Vroolijk Allerlei. Ondergeteekende verlangt den onder* staanden Nieuwjaarswensen te zien op genomen in de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT van 31 December. Het bedrag ad 25 cents gaat bierbij. Gemengd Nieuws. Leger en Vloot. Vragenbus. Uit onze Oost. Wetenswaardig Allerlei. Marktnieuws. S. v. p. duidelijk schrijven. INGEZONDEN. terminologie en symboliek was ge bruik gemaakt om onze aloade kerst- ideeën in sooialistische „kunst" om te zetten. Wel een bewijs hoe na meer dan negentienhonderd jaren nog altijd het christendom de zuurdesem is der maatschappij en datdie.wereldontker- stening, ondanks alle wanhopige pogingen, wel immer een dwaze utopie zal hlijken. Op zoo'n „algemeen christelyken feestdag" komt de armoede en de onmacht van ieder ander stelsel wel in een scherp sprekend licht te staan. Hoe men dan trachten moet zijn onmacht aan stuwgevende kracht, voorkomend uit het beginsel zelf, te verbergen, heeft de socialisten leider in zijn Kerstrede weer eens duidelijk doen uitkomen, toont de'„Maasbode" aan. „Waarom op een vergadering op een dag als vandaag zulks scherpe strijdkreten gehoord werdenof de sociaal-democraten dan ook geen „vrede op aarde" wenschten Ja zeker maar de wereld is nu eenmaal zoo treurig, dat je daar voorloopig niet aan denken kunt." Onder al die treurigheden behooren o.a. de volgende: in Maastricht moe ten van niet socialistische, dus van „christelijke" zijde onaangename din gen in woord en geschrift aan 't adres van de S. D. A. P. zijn gezegd. Of 't waar is behoef je in zoo'n rede toch niet te bewijzen 1 Maar gesteld eens, er is door iemand een of andere krassé uitdrukking gebruikt om de SJ D. A. P. te kwalificeeren. Wat geeft den spreker recht onmiddellijk hieraan toe te voegen„en dan leert men de kinderen op school, dat ze voor de „rooien" moeten bidden, en voedt ze aldus van hun jeugd af op in huichelarij." De brutale inconsequentie van zulk een zinsverband en de ongemotiveerde generaliseering, worden gretig door een domme massa geslikt en toege juicht. Dergelijke dingen kan men altijd te hooren krijgen, wanneer een socia listische spreker eens echt onder zijn broeders is. Men moet er toch van te voren wel van verzekerd zija voor dergelijke grofheden op een gretig applaus te worden onthaald om b.v. een argument als dit te durven aan voeren. „De accijns verhooging is ingevoerd, onder het huichelachtig motief, dat de dronkenschap zou afnemen. D9 dronkaard, gedreven door den drank duivel, zal er geen borrel minder om drinken, al is de jenever nog zoo duur. En zoo haalt de christelijke regeering haar tonnen gouds bijeen van de allerellendigste en ongelukkig ste schepselen." Is er schandelijker verdachtmaking denkbaar? Met één streek wordt alles te niet gedaan, wat er van christelijke en speciaal van katholieke zijde is gedaan om dat gruwelijk euvel van drankmisbruik tegen te gaan en wel met de schitterendste resultaten. En met één grofheid wordt het christelijk bewind aan de kaak gesteld als de overheid, die de diepst gezonkene van zijn onderdanen nog verder doet afglijden in zijn ellende, door afpersing van zijn laatste penningen. 't Is inderdaad geen wonder, dat Troelstra gisterenmiddag weer eens van de gelegenheid heeft gebruik gemaakt, om ook tegenover zijn eigen partijgenooten, die er anders over denken, met de zenuwachtige gebaren en trillende stem te beweren, dat de sociaal-democratie ook in Nederl nd groeit en bloeit en een schoone toe komst tegemoet gaat. Waar een dergelijke wijze van „volksvoorlichting" noodig blijkt, zou men geneigd zijn er anders over te denken. Bestrijding van den woeker. Aan ongeveer 14,000 personen, die Kijkspensioen genieten, zal op 1 Januari a.s. door de Rijksbetaalmeesters in verschillende arrondissementen eene circulaire worden uitgereikt, uitgaande van de Nationale Vereeniging tot Be strijding van den Woeker, waarin het bestuur dier vereeniging gepensioneer den opmerkzaam maakt op de gelegen heid, welke er onder goedkeuring van den Minister van Financiën wordt gegeven tot het verkrijgen van voor schotten op pensioenakten, tegen eene rente van ten hoogste 5 pet. par jaar (dit is één en een kwart percent per pensioentermijn) door verschillende, in bedoelde circulaire genoemde in stellingen, 0. a. te Amsterdam door de Ameterdamsche Volksbank, te 's Gravenhage door het Hoofdkantoor van de Gemeentelijke Bank van Leening, te Rotterdam door de Ge meentelijke Bank van LeeniDg en hare bijkantoren, te Dordrecht, 's Hertogenbosch, Middelburg, door de Hulpbank, te Den Helder, Assen en Kampen door de Nutsspaarbank, te Groningen, Maastricht en Nijmegen door de Gemeentelijke Banken van Leening, te Zwolle en Devmter dcor de StedelijkeCommüeis tot uitbetaling van kleine pensioenen, te Breda door de Commissie van het Nut van 't algemeen voor het doen van voor schotten aan gepensioneerden, te Vlissingen door den Secretaris Rent meester van het GasthuiB, te Arnhem door de Gemeentelijke Spaarhank. Het is n.l. aan het bestuur van de Nationale VereeDiging tot Bestrijding van den Woeker gebleken, dat nog steeds door gewetenlooze personen misbruik wordt gemaakt van den tijdelijken nood van sommige gepen sioneerden, om tegen zeer heoge rente voorschotten te geven op pensioen akten. In de circulaire wordt er de nadruk op gelegd, dat het natuurlijk aller minst in de beboeling ligt van de Vereeniging om het beleenen van peneioenakten te bevorderen. Doch vermits de ondervinding leert, dat sommige gepensioneerden in omstan digheden geraken, die hen dwingen om tijdelijk geld op hunne pensioen akten op te nemen, meent de ver eeniging deze personen ten sterkste te moeten aanbevelen, zich te wenden tot een der bovengenoemde instellin gen en zich niet in te laten met particuliere geldschieters, aan wie het geven van voorschot op de pensioen akten bij de wet verboden is en die in de meeste gevallen een schandelijk misbruik maken van den nood der gepensioneerden De Midwinters -of Kerstboom. Een overoud gebruik is bij de land bouwende bevolking van oostelijk Over ijsel nog steeds in zwang. We bedoelen het blazen op den z.g. midwinters- of Kersthoorn. Van vier weken vóór Kerstmis tot Driekoningen (6 Jan.) weerklinkt daar over de eenzame ak kers en uitgestrekte heivelden, bij mor gen en avond, een eigenaardig jode lend geluid, voortgebracht door een houten hoorn, waarop de boerenzoon of -knecht met veel inspanning blaast. Deze hoorn bestaat gewoonlijk uit twee stukken gekuipt wilgenhout, welke ste vig met houten banden tot een soort hoorn worden samengevoegd. De leng te bedraagt circa 111/2 M., terwijl het geheele „instrument" wel eenigszins den vorm heeft van een hoorn des invloeds, doch minder sierlijk gebogen is. Tot mondstuk dient een stuk van een uitgeholden vliertak. De toonsaf- stand tusschen hoogsten en Laagsten toon, welken men kan voortbrengen, bedraagt niet veel moer dan één oc taaf. Om echter meer „kracht", mejer „sterkte" aan het voortgebrachte geluid te geven, legt men bij 't blazlen het uiteinde van den hoorn over den rand van een waterput en zoo. kan men h,et jodelen van den Kerstboom op uren. afstands hooren. Noch koude, noch re gen weerhouden den koenen boeren zoon, om door zijn „instrument" den volke te verkondigen, dat 't Kerstfeest nadert of reeds weder voorbij1 is. En in den Kerstnacht zelve is 't geluid van dien hoorn niet uit de lucht. Nochtans beginnen ook de echte mid wintershoorns zooals wij ze hierbo ven beschreven tot de zeldzaam heden te gaan behooren. Wij zagen ze althans reeds gerangschikt onder de oudheden van een paar oudheidka mers in dat gedeelte van Overiisel. (Hbld.) Heilsoldaat af. De bekende ex- anarchist Kloosterman, die tot hat Le ger des Heils was overgegaan en daar na door den commandant werd aange steld als handelsagent, heeft ongeveer 3 maanden geleden het Leger des Heils vaarwel gezegd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redaetie zich niet aansp kelijk. Van ingezonden stub. geplaatst of niet gepleiatst, wordt de c, py ®en inzen der niet teruggegeven. Hot eerste H. K. Consultatiebureau voor dranklustigen. Door den LVVtaleervv. heer L| Simo nie, iïoofdxedactcux van „de Kruis banier", is eenigie® tijd geleden een lans gebrohen voor de samenwer king' in zake drankbestrijding tus schen de Rooimsche Drankweer en de Liefd a/li^heids-vereenigingen, en wel in 't .bijzonder wat aangaat de redding van drankzucjhtigtsfn- Hij stelde voor de oprichting van Gom- sultatie-Rhreaux, waartoe zich zou den kunnen wenden om advies drankzuchtigen zelf en dezer fami- lie-betxekkiingien of huisgenooteni, alsmede particulieren en vereenigin gen, die belangstellen in de een of ander, die aan den drank ver slaafd is. Voor dit ;idée is zeker alles te zeggen. Onze liefdadigheidsgenoat- schiappen immers zij getuigen het zelf stuiten voortdurend op liet grove drankmisbruik; vooral van den kostwinner, al oorzaak der ar moede en andere ellende, die zij zoe ken te lenigen. Ejn de drankbestrij ding heeft tot nu toe te weinig ge daan en niet stelselmatig gewerkt om dezen ergsten vorm van alco holisme, de drankzucht, te bestrijden. Daarbij, in de laatste jaren zijn nieuwe inzichten geopend omtrent den aard der drankzucht en omtrent oordeelkundige behandeling va{n drankzuchtigen. Een georganiseerde zorg voor deze ongelukkige men- schen is derhalve hard noodig en ge- wenscht. Het Kruisverbbnd, de, Maria-ver eeniging,, de Vincentius-vereeniging, de Elisabethvetreeniging en het Ge nootschap tot Liefdadigheid te Breda hebben zich tot dit doel met elkaar in verbinding gesteld. Door een comité van afgevaardigden uit genoemde vereenigingen is een [RL Kj Consult at ie -bureau voor Drankzuch tigen, volgens den geest van kap. Sim on is, opgericht. Dit Bureau, be staande uit 5 personen, houdt twee maal per maand zitting, onderzoekt ieder geval en geeft overeenkomstig zijne bevindingen raad Ook wordt zooveel mogelijk daadwerkelijke steen verleend; waartoe het Bureau zich in. de eerste plaats bediend van de hulp der Comité-leden en der sa- men werkende vereenigingen. Het Bureau wordt terzijde gestaan door een geneeskundige en een Rechtsge leerde. Ieder. die dn de redding van een drankzuchtige- [belangstelt, kain inlichtingen aa!n het Bureau vragen. Het advies lean ook schriftelijk ge vraagd wonden, doch beter is aan melding in persoon. Hiermede is, naar ik meen, het eerste Ri KJ Consultatie;-Bureau voor drankzuchtigien in Nederland tot stand gekomen; waarvoor aan de Bredascha vereenigingen eh dezer Adviseurs een woord van warme hul de toekomt. Moge dit nieuwe lief dewerk echter spoedig elders navol- giifg vinden. Onze dranibestrijders- veneenigingen mogen niet uit het oog verliezen, dat het hier geldt een voornaam onderdeel harer schoons taak; en het ligt op den weg der Refdadigheidsvereenigingen, de hand die de drankweer haar in deze toesteekt, te grijpen. Indien er twee vereenigingen zijn, die bij elkaar hooren en elkaar om het hardst moe ten steunen, da]n zijn het deze twee. Ondergetekende is gaarne bereid nadere inlichtingen te verschaffen. Breda. Pt fr. ILÜEEONSUS, Or. Cap Het dragen van uniform en wapenen. Het voorschrift betreffende het dragen door de zee- en landmacht van uniform en wapeDen in het buiten land, heeft wijziging ondereaan. Aan de gewijzigde bepalingen is het vol gende ontleend: Het dragen van uniform, met of zonder wapenen, in het buitenland is, behoudens uitzonderingen verboden aan alle officieren, zoomede aan de hoofdmachinisten, machinisten en de adjunct-maehinisten der zeemacht tenzij daartoe bijzondere vergunning is verkregen van den minister, hoofd van het departement, of van den daarbij betrokken diplomatieken ver tegenwoordiger van Nederland. Deze vergunning kan voor Frank rijk alleen verleend worden, voor zoover zij betreft het dragen van de uniform bij eene openbare of bijzon dere plechtigheid, waarbij men is uitgenoodigd. Voor Frankrijk moet van tevoren de toestemming der Franeche Regee ring zijn verkregen, die de ter zake noodige mededeelingen moet doen aan de plaatselijke overheden. Het dragen van uniform met wapen in het buiienland is, zonder nadere vergunning, veroorloofd aan officieren, belast met eene ofiicieele zending. Voor Frankrijk geldt dit alleen voor ofiicieele vertegenwoordigende zendingen bij het Franeche gou vernement, doch wordt voor andere ofiicieele zendingen de vergunning van den minister, hoofd van het be trokken departement vereischt. Zij, die in uniform in het buitenland vertoeven, zullen zich zoo spoedig mo gelijk na aankomst ter plaatse hunner bestemming aanmelden bij, dan wel kennis geven of doen geven van hunne aanwezigheid en van het doel van hun verblijf aan, den daar aanwezigen Nederlandschen diplomatieken ver tegenwoordiger of consulairen ambte naar, zoomede aan de hoogste militaire of aan de hoogste plaatselijke civiele autoriteit. Voor Noorwegen is bepaald, dat officieren van vreemde mogendheden, aldaar in uniform vertoevende, by aan komst te Christiania zich moeten mel den bij den legercommandant (aan het ministerie van Landverdediging) en bij den commandant van de vesting Akers- hus (aan het hotel van dien comman dant) en, voor wat de overige garni zoensplaatsen betreft bij den com man dant van het garnizoen Alle militairen beneden den rang van officier in het buitenland be halve in Frankrijk met verlof zijnde of daar in dienst reizende zijn verplicht gekleed te gaan in uniform zonder wapen. Zij, die uitgenoodigd zijn in Frank rijk eene openbare of bijzondere plechtigheid bij te wonen, kunneD vergunning verkrijgen daarbij in uni form zonder wapen gekleed te zijn. Aan de leerlingen van de inrich tingen van militair onderwijs, kan, indien zij dit bij hunne aanvrage om buitenlandsch verlof verzoeken, wor den toegestaan om gedurende het verlof burgerkleeding te dragen. De voorschriften zijn niet van toe passing: lo. op de officieren en verdere bemanning van Harer Majesteits schepen, in buitenlandsche üavens ver toe v ende; 2o. opofficieren in garnizoen in grens gemeenten, voor zooveel betreft het vriendschappelijk verkeer met de omliggende plaatsen van het naburige rijk 3o. op de officieren, behoorende tot het Militair Huis, noch op officieren aan wie een particuliere zending wordt opgedragen 4o. op het penoneel van de ko ninklijke marechaussee, dat in verband met bun dienst of tot het houden van onderlinge besprekingen omtrent dienstaangelegenheden met personeel van de politie in het buitenland de grenzen van het Rijk moet overschrij den. Het dragen van uniform zonder wapen is zonder nadere vergunning veroorloofd aan alle officieren en aan het machinistenpersoneel, iDgeval, gaande naar of komende uit Oost- of West-Indië, de reisioute wordt geno men door België, Duitechland, Italië of Zwitserland, onder voorbehoud dat oponthoud van langeren duur dan ééa nacht ter onderbreking van de reis, verboden is, uitgezonderd in geval van ziekte of overmacht. - V r.Wat beteekent de mistle-too of marentak op Kerstmis? Is die van Christelyken oorsprong? Antw.Ziellier, wat weer van ge vonden hebben. De eene meening zegt, dat de mistle toe een altijdgroene plant in En geland voorheen werd gebruikt om op Kerstmis, het oude feest der Engelscha huisgezinnen, de huizen op te sieren. Een andere meening, die wij! dezer dagen in een Engelsch „Magazine" von den, geelt echter een heidensche af komst er aan. De mistle-to.e moet vólgens dezen schrijver een heilige plant van de Druiden, de oude bewoners van Enge land geweest zijn. De marentak of mistel had een groote plaats in de Baldermythe. Balder, de vlekkelooze lichtgod, werd door beangstigende droomen geplaagd. De Asen lieten toen alles wat leefde en levenloos was, zweren, dat het Bal der geen kwaad zou doen, doch den marentak verontachtzaamden zij. De Goden, die de onkwetsbaarheid van hun lieveling op de proef wilden stellen, wierpen naar hem met steenen, pijlen en speren, zonder hem te kwetsen. Daarop nam Hodür, Balder's broeder, door Loki daartoe verleid, den maren tak en wierp dien naar Balder, zoódat deze doorboord werd en dood neer viel. Of nu de Kemstfeestviering iets met deze Balder-mythe te maken heeft, en de Christenen het heidensche gebruik hebben overgenomen uit de overeen komst van zege en veiligheid die aan een marentak verbonden was, betwij felen wij. Koppensnellers nabij Timor. De te Kapoeng gedetacheerde mili tairen zullen spoedig een kijkje nemen op de voor ons nog onbekende eilan den, sorteerende onder de Soenda-ei- landen, en gelegen aan de Noo.nl-West en de Noordkust van Timor. Zij zullen trachten aanraking met de bevolking te krijgen. Naar verteld wordt, bevinden zich op deze eilanden, alsmede op Alloir, nog koppensnellers. De te ondernemen Tochten zullen met vele vermoeienissen gepaard gaan, daar de eilanden uit hooge bergketens bestaan, die reeds uit zee steil op loop en. Van de koppensnellers, die volgens de legende op Flores aanwezig zou den zijn, is geen spoor ontdekt, dus aangenomen mag worden, dat dit volk je op het eiland niet bestaat. Anders is het met het eiland Wetter, gelegen be noorden Timor. Aan den Zuid-Oosthoek van dat ei land, is de rustige kampong Kwahi ge legen, die op zekere tijden door par ticuliere stoomers aangedaan wordt en alwaar zich een posthouder hervindt, ondergeschikt aan den resident van Am- bon; maar aan den Noordkant van het eiland zijn nog koppensnellers aanwe zig. Een parasiet en een milliard air. In de zuidelijk Vereenigde Staten ver keert een deel der bevolking door ge brek aan wilskracht en traagheid in een ellendigen toestand. In 1902 werd dit verschijnsel toegeschreven door C. W. Miles aan een worm (Necator Ame ricans C. W. Miles 1902), die voor heen met anchylostoma werd verward en vermoedelijk door het verwekken van bloedarmoede en hartzwakte de slachtoffers uitgeput. Het aantal lijders wordt op ten minste 2 millioen geschat. In den aanvang werd de ontdekking van een „ziektekiem van de luiheid" met spot begroet, maar nu wordt zij door de eerste ziektekundigen des lands bevestigd. Dit heeft J. R. Rockefeller aanleiding gegeven, een commissie te vormen onder voorzitterschap van prof. Welch van de John Hopkins Univer sity, met opdracht, de uitbreiding der ziekt ete onderzoeken, en haar te be- ziekte te onderzoeken, en haar te be- cbmmissie over bedragen van te za- men een millioen dollars mogen be schikken. De commissie heeft de op dracht aanvaard. Zij acht het zeer goed mogelijk de ziekte te-herk'ennen, te behandelen en met eenvoudige maat regelen te voorkomen ,en wijst er op, dat daardoor ook de sterfte aan ma laria, typhus, pneumonie en tubercu lose zal verminderen, omdat da dra gers der „boekworm" daarvoor zeer vatbaar zijn. (T. v. G.) Diamant slijpen. Een correspondent van de „Arnh. Ct" vertelt over een bezoek aan de diamantslijperij van de heeren Asser te Amsterdam en geeft aardige din gen daarbij over het slijpen zelf te besten die interresant zijn voor leeken op dat gebied om te lezen. De fabriek is in één woord prach tig bygiëniseh ingericht, centrale ver warming, electrisch licht, uitmunten de luchtverversching, nette schaftlo kalen en keurige W C. 's en overvloe dig veel handwaschbakken. Op alle verdiepingen liggen mounier- vloeren, zelfs het is er van gemaakt, waarop men zonder steigerwerk nog twee verdiepingen kan zetten, waardoor de vloer dan dadelijk gereed is en nergens vindt men een hoekje, alles is rond gemaakt, zoodat elk steentje moet terecht komen. We gingen nu naar de kloovers. Deze maken eerst een kerf in den steen, zetten dan hun Bt&len klooversmes er in, slaan er met den klooversbamer, een ronde stok, op en pang de ruwe diamant splijt volgens de kerf in tweeën. Zoo gaat hij voort, tot de kristalvorm on geveer verkregen is, die kapje genoemd wordt en waarvan brillant gemaakt wordtde afgespleten, kleine, drie hoekige stukjes, enden, worden tot roosjes gevormd. Het rondschuren door middel van een ander diamantje van de kristalvormige kapjes en enden tot den ronden vorm om er brillan- ten of roosjes van te maken, heet snijden of modelleeren. Dit geschiedt op een andere zaal, waar een honderd snijders met het vergrootglas voor de oogen achter hun electrisch lampje over de steentjes zitten gebogen in weer een andere zaal draaien honderden schijven in horizontale richting meer dan 2000 malen in de minuut rond en hierop liggen dan in looden dop gevatte steentjes (4 tot 6 doppen op een schijf) om er de vereischte vlakjes of facetten op te slijpen. Het is werk, waarbij van de oogen vreeselijk veel gevergd wordt, vooral het roosjes slijpen, het minst betaalde werk na tuurlijk, is oogbedervend. Achter een ronde glazen bol, waardoor het elec trisch licht fel op de handen valt, zitten de werkers, vooral zeer veel werkers, op die onmogelijk kleine roosjes te turen. Ook het in looden doppen zetten scheen me een onaangenaam werk telkens moet het lood sterk verhit worden om er het steentje op andere wijze in te plaatsen. De handen dezer werklui zijn als het ware geroosterd. Een zeer belangrijke zaal werd nu door ons bezocht, waarin de diamant kan worden doorgezaagd. De steen wordt geplaatpt in een houder, het scherp van een ronde schijf ertegen aan, de machine aangezet en 3000 maal in 1 minuut draait de schijf of zaag zonder tandjes om zijn as tegen het steentje san. Om deze machines te bedienen, is zoo goed als geen vak kennis noodig1 man bedient 10 tot 12 machines. Binnenkort worden er in deze zaai nog 54 van de nieuwste vinding bijgeplaatst. In elke afdeeling zit een chef, in een door glas afgeschoten kantoortje, om steentjes uit te geven en de af gewerkte in ontvangst te nemen. Deze worden in partij briefjes gevouwen, het best met poederpapiertjes te ver gelijken, waarop het aantalen gewicht vermeld wordt. Mij werd zoo'n briefje getoond, waarin 90 steentjes, te zamen slechts 1/4 karaat wegende dat is even meer dan 1/20 ste gram. Als de fabriek gesloten wordt, gaat alles in wagentjes, met aparte hokjes voor iedere werkman, de lift brengt ze omlaag en ze worden in de brsrd- kluis gesloten, waarin nog een brand kast, die 5600 kilo weegt. VOOR BEIDEN VOORDEELIG. K e 11 n e r (tot bedelaar). „Zeg, loop nou door, je hebt hier niets te ma ken" Bedelaar. „Laat me aou eve. dit zaaltje afwerken, ik heb nog één dub beltje noodig en dan heb ik genoeg om een grooten pot hier te bestelt en en jou nog een stuiver te geven." M 1 CHINEESCHE BESCHAVING. Mevrouw Bemol. „Is 't waar-, professor, dat de Chineezen al vóór drie duizend jaren de piano hebben uitgevonden Professor. „Zoo is *t; maar als verzachtende omstandigheid moge dienen dat ze vóór tweeduizend ja ren dat foltertuig weer hebben afge schaft." HANDIG. „Ik hoor, Betje, dat als je met de kleine uitgaat, je in 't plantsoen, met allerhande volk staat te praten. Dat heb ik je zóó verboden. Als dat weer voorkomt, doe ik je weg." „Maar mevrouw, daar kan ik niets aan doen allemaal kennissen van mevrouw; want iedereen, die voorbij komt, kijkt 't lieve kind aan, blijft staan en zegt: „Wat 'n mooi kind precies de moeder! „O zoo. Dan heb ik niets gezegd." WREED! Ie Student: „Gefeliciteerd, hoor! Je bent de universeele erfgenaam van je rijken oom geworden." 2e Student: „Onzin, onterfd heeft hij me! In het testament staat de clausule, cfat het geld eerst uitbe taald wordt, wanneer ik gepromoveerd ben." DE KWITANTIE. Boer (tot Berend, die voor zijn huis op een bank zit, den arm in een 'doek dragend): „Berend, Berend, wat is 't nou, jong?!" „Jao, wat zak oe zeggen, Jaofoik, ik hè 'n ouwe rekening met mien buur man vereffend, en dit (op z'n arm wij zend) is de kwitantie, jong!" OPTIMISTISCH. „Ik zou gaarne een van uwe dochter vragen, maar de eene is mij te jon, en de andere te oud." „O, dat is niets. De oudere dl /kan ik je verzekeren wordt steed jonger en de jongere steeds ouder. EEN STILLE WENK. „O1, u hoeft voor dat vleeseh niet bang te zijn," zei de hotelhoudster te gen den gaist, die 't eenigszins wan trouwend bekijkt. „Dat ben ik ook volstrekt niet, juf frouw," luidde het antwoord. „Ik heb wel een vier maal zoo groot op m'u bord gehad, en dat joeg me zelfs nog geen vrees aan. ZUINIGE HUISMOEDER. Mevrouw, (tot haar boterboerin): „Maar vrouw Peerbook, je man is al lang ziek. Doe je daar niets aan?" Boerin: „Zeker mevrouw, wat denkt u wel! Verleden jaar hebben onze huurders van het buitenhuis eem doos pillen laten staan en, die heb ik hem gegeven." JAMMER. „Maar ik ben je onwaardig, kind," zei de verliefde jonge man. „O, George," zuchtte zij, ,als jij en papa 't in alles zóó eens war(en als op dit upnt, wat zouden we dan geluk kig zijn!" BREDA, 27 December. Groenten- es» fruitveiling. Bloemkool f 4, Roode kocjl f 1.10—f3.90, Witte kool f 1.20—f 2.05, Savooie kool f 0.60f 2.90, Kapp ct kool f 1.10—f3.20, Boerekool 35—65 ct.,' Knolrapen f 1.05—f 1.80, alles per 100 stuks. Plrei 4665 ct., Selderij f 0..95—- f 4, Andijvie 46—85 ct., alles pen- 100 str. Veldsla 8—15 ct., Knollen 6—14 ct., Suiksrijsla 1118 ct., alles p. mand- Schorseneeren f 2.50 per 100 bos. Bras- selsch loof 11—18 ct., Bellefleurs 13 131/2 ct., alles per K.G. Bellefleurs 2—3 ct. per stuk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 6