Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Nieuws uit Kennemerland. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsuiemfs. 4 Witieè te is tot een uitgebreid be roek, geenszins heeft laten varen. Maar wij van meer dan één rijde uit Indië vernemen, heeft men, in verband met de wisseling van den landvoogd, voorloopig deze plannen laten rusten, omdat men er zoo kort vóór rijn optreden moeilijk den gou verneur generaal Van Heutez voor kon spannen. De bedoeling schijnt even wel te zijn, zich aanstonds de mede werking van ZExc. Idenburg te verzekeren. En dan zou men het te water laten van het nieuwe slagschip „De Zeven Provinciën" willen afwachteD, ten einde Z. I. H. den Prins in de ge legenheid te stellen aan boord van dezen nieuwen bodem de reis naar Indië te ondernemen. Oók een raadslid. Naar de „Graaf- sche Crt." verneemt, kan een, der jongst gekozen leden van den Heumenschen raad, de heer M. Maas, lezen noch schrijven! De inbraak te Rotterdam. De in braak bij de Schiedamsche Voorschot bank van den heer J. P. v. d. H., §n de Tientstraat te Rotterdam, had plaats in den nacht van 3 op 4 December. In beslag zijn reeds genomen de nik kelen en zilveren horloges; de gouden horloges echter nog niet Naar den dief of de dieven wordt ijverig gespeurd. Diefstallen. Een handelaar in oud heden te Utrecht, deed gisteren bij de politie aangifte van de vermissing van eenige antiek-zilveren voorwerpen. Na een nauwkeurig onderzoek, werd spoe dig iemand gevat, juist op het oogen- blik dat deze de gestolen voorwerpen trachtte te verkoopen. Het is zekere M., uit "s-Gravenhage. Een jaar te laat. Als curiosium deelt men uit Meerssen mede aan de „L. K.": Welgemoed stapte een duiven- liefhebber, tevens slager, van hier, j.l. Zondag met een mooie tentoonstellings- duif ter expositie naar Susteren^ al waar een tentoonstelling dezer dier tjes zou plaats hebben. Piet kwam te Susteren aan en informeerde bij den stationschef een hem bekenden heer naar het expositie-lokaal. Deze, in 'den beginne onthutst over deze vraag, van den exposant, snapte echter spoe dig, dat zijn vriend eene vergeefsche reis ha|d gemaakt en ried hem aan maar stilletjes zijn duif op het station te laten staan, hij kon weer om drie uur vertrekken zonder.... een expositie gezien te hebben, want deze had, nota bene, reeds.... vóór een jaar plaats ge had.... Men begrijpt het beteuterde gezicht van Piet. Hoe dat dan mogelijk was? Het raadsel was dra opgelost; men had een program der tentoonstelling te Sus- teren gezien, vermeldende den daturn, doch het jaartal 1908, over welk laat- .te men had heengezien; men dacht niet anders of 't was 1909 geweest. Bij onderzoek bleek echter dat Piet in de val was geloopen, al was 't dan ook -ongewenscht en zonder da minste ne venbedoelingen. De eed. Te Eist (Bet.) moest Za terdag het hoofd der R.-K. Jongens school, de heer D., als getuige optre den in een zaak, betreffende overtre ding der Leerplichtwet. Principieel had hij er bezwaar tegen den gevorderden eed voor deze kleinigheid te doen; hij wilde dit wel bij ernstige feiten. De kantonrechter maakte hem er op attent, dat hij, kantonrechter, alleen te beoordeelen had, óf eedsaflegging moest plaats hebben, en er was hier niet eeni ge grond, getuige vrij te stellen. Bleef hij dus weigeren, dan zouden er maat regelen genomen worden; de kanton rechter vond het te behandelen f eit ern stig genoeg. Getuige legde hierna den eed af. Uil den trein gesprongen. Met den sneltrein, die eergisterenavond zes uur aan het Weesperpoortstation te A'dam aankomt, werd door de marechaussée uit Nijmegen geconstateerd, dat enkele minuten vóór aankomst hun arrestant was ontvlucht. Zij waren betast met de overbrenging van een negentienjarig jongmensch, J .W. genaamd, die inder tijd ten nadeele van zijn patroon val- schelijk een bedrag van f 2150 had ge- ind en daarmede naar het buitenland was gevlucht. Op verzoek onzer regee- ring was de uitlevering aan Zwitser land gevraagd en waren genoemde ma rechaussée met de overbrenging be last In de nabijheid van Abcoude deed het jongmensch voorkomen, alsof hij plotseling aan hevige brakingen leed en spoedde zich naar de retirade, in het derde klasse spoorwegrijtuig aanwezig. De begeleiders, geen kwaad vermoe denden, lieten hem begaan. Toen hij echter niet spoedig terugkeerde, zouden zij eens onderzoeken en bevonden dat de vogel gevlogen was. Langs het raampje in de retirade aanwezig, had hij zijn uitweg gevon den en geen spoor was meer van hem te zien. Naar alle politieposten en naar alle plaatsen in de omgeving werd onmiddellijk van het feit met opgaaf van signalement kennis gegeven, tot heden zonder resultaat. In de onmiddellijke nabijheid van Ab coude werd gisterenmorgen langs den spoorweg, de hoed van den vluchte ling gevonden, doch geen enkele aan wijzing is daar ter plaatse aanwezig, die kan vermoeden, dat hij aldaar van den sneltrein zou zijn gesprongen. Inlusschen is gebleken, dat het jong mensch nog gisteren den weg naar de hoofdstad heeft genomen. Maar in den avond, werd er bij de moeder van zijn meisje, gebeld. Ze deed open en zag tot haar groote ontzetting J. W. voor zich staan. Van onder tot bo ven mei mcdder bedekt. Hij was krank zinnig van angst; in 't eene oogenblik huilde hij als een kind, dan weer be gon hij te razen en te tieren, bezwoer haar hem toch te redden, jammerde én verklaarde onder snikken, niet te weten wat hij zou moeten beginnen, wanneer zijn naaste familie hem thans in den steek liet. Hortend, en stoo- tend vertelde hij, uit den trein te zijn sprongen. Hij had in een sloot gele gen en was met ontzaglijk veel moei te weer aan land geklauterd. Over de manier, waarop hij ten slotte hier te Amsterdam was aangekomen, zweeg hij ten eenenmale. De vrouw liet zich echter door het gejammer niet verteederen, en hield wijselijk de deur voor hem gesloten; ja, zelfs drong ze ei- op aan, dat hij, zich in handen der justitie zou stellen, hem belovend, dat ze, wanneer hij zijn straf had uitgezeten, voor hem zou doen wat ze kon. Het slot der historie was dan ook, dat hij heenging. Een half uurtje later kwamen rechercheurs huis zoeking doen bij de moedei- van het meisje Ook bij de ouders van den jongen man deed de politie eeai inval, eveneens echter zonder resultaat. De nasporingen werden heden ijverig voort gezet. Dat J. W. te Zürich vertoefde, was de Amsterdamsche politie reeds gerui- men tijd bekend. Een uitlevering gaat echter steeds met tal van moeilijkhe den gepaard, en zelfs wanneer men den persoon in kwestie meester is, moeten bij de overbrenging nog tal van bezwaren overwonnen worden. Zoo dient het vervoer door ieder land, dat men passeert, eerst bij de politie te worden aangevraagd. Een en ander is natuurlijk oorzaak, dat de reis groote vertraging ondervindt. Schipbreuk!Op het politiebureau aan de A elbr echts kade, te Rotterdam, is gedeponeerd een stuk papier, ge vonden in een flesch die in het water aan de Westkous dreef. Op het papier staat geschreven: „Wij zijn door mid den gevaren Schevaningen 335, door een boot, ik ben gered Afhouwer." TWEEDE KAMER. De Post. 't Is net eendei- gegaan bij de behan deling van de post, als bij de spoor wegen: redeneeren zonder eind. Vooral over het personeel, en de Minis ter kon dan ook heel leuk vragen aan de heeren die zoo voor Staatsexploi tatie van spoorwegen zijn, of hun theo rie dat het geweeklaag bij Staatsexploi tatie minder zijn zal dan bij particu lieren, niet door de feiten wordt omver geworpen! Zeer juist was die opmer king! En even juist was de minister in zijn optreden, toen hij zeide dat hij zich door lawaai en krijgsgeschreeuw van de mindere ambtenaren niet zal laten intimideeren. Hij zal doen wat hij kan, en goede loonen geven, maar een hooge toon en allerlei onjuistheden, zooals b.v. in het adres van den Bond van Post- en Telegraatbeambten stonden, duldde de heer Regout niet. De Minister gaf uit drukkelijk te kennen ,dat hij van wen- schen, geuit op zulk een wijze, geen notitie zou nemen en waarschuwde in 't algemeen dat de toon van deze en dergelijke vereenigingen moeten veran deren als men bij hem succes wil hebben. Zonder acht ,te slaan op zulk soort reclamanten zou de Minister in- tusschen steeds uit eigen beweging voor stellen tot verbetering doen, wanneer hij dat noodig achtte. En de Kamer vermaande hjj:, om toch niet te zeer af te dalen in allerlei bijzonderheden en medezeggingschap te vorderen; van de zelfstandigheid des Ministers en van de kracht die er uit moet gaan van het Uitvoerend Gezag, zou anders niet veel overblijven! Als de Kamer daar nu maar eens naar handelt! De heeren Hubrecht, Aalberse, Bos e.a. dienden een motie in tot invoe ring van een post-chèque en girodienst, die later zal worden behandeld. VEL8KN. Gemeenteraad. In 'den aanvang' der zitting van gisterenmorgen waren slechts we uiig leden tegenwoordig, een 9 tal. De lezing der notulen jiam: een langen tijd in beslag. De Voorzitter deelde mede, dat hij zoo juist 't bericht uit Den Haag gekregen heeft, dat 't raadsbesluit tot niet toelating der heeren Koe- lemij, v. RJiijn en Mulder, door H. M de Koningin is vernietigd en de niet toegelaten raadsleden alsnog zijn toegelaten daar da beweerde onregelmatigheden bij de stemming geen invloed kunnen hebben gehad op den uitslag De V oor z i tter deelde mede ge tracht te hebben de toegelaten hee ren alsnog ter vergadering te roe pen. Da heer Koelemij was reeds aanwezig. Deze werd door den Secretaris bin nengeleid en daarjna door den Voor zitter beëedigd. De heer Koelemeij werd vervolgens gelukgewenscht en nam zitting Hierna werd een langdurige ge heime zitting gehouden, waarin, naar wij vernamen, 't rapport be handeld is der Commissie, die den toestand van 't Bou,wburea,u heeft onderzocht De algemeene vergadering werd na de pauze heropend Thans was de heer Mulder aan wezig, die door den Voorzitter be- eedigd en geïnstalleerd werd De Voorzitter deed mededee ling' van verschillende ingekomen stukken. O a. een adres van bewoners van den jJVi 1 lembeeksweg, verzoekende verbetering van den weg. QVerd ver zonden naar B. en, iVj. ten fine van prae advies Mededeeling werd gedaan van 't proces verbaal van kasopname bij den gem ontvanger. Hierna kwam in behandeling! de uitbreiding van 't secretariepersoneel De Voorzitter noemde het een belangrijke zaak, die B en iWj. reeds vroeger hebben willen indienen, doch dit gelaten hebben uit zuinigheid. De toestand is evenwel thans on houdbaar geworden. Voorgesteld wordt 2 adjunct commiezen aan te stellen. Nadat nog ,een breedvoerige dis cussie was gevoerd, vroeg- de Voor zitter aanhouding van ,t voorstel Brok nog eens a tête reposé te over denken Daarna kwam hij weer op dit ver zoek terug en bracht 't voorsteJ- Brok in stemming Dit voorstel luidde thansde werkuren voor seciretariepersoneel en secretarisvan 1 Oct 1 Mei van 95 met ltya uur pauze en van 1 Mei1 Oct van half 95 en ook IV» uur pauze tusschen 12 en half 3. Het kantoor voor het publiek zal geopend zijn van 91. Het voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen. De heer Falek stelde voor voor loopig een adjunct-commies aan te stellen De heer Net sober ontried dit voorstel De heer Falok handhaafde het Eerst maar eens probeefen. 't Is anders maar weer verhooging van den belastingdruk der gemeentena- ren De Voorzitter zegt, dat de zaak zeer urgent is, dat geen mi nuut gewacht kan worden. Ten slotte werd besloten voorloo pig één adjunct-commies aan te stel len, De b'egrooitingen zullen in een vergadering op as. Vrijdag te beleggen behandeld wor den Goedgekeurd werden de overeen komsten der armbesturen met de ge neeskundigen over 1910: 't sethool- ariabestuur en Bi K. Armbestuur (de doctoren H. Heslinga en A. de Groot Lzn Hierna had de benoeming plaats van kantoorhouders voor de hulptelegraaf- en hulptelefoonkanto- ren te Velseroord en SantpoortSta tion (afd Jan Gijzenvaart). Voorgesteld werden de volgende rooilij nen. Velseroord: Kanaalweg, Engel- mundusweg en Velserduinerbuurt- weg, 6 meter uit de as dier wegen SantpoortBloemendaalscheweg, 10 meter uit de as van den weg Kruidbergerweg, 6 meter uit de as van den weg. Hillegondswegje, 5 meter uit de as van den weg In besloten zitting werd behandeld het suppletoir ko hier en reclames Hoofd Omslag. Bij de gebruikelijke rondvraag deed de voorzitter mededeeling op ee.n desbetreffende vraag dat B en W; niet voornemens zijtn uitkeering te doen aan de brandweerlieden te IJmuiden, die ongevraagd adsistem- tie verleende bij een ernstigen brand in de afdeeling Velsen De vergadering werd hierna ge sloten. IJMUIDEM. De visscherij-inspecteur. Naar het „Hbld." meldt, is de te benoemen uspecleur van d« visscherij, waar 'ogen een deel der Kamer zich by de behandeling der Landbouwbegroi ting met klem verzette, de heer J. Botte uanne, thaDS directeur van de vis- schershaven albier. HEEMSKERK. Aanbidding, H»t waran drie heerlijke dagen voor de parochianen van „St. Laurentius"; de dsgen van net veertig-uren gebed, de dagen waar p de aardscbe beslommeringen op zijde werden gezet en men rich bezi* hield met het bovennatuurlijke, me.' God. Honderden parochianen naderden eiken morgen tot de Tafel des Heeren; ie kerk was den gebeelen tijd gevuld met biddende gGoovigen en des avonds was de bedetempel propvol. Telken jare keert de devotie der Altijdduren- ie Aanbidding weder, telken jare wordt dit feest hier luisterijker en indrukwekkender: een bewijs, dat het katholieke geloof friech blijft en ver swikking aanbrengt, al wordt het „oud" en niet gemoderniseerd. Op den laatsten avond, het toppunt der devotie, waren ook verschillende andersdenkenden aanwezig om de processie te zien rondtrekken. ALKMAAR. Burgerlijke Stand. Ge boren; U. Y»U J M AtiO ÜU A. M)d de! veld. Overleden: D. Hoed, 3 j. BEVERWIJK. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Vrijdag 17 dezer, voorm. te kwart over 9 uur. De agen da luidt: 1. Mededeelingen en, ingekomen stuk ken. 2. Benoeming twee leden der plaatselijke schoolcommissie. 3. Benoe ming van één lid der commissie voor de Fröbelschool. 4. Benoeming van vijf leden der commissie tot wering van schoolverzuim. 5. Benoeming van een geneeskundige, belast met de armen- practijk 1910. 6. Voorstel tot het plaat sen van vier brandkranen. 7. Voorstel tot den aanleg van een voetpad langs den Alkmaarschen weg. 8. Belasting- reclames. 9. Vaststelling suppletoire ko hieren Hoofd. Omslag 1909. HEEMSTEDE. Een Raiffeisenbank voor Heem stede en Omstreken. Het Plaatselijk Comité voor Kath. Soc. Actie, voor Haarlem en omstreken, hield gisterenavond te Heemstede in 't R.-K. Verecnigingsgebouvv een ver gadering, waarin de oprichting van een Raiffeisenbank zou besproken worden. Actief aLs altijd colporteerde de kra nige propagandaclub „Plus X" weer met lectuur van 't Centraal bureau, be trekking hebbende op 't onderwerp, dat in deze vergadering zou besproken wor den. De Voorzitter-, Dr. Droog, opende de bijeenkomst en riep den aanwezigen 't welkom toe. Spreker zal zelf het onderwerp in leiden. Hij begon met een fabel te verhalen, waarvan de les deze was, dat men zich zelf helpen moet en niet op ande ren wachten. Deze moraal geldt ook de verschillende standen in de maatschappij. Het best hebben het „Help u zelf" begrepen de arbeiders en de boeren. Jaren geleden was de toestand der boeren alles behalve rooskleurig: mar garine, sluiting der grenzen, grooter be hoefte aan bedrijfskapitaal, enz., waren de oorzaken. Dezen treurigen toestand der boeren is zoo juist ingezien door Ridder de van der Schueren, die in 1895 den Boerenbond oprichtte. Spr. gaat na de vele middelen, die de Boe renbond aanwendde om den boeren stand op te heffen. Aankoopvereenigin- gen, coöp. boterfabrieken, zuivel bond en, veilingen, slagerijen, exporten, verzeke ringen, enz. Voornamelijk werkte die Bond in 't Zuiden, van daar is dan toch 't licht wel opgegaan. Voor 't geld te deponeeren en op te nemen, heeft de Boerenbond veel nut gedaan door de oprichting van de Raiffeisen- banken. Deze hrachten een zegen want de finantiëale besognes waren voor de boeren zeer lastig en nadeelig. Voor een goed landbouwer toch is het nóodig 't geld te kunnen krijgen tegen een matig interest en ook, dat de boer of bloemist niet afhankelijk wordt van één persoon. Het is ook van belang, dat de boer niet dadelijk 't geld behoeft terug te geven. Dat komt, wijl de leenbanken plaatselijk zijn en de beheerders beter kunnen oordeelen over de solititeit der aan vragers. Daarbij komt, dat boeren en tuinbouwers door de eigenaardigheid van 't bedrijf beter gecontroleerd kun nen worden. Spr. vraagt of 't nut der leenbanken, nog verder behoeft aan getoond te worden? Zij zijn gesticht op onderling hulpbetoon en 't pl. ka rakter is ook een groot voordeel. Spr. noemde in DuitschLand twee systemen van leenbanken, de Schultze- Delitsch en de Raiffeisenbank. De eerste zijn echter te commercieel en ook zit ten daar aandeelhouders in. De Raif- feissenbanken hebben meer ingang ge vonden. .Ze zijn ook zeer soliede, nog nooit is er een failliet gegaan. Deze banken berusten op de Ghr. naasten liefde. Vandaar wordt er dan ook wei nig aan salarissen uitgegeven. Waarom zijn die Raiffeisenbanken zoo soliede? Omdat de aangeslotenen bij die Ban ken, alle leden, met hun vermogen aan sprakelijk zijn voor die schulden; zoo wordt 't risico zeer verdeeld. Het is evenwel niet zoo groot, wijl het Bestuur en do Raad van Beheer weten met wie men te doen heeft. Er wordt ook een reservefonds gevormd. Bij schuld- dekking wordt eerst dit fonds aange sproken. Spr. wijst er op dat de voordeden geestdijke en stoffelijke zijn. Ook voor niet-boeren is de Bank zeer geschikt. Ook zij kunnen op deze banken hun spaarpenningen brengen. Door de Bank worden dus onge- wenschte vormen van crediet voorko men, b.v. woeker. Spr. noemde tref fende staaltjes om aan te toonen dat woeker hier ook welig tiert. De Raif feisenbanken zijn over heel Europa ver spreid. Zij staan ook aan bestrijding bloot, doch alleen, tengevolge van con currentie en onkunde. De oprichting van een Boerenleen bank is zeer gemakkelijk gemaakt. Het Rijk subsidieert, veel leden zijn er niet noodig om te beginnen. De plaatselijke banken zijn veree- nigd in een, Centrale. Er zijn 3 Cen trales in ons land, te Eindhoven, te Utrecht en Alkmaar. Spr. zal niet op deze ingaan. De werking der Lent rale zal worden uit eengezet door den 'heer A. J. v. Ben- them, directeur der Alkmaarsche Cen trale. Spr. gaat in den breede na hoe de goldverstrekking plaats heeft. Deze wordt geheim gehouden. Spr. had ge dacht, dat het het beste was bij de Alkmaarsche Centrale aan te sluiten. Allereerst zijn er al personen hierbij die Centrale aangesloten, Alkmaar ligt in onze provincie, de Alkmaarsche Cen trale heeft nog enkele beperkende be palingen, o.a. dat alleen personen wor den toegelaten, die God, eigendom en familie als de steunpilaren der maat schappij erkennen. Spr. stelde voor in deze vergadering over te gaan tot de benoeming eener Commissie, die de oprichting zou voorbereiden. Hierna voerde de heer A. J. van Benthem, directeur der Alkmaarsche Centrale, 't woord. Hij dankte voor de hulde aan de boeren gebracht voor de kordate wijze, waarop zij de zaak hebben aangepakt. Bij de oprichting der Boerenbonden en daarna de leen banken werd tot eisch gesteld, dat de leden, het Christelijk beginsel huldigen. Spr. ging de historie der Leenbanken na en. besprak in bijzonderheden den gevoerden strijd over 't Christelijk be ginsel. Vervolgens ging men over tot het benoemen van vijf loden in de Com missie, die de verdere oprichting zou voorbereiden. Gekozen werden de heeren: A. Swolfs, J. C. van der Weijden, Ant. v. d. Weijden, W. C. v. Meeuwen, J. van der Eijken, E. van Beusekom, C. A. Braam. Nadat nog tal van vragen gesteld waren, werd de vergadering gesloten. LI88E. Do Raadsv«rki«y, ing. Do uit slag der verkiezing van een lid v#a dan gemeenteraad is als volgt Uitgebracht 665 geldige stommen. Voisirekte meerderheid 333. W. J. van Aalst 129 8t J. W D. Graaf van Lijnden 400 et. A. Verduyn Sr. 136 et. Gekozen ia dus: Graaf van Lijnden. NOORDWIJK. Komt er electriciteit Reeds gisteren morgen bereikte ons per telefoon het bericht, dat de Raadsvergadering op Dinsdagavond I.I. niet zou doorgaan. De voorloopige besprekingen in de particuliere bijeenkomst op Maandag avond leidden daartoe, dat 't onnoo- dig werd deze vergadering te houden. (Eenige heeren zouden zich toch tegen eene zóó vlugge behandeling van een zóó gewichtige zaak, als: „Electrici teit voor Noordwijk", hebben verzet.) Niet dat hiermede de zaak van de baan is, o neen, zonder twijfel komt men er later wel eens weer op terug, doch of er electriciteit komt, betwij felen we. HALFWEG. De «ampagne aan de Suikerfa briek „H l!and" is geëindigd Ruin 80 miilio-n K.G. beetwortelen werden er verwerkt. GEMEENTERAAD. Hedenmiddag vergaderde de Raad. De Waterleiding commissie. Na de. medededingen bracht de Voor zitter 't voorstel in zake de waterlci- dingcommissie ter sprake, do plannen en de voorgenomen uitbreiding. Hij bracht lof aan degenen,, die in het eerste stadium zich voor de Wa terleiding beijverd hebben. Haarlem had ook liever diepborin- gen gehad. Dat was goedkooper ge weest en was ook prettiger geweest voor de goede verstandhouding mot de omliggende gemeenten. Maar dat ^ging niet. Wanner de duinstreek ten N. der lijn van St. Bavokerk tot de llerv. Kerk te Zandvoort gereserveerd was gebleven voor Haarlem en omstreken, dan waren zeker betere resultaten ver kregen. B. en W. willen evenwel thans in deze belangrijke zaak een onpartijdige Commissie. De heer Spoor zegt, dat in den regelt als de Raad niet weet wat te doen, dan een Commissie benoemt. Dat kost de gemeente ,geld. Spr. wil nu liever een proef nemen. Onpartijdigen zijn onder de technici toch niet te vinden en 't resultaat eener Commissie is dan ook te voren reeds na te gaan. Spr. adviseert een royale eerlijke proef te nemen. Loopt de proef niet goed af, wat spr. betwijfelt, dan kan het be staande systeem gehandhaafd blijven. De Voorzitter zegt, dat R. en W. ook reeds aan een proef gedacht heb ben en er is veel sympathie voor. Wanneer de Commissie benoemd zal worden, dan, zal een der eerste desi- deratie. zijn: liet nemen van een proef. De Weth. de Breuk will dan do proef niet in de tegenwoordige prisie d'eau nemen, doch elders. Er zijn dan ook andere inrichtingen noodig. Er is ook gevaar, dat door het ma ken van meerdere, diepboringen de hooger gelegen putjes leeg zouden loop en, De heer Rinkama adviseert, dat, wordt een proef genomen, de diep boringen ook zullen geschieden door onpartijdig en. De heer Spoor zegt, dat de Direc teur Havelaar best zelf de proef kan nemen. Men mag hem toch niet wan trouwen. De Voorzitter erkent zeer gaarne de groote talenten van den heer Havelaar, doch cr moet hier geheel onpartijdige iicdcn benoemd worden, die geheel bui ten de Haarlamsche Waterleiding staan. De heer Lo ome ij er wijst op het zeer ingewikkelde van 't werk en daarom moeten juist de bekwaamste mannen niet uitgeschakeld worden. Op den heer Havelaar mag in deze niet alleen vertrouwd worden. We hebben man nen van groote ervaring hiervoor noo dig. fHot gaat hier niet alleen over diepboringen, ook 'it systeem dei' H'. W. is afgekeurd en dat spijt spr. Haarlem is steeds zuinig geweest «net onze Waterleiding. Dat onze H. W. ge- ridicualiseerd wordt, heeft spr. gegriefd. Het is nu zaak om 't rapport van prof. Dubois in handen te stellen van dein ontwerper der H. W. Laten wij dat antwoord dan publieeeren, want open baarheid in deze kan niet anders dan gewenscht zijn. De heer dr. Timmer achtte het niet goed, dat de keuze der Commissieleden aan B. en W. zou worden overgelaten. De samenstelling is van het grootste belang. Want de Raad zal min of meer aan het rapport der Commissie gebonden zijn. De Voorzitter zegt, dat '1 plan is van B. en W. om de samenstelling te vra gen aan Ged. Staten. Den heer Scho tel willen B. en W. niet vragetn om ook maar eenige partijdigheid te ont gaan. De heer v. d. Kamp stelde vooJ het voorstel thans niet af te doen en het eerst te renvóyeeren naar d© Com missie van Publieke Wterk en om advies. De heer Kle ij n e nb'erg* zeg*» dat de Raad geheel los is van alje deskundigheid Hij wenschte, dat duinstreek ten zuiden van het N oord zeekanaal tot 't terrein der Amsteri damsche [Waterleiding geheel gebe zigd werd voor de watervoorzie ning- in deze streek Spr. beval aan 't amendement v. Styrum. De heepen Rinkema, M o d o o, L oom e ij er (die zich verklaart to gen het plan-Van de KampF Schram, Riinkema en KleiF nenherg voeren nog het woord-: De voorzitter ontraadt het voor- stel-Van de Kamp De beer Spoor stelt nu voor een proef te nemen met diept»0" ringen, wat door den heer Snelt jen wordt gesteund (De discussie duurt voort.) De heer C. G. Lijessen alhier is benoemd tot onderwijzer aan school No. I der Vereeniging voor lager en tneer uitgebreid lager onderwijs op Gereformeerden grondslag te Amster dam. De assistent J. Hollenberg i* overgeplaatst van Den Haag naar hier. Heden herdenkt de heer J. NL Creemers den dag, waarop bij voor "25 jaar bij de Centrale werRplaats als rijtuigbankwerker in dienst irad. De heer P. Godvliet, voorbeen opzichter aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. alhier, sedert kort overgeplaata van de Maatschappij te Amersfoort, is ook heden 25 jaar in dienst. Voor het examen apothekersas sistent, is te Rotterdam geslaagd de heer J. J. L. Zwikker, alhier. Kruieverbond. De vergadering van Maandagavond was zeer goed bezet, vooral ook omdat de uitgestelde les van den Alcohol cursus nu zou gegeven worden. Dr. Borst Pauwels zou dezen avond be handelen: de Voedingsstoffen. Waren de vorige scheikundige lessen in hoofdzaak een voorbereiding ge weest, thans kreeg men een les van groot practisch nut Na een behande ling van de samenstelling van het menschelijk lichaam, werd gewezen op het noodzakelijke der voeding om te herstellen wat door verlies en door arbeid wordt verloren en weer aange vuld moet worden. Met scheikundige formules werden nu die stoffen be sproken welke noodzakelijk zijn voor de reparatie Velen die de andere lessen üiet hadden bijgewoond zullen wat raar opgekeken hebben, maar de meer ingewijden waren reeds thuis in al die letters. Misschien is het een aan sporing geweest om alle lessen te vol- aen. Na aangetoond te hebben wat voor onze voeding noodig is, werd tevens gewezen op een doelmatige voe ding en uit de tahelleD, die spreker in de zaal had opgehangen, kon iedsr zijn maaitijd uitzoeken. De eigenschap pen van die voedingsstoffen werden nu met proeven aangetoond en ook de wijze waarop zij zicu in de natuur in verschillende verbinding omzetten. Het voedingsproces van de planten was in dit opzicht zeer belangrijk. De talrijke aanwezigen toonde door hun applaus dat zij dankbaar waren voor zulk een practisohe les, die ze dagelijks in toepassiüg kondeD bren gen De niet-leden verlieten nu de zaal en op huishoudelijke wijze werd de vergadering voortgezet. Eerde Zalsman-avond. Op zijn derde concert, dat gister avond plaats had, trad de concertgever Zalsmaa zelf niet op wegens uitlan- digheid. Het programma werd nu geheel aevuld door liederen, door mevr. Jeanne Salomonson—Asser, sopraan Almelo en den heer Jac. van Kempen, ienor, Bloemendaal, terwijl de heer Willem Andriessen van hier, bege leidde. Een uitgelezen reeks liederen heb- i-en we geboord: 19 Duitsche, 5 Fransche, Hollandschegeen óéDl Mevr. SalomonsonAsser, die reed» meermalen, te Haarlem, en op de Zalemanavonden is opgetreden, heeft ors gisteravond meer dan ooi geboeid. Haar zacht bedekte stem, die zoo luchtig, zoo licht-fijn aandoet in vel® liederen, haar zeer gevoelige zin voor net teerschoone, haar warme voor dracht, dit alles heeft ons doen stil staai, in bewondering gebracht voor haareen kunstenares»», zooais ons land er niet vele telt. Zij zong o.m. een viertal liederen van Schubert, en voorts nog van Richard Strauss, Brahms, enz. De heer Jac. van Kempen, onze Haarlemecbe of eigenlijk Bloemen- daalsche tenor, heeft ons eveneens ouitengewoon van zijn kunstenaars gaven doen genieten. Vooretrst di® prachtige stem, die altijd zoo innig- aangenaam aandoet, dan die zonnig- warme voordracht, en die zeer groot® mate van artistieke muzikaliteit, waarmee Jac. van Kempen al zijn liederen immer voordraagt. We hoor den van hem liederen van R Strauss, Weingartner, Kuiler, enz. De heer Willem Andriesaen ver hoogde zeer het verheven-schoone van d^n zoo heerlijk geslaagden concert avond, door zijn artistiek begeleiden. H F. A. Benoemd. De reserve-sergeant-majoor A. P. Roza, van de pants erf ortartif- ietrie, wonende te IJmuiden, is be noemd tot reserve tweede-luitenant der artillerie in het le landweerdistrict. Een liefdadigheidsconoeirt. Naar wij vernemen zal het mannenkoor „Proza en Poëzie" op 20 December a s. een. liefdadigheidsconcert organiseeren ten behoeve van een vuurwerker der C. AV. P., sinds 7 jaren Ziek, wiens vrouw nu óók ongesteld is. Op dit concert zullen meewerken het ^•ibbe' %be, Een v«fdui i-en De d «eer i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2