Aan den lezer. Gemengd Nieuws. BINNENLAND. Nieuws uit Kennemerland. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Stadsnieuws. öe tentoonstelling van „Bloembollen cultuur en de gemeente. Men dacht eerst te doen, te hebben, met eenvoudige samenzweerdere, maar ontdekte vele uren later eerst dat de ooom het hoofd van de geheime poli tie was, die bijna een jaar geleden werd benoemd. De knecht is een lid van de geheime politie. Beiden waren onder een voorwendsel binnen gelokt Een aamslag in Korea. Reuter seinde .gisteren uit Seoel, dat de eerste minister van Korea, Ji-wan- jon, doodelijk met een mes is getroffen. ,Weer een moord blijkbaar als. die op prins Ito is gepleegd. Een humoristische anecdote over wijlen Koning Leopold. De heer E. K(relage) vertelt in een waardeerend artikel over den „grooten tuinder" Leopold II, in het „Week blad van Bloembollencultuur", een aar dige anecdote van den Belgischen vorst. Hi) verhaalt n.l. hoe hij zelf heeft bijgewoond, dat met den koning die door zijn véle reizen en trekken nog al eens voor zijn ministers moeilijk te treffen was, op een bloemententoonstel ling te Gent, tijdens een officiéél bezoek eenministerraad werd geïmprovi seerd! Een mooie gelegenheid voor de ministers om Z. M. nu eens te pakken te krijgen, en ze maakten er dadelijk maar gebruik van' Admiraal en scheepskapitein. Een scheepskapitein door zijn admi raal gered; Commandant Lacaze, van het Fransche slagschip „Masena", viel eergisterenavond, toen hij op zijn bo dem wilde terugkeeren, in zee. Admi raal Leprise, ooggetuige van het voor-( val, wierp fluks zijn goudzware jas uit, dook den zinkende na, en bracht hem' veilig en wel in de inmiddels spoedig uitgezette sloep. Moord op een rechter. Jackson, een hoog magistraat te Na- siki, in Engelsch-Indië, is in den schouwburg vermoord door een inboor ling; deze werd gearresteerd. De aan leiding tot het misdrijf zou wraak we zen over de levenslange gevangenisstraf in een onlangs gevoerd proces een be klaagde opgelegd. Spareu. Ten einde de bevolking tot sparen aan te moedigen zal de stad Bordeaux van ,1 Januari a.s. af voor ieder te Bordeaux uit Fransche ouders gebo ren kind, tot vorming van een spaar bankboekje, een premie storten van één frank .En de bepaling is gemaakt, dat die frank niet mag worden teruggeno men door den titularis tot aan zijn m eerder jarigheid. Een goed jaar! Het goede jaar dat Amerika gehad heeft, blijkt niet alleen uit de b innen- landsehe Kerstzendingen, maar ook uit die naarh et buitenland. Een groot aan tal immigranten kon verleden jaar, door de oeconomische crisis, geen geschen ken voor Europa zenden. Dit jaar ech ter gaat een reusachtig aanta'l pakjes en geld over den Oceaan. De geldzen dingen bedragen volgens schatting van de post en de banken ongeveer 60 j millioen dollar. De mailzakken zijn talrijk en vol als nooit. Men weet, dat ook in Engeland en Amerika het Kerst feest dezelfde geschenken-gebruiken medebrengen als bij ons op St. Nico- laas. Steenkool genoeg. Men oppert meermalen de vrees, dat bij het reusachtig steenkoolgebruik van onzen tijd de steenkolenlagen vrij spoe dig opgei)ruikt zullen wezen. De „Chief Geographer" en superin tendant van de spoonveglanden bij de Canadeesche regeering, de heer Young, schrijft nu echter in „Brittannia", dat bij nauwkeurig onderzoek van de kolen-1 lagen van Crow's Nest Pass in de Ca- j nadeesche prairie-provinciën gebleken is, dat deze Lagen rond 22 billioen tonnen kolen bevatten. Verleden jaar! werden daar 1.800.000 tons gewonnen; gaat de productie op denzelfden voet voort, dan strekken alleen deze lagen voor 12000 jaren. Bovendien ligit bij na het geheede zuiden ran Alberta oj) j sieenkolenbeddingen. Er is dus nog een' rijke voorraad beschikbaar. stelÜDg worden verleend, wanneer voorschot wordt gevraagd op de scha deloosstelling of de rente daar van. te verleenen ter zake van een tiendrecht, dat aan een publiekrech telijk lichaam heeft toebehoord. Dit besluit treedt over twee dagen in werking. Anti-Bapisme. Voor de anti-rev. feiesvereen. „Ned. en Oranje", te Zutphen, trad op de heer Mr. A. baron van Heeckeren van Keil, burgemeester van Angerlo, met het onderwerp; „AntiPapisme". Spreker schetste de wording der Katholieke staatspartij en gaf eene uiteenzetting van hare politieke be ginselen. Het samengaan van geloovige Pro testanten met Katholieken tegenover radicalisme en socialisme is geen nationaal verschijnselhet wordt ook gezien buiten onze grenzen. De be zwaren tegen het samenwerken met de R. K. ingebracht, zijn van allen grond ontbloot. De anti-papistische factor is nadeelig voor een gezond politiek leven en moet daarom hoe eer hoe liever verdwijnen. Dr. Kuyper en de eereraad. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt: Nu mr. Troelstra zijn enquete- voorstel heeft ingediend, heb ik mij tot dr. Kuyper gewend, met de vraag, of de instelling van een eereraad nog door hem wordt overwogen. De heer Kuyper was zoo welwillend, mij de gevraagde inlichtingen te geven en antwoordde, dat de besprekingen over een eereraad nog gaande zijn, en dat hij zich voor de instelling ervan gereed hield. Jhr. Victor de Stuers. Het Kamerlid van Weert, jhr. Victor de Stuers, heeft in de begroo- tingscampagne nog geen enkele ver gadering kunDen bijwonen door een hinderlijke, maar gelukkig niet ernsti ge ongesteldheid, die echter in den iaatsten tijd aan het verminderen is. De burgemeester van Leiden In verschillende kringen wordt de naam van den Amsterdamschen wet houder, mr. S. de Vries, genoemd, in verband met een benoeming tot bur gemeester van Leiden, Het panorama-Jerusalem. Dinsdag werd te Amsterdam na de veiling, het doek bij onderhandschen verkoop, aan de Maagden bur gsche Panorama-maatschappij verkocht. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins, die gisteravond van zijn zending naar Brussel met de hem toegevoegde leden der missie, omstreeks 9 uur in de Residentie te rugkeerde, begaf zich rechtstreeks naar het Paleis van H. M. de Koningin- Moeder, bij wie Z. K. H. den avond passeerde. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besl. is toegekend aan P. Paflen, opperhouwer in de domaniale steenkolenmijnen te Kerkrade, de aan de orde van Oranje-Nassau verbondeD eere-medaille. in zilver. Eervol ontslag is verleend, met ing. van 1 Januari, aan mr. F. Tb. Wes- terwoudt, Staatsraad in buitengew. dienst, als curator der Gem. Univ. te Amsterdam, met dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrek king bewezen. De Boterwet. Bij Kon. besl. van 17 December is bepaald, dat de wet van 11 Juli 1908 tot aanvulling en wijziging van de wet van 9 Juii 1900, houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel, zal in werking treden op 1 Januari 1910. De De „St. Ct B van 8 Dec. lende, dat aan van 3 Juli (St. voering van art. toegevoegd Van den sub door den Min. TieDdwet. No. 300 bevat een K. (Stbl. no. 403) heps art. 1 van het K. B hl. No. 261) tot uit- 80 der Tiendwet wordt c. gestelden eisch kan van Financiën vrij Het geval van vergiftiging te Lei den, Omtrent de arsenicum-vergiftiging bij den slager Marsman te Leiden, meldt men nog dat op een kast in de huis kamer een zakje met een vrij groo- te hoeveelheid rattënkruid is gevon den, wat de slager gebruikte om er ratten mee te dooden, die in de berg plaats veelvuldig voorkwamen. Men kon echter niet zien of er uit het zakje vermist werd en nog minder kon men vermoedén hoe het in het eten kan. gekomen zijn. De politie onderzoekt de zaak nader. De toestand van de drie personen is tamelijk bevredigend. Diefstal uit een postbox, 't Is te Amsterdam in den Iaatsten tijd ver schillende malen voorgekomen, dat aan kantoren eri particuliere huizen post wissels en andere stukken van gelds waarde gestolen werden. Een uitvinder bedacht zells naar aanleiding dezer dief stallen een toestel, dat het steken van „onbevoegde" vingers in de brievenbus sen onmogelijk ïiiaakt. De brutaliteit is thans zóóver gegaan, dat op het hoofd postkantoor met behulp van een valsch sleuteltje een box gelicht is. Er zijn n.l. uit de postbus van de firma B. W. de Jong en Co., O. Z. Voorburgwal wal 318, te Amsterdam, twee kennis gevingen van aangeteekemde stukken ontvreemd. De dief is na het in be zit nemen der kennisgevingen en het zetten van een valsche handt eeke- ning aan het loket „aangeteekendo brie ven" de stukken gaan halen. Het eene bevatte geen geldswaardi ge papieren, het andere daarentegen wel. Er zat een cheque in, groot f 213.17, op de Twentsche Bank. De dief had blijkbaar niet goed geteekend, want de Bank verklaarde niet dadelijk te willen uitbetalen. Eerst moest de man blijkbaar nog eens even met het pa pier naar het kantoor teruggaan. Dit was een geluk voor de betrok ken firma. De bedrijver van den dief stal, durfde niet voor een tweede maal naar de Bank en hij kwam tot het besef, dat zijn geheele postbox-opera tie hem nihil zou opleveren. Daarom besloot hij zeker maar om heel „eer lijk" de gestolen cheque naar de fir ma De Jong en Co. te retourneeren, verzond het papier toen per post. De firma vond de cheque netjes in haar box. Bij een ingesteld onderzoek aan da Twentsche Bank, bleek, dat de onbe voegde aanbieder van de cheque een ongeveer 30-jarig persoon is. Aangehouden. De pleger van de verijdelde poging tot inbraak in net sta tion te Zeist,is. door de politie Hei Utrecht gearresteerd. Het is een 25- jarig jongmensch. Hij bekende de po ging tot inbraak. Staatspensioneering. Men meldt ons: Het plan der Noord- Hol landsehe Federatie van afdeeiingen van den Bond voor Staatspensioneering om in Mei van het volgend jaar te Zaandam een groote moeting te beleg gen, neemt steeds meer vasten vorm aan. Men stelt zich voor, de meeting 'te doen voorafgaan door een. optocht met muziek, benevens doeken met toepasse lijke opschriften enz. Gelicht. De vrachtboot „Handel en Nijverheid", die onlangs bij stormweer tusschen Enkhuizen en Stavoren ver ging, en waarbij alle opvarenden zijn omgekomen, is gelicht door tweelich- terbakken, die met het. vaartuig tus schen zich in op de reede bij Enk huizen yoor anker zijn gegaan. Men zal de boot doen leegpompen. Van de lijken der opvarenden heeft men nog niets bespeurd. IJMTTIDEN De aanvaringszaak van de Willy en de Laboremus. De Raad voor de scheepvaart behandelde Maandag de aanvaringszaak van de Willy Laboremus in de haven alhier. Blijkens de uitgebrachte scheeps- verkiarmg verliet de Willy den 5an December 1.1., 's avonds 10.35 uur, de sluis te IJmuiden, onder loosdwijzing, terwijl de lichten helder en overeen komstig de voorschriften brandden. Gezagvoerder de Boer stond met den loods A. J. Gerritsen uit IJmui den op de brug. Binnen de kleine pieren werd de Willy aan bakboord gepasseerd door een stoomtrawler en op het zelfde oogenblik zag men een stoomschip naderen. Op de Willy gaf men een korten stoot op de fluit, ten teeken, dat ze aan bakboord zou pas- seeren, en terwijl dit sein door bet stoomschip met een stoot werd beant woord, commandeerde men op de brug van de Willy „een weinig stuur boord" (nieuw commando). De roer ganger (Gorns Schoor) draaide een weinig bakboord, wat echter onmid- delij k door den gezagvoerder opgemerk t en verbeterd werd, terwijl tevens één stoot op de fluit werd gegeven. Het andere stoomschip het Noordsche stoomschip Laboremus, dat hard etoomende binnen kwam antwoord de met twee korte stooten. De Willy gaf nu nogmaals een korten stoot op de fluit, de Laboremus gaf evenwel wederom twee stooten terug. Had de andere boot even stuurboord gege ven, dan zou er niets gebeurd zijD, maar daar de Laboremus na de twee stooten op de fluit de Willy nog meer naar bakooord naderde, liet de gezag voerder van de Willy de machine stoppen en met volle kracht achter uitslaan. Dit kon evenwel niet verhin deren, dat de Wiily ter hoogte van de ankeraluis aan bakboord werd aangevaren. Aan de Willy werd belangrijke schade toegebracht. On- middeiijk gaf de gezag voeder order om naar Amsterdam op te stoomen ter reparatie. De gezagvoerder G. de Boer deelde mede, dat zijn schip door het ver keerde commando zoo weinig hoog ten» een streep was uitgeweken, dat men het op de Laboremus niet gezien kan hebben. Behalve de gezagvoerder werden er vijf getuigen gehoord, onder wie de roerganger, die zeide nuchter aan boord gekomen te zijn, doch een jaar lang niet gevaren te hebben, benevens de loods Gerritsen, die verklaarde dat de Willv eerst één attentiesein gaf, wat de Laboremus met één stoot beantwoordde. Daarop werd het com mando een weinig stuurboord gegéven, dat door den roerganger verkeerd werd uitgevoerd. De gezagvoerder greep dezen evenwel onmiddelijk het roer uit de handen en draaide hard stuurboord, zoodat niet meer dan streep werd uitgeweken. De Willy gaf volgens weer een stoot, maar te gelijkertijd ongeveer werden van de Laboremus twee stooten vernomen. De loods S. Jonker uit den Helder, die zich op de Laboremus bevond, verklaarde tweemaal stooten gegeven te hebben, omdat hij den indruk kreeg, dat de Willy naar den anderen wal wilde oversteken. Om naar stuurboord te gaan daartoe ontbrak de tijd, daar hij anders op de kribben zou zijn geloopen. De Raad zal later uitspraak doen. BEVERWIJK. De Raadsverkiezing. Het besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland, waarbij met vernietiging van het be sluit van den Raad der gemeente Vel- sen d.d. 17 Augustus als nieuwe le den van dat college zijn toegelaten de op 27 Juli te voren gekozen verklaar den, de heeren P. A. Koelemeij, A. A. M- Mulder en G. van Rhijn, is bij Kon. Besluit gehandhaafd, zooals wij reeds meldden, doch hetgeen nu eerst officiëel is bekend gemaakt. De toelating geschiedde, omdat de onre gelmatigheden, die hij de verkiezing zouden hebben plaats gehad, het deel nemen aan de verkiezing door eeainiet- kiesgerechtigde, het geven van aanwij zingen aan een kiezer binnen de ba lustrade van het stembureau en het te vroeg sluiten van de stembus te IJ muiden, moesten geacht worden van geen invloed te hebben kunnen zijn op den uitslag der stemming. KIKUW-VEóNliiP. Een kwade hond. In de afgeloopen nacht zijn er verschillende schapen ver scheurd of te water gejaagd door oen hond of een paar honden. Bij den land bouwer' Th. J .de Vlieger werden er drie verscheurd en vijf beschadigd en te water- gedreven; de landbouwer J. Tienen verloor er ook twee; bij den heer- De Clercq werden er ook vijf gedood. Hondenhouders mogen wel toezien, dat dergelijke verscheurende honden niet meer los loopen! Ons jeugdig fanfarecorps geeft Dins dag a.s. een uitvoering in de zaal van dén heer A. Duivenvoorden, alhier. Uitvoering. Woensdag 29 December treedt alhier voor de vereeniging, „Eensgezindheid", in de zaal van den heer A. Duivenvoorden, op de heer A. M. Vrugt, karakterkomiek uit Haar lem. Door den plotseling invallenden regen op de hardbevroren wegen, zag men gisteren deze al spoedig in een ge-, heele ijsbaan herschapen. Menig mensch en paard zag men dan ook ongewenschte buitelingen maken, en dat niet ieder er heelhuids afkwam, laat zich gemakkelijk begrijpen! HEEMSTEDE. Serenade. Gisterenavond, 22 December, werd den heer J.L. Zegers, directeur voor lijders aan vallende ziekte alhier, een serenade gebracht door de muziekveieeoiging „Eensge zindheid" en wel bij gelegenheid van zijn 40 jarige echtvereeniging. Drankwet. Door B. en W. is afwijzend op het adres van G. E Hendrich om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Kogelstraat no. 2. HILLEGOM. Raadsvergadering. Een tweetal der vroede vaderen wa ren gisterenmorgen in de Raadsverga dering' afwezig, n.l. de heeren H. Veld huizen van Zanten en v. d. Schoot. De hesluiten der agendapunten deel den we reeds mede in ons nummer van gisteren. Hoe laat denkt ge, dat de Raad eerst aan 't werk kon? Om elf uur, een heel uur werd zoek gemaakt met het aanhooren der e'len- lange, saaie, vervelende notulen. De vereeniging voor Bloembollencul tuur en de veldwachters zonden dank betuigingen, een bewijs, dat de ven- eeniging en 'de heeren tevreden zijn geweest. Af- en overschrijvingen zijn in den regel administratieve aangelegenheden, die geen debat uitlokken, doch deze maal vond de heer Balvers toch een paar punten, waar hij over struikelde. Allereerst een f 180 voor een tijde- lijken secretarie-ambtenaar. Is er le veel fwerk? vroeg hij. Zeker, zei de sceretaris, dat is altijd 's winters en nu zeker met de volkstelling. Daarna over de aanschaffing van een schrijftafel. Waarom is die niet in de gemeente gekocht? De middenstanders, die toch al belsating genoeg betalen moeten, mogen niet gepasseerd or den. E.ni dat is gedaan. De lieer Balvers was evenwel slecht ingelicht, want de meubelmaker kon de tafel niet concurreerend leveren en ook was hij zelf nog door B. en Wi. in de gelegenheid gesteld zijn tussch in komst te verleenen bij den aankoop. Hierna werden de vier aftredende leden der Gasoommissie herbenoemd. Tevergeefs trachtte de heer Gulde mond 't getal Commissieleden ie ver kleinen. Terecht merkte de heer Balvers op, dat door 3 loden te kiezen in plaats van 4, de Commissie een even getal leden zou krijgen, want de Voorzitter heeft er ook zitting in. En een evein getal leden in een Commissie is niet aanbevelenswaardig. Dat had de heer Guldemond niet voorzien en hij zweeg. Pok de aftredende' leden der PLaatscl. Schoolcommissie werden herkozen. Een prijzenswaardig besluit is ook dit jaar weer met algemeene stemmen ge nomen, n.l. het in Januari en Februari beschikbaar stellen van 2000 H.L. cokes tegen verminderden prijs aan de armen der gemeente. Een tweetal punten stonden er op de agenda, die den gemeente-opzichter raakten. Er zijn in de gemeente groote werken uitgevoerd, en B. en W. wilden nu den gemeente-opzichter f 500 gratificatie daarvoor geven. En in het andere punt stelden zij voo.r, den opzichter f 100 salaris meer te geven en hem te blijven toestaan voor particulieren te werken. Dat de heer Guldemond de volgorde dei' punten verzocht om1 te wisselen, vermelden we slechts even. Het bleef toch hetzelfde. Tegen het toestaan der gratificatie op dit oogenblik, had de heer Sluis een zeer ernstig bezwaar, ernstiger dan in de openbare vergadering gebleken is. Niet voor niets verzocht hiji een gehei me zitting om de zaak in détails te behandelen. Het bezwaar was, dat hij geen gratificatie wilde toestaan voor buitengewoon werk, wanneer dat werk niet gereed is. Laat ons daarom eerst nog eens wat wachten, redeneerde hij. Een ander bezwaar had de heer Gulde mond. Deze zag in een gratificatie een vernedering. Doet de man Zijn plich! niet, dan moet hij er maar uit. Ver dient hij niet genoeg, dan verhooge men zijn salaris. Doch geen gratifi catie. Wil m qu ze evenwel toch geven, dan geve men ze thans en laat den man ar niet tot in het oneindige op wach ten. En dat vond de hoer P. van,. Wavorein ook. B. en ,Wl zagen evenwel hoe de Raadsmeerderheid er over dacht. Deze schaarde zich aan de zijde van den heer Sluis. En B. en W. namen daar om heel wijselijk hun voorstel terug. Maai' toen de salariskwestie. De heeren Sluis c. s. hadden er geen bezwaar in, dat de opzichter in zijn vrijen tijd voor anderen werkte. Dan is de man volkomen vrij. De heer Gulde- moind wel, die vond, dat het gemeente belang wel degelijk geschaad wordt. Tenminste wanneer toezicht op ander mans werk uitgeoefend wordt. Wat het maken van plans betreft, op dit punt was de heer Guldemond concilianter. Het slot was, dat 't voorstel van B. en W. aangenomen werd. Een belangrijk punt was het voorstel der heeren Guldemond en Balvers ie zake de belastingheffing. Deze heeren wiLlen niet f 400 aftrek- j ken voor noodzakelijk levensondar-1 houd, doch 1450, en voor kinderen niet f 22.50, doch f 40. Even praatte de heer Guldemond er over, hij wees er op, dat de levensbe hoeften steeds duurder worden, doch hij vroeg verdaging van 't voorstel, daar er twee heeren mankeerden. Een adres der heeren. P. Hopmans en Zoon c.s., verbetering vragend van de losplaats aan- en 't vaarwater van de Weerlanerraart, werd eerst eensnaar B. en W. verzonden om te hoor en, wat die er over te zeggen hadden. Lang werd nog gesproken over de vaststelling van de rooilijn in de Ani- baclutsistraat. R. en W. wilden 5 M. uit 't hart van den weg en de hear II. v. Waver en 41/2 M. Heit werd een ge- debatteer met 't slot, dal B. en W. de baas bleven. De ver. Middenstand krijgt nog de beschikking over een lokaal voor haar handelscursus. Op voorstel van Ged. Staten zullen de helft der straatbelasting betalen de ingezetenen, die aan een straat wonen, welke niet op kosten der Gemeente is aangelegd. Een rond vraagje was 't slot der zit ting. Li o o 11 -actie. Gister av ond werd door de Bloemist-werklieden Veree- nigingen oen gecombineerde be stuursvergadering' gehouden om de vastgestelde loon actie, te voeren. D r. A r ië n s. De Pi'opaganda- elub „Dr. Ariëns" onderaf deeling van het Kruisverbond houdt een bui tengewone vergadering op VCöénis- da'g te 7 uur, ten1 huize v;an den Y ocirzitter. De agenda vermeldt: 1. Opening'. 2. Notulen. 3' Nieuwe leden. 4. Mé- dedeelingen van het Bestuur. 5. Rondvraag. LISSE. ■Patroons en werklieden. De patroons en werklieden in de bouwvakken vergaderden deze week naar aanleiding vain een verzoek der werklieden om den loonstajidaard' eenigszins te verhobgen. De vergadering werd voorgezeten door de heer Jf. jMiersellen. Namens de werklieden dankte de heer O. Schrama voor de welwillend heid der patroons met hen te verga deren. NadaB de Besprekingen over hiet onderwerp waren gevoerd, verklaar den de patroons; dat ziji genegen, wa ren 't loon der arbeiders van 17 op 19 cet-s per uur te brengen, ingaande 1 Maart 1910. De beer O. Schrama dankte voor dit besluit en uitte den wenscih, dat deze vergadering den hand tusschen patroon en werklieden [nog' moge ver sterken. De Gemeenteraad vereadert op Vrijdag den 24 Dec. vm 10 uur. Onderwerpen ter behandeling: 1. Benoeming oommissie schoolver zuim 2. onderzoek geloofsbrieven3. af- en overschrijving; 4. suppl. kohier hoofdei, omslag. Wijkverpleging. Het R. K. Armbestuur heeft per circulair» bekend gemaakt, dat vanaf 1 Jan. 1910 wijk verpleging zal worden ingevoerd door e»n eerw. Zuster uit het Pius-Gesticht en wel bij alle godsdienstige gezindten. Het nieuwgekozen raads lid, de heer Graaf van Lynden bood Dinsdagavond een avondpartij aan, zooals we al meldden, en wel aan de leden der muziekvereenieing „Eensgezind" in café de Nachtegaal. Te 8 uur werd op Wildlust den Graaf een serenade gebracht en tegelijk ben gaalsch vuur afgestoken. Zeer stelde de heer v. Lynden deze attentie op prijs. Hierna werd weer naar de Nacb- tegaal getrokken, waar tot laat in den avond 't feest werd voortgezet. Drar, kbestrijding. Gisteren avond vergaderde het Kruisverbond. Bij de opening wierp de voorzitter een terugblik op het afgeloopen jaar en concludeerde dat dit in alle opzicb ten een vruchtbaar jaar is geweest. Enkele leden werden geïnstalleerd. Door de afd. Patrimonium was ad- haesie betuigd inzake een vervroegd sluitingsuur. De voorzitter deelde voorts mede dat wegens de periodieke aftreding van 3 bestuursleden, candidaten wor den ingewacht tot 10 Januari. De heer J. Clemens, 3e^commissaris, stelt zich niet meer herkiesbaar. Bij de rondvraag steld de heer A Bon voor, thans, nu de gemoederen door de j.l. Zondag gehouden propa ganda. daadwerkelijke propaganda te maken, door bijv. een openbare ver gadering te beleggen of anderszins ten einde leden te winnen. Hierover ont spon zich een breede gedachtenwis- seling waarbij ten slotte de heer P Warmerdam voorstelde een circulaire te verspreiden waarin de voornaamste verplichtingen zijn vervat. Dit voor tel werd met algemeene stemmen aangenomen. SASSEIÏHEIM. Van den bok. Door het op hol slaan van twee voor een brik gespan nen paarden, geraakte de stuurman, een knecht der firma 8., van den bok. Hij kwam onder den wagen te rollen Hij werd, inwendig nogal bezeerd, tpgenomen en naar huis gebracht. De paarden werden later opgevangen. Burg. Stand: Overleden: J. Semp, 42 jaar HAARLEMMERMEER. BiafgteEÏ. Standi. Ge&avea: t. van G. v. d. MaariSchipper. Overleden: E. S. Jongeneelen. 7 dagen. Wij herinneren er uitdrukkelijk aaD, dat in onze ongeiukkenverzeke- ring alleen zij kunnen deelnemen, die boven de 18 en beneden de 65 jaar zijn. Personen boven de 65 jaar kunnen de polis op naam van een hunner jongere huisgenooten doen plaatsen. DE DIRECTEUR. bespraken ouder „Gemeente zaken" deze week de voordracht va® B. en -Jij. van Haarlem om aan de Alg". Vereeniging' voor Bloembollen cultuur de kosten van een electrische lichtinstallatie in de gebouwen der tentoonstelling, en die van den be- hoodigden electrischen stroom, car deau te doen. En we critiseerden dat voorstel, met de opmerking- dat het toch niet aangaat, zulke kosten alle voor reke ning der gemeente te nemen. Immersf320 voor aanlegkost-cn gaat nog; maar de stroom, die op f 1.27 per uur is geraamd,.. Hoeveel zal dat, voor den duur der tentoonstelling gerekend, wel niét bedragen Zoc redeneerden we, en die critiek leek toch waarlijk niet onbillijk. Maar nu vernemen wij, dat „Bloembollenjcultuur" volstrekt niét om zïilke royale mildheid van de ge meente gevraagd heeft! De zaak is heel anders Eleetrisch licht komt ér op de tentoonstelling nietalléén in de tij- delijke-tentoonstellingsgebouwén zal ter voorbereiding van de tijdelijke exposities op sommige avonden en nachten liard moeten gewerkt wor den, om die exposities gereed te ma ken, daar zooals begrijpelijk is alleen op 't laatste oogenblik zulk een bloemen- of plantententoonstel- lingi in optima forma kan wor- den^ samengesteld. Voor dien^ avond- en nachtarbeid alléén, heeft nu „Bloembollencul tuur" een tijdelijke installatie der gemeente aangevraagd en daar,bij verzocht, of de gemeente geen ter men vinden kon dien tijdeljjken aan leg gratis te geven, zooóók den be- noodigden stroom voor die noodza kelijke voorbereidende werkzaamhe den. En' dat stellen nu B. ejn 3V- voor te doen. Men ziet, dat dit echter heel iets anders is dan in het- ontwerp-besluit en de toelichting .ervan door B. en YV„ staat- te lezen ÏWant in het ontwerp-besluit staat duidelijk dat de Raad besluiten zal, B. en [Wj. te machtigen „ten behoeve van de hoofdgebouwen der.., Bloe mententoonstelling..;. deai banootdifg'- den stroom te doen leveren." Niemand, die hieruit een voorstel lezen zal zooals dat hierboven is uitgelegd en zooals „Bloembollencul tuur" bet verzocht heeft! Nu kan men wel zeggendé raads leden. die de (geheime!) toelichtin gen en niet-gedrukte stukken krij gen in te zien, wetejn wel wat er mee bedoeld wordt. Doch daargelaten dat in een be sluit dan toch staan moet wat ermee bedoeld wordt, gaat het toch niet aan, het publiek dat belang stelt in gemeentezaken, op eeh dwaalspoor te brengen. Zoodat nu onze critiek ten opzichte van de hooge eiseben der „Bloem bollencultuur" zou stellen aan die gemeente, geheel is vervallen, maar daarentegen nieuwe eln ernstige reden tot critiek is geboren op de inkleeding en dein vorm van het voorstel van B. en [Wj- De G. H. V. De „Staatscourant" bevat de statuten der Groote Houtstraat Vereeeniging. Het doel der vereeniging is het be- haitigen der belangen van de Groote Houtstraat als winkelstraat, zoowel ten bate van de bewoners als van hen die belangen hebben in die straat. Zij tracht dit doel te bereiken: a. door bestrijding van al betgeen het verkeer in de Groote Houtstraat benadeelt en het verblijf er minder aangenaam maakt; b. door bevordering van al hetgeen de straat blijvend of tijdelijk aan trekkelijk maakt; c. door het houden van feest en het aanbrengen van versieringen op natio nale en eventueel ook op andere feestdagen. De werkeloosheidsbestrijding. De Staatscourant bevat de statuten der Neutrale Vereeniging tot bestrijding van gedwongen werkloosheid alhier. De vereeniging' stelt zich ten doel het bevorderen vao de zedelijke en stofielijke belangen harer leden. Ze wil trachten dat doel te bereiken met inachtneming van tegenwoordige of toekomstige wetten of wettelijke voor schriften door a het instellen van enquêtes over werkloosheid en de resultaten daarvan bekend ie maken aan hare leden en aan regeeringslichamen b. het verspreiden van geschriften over werkloosheid en over de bestrij ding daarvan door Staat, gemeenten en door vakvereenigingen c. het samenwerken met andere als rechtspersoon erkende vereenigingen die hetzelfde doel beoogen ais zij d het houden van vergadering®0 en bet bespreken van de belangen der vereetdging e. het vormen van een werk!oozenkaS uit de contributie der leden waarui' aan dezen bij gedwongen werkloosheid geldelijke steun wordt verleend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6