BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Sociale Berichten. Nieuws uit de Bollen streek en de Meer. Nieuws uit Kennetnerland. Stadsnieuws. Hierdoor wordt de voltrekking van de rechterlijke uitspraak over "da Inbe slagneming der -waarden opgeschort. Spaansche revolutionairen. De politie te Barcelona gelooft, dat zij de daders der bonimenaanslagen op het spoor is, Zij vond in een kelder in 'de Sal vast raat tien le ego bommen en een granaat en nam een smid die daar gewoond heeft in hechtenis. Van de 15 inwoners van het dorp Malgrat, die tijdens den Juli-opstand een revolutionair comité vormden en meededen aan het in brand steken der kerk, het vernielen van spoorwegen en andere baldadigheden, heeft de krijgs raad te Barcelona er vier tot levens lange tuchthuisstraf en de overige tot korte gevangenisstraffen veroordeeld. De sneeuwstormen in Amerika. We hebben al iets verteld van de rampen, die in het oosten van de Ver- eenigde Staten gewrocht zijn door de felle sneeuwstormen, deze laatste da^ gen. De matierieele schade wordt be groot op een twaalf miilioen gulden. Vooral de scheepvaart heeft te lijden gehad. Op de kust van Massachusetts .zijn 10 schepen vergaan; en ofschoon bij de meeste van die rampen de be manning kon worden gered, wordt van twee schepen de bemanning nog ver mist. Het onaangenaamst voor de bewoners der Oostelijke Staten is wel, dat van wege den weervoorspellingsdienst is aangekondigd, dat een tweede, felle sneeuwstorm in aantocht is. Ook Taft is de dupe geweest van den sneeuwstorm. Hij moest uit Washing ton naar New-York voor een verga dering, maar de trein kon niet door de sneeuw heen. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins rullen op Nieuwjaarsdag receptie houden voor de ministers, de hoofdeD ▼an hooge staatgcollegiën en voor de leden van het civiele en militaire Huis van de Koningin. De bestrijding der tuberculose De Nederlandsche Centrale Vereeni ging ter bestrijdirg der Tuberculose hield gisteren te Utrecht eene buiten gewone algemeene vergadering, waarin door dr. M. W. Pijnappel verslag werd uitgebracht over de 8e Internationale Conferentie te Stockholm. In een voordracht over de tuber culosebestrijding in Zweden en bij ons werd hierop door dr. Van Gorkom een parallel getrokken tusschen de beweging daar te lande en hier. De burgemeester van Deiden. Naast mr. De Vries, moet voor het Leidsche burgemeesterschap de Haag- scbe wethouder De Wilde in ernstige aanmerking komen. De Hollandsch-Belgisohe Commissie. De Belgische Kamer heeft met algemeene stemmen op voorstel van den minister van Staat, Beernaert, een subsidie van fre 5000 toegestaan voor de ontvangst van de HoUandsch Belgische commissie, die in het a s voorjaar te Brussel sal bijeenkomen. Vooraohriftea Bevolkings boekhouding. 1 De minister van BinnenlaDdsche Zaken heeft thans bericht, dat, in verband met nader tot üem gerichte vragen omtrent zijne circulaire de bedoeling is, den overgangstermijn, aan de gemeentebesturen te schenken voor de voorbereiding van de nieuwe inrichting van de bevolkingsregisters, soo ruim te maken, dat de thans in gebrnik zijnde registers, zoowel als de bevolkingsboekhouding, welke met het oog op de aanstaande volkstelling mocht worden ingevoerd, desverlangd zullen kunnen blijven gehandhaafd tot de volkstelling van 1919. Van anarchist tot Heilsoldaat. „Het Vad." had gemeld, dat de baken de ex-anarchist Kloosterman, die tot het Leger des Heils was overgegaan, en daarna door den commandant werd aangesteld als handelsagent, ongeveer 3 maanden geleden het Leger des Heils zou hebben vaarwel gezegd. Naar aanleiding van dit bericht, wend de „De St." zich tot het hoofdkwar tier van het Leger. Daar werd haar medegedeeld, dat Kloosterman nog Avel degelijk Heilsoldaat is; het werk van handelsagent viel hem echter te zwaar, zoodat hij dit moest neerleggen. Thans wordt door het Leger een andere be trekking voor hem gezocht. De staking te Beek en Donk. De staking op de fabriek der firma P. van Tbiel en Zn. te Beek en Donk duurt nog steeds voort. Maandag werden eenige ruiten verbrijzeld en moesten dn café's omstreeks 9 uur ontruimd worden. Oug-veer 30 arhei ders hebben gisteren gewerkt Hel politiepersoneel is versterkt. Ned. B. K. Volksbond Te Kokhuizen is eene afdeeling („Enkbuizen en Omstreken") opge richt van den Ned. R K. Volksbond Tot geestelijk adviseur is aangesteld de zeereerw. heer K. H. Rij ken berg, pastoor te Enkhuizen. Pensioenfonds der ambtenaren bij de H. IJ. S M. Door den Raad van Administratie is aan de ambtenaren der H.IJ.S. M. een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat het bestaande pen sioenfonds op den duur niet aan de tegenwoordige verplichtingen zal kun nen voldoen en dat daarom de bijdra gen van de ambtenaren van twee op zeven procent der bezoldiging wordt gebracht, in te gaan 1 Jan. 1910. Het betrokken personeel kan des gewenscht, zijn deelgenootschap in het fonds opzeggen, waardoor op ben de pensioenregeling, opgenomen in de „Bepalingen omtrent bet personeel", welke met 1 Jan. 1910 worden her zien, van toepassing wordt verklaard. DISSS. St. Isidorus. Gisterenavond hield de bloemiëtwerkliedenvereeni- ging „St. Isidorus" hare jaarvergade "eg- De penningmeester bracht zijn jaar verslag uit, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f53,25 en de uitgaven f 49,593/i, batig saldo f 3,65Vj. De secretaris bracht hierna een zeer uitvoerig jaarverslag uit, dat getuigde van een opgewekt vereni gingsleven, doch waaruit ook duidelijk bleek dat van de zijde der H. H patroons op de verschillende door de vereeDiging gedane voorstellen weder om zeer weinig medewerking was betoond. Daar het lid C. G. v. d. Aartweg zich niet meer herkiesbaar stelde als afgevaardigde naar de 6ajaarvergade ring van de Bloemist- en Tuinlieden bond, werd in zijn plaats gekozen de neer S. Langslaan. Alsnu kwam in behandeling de beschrijvingsbrief voor bovengenoemde vergadering. Aan bet slot dezer agenda hield de eerwaarde adviseur een kernachtige lezing over het onderwerp „Waarom Vakorganisatie Na de rondvraag werd de vergade ring op de gebruikelijke wijze ge sloten. NOOSDWtJKEBHOUT Dokter Visser. Reeds eenigen lijd liep alhier het gerucht, dat de heer F. J. Visser, arts, onze gemeente metter woon ging verlaten. Het gerucht is een feit geworden. Reeds de volgen de week vertrekt de heer Visser, om zich in Dordrecht te vestigen. BADFWEG. Gemeenteraadsvergadering. Vanmorgen kwam de Raad bijeen. Alleen de Weth. Vink was afwezig. Alvorens aan de werkzaamheden te beginnen, huldigde de Burgemeester met weemoedige, hartelijke woorden de na gedachtenis van hel den Raad ontval len lid Hartgerïnk. Namens den Raad, ja, namens de heele gemeente, durfde de 'heer Faas. den Burgemeester dank te zeggen voor de woorden, die deze op 't kerkhof ein ook thans weer gesproken heeft. Na lezing der notulen hoorden we verschillende mededeel ingen, als kasopname, goedkeuringen door Gedep. Staten, een dankbetuiging der familie Hartgerïnk voor de betoonde deelneming, een afwijzende beschik king op 't verzoek om den Ringweg van den Houtrakpolder te sluiten voor mo torrijtuigen; een verzoek om den Ouden Weg te verbeteren, die thans groo- tendeels onder wale.r staat. Reeds heeft de Burgemeester hier over een conferentie gehad met B..en W. van Haarl'em. Deze vroegen op welken grond Haarlemmerlierle c.a. aan Haarl'em verbetering eischt. Daarop zijn de archieven geraadpleegd. Uit con tracten van 1740, 1750, 1763 en 1853, bleek, dat wie den lol heft, de on derhoudsplichten heeft. Welnu, Haar- lemmerliede c.a. heft den tol, zou dus onderhoudsplichtig zijn, doch Haarlem rijdt den weg stuk. Wij kunnen dus Haarlem om verbetering vragen, doch eischen kunnen we niet. Veel werd er over gesproken, 't slot was, dat de Burgemeester nog eens zal pogen de zaak tol een goed einde te brengen. De concessionaris der Gasfabriek, de heer Van Leeuwen, deelde mode, dat hij vóór de helft van 1910, de gemeen te 't genot van gas. zou verschaffen. Ten einde eenige wegen te brengen tot een minder groote breedte, vrar gen B. en W. wijziging van art. 4 der Bouwverordening. Die wegen wor den dan 10 M. breed, wanneer er ten minste voor de huisjes tuintjes Zijn van minstens 2 M. diepte. Hoewel dit voon- stel heel wat debat uitlokte, werd hol toch met algemeene stemmen aangeno men. Naar aanleiding der choleragevallen van dit jaar, stelden B. en W. voor verbetering te brengen bij de zieken barak, door er n.l. een afrit te ran ken. Thans is er een allerongelukt kigst paadje. Die afrit zou kosten 'f 85. Nog al veel, vond de heer Cos. Ando ren weer niet. 't Voorstel werd aan genomen. Hierna volgden enkele benoemingen. Tot amblenaar van den Burg. Stand (vac.|-Hartgerink), werd benoemd de heer J. Cos. Tot lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te Zuid-Schalkwijk (vac.-IIartgerink), de heer C. Hartge rïnk Cz. Tot leden der Commissie aanslagen H .O., dienst 1910, de heeren Biesr heuvel, Cos, Barendregt, v. Warmer dam en Vries enkoop. Herbenoemd werden de leden der reclamecommissie H. O. Aan de rijksveldwachters Rijnders en B< orsma, werden de gebruikelijke gra tificatiën verleend. Na de rondvraag ging de Raad in geheime zitling voor belastingzaken. Hetnieuwepostkantoor. Naar wüj; uit goede bron verne men, wordt het nieuwe postkantoor alhier met 1 Februari 1910 voor den dienst opengesteld. HEEMSTEDE. Jaarwedden. Ged. Staten van N. Holland hebben de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris vastgesteld op onderscheidenlij k f 1850 en f1750 VEDSEN Personalia. Den len Januari zal de heer L. Natte, gemeente-ont vanger te Velsen, den dag herdenken, waarop bij vóór 25 jaar werd aange ■held als particulier secretaris van Jhr Mr. J. W. G. Roreel van Hoge- landen, burgemeester van Haarlem. IJMUIDEN. Verdronken. Van de Engelsche houtboot „Logwood" van Port Arthur naar Amsterdam, is een man over boord geslagen en verdronken. Een eigenaardige beslagne ming. Het beslag op den stoom traw Ier „YM 153 Otono", hetwelk op verzoek van schipper J. Z. Vrolijk op dien trawler gelegd was, is gisteren na borgstelling opgeheven. De zaak zal nu verder door de Rechtbank worden behandeld. Reddingsmedailles. Van de reederij G. Lamy Co., te Caen kwam gisteren bericat in bij den heer S. A. Bakker, directeur der stoom- visscherij „Pesca" alhier, dat de Fransche maatschappij tot redding van schipbreukelingen de goadeD me-tsille had toegekend aan Jacob St' m schipper op den stoomtrawler „Ytvi 47 Prima Vera" voor den be toonden moed bij het redden van de uit 16 personen bestaande bemanning van het Fransche stoomschip „Tbisbe", dat den 3den December 1.1. met een lading kolen van Rotterdam Daar Caen bestemd, nabij 8chevenit>gen zonk. '»e bemanning van den trawler kreeg f100 belooning. Ook de kapitein van het gezonken stoomschip zelf, P. Ie Bitter, die bet schip eerst op het allerlaatste oogen- blik op een luik verliet en met veel Tioeite en inspanning kon worden gered, kreeg een zelfde medaille voor zijn getoonde zelfoooffering. Zooals bereids gemeld bleef genoemde kapitein alleen aan boord schter om dat in de tweede scheepsboot geen plaats meer voor een zesden persoon was. WIJK AAN ZEE Het Kruisverbond. Doordat de persoon, die de voordrachten hou den zou, verhinderd is, zal de 2e feestavond van het Kruisverbond Vrijdag 7 Januari plaats hebben. Vie le zieken. Ook het gezonde Wijk aan Zee telt vele zieken. Het is meest de influenza, die de menschen plaagt. Van sterfgevallen is gelukkig nog Diets bekend. Als het helder winterweer wordt, zal de gezondheids toestand wel beter worden. HEEMSKEBK. Binnenbrandj e.BijC. Admiraal Duinderbuurt, brak een binnenbrand uit, die door de spoedige ontdekking der huisgenoottn gefcluscht weid. De schade door de vlammen veroorzaakt wordt gedekt door assurantie bij de Boerenbond. Wegens plaatsgebrek moeten heden vele berichten tot morgen worden uitgesteld. Personalia. Bij de examens van de Vereeniging van Muziekonderwijzers en -Oader wijzertssen is nog geslaagdvoo> piano mej. C. J. E. Haustedt, van bier. Onze stadgenoot, de heer H. A Hoekstra, architect, is benoemd to' bouwkundige bij het bouw- en woning- loeztcnt der gemeente Utrecht. De afd. Haarlem vaD den Bond van Technici verliest in hem haar secre taris. Naar wij vernemen, is de heer Mj. P. Rockx, vroeiger te Spaarowoti de woonachtig', thans te Breda, be noemd tot directeur der coöperatieve vereeniging vatn veehouders „Ons Belang", gevestigd in de Spaartnwou- derstraat alhier. GEMEENTERAAD. Zitting van gisteren). In de Raadsvergadering van gisteren waren de heeren Welsenaar, v. Styrum en Nieuwenhuizen K ruseman afwezig. Installatie Direct na de opening der vergadering, werd de heer J. H. Bregonje, het nieu we raadslid, beëedigd. Als gebruikelijk wenschte de Voorzitter den heer Bre gonje géluk met 't vertrouwen, dat de kiezers in hom geste/ld hebben. De heer Bregonje nam daarna plaats tusschen de heeren De Braai en Van Lijnden. Mededeelingen. Tal van mededeelingen werden door den Burgemioestor .vervolgens gedaan, w.o. die der kasopname bij den ge meente-ontvanger. Eervol ontslag. Aan den leeraar aan het Gymnasium, dr. A. C. Duker, werd ontslag ver leend. Tijdelijke leening De tijdelijke opneming van gelden werd goedgekeurd. 2e Supplet. begrooting. Eveneens werd goedgekeurd de 2o supplet. begrooting 1909, de staat be taling post onvoorziene uitgaven, dienst 1909. Een gratificatie. Aan den opzichter dienst O. W., J. V. Munsterman, werd een gratificatie verleend. De archivaris. De bestendiging van den heer G. J. Gonnet, als gemeente-archivaris werd goedgekeurd. Nog eens de d i e p b - ringen. Het voorstel van B. en W. betref fende een te nemen proef met diep- boringen, kwam toen aan de orde. Het werd toegejuicht door den heer Van Lijnden en te warmer na hetgeen in het Parlement over deze zaak is gezegd. Ook de keuze dei- Commissieleden, wil spr. gaarne aan B. en W. overlaten. Alleen zou hij lie ver zien, dat de Commissie voor de plaats waar de proef genomen zal wor den, niet gebonden zal worden aan de z.g. Ezelenweide. Het zou toch niet goed zijn, wanneer de Commissie e.v. die weide niet geschikt zou vinden, en dan genoodzaakt zou worden zich tot die weide te bepalen. En dus stelde hij voor te lezen: „de Ezelenweide en andere plaatsen". Precies zoo dacht de heer Sueltjes er over, hij dankte den heer v. Lijnden voor diens amendement, hij zou anders hetzelfde voorgesteld hebben. Derge lijke hoogstaande personen, als in de Commissie zullen benoemd worden, moeten aan geen terrein, gebonden wor den. En dit onderstreepte de heer Thiel. Het rapport van prof. Dubois moet niet zoo blindelings gevolgd worden, het wordt door B. en W. waarlijk te veel eer bewezen. Spr. begrijpt wel, dat B. en W. door dit te doen, tac tisch hebben willen handelen, doch spr. keurt dit toch niet goed. Te meer niet, daar de proeven in de Ezelenweide zul len mislukken. De ijzervonning is er b.v. veel ernstiger dan elders. Serieu.se deskundigen zullen zelfs op dit terrein geen proeven willen nemen. Op grond van een en ander vraagt: spr. nogmaals, de Commissie vrij te la ten in de keuze. In denzelfden geest dacht ook de Commissie, zeide de heer Loomeijor, doch later heeft zij gerede neerd: Het rapport van prof. Dubois moet hier van overwegend belang zijn. De tactiek brengt mede, dat alleen on derzocht moet worden in hoeverre prof. Dubois gelijk heeft. Dat standpunt keur de de heer Spoor af. Men moet niet beginnen met een vooropgestelde mee ning, in do hoop, dat de pro-ef zal mislukken. Is dat nu een eerlijke, onj partijdige proef? Neen, do Commissie moet vrijheid hebben. Dat had de heer Loomjeüjjer niet zoo bedoeld. Doch men bedenke, dat Bloe- mendaal en prof. Dubois tegenover ons staan. En de deskundige onzer tegen partij, wijsteen punt aan, waar goed water te krijgen is. Laat ons dan daar de proef nemen. Dan staan we sterk tegenover de Regeering. ,Van deze meening was ook de weth. De Breuk. Bovendien de Commissie kan te allen tijde aan den Raad nog vragen elders proeven te nemen. Zoo werd door gedebatteerd. Vóór de Ezelenweide was do heer lünkema, de heer Van Bossum wilde de deskun digen vrijlaten, evenzoo de heer Kléij-. benbetrg. .Vóór alles willen B. an W. een on partijdig onderzoek, betoogde de Voor zitter. Misschien zijn B. en W. wel wat te ver gegaan met hun onpartijdigheid. En nu willen zij voor de proef aller eerst aanwijzen de plaats, door prof. Dubois aangegeven. De hoofdzaak is hier: een onpartijdig onderzoek. Nog werd door den heer Thiel; mee gedeeld, dat hij niet onder leiding van B. en W. mee naar de Ezelenweide wil. Hij is wars van alle politieke zetten. Doch van de tafel van B. en W. werd nadrukkelijk meegedeeld, dat 't Col lege geen enkel oogenblik aan tactiek denken wil. Ten slotte stelde do neetr Sneltjes voor, dat een proef zail genomen wor den werden op de Ezelenweide o f an dere plaatsen. Daarna werd aangenomen 't voorsteJ- Van Lijnden, dat door B. en W. werd overgenomen en dat bepaalt, dat een proef zal genomen worden op de z.g. Ezelenweide on andere plaatsen. Later zal de Raad beslissen wie de Commissie zal benoemen. De vaststelling der voor waarden voor de concessie der Hl IJ. S. M. inzake aanleg en exploitatie der elec- triscne tramlijnen, was hierna aan de orde. Allereerst vroeg de heer Seignette hoe het nu zal gaan met de HaarlemscjTd paardentram, daar hare concessie a.s. Vrijdagavond eindigt. Doch de Burg t- meest*r zegt, dat geen ongerustheid be hoeft te bestaan. Er zal wel in den dienst voorzien worden. En de heer Timmer voegde er bij, dat de Tram daartoe verplicht is, totdat de H. IJ. S. M. gereed za'l zijn. Een algemeen beschouwinkje werd gehouden door den heer Huls wit, die er zijn blijdschap over uitdrukte, dat de zaak zoover gekomen was. Het be sluit tot de proef acht spr. zeer ge lukkig, en hij hoopte, dat we weldra een goed tramnet zullen hebben. Voor de overname van 't tramperso neel der 11. IJ. S. M:, brak de lieer Bregonje een lans, doch de heer v. d. Kamp zou dit voorgesteld hebben bij de afd. personeel. Hiier komt het niet te pas, bij de algemeene beschouwin gen. In de concessievoorwaarden was op genomen, dat de concessie kan worden ingetrokken, indien, verbinding of aan sluiting aan een der tramlijnen, plaats had. Na debat werd deze bepaling door den Raad geschrapt. Door den heer Dé Braai weid voorge steld, dat voor de vroege ritten voor arbeidsters en arbeiders een goedkoop tarief zal vastgesteld worden. Maar het is thans veel te iaat, zei Weth. De Breuk, zoo'n ingrijpenden maatregel voor te stellen. De heer I>e Braai zag nu dat ingrij pende weer niet in. En de heer Krelage wees er op, dat 't raadsstuk veel te laat was ingeko men. Het amendement-De Braai werd na eenig debat aangenomen. De heer v. d. Kamp brak een lans voor 't personeel der Haarl. Tram, dat in onze stad zeer gezien is. Wanneer de Raad in staat is er iets voor te doen, dan mag dat niet nagelaten wor den. De H. IJ. S. M. neemt geen' be ambten aan, ouder dan 35 jaar. En door dezen maatregel te handhaven, zou den slechts 8 van de 30 in de termen, vallen. Dat wilde spr. anders en hij stelde voor aan te nemen, de H. IJ. S. M. de verplichting op ie leggen 't geschikte personeel over te nemen. 't Geschikte personeel, zei deheer Spoor, maar dat is dan toch een wassen neus, want de Hoil. Spoor kan dan ge heel vrij over de meer of mindere geschiktheid oordeelen. Waarodeering en steun ondervond 't voorstel-v. d. Kamp bij de heeren Kleij- nenberg en Schram. Daar de heeren het voorstel zeer on schuldig vonden, werd het met alge meene stemmen aangenomen. Nog werd door den heer Levert voor gesteld, dat de pensioenregeling op dit personeel niet van toepassing zou zijn. Doch dit voorstel werd verworpen. Licht voorde Ten toonstelling. Bij de behandeling van 't voorstel in zake de edectrische verlichting van de Nat. Bloemententoonstelling, deelde de Voorzitter mede, dat de verlichting al leen de hoofdgebouwen (niet 't restau- ratiegebouw) bij het voorbereiden der Tentoonstelling betreft. De heer Bregonje, hoewel de po gingen van Bloembollencultuur veel succes toewenschend, verzette zich toch tegen deze verkapte subsidie en wilde er eenige voorwaarden aan verbinden. Doch een krachtig verzet kwam tegen dit drijven van de zijde der heeren De Braai en Spoor. De heer Thiel liield zijn partijgenoot, den nieuweling Bregonje, de hand bo ven 't hoofd en constateerde eemdge krenterigheid bij Bloembollencultuur. 't Voorstel-Rregonje werd daarna ver worpen met 20 tegen 7 stemmen. Klein goed. Aan L. F. v. Riesen werd vergund een uitgang in den Spaamdammerweg te hebben. Aan W. T. Blom werd afwijking"der Bouwverordening toegestaan. Aan H, Kooij opheffing eener onbe woonbaar verklaring. "t Perceel Ged. Oude Gracht 136, werd onbewoonbaar verklaard. Benoemingen. Volgden na oen geheime zitting be noemingen. Tot tijdel. wethouder werd benoemd de heer J. H. Thiel, mét 21 st. De heer mr. J. N. J. E. Thijssen ver kreeg 5 st., v. Styrum 1, Modoo 1, en 1 blanoo. Tot curator van hef Gymnasium dr. M. C. A. Bijleveld. Leeraar DuiLsche taal en Lettorkun- kunde Gymnasium, dr. L. Polak, alhier. Tot tijdel. leerares in de Wiskunde aan de Meisjesschool voor M. O., mej. N. Klaassen, te Leiden. Directeur H. B. S., de heer W. C. G. H. v. Mourik Broekman, alhier. Leeraar Aardrijkskunde II. B. S. 3-j. cursus en daaraan verbonden Handels school 2-j. c., de heer J. Katte, te Dordrecht. Tot leden der Commissie van Toe zicht L. O., de heeren P. TI. v. <1. Leij, J. Merens en A. G. A. van Seherpen- berg. Tot onderwijzer, plaatsverv. Hoofd, Opleidingsschool voor jongens en meis jes, de heer L. J. Raadersma. Tot voorzitter der Arbeidsbeurs, de heer J. GerriLsz, met 11 st. tegen 10 st. op den lieer Ribbaus, 8 st. waren van onwaarde, leden-werkgevers de heeren Kleijnenberg, Boerkoel en Zuid hof, leden-werknemers de heeren J. Huizing, D. J. Tork en C. J. Hofkes. Tot lid der Commissie van Toezicht op Haarlemsch Muziekkorps, de heer dr. it. v. d. Berg. Rondvraag. Door den heer De Braai werd de aandacht gevestigd op eenige nieuwsbe richten, waarin gemeld werd do aan varing van een logger in 't Zuider Buitenspaarne. Daarna is een nieuw stoomschip van de „Werf Gonrad" op een zandplaat geloopen. Is hier nu vol doende toezicht op 't vaarwater? Spr. vroeg of dit bij B. en W. bekend "was en ook dat de bakentonnen op 22 De cember wel 6 7 M. van haar plaats waren gedreven. De Burgemeester zeide, dat het mee- gejdeelde juist was. Door den hevigen Z.O.-storm was de ton weggedreven of weggeslagen. Doch den volgenden dag was ze weer op haar plaats. Het toezicht op 't Spaanie, berust bij de provincie. Nog vroeg de heer Modoo klompen voor de arme kinderen. De vergadering werd hierna gesloten. In de geheime zitting, die vóór de benoemingen plaats had, werd de ge heimhouding opgeheven van alle zaken de Waterleiding betreffende. „Nederland én Oranje". In de jongsitgehouden leden vergadering der A.-R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", werd mede gedeeld, dat in den loop der maand Januari, voor haar zal optreden, prof. J. P. Diepenhorst, van Amsterdam. Stamkapitaal IiighalfocdB. Voor hst vormen van een stamka pitaal door het Lighalfonds werd in de vorige week van 19 tot 26 Dec. j.l. ontvaugen eene jaarlijksche bijdra ge van f 10.van den Ned. aanne- mersbond. Afd. Haarlem, voor welke gift het, bestuur hartelijk wordt dank gezegd, Do feestavond van „Plus X". Op het horloge af om acht uur ons berichtje van gisteren heeft geholpen stond de heer Corstens, president van „Pius X", op den katheder voor 'n eivolle zaal, en opende de feestverga- d,ering, die tevens een propaganda- avond van de beste soort is geweest voor onze R.-K. Lectuurversprei dings- club, met den Christelijken groet. Hij stelde der vergadering, voor zoo ver noodig, den WelEerw. kapelaan Willcnborg als spreker voor, en tot be wijs van de waardeering die „Pius X" gevoelt voor den ijverigen medewer ker die dezen kunstavond wilde lei den, bood hij hem namens het be stuur een prachtwerk aan: Louis Veuil- lot's „Vie de Jésus-Christ" met pla ten. De WelEerw. heer Willenborg ver scheen, na de uitvoering van het eerste deel van Franssen's bekende „Pius- cantate" door een uitgelezen koor van zangers, onder de kranige leiding van Jac. de Jong, op het spreekgestoelte, en leidde zijn onderwerp in: „Het le ven van Paus Pius". Dat sloeg in! Niet alleen de zeer duidelijke en geleidelijke beschrijving, maar vooral de toelichtende lichtbeel den, die ons alle plaatsen die met 's Pausen leven in verband staan, alle personen van zijn familie, hemzelf en Rome lieten zien, maakten een keurig effect, en toen het koor bij sommige beelden zich hooren liet (b.v. een zeer fraai gezongen „Tu es sacerdos" bij den Paus als jong priester; een „Haec dies" bij de Pauskeuze, het „Pie Jesu" bij het beeld van Z. H. Leo XIII z.g.) werd op deze manier tusschen den spreker, de lichtbeelden en de zangers een één heid gevormd, die allergelukkigst aan deed. Stormachtige toejuichingen werden gebracht bij de portretten van Z. H. als Paus, en het jubelende slotkoor der „Pius-cantate", waarbij de tenor-' solist met het „opdat Hij in Chris tus hel al hernieuwen moog", groote toejuichingen uitlokte, was een pak kend en waardig besluit van de mooie lichtbeeld enserie. Daarna betrad de HoogEerw. Ple baan het spreekgestoelte en terwijl op het witte doek het sprekende en zoo goed lijkende portret van Mgr. Gallier verscheen, dat ook in onze Illustratie is opgenomen indertijd (Mgr. staande in den tuin) sprak Z.HoogEerw. een woord van hulde en eerbiedigen gelukwensch aan Z. D. H-, die juist op dezen dag door Z. II. den Paus zoo bijzonder was onderscheiden door de benoeming tot Assistent-Bisschop bij den Pauselij ken Troon en de verheffing in don Romeinschen adelstand. Met een „God zegene onzen bemin den Bisschop,,, dat met langdurige en daverende toejuichingen werd onder schreven door de enthousiaste aanwezi gen, ging do vergadering uiteen. De Huisvlijttentoonstelling van dem Volksbond. Wij ontvingen de buisvlijtcourant, het orgaan van het Tentoonstellings- conjité der vereeniging tegen drank misbruik afd. Haarlem. In "en „inleiding" zegt 't comité: Aangemoedigd door het succes be handeld met de vorige Huisvlijtten- a'elüng en overtuigd dat er voor de bewoners van de gemeente Haarlem behoefte bestaat, weder eens de pro ducten van hun arbeid in vrije uren vervaardigd, ten toon te stellen, heeft de afdeeling Haarlem van Volksbond tegen drankmisbruik besloten in de tweede helft van de maand April in bet Brongebouw weder een Huisvlijt tentoonstelling te houden. Ieder ingezetene van Haarlem, oud en joDg, msn en vrouw wordt de gele genheid geboden zijn arbeid kosteloos tentoon te stellen. Bovendien zal uit do beste inzen dingen op deze tentoonstelling een keuze gedaan worden van voorwerpen, die in aanmerking komen voor plaat sing op de nationale tentoonstelling van Huisvlijt, te houden in den zo mer van 1910 te 's Gravenhace. Er worden uitgeloofd prijzen in geld. medailles of diploma's. De datum van inzending zal in een volgend rummer dezer Huisvlijt oou- rant bekend gemaakt worden. Wacht echter niet tot de laatste weken, begin reeds nu, des te meer kans hebt ge om met iets goeds voor den dag te komen. Niemand late zich weerhoude zijn eigen werk in vrijen tijd gemaakt ten toon te stellen, hoe eenvoudig het ook is. Zeg niet: Ik heb het nog nooit gedaan" of „Ik kan het niet", probeer het, wie weet, hoe goed gij bet er afbrengt." De inzenders worden verdeeld in: Afdeeling A. Vaklieden. B. Personen, (mannen en vrouwen) boven de 16 ja- ren (geen vaklieden). C. Jongebs en meisjes van 12 tot 15 jaren. D. Alle die buiten mede- dinging ter opluistering in- zenden In 't blad is een lijst van voorwer pen opgenomen welke tentoongesteld mogen worden Aan 't hoofd der tentoonstelling staan de eere voorzitter, comité van bijstand, regelingscommissie en uit' voerend comité. Het blad bevat voorts een artikel over de Huisvlijt, enkele beginsel»0 van den Volksbond en ten «lotte foto 9 der vorige expositie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1909 | | pagina 2