OUTELLERIE FINE» BINNENLAND. Gemengd Nieuw*. J. J. WEBER EN ZOON, Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Nieuws uit Kennemerland. Stadsnieuws. KONINGSTRAAT 10. g FIJNE ETUI's met Scharen, Scheermessen* Tafel- en Dessertmessen. SLIJP EN POLIJST-INRICHTING. De Haarlemsche Halsen. naar Antwerpen bracht. Vandaar ging hij naar Londen, waar een politieman hem herkende en ge vangen r.am. Naar Rhodesië terugge bracht, kreeg hij daar nog 6 maanden extra gevangenisstraf voor ontvluchting. En nu is hij aan de gevolgen van. kle kwaadaardige koorts, die hij op zijn tocht opliep, in de gevangenis bezwe ken. De Koningin in de Besidentie. Precies te half twaalf vertrok de koninklijke trein van Apeldoorn naar de residentie. Ondanks de regenvlagen was er groote belangstelling van de rijde van het publiek. Moeders hadden voor de kinderen zelfs trapjes mee gebracht om goed te kannen zien. Even voor het vertrek kwam de hofdame der prinses, freule Van de Poll, aangewandeld, met de Pxinses op den arm, die door eeu groote pa- rapluie werd beschermd tegen den regen. H. M. de Koningin volgde op kleinen afstand. Een ware ovatie werd Koningin en Prinses gebracht toen freule Van de Poll Prinses Juli ana voor het venster van den salon wagen aan het publiek vertoonde, de koningin wuivend er naast. De prinses zag er allerliefst en blosend uit in het witte kleedje en lachte de menigte toe. Aan het hoerageroep kwam nau welijks een eind. Te Utrecht heeft H. M. de Konin gin tijdens de enkele minuten opont houd van den extra trein op het Centraalstation aldaar, Prinses Juliana herhaaldelijk aan het publiek, dat in groote getale aanwezig was, getoond Een aantal weeskinderen, op het af gesloten perron toegelaten, zong het Wilhelmus. Twee dier kinderen boden bloemen aan. Het publiek juichte Kind en Moeder herhaaldelijk levendig toe. Het Kerstfeest ten Hove. H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins hebben gistermiddag te 4t/4 uur in de balzaal van het Koninklijk Paleis aan de Kneuterdijk, waarin fraai versierde Kerstboomen prijkten, aan een groot aantal kinderen van 6 tot 12 jaren van het dienstpersoneel der Koninklijke Hofhouding, Kerstge schenken uitgereikt, bestaande uit speelgoed en versnaperingen. Deze feestelijkheid waarbij chefs der departementen van de Koninklijke ^eaurenae Hofhouding en de ouders der kinderen .Waterschoot v. d. Gracht lid van tegenwoordig waren, werd voorafge- Amsterdamschen gemeenteraad, gaan en gevold door een Kerstcantate, terwijl hy voorts zeventien jaar lang woorden van Jacoba Mossel, muziek Raakte van da Provinciale van Catharine van Hennes, gezongen Staten reap, voor Haarlem, Alkmaar en Amsterdam Vil. I In 1904 werd mr. V,an [Waterschoot De burgemeester van Amsterdam, v. dl Gracht tot lid Van de Eerste Bij Kon. besl. van 27 Dec. is met Kamer gekozen, ingang van 16 Januari 1910, aau mr De heer Van Waterschoot v. d, Goeman Borgesius, mr. W. H. de 15cau fort, J. T. Cremer, mr. R. NV. A. Gort van der Linden, dr. C. Lely, Generaal C. Kool en J. C. Jansen; de oud-mi nister J. C. de Marez Oyens; de oud gouverneur-generaal van Ned.-Indië, de heer NV. J. Rooseboom; de oud-voorzit ter der Tweede 'Kamer jhr. mr. .f. Roëll; de burgemeester van Amster dam (familielid) mr. NV. F. v. Leeu wen; de leden der Tweede Kamer mr. R. J. lï. Patijn, mr. E. R. II. Rcgout P. B. J. Ferf, en dr. H. F. R. Hubrecht; de oud-leden der Tweede Kamer A Plate, mr. J. A. Levy en mr. C. Th. van Deventer; mr. J. A. Rethaan Ma caré. procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad; prof. mr. J. dc Louter, prof. dr. mr. Straub, prof. mr. G. A. Verrijn Stuart, prof. mr. H. B. Greven, prof mr. D. van Blom, mr. J. G. N. dc Hoop Scheffcr, directeur der Nederl Bank, dr. E. B. Kielstra, mr. II. .1. Tas man, mr. J. Kruseman, rechter te Am sterdam, P. J. F. Dubois, directeur der Rijkspostspaarbank, enz. en verder ver tegenwoordigers van de Ned. Bank, de Surinaamsche Bank, de Amsterdamsche Bank. De baar werd gedekt door vele kran sen, o.a. van H. M. de Koningin-Moe der, van de Nederl. Bank, van de De partementen, vam Tiet Emma-Kinderzie kenhuis, de Ned.-Ind. Bestuurs-acade- mie, Javasche Bank en van het kies district Gorinehem. waarvoor de over ledene het laatst in de Kamer zitting had. Nadat allen met de familie in de rouwkamer waren samengekomen, nam de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk, het eerst het woord. Hierna spraken de oud-Minister mr. Goeman Borgesius, prof. Verrijn Stuart, prof. Greven, prof. Straub, enz. Waarna de heer II. D. Pierson als familielid allen dankte. Toen dekte even later 't rouwfloers en de bloemenschat Pierson's laatste rustplaats. Mr. W. S. J. van Waterschoot van de Gracht. Mr. W S. J. van [Waterschoot- v. <1 Gracht hoopt 2 Januari as. zijn 35 jarig jubileum als notaris te Amsterdam t-e< vieren. Mr Van Waterschoot v] d. Gracht werd geboren 21 Augustus 1845 te Beverwijk en promoveerde in 1868 te Leiden summa cum lauda in de rechten Gedurende 13 jaren was mr. van W. F. van Leeuwen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Amsterdam, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. („St.-Ct.") Gracht is ridder in de orde van den Nederl an dschen Leeuw, commandeur in de orde van iden Heiligen Grego- rius en kamerheer con cappa en Spa- da van wijlen Paus Leo XIII en vam Paus Pius X. „De Kruisspin." In het „Volk" lezen wij dit be richtje Te Maastricht zal in Januari a. s. verschijnen het maandblad „De Kruisspin", onder redactie van zes gewezen R. K. priesters. Het blad schijnt ten doel te hebben op weten schappelijke wijze priesterheerschap pij en godsdienst te bestrijden. Terwijl de verschijning van het blad als zeker wordt medegedeeld, blijkt omtrent het doel onzekerheid te bestaan zegt „Het Huisgezin" hierover. Het is ook mogelijk, dat de bestrij ding van priesterheerschappij en gods dienst vaststaat, maar dat aan de „wetenschappelijkheid" van die be strijding wordt getwijfeld Een dergelijke twijfel zou, met het oog op de tot dusver opgedane erva ring, wel eenige reden van bestaan hebben I Indien we ons niet vergissen, is de sociaaldemocraat mr. Mendels de eerste geweest, die in een der protest- Ferres-meetings, droeviger nagedach tenis, het woord „kruisspin" bezigde als scheldnaam voor Home. Het is eenigzins zonderling, dat ge wezen priesters dien scheldnaam kiezen als banierdager van hun denk beelden. Veel goeds voorspelt het intusschen niet voor hun onbevangenheid sn voor hun toon. Eu droevig siemt het te vernemen, dat zeB mannen, wien het merkteezen der uitverkiezing onu twischbaar in de ziel gedrukt is, zich aangorden tot bestrijding van „den godsdienst." Het woord bewaarheidt zich steeds, dat als de besten bedorven worden zij het diepst vallen. De begrafenis van Mr. N. G Pierson. Onder bijzondere blijken van belang stelling, is gisteren op NV es ter veld be graven het stoffelijk overschot van Mr. N. G. Pierson, oud-Minister. In den 'lijkstoet, die het stoffelijk over schot van Heemstede naar Westervold overbracht, volgden acht koetsen met familie-leden, terwijl in een rijtuig de schat van kransen werd medegevoerd. In de rouwkamer op de begraaf plaats werd do kist op de draagbaar ge plaatst, en hier was het, dat de familie leden en de vele vrienden van. den overledene bijeenkwamen om zijn na gedachtenis te huldigen. Zijn weduwe, mevrouw C. R. PiersonWaller, stond door familie-leden omringd, haast den doode. Wij merkten voorts op jhr. mr. J. W G. Boreel van Hogelanden, Kamerheer in buitengewonen dienst .van H. M. de Koningin, die H. M. vertegenwoordig de; mr. Th. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken; de oud-minis ters uit het Kabinet-Pierson; mr. H Sociale verzekeringswetten. Men meldt aan „De Rotterd.", dat door de gecombineerde vergadering van de anti-rev. kiesvereeniging Ne derland en Orapje en de afd. van het Ned. Werkliedenverbond Patriminium te Zaandam, het volgende telegram aan dr. A. Kuyper gezonden De kiesvereeniging Ned. en Oranje en de afd. Patrimonium te Zaandam, in gemeenschappelijke vergadering bijeen (Uwe Excellentie als leider der A.-R. partij haar onverzwakte ge hechtheid betuigende) namen niet dankbaarheid kennis van het krachtig woord in de „Standaard" van 8 Dec. 1.1., waarin ernstig werd aangediongen. dat van regeeringswege haast gemaakt zou worden met de sociale verzeke ringswetten. Hierop werd van dr. Kuyper het volgende antwoord ontvangen Aan kiesvereeniging en Patrimonium mijn hartelijken dank voor zoo vrien delijk telegram en de daarin uitge drukte gevoelens. Ik vertrouw ten volle dat minister Talma u niet zal teleurstellen. Kuyper. Ken Kerstgeschenk aan Prins Hendrik. Van bevriende zijde schrijft men aan de „Pr. Gr. Ct." Toen wij eenige weken geleden een bezoek brachten aan het atelier van Otto Eerelman, vonden wij den mees ter voor zijn ezel, bezig met het uit werken van eenige studies, voorstellen de een zijner meest geliefde onder werpeneen „houd met jongen". NVie zich neg herinnert zijn „collies", dit voorjaar bij gelegenheid van 70sten geboortendag geëxposeerd door de heeren Scholtens alhier, erkent in Eerelman den dierenschilder bij uit nemendheid. Op onze vraag waar hij dat nest weer had gevonden, moest hij ons het antwoord schuldig blijven maar Eerelman was zoo vriendelijk, ons uit te noodigen, eenige dagen vóór Kerstmis terug te komen, om het dar afgewerkte schilderij te zien. Nu dit schilderij ter bestemder plaats is aangekomen, gelooven wij geen onbe scheidenheid te begaan, een en ander hierover mede te deelen. In het begin van October j. I. werd de heer Eerelman namens Hare Ma jesteit de Konioging uitgenoodigd, ten paleize het Loo te komen en ontving daar de vereerende opdracht een moederhond met 6 jongen, black and tan tekkel, den lievelingshond van Z. K. H. Prins Hendrik, op het doek te brengen. Dit werk nu, hadden wij eenige dagen geleden het genoegen te mogen beschouwen en ons troffen de aardige groepeering en typische standen van moeder en kroost, het mooie perspec tief van het boech en de blkuwe zwarte kleur der aardige beestjes. Het schilderij met een afmeting van pl.m. 180. bij 90 c.M stelt voor op den achtergrond een gezicht in het perk van het Loo met bekende laantje, waarin H. M. zoo gaarne vertoeft, op den voorgrond de tekkel met haar jongen. Reeds ontving de heer Eerelman namens Hare Majesteit de mededee- ling van H. D. ingenomenheid met het het werk. Een gelukwenech onzer zijds aan den heer Eeerelman met de eervolle opdrachten net de gelukkige uitvoering daarvan is zeker niet misplaatst. Oplichters gepakt. De Antwerp- sche r eeherchc heeft, volgens de ,,'s-H. Grt.", gearresteerd de Hollandsche ge broeders NV., die gezocht werden we gens valschheid in geschrifte en oplich terij, te Rotterdam gepleegd. Zij zullen worden uitgeleverd. Inbraak to Yelp. De heer H., te Velp, kwam Maandag tot de ontdek king, dat vermoedelijk den eersten Kerstavond, terwijl hij met zijn vrouw ter kerke was, bij hem is ingebroken. Een bankbiljet van f 100 en Ongeveer fl 00 aan goudgeld worden vermist. Ingebroken. Maandagavond, terwijl de bewoners naar den Schouwburg wa ren, is le Rotterdam ingebroken in den schoenwinkel van A. Andersen, aan dein Schiedamsehen dijk te Rotterdam. Alles werd opengebroken en een bedrag van omstreeks f 250 ontvreemd. Doodslag. Door de marechaussee te Oldenzaal is Maandagnamiddag op de fabrieken aldaar gearresteerd de 18- jarige fabrieksarbeider Kosterink te Hasselo (gem. Weerselo), die in een twist met den 16-jarigen fabrieksarbei der Schopman te Berghuizen (Losser) dezen met een ijzeren voorwerp zoo danig op 't hoofd heeft geslagen, dat S. dien namiddag aan de gevolgen is overleden. Door brand vernield. Gisternacht is le Oirthen, nabij 's-Hertogenbosch, de boerenhofstede van G. Kok met den geheelcn inboedel, 5 koeien, 1 paard en den wintervoorraad, door brand ver nield. Met moeite hebben de bewo ners, die sliepen, zich kunnen redden. De oorzaak van den brand is onbe kend. De brandweer ter plaatse ver mocht tegen het snel om zich heen vattende vuur zoo goed als niets. Het verbrandde is verzekerd. Kinderverlamming. In de gemeen te Kloetinge (bij Goes), heeft zich een geval van kinderverlamming voorge daan bij een meisje van 19 jaar. het St. Vineentiushuis alhier, met de daaraan gelegen boerderij en de nabij gelegen gronden Ier grootte van circa 2 HA waarvan de., overdracht de vo rige week heeft plaats gehad. Voorheen had de vereeniging dit Vineentiushuis met een gedeelte grond in huur van den heer A. van Ruiten, alhier. WARMOND. H e t H. B. G. Gisterenmorgen ver gaderde in het lokaal „De '.on" de afd. Warmond van het Hollandsch Bloembollenkweekers Genootschap. De voorzitter, de heer Kruseman, opende de vergadering. Hoofdpunt van de agenda was de bespreking van den prijslijst van het afgeloopen handels seizoen. Daar de prijzen dit jaar zeer varieerend waren geweest, werd be sloten twee prijzen op te geven om aizoo een zuiver overzicht te geven van den toestand zooals die is ge weest. Hierna kwam in bespreking de aankoop van het riet. De voorzitter deelde mede, dat door de vereeniging van Bloembollencultuur pogingen in het werk worden gesteld tot gezame- lijken inkoop van dekriet en stelde de vereeniging voor, dat als de resul taten van deze pogingen gunstig zouden zijn, dat ook van de kwee- kersvereeniging eenige vergoeding in de voorloopig te maken onkosten zou worden gedaan. De heer G. B de Vroomen en C. Zwetsloot stelden echter voor, dat door de kweekers vereeniging direct samenwerk ing hien n zou worden verkregen en dat de kosten gezamenlijk worden gedragen. Aldus werd besloten. De voorzitter sloot daarop de ver gadering en wenschte den leden een zalig uiteinde en een goed begin in het nieuwe jaar. NOOBDWIJK. Gemeenteraad. Vergadering der Ge meenteraad op Donderdag a.s. ten half twee. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Eindstemming over de begrooting van buitengewone werken 1910. 4. Verzoek van de heeren A. v. Leeuwen c.s., om vergunning tot bet hebben en leg gen van electrisiche geLeidingen, in en op de openbare wegen in deze ge meente. 5. Als boven van de Directie der Leidsche Lichtfabrieken. 6. Recla mes Hoofd. Omslag. 7. Suppl. Kohier Hoofd. Omslag 1909. VOORHOUT. Gemeenteraad. Donderdag a.s. ver gadert de Gemeenteraad, ter behande ling van 'de volgende punten: Mededeeling ingekomen situkken. Ont slagaanvrage van den heer A. vanSoms- fcöfci® t HEEMSTEDE. GEMEENTEZAKEN. B. en W. bieden den Raad aan ter vaststelling een constuctie voor de wegwerkers in de gem. Heemstede. 't Postkantoor. B. en W. stellen voor aan 't Rijk weder 't pand sectie B. no. 1821, te verhuren voor Postkantoor tegen een huur van f725 per jaar. BEBNEBBOEK. Muntmetergebruikers. Door de rnuntmetergebruikers wordt bier geklaagd over de onregelmatigheid waarmede de meters worden geledigd. Sedert de inwerkingtreding van de gasfabriek te Heemstede zijn in het afgeloopen jaar de meter geieiigd 5 Maart, 1 April, 19 Mei, 11 Juni, 21 Juli, 19 Aug., 14 Sept, 25 Oct., 16 Nov. en in de maand Dec. nog met, zoodat het thans ODgeveer 6 weken geleden is. dat de laatste lediging heeft plaats gehad, waardoor gebrek aan 21/2 oentstukken ontstaat. In eeu ware Deboefte zou voorzien wordeD, zoo de directie der fabriek alhier een depót oprichtte ter verkrij ging van 21/2 centstukken. Burgcirl. Stand. Geboren: z. van A. A. Ditobis—Heijstek. HILLEGOM. De volkstelling. De kaarten voor de a.s. Volkstelling, zijn dezer dagen be zorgd. Ter secretarie werden gisteren avond inlichtingen, verstrekt omtrent het invullen dor kaarten. Van verschillen den wörd vernomen, dat zij die reis naar de secretarie niet willen maken, zoodat de tellers bij het ophalen der kaarten nog wol wat te doen zullen hebben. LISSE Het ondersteuningsfonds bij ziekte. De Jaarvergadering van het „Onder steuningsfonds bij ziekte", zal gehouden worden op Zaterdag 22 Januari, 's av. te 7 uur, öp de bovenzaal van het hotel „De Witte Zwaan". Punten van be handeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. 4. Verkiezing van 3 bestuursleden, wegens periodieke aftre ding van de heeren M. v. d. Veldt, L. Kaptein en J. H. Verbruggen. 5. Mededeelingen van het bestuur. 6. Rondvraag en sluiting. Aankoop. Naar wij vernemen is de Liedsehe St. Vincentiusvereeniging door aankoop thans eigenares geworden van beek, als secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Supplet. ko hier Hoofd. Omslag. Besprekingen in zake een vestiging van een. geneesheer. HAARLEMMERMEER. Biurgfarl Stand Geboren: 7.. van A. GladpootjesKoster. <1. van C. van DammeKroezen. d. van A. Buis—van Eyk. Overleden: M. RijnPouw, 76 j. Aangereden. Bakker J. L. van Hoofddorp, is op den Sloierweg [te Haarlemmermeer een ernstig ongeval overkomen. Rijdende op zijn bakkers wagen, werd hij onverwachts door een auto aangereden en in de wegsloot geslingerd. De wagen werd zwaar beschadigd en L. erg gekneusd opgenomen en naar zijne woning te Hoofddorp ge bracht. Wijl de inzittenden der auto bekend zijn, heeft men van dat ongeval aan gifte gedaan. HAARLEMMBBLIEDE en SPAARNWOUDE. Waarschuwingsborden. Met bet oog op de bepaling van de maximum snelheid van 12 K M. per uur in de Motor- en Rijwielverorde ning, welke op 1 Januari a. s. in wer king treedt, worden thans op de na volgende 10 punten waarschuwings borden geplaatst: Liebrug, woning wed. J. Rutte, Haarlemmerliede, O L. School, Houtrijk en Polai en, brug over de Ringvaart aan den Haarlemmer meerweg, hoekhuis H. A. de Graaff 8r. toegangswegen Houtrakpolder en Grooten IJpolder, Osdorperweg, Rijn landshuis Spaamwoude en bij de grens der gemeente Spaarndam. Roodvonk. Het huis A. 121 be woond door J. v. R is voorzien van het kenmerk dat de besmettelijke ziekte roodvonk er in voorkomt. firma Gooi is uitgebroken, hebben wij ons tot den Directeur dazer in richting' gewend met het verzoek ojn inlichtingen, die genoemde heer ons met de grootste bereidwilligheid ver strekte. In den loopi der vorige week werd aan de werklieden, die belas,! zijn met het handpoiijsten, aangezegd, dat deze week hun werk eerst des morgens om 8 uur zou beginnen en dat zij dan konden doorwerken, tot de duisternis inviel, zoodat hun ar beidsduur met een paar uren ver kort- werd. Deze maatregel werd ge nomen, qmdajfc er alleen voor de liand- pol ijst eris der fabriek, die: 65 ar beiders telt, door een toevalligen sa menloop van omstandigheden weinig werk was. Ook werd hun gezegd, dat de-zé regeling slechts voor zeer korten duur .zou zijn en hoogstens IV2 week zou gelden. Toen daarop de directeur Maan dagmorgen aan de fabriek kwam, zag hij1 daar een .12-tal van zijn on geveer 20 handpolijsters voor de fa briek staan, die niet aan de: arbeid waren en hom mededeelden, dat zij: het werk staakten, indien de boven genoemde regeling niet werd inge trokken en hun het volle; loon, dat zij anders konden verdienen, niet werd uitbetaald. Daar hierop niet direct werd ingegaan, verklaarden zij het werk .liever neer te leggen en trokken zij het dorp in. Het ge- heele piotief dezer staking is dus niet anders, dan dat eenige arbeiders voor zeer korten tijd minder zouden verdienen. [Wanneer men nu hierbij in aanmerking' neemt, dat deze werk lieden ongeveer 50 weken pe;r jaar het gemiddelde loon kunnen verdie nen, terwijl zij verscheidene weken door overwerk meer dan dit loon kunnen genieten, zal men kunnen be grijpen, welke waarde: aan dit motief moet gehecht werden. Ook en dit mag niet uit het oog worden verlo ren, wierd met- d,en directeur der fabiriek geen overleg gepleegd, maar werd direct door de arbeiders, de eisoh gesteld, öf don maatregel in trekken, óf staken. Een en ander vestigt bij ons den indruk, dat deze vaste arbeiders niet tot bedelaars zijn gemaakt, zooals bet bericht van gisteren meldde, maar dat zij zelf den bedelstaf heb ben verkozen, liever dan voor zeer korten tijd iets minder te verdienen. Omtrent den duur en het verloop der staking va.lt op heden weinig te zeg gen. Nader vernemen wij' nog1, dat de overgebleven handpolijsters bij het uitgaan der fabriek gisterenavond op straat door de stakers lastig ge vallen wenden In het dorp is het echter kalm en stil. terwijl op de fabriek alles zijn gewonen ga,ng gaat. N i e u w j a, a r ,s r ec 1 am e. Ook de Boverwijks, he winkeliers blijven bij hunne stadscihe coUega's niet ach ter, waar 'het betreft het maken van de Nieuwjaarsreclama. Zooi ontvin gen wij van den Katholieken boek handelaar, den hoer J. Vink, ee!n kalender, dia zeer praotisch is inge richt, en die om zijn duidelijkheid en volledigheid door ieder gebruikt kan worden. Ongetwijfeld zal dit- doelma tige roclamemiddel zijn doel niet missen. Burgert. Stand. Geboren: z. van C Sonet vis Fm tel». Overleden: H. van der Zon, 41 jaar. HEEMSKERK Raadsvergadering. A.s. Vrijdag komt de Raad in openbare vergadering bij een. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Actie j Tiendrecht. 3. Reclames Inkomstenbe lasting. IJMUIDEH. Bekroond. Op het concours, uitge schreven door de R.-K. Tooneelver eeniging „Leo XIII" te Purmerend, be haalde in de afdeeling Humoristische voordrachten ,de heer J. F. A. Jung- backer, als lid der Tooneelvereeniging „Samenwerking", alhier, den 3en prijs, zijnde een zilveren medaille. BEVERWIJK. De staking. Onze correspondent schrijft ons Naar aanleiding van de staking, die aan de marmerfabiriek van de Personalia. In den Haag is geslaagd voor 't examen M. O. Fransch (acte B.)mej. J. C. 1h Bastide alhier. Heden, Woensdag, was de heer H. H. J. Rik kers 25 jaar aan de Zeepfabriek „Het Klaverblad" alhier werkzaam. Over de brocnure-Vos schrijft men van hier de volgende critiscbe opmer kingen aan „De Maasbode" De heer Frans Vog, sinds 20 jaar zelfstandig belast roet het onderhoud der Haarle.i.scbe Halsen, heeft zijn „verweer" in bet licht gegeven tegen over het Rapport der gemeentelijke commissie van toezicht In den vorm van eene brochure, is het verschenen bij H, M Zanten, Prinsengracht te Amsterdam, in deze brochure vormt een doorloopende aanklacht tegen de gemeentelijke commissie, die rost het toezicht op de schilderijen van Fraos Hals was belast 1 In het eerste deel ervan, handelend over den „toestand op het Museum", deelt de schrijver o.a. mede dat de zalen waar de Halsen waren opgehan gen, soms in het geheel niet werden verwarmd en zoo ja dan alleen des daags, 's Morgens was het er dan ook altijd „een bokkinghang", zegt de heer Vos, en hoewel hij daarop de commissie herhaaldelijk heeft gewezen, deed deze niets om er in te voorzien Men brak een ar.der staaltje de lantaarn die de Halsenzanl licht geeft, af, en liet in den zeer natten zomer, de zaal een paar maanden van boven geheel openDe na uren ver toonden dan ook overal sporen van inwateren, en op 'sheeren Vos'klach ten hierover antwoordde de commis sie dat volgens Dr. Bredius [vocht voor schilderijen niet hinder - de 1 I Voorts wordt in het verweer van den heer Vos een laDg verhaal gedaan over de wijze waarop de comnoisBie verzuimde het brandgevaar te keereD. Tegen brand was letterlijk geen enkele maatregel genomen, en toen ten slotte de burgemeester rechtstreeks of zijde lings (hierover bestaat nog verschil) de opdracht gaf aan den heer Vos en de officieren der brandweer, om een regeling te ontwerpen en nood maatregelen voor te stellen, waren de heeren der commissie gefroisseerd dat zij waren voorbij gegaan Alsof het niet hun werk was geweest, daarvoor te zorgen. Die gefroiaseerdheid sprak zich nog verder hierdoor uit, dat de commissie wist te bewerken, dat het voorstel der brandweer en van den heer Vos werd afgekeurd en dat niet eerder dan twee jaar later eenige maatregelen werden genomen, die dan nu het museum bij brandgevaar moeteo redden maar die volgens het getuigenis der plaat selijke autoriteiten en den plaatselijken bladen als onvoldoende moeten worden beschouwd Wat bet herstellen, verdoekeu en regeenereeren der schilderstukken zelf aangaat, is de heer Vos beschuldigd door Dr. Bredius en anderen, dat hij de schilderijen, mir nichts dir nichts maar insmeerde met een soort „bruine sop", die dan copaive-balsem heeten zou, en dat daardoor de schilderijen dof en grijs zijn geworden. De heer Vos deelt echter mede, dat de ware reden van dit grijs-worden was gelegen in den te vochtigen toestand der zalen, waar men zelfs een emmer water bij de kacnels plaatste om veel waterdamp in de iuebt te hebben, terwijl de regeneratie volgens de methode Vos, en in 't algemeen het conserveeren van schil derijen juist eischt een droge lucht. Met een uitvoerig overzicht van de methode van regenereeren van schil derijen (een gewijzigde methode- Pettenkofer) door den schrijver toe gepast en steeds met succes (naar zijne getuigschriften van de eerste autoriteiten bewijzen) eindigt de heer Vos zijn verweer. Hieruit valt voor de gemeentelijke commissie met veel anders teconclu- deeren dan dat deze op schromelijke wijze het toezicht heeft veronacht zaamd en eigenlijk maar huiselijk-weg de dingen heeft gelaten zooals ze waren. Van eigeDÜjk technisch-weten schappelijk onderhoud vau de kostbare Halsen is geen sprake geweest. Daarbij schijnen de leden der commissie, vooral na het optreden van de heeren Dr. Bredius en Prof. Six daarin, het voortdurend oneens geweest te zijn. Het systeem eener „Commissie van toezicht" moet dan ook, na deze onthullingen over de wijze waarop dit „toezicht" plaats vond, voorgoed worden opzijgezet. En de benoeming van een Directeur, waartoe de Raad al op voordracht van B. en \V. besloot, is het eerste wat moet gedaan worden om het Haarlemsche schilderijenmuseum door al dit gekibbel niet het laatste schijntje van prestige, dat het nog bezit, te doen verliezen. Intusschen is het de vraag, of de gemeente Haarlem voor de belachelijk lage som van f 1000 per jaar inderdaad een kundig, verantwoordelijk directeur kan krijgen. De Raad heeft n.l. be sloten, de jaarwedde op deze som te stellen 1 Een andere kwestie die regelrecht uit het verweer van den heer Vos volgt, is dat nu niet meer geaarzeld mag worden met den bouw van een nieuw Museum. Men wist nog Diet, dat de toestand en de verzorging van de Haarlemsche kunstwerken zóó slecht en onvoldoende waren I De brochure-Vos, die zeker overal belangstelling zal wekkeD, geeft een niet zeer bekoorlijk kijkje achter de schermen van de wijze, waarop door sommige autoriteiten wordt omge sprongen met wereldberoemde kunst schatten 1 Het Steun-Comité Leo XIII. De afd. Haarlem van den Ned. R.Xath. Volksbond is weder meteen onderafdeeling vermeerderd en wel een afdeeÜDg „Steun-Comité Leo XIII". Op een vergadering, de vorige week gehouden, werd een definitief bestuur aekozen, bestaande uit de heeren Th. P. Donkerlo, voorzitter; Mich. Herben, secretaris; C. J. van het Nederend, penningmeester; P. Dijt, le commis saris; en H, Heeres, 2e commissaris. De „Liefdebeurs'-. Door de onder&fdeeliDg „Liefde- beurs" der afd. Haarlem van den Ned. R, Kath. Volksbond zal aan de weduwe A. J. de K. uitgekeerd wor den de som van f 55,19. Weder een schoon resultaat voor een liefdewerk, dat met, zulk eeu klein offer wordt bijeengebracht. Laat het weder een aansporing zijn, om diegenen, welke nog geen lid van deze echoone afdee ling zijn, daarvan lid te worden, contributie behoeft niet betaald te worden, alléén wanueer een lid komt te overlijden betaald ie ier lid een dubbeltje, en al die dubbeltjes ont vangt de weduwe of naaste nabe staande. Kan het beter en is het geen schoon werk? Centrale Raad van Beroep. (Ongevallenverzekering.) In de gisteren Dinsdag te Utrecht gehouden openbare terechtzitting had o.m. de uitspraak plaats in de navol gende zaak Hooger beroep van J. W. H. Jr. te BenDebroek, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep alhier, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringbank, waarbij hem schadeloosstelling is geweigerd ter zake van een ongeval, omdat niet gebleken is dat de bij hem geconsta teerde lumbago 't gevolg is vau een ongeval. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 8