Woensdag 22 dec. i»os*. DAGBLAD voor NOORD- en 7UID-H0LLAND. if ünari«ie«rs Onze plannen. BUITENLAND. Gemengde Buitenlandsche berichten Gemengd Nieuws. BINNENLAND. 34ste Jaargang No, 7074 Bureaux van Redactie en Administratie 3 Intercommunaal Tolcfoonnummei1 1426. A. Voor advertentiën on reclames buiten Haarlem en de agentschappen wende men zich uitsluitend tot RICAROO's Advertentie-Bureau, N. Z. Voorburgwal 242, Amsterdam, Int. Telefoon 1020. AHe betalende abonnéai op dit blad, die in bet bezit eener verzekeringspolis zijn, s||ti volgens de bepalingen op de polissen vermeid, tegen ougeiukken verzekerd voor De uitkecring dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Ocean", Bijkantoor voor Haarlem de Nederlandsche Credietbank Nieuwe Qracbt II. Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. BELGIË. ENGELAND DENEMARKEN. RUSLAND. BK HMBLEMSCHE COURANT ABONHEHEHT8PRU81 Per 8 maanden voor Haarlem t 1,85 Voer de plaatgen, waar eon agent ia gevestigd (kom der gemeente) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post a 1.80 Afnonderlyke nummers 0,08 PtriJS OER ABVERTEfeTi£K: Van 16 regels60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer10 cent. Buiten Haarlem en de Agentschappen SO cent per regel. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 cent (6 regels), driemaal voor 50 cents (£t contant). GULDEN bij varliee var GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken, 408 GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van éen hand of voet. 150 GULDEN bij verlies van éen oog. 100 GULDEN bi) vernee va» éen duim één wijsvinger GULDEN bt verlies van éen anderen vinvesr Het komt ons nuttig- voor, nu het jaar 1909 ten einde spoedt, den lezers "van do „Nieuwe Haarlems ohe Cou rant" mede te doelen, welke plannen directie en redactie hebben voor de verdere verbetering- en uitbreiding) onzer Boomsehe Courant in het (nieu we jaar Tot die steeds voortgaande ver betering en uitbreiding,verplicht ojns de krachtige steun en sympathie der Katholieken van stad en omgeving- Op de eerstei plaats dan ga,an wij aan p-ns „Geïllustreerd Z on- dagsblad" belangrijk meer ten koste leggen Bern formaatvergroo- ting, die reeds uit het aanstaande Kerstnummer zal blijken, zal ons in de gelegenheid stellen grootere en fraaiere platen op te nemen Verder hebben wij ons de medewerking ver zekerd van een hoogst bekwame re dactrice voor een uitgebreide kin derrubriek, waar-in tal van fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd (Wat den tekst betreft, behoeven wij slechts te zeggen, dat in een der eerste nummers zal beginnen een pra chtig oorspronkelijk! verhaal van de zoo, bijzonder gun stig bekende Koomsche schrijfster Miathilde Overigens zullen de eerstvolgende nummers van ons Zondagsblad voor zich zelf spreken, Zooals we reeds eenigen tijd ge daan hebben zullen we voo;rtgaa|n, •met meermalen per week de courant in twee bladen te doen verschijnen, een maatregel die naar we weten, algemeen met instemming begroet is Maar behalve dat zal, vooir het eerst in den loop van Jainuari of Februari, aan de courant worden toe gevoegd een gratis „Humoris tisch weekblad", dat tal van geestige verhaaltjes, grappige ge zegden en anecdotejn, ook geïllu- ïstreerde, bevatten zal Dit bijblad Zal gevoegd worden bij de courant van Dinsdag ,of (Woensdag. Ongetwijfeld zal deze verbeteringj zeer in den smaak vallen vain allen, die vinden „dat een me'nsch wel eens lachen mag ook." Ijl de eerste dagen van Januari zal aan alle abonnés op da „Nieuwe Haarlemsche Courant" g r a, t i s wor den uitgereikt een prachtig geïllu streerde w.andkalender, die door een aantal sprekende voorstellingen uit het leven van het heilig huisgezin een voor de Bioomsche Courant ka rakteristieke premie zal zijn en in de huiskamer va.n ieder onzer abon- hés een zeer gepaste wandversiering Ook aan hen die zioh vóór 1 Januari op onze Courant a.hoinnee- ïen, zal deze premie worden gezon den, I Ziehier, lezer en lezeres, een deel van onze plannen voor 1910 ont vouwd Wc gelooven dat het u niet tegen valt. En we zullen alles doen wat we hunnen, opdat de uitvoering uw© verwachtingen nog ver overtreft. Als ge nu onze Roomse he Courant hij al uw' vrienden en kelnnissen, voor zoover nog noodig, warm aan beveelt, en als ge vooral ons helpt door het begunstigen van otoze Zoo talrijke adverteerders, dan be hoeft bet bij het bovenstaande nog Piet te blijven Wat er dan nog meer kan komeln, daar spreken we later nog wel •'ens over! DE TROONSWISSELING. Een o ordeel overdo Be 1gen Ni. dooi- verschil lende voorvallen Krlirbij deze troonswisseling wat in opspraak is gekomen, is het goed, 't nuchtere oordeel van een gezag hebbend Fransch blad te lezen, dat schrijft De jongst© gebeurtenissen hebben; inderdaad de openbare meeni;ng: in België geschokt, maar toch niets kunnen afdoen aan de bewondering voor hem, die gedurende 44 jaren hun koning waszij beseffen dat zij aan zijn genie het grootste deel van hun welvaart te danken heb ben. Vandaar de waardig» kalmte, waarmede zij de incidenten volgen, welke in het buitenland veel meer opzien baren dan in België zelf. Groot leedwezen baart alleen het feit, dat de koning piet voor zijn sterven zich verzoend heeft met zijn kinderen. In dein eenvoud zijns har ten is hiet volk van oordeel, dat „voor den dood alles wijken moet". Prin ses Stefani© heeft altijd zonder voor behoud die algemeen© sympathie ge had, daar haar optreden steeds een voudig bleefen, al mogen de avon turen van prinses Louise en haar gehaspel met schuldeis eihers meer malen kat ongenoegen hebben ge wekt, men had toch geho-opt, dat dit alles eindigen zou in de sim pele sterfkamer van het Pa.lmenpa- viljoen Daarom heeft 't een uitstekenden! indruk gemaakt, dat de eerste daad van den aanstaanden V orst getuigde van vergeving en vcrdraagza-amheidi een daad, welke men verwacht had van den stervenden koning Algemeen is men van oordeel, dat de houding van prins Albert ten opzichte va;n prinses Louise, zijn hoffelijkheid om haar op- de grens van het rijk te doen verwelkomen, een zeer gelukkige „geste" is ge weest. K o-ni n g Lieopol d als Katholiek Het Katholieke Vlaamsche bla-dj „Hoo-ger Leven" zegt: Als Katholieken zijn we blij dat de koning gestorven is |na de laat ste H Sacramenten te hebben ont vangen, en dat in volle .bewustzijn. Naar we vernemen uit eene goede bron is het de heer Schollaert die het eerst aan den koning gesproken heeft over biechten en dat ongeveer in deze voege: Miajesteit, ge hebt me dikwijls gezegd dat gei niet zoudt willen, tsjteiifven zonder te biecihtein. Ik meen u te moeten verwittigen, dat uw toestand gevaarlijk is; en daarop moet de koning hebben ge antwoord: Dan zullen we er maar seffens voor zorgen, Want daarmee zou ik niet willen wachten totdat ik den geest minder helder heb De katholieken zullen niet verge ten dat, spijt alles, de koning regel matig alle Zondagen naar de kerk ging-, waar hij ook mocht zijn Hij had, zoo 't schijnt, die belofte ge daan aan zijn moeder." Zoo blijkt, hoezeer zelfs op he,t leven van een autocratisch souve- rein het woord eener moeder invloed heeft, zegt „Het Centrum" hierbij De eedsaflegging. De „Moniteur", het fficieele staats blad, deelt de volgende nota mee „De Koning zal den grondwet tel ij ken eed afleggen iD den schoot der Vereenigde Kamers, Don derdxgmiddag, 23 December. Te 8 uur 's morgens zal de pleoh- t gheid door klokkengelui en een salvo van honderd en een kanonscho ten aangekondigd worden. Te 10 unr juist zullen de generale staf van de burgerwachten en die van bet leger zich te paard aan de Ant werpsche laan bevinden. Z M. de Koning zsl vanaf het paleis van I.aeken begeieid worden door de burgerwacht te paard en een korps ruiterij van het. leger. Rij den ingang der stad zal Z. M. de Koning ntvangen en verwelkomd worden door den burgemeester, aan bet hoofd van den gemeenteraad der hoofdstad. De intrede van Z. M den Koning zal aangekondigd worden door een salvo van honderd en een kanon schoten De burgerwacht en de troepen van het garnizoen zullen onder de wapens staan in de straten, langs welke Z. M. de Koning zal voorbijkomen. Bet eerst half regiment jagers te voet en de afdeeling artillerie der burgerwacht van Brussel zullen den ngang van bet Paleis der Natie be zetten. Na de eedsaflegging, in den schcot der vereenigde Kamers, zullen Hunne Majesteiten zich naar het paleis van de WetenechapBtraat begeven. Een salvo van honderd en een ka nonschoten zal de buitenkomst van Hunne Majesteiten uit het Paleis der Natie aankondigen. H. M. de Koningin zal den Koning voorafgaan." Barones de Vaughan, De advocaat van mad. de la Croix (barones de Vaughan) heeft medege deeld, dat het kerkelijk huwelijk van den koning met de barones is vol trokken, toen de koning op sterven lag. Voorts deelde de advocaat nog mede: Wat het gerucht betreft, dat de koning aan de zoons van mevrouw Vaughan elk 25 millioen heeft nage laten, onzin is; iets heeft hij stellig voor hen gedaan, want het zyn zijne eigen zoons. Hetzelfde geldt voor mevrouw Vaughan. Het bericht, dat het kasteel Brilincourt verzegeld is, ken ik; maar ook dit was onzin, om dat het kasteel geen geschenk van den koning is, maar mevrouw Vaughan het uit eigen middelen gekocht heeft. Haar advokaat te Parijs, mr. Feldman, zal weten, wat hij te doen heeft. In dien ik in Parijs was, dan zouden er geene zegels zijn aangebracht. De houding van mevrouw Vaughan tegenover prinses Louise is eenvoudig zij wacht het proces af, dat terughou ding tegenover de prinsessen, zij spreekt geen kwaad woord over haar. Zij zal niets uit zichzelve ondernemen, maar afwachten, wat anderen doen. Vooral zal zij geene stappen doen, voor de Koning begraven is, in tegen stelling met zijne dochter. En nog iets: de titel barones Vaughan is nooit ge heel in den haak geweest. Zij heeft dien alleen op verlangen van den Koning gevoerd. Van den dag af, dat de Koning begraven is, zal zij zich weer mevrouw de Lacroix noemen. De advokaat zeide nog uit naam van mevrouw Vaughan, dat zij zeer bedroefd was, dat haar portret in de straten van Brussel verkocht werd. Zij sou het gaarne langs gerechte lij ken weg verboden hebben, maar de eer bied voor de nagedachtenis des Ko nings verbood haar nog een proces te lokken, en zij leed liever zwijgend. DE GROOTE STRIJD, De data voor den grooten strijd zijn nu vastgesteld 1 De regeering zal zoo is bekend gemaakt bet Parlement op 8 Januari ontbinden en denzelfden dag de verkiezing voor het nieuwe Parle ment uitschreven. De stemming wordt op versohillende dagen gehouden. Op zijn vroegst zal zij in de Lon- densche en andere stadsdistricten op 13 Jauuari kunnen vallen, voor andere stads en plattelandsdistricten op zijn vroegst den I7en. De 28e is de laatste dag der stemming. De unionisten hopen, dat de eerste verkiezingen in Londecsche en andere Engelsche stadsdistricten (in Wales en Schotland rekenen ze weinig of Diets te winnen) hun een overwinning rullen bezorgen, en dat die uitslag van invloed zal wezen op de verkiezing elders in den lande. Wat de candidaatstellingen betreft, wordt gemeld dat do unionisten voor, op één na, alle districten in Engeland, Wales en Schotland een candidaat hebben gesteld. Afgescheiden van bijna 40 districten, waar alleen Arbeiderspartijmannen tegenover unionisten staan, hebben de liberalen nog geen candidaat voor een kleine twintig zetels. In zes of zeven districten diDgen meer dan een unionist naar een zetels; het aantal districten, waar liberalen en Arbei derspartijmannen of socialisten naast elkaar staan is nog veel talrijker. Intnsschen doen deze laatste aan onderlinge afspraken, zoodat hier op nog wel wat zal worden veranderd door de partijen. De algemeens opinie is, dat de liberalen geducht klop zullen krijgen en de unionisten met een kleine meerderheid zullen winnen. Mcd wedt er natuurlijk al opl COOK EN DE NOORDPOOL. Cook... is een bedrieger! Dat is nu wel riet letterlijk z66 uitgemaakt, maar de laatste berichten voor Cook niet veel beter geven kans. Reuter seint namelijk uit Kopen hagen, dat de commissie, welke zich heeft bezig gehouden met het onder zoek der door Cook overgelegde bescheiden het volgende beeft vast gesteld „De ons ter ondersoek voor gelegde documenten bevat ten niet het bewijs, dat Cook de Noordpool heeft bereikt!"... Met niet weinig tact heeft de com missie op deze wijze het Deensche vorstenhuis, de universiteit te Kopen hagen en zichzelf uit een moeilijk dilemma gered. Cook's documenten hebben het verlangde bewijs niet geleverd maarde commissie heeft (voor zoover Reuter ons inlicht) niet ver klaard dat Oook er niet is geweest. Oi zij dan denkt, dat er nog wel mogelijkheid bestaat, dat Cook wèl aan de Pool zou zjjn geweest? Vermoedelijk niet. Maar men vindt het uit den aard der zaak in Kopenhagen niet aange naam, dat zoo direct te zeggen, na de feestelijke manier waarop men hem daar het eerst heeft ontvangen I Intusschenhet laatste woord is hiermee echter nog niet gezegd I We zullen er nog wel méér van hooren: de Peary ten en Cook's vrien den evenmin, zullen stil zitten 1 BROEIT ER IETS? ,Er loopen weer geruchten over vreemde dingen in het verre 0-oste|n Ik verneem, aldus- schrijft, deze Petersburger correspondent van d© „New-York Herald", dat minister Iswolsky aan ©enige- Doema-afge- vaardigden verklaard heeft, dat Ja pan zijn leger op voet van oorlog brengt Tevens gaf de minister toe, niet te wet-ep, welke beweegredenen de Japan.sehe regeering tot dezen maat regel bewogen. Ofschoon de Ilus-sisehe regeering nog verleden weèk verklaard heeft-, dat .do betrekkingen tusschen Rus land en Japan Inlets te wenscben overlaten, is men toch algemeen vaü oerdeel dat er iets in het verre posten broeit De afscVuiffin-g van den staart bij- do Chinoezen, Prins Tsai Tao, stiefbroeder van den Prins Regent en onlangs benoemd tot chef van don general en staf, heeft een voorstel ingediend tot afschaffing van den staart in China. Hij noemt dien vooral hinderlijk voo-r den soldaat in dienst en geeft aan, dat ook in het algemeen weinig voor het behoud van den staart is te zoggen, die (leelijik -en onpractisch is en den drager op onnoodige uitgaven komt te staan. De Regent onderwierp liet voorstel aan het oordeel van den Raad van State en dit jl-icfaaatn, gelijk bekend, nage noeg geheel uit Mantsj-oe's samenge steld, heeft te kennen gegeven, dat meil de afschaffing van den staart nog min stens vijf tot tien jaren moet worden gewacht. De staart toch wordt een, onafschei delijk deel van de Mantsjoe-kteed-er- dracht geacht; men kan dien niet laten wegvallen zonder de harmonie van het geheel te verstoren. En zou men ook als vau zelf er dan toe overgaan eene geheel andere kleederdracht aan te ne men, dan zouden de zijden Chin ces die kleederen slechts kunnen worden ver vangen door van uit den vreemde in dientengevolge nog meer verarmen, ter- te voeren, k-l codings lukken. China zou dientengevolge nog meer verarmen, ter wijl de Raad bovendien, van oordeel is dat een radicale maatregel, als het al- gemeene gebod om den staart af te snij den, aanleiding zou geven tot opstan den en de dynastie in gevaar zou kun nen brengen. Hoezeer nu bij de Manlsjoc's in den Raad van. State wel het zwaarst zal hebben, gewogen de wenseh om de d<oo.r hun stam aan de Chineezen opgedwon- gen kleederdracht te behouden, is toch voor hot advies van dat lichaam wel het een en ander te zeggen. Vooral in dezen tijd van overgang zou -bij een zoo behoudzuchtig volk ils de ChineezeUj die nu eenmaal den staart als nationale volksdracht hebben aanvaard, een gebod als het iiierbe- doelde bedenkelijke gevolgen kunnen hebben. Ook in Japan heeft de af schaffing van den daar gebruikelijken korten staart indertijd aanleiding ge geven to t bo eren-ops tand en En waar nu het afsnijden van den staart voor vele Jong-Chineezen een teeken is van verzet togen de bestaan de dynastie, is het te begrijpen, dat de dynastieke partij in China wel hui verig is zulk een maatregel aan t,e be velen uit vrees dat deze de anti-dy nastieke beweging zal bevorderen. Een geheimzinnige zaak. Uit Nimes wordt gemeld dat sedert eenige dagen er allerlei geruchten lie pen over eene vrees el ijk-e ontdekking, gedaan door de grafdelvers van Ver- gèze. Mem heeft daarnaar een onder zoek gedaan en het volgende ontdekt: Drie dagen geleden werd eene dame Laurent begraven. De begrafenis, had plaats in denzelfden grond, waar de dochter der overledene 16 jaar gele den, begraven was. Wiie schetst de ver bazing der doodgravers, toen zij be merkten dat de kist van het jonge meisje onderst boven lag. Men opende ze en Constat eerde dat zij ledig was. Men kan denken welke omit roering deze feiten verwekken. Allerlei ver onderstellingen werden gemaakt. Som migen vroegen zich af, of er in 1893 werkelijk eene begrafenis heeft plaats gehad. Andere herinneren zich dat het jonge meisje tijdens hare ziekte her haaldelijk in schijndood en toestand had verkeerd. Zou zij levend begraven zijn geweest? Zou zij dan uit hare kist zijn geraakt en zich ergens naar een aljgdegen plaats hebben begeven, om daar te sterven? Het parket van Nimes zal pogen dit geheim op te lossen. Roosevelt. Oud-president Roosevelt, omtrent wiens lot men zich ietwat ongerust heeft gemaakt, heeft uit Afrika aan een vriend te Washington geschreven, dat hij gezond en wel is. Hij denkt in Juni naar de Vereenigde Staten terug te keeren, na vooraf te Londen, Parijs en Berlijn voordrachten over zijn reis te hebben gehouden. Mevr. Roosevelt reist haar echtgenoot tot KharLoem te gemoet. Het lezen van rooverromans! Weer een tweetal voorbeelden van het schadelijke lezen van rooverro mans Te Wieissenfels, in de provincie Sak sen, is een zadelmakerslecrling van vijf tien jaar in de woning van eene koop vrouw, Günfher, binnengedrongen. Ilij deed, also! hij een klant was, over viel de vrouw met een nies en bracht haar tien steken in hals en borst toe. Daarna stal hij de beurs van de ziel, waarin in het geheel 30 pfennig zat. De jongen had, toen men hem vatte, een aflevering van een sensatie-verhaal, de avonturen van een zeero-over, bij zich. Hij bekende, dat het lezen ervan hem lot zijn misdaad verleid heeft. De vrouw verkeert in gevaar. De strafkamer te Görlitz heeft zes jongens, van elf tot dertien jaar, die zich tot een rooversbende vereeni-gd en ongeveer veertig maal ingebroken en gestolen hadden, tot gevangenisstraf fen, wisselende tusschen zes maanden en (twee jaar, veroordeeld. Ouders, ziet toe wat boeken gij uwe kinderen in handen geeft»! Crisis in Griekenland. Er is weer crisis in Griekenland Bij de indiening van een wetsontwerp over de hervorming van het leger, maakte de minister een toespeling op het minder roemrijk verleden van het leger; de aanhangers van Theotokis vatten dit als een beleediging op, waar om zij de zaal verlieten. Het werd daarna zoo woelig, dat de vergade ring gesloten móest worden. Demi nister van oorlog heeft daarop zijn ont slag ingediend Aanslag op een minis,tor. Uit Boekarest seint Reuter: Een werkman heeft drie revolverschotenge- iost op Bratiano, den eersten minis ter, die gewond werd. De aanvaller is geval. Wat de reden is van. dezen moord aanslag wordt nog niet gemeld. Leopold II. De Prins logeerde in de Belgische hoofdstad ten Koninklijke Paleize en keert hedenavond te 9 uur in de residentie terug. Vanwege het Belgische Hof werden aan den PrinB tijdens zijn aanwezigheid toegevoegd generaal majoor Ridder de Salliersde Moran ville en de kapiteiu-com mandant D'Outrepont van dsn Belgischen generalen staf. Prins Hendrik der Nederlanden in Brussel. Reuter seint uit Brussel: Prins Hendrik der Nederlanden is te middernacht hier aar gekomen. Prins Albert, die Z K. H. aan het station opwachtte, beeft hem naar het paleis gebracht. De Statenverkiezing. Door de kiesvereeciging „Algemeen Balang", te Monnikendam is met alge- meene stemmen tot candidaat Prov. Staten in N. H., vacature wijlen W. Sligcher te Monnikendam, gesteld de heer J Korthals Aites te Heemstede, die reeds eandidaat was van een groots groep niet aangesloten kiezers. Burgemeester Van Leeuwen. „De Tel." weet thans met beslist heid te melden, dat mr. W. F. Van Leeuwen als burgemeester van Am sterdam I eeDgaat, niettegenstaande de „krachtige pogingen", door de regee ring aangewend om hem te behouden. Alleen zal hij niet 1 Januari maar 1 Mei a.s. ontslag nemen. Prins Hendrik der Nederlanden. Z. K. H. Prins Hendrik vertrok gisterenavond te 8,37 per Holl. Spoor naar Brussel ter vervulling zijrer zending bij de begrafenis van Kening Afpersing. De Haags-che afpersers hebben navolging gevonden in Uitrecht. Naar het „U. D.'! meedeelt, heeft een niet onbekend Utrechtenaar bezoek ge kregen van „chanteurs", die hem dreig den met allerlei schandaal als hij niet voldeed aan hun verlangep, een aan zienlijk bedrag te storten tot afkoop van de zaak. De kerels waren in het bezit van correspondenties, aan de hand waarvan zij het dezen Utrechtenaar dreigden lastig te maken. Deze gaf onmiddellijk van het gebeurde kennis aan de justitie en weigerde pertinent eemig geld af te dragen. De daders maakten het hem ten slotte zóó las tig, dat een vaste politiepost voor z'n woning moest worden geplaatst, om aan de scènes een einde te maken. De justitie stelde eeu uitgebreid onder zoek in, en deed o.a. Zaterdag j.l. in Amsterdam met behulp van de Am- siterdamische recherche door een in specteur nasporingen doen. Men heeft op het oog vier daders, twee zitten er voo-r een ander feit in het Huis van Bewaring in de hoofdstad, de derde zit gevangen te Elberfeld en de vierde is nog op vrije voeten, maar heeft bekend aan de zaak te hebben meege daan. Wellicht hoort men dus later nog meer van de geschiedenis. Roerenkool met arsenicum. Gister namiddag werd de arts Meu-leman ge roepen in het gezin van den slager Marsman, hoek Heerengracht, te Lei den, omdat het geheele gezin onmiddel lijk na het middagmaal onpasselijk was geworden. Allen- leden aan sterkebra- kin-gen, nadat zij boerenkool hadden gegeten. Deze spijs werd tot onderzoek naar den directeur-scheikundige van den Gemeentelijken Keuringsdienst, dr. Van Eek, gezonden, die daarin eeri, vrij groote dosis arsenicum vond. Alleen de meid, die slechts weinig had ge geten, was niet onpasselijk geworden. De ziekte-verschijnselen wijzen ook op arsenicum-vergifliging. De knecht, wiens toestand zeer ernstig is, werd naar hef Academisch Ziekenhuis gebracht. De overgebleven, boerenkool en de uitwerpselen worden onderzocht. Eeu aanvaring. Eergisteremmor- gen te half negen had bij Zait-Bommel door een onver wacht opkomenden mist beneden de spoorbrug een aanvaring plaats tusschen, het afvarend convooi, sleepboot „Leo XIII" en het opvarend convooi, sleepboot „West-Duitsche Lloyd X". Het afvarend schip „Margarelha Mag dalena" (schipper Alphons van Pan broek, België), groot 586 ton, en be laden met steenkolen naar Brussel, werd zoodanig aangevaren dat het bin nen enkele minuten zonk. Hel schip zit midden in hei vaar water. in kilomelerraai 70 R. en zeer hinderlijk voor de scheepvaart. Bij O-pijnen is vanwege den Rijkswater staat een waarschuwingspost voor de afvarende schepen geplaatst Schip en. lading zijn verzekerd. Geen persoonlijke ongelukken vonden, plaats.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 1