, wie of hij was, klonk het antwoord„Mijn naam is Oude- geest." Veel ambitie om op te staan voor het sociaal-democratisch raadslid be stond er niet bij de leden van het bureau en de heer Oudegeest kon gaan. gelijk hij gekomen was. Nu komt bij ons onwillekeurig de vraag op: Wat had de heer Oudegeest daar te maken Wij hebben ons gewend om inlich tingen aan het bureau „Verkiezingen op het Stadhuis" waar men ons mededeelde, dat de heer Wibaut was aangewezen als voorzitter van boven genoemd stembureau. Deze had echter meegedeeld dat hij verhinderd was en hij den heer Ondegeest had verzocht zijn plaats in te nemen. Hem werd medegedeeld van het Stadhuis, dat dit in strijd is met de wet en dat de plaatsvervanging wordt aangewezen door den burgemeester, gelijk ook geschied was. En niettegen staande kwam de heer Oudegeest toch. Dat wordt toch, dunkt ons, te bar. In 1903 een Kamerlid dat fungeerde als stationchef van Haarlem. Nog pas geleden een pseudo-Kamer- lid, dat zich als heusch Kamerlid voordeed en voor rechercheur speelde, en nu een raadslid van Amsterdam, dat een wettigen voorzitter van een stembureau uitnoodigt heen te gaan, om er zelf plaats te nemen. Werkelijk, het wordt al te bart Maar wat had de heer Oudegeest er nu mee voor, om aldus een stem ming gevaar te doen ioopen voor ongeldig te worden verklaard? Dat is de vraag I („Tijd") Prins Hendrik naar IndiëP Het „Hbld." schrijft: Het schijnt, dat men in onze Oost- Indische koloniën de plannen, om een algemeene uitnoodiging aan Prins Hendrik der Nederlanden te richten EUK HMRLEMSCHE COW ABOKKEBftEHTSPRIJSi PPIJS OER ADVERTEMTIÊH: 400*=™ 300 s?i 150'~J 100 ss? Of 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1