Gemengde Buitenlandsche berichten BINNENLAND. Gemengd Nieuws. sociale Berichten. Nieuws uit Kennemerland. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. J. W. LUCAS, Stadsnieuw!. ITALIË- SERVIË. Nieuwtjes in drie regels. BENNEBBOEK. overleden koning. En 't zal het laatste standje niet wezen ITALIË EX HET DRIEVOUDIG VER BOX D. De Italia a nsche gezant, te £V\Ieenen heeft minister Aerenthal het optre den medegedeeld in het Italiaanse!) kabinet van graaf GuLcciardini als minister van bnitenlandsehe zaken en de verzekering gegeven van diens vaste voornemen om naar zijn beste krachten de bestaande vertrouwe lijke betrekkingen met Oostenrijk- Hóngarije voort te zetten en te be vorderen. De heer Aerenthal antwoordde, dat hij met voldoening van deze ver klaring kennis nam en dat hij be zield was met dezelfde gevoelens en wensehen om de vriendschapsbanden steeds nauwer toe te halen. Minster Guieeiartlinl zal altijd kunnen rekenen o£ zijn krachtige sa menwerking. Het.Fremdenblatt zegt. dat een dergelijke wisseling van verklarin gen en gevoelens heeft plaats gehad tusschen Rome en Berlijn. Het Driievoudigverbond heeft dus van de ministerverwisseling in Ita lië officieel geen gevaar te duchten, zocals men eerst heeft- gemeend KEX PRETTIG GEVAL VOOR KOXIXG PETER! Een nationalistisch afgevaardigd© stelde Zaterdag in de Servische Skoep- stjina een motie voor, waarin gezegd werd, dat de koDing diende af te treden, omdat de buitenlandsche hoven weigerden hem te ontvangen 1 Op de rede van dezen afgevaardigde volgde een onbeschrijfelijk rumoer, benevens andere bewijzen van afkeu- riDtE- De president weigerde voorlezing der motie. De dagbladen, die van de zaak melding maakten, werden in beslag genomen! Een prettig land inderdaad! Ecu conc?«sie aan socialisten. In de Zaterdag gehouden, Kamerzit ting verklaarde le Fransche minister van justitie Barthoux, dat hij den be ambten het recht toekende zich in ver- eenigingen aaneen te sluiten!De anarchistische en sociale vakactie heeft daarmee haren zin gekregen! De regee- ring buigt zich voor de anarchisten! Dreigende werkstaking van dePa- rijsche elektriciens. Het .syndicaat kW electriciens heeft Zaterdag in de arbeidsbeurs een druk bezochte vergadering gehouden, waar op o.a. de hou'ling der werkgevers be treffende het vraagstuk van het pen sioenfonds, heftig afgekeurd werd. De vergadering nam een motie aan, waarbij alle arbeiders der verschillen de elecfriciteitsmaatschappijen zich so lidair verklaren en met een algemeeno werkstaking dreigen, wanneer hunne eischen niet mochten ingewilligd wor den. Een anecdote over Prins Albert van België Een aardige anecdote wordt verhaald over den nog ongekroonden koning van België, prins Albert, en zijn afkeer van alles wat naar aanstellerij zweemt. Een paar jaren geleden bevond hip zich eens met zijn aide-de-camp, toen nog kolo nel Jungbluth, incognito te Potsdam. Den dag van zijn vertrek begaf hij zich naai" het station, waarvan de wachtzaal feestelijk met planten cn vlaggen versierd was. Niet wetende dal dit te zijner «ere was geschied, gaat hij langs den gewonen weg het sta tion uit om in den trein plaats te ne men. Maai" het uur van het vertrek gaat voorbij en de trein vertrekt niet. Op zijn vraag antwoordde de stations chef hem dat men op prins Albert van België wachtte en toen deze zag dat er aan de genomen beslissing niets te veranderen, viel, maakte hij zich bekend, alhoewel hij eerst alle moeite had om den beambte te doen geloo- vera dat hij werkelijk de persoon in kwestie was. De vergiftigingszaak in «Weeoieu. In de Weensche vergiftigingszaak schijnt een keer te komen ten gunste van den beschuhligde, luitenant Hof- richter. Hofrichter-zelf kan niet ver hoord worden, omdat zijn toestand dit niet toelaat. De man is geheel gebro ken. Het'gerucht gaat, dat deskundi gen hebben uitgemaakt, dat het schrift dei" brieven geenszins indentiek is mét Hotrichter's s chrift. Er wordt door hen slechts gesproken van een niet onmo gelijke gelijkenis, zoodat deze bewijs grond geheel wegvalt. Een misdaad? In de nabijheid van het statior Brunoy op de spoorlijn ParijsLyon Midietlandsche Zee wera gisteravotic op een der sporen het verminkte lijk van mevrouw Gouin, de weduwe vaD den bekenden grootindustrieel tt commissaris van de Bank van Frank rijk, gevonden. Mogelijk is, dat de dame, toen zij zich naar de retirade wilde begeven, een verkeerde deur geopend heeft ei zoo uit den trein gevalleD is. Tocl kan bier ook zeer goed van een mis daad sprake zijn, daar op den vluei van het compartiment bloedsporen ei blonde baren gevonden werden. Eon nienw type van oorlogsschip. Volgens do „Moruing Post" zal als resultaat van de proefnemingen door de Engelsche admiraliteit genomen, een oorlogsschip van geheel nieuw type ge bouwd worden, zelfs nog vóór het einde van hel loopen.de jaar. Het schip zal een bemanning krijgen van meer dan 1000 koppen. De tonnenmaat zal ongeveer 27.500 bedragen, daarentegen zal minder ge schut worden opgesteld als op de on langs gebouwde Dreadnoughts. Het ge schut zal echter grootere vuursnelheid en draagwijdte hebben. Het Portugeestehe kabinet heeft z'n ontslag ingediend. Voor koning Ma nuel begiiït 't gehaspel weer. - De geruchten van een huwelijk van koning Manuel met prinses Patri cia van Connaught houden aan. iGrootvorst Michaël, oud-oom van den Czaar, is Zaterdag te Cannes over leden. Iswolski is toL lid van den Rijks raad benoemd. De eerste .stap naar het ministers-ontslag? De Oostenrij'ksche Kamer wijzigde 't reglement, als correctief legen de ab- 'structie van de Tsjechen. Murri, de afgevallen lialiaansche modernistische priester, zal eindelijk 'nu ook de toog uittrekken. Hofberichten. Uit Hoek van Holland wordt gemeld, dat doer Z. K. H. Prins Hen drik, a.s. Dinsdag een drijfjacht zal gehouden worden in den Scheurpolder alhier. De dood van koning Leopold. Het lelegram door H. M. de Ko ningin Wilhelmina, aan prins Albert van België verzonden, luidt aldus: Je vieDS offrir a Yotre Majesté mes sincères condoléances l'occasion du décèa de votre oncle bien-aimé. (s.) WILHELMINA. Ter gelegenheid van bet overlijden van uw geliefden oom, bied ik Uwe Majesteit de betuiging mijner oprechte deelneming aan. (get.) WILHELMINA. Burgemeerter van Leeuwen. Naar men verneemt beeft de burge meester van Amsterdam, mr. Van Leeuwen, nu Woensdag te 'Graven- bage een onderhoud gehad met den Minister van Binnenlandsche Zaken. Van Heutsz. Tot grootkruis van den Nederland- schen Lseuw is bevorderd generaal Van Heutsz, de afgetreden gouverneur geneiaal van Nederlandsoh-Indië. De aanvaarding van het bestuur door Gouverneur-Generaal Iaenburg De gouverneur-generaal Idenburg beeft het bestuur aanvaard. De overgave van het bestuur had een regelmatig verloop volgens het voor groote audiënties gebruikelijk prtgramma. Door den aftredenden gouverneur- generaal Van Heutsz werd daarbij eene politieke rede gehouden, waarin hij eenige weDken vlocht betreffeode het regeeriugsstelsel. De rede was schitterend en werd daverend toege juicht. De gouverneur generaal Iden burg antwoordde hierop in kalme bewoordingen en deelde daarbij mede, dat de heer Van Heutsz door H. M de Koningin bevorderd werd tot groot kruis in de orde van den Nederl. Leeuw. Het weder was gunstig bij deze plechtigheid en er was groote belang stelling. De reis van den Gouvern.-Generaal. Gouverneur-Generaal Idenburg vond gelegenheid te Sabang den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, den heer H. N. A. Swart, en den resident van Sumatra's Oostkust, den beer J. Ballot, te ontmoeten, welke laatste de reis naar Singapore medemaakte. Op laatstgenoemde plaats bracht de neer Idenburg een bezoek aan den gouverneur der Straits Settlement». Het stoomschip „Rembrandt" der Stoom vaart-Maatschappij„Nederland", waarmede de gouverneur generaal den overtocht naar Batavia maakte, arri veerde heden voormiddag te 7 uur te Tandjong Priok. Het stoomschip legde het trajeet GenuaTandjong Priok af in den korten tijd van 22 etmalen en 10 uren, inbegrepen het oponthoud veroorzaakt door het aan doen van Colombo, Sabang en Sin gapore. W ijk-bij-Duurstede. Te Wijk bij Duarstede zijn officieel candidaten gesteld ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer, de eeeren: H. C. Dregselhuya (lib) en J B L. C. C. Barop de Wijkerslootb de Weerdesteyn (R. K). Verdwenen. In de dorpen 't Zand en Loppersum, wordt de Verdwijning van A. S., ambtenaar ter secretarie, en M., klerk bij den rijksontvanger, resp. in de beide genoemde gemeenten werkzaam, druk besproken. Ruim een week geleden hebben, beide vrienden des nachts stilletjes de plaat gepoetst en zijn over Groningen, waar ze hunne rijwielen achterlieten, naar Amsterdam gegaan, hetgeen is gebleken uit de An sichten, die ze hebben gezonden aan hun familie. M. heeft, voor le verdwijnen, eerst nog bij verschillende ingezetenen be lasting geïnd, zoodat er voor dezen wed niets anders op zit, dan nogmaals te betalen. Toen M. op bezoek was te 't Zand, ging hij ook naar een landbou wer en toonde zich bereid voor dezen de belasting, 'ongeveer 180, aan zijn chef te betalen. Het geld heeft hij !ech- ter niet afgedragen. Beiden hadden bo vendien de kas van een paar vereeni- gingen onder zich. Die gelden zijn na tuurlijk weg. S en. M. leefden er royaal van. De politie bemoeit zich natuurlijk met de zaak en overal is langs telegrafi sch en weg om aanhouding verzocht, doch tot heden zonder resultaat. Men vermoedt, dat de beide vluchtelingen naar het buitenland zijn. Inbraak te Amsterdam. De familie Agsteribbe, Boerhaavestraal 15, 1ste étage, te Amsterdam, was Donderdag nacht naar een bruiloft geweest. Toen men. in den morgen thuis kwam, kwam Uien tot de min aangena me ontdekking, dat inbrekers van de afwezigheid hadden gebruik gemaakt om met een val.schen sleutel binnen te drin gen en hun slag te .slaan. Uit een kastje van het schrijfbureau was f400 ontvreemd, terwijl voor een waarde van f500 aan stoffen tie heer Ag steribbe is tailleur vermist wordt. Bij den heer Agsteribbe, die tegen, in braak verzekerd is, werd een paar maanden geleden voor f300 gestolen. Men vermoedt, dat de dieven, beken den zijn en waarschijnlijk van de af wezigheid op de hoogte waren. Koffie voor zieken en koffie voor landloupers. „Winkel- en Handelsbe langen" wordt opmerkzaam gemaakt op een merkwaardig verschil in de kwa liteit van gevraagde koffie voor twee Rijksinstellingen, met name het Rijks- Universiteitsziekenhuis te Leiden en de Kolonie te Veenhuizen. Voor Leiden wordt dit jaar gevraagd „gestorte superior uitgezochte Santos- koffie, goed smakend". Op het oog en- blik is van deze koffie de marktwaarde -circa 26 cent per i/g K.G. Voor Veenhuizen wordt gevraagd „Gouvernements Java-koffie, Probolin- go, of Malang, groen of groenachtig." De marktwaarde van deze koffie is op het oogenblik 42 et. per 1/2 K.G. Deze koffie staat ver boven het ge middeld, z.g. eerste soort, dat in de winkels verkocht wordt. Het verschil in prijs gemaakt voor Veenhuizen op de benoodigde hoeveel heid ,koffie ongeveer f 3000 uit. Tot zoover het blad, waaraan wij dit ontlecnen. Tea" nadere toelichting voegt de „Nieuwe Rott. Ct." er aan toe, dat men, zelfs in vele deftige ge zinnen, niet de illusie behoeft te koes teren, in, het dagelijksch gebruik Java- koffie te drinken! Voelt de heeren bedelaars, ziet ut Een staaltje van bureaucratie alweer, dat er wézen mag! Slachtoffer van. 'liet ijs. Eenigo jongens vermaakten zich Vrijdagmiddag op het ijs van een berinsloot in den Zuiderpolder bij Dir.kshorn. Eén der knapen, de 11-jarige P. Versloot, zakte er door en verdronk. De drank. Door de Groenesiecg fc Zutphen, reed een kar, voortgeduwd door ccii zwervend echtpaar. Man en vrouw waren beiden zóó beschonken, dat ze de kar niet behoorlijk konden besturen, zoodat die op eens kantelde. Toen viel hun jongste kind, een stum per van een half jaar, gewikkeld in wat lompen, op de straatkeien, en de menschen die zich „vader" en „moe der" noemen, vielen eveneens. Dadelijk bemoeiden een paar daar wonende vrouwen zich met 't geval. Bewogen door medelijden namen ze tiiet kind op, en brachten het naar 't politiebureau. Dadelijk werden er een paar agenten uitgezonden om de dron ken zwervers naar 't bureau te bren gen, waar ze hun roes konden uitsla pen. De twee vrouwen namen het kind voorlobpig mee naar huis, verpleeg den het liefderijk en voorzagen het van scli0one kleertjes. Den volgenden ochtend werden man en vrouw weer vrijgelaten. Uit de ou derlijke macht over iiun andere kinde ren zijn ze reeds ontzet, maar deze zuigeling kon nog niet 'buiten de „moe der" en was hun dus gelaten. Zij kregen 't stumpertje dus weer mee, en ze trokken er mee verder de we reld in. De „Katholieke Illustraties" aan de Stations. Naar one nit goede bron wordt medegedeeld, is voortaan aan de etati ons verkrijgbaar gesteld bij losse nummers het gcïlustreerde tijdschrift de Katholieke Illustratie. 't Is nu een daad van Katholieke Actie voor hen die op reis gaan, om dat tijdschrift te bevorderen door het te vragen aan de stations boekhandel en aan de couranten jongens. H. K. Militaire "Vereeniging. De Esrw. heeren directeuren der R. K. Militaire vereenigingen in Neder land houden in het vereeniginsgebouw leNijmegen een algemeene vergadering op 28 December 1909 van 11.30 v.m. tot 6 uur n.m. Opening der vergadering door den Centraal President E. Raaymakers, pastoor te Bergen op Zoom. Verschillende onderwerpen zullen behandeld worden. VEL8EN. Raadsvergadering Het ver volg van 't verslag der laatste Raads zitting kan wegens plaatsgebrek hedeL niet worden opgenomen. IJMUIDEN. Een arbeidsbeurs voor het visscherij- bedrijf. Zooals sommige bladen reeds meld den is alhier opgericht een arbeids beurs voor bet visscherij bedrijf, ge schoeid op den voet als de te A'dam bestaande arbeidsbeurs voor het haven en veembedrijt. Dit bureau, dat van groot nut in voor werknemers en werkgevere beide, werkt als volgt: De reederijen geven aan diegenen van hun personeel, die reeds eenigen tijd in hnn dienst zijn en die ze dus kennen, eene schiftelijke aanbeveling ter verkrijging van een werkboekje. Deze aanbeveling tevens aanvraag wordt door werknemer en werkgever beide geteekend. De werknemer is niet verplicht een boekje aan te vragen, daar het bekomen van zulk een livret niet anders dan in zijn belang kan zijn. Met de geteekende aanbeveling be geeft de werknemer zich naar het bureau van de arbeidsbeurs, waar zijn naam, leeftijd, woonplaats en qualiteit wordt genoteeid. Jdet werkboekje word daarna in banden gesteld van de betrokken reederij. Worden nu door den werknemer handelingen gepleegd die niet in den haak zijn, door bijna plotseling zonder waarschuwing zijn schip te veriaten of misdraagt zich de werknemer op eenigerlei wijze, dan geeft de reederij hem zijn boekje niet in banden, doab zendt het met de bemerkingen aan den directeur van de arbeidsbeurs, die de kwestie onderzoekt en daarna uit spraak doet. Deze uitspraak is voor beide partijen bindend. Aan de werknemers is het geenszins verboden lid te zijn of te blijven van eenigerlei bond of vereeniging, zoodat geen inbreuk wordt gemaakt op het recht van zich te vereenigen. Door de werknemers worden geeD nieuwe werkkrachten aangenomen, als die niet voorzien zijn van een boekje, terwijl de arbeidsbeurs zich in even tueele geschillen niet mengt, tenzij de werknemer eerst met zijn patroons over zijne grieven heeft gesproken. De heer F. P. Vermeulen, directeur van deze arbeidsbeurs, is zeker voor deze zoo hoogst moeilijke positie the right man in the right place. Reeds zijn de equipages van een 27 tal stoomtrawlers ingeschreven. Wij komen nader op deze nuttige instelling terug. Personalia. In een in dit No. voorkomend advertentie blijkt dat de heer H. J. Calkoen Jr. benoemd is tot agent der Onderlinge Brandwaarborg Maatschappij de Jong Co. gevestigd te Amsterdam voor Bennebroek en omstreken. HILLEGOM. Gemeenteraad. Vergadering van den Gemeenteraad van Hillegom, op Woensdag den 22sten December 1909, des voormiddags te 98/4 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en Overschrijvingen. 3. Benoeming van 4 leden van de gascommisfiie wegens periodieke aftreding. 4. Benoeming van 2 leden van de Plaatsel. school- comm. wegens oeriodieke aftreding van de heeren K. Langeveld en Tb Jonkheer. 5. Voorstel van Burgem en Weth. tot verstrekking van cokes aan min- en overmogenden tegen verminderden prijs gedurende de maanden Januari en Februari 1910. 6. Gratificatie Gemeenteopzichter voor uitvoering van buitengewone werken. 7. Jaarwedde Gemeenteopzichter. 8. Voorstel van de raadsleden J. Guide mond en J H. M. Balvers, tot wijzi ging der verordening op de heffing van Hoofdelijken Omslag. 9 Verzoek van de heeren P. Hopman Zn. c.s. tot verbetering van de losplaats aan en het vaarwater van de Weerlaner vaart. LISSE. Een leestafel. Door het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, is in zijn gebouw een leestafel opgericht. VOORHOUT. Burgemeesterebenoeming Bij Kon. besluit van 20 Dec. is de heer A. van Sonsbeek, sedert ruim drie en een half jaar gemeentestem taris alhier, benoemd tot burgemeester van Goirle (N. Br.). Deze tijding zullen zeker velen met leedwezen vernemen, daar deze in zich sluit het vertrek, misschien al zeer spoedig, van een zeer geacht in gezetene, welke om verschillende redenen niemand gaarne ziet vertrek ken, al doet zijn bevordering ons ge noegen. HALFWEG. Het Leesgezelschap. Tot bestuursleden van het alhier bestaande Leesgezelschap werden in de Zaterdag avond gehouden vergadering herkozen de heeren J. A. Huisman, voorzitter, C. van Rossum secretaris, J. Schrijvers bibliothecaris en gekozen in plaats van den heer Kikkere, die bedankte de heer L. J. Vaientgoed (penn.) HEEMSTEDE. De propagandarergadering van bet Kruis verbond. Zeer velen waren opgegaan naar deze propagandavergadc,Ting- in het R:. K. Vereenigingsgebouw. Na. het openingswoord trad Dr. Colebrander, arts, alhier, hat eerst op. Als eerste vraag stelde deze sprekerIs aloohoi een voedingsstof- gevende kracht en geeft hij warmte aan het lichaam? Soms ja. Daarom zal de medicus soms van deze stof gebruik moeten maken. Alcohol ver slapt de spieren. Door beoefenaars der sport wordt slechts zelden alco hol ^gebruikt. Dp zucht naar alco hol wordt steeds grooter;, Voor kin deren vooral is dit zoo gevaarlijk en moeten wij daarom elke gift, hoe klein ook tegengaan. Verschillende ziekten, voor een groot deel voor komend© uit het gebruik en misbruik van alcohol werden nagegaan De alcohcl brengt mede het verlies van zedelijkheid en schoonheidsgevoel, verzwakking van het geheugen, ja zelfs krankzinnigheid. Verder werd de erfelijkheid en zijn gevolgen besproken Do voorzitter dankte den spreker voor zijn medische wenken. Hierna sprak de heer G Bulten. Hoofd der School te Zilk. De voor- hitter herinnerde aan het groote deel, dat deze heer gehad heeft, nu vijf jaar geleden, aan de oprichting van het Kruis verbond. De heer Bulten yvijst deze hulde: af om zo te brengen aan bestuur eh leden van het Kiuisverbond, voornamelijk aan Dr Droog, die door zijn krachtige actie in die dagen veel tot den bloei had bij gedragen Spr. behan delde in hoofdzaak den storendeln invloed van het alcohol gebruik op de schoolopvooding- Met statistie ken, opgemaakt door de onderwij zers propaganda-clubs werd deze schadelijke'.invloed van direct en in direct alcoholgebruik aan het licht gesteld Spreker verdedigde deze stelling Alcohol is vergif voor het kind Misdadig is het aan het kind al cohol te geven Even misdadig ife het zich aan den alcohol over te geven en zoo doende de kinderen bloot- te stellen aan de erfelijke gevolgen van alco holgebruik. Alcohol daarom gebannen uit de jeugd van het kind, dus geheelont houding- voor kinderen beneden zes tien jaar. De voorzitter dankte ook dezen spreker voor zijne leerzame woorden. Na de pauze sprak de Eerw. Pater Alexander. Spr. besprak den alco hol zoo verderfelijk werkend op het huiselijk geluk, op het geluk der kinderen in het bijzonder. Spr. schetst© het huisgezin, waar vrede is met God, vrede onder de leden onderling, vrede vooral ook met zich zelf. Aangetoond werd dat niet al leen d© dron kaard, maar ook de matige drinker al is het. alleen maar docr zijn© uithuizigheid oorzaak is van groote storingen in het huiselijk geluk. Nog erger dan de vader is echter de moeder, die hare waardig heid vergeet en zoodoende een schan de wordt voor maatschappij en huis gezin. De drankbestrijding beschouwd© spreker als een plicht van Christe lijke naastenliefde, dus nog grooter plicht, wanneer deze naastejnliefdiei verandert wordt in ouderliefde Aan 't. slot haalde spreker aan de woorden (gesproken door eèn niet- Katholiek, maar door een sociaal democraat op het tweede congres te Nijmegen gehoudenKatholieken, gij kwaamt in Drankbestrijding" eerst achteraan, in eens zijt ge ons voorbij gerend. Van>vaar'komt dat succes? Omdat gij Katholieken deze zaak op ons voor hebt: uwie actie wor telt in het Heilig Geloof. Kapelaan de Haan, adviseur van het Kruis- verbond, dankte dezen spreker voor diens heerlijke woerden. Z.E. felici teerde bet Kruisverbond met het le De heer Goosen dankte den advi- lustrum, dat het deze maand viert De heer Goosen dankte de advi seur en de sprekers nog eens voor al het gesprokene, waarna, deze pro paganda a vond met den Christel ij ke|rt groet gesloten werd. Pablfc Accountant. Leeraar M. O. Boekhouden KRUISWEG 45. Personalia. De heer N. J. M. Faeeé Schaeffer, alhier, is benoemd tot lid der Com missie aan welke is opgedragen een rapport uit te brengen over de vraag, hoe moet worden, geregeld de onder linge verhouding tusschen verzekerings maatschappijen en behandelend genees heer en controleer énd geneeskundige. Deze Commissie is ingesteld door 't Hoofdbestuur der N. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. De heer dr. L. Pollak, van hier, is te Groningen gestaagd voor 't exa men Hóogduitsch M. O., akte B. x Bij de directe belastingen, invoer rechten en accijnzen, zijn verplaatst met ingang van 16 dezer: W, Eggink, rijkslderk 3e kl., van kr. Haarlem (d. b.) naar insp. Haarlem; H. J. H. Hooijerink, rijksklerk 3e kl. van kr. Haarlem (b. g.) naar insp. Haarlem; W. Bruins, rijksklerk 3e kl., van insp. Haarlem naar kr. Haarlem (d. b.): ing. )1 Januari a.s., D. J. van Drunen, van kr. Doetinchem (tijd.) naar kr. Haar lem (b. g.) (tijd.). Licht boven do urinoirs. De toestand in onze stadsurinoirs is toch wel allesbehalve comme-il-faut. Tengevolge van het vaak al te kleine getal dier inrichtingen in een stad als Haarlem, wordt er van de bestaande een druk gebruik gemaakt. Doch in welken toestand bevinden zij zich meestal! Is dit overdag reeds zeer hinderlijk en onzindelijk, 's avonds is dit natuurlijk nog veel erger. Want in onze urinoirs heerscht 's avonds en \s nachts een Egyptische duisternis. De urinoirs in de Parktaan b.v. zijn dan ook bijna onbruikbaar, er) dat er nog geen aanrandingen met 't oog op de Onveiligheid der Parklaan geschied zijn, is wel te verwonderen. Deze zeer" ernstige gebreken zijn wel heel gemakkelijk cn afdoende te voor komen door het aanbrengen van een gaslantaarn boVfcn eiken urinoir. De inrichting zelve is dan goed ver licht, maar ook de omgeving. En zeker zal het een middel zijn om de vele ongerechtigheden en vervuilingen >B onze stadsurinoirs te doen verminde ren. Dit ter overweging! Een propagandavergadering voor de Kath. Houtbewerkers. Men zendt ons een ernstig woord, gericht tot de Katholieke timmerlieden en aanverwante houtbewerkers. A.s. Dinsdag zal door het Houtbe- werkersgilde „St. Joseph", onderald van den, Ned. R.-K. Volksbond, ee" propagandavergadering gehouden wor den, waar een bekend en gevierd spreker zal optreden. Om te trachten deze vergadering zoo goed mogelijk bezocht te doen zijn. b' door eenige leden van „St. Joseph welke zich tot een Propagandaclub heb ben gevormd, aan velen, welke lid van „St. Joseph" konden' zijn, een bezoek gebracht, toen doel hebbende hen uit te noodigen tot het bijwonen van bo venbedoelde vergadering, en hen tevens op te wekken tot lid dier vereeniging toe te treden, hen geldt, dit schrij ven dus niet, daar toch geen aanneme lijke grond aanwezig is, om zich aan het verzoek der propagandisten te ont trekken. Vele adressen, van ongeorganiseerde vakgenooten zijn hen echter onbekend- zoodat aan hen geen bezoek gebracht kon worden. Tot die menschen een enkel woord. Acht gij werkelijk nog den tijd niet gekomen om u bij uw vak vereeniging aan te sluiten? Meent gij werkelijk, dat de toestan den in uw vak geen verbetering be hoeven? Of vindt gij liet' gemakkelij ker u aan het lidmaatschap uwer vak- vereeniging te onttrekken en de ver betering, ook van uwen toestand, aan anderen over te laten? Ik zou meer dere vragen kunnen voorleggen, maar zal dit niet doen en allceu op één punt uw aandacht vestigen. Sedert lang heerschte in het bouw bedrijf, met name het timmervak, een ongeregelde toestand, welke zeer dik wijls. tot partiëele stakingen leidde, dit nu werd weggenomen door een coi- leelievc arbeidsovereenkomst tusschen de patroons en timmorliedenorganisa- ties. Deze overeenkomst, welke vóór vier jaar werd afgesloten, loopt 31 De cember ten einde. Sedert lang is door de thnnierliedenorganisaties cencrzijds en de patroonsorganisatie anderzijds, onderhandeld over de nieuwe overeen komst., voornamelijk om te trachten het uurloon te verhoogen. Over den stand van zaken moet ik zwijgen, maar ik wil u vragen: Meent gij niet, dat uwe plaats aan onze zijde is? Voelt gij niet. dat ook uwe belangen en lie van uw' gezin door de vakorganisatie moeten en kunnen behandeld worden, op een wij ze, zooals door u alleen onm (gelijk kan word cn gedaan. Ook de arbeidsduur blijkt te lang: voortduren 1 zien wij een groot aantal onzer kameraden zonder werk. dus bxoodcloos. Misschien hebt gij zelf meerdere malen de huiverige gedaan te van het spook „de werkloosheid", gemord en gemokt, dat gij, ook als ge de slechte maatschappelijke toestanden, van nabij gezien, gij hebt misschien luide een aanklacht doen hooren, over werkt, niet voldoende verdient om naar bchooren uw plichten als menseh en huisvader te kunnen vervullen, doch dit alles schijnt u nog niet de oogeu te hebben geopend, gij zijt ondanks tiet bewustzijn, dat uw toestand nood zakelijk verbetering behoeft, nog steeds verre gebleven van uw vakvereeni- ging, gij hebt uw kameraden laten ar beiden óók voor u dat is uwer onwaar dig, wij, die dagelijks met elkander op de werkplaats gezamenlijk era ge meenschappelijk de belangen onzer pa troons behartigen, moeten wij ook niet gezamenlijk onze belangen behartigen in de vakorganisatie? Vele huismoeders zien misschien te gen de contributiebetaling op, maar als het hun duidelijk wordt, dat de vak organisatie noodzakelijk is tot het in stand houden van het gezin, cn tea' verkrijging van betere levensvoorwaar den, dan zal de tegenzin verdwijnen en zat zij! met liefde de contributie betalen. Om haar deze gedachte bij: te bren gen, moet gij, kameraden, lid worden uwer vakvereeniging, en door een trouw bezoek aan de vergaderingen een zoodanig inzicht in de vakbeweging krjjgen, dat gij in -staat zijt uwe vrouw van de noodzakelijkheid der vakbewe ging te overtuigen. Men toone thans zijn goeden wil en kome a.s. Dinsdag 21 December", in gröoten getale naar „St. Bavo" in d° Smedestraat. Het Schlegel-eoncert. Het „Schlegel-Comité" meldt ons hef 'volgende De commissie voor bovengenoemd concert had gehoopt, alhier door h©f Berlijrasch Marteau-kwartet het „Streich quartett G dur", van Schlegol, te kun nen doen uitvoeren, Op. 17 van den componist, dat oa.. pas den 17en De cember j.l. te Berlijn is ten gehoor® gebracht en van wcUe uitvoering Mar- teau aan den toondichter seinde: „Grosser Erfolg". Het beroemde Marteau-kwartet i' echter zóó bezet, dat een overkomst naar Haarlem, althans dit concert-sei zoen, tot de onmogelijkheden behoort- Gelukkige zullen, wij thans de uil- voering mogen genieten van den vol' ledigen Liederen-cyclus „Dbutsche Li®" bes'liedar", terwijl een 50-tal Haarlein- sche dames, zich bereid heeft verklaard- onder 'leiding van den componist, twe® vrouwenkóren te doen hooren. De heer Steenman, wiens laats1" „séance" samenviel met heit Schleg®!' concert, is zoo welwillend geweest, het oog op het bijzondere karakter vi'j' den Sehlegel-avorad, zijn „séance" u' te stellen tot den 21 en Januari a's' v'. Voetbal. Gisteren speelde de J. G- „Brederode", van Jan Gijzen vaart. e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6